Goed centrum, slechte inrichting LwJ7 MAART 2006,/ "Het moet en kan anders in de gemeente Venray" Van der Putt Advocaten Sectie ondernemingsrecht, tel. 0478-556677 Patersstraat 15-17 Venray www.putt.nl "In Venray kun je veilig over straat" 'Venray verdient beter werk' Adviseurs voor MILIEURECHT en ONTSLAGRECHT PEEL EN MAAS VAN DER PUTT (Iéj ADVOCATEN PEEL EN MAAS Nieuw college moet werken aan lokale economie Fractieleider Ike Busser van Samenwerking Venray: Voor de derde verkiezingen op rij is Ike Busser lijsttrekker van Samenwerking. Het is voor hem beslist geen routine klus. Integendeel. Hij vindt de verkiezingen van 7 maart 2006 spannender dan de vorige twee. "Dit is voor ons een vuurproef. De afgelopen vier jaar hebben we benut om een volwassen partij te worden. De oppositie hebben we nu wel gezien. We zijn klaar voor het college. Ik ben heel benieuwd hoe de kiezer ero ver denkt." Samenwerking staat te trappe len om mee te regeren in Venray. Ike Busser weet dat de verkie zingsuitslag bepalend is welke partijen een coalitie gaan vormen. Busser hoopt dat zijn partij op 7 maart als grootste uit de bus komt. "Al hebben we maar één stem meer dan het CDA", glim lacht hij. In het voormalige CDA- bolwerk Venray is het een hele klus de christen-democraten van de troon te stoten. Busser wijst erop dat na de overstap van ex- CDA'er Martin Leenders naar Samenwerking het verschil nog slechts één zetel is. Busser hoopt de huidige zes zetels te behouden en hij voorspelt dat het CDA terugvalt naar eveneens zes zetels. "In Venray moet het anders en kan het ook anders. We hebben een ander geluid laten horen. Hopelijk wordt dat door de kie zers beloond." Vier jaar geleden kon Samenwerking de verkiezings winst niet zilveren. De partij klom van twee naar vijf zetels en eiste twee wethouders in het college. Op die eis knapten de andere par tijen af. Samenwerking oogstte daarna veel kritiek. De partij over speelde haar hand en kreeg zelfs het verwijt helemaal niet in het college te willen. Ike Busser vindt nog steeds dat Samenwerking toen de juiste weg heeft bewan deld. "Nee, we hebben er nooit spijt van gehad. Dat heeft de tijd wel uitgewezen. Wij wilden geen bijrol spelen in het college dat gedomineerd wordt door het CDA met de PvdA als trouwe part ner. Vergeet niet dat de burge meester ook van CDA-huize is. De kiezer had een duidelijk uitspraak gedaan. Dat wilden wij vertalen in voldoende invloed in het college om tegenwicht te bieden. Zie hoe het Lokaal Aktief de afgelopen periode is vergaan. Ze waren het vijfde wiel aan de wagen. Lokaal Aktief had er beter tussentijds uit kunnen stappen. Ze hadden te weinig gewicht en ervaring om een rol van betekenis te spelen. Lokaal Aktief zat vaak in het ver domhoekje en heeft nauwelijks iets bereikt. Daarom zullen wij nooit ten koste van alles in het college gaan zitten." In 2002 koos Samenwerking voor een coalitie met CDA en WD. Terwijl het CDA de voor keur had voor de PvdA in plaats van de WD. "Aan inhoudelijke gesprekken zijn we helemaal niet toegekomen. Dat wilde het CDA niet. Al die weken ging het alleen maar over de aantallen. De PvdA ligt bij ons moeilijk. Programmatisch zijn er grote ver schillen vooral over het buitenge in Venray kun je nog veilig over straat lopen. Er moet iets gebeuren met het St. Annaterrein. Voldoende woningbouw is cruciaal voor de kerkdorpen. Dit zijn drie van de vele resultaten uit de verkiezingsenquête van Peel en Maas. Ruim 43 procent van de deel nemers is van mening dat het St. Annaterrein moet worden inge richt als een stadspark. Iets min der mensen, ruim 41 procent, geven de voorkeur aan integratie van woningbouw in het bestaan de gebied. Ongeveer 15 procent vindt dat dit terrein zo moet blij ven en goed onderhouden moet worden. Een ander heikel Venrays punt is de voormalige begraafplaats bij bied en de dorpen. We sluiten de PvdA niet uit, maar het is wel een van onze laatste opties." Ike Busser herhaalt dat de terugkeer van PvdA-wethouder Emonts onbespreekbaar is. Samenwerking zal nooit in een college stappen waarvan Emonts deel uitmaakt. "Dat is volstrekt ondenkbaar. Kijk eens wat er de afgelopen vier jaar is gebeurd. De communicatie van de wethouder is zo slecht geweest. Hij ligt in Venray met het gehele maatschap pelijke middenveld overhoop." Niet alleen Emonts maar ook CDA-wethouder Heidens kreeg een motie van wantrouwen van Samenwerking aan de broek. "Bij Heidens ligt het iets anders. Hij heeft de zaak bedot met de ver bouwing van het gemeentehuis. Ook hij ligt moeilijk, maar dit gaat over de inhoud. Hij kan tot inkeer komen." Samenwerking heeft geen kei harde oppositie gevoerd. Alleen het laatste halfjaar werden de ver houdingen op scherp gezet en vlogen de moties van afkeuring en wantrouwen over tafel. Busser de Grote Kerk. De gemeente Venray wil op deze plek klein schalige evenementen toelaten. Opvallend is dat ruim 63 procent het daarmee eens is. Terwijl een minderheid van bijna 26 procent juist vindt dat de rust er gehand haafd moet blijven. Ongeveer twee derde van de inwoners vindt dat je in Venray nog veilig over straat kunt lopen. 23 procent is van mening dat dat overdag wel het geval is ,maar 's avonds niet. Slechts 3 procent voelt zich niet veilig als hij of zij over straat loopt, 8 procent voelt zich wel veilig in de kerkdorpen, maar niet in de kom van Venray. Bij het jongerenbeleid moet de gemeente volgens ruim 53 pro cent de aandacht richten op alle leeftijdsgroepen. Iets meer dan een kwart vraagt meer aandacht zegt dat een bewuste tactiek gevolgd is. "Wij waren in 2002 weer veroordeeld tot de opposi tie. Dan kun je overal tegen zijn, maar dan bereik je heel weinig. Dan creëer je juist afkeer van jouw ideeën. Samenwerking zit in de raad om iets te bereiken en om goede dingen te doen voor Venray. En niet om tegenstellin gen te zoeken. Dat vereist manoeuvreerkunst. Om doelen te verwezenlijken moet je op zoek naar een meerderheid. Zo zijn er vaker gelegenheidscoalities gevormd. We hebben het CDA regelmatig opgezocht. We heb ben het beleid toch behoorlijk kunnen beïnvloeden." TEVREDENHEID Busser kijkt uiterst tevreden terug op de afgelopen vier jaar. "We begonnen met drie nieuwe raadsleden die nauwelijks erva ring hadden. Dat vergt veel inves tering in elkaar. Iedereen krijgt de vrijheid in debat te gaan en zich te profileren. Maar dan blijkt ook dat debatteren in de raad ver schrikkelijk tegenvalt." voor de jongeren tussen 10 en 16 jaar, terwijl bijna 16,5 procent vindt dat juist de jongeren tussen 16 en 18 meer aandacht nodig hebben. Slechts 2,7 procent meent dat de gemeente zich meer moet inzetten voor de jeugd tussen 18 en 21 jaar. Het ouderenbeleid in Venray is goed. Volgens 75 procent van de deelnemers heeft Venray vol doende voorzieningen voor oude ren. Een kwart vindt dat er juist onvoldoende voorzieningen zijn. Venray is verdeeld over de stel ling dat de kerkdorpen zich vaak achtergesteld voelen. Bijna 53 procent kan zich wel in deze stel ling vinden, ruim 47 procent juist niet. Dit is een opvallende uitslag, want aan de enquête deden 243 inwoners uit Venray mee en 82 uit de kerkdorpen. Foto: Han Siebers Afgelopen jaar onderging de partij twee mutaties. In april werd Tineke Lamers gedwongen om af te treden na haar leugentje over een telefoontje naar de politie, voorafgaand aan het incident tus sen Turken en Lonsdalers. Zij werd opgevolgd door Cor Vervoort die snel moeiteloos mee draaide in het politieke circus. In november kwam de 'transfer' van CDA'er Martin Leenders. Voor Busser hoeft er na 7 maart geen informateur aan te treden. Zoals vier jaar geleden met PvdA'er Eisso Woltjer. "Het heeft toch een rol gespeeld dat hij van de PvdA was. Ik vind dat na de verkiezingen de grootste partij het voortouw moet nemen. Alle partijen kunnen hun voorkeur uit spreken. Er moet een verkenning komen naar de coalitie die gezien de uitslag het meest voor de hand ligt. De coalitie moet kunnen rekenen op een ruime raadsmeer- derheid. Mijn voorkeur gaat uit naar drie partijen met samen min stens vijftien zetels." Woningbouw is en blijft het hete hangijzer. Bijna 80 procent vindt het noodzakelijk dat er in alle kerkdorpen nieuwe wonin gen gebouwd worden. Op de vraag bij welke onderwerpen de kerkdorpen worden achterge steld, speelt woningbouw dan ook de belangrijkste rol. Ook het openbaar vervoer is volgens de geënquêteerden een van de pun ten waar in de dorpen meer aan dacht voor moet zijn. Andere aan dachtspunten zijn subsidiëring van verenigingen, het behoud van voorzieningen zoals winkels, fietspaden naar en tussen de dor pen, sportzalen, de kermis en ver lichting. Woningbouw is echter de absolute topper. "Van levens belang om ervoor te zorgen dat de dorpen niet uitsterven en iedereen naar Venray trekt", aldus een van de deelnemers. Samenwerking kiest voor een coalitie met CDA en WD. Volgens Busser ligt debutant inVENtief 'heel dicht' tegen Samenwerking aan. "Maar ze for muleren nogal in extremen. Ze zijn behoorlijk eigengereid en dat houdt risico's in. Het is beter dat ze zich eerst in de raad bewijzen. Er zijn in het land nogal wat colle ges uit elkaar gevallen door de komst van de nieuwkomers. De WD heeft raadservaring en heeft tevens ervaring in het college. Die partij is meer gedegen en heeft al een structuur opgebouwd." Vóór Venray, de andere lokale nieuwkomer, wijst Busser af. "Ze hebben tot nu toe niets te melden want er is nog geen programma. Bovendien zet ik vraagtekens bij de continuïteit omdat de partij slechts twee personen telt." Ike Busser verwacht een inte ressante raadsperiode met de uit werking van de toekomstvisie. De Floriade van 2012 werpt zijn scha duw vooruit. Samenwerking wil graag meesturen op de toekomst plannen. "We kunnen nu verder kijken dan de dag van morgen. De horizon is verlegd. Venray moet echter niet ten koste van alles wil len groeien", waarschuwt hij. "Veranderingen moeten accepta bel zijn waarbij er evenwicht is tussen de leefomgeving en de gewenste groei." Hij noemt wind molens als voorbeeld. "Wij zijn tegen plaatsing. Windmolens grij pen te sterk in het landschap en de leefomgeving in. Ook gezien het rendement zijn er betere alter natieven." Samenwerking heeft hoge ver wachtingen van de Floriade. "De knowhow en kennis moeten we zien vast te houden. Daar kan Venray tot ver na 2012 zijn voor deel mee doen. Kennisontwikkelingen op het platteland en in de gezondheids zorg bieden eveneens goede toe komstmogelijkheden. Er liggen mooie uitdagingen", aldus Busser, die samen met Theo Mulders wet houderskandidaat is van Samenwerking. "Vier jaar geleden zat ik in een andere situatie. Toen studeerde mijn twee kinderen nog. Nu kan het gemakkelijker en durf ik het politieke risico te nemen." Busser heeft een eigen bureau voor interim-management. "Ik houd me vooral bezig met ver anderingsprocessen. Het voordeel is dat ik altijd mijn bedrijf weer kan oppakken." weg naar Verkiezingsborden Lokaal Aktief wel legaal In nieuwsblad Peel en Maas en op Kabelkrant Venray publiceer den wij vorige week een artikel over de verkiezingsborden van Lokaal Aktief, die op een aantal plaatsen in Venray illegaal aan lan taarnpalen zouden hangen. De redactie heeft dit meerdere malen nagevraagd bij gemeente en VW en dit meerdere malen bevestigd gekregen. Achteraf blijkt dat de gemeente Venray op dit gebied met betrekking tot de verkiezin gen een afwijkend beleid han teert, waarbij het maximum van zestig borden overschreden mag worden tot 120. Ook zijn de zoge naamde sandwichborden toege staan. De borden van Lokaal Aktief waren dus wel legaal opge hangen. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in Het nieuwe college moet inzetten op economische groei en daarbij vooral goed kijken naar differentiatie van bedrijven. Om te voorkomen dat er een te eenzijdige werk gelegenheid ontstaat. Dat is een conclusie uit de ver kiezingsenquête die Peel en Maas afgelopen maand hield via de site www.peelenmaasonline.nl. Maar liefst 92,4 procent vindt dat Venray hoog moet inzetten op de stimulering van de lokale econo mie. Bijna 95% is van mening dat goed gelet moet worden op diver siteit van de bedrijvigheid. Hierdoor zal Venray economisch minder afhankelijk zijn van bepaalde beroepsgroepen en branches. De gemeente Venray maakt bij haar acquisitie naar bedrijven gebruik van de diensten van Maessen Bedrijven. 10,3 procent van de geënquêteerden vindt dat een goede zaak, terwijl 57,6 pro cent dit alleen positief vindt zolang de gemeente er maar niet afhankelijk van wordt. Ruim 23,6 procent oordeelt negatief over de inbreng van Maessen 'omdat de gemeente Venray al te veel afhan kelijk van Maessen is geworden'. Ongeveer 8,5% meent dat de De eenzijdige economische ontwikkeling van Venray heeft zijn schaduwkanten, zo waar schuwt Cees de Vocht van inVENtief in onderstaand arti kel. Hij vindt dat de gemeente zich te afhankelijk heeft gemaakt van ondernemer Maessen die voornamelijk logistieke bedrijven naar Venray lokt. De logistiek is conjunctuurgevoelig en trekt vooral laaggeschoolde arbeid aan. Daarnaast ontsieren de 'blokkendozen' de bedrijven terreinen. Venray zou daar door onaantrekkelijker wor den voor kennisintensieve bedrijven die de gemeente zo graag wil binnenhalen. Door Cees de Vocht, kandi daat-raadslid inVENtief Nederland zet in op kennis als belangrijkste productiefactor. Dat is het speerpunt van het nationaal innovatieplatform, ingesteld door het kabinet Balkenende. Als Nederland op dat terrein niet voorop loopt dan is het kansloos in de concurrentieslag met de lage lonenlanden. Dit gegeven is ook in Venray onderkend. In de toe komstvisie van de gemeente Venray is opgeschreven: "Venray kiest voor kennisintensieve bedrij vigheid. Samen met andere over heden en het bedrijfsleven zetten we onze netwerken in om hoog waardige en kennisintensieve industrie en dienstverlening naar de regio te halen". Maar de reali teit in Venray is anders. De traditionele industrie kalft af Politieke markt Met de gemeenteraadsverkie zingen van dinsdag 7 maart voor de deur houdt Bibliotheek Venray een politieke markt op vrijdag 3 en zaterdag 4 maart. Afgevaardigden van alle negen Venrayse politieke partijen die aan de verkiezingen deelnemen, hebben hun medewerking toege zegd en ze presenteren zich met partijprogramma's, brochures, etc. Op zaterdag tussen 18.00 en 20.00 uur en op zondag van 11.00 tot 14.00 uur is het mogelijk per soonlijk te spreken met leden van de diverse partijen. De markt is laagdrempelig, iedereen is wel kom om van gedachten te wisse len, vragen te stellen, de program ma's in te zien om zo te komen tot een weloverwogen stemkeuze op 7 maart. Vanaf vrijdag zijn de informatietafels van de diverse partijen ingericht. Meer informa tie is te verkrijgen bij Juul de Bont, Hoofd Informatie en Advies van Bibliotheek Venray via tel. (0478)581970. Brand In een pand aan de Maasheseweg in Venray heeft donderdagmorgen een uitslaande brand gewoed. Die is waarschijn lijk ontstaan in een bovenwoning van het pand, dat in totaal uit vier woningen bestaat. Twee bewo ners zijn met ademhalingsproble men naar het ziekenhuis gebracht. Twee anderen bleven ongedeerd. De brandweer had het vuur na een half uur geblust. Burgemeester Waals en wethou der Driessen kwamen zich per soonlijk van dit voorval op de hoogte stellen. gemeente de acquisitie zelf moet doen. WINKELCENTRUM Ook werden in het onderzoek enkele vragen gesteld over het winkelcentrum. Zo is bijna drie kwart van mening dat Venray over een goed geoutilleerd win kelcentrum beschikt. Minder tevreden is men over de bestra ting en inrichting, die volgens ruim 47 procent van de mensen slecht zijn. Ruim 30 procent van de deelnemers meent dat de bes trating en de inrichting sterk ver ouderd zijn, maar 'er nog wel mee door kan'. Iets minder dan een kwart vindt dat de inrichting en de bestrating best in orde zijn. De geënquêteerden werd ook gevraagd of zij het eens zijn met de wens van centrumwinkeliers voor een parkeerlocatie aan de oostzijde van het centrum. Die zou op de plek van het voormali ge busstation moeten komen, in combinatie met woningbouw. Bijna 80 procent is het met de ondernemers eens. DIENSTVERLENING Bijna 56 procent van de Venraynaren is tevreden over de gemeentelijke dienstverlening. Daar staat tegenover dat ruim 44 en genereert steeds minder werk gelegenheid. Wat er aan industrië le bedrijvigheid de laatste jaren is bijgekomen bestaat voornamelijk uit logistieke activiteiten. Kenmerkend is dat zij enorm veel ruimtebeslag vergen en een sterk beroep doen op de infrastructuur. Bekend is dat de winstmarges in deze sector over het algemeen klein zijn. Dit soort werkgelegen heid wordt vaak omschreven als dozenschuiven. Producten, meest al uit goedkope lonenlanden, wor den klaargemaakt voor de lokale Europese markten. Het betreft vooral laaggeschoolde arbeid. Wat is nu het probleem in Venray? De gemeente Venray heeft het meren deel van de beschikbare industrie- grond gegund aan slechts één ondernemer. De werkwijze van deze ondernemer is dat hij vol gens een standaardconcept zeer grote hallen bouwt die hij vervol gens verhuurt aan logistieke bedrijven. De meest recente industrieterreinen worden inmid dels gedomineerd door deze het landschap sterk ontsierende hal len. InVENtief maakt zich ernstige zorgen over de richting die deze vorm van economische ontwikke ling in Venray heeft genomen. De logistiek is uitermate gevoelig voor schommelingen in de wereldconjunctuur. Als onder invloed daarvan een verschuiving van de logistieke stromen optreedt dan is er grote kans op massale werkloosheid in Venray en omgeving. InVENtief vraagt zich af waarom er geen gebruik is gemaakt van het basisprincipe uit elk economieboek dat onderne merschap het beste gedijt onder vrije concurrentie. Met andere woorden waarom geen andere ondernemers toegelaten bij zoiets belangrijks als de economische ontwikkeling van Venray? Bij het nieuwe bedrijventerrein de Blakt heeft de eerder genoemde onder nemer vrijwel alle gronden in han den. In gezamenlijke regie van gemeente en deze ondernemer zullen de bedrijventerreinen wor- procent niet tevreden is. De onvrede richt zich vooral op de trage afhandeling. Ongeveer 18 procent van de mensen die niet tevreden zijn, vindt dat het te lang duurt voordat vragen, bezwaar schriften en klachten zijn afgehan deld. De meesten vinden dat de gemeente daardoor een minder betrouwbare partner is. Een ander opvallend punt is de klantgerichtheid en de klantvrien delijkheid. Ongeveer 10 procent is van mening dat dit verbeterd kan worden. Daarnaast meent een kleiner percentage dat de ambte naren zich 'dienstbaarder' moeten opstellen. Ook kan de gemeente de com municatie met de individuele bur ger verbeteren. "Burgers beter betrekken bij plannen", "beter inlichten over de stand van zaken rondom het afhandelen van kwes ties" en "meer duidelijkheid" zijn daarbij de meest genoemde reac ties. Andere minpunten zijn het afvalbeleid, vaak genoemd in combinatie met het onderhoud van de openbare ruimte en zwerf afval, het parkeerbeleid en de toe stand van het winkelcentrum: 'de Grotestraat is net een golfslag- bad'. den ingevuld. Maar in het eerder genoemde economieboek staat, wie de grond in eigendom heeft bepaalt wat ermee gebeurt. Je kunt je afvragen of het verstandig is dat de innovatieve ondernemers voor grond moeten aankloppen bij een ondernemer die het liefst zijn eigen deprimerende hallen te huur aanbiedt. Zichtlocaties wor den negatief aangetast door deze hallen zoals recent bij het NS-sta- tion. Je kunt je afvragen wie zich hier nog aantrekkelijk voor zijn klanten en zichzelf wil vestigen. Andere gemeenten weten hoe belangrijk en voorwaardelijk het is een hoogwaardige ruimtelijke omgeving te creëren, willen ken nisintensieve bedrijven zich vesti gen. Onderschat wordt ook het wegennet in en om Venray. Dit is niet geschikt voor het enorme vrachtverkeer dat de logistiek met zich mee brengt. Bewoners in Wanssum en Maashees klagen nu al steen en been over het vracht verkeer dat hun dorpen door kruist. Ook de fijnstofproblema- tiek zal in ernstige mate toenemen. InVENtief vraagt zich ook af waarom Venray zo moet inzetten op logistiek als 15 kilome ter verderop in Venlo alle voor waarden voor deze bedrijfstak vol ledig aanwezig zijn. InVEntief vindt dat Venray nu alle politieke en ambtelijke inspanningen op het binnenhalen van kennisinten sieve bedrijven moet richten. Als men niet weet hoe dat moet, ga dan te rade bij meer succesvolle gemeenten op dit vlak. Het wiel hoeft niet opnieuw te worden uit gevonden. Kennisintensieve bedrijven hebben veelal hoog opgeleide werknemers, het cen trum van Venray zou in hoge mate van deze koopkrachtige burgers kunnen profiteren. Centrumvoorzieningen worden dan beter benut en zo zijn er nog veel meer positieve zaken te noe men. Venray verdient werk en inVENtief vindt dat Venray beter werk verdient. mt: drs. P. van Hoef mt: M. Gerrits mw mt: C. Verrijdt St. Anna: stadspark of woningbouw? Donderdag 2 maart 2006 - Pagina 5 rrip weg naar ij? MAART 2006^ Prognose Ike Busser 2002 2006 CDA 8 6 Samenwerking 5 6 Van de Vorle 5 0 Lokaal Aktiel 0 2 PvdA 4 4 VVD 3 3 InVENtief 0 2 SP 0 2 Vóór Venray 0 0 NVU 0 0 Totaal 25 25 Opkomst 58% 68%

Peel en Maas | 2006 | | pagina 5