f Politiek debat Burgers tevreden over Hahn Lasercentrum Venray €19, X M Veldslag op tv PEEL EN MAAS Een jaarabonnement kost u slechts PEEL EN MAAS Blitterswijckse molen krijgt vorm Het heeft bloed, zweet en tranen gekost, maar langzaam maar zeker ziet Twan Wijnho ven uit Blitterswijck zijn droom in vervulling gaan. Een heuse graanmolen bij de forellenkwekerij aan de Bolt- weg in Blitterswijck. Een toe ristische attractie van niveau. Een aanwinst voor de regio. Vorige week werd met behulp van een grote kraan de molenkap boven op de zeven tien meter hoge molen geplaatst. Een heel secuur werk. De wieken zijn overi gens nog niet gearriveerd. Twan Wijnhoven verwacht dat deze over een maand in Blitterswijck zijn. Zo snel als mogelijk worden de wieken dan bevestigd. Meer dan tien jaar heeft Wijn hoven 'gevochten' met onder ander Rijkswaterstaat om toe stemming te krijgen voor de bouw van zijn droom: een belt molen. En nu staat de molen er al met een hoog onderstuk dat ver zonken is in een kunstmatige heuvel. Het gebouw heeft het uiterlijk van een traditionele graanmolen, maar de techniek van een moderne windmolen. Wijnhoven kan hem straks met een computer bedienen.. Alleen bij hevige storm moet hij de wie ken vastzetten. Jaren geleden vatte Wijnhoven het plan op om een molen te bouwen. Het doel: het bouwen van een schuilplaats voor de vissers die een bezoek brengen aan zijn forellenvijvers. Iedereen was enthousiast, ook de gemeente en in het bijzonder burgemeester Joep Hahn. Behalve Rijkswaters taat. Omdat het in een winterbed van de Maas ligt, mocht hier niet gebouwd worden, zo verordon neerde Rijkswaterstaat. De rede nering: door de bouw van de molen kan het water bij een over stroming minder snel weg, waar door het peil in de omgeving met twee millimeter stijgt. De molen past perfect bij het forellenbe- drijf. Het bedrijf verkoopt per jaar tonnen vis, waarvan veel zelf wordt gekweekt. Een klein deel verdwijnt in de vier vijvers aan de Boltweg, waar vissers het hele jaar door een hengeltje kunnen uitwerpen. Gemiddeld veertig per dag, met uitschieters naar honderdtachtig. Voor een hapje en een drankje moesten de bezoekers tot voor kort naar een oude schaftkeet, die tevens als schuilplaats fungeerde. Goede raad was duur. Tot hij opeens dacht aan vroeger, toen hij opgroeide in de woning die hoor de bij de oude molen in zijn dorp. Een ronde, stenen graanmolen die aan het einde van de oorlog tot ontploffing werd gebracht door de Duitsers. Twan wist het zeker: deze molen wordt her bouwd bij zijn vijvers. Beneden komt een expositieruimte over de forel. Met een keuken. Met toi letten. En met een terras erom heen. En, natuurlijk, de molen De molenkap wordt op de graanmolen getakeld. gaat ook draaien. Wat heet, door een generator in de nok van de molen wordt stroom opgewekt voor de verwarming van de molen én voor de kwekerij. Familie Lenssen geniet op de Filipijnen Laurens (11) en Giel (8) Lenssen van de Sint Jozef school uit Swolgen verblijven met hun ouders Wiek en Diana momenteel bij de bergstam Igorot op de Fillipijnen. Via de website van SOS Meerlo-Wans- sum houden ze de scholieren in de zes kerkdorpen op de hoogte van de ervaringen. De Swolgense kinderen kunnen via het gastenboek ook vragen stellen aan de twee. Speciaal voor Peel en Maas hebben Lau rens en Giel een artikel geschreven: Laurens: "Vandaag rijden we naar het kleine bergstadje Bontoc, voor een show van de Igorot. De bergen in het hoogland van de Mountain Provincie zijn zo hoog dat we af en toe door de wolken rijden. Na een lange en slingeren de rit door de bergen arriveren we dan eindelijk in Tadian. Hier in Tadian is de School For Living Tra ditions, van waaruit het filmpro ject wordt uitgevoerd. Deze school is bedoeld om de Igorot- cultuur aan de komende genera ties door te geven, want het leven wordt hier ook steeds moderner. De mensen willen graag hun eigen waarden doorgeven. De school is ondergebracht in een soort technische streekschool, waar Igorot-kinderen verder stu deren nadat ze de middelbare school hebben afgemaakt. De school heeft een erg mooie cam pus, in een fantastisch mooie omgeving. De studenten lopen meestal in schooluniformen. De Igorots zijn enorm gastvrij en doen er alles aan om gasten zoals wij zich thuis te laten voelen. Er was zelfs een speciale welkomst ceremonie georganiseerd voor onze familie, waarbij de hele school en de leiders van het dorp aanwezig waren." Giel:"Ik heb lekker gegeten .Ze hebben rijst en vis. Maandag om half 8' s morgens hebben we feest gehad bij de buren, de high school. Op vrijdag hebben we vijf en een halfuur door de bergen gereisd. En toen was ik ziek!" Laurens: "De ochtend begon met de vlaggenceremonie.Toen moesten we naar voren komen dat was zwaar vernederend. Toen kwam het lied terwijl de vlag werd gehesen. Toen kregen we een traditionele Igorot-dans. Ze gebruikten gongs. Het handvat was gemaakt van kaken van men sen want vroeger waren de Igo rots koppensneller. Zij gebruikten van het afgehakte hoofd de kaak.(N.B. tegenwoordig snellen de Igorots geen hoofden meer). Toen moest mamma ook mee doen met dansen. Ze kon het erg aardig. We lachten ons dood, wat een giller. Tot onze schrik moest pappa ook meedoen. Als ik het maar niet hoef dacht ik. Toen moesten ik en Giel ook meedoen. We konden er niks van. De stu denten lachten, dat was dus erg vernederend. Ze deden de adelaar en de kip na tijdens het dansen. We gaven ook deHollandse klom pen af die we gekocht hadden. We vertelden dat het een symbool was dat wij er geweest waren en dat het een symbool was van hoe het vroeger in Nederland was. Het paste ze wel, want ze zijn er erg klein. Het eten was erg lekker we kregen ook wijn, heel vaak. Maar we aten veel vis en groente en fruit en veel rijst! Deze eerste week worden we overal mee naartoe genomen, om ons zoveel mogelijk kennis te laten maken met de cultuur van de Igorots. We verheugen ons al op de wandelin gen die we door de bergen en de jungle gaan maken, om te zien Giel Lenssen danst met bij de School For Living Traditions mee met de lokale mensen. hoe de Igorots leven. Als jullie ons willen volgen en vragen willen stellen, kun je het beste op de website kijken van sos-meerlo- wanssum.nl Daarop staat alle informatie over onze trip.) De film The lost History of a Mythe van regisseur Marijn Poels uit Swolgen is op vrijdag 3 maart te zien in het programma Kresh TV van LI. Januari vorig jaar verfilmde Poels samen met zijn vrienden de veld slag rondom Camelot. Dit gebeurde op het evenemententerrein in Meerlo. Het terrein was voor een dag het decor voor de historische speelfilm. De draaidag kreeg erg veel aandacht van verschillende radio- en televisiestations waaronder ook LIOp 3 maart is de veldslag een item in het programma Kresh TV. Poels is al jaren samen met tweede regisseur Frank van Zwamen uit Venray en Maarten Peelen uit Nijmegen intensief bezig met het maken van de speelfilm. De film is gebaseerd op het legendarische verhaal van koning Arthur, zijn zwaard Excalibur en tovenaar Merlijn in het bijzonder. Met de ver filming gaat een jarenlange droom van Poels in vervulling. De uiteinde lijk productie wordt een Engelstalige fantasiefilm. Voor meer informatie over de film: www.tlhoam.deboktor.nl. Meerlo-Wanssum toont weinig belangstelling voor enquête Peel en Maas Aan de verkiezingsenquête van Peel en Maas voor de gemeente Venray namen 330 mensen deel, maar in Meerlo- Wanssum leefde de enquête in het geheel niet. Slechts 26 per sonen uit deze gemeente vul den de enquête van Peel en Maas in. Te weinig voor onze redactie om een goede verkie zingsprognose samen te kun nen stellen. Voor wat betreft de overige vragen hebben we toch een aardige 'analyse' kun nen maken. Zo vindt 80% van de deelne mers dat je in Meerlo-Wanssum veilig over straat kunt lopen. De gemeente heeft in de ogen van de respondenten bovendien ook een redelijk goed winkelbestand, want ruim 61% is van mening dat je voor alle boodschappen in de eigen gemeente terecht kunt. Een nagenoeg gelijk percentage is bovendien van mening dat de gemeente voldoende voorzienin gen heeft voor ouderen. Wat de jongeren betreft, stelt bijna 55% dat er meer moet gebeuren voor alle jongerengroepen. Bijna een kwart vindt ook dat er extra aan dacht nodig is voor de jeugd tus sen 10 en 16 jaar. Op de vraag of het klooster in Tienray behouden moet blijven, antwoordt ruim 73% bevestigend. Meer verdeeldheid is er over de haven in Wanssum. Bijna 54% zegt dat de haven verder mag groeien, een kleine minderheid is tegen een eventuele uitbreiding van de haven. Toch zegt bijna 75% dat de gemeente Meerlo- Wanssum de komende vier jaar de lokale economie moet stimuleren. Zeer te spreken zijn de geënquê teerden over de gemeentelijke dienstverlening. Bijna 77% is daar tevreden over. Wat bijvoorbeeld sneller kan - volgens een van de deelnemers - is het reageren op vragen en brieven. De inwoners van Meerlo-Wans sum vinden een dorpsraad zeer belangrijk, getuige het feit dat 80% van de deelnemers stelt dat in elk dorp een dorpsraad actief moet zijn. Net als in Venray is een grote meerderheid (ruim 88%) van mening dat woningbouw in de dorpen noodzakelijk is. Ook werd de inwoners van Meerlo-Wanssum gevraagd naar hun mening over circuit De Peel. Ruim 61,5% is van mening dat een motorsportvoorziening in deze regio behouden moet blijven. Van deze personen stelt ruim 81% dat De Peel in Vredepeel de beste locatie is. Ruim 12% vindt de Sin- nesstraat in Oirlo een goede loca tie, terwijl een geënquêteerde Meerlo als optie aandient. De helft van de deelnemers vindt het een goede zaak dat dit jaar dezelfde partijen deelnemen aan de verkiezingen. Volgens ruim 42% hadden dat best wel wat meer partijen mogen zijn. Ten slotte werd nog de vraag gesteld of Meerlo-Wanssum zelf standig moet blijven. Bijna 70% zegt hierop ja, 3,85% weet het niet terwijl de rest geen voorstan der is van een zelfstandig Meerlo- Wanssum in de toekomst. De economie is in 2006 vlie gend gestart. Als deze trend zich doorzet groeit het aantal mensen dat voor zichzelf begint ook dit jaar fors. Helaas gaat dit niet altijd goed. In 2005 gingen bijvoorbeeld ruim 70.000 ondernemingen van start. Van de starters over leeft een dertig procent (EIM) de eerste drie jaar niet. Opvallend is dat circa 92 pro cent van de ondernemers die voor de software van SnelStart kiezen de kritische eerste drie jaar wel overleeft. Incasso-organi saties en (semi)overheidsinstan- ties signaleren over 2005 méér dan 10.000 faillissementen. (Een stijging ten opzichte van 2004 met bijna tien procdnt). Bouw, zakelijke dienstverlening en detailhandel voeren de boven toon. Het merendeel van de fail lissementen heeft ingrijpende gevolgen, zéker onder het huidi ge faillissementsrecht. De schade kan aantoonbaar beperkt worden. Starters richten zich primair op de zaken waarin ze ervaring heb ben - hun eigenlijke vak. Opval lend binnen het MKB is bijvoor beeld het aantal klusbedrijven en zakelijke dienstverleners in adviessectoren. Tevens neemt het aantal starters vanuit een uitke ringssituatie toe. Vaak is de finan ciële basis relatief smal. In de startfase komt de algemene en financiële administratie nogal eens op het tweede plan. Met fis cale verplichtingen wordt te wei nig rekening gehouden. Financië le discipline ontbreekt. Administratiekantoren en accoun tants worden veelal (te) te laat ingeschakeld. De praktijk bewijst onomstotelijk dat succesvolle ondernemers investeren in ken nis, ervaring en ondersteunende faciliteiten. Met name Kamers van Koophandel en banken benadruk ken het belang van goede voorbe reiding. Deze instanties wijzen met klem op de noodzaak van verantwoord administreren en financiële discipline. SnelStart voorziet startende en gevestigde MKB-ondernemingen van eenvou dige en betaalbare effectieve soft ware voor boekhouding, facture ring en debiteurenbewaking. Dat brengt de financiële administratie op orde en geeft inzicht in de actuele stand van zaken. Het 25000-ste onderhoudsabonne- ment op SnelStart software is geregistreerd. De trend van een constante groei van SnelStart zet zich hiermee door. Inmiddels werken ook 1215 administratie- en accountantskantoren met soft ware van de Texelse onderne ming. In diverse onafhankelijke testen scoren de software-produc- ten en service hoog op gebrui kersvriendelijkheid en kwaliteit. Gebruikers hebben geen boek- houdervaring nodig. SnelStart is ondermeer SRA, ISO 9001 en Microsoft-gecertificeerd. Bij Snel Start werken momenteel 36 men sen, waarvan tien op de Help desk. Hiermee is de onderneming een van de grotere werkgevers op het eiland Texel. Het economisch belang voor het MKB in Neder land is echter vele malen groter. Voor meer informatie over de SnelStart Software kan men kijken op www.snelstart.nl. De gemeente houdt na de pre sentatie van de verkiezingsuitslag op woensdagavond 7 maart een slotdebat met de lijsttrekkers van de vijf politieke partij in Meerlo- Wanssum. Onder leiding van de Meerlose journalist René Poels en Anne-Marie Poels uit Wanssum gaan de lijsttrekkers van CDA, PK Meerlo-Wanssum, GP'94, WD en PvdA met elkaar in debat over de uitslag, de vorming van de coalitie etc. De verkiezingsavond draagt de naam 'De stemmen geteld!' en begint om 21.00 uur in de raad zaal van het gemeentehuis. Naast de vertegenwoordigers van de vijf politieke partijen in Meerlo-Wans sum (CDA, PK Meerlo-Wanssum, GP'94, PvdA en WD) zijn ook andere belangstellenden van harte welkom in het gemeente huis. Het programma: 21.00 uur: aanvang in raadzaal 21.45 uur: presentatie uitslag 22.15 uur: slotdebat onder leiding van debatleider René Poels 23-15 uur: einde. Net als in de gemeente Ven ray is ook de burgemeester van Meerlo-Wanssum bezig aan zijn laatste jaren. In de komende raadsperiode zal afscheid genomen worden van Joep Hahn. In de verkie zingsenquête vroeg de redac tie van Peel en Maas aan welke eisen de opvolger of opvolg ster van Hahn zou moeten vol doen. Een korte bloemlezing. 'Een enthousiaste veertiger', 'een CDA-burgemeester', 'een betrouwbaar, betrokken en inno vatieve persoon die goed kan samenwerken'. Zomaar wat kre ten. De tendens is dat de burgers van Meerlo-Wanssum met Hahn zeer tevreden zijn en dat de lijn die deze burgemeester heeft inge zet, doorgetrokken kan worden. Antwoorden zoals 'dezelfde', 'heel gewoon', 'net zoals Hahn met interesse voor alle dorpen', 'niet te dominant, maar luisteren naar wat er leeft in de gemeenteraad en onder de bevolking' en 'het beleid van de huidige overnemen en zijn visie op de toekomst rich ten' onderstrepen de tevreden heid van de burgers heel duide lijk. ABVAKABO ABVAKABO FNV, afdeling Noord-Limburg houdt op woensdag 22 maart haar jaar vergadering in hotel Asteria in Venray. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Bij velen roept de loonstrook in 2006 vragen op. Daarom laat de afdeling Noord- Limburg aansluitend aan de jaar vergadering door Theo Philippen van Thuiszorg Midden-Limburg informatie geven over de loon strook onder de titel Operatie Loonstrook. Avatartraining In Egmond aan Zee wordt van vrijdag 10 tot en met zondag 19 maart een Avatartraining gehou den. Avatar is een negendaags trainingsprogramma waarbij men zichzelf beter leert kennen, zodat men makkelijker om kan gaan met uitdagende situaties. Voor informatie en aanmelding kan men contact opnemen met Guus de Mulder via tel. (0478)512059, guusdem@xs4all.nl. of Pita Zeg- stroo via tel. (0493)310383, pita- zegstroo@hetnet.nl. Kijk ook op www.avatar.nl. Opening visvijver Op zaterdag 27 mei wordt niet - zoals Peel en Maas vorige week meldde- de visvijver van hengel sportvereniging De Vrienden kring geopend, maar die van de Swolgense hengelsportvereniging De Schol. De visvijver van De Vriendenkring aan de Nieuwe Baan in Tienray wordt wél eind mei opgeleverd. Binnenkort leest u in Peel en Maas meer over de opening van de vijver van hengelsportvereni ging De Schol in Swolgen. e-mail: redactie@ vandenmunckhof.nl 50 Naam: J Donderdag 2 maart 2006 - Pagina 21 Aanwinst voor de regio Swolgense avonturiers rijden door de wolken i Meerlo-Wanssum 'Gemeente moet zelfstandig blijven' Faalfactor MKB- ondernemers beperken Sinds 1999 voor het corrigeren van uw ogen d.m.v. Refractieve Laserchirurgie. - Betrouwbaar en veilig - De behandeling is pijnloos - Lasertechnieken: PRK, LAS EK en ZYOPTICS - Ook voor de plus sterktes Het Lasercentrum organiseert regelmatig Informatieavonden over de verschillende mogelijkheden van behandelilg. Tijdens deze avonden komen alle aspecten van refractiechirurgie aan bod. Voor nadere informatie kan men terecht in het Laser Centrum Venray, Grotestraat 16 in Venray Telefoon 0478-581382 9 optometrie lasercentrum brillen-contactlenzen Samenwerking tussen Drs. G. Cinque; oogarts en O. van Meurs; Optometrist. postcode 5800-5899 Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum. Adres: Postcode Woonplaats: Tevens machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld van mijn bank- of girorekening af te halen. rhandtekening: V Bankreknr.: Stuur deze bon op naar Antwoordnummer 13, 5800 VB Venray (postzegel NIET nodig)

Peel en Maas | 2006 | | pagina 21