CDA, PvdA en Lokaal Aktief blijven aan macht Jongeren laten het afweten Interesse in Europese politiek bij jongeren aanwakkeren Nominatie voor Joost afwezig bij eigen afscheid De Hoefslag De nieuwe modewereld is nu geopend PEEL EN MAAS Paul Litjens (28) benjamin gemeenteraad De kans is levensgroot dat Venray de komende vier jaar de huidige coalitie van CDA- PvdA-Lokaal Aktief behoudt. Hoewel twee van de drie coali tiepartners (CDA en Lokaal Aktief) flink hebben verloren. CDA en PvdA zijn samen goed voor dertien zetels. Dat is een krappe raadsmeerderheid. Beide partijen spraken don derdagavond hun voorkeur uit voor Lokaal Aktief als derde partner. De drie partijen den ken het snel eens te worden zodat op dinsdag 4 april de wethouders kunnen worden beëdigd. Afgelopen weekeinde startten de eerste onderhandelingen. Samenwerking Venray wil evenals de WD graag het college in. Maar CDA en PvdA zetten beide partij en in de wachtkamer. Ike Busser (Samenwerking) wilde een streep onder het verleden zetten en her riep zijn eerdere uitspraak dat PvdA-wethouder Emonts volstrekt onbespreekbaar zou zijn. Busser vindt Lokaal Aktief een verkeerde keuze. "Die partij is afgestraft door de kiezer en wordt nu toch beloond." Samenwerking meent dat de verschillen met CDA en PvdA overbrugbaar zijn. Busser vindt dat voortzetting van de coalitie geen recht doet aan de vernieuwingsdrang Samenwerking wil water bij de wijn doen omdat het is uitgeke ken op het oppositievoeren. "In het college kunnen we onze ideeën beter verwezenlijken." Lokaal Aktief wil eveneens graag de huidige coalitie voortzet ten. Gerda van Stelten (CDA) Twee opmerkelijke feiten afgelopen dinsdagavond tij dens de gemeenteraadsverga dering. Er werd afscheid geno men van twaalf raadsleden van wie er een ontbrak. Joost van de Vorle, de nestor van de gemeenteraad, was wegens ziekte aan zijn bed gekluisterd en was de grote afwezige. Daarnaast werd ook tijdens deze vergadering nog eens de kille verhouding tussen Samenwerking enerzijds en de coalitiepartners CDA, PvdA en in mindere mate Lokaal Aktief, duidelijk. Het CDA, dat als eerste partij mocht terugblikken op de afgelo pen vier jaren, had een sneer vindt dat ook het meest logisch. "Het was in de afgelopen vier jaar geen slechte coalitie. Dat blijkt wel uit de verkiezingsuitslag. Onze keuze voor PvdA en Lokaal Aktief is duidelijk." Bert Linskens (PvdA) serveerde Samenwerking af. "Busser heeft in de media zeer zware uitspraken gedaan over de PvdA-wethouder. Die hebben hem en onze fractie heel diep geraakt. Busser wil er nu een streep onder zetten. Maar zo makkelijk komt hij er niet mee weg", verklaarde Linskens. Het grootste twistpunt zal de wethoudersverdeling worden. Vrijwel zeker is dat Lei Heidens (CDA), Mathieu Emonts (PvdA) en Hans Teunissen (Lokaal Aktief) terugkeren op het pluche. Het is nog onzeker van welke partij de vierde wethouder wordt. CDA (zeven zetels) en PvdA (zes) ont lopen elkaar niet veel. De PvdA heeft geen tweede kandidaat naar voren geschoven. CDA'er Rein Dupont, die als raadslid buiten de boot viel, is in de race voor een wethouderspost. De SP had zich donderdag avond voor de eerste coalitiever kenning afgemeld. Pas daags tevo ren ontvingen de partijen de uitnodiging. Lijsttrekker Jolanda Dijkema was woensdagmiddag nog niet op de hoogte van de bij eenkomst. De andere partijen waren wel vertegenwoordigd. Nog voor de eerste raadsvergadering slaagde Gerard Thijssen (inVENtief) er al in CDA en vooral PvdA op de kast te krijgen. Bert Linskens verklaar de twee dagen na de verkiezings zege nog steeds in een jubelstem ming te zijn. Thijssen wilde de klaarliggen voor 'dissident' Martin Leenders. "In die periode van vier jaar ontdek je ook dat je je vrese lijk in mensen kunt vergissen", aldus fractievoorzitter Gerda van Stelten. Ook stelde zij het populis tisch gedrag van partijen aan de kaak. "Daar doet het CDA niet aan mee", stelde Van Stelten. Lof was er natuurlijk voor de samenwer king met PvdA en Lokaal Aktief. PvdA-er Bert Linskens stelde dat de verhoudingen in de raad "wat verhard zijn waarbij je het woord hard wel kan weglaten", aldus Linskens. Ook hij had kritiek op partijen die bezig zijn om perso nen te beschadigen. "De coalitie is daar zakelijk mee omgegaan. Dank daarvoor aan de partners met wie we bezig zijn om de ste- PvdA weer met twee benen op de grond zetten. Hij vond de uitslag geen signaal van tevredenheid van de kiezers. Daarvoor gaf het raadslid van inVENtief vier rede nen op. Landelijk zit de PvdA met Wouter Bos in de lift. "Dat was een formidabel voordeel", wist Thijssen die hoon oogstte toen hij de vermeende verkiezingsfraude in Brukske aan de kaak stelde. Linskens reageerde als door een wesp gestoken. "Hij moet met bewijzen komen of zijn woorden intrekken. Onze partij is hiervan niet gediend", aldus Linskens die applaus kreeg van de volle publie ke tribune. Thijssen vertelde daar na wat er op de verkiezingsdag in wijkcentrum de Kiosk gebeurd was (zie elders in dit blad). Twee andere redenen waren volgens Thijssen de voor de PvdA gunsti ge verdeling van de restzetels plus de onnadenkendheid van de kie zers. Ook met deze laatste opmer king maakte Thijssen de stemmen los. De 68-jarige advocaat beloof de alvast zijn oppositierol met de verve te vervullen Bert Linskens gaf toe dat de populariteit van Wouter Bos en de hogere opkomst bij de allocht onen een rol hebben gespeeld. "Maar de kiezer heeft vooral geen negatief signaal afgegeven over onze bijdrage." Gerrit Lemmens (Lokaal Aktief) wijst erop dat wethouder Hans Teunissen als lijstduwer met voor keurstemmen is gekozen. "De wens van de kieziers is dat hij met zijn werk kan doorgaan." De rol van wethouder Teunissen was voor CDA en PvdA een reden temeer om opnieuw voor Lokaal Aktief te kiezen. vige lijn verder vorm te geven." Volgens Linskens ligt er voor de komende vier jaar een taak om nog meer duidelijkheid richting burger te geven. Fractievoorzitter Ike Busser liet op zijn beurt niet na om de colle gepartijen van repliek te dienen. "Samenwerking heeft de afgelo pen vier jaar op een positief- kriti sche manier oppositie gevoerd en aangegeven dat het anders moet en kan. Het is jammer dat sommi gen het vermogen ontbeert om kritiek te verdragen." Volgens Busser is er de afgelopen vier jaar weinig van de beloftes van het college terechtgekomen. "We zijn verder op achterstand geraakt omdat sommige mensen meer met zichzelf bezig waren", aldus stage) tijdens de middelbare schoolopleiding moet worden verplicht'. Daarnaast kregen ze op de middag zelf nog de volgende stellingen: 'Vrijheid van menings uiting mag niet zover gaan dat andere culturen zich beledigd voelen' en 'Niet iedereen moet kinderen kunnen krijgen in Nederland'. Bij de keuze van de stellingen is zoveel mogelijk inge gaan op actuele situaties." Tijdens het debat, waar bijna twee uur voor werd uitgetrokken, Gerda van Stelten (CDA) vond het niet nodig een informateur te benoemen. "De kiezer was duide lijk. We hoeven geen show op te voeren." Van Stelten verklaarde dat na een 'zorgvuldige afweging' de keuze op Lokaal Aktief is geval len. Ze noemde het positief dat Tiny Grebenjak terugkomt in de raad als Hans Teunissen weer wet houder wordt. Lokaal Aktief wordt beloond voor zijn trouw aan de coalitie. Alhoewel de loka le partij nu nog een kleinere rol van betekenis kan gaan spelen. Maar CDA en PvdA kiezen liever voor een zwakke en meegaande partner dan het 'lastige' Samenwerking dat zeker geen genoegen neemt met de rol van bijwagen. PvdA'er Linskens vindt dat Samenwerking zichzelf buiten spel heeft gezet. Met de harde uit latingen over PvdA-wethouder Emonts. "Ook de wijze van oppo sitie voeren is niet hoopgevend voor een succesvolle samenwer king", vindt Linskens die nog refe reerde aan de moties van afkeu ring en wantrouwen die Samenwerking in het afgelopen halfjaar indiende. Ook de SP en WD vallen af voor de PvdA. "Merkwaardig dat de SP er van avond niet is. Dit geeft aan dat ze geen serieuze belangstelling heb ben. De WD heeft verloren en treedt bovendien met een geheel nieuwe ploeg aan", aldus Linskens die Lokaal Aktief prees voor zijn 'sociale gezicht'. "We wisten dat Lokaal Aktief zou ver liezen. Maar met de komst van wethouder Teunissen (ex-PvdA, red.) heeft het college aan kracht gewonnen." Bovendien heeft Erik Busser. Hij hekelde ook de huidi ge coalitieplannen omdat die gevormd werd door twee partijen die verloren hadden, samen met een partij die onder meer als gevolg van de landelijke tendens op winst was uitgekomen. Hij waarschuwde de PvdA al voor het echec van 2010. Opvallend waren de uitspraken van Gerrit Lemmens. Geen kritiek aan het adres van de oppositie, vol lof over de eigen deelname aan het college en ervan uitgaan de dat Lokaal Aktief met twee strategische zetels weer zal deel nemen in de coalitie. Bij René Francken (WD) over heerste de teleurstelling van de verkiezingsnederlaag en het feit dat hij en zijn twee fractiegenoten Peters, wethouderskandidaat van de WD, grote interesse voor Maatschappelijke Diensten. En dat is toevallig de portefeuille van Mathieu Emonts. Ike Busser vindt een coalitie van CDA, PvdA en Samenwerking veel meer voor de hand liggen. "Het biedt een stabielere en rui mere basis van achttien zetels. Tevens wordt de wens van de kie zer voor verandering gehono reerd." Busser sprak van 'pijnpun ten uit het verleden' die volgens hem in een paar gesprekken zijn op te lossen. "Want programma tisch staan de drie partijen dicht bij elkaar. Binnen een week kan er een nieuw college zijn", aldus Busser. Frans van der Kruijff (WD) vindt dat de PvdA zijn par tij wat al te gemakkelijk aan de kant schuift. "Wij zijn in voor deelname aan de coalitie." Over inVENtief werd niet eens meer gesproken. De nieuwkomer heeft het bij voorbaat al verbruid. Gerard Thijssen zit er niet mee. "Want de PvdA is toch al geen gesprekspartner voor ons", zei Thijssen die zijn verbazing uit sprak over de houding van Samenwerking. "Die partij riep dat het anders kan en anders moest. En nu willen ze toch samen met CDA en PvdA. Dat kan ik niet plaatsen." De voorkeur van Thijssen gaat uit naar een coalitie van CDA, Samenwerking en WD. "Dit is een aantrekkelijker alterna tief. Maar in de wandelgangen hoor ik dat CDA, PvdA en Lokaal Aktief de koek al gesneden en ver deeld hebben. Laat ze het snel eens worden dan duurt de pijn korter..." niet meer terugkeren in de gemeenteraad waarin hij, ondanks alle ups en downs, met veel plezier aan heeft mogen deel nemen. De voltallige raad sloot wel af met een applaus voor de afwezige Joost van de Vorle, die sinds 1982 in de gemeenteraad heeft geze ten. "Een man die hard vocht voor de minderbedeelden in de samen leving. Die ook buiten de gemeen tegrenzen zijn mannetje stond. Een fantastisch raadslid en mens met een grote kennis van zaken. De laatste vier jaar speelde zijn gezondheid hem parten, meer dan hij ons wilde doen geloven", aldus burgemeester Waals, die de hoop uitsprak dat Joost nog lang en gezond mag leven. Een veel gehoorde opmer king in de Venrayse stembu reaus op 7 maart: "We hebben vandaag zo weinig jongeren gezien." Alhoewel de politieke partijen extra hun best had den gedaan meer jongeren op hun lijsten te zetten. Maar de oogst is mager. CDA'er Paul Litjens (28) is deze periode de benjamin van de gemeente raad. De gemiddelde leeftijd van de 25 gekozen raadsleden is 47,5 jaar. Naast twintiger Litjens zijn er vijf dertigers gekozen. Martin Leenders (34/Samenwerking), Ingeborg de Barbanson (36/WD), Hassan Najja (37/PvdA) en de CDA'ers John Michels (38) en Patrick van der Broeck (39). De 23-jarige Sjoerd Ewals stond elfde op de CDA-lijst. De Ysselsteynse student behaalde 198 stemmen maar dat was net te weinig om gekozen te worden. Bij Samenwerking was de pas 17-jari- ge Justine Janssen goed voor 43 stemmen. Haar partijgenote Wendy van Ooi (26) kon rekenen op 27 stemmen. Evenveel als de 20-jarige Mieke Evers van de SP. Pim van Hoek (21) had als vijf de op de lijst van inVENtief ook op meer geteld. De vrijwilliger van Dingus vergaarde 101 stem men en was ver verwijderd van een verwachte zetel. De 19-jarige lijsttrekker Lowieke Kateman bleef op 216 stemmen steken. Zijn partij Vóór Venray komt niet in de gemeenteraad. Kateman betreurt het vooral dat er ander maal geen jongeren zijn gekozen. Blijkbaar loopt de Venrayse jeugd niet echt warm voor de lokale ver kiezingen. Leunen moest het als een van de grootste kerkdorpen vier jaar lang zonder raadslid doen. Veel politieke partijen zagen Leunen als een gat in de markt. Maar liefst tien Leunenaren prijkten op de diverse lijsten. Dat noopte het CDA tot een huis-aan-huis actie. Daarin werd de nummer acht Paul Litjens naar voren geschoven als dé Leunse kandidaat. Het CDA was bang dat door de versnippe ring er andermaal geen Leunenaar gekozen zou worden. In de brief riepen de dorpsge noten Remie van de Craats, tiende op de lijst, en Annie Reintjes- Jenniskens (23e) de Leunse inwo ners op om niet op hen maar op Paul Litjens te stemmen. Die actie had succes want Litjens behaalde in Leunen 188 stemmen. Terwijl Van de Craats met 32 stemmen en Reintjes met zes stemmen er nogal bekaaid vanaf kwamen. In Ysselsteyn woedde een span nende strijd tussen drie CDA-kan- didaten. Het dorp steunt zijn dorpsgenoten altijd trouw. De nek-aan-nek race werd gewonnen door dorpsraadvoorzitter Sieb Nijssen die in eigen dorp 181 stemmen kreeg. Op de voet gevolgd door Sjoerd Ewals (177) en John Michels (167). Van dit trio werd Michels, als vijfde op de lijst gekozen, omdat hij in andere stemlokalen beter scoorde. Nijssen zit als eerste op de reser vebank om in te vallen als Lei Heidens opnieuw wethouder wordt. PvdA veertig jaar in regio Venray Op 7 april 1966 is de PvdA in Venray door een driemanschap opgericht als voorbereiding voor de gemeenteraadsverkiezingen van dat jaar. De PvdA was de eer ste landelijke partij die in Venray onder de landelijke vlag de verkie zingen inging. Louis Timmermans verscheen na die verkiezingen als eerste PvdA'er in de raad. Nu, in 2006, hebben zes PvdA'ers zitting in de Venrayse gemeenteraad en twee in die van Meerlo-Wanssum. In de loop van de veertig jaar heeft de PvdA in deze regio veel gedaan om het principe 'eerlijk delen vanuit een sociaal en sterke partij' een gezicht te geven. Een groot aantal raadsleden en wet houders, provinciale statenleden, maar ook een lid van Gedeputeerde Staten, een burge meester, een europees parle mentslid en kamerlid hebben, vanuit de actieve achterban van de PvdA Venray e.o., genoemde principes uitgedragen. De men sen die op de voorgrond traden zijn daarbij steeds door een actie ve achterban ondersteund. Voldoende reden om met de leden, die de afdeling nu zo leven dig houden, een feest te vieren. Een apart feest dat bij de Partij van de Arbeid past. Op 8 april ste ken de leden de handen uit de mouwen en zorgen ervoor dat de gebruikers van de voedselbank van Venray e.o. die dag een fees telijk voedselpakket ontvangen. Na die werkzaamheden wordt met een borrel en hapje terugge keken. 'Geen fraude stembureau Brukske' "In wijkcentrum de Kiosk in Brukske is geen stemfraude gepleegd." Dat stelt burge meester Waals in een verkla ring naar aanleiding van opmerkingen van Gerart Thijssen (inVENtief) en vragen van Ike Busser (Samen werking). Er was volgens Thijssen een allochtone man die de gehele dag door steeds met een andere allochtoon het stemlokaal binnen kwam. Hij vertelde telkens de smoes dat de betreffende kiezer niet kon lezen en daarom bege leid moest worden. Waarna ze samen de stem uitbrachten. Het stembureau heeft het gemeld bij de gemeente waarna een ambte naar poolshoogte kwam nemen. Volgens Thijssen was hier duide lijk sprake van fraude. De man was, nadat hij drie keer iemand in het stemhokje had begeleid, te verstaan gegeven dat dat niet mocht. De man is 's mid dags nog twee keer teruggeko men in het stembureau maar heeft zich niet meer met anderen in het stemhokje begeven. Wel had de voorzitter van het stembu reau geconstateerd dat hij meer dere malen gehoord had dat allochtonen op de PvdA moesten stemmen en dat allochtonen rede lijk veel met 3 kaarten kwamen, waarvan 2 machtigingen. Voor Waals, als voorzitter van het stem bureau, geen reden om de politie in te stellen of nader onderzoek te verrichten. Thijssen haalde met zijn bewering de woede van PvdA'er Bert Linskens op de hals, die de insinuaties naar het rijk der fabelen verwees. Raayland College organiseerde debat als voorronde voor Model European Parliament Voor het tweede jaar op rij organiseerde het Raayland College een voorronde van het Model European Parliament (MEP), een simulatiezitting van het Europees Parlement. Alle VWO 4 leerlingen kregen de kans om als 'Europarlementariër voor een dag' hieraan deel te nemen. Het doel van deze zittingen is om jongeren kennis te laten maken met de Europese poli tiek en hen hierin meer inzicht te geven. Voor de beste vijf parlementariërs van het Raayland College is er een provinciale zitting in Maastricht, en mogelijk lonkt zelfs een landelijk en Europees debat. Net als vorig jaar mochten alle VWO 4 leerlingen deelnemen aan de voorronde. Patrick Berkelmans (37), docent en schoolcoördina- tor op het Raayland College: "Vorig jaar was het al een groot succes. Toen was Martijn van der Putten de winnaar, nu leerling van VWO 5. Hij was bij het pro vinciale debat de beste van Limburg, en mag straks in Litouwen de provincie en onze school vertegenwoordigen bij het Jeugd Europees Debat. Dat gaf genoeg inspiratie om het dit jaar te herhalen." Naast dit succes liggen er ook een aantal andere doelen aan ten grondslag. "Op deze manier kun nen leerlingen hun inzicht in de Europese politiek vergroten en hun communicatieve vaardighe den ontwikkelen. Het Raayland College is met nog meer politieke projecten bezig vanuit de gemeente en de lokale politieke partijen. Zo hebben we ook aan dacht besteed aan de gemeentelij ke verkiezingen van afgelopen week. De jeugd is namelijk de toe komstige kiezer." "Samen met de geselecteerde van vorig jaar, Edith Janssen, Mustafa Suker, Martijn van der Putten, hebben we een brief opgesteld met daarbij een aanmel dingsformulier. Het was de bedoeling dat de deelnemers aan de hand van vier stellingen zou den gaan debatteren, waarvan er twee vooraf bekend werden gemaakt in de brief. De stellingen die vooraf bekend waren: 'Referenda in de politiek moeten standaard worden ingevoerd' en 'Stagelopen (maatschappelijke is op verschillende onderdelen gelet: de debatteertechnieken van de leerlingen, de antwoorden die ze gaven op de vragen, hun luist ervaardigheden, hun communica tieve vaardigheden en hoe ze hun mening vormden. "Aan de hand van deze onderdelen hebben we vijf leerlingen geselecteerd. Koen Schakenraad werd unaniem geko zen tot winnaar." Het vijftal mag op 6, 7 en 8 juni deelnemen aan het Model European Parliament Provinciaal Het doel van dit debat is om jongeren kennis te laten maken met de Europese politiek. in Maastricht. Daar nemen ze het op tegen negen andere scholen uit Limburg. De winnaar van dit debat gaat als vertegenwoordiger van de provincie Limburg door naar het MEP-project in Den Haag. Daarna volgt volgend schooljaar een debat van het MEP- project in een Europees land. Voor Nationale Energie Toekomst Trofee Ook bij afscheid raadsleden kille woorden www.rienvanmierlotuinen.nl De Nationale Energie Toekomst Trofee is de landelij ke prijs van het ministerie van VROM voor energiebewust wonen en werken. De prijs richt zich op energiebespa ringsprojecten op het gebied van renovatie, nieuwbouw van woningen en gebouwen en stedelijke vernieuwing. De NET-Trofee 2006 bestaat uit een kunstwerk van Lydia Schroder en een geldbedrag van 25.000 euro dat door de win- naar(s) moet worden besteed aan een project of initiatief op het gebied van energiebewust wonen en werken. Stichting De Hoefslag te Veulen is onlangs door het ministerie van VROM genomi neerd voor deze prestigieuze prijs! Alle twintig genomineerden zul len op 23 maart tijdens een con gres een presentatie verzorgen. Naast het dorpje Veulen zullen hier ook 'grote jongens' als de gemeente Amsterdam en de win kelketen C&A Nederland zich van hun beste kant moeten laten zien om in aanmerking te komen voor de NET-Trofee 2006. Het ministerie wil door het uit geven van een trofee diverse duurzame en energiebesparende projecten de aandacht te geven die het verdiend. Bovendien tracht men via deze weg de toe passing van succesvolle projecten te stimuleren. stichting De Hoefslag heeft bij de bouw van het nieuwe dorps huis een gesloten warmtepomp systeem toegepast. Het gebouw wordt hierdoor volledig door aardwarmte opgewarmd. Hiervoor zijn warmtebronnen aangebracht en wordt de warmte middels een speciale compressor overgebracht op de vloerverwar ming. Door toepassing van de aardwarmte is er geen gasaanslui- ting aanwezig. Positief gevolg is dat het gebouw op een duurzame wijze wordt verwarmd en tevens de uitstoot van C02 fors wordt verminderd. Mocht stichting De Hoefslag de prijs winnen dan zal dit worden besteed aan toepassing van zon necollectoren zodat er qua ener gievoorziening een totaal zelf voorzienend systeem ontstaat. Onderdeel van het winnen van de prijs is een enquete op internet. De uitslag van deze enquete wordt door de vakjury meegeno men in hun uiteindelijke oordeel. Voor meer informatie over deze enquete kunt u terecht op www.senternovem.nl/kompas/ne t-trofee. Donderdag 16 maart 2006 - Pagina 5 jéj Na maanden verbouwen is onze winkel gerestyled. voorjaarsco"ect'e 's binnen met veel nieuwe merken! U bent van harte welkom Helmond, Breda, Roosendaal, Oss, Boxmeer, Venray VAN MIERLO

Peel en Maas | 2006 | | pagina 5