Wiener Blut, Sweet Charity en Zere Tenen m Nieuwe expositie De Lochting Hulde voor Theo Gommans Zoogdieren in Limburg KRO Stiltewandeling in Merselo Dikke Dame i:' PEEL EN MAAS Donderdag 2 maart 2006 - Pagina 9 Programma Schouwburg Venray De Locht Sprookjes in de Tiendschuur Behoud de Peel Open podium Zin in Zingen Hofzangers Dansavond Wereldgebedsdag Kennismakingsdag De Hei Collecte Amnesty Alzheimer Café Boekrecensie in Peel en Maas De drie dolle dagen zijn weer achter de rug en ook Schouwburg Venray gaat over tot de culturele orde van de dag. De komende week staan er vier voorstellingen op het programma: Wiener Blut, Sweet Charity, Zere Benen en Flames of Passion. Wiener Blut: de Strauss-operet- te van Johann Strauss wordt op zaterdag 4 maart vanaf 20.00 uur opgevoerd in Schouwburg Ven ray. De Stichting Internationale Opera Producties presenteert na Die Fledermaus en Die Lustige Witwe deze prachtige operette van Johann Strauss Jr. op een indrukwekkende manier die zowel de muziek als het karakter van de operette waardig is. Het ontstaan van deze operette is een merkwaardig verhaal. In het voor jaar van 1899 vroeg de directie van het Weense Carl-Theater aan Johann Strauss om een nieuwe operette. De inmiddels 73-jarige walskoning voelde daar echter niet veel voor. Niet alleen moest hij het wat rustiger aan gaan doen, maar ook had het theater nooit echt zijn hart gehad, ondanks het enorme succes van Die Fledermaus een kwart eeuw eerder. Dat succes was mede te danken aan de perfecte match van tekst en muziek, een match die latere operettes van Strauss in veel mindere mate hebben. Mis schien ging de componist er wel van uit dat de mensen toch in de eerste plaats voor zijn muziek kwamen, en de tekst maar bijzaak vonden. Zelf had Strauss in ieder geval niet veel gevoel voor tekst en poëzie, maar des te meer voor meeslepende melodieën en dans ritmen. Hoe dan ook: hij deed de directie van het Carl-Theater de suggestie aan de hand dat er maar een keus gemaakt moest worden uit de grote hoeveelheid walsen, quadrilles, polka's en marsen die hij geschreven had, en dat iemand daar maar een mooi kader omheen moest verzinnen. De selectie uit die muziek werd uit eindelijk gemaakt door Adolf Mül- ler, voor het schrijven van een libretto werden Victor Léon en Leo Stein bereid gevonden en zo ging, bijna vijf maanden na de dood van Johann Strauss Jr., één van zijn populairste operettes in première, samengesteld uit een aantal van zijn geniaalste werken, maar waarvoor hij feitelijk nooit een noot geschreven heeft. Er zijn nog kaarten verkrijgbaar. SWEET CHARITY Dinsdag 7 maart om 20.00 uur staat de zinderende musical Sweet Charity in Venray op de planken. Musicalsterren Lone van Roosendaal en Tony Neef vertol ken de hoofdrollen. Naast nieuwe arrangementen en een compleet vernieuwde choreografie is het wereldberoemde nummer Hey Big Spender omgetoverd tot een spetterende paaldansact. Wereld kampioen paaldansen Denise Mulder heeft intensieve works hops gehouden met de cast zodat de danseressen zichtbaar moeite loos de meest ingewikkelde paal dansbewegingen uit kunnen voe ren terwijl ze het nummer Hey Big Spender zingen. Sweet Chari ty is gebaseerd op de Federico Fellini's film De Nachten van Cabiria en vertelt het verhaal van Charity Hope Valentine, een nachtclubdanseres die altijd op zoek is naar haar droomman. Ze hoopt op een beter leven en smacht naar iemand die echt van haar houdt. Na voor de zoveelste keer bedrogen te zijn, loopt ze op een avond de wereldberoemde Italiaanse filmster Vittorio Vidal tegen het lijf. Tot een echte lief desaffaire komt het niet en de 'relatie' is maar van korte duur. Gelukkig krijgt ze nog wel een gesigneerde foto en een hoed als aandenken. Dan ontmoet ze Oscar in een vastgelopen lift. De vonk tussen deze ogenschijnlijk saaie accountant en Charity springt over. Trouwplannen wor den gesmeed en een lang gekoes terde droom lijkt in vervulling te gaan. Heeft ze dan toch eindelijk haar ware gevonden? Musicalta lent Lone van Roosendaal vertolkt de rol van Charity Hope Valenti ne. Zij was eerder te zien in My Fair Lady, Grease, Dancing Queens en CopaCabana. Musical ster Tony Neef vertolkt de man nelijke hoofdrol. Neef verwierf bekendheid met zijn rol als Chris in Miss Saigon. Daarna volgden vele grote rollen in verschillende succesvolle musicals en concer ten. De complete cast van Sweet Charity bestaande uit twintig per sonen, wordt begeleid door een zevenkoppig orkest onder leiding van Jeroen Sleijfer. ZERE TENEN De Stichting Spinnecop Verbe terde presenteert op woensdag 8 maart Van Houts en De Ket met het programma Zere Benen. De heren George van Houts en Tom de Ket nemen keer op keer de samenleving genadeloos onder de loep. De waanzin van de Neder lander, daar draait het in hun pro gramma's om. Hun stevige menin gen verpakken ze in theatraal cabaret waardoor de onderwer pen als zoete koek verdwijnen in de maag van het publiek. In dit nieuwe programma doen Van Houts en De Ket dat door een besloten voorstelling te spelen voor de Vereniging van Gelijkge stemden. De kleedkamer is ver plaatst naar het podium, waar door doorgaans niet te beluisteren gesprekken onver bloemd in de zaal terechtkomen. Een redelijk unieke benadering voor een programma dus. Actuele onderwerpen en maatschappelij ke tendensen worden meedogen loos blootgelegd en leveren genoeg stof tot nadenken op. Cabaret met een boodschap maar entertainend tegelijkertijd. Met hun vorige programma Dolle Pret waren de cabaretiers genomi neerd voor de VSCD Cabaret- prijs_Poelifinario 2004. Aanvang voorstelling 20.00 uur en kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa. FLAMES OF PASSION Donderdag 9 maart om 20.00 uur wordt de theaterzaal in Schouwburg Venray omgetoverd in een sfeervolle Mediterrane set ting. Dansers en danseressen uit Istanboel nemen het podium over en tonen schitterende exoti sche klanken, beelden en opzwe pende dansen. Het publiek kan haast niet anders dan meedeinen met deze muziek en opgaan in de theatershow die toepasselijk genoeg Flames of Passion genaamd is. Deze dansexplosie uit Istanboel is een van de meest spectaculaire Mediterrane dans- producties aller tijden! De cast van 24 exotische dansers en dan seressen brengen in een dynami sche choreografie, betoverende belichting, prachtige kostuums en op prijzen winnende muziek, een adembenemende voorstel ling. De theatershow is gebaseerd op de meer dan duizend jaar oude cultuur uit deze regionen. Het publiek wordt uit de heden daagse tijd geplukt en onderge dompeld in de rijke culturele invloeden uit de Mediterrané. Eén van de wervelende hoogtepunten van deze riverdance-achtige show is een sensuele en verleidelijke buikdans, uitgevoerd door vele wonderschone danseressen. In de Europese tour van afgelopen zomer trok de show avond aan avond volle zalen. Het mag dus wel als bijzonder bestempeld worden dat de groep naar onze schouwburg komt. Wilt u zelf een oordeel vellen over deze pro ductie, kom dan een kijkje nemen. Er zijn nog kaarten ver krijgbaar. Voor meer informatie over de voorstellingen kan men terecht op www.schouwburgvenray.nl. Wie belangstelling heeft voor een van de bovenstaande voorstellin gen kan contact opnemen met de kassa via tel. (0478)530999 of e- mail naar kassa@schouwburgven- ray.nl. In Galerie De Lochting in Venray opent op zondag 5 maart een nieuwe expositie met werken van drie kunste naars, te weten; schilderijen en viltwerk van Nellie de Mul der, keramische objecten van Gert de Mulder en schilderij en van Lode Tibos. Op de ope ningsmiddag zijn de kunste naars aanwezig en bezoekers zijn van harte welkom. Tekens uit de oudheid maken nog steeds onderdeel uit van het werk van Nellie de Mulder, maar de meer eigentijdse tekens (o.a. uit de omringende natuur) nemen een steeds belangrijkere plaats in binnen het werk. Door de herhalingen in vorm en kleur oogt het werk ingetogen en straalt het rust uit. De fascinatie voor materie is gebleven. De gelaagheid, het materiaalgebruik en de sporen van wording blijven zichtbaar in het werk. Naast de beeldtaal blijft het kleurgebruik aards en ingetogen. Dit in tegen stelling tot het getoonde vilt werk. (sjaals en sieraden) Hier zien we veel heldere kleuren die veelal gebruikt worden in kont rast met zwart en wit. Een bijzon dere combinatie van werk om uw leefruimte of uzelf te versieren. Gert de Mulder is reeds jarenlang werkzaam als keramiste. Haar werk valt op door de sobere vormgeving en de uitbundige ver siering in primaire kleuren.De felle kleuren vindt zij belangrijk omdat ze vrolijkheid uitstralen., maar ook agressief en schreeuwe rig kunnen overkomen. Zij onder zoekt zo de sculpturale mogelijk heden en de samenhang van vrolijkheid en agressie. Belangrijk voor haar is ook dat geen enkel object of vaas identiek is; alles wordt apart handmatig gedeco reerd. Haar werk is/was te zien in televisieseries. Onder andere in GTST. Het werk van Lode Tibos kenmerkt zich door een pendel beweging tussen beide discipli nes, die hij beoefent, namelijk beeldhouwen en schilderen. In de jaren zestig koos hij ondanks zijn vorming als beeldhouwer, voor de directere uitingsvorm, schilderen, eerst abstract later figuratief met een sterk verhalend karakter. Hij is begin jaren negen tig teruggekeerd naar het beeld houwen en het abstracte. Hij wilde het verstrikkende web van het verhalende achter zich laten. Als beeldhouwer van monumen tale sculpturen die vaak de mythi sche sfeer van menhirs en dol mens oproepen, heeft hij in die vijftien jaar een uitgebreid oeuvre gecreëerd. Met zijn beelden is hij dan ook al vaak te gast geweest bij galerie De Lochting. Uit de abstractie van de beelden volgde ook de herbronning als schilder. In 2003 maakte Tibos zijn herop treden. De draad van het ruimte lijke abstracte uit de jaren '60 is opgenomen, gesterkt door de extra dimensie van het beeldhou wen. Suggereren van ruimte door spelen met licht. Ook hier ziet men net als in zijn beeldhouw werk geen ingewikkelde con structie, maar eenvoudige duide lijke geometrische vormen die als volumes worden voorgesteld, direct in vorm en kleur. Eenvoud naar vorm en beeld, eenvoud naar de voorstelling maar niet naar techniek. Hij bouwt zijn werk namelijk op in lagen: grond lagen, glacis, op glacis, tot hij het gewenste effect heeft bereikt. Deze gestructureerde opbouw sluit dan ook aan bij het-via-gesta- dig-werken-tot-stand-komen van beelden. Ongeacht het medium blijft zijn werk steeds de persoon lijke stempel van Lode Tibos dra gen. De expositie te bezoeken tot en met 17 april. Galerie De Loch ting is gelegen aan de Laagheidse- weg 16 in Venray, tel. (0478)585173. In Streekmuseum De Locht in Melderslo is op zondag 5 maart het bierbrouwergilde Dionysos te gast. Gedemonstreerd wordt hoe men zelf bier kan maken en welke ingrediënten en hulpmiddelen daarvoor nodig zijn. In het ver lengde daarvan is er een expositie van bierviltjes en bierglazen. Met het oog op de naderende lente mogen kinderen (met enige hulp) vogelhuisjes timmeren. Op de bovenverdieping is de expositie over eetcultuur in de 20e eeuw te bezichtigen. Het museum is op dinsdag, donderdag en zondag open van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen ook op andere dagen en tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. In zaal de Tiendschuur van de Kasteelboerderij in Horst vindt op donderdag 16 maart weer een ver telvoorstelling plaats. Ditmaal kan het publiek genieten van de Russi sche sprookjes van Mirjam Mare. Mirjam vertelt twee verhalen waarin de hoofdpersoon een gevaarlijke reis onderneemt om angsten te overwinnen. Spannen de verhalen op een unieke wijze verbeeldt door Mirjam Mare. die de ziel raken. De vertelvoorstel ling begint om 20:15 uur. Kaartjes zijn verkrijgbaar bij de Kasteel boerderij, café Cambrinus en de Openbare Bibliotheek Horst. Reserveren kan kosteloos via website www.detiendschuur.nl. Kunst Cultuur De Stichting Wergroep Behoud de Peel komt op zaterdag 4 maart vanaf 9 00 uur bij elkaar bij de kerk van Griendtsveen. Deelne mers dienen zich te melden bij Wim van Opbergen via tel. (0493)319610). Het voorjaar is weer in aantocht en de broedvo- gels ook. Vanwege die vogels houden de Peelwerkers, er bin nenkort weer mee op. Waar schijnlijk is deze zaterdag de laat ste keer dat de de Peelwerkers in actie komen, daarna word er pas weer in september verdergegaan. Zelf meenemen: laarzen, brood, koffie en eventueel een verrekij ker. Nieuwelingen zijn altijd wel kom. In zaal de Tiendschuur van de Kasteelboerderij in Horst vindt op zondag 5 maart het open podium plaats. Vanaf 15.00 uur treden onder andere Venlonaar Cor Vaes- sen en Vocal Group Cantarello uit Melderslo op. Het open podium is een initiatief van Stichting De Tiendschuur in Horst. Vocal Group Cantarello is opgericht in mei 1984. In de loop der jaren is het jongerenkoor uitgeroeid tot een zangroep met zangers in de leeftijd van twintig tot vijftig jaar. De leden staan onder leiding van Fred Walraven. Vocal Group Can tarello zingt met name Engelse en Nederlandse liedjes, afgewisseld met stukken in het dialect. Cor Vaessen was ook aanwezig tijdens het laatste open podium. Deze middag speelt en zingt hij weer een selectie van ragtime- en folk muziek, daarin bijgestaan door onder andere een gitarist, een accordeonist en een uillian-pipe speler. Kijk voor meer informatie op www.detiendschuur.nl. In Den Hoender in Venray wordt op zondag 5 maart een zangavond voor iedereen die van zingen houdt gehouden. Onder begeleiding van Frans en Toon, twee ervaren accordeonisten, worden er tientallen bekende lie deren gezongen. Tijdens deze avond worden meer dan zestig bekende Duitse liederen aan de nieuwe bundel toegevoegd. Na de pauze worden uitsluitend ver zoeknummers gezongen. De avond wordt gepresenteerd door Gerrit Reintjes uit Veulen. Zang bundels zijn in de zaal verkrijg baar. De zangavonden beginnen voortaan om 19-30 uur en de zaal is een uur voor aanvang open. Zangensemble de Tegelse Hof zangers uit Tegelen, onder leiding van Bert Ramakers, luistert op zaterdag 11 maart vanaf 19.00 uur de mis in de H. Theobalduskerk in Overloon op. Dit uit dertig perso nen tellende mannenkoor heeft zich sedert de jaren zeventig gespecialiseerd in liederen uit de Byzantijns/Slavische liturgie en heeft in dit genre een uitstekende naam. Zij luisteren ieder jaar vele missen in binnen- en buitenland op. De Byzantijnse/Slavische gezangen blinken uit in wonder schone, harmonieuze klanken, een ware lust voor het oor. Dansvereniging Amusement Venray e.o. houdt op zaterdag 4 maart een dansavond in Danscen trum Janssen aan de Raadhuis straat in Venray. Aanvang 21.00 uur. De werkgroep van de regio Vierlingsbeek-Maashees houdt op vrijdag 3 maart (wereldgebeds dag) een viering. Het land wat dit jaar centraal staat is Zuid-Afrika en het thema van de viering is Teke nen van de Tijd. Samen bidden en zingen is iets wat door miljoenen mensen over de gehele wereld deze hele dag gebeurt. Ilse Fleu ren uit Vortum-Mullem is het afge lopen jaar in Zuid Afrika geweest en ze komt vertellen van haar belevenissen aldaar. De viering wordt gehouden in het Konings kerkje in Vierlingsbeek en begint om 19-00 uur. De school In De Hei in Heide houdt op maandag 6 maart een kennismakingsmiddag van 13-15 tot 15.15 uur. Juf Marieke (groepsleerkracht), juf Leny (directeur) en een aanwezige ouder gaan ouders vertellen over het adaptieve onderwijs. Er is op deze school veel ruimte om te spelen en te werken. Er kunnen nog een aantal kinderen bij. De opbrengst van de collecte voor Amnesty International, die gehouden werd in februari, heeft in de gemeente Venray 1965,- opgeleverd. In Venray Centrum en de wijken werd inclusief de straatcollecte in het winkelcen trum 1272,- opgehaald. In de kerkdorpen Oostrum en Merselo werd 693,- opgehaald. Met dit geld kan Amnesty International projecten voor de naleving van mensenrechten opzetten en steu nen en haar strijd tegen schendin gen van mensenrechten voortzet ten. Het Alzheimer Café Venray opent op maandagavond 13 maart zijn deuren. Hier kunnen mensen die op enigerlei manier te maken hebben met dementie elkaar tref fen en met praten over dementie en informatie hierover verkrijgen. Het Alzheimer Café mag zich ver heugen in een sterk groeiende belangstelling en voorziet in een grote behoefte in de regio Venray. De avond staat in het teken van het thema Toch uit, vakantiemo gelijkheden voor dementerenden. Gastspreker is mevrouw Angelike Koot van de organisatie Toch Uit. De inloop deze avond is tussen 19-00 en 19-30 uur en de voor lichting van 19-30 tot 20.00 uur. Tijdens de groepsgesprek kunnen vragen gesteld worden aan de gas tsprekers. Dit duurt van 20.30 tot 21.00 uur. De uitloop is van 21.00 tot 21.30 uur. Het Alzheimer Café Venray wordt gehouden in gebouw De Kemphaan in Venray. Voor meer informatie kan men contact opnemen met het Infor matiecentrum Geestelijke Gezondheid via tel. (0478)527066. In verband met het 25-jarige lid maatschap van de cactussen- en vetplantenvereniging Succulenta afdeling Maas en Peel, is tijdens de onlangs gehouden jaarvergade ring Theo Gommans in het zonne tje gezet. Uit handen van voorzit ter J. Schraets, tevens landelijk voorzitter van Succulenta, mocht Gommans een oorkonde ontvan gen. De oorkonde ging vergezeld van bloemen en een zilveren draagspeld. Gommans, als cactus liefhebber begonnen in Smakt en Voorzitter Schraets overhan digt de oorkonde aan Theo Gommans. momenteel wonende aan de Hondsdraf in Venray, was jaren lang bestuurslid en lid van de pr- groep. Daarnaast is hij een van de verzorgers van de cactussenkas in Zoo Pare Overloon. Als bedreven cactusfanaat kun nen veel beginnende cactuslief hebbers voor advies bij hem terecht. Bij de zoogdierenwerkgroep van het Natuurhistorisch Genootschap in Limburg wordt momenteel hard gewerkt om in 2008 een ver spreidingsatlas uit te brengen van de zoogdieren in Limburg. Het feit dat de zoogdierenwerk groep inmiddels 25 jaar bestaat was aanleiding om een special en dit themanummer te maken van het Natuurhistorisch Maandblad over zoogdieren in Limburg. Het ruim 50 pagina dikke themanum mer van het Natuurhistorisch Maandblad geeft van een aantal zoogdiersoorten een indruk van de status in Limburg. Natuurlijk komen 'aaibare soorten' aan de orde als eekhoorn, hamster en hazelmuis. Voor de eekhoorn wordt een overzicht gepresen teerd van de aantalsontwikkelin gen van 10 jaar eekhoornonder- zoek in Limburg. Bij de burchten van de hamster kunnen gemakke lijk fouten worden gemaakt bij de herkenning. Hamsterkenner Mau rice LaHaye geeft duidelijke uitleg over de verschillen tussen burch ten van hamster en bruine rat. Een andere typische Zuid-Lim burgse soort betreft de hazelmuis. De hazelmuis is een zogenaamde prioritaire soort voor de provincie Limburg, vermeld op de Rode Lijst, opgenomen in de Habitat richtlijn en beschermd volgens de Flora en Faunawet. De soort wordt uitgebreid behandeld, maar ook nu nog worden fouten gemaakt bij het beheer. Zal de soort het de komende jaren nog redden, of zijn ingrijpende maat regelen om deze soort voor Lim burg te behouden? Ook binnen de stad komen zoogdieren voor. Uit een artikel over de konijnen in de stad wordt duidelijk dat deze soort het juist goed doet in de Limburgse ste den. Zeker het adequate maaibe- heer van de plantsoenen zorgt voor uitstekende voedselrijke grasmatten. En daar is het konijn verzot op. De steenmarter is inmiddels ook bekend bij een bre der publiek, zeker bij autobezit ters. Het aantal meldingen van schade aan auto's neemt in Neder land toe. In Borgharen bij Maast richt is onderzoek gedaan naar de omvang van dit probleem. In 2004 is in het kader van het al eerder genoemde atlasproject een publiciteitsactie gestart om kattenbezitters aan te sporen om kattenprooien te melden bij het Natuurhistorisch Genootschap. Ruim 200 kattenliefhebbers lever den digitale foto's aan van kleine zoogdieren. Deze aktie leverde in 2004 waarnemingen op van elf soorten zoogdieren. Het katten- project heeft ook in 2005 en 2006 nog een vervolg. Meer informatie vindt u op de website van het Natuurhistorisch Genootschap in Limburg. Ook de provincie Lim burg is actief in het veld en lever de een bijdrage aan van hoe het dagactieve zoogdieren als ree, eekhoorn, haas en konijn vergaat. Maar ook de bijzondere waarne mingen als watervleermuizen die zich bevinden in de overkluizing van de Keutelbeek, worden uitge breid besproken. Naast een over zicht van het zoogdieronderzoek in Limburg van de laatste 100 jaar en een review van 25 jaar zoog dierenwerkgroep is ook een arti kel opgenomen over de ontwik kelingen van overwinterende vleermuizen in Limburg. Zeker de groeven worden al sinds lange tijd geteld. Hoe vergaat het de vleer muizen tegenwoordig, bijvoor beeld vergeleken met de aantallen van een aantal jaren geleden. Hebben wij u interessen gewekt? Het themanummer van het Natuurhistorisch Maandblad is te bestellen door 6,95 (inclusief verzendkosten) over te maken op gironummer 429851 van het Publicatiebureau NHGL te Melick onder vermelding van 'thema nummer zoogdieren. Regelmatig verschijnen er themanummer van het Natuurhistorisch Maandblad. Voor meer informatie over het Natuurhistorisch Genootschap of het Natuurhistorisch Maandblad kunt u de site raadplegen: www.nhgl.nl Na het grote succes van vorig jaar houdt WSV De Natuurvrien den in samenwerking met de KRO weer een Stiltewandeling op zondag 5 maart. De start is vanaf 8.00 uur vanuit café Den Tommes in Merselo. De routes lopen door de bosrijke omgeving van Merse lo. Er wordt gewandeld in de Bal lonzuil bossen. Hier staat Neder land eerste luchtvaartmonument. Hier lande in 1871 een luchtbal lon die vanuit Parijs was om opgestegen om te vluchten naar Toulouse. Maar de wind bracht de drie inzittende naar Holland. Dit bos is vroeger geplant voor mijn- hout maar is nu een prachtig wan delgebied. Verder gaan de grotere routes door de Helderse duinen en De Kuulen. Men wandelt hier nog door een Peel gebied waar schapen grazen. s Middags is er een puzzelroute van vijf kilometer uitgezet met leuke opdrachten. Deze is geschikt voor gezinnen met kinderen. De start hiervan is tussen 13.00 en 14.00 uur. De te wandelen afstanden zijn: 5, 10, 15, 20 en 30 kilometer. Uiterlijke starttijden: 30 kilometer tot 10.00 uur, 20 en 15 kilometer tot 12.00 uur. 10 en 5 kilometer tot 14.00 uur. Alle routes zijn geschikt voor Nordic Walking. Tevens is er een speciale route voor rolstoelge bruikers van ongeveer vijf kilome ter. Voor Inlichtingen kan men contact opnemen met Gonny Franssen via tel. (0478)546496. Levenslang lekker eten en daar de prijs voor betalen met levenslang dieet houden draai de bij Hanneke Groenteman uit op een fascinatie voor dikke mensen. Ooit zag ze als klein meisje een Dikke Dame als rariteit op de kermis. Later raakte ze diep onder de indruk van Twee Dikke Dames, een moeder en haar dochter, als 'De dikste dames ter wereld'. Dat beeld liet haar niet meer los. Vele jaren later ging Hanneke op zoek naar de Dikke Dames uit haar jeugd, waarbij ze voor een grote verrassing kwam te staan. In Dikke Dame vertelt ze dat bijzon dere verhaal, vervlochten met haar eigen ervaringen met eten, diëten, schaamte en verlangens. Dikke Dame is een openhartig onderzoek naar dik zijn en de emoties die onder de buitenste lagen verstopt zitten. Een onge woon en ontroerend boek, geschreven in de onweerstaanba re en ontwapenende Groente man-stijl. Hanneke Groenteman (1939) werkte van 1962 tot 1973 bij Het Parool. Voor de radio presenteer de ze onder meer de programma's Hoor Haar, Ophef en Vertier en Met het oog op morgen. Bij de VPRO-televisie presenteerde ze het kunstprogramma op de zon dagmiddag De Plantage en bij de NPS het programma Boeken op Zondag. Ook presenteerde ze het VARA-programma B&W. In 2003 verscheen haar eerste boek, Door zakken bij Jamin. Dikke dame is te koop bij boek handel Van den Munckhof in Ven ray. Prijs: 14.90 euro. oORKONd,

Peel en Maas | 2006 | | pagina 9