Betere dienstverlening in milieuprogramma Jeannette Boumans heeft oog voor armoede en natuur Internationale Vrouwendag Project Kan wél start in Brukske Ven rays Voorjaarsdictee Julicher Meijer ïTEOfP Boer zoekt vakman O Niets! KEIJSERS' MANDERS PEEL EN MAAS Vragen over Arbeidsrecht? PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Het milieuprogramma voor 2006 en 2007 is door het colle ge vastgesteld. Het program ma bevat de concrete activitei ten die worden verricht op het gebied van de wettelijk ver plichte gemeentelijke milieu taken en het milieubeleids plan. In 2006 en 2007 worden de interne werkprocessen voor handhaving, vergunning verlening en toetsing van ruimtelijke plannen verder verbeterd met als uitgangs punt goede dienstverlening aan burger en bedrijf. Verder wordt actief ingespeeld op aangekondigde nieuwe lande lijke wetgeving zoals de omge vingsvergunning en de Wet geurhinder en veehouderij. Nu de regionale handhaving de opstartfase achter de rug heeft, wordt invulling gegeven aan de afstemming tussen de diverse milieuproducten (zoals milieuver gunningen, meldingen en ont heffingen) en de handhaving ervan. Zo wordt gewerkt aan cate gorisering en controlefrequentie van bedrijven, een allround milieu-informatiesysteem, actuali sering van oude vergunningen, het actualiseren van het bedrij- venbestand en een plan van aan pak voor IPPC-bedrijven. De toetsing van nieuwe plan nen en projecten op de milieuas pecten watertoets, externe veilig heid, bodem, geluid en luchtkwaliteit vindt inmiddels structureel plaats en wordt veran kerd in de organisatie door het actualiseren van de milieutoets. Het aspect luchtkwaliteit is nog relatief nieuw, maar kan grote consequenties hebben voor de doorgang van plannen. De lande lijke ontwikkelingen met betrek king tot de aangekondigde nieu we Wet lucht worden daarom actief gevolgd. Afhankelijk van deze wet zal een luchtkwaliteits plan en -kaart worden ontwikkeld om de Venrayse luchtkwaliteit in beeld te brengen en onderzoek te verrichten naar mogelijke maatre gelen om de luchtkwaliteit te ver beteren. Nieuwe wetgeving biedt steeds vaker beleidsvrijheid voor gemeenten. Op basis van de nieu we Wet geluidhinder zal een gemeentelijk toetsingskader wor den opgesteld voor de procedure hogere grenswaarde. Op basis van de Wet stankemissie veehouderij en worden een gemeentelijk stankbeleid en een verordening kleinschalige nevenactiviteiten opgesteld. De aangekondigde Wet geurhinder en veehouderij maakt beleid voor een gebiedsgerichte aanpak op termijn nodig. Mede als voorloper op de omgevingsvergunning (2008) is begin 2006 het integrale voor overleg opgezet waarbij alle vak disciplines vertegenwoordigd zijn in het eerste overleg met de aan vrager van een milieu- en bouw vergunning. In dit vooroverleg worden zakelijke afspraken gemaakt over de termijnen van afhandeling en aanspreekpunt. Er wordt een ISV bodempro gramma voor de periode tot en met 2009 opgesteld en uitge voerd. Het programma heeft met name betrekking op het saneren van actieve en statische locaties met een ernstige bodemverontrei niging. Doordat water meer aandacht krijgt zijn er ook steeds meer vra gen over water. Het waterplan gaat duidelijk maken voor gemeente, burgers en ontwikke laars hoe om te gaan met hemel water. Verder heeft de ontwikkeling van de beekdalen volop de aan dacht van het waterschap. Dit gebeurt uiteraard in samenwer king met de gemeente en de inwoners van Venray. De herin richting van de Oostrumsche beek zal in deze periode worden afgerond en ook de meandering van de Loobeek wordt terugge bracht. De gemeente Venray heeft mee gedaan aan Entente Florale (groenste stad). In het rapport dat de gemeente Venray heeft ontvan gen is onder andere aandacht gevraagd om met een ander berm beheer een aantrekkelijker beeld te krijgen, dat bovendien ook voor de natuur een meerwaarde heeft. In 2006 worden de moge lijkheden voor ecologisch berm beheer uitgewerkt. Venrayse wint landelijke milieuprijs Terre de Femmes Jeannette Boumans (40) uit Venray heeft met haar ont wikkelingsproject in Rio de Janeiro de eerste prijs gewon nen van de landelijke organi satie Yves Rocher. Deze orga nisatie werd opgericht om actief concrete acties te onder steunen die gericht zijn op de bescherming en waardering van het plantenrijk. Yves Rocher beloont elk jaar internationaal een aantal vrou wen die zich buitengewoon inzetten voor natuur en milieu. De Terre de Femmes- prijzen worden in Frankrijk, Duitsland, Amerika, Canada, Zweden, Spanje en België uitgereikt en sinds vorig jaar ook in Nederland. Vorige week werden in Utrecht de Nederlandse prijzen uitge reikt. De eerste prijs, een cheque van 5.000 euro, werd dus gewonnen door Jeannette Boumans met haar project Rio Maré. Jeannette werkte vele jaren in de marketingbranche, maar besloot om haar beschermde leventje op te geven en reisde vorig jaar naar Brazilië om in Rio de Janeiro een project op te zet ten voor kinderen in de sloppen wijken. In de sloppenwijk Maré zag zij hoe een prachtig stuk natuur verloren dreigde te gaan door gebrek aan onderhoud. Samen met een aantal jeugdige buurtbewoners besloot ze het park op te knappen. Het plan is om van het park een ontmoe tingsplek te maken voor de wijk bewoners, met aandacht voor een combinatie van natuur en milieu, educatie, zang en dans. Yves Rocher zoekt, in samenwer king met het tijdschrift Buitenleven, vrouwen die zich inzetten voor de plantenwereld in binnen- of Mg: buitenland. Vrouwen die zich Jeannette Boumans uit is de eerste vrijwilligster die via de lande- verdienstelijk maken achter de ujt>e stichting Een Wereld Idee (EWI) aan het werk is gegaan. schermen, natuurprojecten star ten en mensen voor hun zaak weten te winnen. Vrouwen met projecten die vaak eenvoudig en origineel zijn en als voorbeeld kunnen dienen voor anderen. Jeannette Boumans is de eerste vrijwilligster die via de onlangs opgerichte landelijke stichting Een Wereld Idee (EWI) aan het werk is gegaan. Op de website van de stichting melden de bekende radio- en televisieman Jan Douwe Kroeske en zijn colle ga Robbert Frank Hagens dat ze deze stichting hebben opgezet om hun kennis en ervaring in te zetten voor mensen die het niet zo goed hebben getroffen. Ze gaan via tv-programma's en een actieve website mensen stimule ren om ook bij te dragen aan een positievere wereld. Kroeske en Hagens hebben een team van professionals om zich heen verza meld, zo meldt de site. Het bijzondere is dat ze gere geld uitgebreid verslag doet van haar activiteiten en de voortgang van het project, zodat sponsoren in Nederland op de hoogte blij ven. Haar project ligt in de krot tenwijk Maré in Rio de Janeiro. In deze wijk wonen veel jongeren in armoede: zonder toekomst en zonder eigenwaarde. Het gevaar om hierdoor in het criminele cir cuit terecht te komen, is enorm groot. In het verwaarloosde park startte Boumans enkele maanden geleden op eigen houtje een pro ject voor kinderen en families. Ze wil er een wijkcentrum opzetten, traint jongeren die straks het pro ject zelf in goede banen moeten leiden en start enkele handvaar- digheidgroepen. Via onder ande re donaties vanuit de Stichting EWI wordt het project gereali seerd. Amnesty Peel Maas stelt op de Internationale Vrouwendag van woensdag 8 maart mensen in de gelegen heid om actiekaarten te teke nen in het gemeentehuis bij gelegenheid van de eerste opstap naar de opening van het Moedercentrum Venray. In de raadzaal van het gemeentehuis wordt deze dag tussen 11.30 en 13.30 uur de eerste opstap gemaakt naar het nieuw te openen Moedercentrum Venray. Tijdens deze bijeenkomst stelt Amnesty Peel Maas de bezoe kers in de gelegenheid om actie- kaarten te tekenen voor de actie voor maatregelen tegen geweld tegen vrouwen in Guatemala, Nigeria en Rusland. Eén op de drie vrouwen wordt wereldwijd slachtoffer van geweld. Amnesty International wijst overheden op hun verplichting de veiligheid van vrouwen te garanderen tegen geweld op straat en ook in hun eigen huis. In Guatamala worden elke dag twee vrouwen vermoord. Tussen januari 2001 en augustus 2004 werden zeker 1188 vrouwen vermoord. Het gaat vaak om zeer gewelddadige moorden, die vaak met seksueel geweld gepaard gaan. De rege ring doet veel te weinig om de moorden op te lossen en te voor komen. Slechts een klein aantal daders wordt veroordeeld. Discriminatie van vrouwen door sommige overheidsdiensten speelt hierbij een rol. Met de actie op 8 maart vraagt Amnesty de regering om snel en grondig onderzoek en wetgeving te verbeteren zodat vrouwen beter beschermd worden. In Rusland wordt elk uur zeker één Russin vermoord door haar (ex- )man of een familielid. Huiselijk geweld wordt als een privé-aan- gelegenheid gezien waardoor de politie vaak niet in actie komt als een vrouw aangifte doet. Naar een opvanghuis kunnen vrou wen niet, want in een stad als Moskou is er niet één. Amnesty vraagt de Russische regering vrouwen tegen geweld te beschermen en de wet zodanig te veranderen dat huiselijk geweld als een misdaad wordt omschreven. Ook in Nigeria staan vrouwen bij voortduring bloot aan geweld. Naar schatting wordt meer dan eenderde van de vrouwen geslagen, verkracht of verminkt. In sommige gemeen schappen is zelfs tweederde van de vrouwen slachtoffer. Meestal is de partner of de vader van de vrouw de dader. De politie neemt aanklachten niet serieus. Dat komt ook doordat sommige wetten in Nigeria vormen van geweld tegen vrouwen toestaan. Verkrachting binnen het huwe lijk geldt ook niet als een mis daad. Toch komt hierin langzaam verandering. Sommige deelstaten debatteren over een wet tegen huiselijk geweld. Met de kaarten actie probeert Amnesty druk uit te oefenen op deelstaten en op de federale overheid om de wet aan te nemen. Voor meer infor matie, audiovisueel materiaal en rapporten over dit thema kan men terecht op www.amnesty.nl. Amnesty International is een onafhankelij ke en onpartijdige organisatie die de naleving van de "Universele Verklaring van de Rechten van de Mens" nastreeft. Zij voert actie voor beëindiging van ernstige schendingen van het recht op leven, van het recht niet te wor den gemarteld, van het recht op vrijheid van geweten en van meningsuiting en van het recht niet te worden gediscrimineerd. Meer informatie is te vinden op www.amnesty.nl. Amnesty Peel Maas is een onderafdeling van Amnesty International en is actief in de gemeenten Bergen, Horst aan de Maas, Sint Anthonis, Meerlo-Wanssum en Venray. De afdeling werkt daarbij nauw samen met andere regionale Amnestygroepen en met het lan delijke secretariaat in Amsterdam. Met tal van acties brengt Amnesty Peel Maas mensen rechtenschendingen en vooral de strijd daartegen onder de aan dacht van de inwoners in de regio. Daarnaast zet de groep zich actief in voor gewetensge vangenen en het behoud van mensenrechten overal ter wereld. Meer informatie over Amnesty Peel Maas is te vinden op www.amnestypeelenmaas.nl. Bisschop in Maashees Zondag 5 maart om 10.30 uur komt bisschop Hurkmans van Den Bosch naar Maashees om voor te gaan in de eucharistievie ring. De bisschop komt 'ter bemoediging', omdat de parochie Vierlingsbeek-Maashees sinds vorige maand zonder pastoor zit na het vertrek van pastoor Teunissen. Zaterdagavond om 19 00 uur zal de bisschop in de kerk van Vierlingsbeek een eucha ristieviering verzorgen. Bedreiging Een 24-jarige man uit Venray is vorige week donderdag door een nog onbekende jongen met een boksbeugel bedreigd. Dat gebeur de omstreeks 17.30 uur toen het slachtoffer over de Zuidsingel richting de Leunseweg fietste. Op de hoek met de Kastanjestraat stond een vijftal jongeren. Toen hij ze voorbij fietste, ont stond met één van hen een woor denwisseling. Deze jongen bedreigde hem vervolgens met een boksbeugel. Het slachtoffer is vervolgens weggefietst. De jon gen had een getinte huidskleur, was ongeveer 1.60 m groot en 15/16 jaar oud. Hij had een rood mutsje op zijn hoofd, droeg een donkere jas en blauwe spijker broek. Op 1 februari is Wonen Venray gestart met het project Kan wél! in de wijk Brukske. Doel van dit project is om bewoners uit te dagen met ideeën te komen om het leef klimaat in de wijk te verbete ren. Kan wél! wordt uitge voerd in tien wijken verspreid over het land. Het project Kan wél! is opgezet door het LSA (Landelijk Samenwerkingsverband Aandachtswijken) en Aedes-ver- eniging van woningcorporaties. Kan wél! is gebaseerd op het zeer succesvolle Can Do in Engeland. Doel van het project is het stimu leren van bewonersparticipatie en het verbeteren van het leefklimaat in de wijk. De nadruk ligt op het actief burgerschap en eigen initia tief. Het is dus de bedoeling dat bewoners zélf met initiatieven komen en deze ook zélf uitvoe ren. Wonen Venray stimuleert de initiatieven en stelt de benodigde financiële middelen beschikbaar. Thijs van Mierlo is de medewer ker van het LSA die voor twaalf uur per week aan de slag gaat in Brukske. Hij gaat de wijk in om contacten met bewoners te leg gen, te onderzoeken welke ideeën onder hen leven en biedt ondersteuning bij voorbereiding en uitvoering van deze initiatie ven. Het project heeft een loop tijd van 15 maanden. Dan moeten er minimaal 12 initiatieven van start zijn gegaan in 't Brukske. Thijs van Mierlo is bereikbaar op telefoonnummer 06 23 10 43 71 of via e-mail: thijs@kanwel.nl. Voor meer informatie of voor het aanmelden van ideeën kunt u con tact met hem opnemen. ADVOCATEN Tel.: 0478-52 10 70 Julianasingel 33a, Venray Liefhebbers van de Nederlandse taal opgelet: op maandag 20 maart wordt in Schouwburg Venray om 20.00 uur het Venrays Voorjaarsdictee afgenomen. Er is nog een aantal plaatsen open, maar uiteraard kunnen geïnteresseerden ook buiten mededinging meedoen. Het Venrays Voorjaarsdictee, een initiatief van Schouwburg Venray en Theatercafé De Artiest, is opgezet naar model van het Groot Dictee der Nederlandse taal. Dat betekent dat voor de spellingsregels de Woordenlijst Nederlandse taal, oftewel Het Groene boekje (uitgave 1995) wordt gehanteerd en in tweede instantie het Van Dale's Groot Woordenboek der Nederlandse Taal (dertiende druk, 1999). Mocht dat geen uitsluitsel geven, dan beslist de jury. Daarnaast komt ook het Venrays dialect in dit dictee aan bod. In elke zin komen namelijk een of meer dialectwoorden voor waarmee deelnemers bonuspun- ten kunnen verdienen. Dat ont slaat hen echter niet van de ver plichting de betreffende woorden ook in correct Nederlands te spel len. De deelnemers moeten voor af aangeven of ze ook meedoen aan de dialectversie. Voor de spel ling wordt het Venrays Woordenboek van Veldeke Venray (1998) gehanteerd. THEMA Als correctoren treden docen ten Nederlands van het Raayland College op. Terwijl zij zich buigen over het werk van de deelnemers, wordt op het podium met de deelnemers nagepraat over de achtergrond van het thema van het dictee, maar uiteraard ook over de schrijfwijzen en andere struikelblokken. Samen met de muzikale intermezzo's en de after party een avondvullend program ma! Ruim dertig Venraynaren die door de organisatie zijn uitgeno digd hebben inmiddels aangege ven mee te doen aan het dictee. Verder heeft zich een aantal taal liefhebbers gekwalificeerd voor deelname middels de voorronde in Peel en Maas. Voor wie dat gemist heeft en alsnog wil mee doen: er is nog een aantal plaatsen vrij. Uiteraard kunnen geïnteres seerden ook buiten mededinging meedoen. Deelname aan het Venrays Voorjaarsdictee is gratis. OÓ illLfÈJ VAN OORSCHOT JVIODE Borderline De afdeling Preventie en Informatie van de GGZ Noord- en Midden- Limburg houdt op dins dag 7 maart haar maandelijks informatie- en gespreksbijeen komsten rondom het thema bor derline persoonlijkheidsstoornis. Deze dinsdag gaat de bijeenkomst over de kenmerken van de bor derline persoonlijkheidsstoornis en wordt uitgelegd wat de stoor nis inhoudt en wat mogelijke oor zaken zijn. Ook is er voldoende ruimte voor het stellen van vra gen. De bijeenkomst, bedoeld voor iedereen die betrokken is bij borderline, wordt gehouden in het Viecuri ziekenhuis in Venlo en duurt van 19-30 tot 21.30 uur. Voor meer informatie en aanmel ding kan men contact opnemen met Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid, GGZ Noord- en Midden-Limburg, via tel. (0478)527066, e-mail igg@ggznml.nl. Onderzoek circuit De Peel Het college van B en W van de gemeente Venray heeft besloten opdracht te geven aan bureau Royal Haskoning, voor het ver richten van een alternatievenon- derzoek voor de huidige activitei ten van circuit De Peel. De bedoeling is dat dit onderzoek leidt tot een voorkeurlocatie. Begin mei 2006 moet een voor ontwerpbestemmingsplan aange reikt zijn bij de provincie. Onder deze voorwaarden is ingestemd met een opschorting van de pro vinciale dwangsombeschikking tot 1 juli 2006. Het college van burgemeester en wethouders heeft gelijktijdig besloten om de verzoeken om handhaving af te wijzen en ook op dit punt per 1 juli 2006 een nieuwe afweging te maken. De voorliggende milieuaanvra- gen worden ook opgeschort tot deze datum. bijzondere mensen, bijzondere badkamers www.baderieboxmeer.nl Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advert entie@vandenmunckhof. ril Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Vèrspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0428-582822 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 19,50 (postcode 58..) 34,25 (overige binnenland) Donderdag 2 maart 2006 - Pagina 3 www. kei isersmanders.n I Niet voor niets zijn we op het gebied van elektra gecertificeerd en zijn we geautoriseerd om wettelijke keuringen van elektrotechnische installaties te verrichten. Ons erkende vakmanschap in elektra reikt ver. We zijn al meer dan 100 jaar actief in de utiliteitsbouw, industrie, woningbouw en de agrarische sector. En als er eens iets fout gaat, kunt u rekenen op onze servicedienst, 7 dagen per week, 24 uur per dag. ELEKTRO Agrobaan 9, Ysselsteyn, tel.: (0478) 54 42 00 niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur De totale verbouwing van onze dames- en herenmodezaak midden in de Grotestraat te Venray nadert zijn einde. Wij moeten nog even dicht om de laatste werkzaamheden af te ronden. Donderdag 9 maart zijn we weer open. U bent dan van harte welkom. Het is de moeite van het wachten zeker waard. Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Breda, Oss Ontwerp - Sloop Verbouwing - Tegelwerk Installatie Alles door eigen mensen Voor doe-het-zelvers deskundige begeleiding 2 jaar garantie op installatie Maandag open van 13.30 tot 18.00 uur Uneto-Vni Steenstraat 6, 5831 JE Boxmeer (nabij rotonde richting Sambeek) tel. 0485-576131 Boxmeer Bezoek onze showroom met: Ruime keuze in sanitair en tegels Bubbelbaden - Stoom cabines Badkamermeubels Grote collectie accessoires Sauna's (maatwerk) en infraroodcabines Vita buitenspa's ACTIE BIJ BADERIE: Meubel Quadroline van 1562,- voor 1249,- Pharo lift 2 douchepaneel van 1955.- voor 1699,- Aankoop badkamer, gratis comfortpakket t.w.v. 500,- (actie voorwaarden zie winkel)

Peel en Maas | 2006 | | pagina 3