L J7 MAART 2006 PEEL EN MAAS Met wethouder Leo Beterams op weg naar 7 maart 2006 PK Meerlo-Wanssum protesteert tegen 'afbraakbeleid' regering H V ht&m r fractie in de coalitie blijft. "In de coalitie kun je veel meer beteke nen. Maar met wie we in de coali tie en of we in de coalitie komen, laat ik liever aan de kiezer over. Maar ik vind wél dat wij het als meest linkse partij in de coalitie de afgelopen periode goed heb ben gedaan. De PK is er toch weer in geslaagd om haar eigen inbreng te hebben in de coalitie en durft tenminste beslissingen te nemen. Zoals bij de riolering buitengebied waarbij het college vasthield aan IBA's en wij kozen voor drukriole- ring." Theo Francken vindt dat de coalitie CDA, PK en GP'94 de afge lopen vier jaar goed werk heeft geleverd. "Vooral voor de leefbaar heid in de dorpen zijn een paar belangrijke zaken in gang gezet. Denk aan de ontwikkeling van de brede school in alle dorpen, samen met enkele partners, en het woon-zorgcomplex dat in Meerlo komt, in combinatie met een brede school. Dat zijn echte PK- initiatieven, waarvoor Leo Bete rams zich erg heeft ingezet. Ver der willen we de dorpsraden blijven stimuleren en staan we ook achter het samen met burgers maken en uitvoeren van de dorps- omgevingsprogramma's (DOP's). Want de leefbaarheid in de dor pen is een verantwoordelijkheid van ons allemaal." Alleen het gebrek aan woning bouw blijft de partij zorgen baren. "Daar hebben we de afgelopen vier jaar steeds op gehamerd. Want het is bijvoorbeeld voor de jeugd heel belangrijk dat er snel betaalbare woningen gebouwd Theo Francken: "Als meest linkse partij in de coalitie heeft de PK het de afgelopen raadspe riode goed gedaan. worden. Woningbouwkwesties als die van de De Beemdweg-Post- baan in Wanssum en Op de Beete in Blitterswijck doen het vertrou wen van de burgers in de politiek geen goed en zijn slecht voor het imago van de gemeente. Dat mag niet meer gebeuren. De PK wil tij dige en voldoende woningbouw op basis van behoefte om de leef baarheid in onze gemeente niet in gevaar te brengen." JONGEREN Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. En wie kiest voor de toekomst, kiest voor een gedegen jeugdbeleid. "En dus voor de PK, want wij hebben al jaren oog voor de jeugd met onze wethouder", vindt Francken. "Als PK zijn we bijvoorbeeld van plan om jonge- rendebatten te organiseren en een jeugdraad op te zetten. Gelukkig hebben wij met Dennis Sanders uit Blitterwijck en Maartje Kunen uit Geijsteren twee erg actieve jongeren in onze partij die zich daarvoor willen inzetten, samen met de jeugd. Flet is ook belang rijk om het jeugd- en jongeren werk en de deelname van jonge ren in verenigingsverband te blijven subsidiëren. Versterkt inzetten op onze jeugd levert een belangrijke bijdrage aan verster king van verenigingen en organisa ties en zorgt voor een versterking van de leefbaarheid. En dat is belangrijk: want ook de PK wil dat de gemeente Meerlo-Wanssum zelfstandig blijft." De PK wil dat elke burger deel moet kunnen nemen aan het maat schappelijk en sociaal verkeer tus sen mensen. "Ons beleid richt zich op de zwakkeren onder ons. Van daar ook dat wij ons zorgen maken over de gevolgen van de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO). De grote vraag is hoe je de WMO straks goed kunt gaan inbedden in het gemeentelijk beleid, zonder dat het ten koste gaat van de kwali teit. Floe gaan we de schaarste ver delen? Flet is volgens ons belang rijk om vanwege de nieuwe WMO het beleid gericht op mantelzor- gers en vrijwilligers te versterken. Via subsidies bijvoorbeeld. Wij streven ook naar een collectieve ziektekostenverzekering voor onze minima. Maar het is jammer dat de verworvenheden waarvoor we in het verleden zo hard heb ben gevochten, door dit kabinet worden afgebroken." HET NIEUWE WANSSUM Het havenproject Het Nieuwe Wanssum, dat bestond uit woning bouw rondom de jachthaven, uit breiding van de haven en een rondweg om Wanssum heeft 'buurman' Francken de afgelopen raadsperiode natuurlijk heel wat tijd en hoofdbrekens bezorgd? "Dat valt wel mee", grijnst hij. "Ik ben net als de andere coalitiepar tijen blij dat er nu eindelijk duide lijkheid is. Dit huidige plan is onbetaalbaar voor onze kleine gemeente, maar ik heb er alle ver trouwen in dat er in de toekomst goede gedeeltes uit gerealiseerd kunnen worden. Dat onderzoek is zeker niet voor niets geweest." Hij maakt zich echter wel zor gen over het plan van de provin ciale CDA en Maaswerken, om de Oude Maasarm van Ooyen naar Wanssum tot leven te roepen. "Dat plan biedt kansen, maar we moeten ook opletten dat we niet onder de voet worden gelopen door de provincie, mocht het doorgaan. Om die reden zullen we er bij het college op blijven hame ren ons actief te informeren over de voortgang van het traject. Natuurlijk is het belangrijk dat wij voor 2015 beter beveiligd worden tegen de risico's van hoogwater, want de gevolgen van hoogwater heb ik helaas zelf moeten erva ren." Theo Francken, fractievoorzitter PK Meerlo-Wanssum: Gebruikt de PK in haar huis aan huis verspreidde verkie zingsfolder nou 'goedkope ver kiezingspropaganda' of niet? PK-fractieleider Theo Franc ken vindt van niet. "Wij zijn het niet eens met het beleid in Den Haag en als kleine gemeente hebben wij ook te maken met de gevolgen daar van. Natuurlijk kunnen wij als PK het landelijke beleid niet veranderen, maar protesteren tegen het kille bezuinigingsbe leid van dit rechtse CDA-WD- D'66-kabinet mag toch best? Den Haag staat op dit moment mijlenver van de samenleving af en trekt zich niks aan van wat de burgers vinden. Vanwe ge het afbraakbeleid en de gevolgen daarvan op lokaal niveau, leggen wij een recht streeks verband tussen Den Haag en deze verkiezingen. En daar is niks mis mee." Het CDA doet niet anders en heeft nooit anders gedaan, beweert Francken. In Peel en Maas van vorige week staken zowel CDA-fractievoorzitter Jan Kuijpers als CDA-wethouder Jac Derikx de loftrompet uit over het volgens hen goede werk van het CDA in Den Haag. "De pot verwijt de ketel dat hij zwart ziet. Zij mogen wel verwijzen naar het lan delijk beleid en wij niet?", stelt Theo Francken als tegenvraag. "Dat kun je toch ook goedkope verkiezingspropaganda noemen? Het is toch duidelijk dat dit kabi net zich drukker maakt om men sen met een inkomen boven de 60.000 euro dan die met een inko men op minimumniveau of net daarboven? Den Haag bezuinigt en wentelt de lasten af op de lagere overheden en wij mogen de scher ven oprapen en moeten met min der middelen meer beleid maken. De gemeenten worden het sociaal vangnet voor het harde bezuini gingsbeleid van Den Haag en dat is een slechte zaak, vinden wij. Maar goed: als PK gaan wij uitdagingen niet uit de weg. De PK heeft eigen antwoorden en zal de zwakkeren onder ons blijven ondersteunen. Dat hebben we altijd gedaan en dat blijven we doen." IN COALITIE Om de gemeente Meerlo-Wans sum die sociale gemeente te laten blijven die ze nu is, is het volgens Francken belangrijk dat de PK- Theo Francken (52) is gebo ren en getogen in Wanssum, onder de rook van de haven. Hij woont samen met zijn vrouw en twee zoons in het ouderlijk huis van de familie Francken aan de Geijsterse- weg en hij kent het dorp en zijn inwoners dus van haver tot gort. Ruim 25 jaar geleden werd hij lid van PK Meerlo- Wanssum en anno 2006 is hij als fractievoorzitter al ruim acht jaar hét gezicht van de partij in de gemeenteraad. Achter wethouder Leo Bete rams bezet hij de tweede plaats op de kandidatenlijst van de lokale partij. Waarom hij lid is geworden van die Progressieve Kombinatie? Over het antwoord op die vraag hoeft Theo Francken, die werk zaam is als productspecialist bij Viking Direct in Venlo, niet lang na te denken. "Ik ben een sociaal liberaal, ben ook een tijd lid geweest van D'66, maar toen die partij veel te veel de kant van de liberalen optrok in het tweede rechtse CDA-WD-D'66- kabinet, heb ik mijn lidmaatschap opge zegd. D'66 werd me te liberaal, verloor haar sociale gezicht. Opkomen voor de zwakkeren onder ons vind ik belangrijk. De PK wil burgers die in de knel komen een vangnet blijven bie den. Wij vinden het erg belang rijk dat de gemeente haar sociale gezicht blijft behouden." WOORDVOERDER Francken stond eerst op de lijst als lijstduwer van de PK, die in 1970 werd opgericht, maar werd langzamerhand actiever binnen de lokale partij. Na de 'revolutie' binnen de PK twee raadsperiodes terug (toen de PK-leden Marcel de Groot en Dickie Mincken uit de partij stapten en een lokale PvdA- afdeling oprichtten, red.) stond Theo Francken op als woordvoer der van de PK. "Leo was wethou der van de PK, maar we hadden geen raadsleden meer. Via het spreekrecht probeerden we toen toch nog wat invloed uit te oefe nen op het beleid. Dat was inder daad een vreemde situatie. Ik werd als het ware voor de leeu wen gegooid, maar het lukte toch om de partij in beeld te houden, want bij de volgende verkiezin gen behaalden we drie zetels. Een groot succes!" Francken kwam twaalf jaar geleden samen met Jan van Dijk en Leo Beterams voor de PK in de raad en Leo Beterams werd wederom wethouder. Inmiddels is Francken al bijna acht jaar frac tievoorzitter. "Het kost je heel wat vrije uurtjes in de week om verga deringen bij te wonen en voor te bereiden, maar ik doe het graag. We hebben een hechte club, een grote achterban en een wethou der met verstand van zaken. Leo Beterams laat al jaren zien dat hij een kei is op zijn vakgebied. Hij is duidelijk, zegt het ook als iets niet kan. Hij doet wat hij zegt: afspraak is afspraak. Dat vinden wij als PK erg belangrijk. Hij weet waar hij het over heeft, maar het zijn uiteindelijk de kiezers die bepalen wie er in de coalitie komt met welke wethouders." DE LIJST De wethouderskandidaat van PK Meerlo-Wanssum is geen ver rassing. Leo Beterams uit Meerlo voert wederom de lijst van de Progressieve Kombinatie Meerlo- Wanssum aan. Hij is ook in de nieuwe raadsperiode weer beschikbaar als wethouder van de lokale partijdie momenteel met vier raadszetels samen met het CDA (5) en GP'94 (2) de coalitie vormt in de gemeente Meerlo- Wanssum. De kandidatenlijst van de partij kent weinig verrassin gen. De plaatsen twee tot en met vijf worden bezet door de huidige vier raadsleden van de fractie. Theo Francken uit Wanssum staat op plek twee en de raadsleden Carla Brugman uit Blitterswijck, Jan van Dijk uit Meerlo en Truus Knoops uit Tienray staan respec tievelijk op de plaatsen drie, vier en vijf. Hans Coenders uit Meerlo, lid van de commissie Ruimte, staat op plaats zes en Annemarie Berk hout uit Wanssum, lid van de commissie Burgers, is terug te vin den op plaats zeven. Nieuwkomer Dennis Sanders uit Blitterswijck bezet de achtste plaats, gevolgd door commissielid Leo Janssen uit Swolgen. Nieuwkomers Harrie Janssen uit Wanssum, Hannie Gooren uit Blitterswijck en Mar leen Guelen uit Meerlo bezetten de tiende, elfde en twaalfde plaats op de lijst. Peter Surminski uit Blitterswijck staat dertiende en Toon Knoops uit Tienray sluit de veertien namen tellende lijst. Met uitzondering van Geijsteren heeft de PK uit alle dorpen minimaal een kandidaat weten te strikken. "We hebben een mooie mix, erva ren mensen en ook een aantal nieuwkomers. Ja, ik ben erg tevre den over de lijst." VIJF ZETELS Francken hoopt na de verkie zingen met een partijlid meer aan te mogen schuiven in de raad. "Wij hebben het als fractie gewoon goed gedaan en willen graag doorgaan op de ingeslagen weg. Wij hebben een kritische opstelling in de raad, ongeacht de samenstelling van de coalitie, maar kijken ook kritisch naar ons zelf. Elkaar wel aanspreken, maar niet afrekenen." Maar Theo Francken heeft de afgelopen raadsperiode wel af en toe op het puntje van zijn tong moeten bijten, want geregeld nam zijn partij CDA-wethouder Derikx onder vuur. "Dat is hele maal niet persoonlijk bedoeld, maar wij eisen kwaliteit in de besluitvorming. En dat iemand fouten maakt, natuurlijk. Dat snappen wij ook wel. Maar geef ze dan gewoon toe en ga aan de slag. Van passiviteit houden wij niet. En voor de rest wil ik er helemaal niks meer over kwijt. De kiezer moet dinsdag maar beslissen." In de afgelopen weken bezocht de PK onder meer al de jeugdsozen in de gemeente Meerlo-Wanssum onder het motto 'PK duikt de soos in'. Onder het motto 'Bij de PK op de koffie' zullen vertegenwoordigers van de partij op vrijdag 3 maart van 18.00 tot 20.00 uur en zater dag 4 maart van 10.00 tot 12.00 uur bij de supermarkten C1000 in Wanssum en Jan Linders in Tien ray het winkelend publiek een kopje koffie en een notitieblok met daarop het PK-logo aanbie den. De gemeente Meerlo-Wans sum telt drie wethouders in deeltijd: Jac Derikx (CDA), Leo Beterams (PK Meerlo- Wanssum) en Arnold Holl (GP'94). Dit trio wil ook na de gemeenteraadsverkiezingen terugkeren in het college. Maar waarom zouden de kie zers op de huidige wethou ders moeten stemmen? Peel en Maas voelt de 'W' uit het college van B en W in een drieluik aan de tand. Als twee de: wethouder Leo Beterams. Naam: Leo Beterams Leeftijd: 58 jaar jong Woonplaats: Meerlo Partij: PK Meerlo-Wanssum Al lid van de PK sinds: de oprich ting in 1977 Al wethouder sinds: 1990 Tevens werkzaam als: sinds april 2005 in de ww 1) Waarom wilt u wethou der blijven? Wordt u die func tie nooit moe? "Ik heb voor mijzelf in al die jaren gezorgd voor voldoende afleiding en ontspanning. Zo heb ik vele jaren met de Meerlose revue meegedaan en wel 150 liedjes van teksten voorzien. Dat was afleiding nummer één. Nu zing ik voor de lol mee in de vocalgroep Just For Fun en dat is afleiding nummer twee. Daar naast wil enkele keren in de week ongeveer 10 kilometer hardlopen ook wel helpen om de geest vrij te maken, en dus blijft er voldoende ruimte en energie over om dit vol te houden. Bovendien: binnen dit werk is het de ene dag halleluja en de andere dag voel je je rottig, omdat de zaken niet gaan zoals jij denkt dat ze zouden moeten gaan. Tot slot: er valt nog genoeg te doen de komende raadsperio de, dus er zijn nog uitdagingen genoeg." 2) Waar bestond uw porte feuille uit in de afgelopen vier jaar? "Vanaf 1990 heb ik de porte feuilles binnen de 'zachte' sector gedaan, met veel plezier. Waar hebben we het dan onder meer over? De hele welzij nshoek (jeugd, sport, cultuur, kunst, etc.), onderwijs, ouderenbeleid, WVG-beleid, gezondheidszorg, asielzoekers, sociale zaken, emancipatie, bibliotheekwerk en ik vergeet er beslist nog een paar. Overigens gaat het er door aller lei overheidsmaatregelen soms hard aan toe binnen deze sector en dat wringt wel eens." 3) Waarom zouden de men sen op u moeten stemmen? - "Omdat ik oog wil blijven houden voor diegenen die beho ren tot de zwakkeren in onze samenleving en dat worden er helaas steeds meer. Ik wil van hen niet vervreemden en wil zor gen dat de gemeente aan hen een vangnet blijft bieden." - "Omdat ik erg toegankelijk ben en een grote mate van klant gerichtheid en klantvriendelijk heid in mij heb. Die lat ligt bij mij erg hoog, zo hoog zou ik ze ook graag binnen het totaal van de gemeentelijke organisatie willen hebben. We zijn daarmee overi gens op de goede weg." - "Omdat ik werk volgens het weg naar SPEERPUNTEN PK 1) De dorpen leefbaar houden 2) Versterkt inzetten op onze de jeugd 3) Een sociaal beleid 4) Een actief milieubeleid 5) Tijdige en voldoende woning bouw op basis van lokale behoefte principe afspraak afspraak. Maar óók eerlijk ben als er een 'nee' verkocht moet worden." - "Omdat ik bij een vraag van een burger de houding heb dat je in principe die burger moet hel pen met zijn vraag c.q. pro bleem, en niet een afhoudende houding moet aannemen of je moet verschuilen achter regeltjes en wetten." - "Omdat ik bij een vraag steeds bereid ben te kijken naar de dichtstbijzijnde oplossing en/of de mogelijke achterliggende pro blematiek." - "Omdat ik naar burgers wens te luisteren en daar valt über haupt al winst mee te behalen." 4) De nieuwe sportaccom modaties in Meerlo-Wanssum behoren onder meer tot uw takenpakket als wethouder, evenals de brede scholen. Pit tige items, waarover de afge lopen maanden hevig is gediscussieerd. Waarom bent u toch zo'n groot voorstander van het behoud van voetbal clubs en basisscholen in alle kernen? "De discussie over de voetbal clubs gaat primair over het oplos sen van een aantal belangrijke problemen waarmee zij worste len. Zaken als dalende ledenaan tallen, minder teams, druk op de bestuurlijke kant van het verhaal, vrijwilligerswerk dat onder druk staat (en dat wringt juist bij onze geprivatiseerde sportaccommo daties), druk op de financiën, steeds meer wet- en regelgeving, het achteruitgaan van de onder- houdstoestand van de accommo daties etc. Dat zijn de echte pro blemen. De oplossing die we proberen te bedenken gaat langs de weg van (meer) onderlinge samenwerking, elkaar daarbin nen versterken, gebruikmaken van elkanders kwaliteiten, maar óók de jeugd de ruimte en moge lijkheden blijven bieden hun sport te kunnen beoefenen. Ech ter, óók minder accommodaties helaas. Immers, op de huidige manier lukt het ons allen niet ze naar behoren 'in de lucht' te hou den. De gemeente dient naar mijn mening dit proces te onder steunen en te faciliteren en dat zal geld kosten. Verder wil ik nog een misverstand uit de weg rui men. Ik ga niet over het voortbe staan van welke vereniging dan ook. Dat is een zaak van leden en verenigingsbesturen. Vrijwillig heid in die keuze is een groot goed." "Wat betreft de brede scholen zie ik de inhoudelijke samenwer king tussen de partijen rondom de vorming en ontwikkeling van het kind van 0 tot 12 jaar als basis. Daarin heeft ook een gemeente haar belang. Immers, vroege signalering en snelle interventie zo dicht mogelijk bij de plek waar een kind zich veilig voelt (meestal thuis), is belang rijk om 'uitvallers' op latere leef tijd te voorkomen. Dat we daar naast voor de taak stonden om een aantal peuterspeelzalen te vernieuwen en/ of grondig te renoveren en dat we een goede vervanging voor de bibliobus moesten bedenken, heeft tot het onderbrengen van deze voorzie ningen binnen de basisscholen geleid. Hiermee versterken we bovendien de inhoudelijke samenwerking (win-win dus). Het feit dat de schoolstichting Dynamiek in dit concept mee wil investeren en risico wil dragen, geeft naar mijn mening geen betere garantie voor het behoud van de basisscholen als basisvoor ziening binnen onze kernen, óók voor de kleinste kern, en raakt daarmee de leefbaarheid. Dit uit gangspunt sluit haarfijn aan bij de visie 2028 zoals die in samen spraak met de bevolking door de raad is vastgesteld." 5) Waar wilt u zich nog meer voor inzetten? Wat zijn uw speerpunten, zoals ze dat zo mooi zeggen? - "Handhaving en waar moge lijk verbetering van het huidige sociale- en WVG-beleid. Velen zijn door overheidsbeleid helaas op een te grote achterstand gezet." - "Een goede inbedding van de WMO binnen het gemeentelijke beleid. Dit is overigens een zorg punt van mij: hoe ga je de schaarste straks verdelen, met bijzondere aandacht voor de mantelzorgers?" - "In samenspraak met jeugd en jongeren komen tot een gemeen telijk overlegplatform. Ook de jeugd moet meedoen." - "Binnen de basisscholen het bevorderen van een aanbod gericht op sport en beweging, muziek, kunst en cultuur. Wat mij betreft krijgt de pilot 'muziek in de klas' binnen alle basisscho len een plek. Overigens liggen binnen dat beleid ook de toe komstkansen voor onze vereni gingen." - "Komen tot een goede oplos sing voor de buitensportaccom modaties en dat in samenspraak mét de verenigingen." - "Komen tot een deugdelijke gemeenschapsvoorziening voor de kern Swolgen. Overigens moeten we met z'n allen naden ken over het versterken van de positie van al onze gemeen schapshuizen, met name door daar andere /meerdere functies aan toe te voegen." - "Versterken van het vrijwilli- gersbeleid zodat verenigingen en organisaties de komende jaren weer vooruit kunnen." - "De realisatie van de brede maatschappelijke voorziening, Leo Beterams: Ik wil in goede samenwerking met de dorpsraden en in samenspraak met burgers komen tot dorps- omgevingsprogramma's (DOP's) die door alle partijen gedragen worden. Foto: Frido Smeets Venray oftewel het zorgplein in Meerlo, is wel een heel belangrijk item voor onze gemeente en dus haar inwoners. Naast de brede school in haar meest brede vorm is de realisatie van een gezondheids centrum, een zorgsteunpunt, groepswoningen, een ouderen- soos én woningen voor ouderen uitermate belangrijk. Hier valt mijns inziens voor meerdere par tijen winst te behalen. We lossen op het gebied van zorg meteen een 'witte vlek' op en creëren de randvoorwaarde dat we de huis artsenzorg apotheek, kortom de eerstelijns zorg binnen onze gemeentegrenzen, kunnen behouden. Ik heb me daar de afgelopen maanden sterk voor gemaakt en zal dat blijven doen, omdat ik van mening ben dat dit meerdere zaken dient, maar vooral onze burgers. Bovendien sluit het precies aan op het pro vinciale beleid." - "Een goede samenwerking met de dorpsraden en in samen spraak met burgers komen tot dorpsomgevingsprogramma's (DOP's) die door alle partijen gedragen worden." - "Een item wat niet direct mijn portefeuille aangaat, maar ons allen raakt, is dat we spoedige voortgang móeten boeken met de woningbouw in onze kernen. Hier hebben we een flinke inhaalslag te maken." 6) Op wie stemt u op 7 maart? "Op een vrouw en wij hebben vijf uitstekende vrouwelijke kan didaten op de PK-lijst staan." 7) Wilt u nog iets kwijt? "Ik hoop dat de kiezer gaat stemmen op dinsdag 7 maart. Ik hoop óók dat de kiezer de niet aflatende inzet van de PK gedu rende de afgelopen decennia weet te waarderen en óns het vertrouwen geeft waar wij in deze verkiezingsronde nadrukke lijk om vragen." weg naar Donderdag 2 maart 2006 - Pagina 19 MP we8 naar Meërlo-Wanssum "Den Haag staat ver "Er zijn nog van de samenlevina af" uitdagingen genoeg" '«gressieveK "Sociale gezicht van gemeente behouden" ij? MAART 2 0 0 6 v Prognose Theo Francken 2002 2006 CDA 5 4 PK 4 5 GP 2 2 PvdA 1 1 VVD 1 1 Totaal 13 13 MpJ7 MAART 2 0 0 6 Prognose Leo Beterams 2002 2006 CDA 5 4 PK 4 5 GP 2 2 PvdA 1 1 VVD 1 1 Totaal 13 13

Peel en Maas | 2006 | | pagina 19