Hartverwarmende optocht in de kou Uitslag kinderoptocht Venray Uitslag optocht Overloon w riolering KmKmiuiï Vastelaovend in de kerkdorpen Uitslag optocht in Oostrum EN A SSL brengen uiJ DE LoohuW Castenray Merselo Oirlo Ysselsteyn Heide Leunen Het was tien voor twee. Op de Grote Markt werd het steeds drukker en gezelliger, de stellage op het bordes van de oude muziekschool stond in afwachting van de notabe len. Een dreigende lucht, de eerste druppels en heel veel knalgele kuikentjes en roze varkentjes van afmetingen die je anders alleen na twee fles sen jenever gaat zien. Spanning, want maar liefst 69 carnavalswagens, groepen, eenlingen, orkesten en fanfa res gaan met een kwartiertje op pad om mee te trekken in de Venrayse optocht. Terwijl een groep Romeinen met bier en dikke kousen pro beert de blote kuiten warm te houden in het eerste sneeuwbuit- je komt de lange stoet op gang. En het is een kleurige stoet, heel vro lijk bont en uitbundig. De fanfare van St. Petrus' Banden marcheert voorbij als felrode Piëlhazen met witte hangoren. De schilderachti ge haasjes blijken een groep armoedzaaiers uit de Schilderswijk te zijn. Een thema dat een paar keer te zien is in de stoet: hoge lasten. Hoge hypothe ken en dure huizen komen langs. Ook is gewone hoge nood her en der te zien. De fiets met rijdend toilet zorgt soms voor vertraging als de fietser ineens het deurtje in rent en verdwijnt. Op een andere plek worden onschuldige toe schouwers van de stoep geplukt om op een koude pot plaats te nemen. Gelukkig zou in principe de piepschuimen ambulance red ding kunnen bieden, maar daar is men te druk bezig patiënten in en uit te schuiven. De toeters, blazers, trommels, ratelaars, dat valt allemaal onder de categorie 'muziek'. 'Wej zitte in de piepzak' niet. Nog vlak voor de vogelpest mochten deze mans- en vrouwshoge kuikens de straat op om met luid gepiep hun onge rustheid aan de wereld en Venray kenbaar te maken. De toeschou wers deerde het niet, 'geweldig', 'goed zo' en de stembriefjes wer den in de Kliko-bakken voor de publieksjuryprijs geworpen. Dat stemmen kon dit jaar overigens ook per sms. "Wij gaan met onze tijd mee", aldus een jurylid. Actueel was de stoet natuurlijk ook: zeven brommobielen met draaiende motor en bijbehorende decibellen wezen op de gang van zaken rond het racecircuit en 30 jaar overlast. Op een andere wagen ging de beerput van het circuit open en helemaal nieuws was dat de gemeente de BMW- vestiging binnenkort weet om te ruilen voor de NASA. WILLY IN DE HAGEL Als prins Willy de Hoenderstraat nadert barst de eer ste hagelbui los. Het lijkt hem, net als de andere prinsen, prinsessen, jeugdprinsen- en prinsessen, vele raden van elf, dansmariekes en alles wat er om heen loopt niet te deren. Er wordt gezwaaid, gezon gen, gedronken en af en toe knalt een confettikanon de fraaiste papier creaties door de lucht. Dat dwarrelt dan neer op het publiek dat weer terug zwaait. Als de prachtige Piëlhazen- prinsenkar voorbij komt, kun je je alleen maar verbijsterd afvragen waar mensen de tijd en de creativiteit vandaan halen. Alles is af, het beweegt, omhoog, omlaag, heen en weer, en het stort niet halver wege de tocht in elkaar vanwege metaalmoeheid of zo. Een stel 'westerse' toeristen met kinderen kijkt ademloos toe. Ze kennen het wel van televisie, maar 'Dat die karren zo groot zijn, hadden we niet gedacht'. En verder gaat het met blauwe types met spiegels, monniken met muziekinstrumen ten, wildplassers, een groep met de kop er af. Jos Waals en de amb telijke molens die wel heel traag draaien passeren tegen drie uur een nog vollere Grote Markt waar de echte Waals lachend zijn beel tenis begroet. Het moet toch een merkwaardi ge aanblik zijn voor buitenstaan ders. Grote Markt stampvol, Grotestraat uitgestorven, Henseniusplein bij postkantoor rijen dik en daar vlak achter de nog desolate leegte van het Schouwburgplein. Bontjassen in blik, verkeersborden die wande len. Een groep gekken onder het motto 'beter 1 gek op straat dan 25 in de raad'. Het leuke als toeschouwer is dat je ook echt nog iets kunt doen. Soms. Interactief heet dat tegenwoordig en dat bestaat dan uit het bezoeken van meerdere wc's, een stoelendans, Xtreme makeover, Sudoku's oplossen en zeven kleuren schieten. Je moet als prins ook geen hoogtevrees hebben tegenwoordig, de eer van de hoogste prins komt waar schijnlijk toe aan Dennis I. Ruimte om te dansen heeft hij niet in zijn stalen constructie, in tegenstel ling tot Tom I die met zijn prinses heftig aan het warm dansen is. Bijna aan het eind van de optocht komen er nog twee grote prinsen- wagens voorbij, met daartussen in een klein wagentje met als grote droom ooit ook nog eens genoeg geld te hebben voor een grote wagen. Tegen vieren lost de grote Venrayse optocht langzaam op. Het publiek vult weer de straten, eettenten en kroegen en geleide lijk aan wordt het toch nog gezel lig op het Schouwburgplein. Jurylid Wim Nielen, namens Oostrum, haast zich door de Schoolstraat richting verzamel punt bij Uitzendbureau Adecco. Daar worden de punten van de diverse juryleden bij elkaar opge teld, vervolgens worden ook de bonnetjes uit de Klikobakken gehaald, een kleur gekozen, en de sms-stemmen geteld. "Net als bij Idols gaan we met onze tijd mee, alleen wij verdienen er niks aan", lacht Wim Nielen. Nielen is wel heel tevreden over de kwaliteit van de 69 deelnemers aan de optocht: "Vooral de prinsenwa gens liggen dicht bij elkaar, het niveau is dit jaar hoger dan de laatste paar jaar. Er is heel veel werk gedaan, zeker ook door de jeugd, en die heeft de toekomst zoals u weet." Uitslag optocht Venray Eenlingen en paren: 1) Ien mien een(d)(t)je 2) Ik goj mit ow loeepe zeule 3) Ik rol Kleine groepen (3 t/m 9 perso nen): 1) Vastelaovend ien Rooj, wat ziedde wer moj 2) Mit dees daag zien weej WEG 3) Weej zitte ien de piepzak Middel groepen (10 t/m 20 personen): 1) de Stieve 2) Sudoku-de gillie ok 3) Venroj, zo gek nog nie Joekskapellen: 1) Servaashof- kepel 2) Joekskapel Luuster Efkes 3) de Plaarzek en Weej bla- oze an ut aend Muziekgezelschappen: 1) Fanfare de Peelklank 3) MMSK St. Petrus Banden 3) Harmonie St. Catharina Praalwagen: 1) Weej wille bowwe 2) Weej walse mit ple- zieër, mar danse nog veul mieer 3) Geluid uut de Pieël Jeugdprinsenwagen: 1) Oostrum 2) Ysselsteyn 3) Venray Prinsenwagen: 1 en winnaar van de Piëlhaascup) Ysselsteyn 2) Venray 3) Oostrum. De prinsenwagen van Venray kreeg de publieksprijs. Hazepoëet voor Tienermök Bets Kwats, geen onbekende binnen het carnavalsgebeuren, heeft voor haar overlijden te ken nen gegeven een fonds te willen stichten met een legaat dat zou worden geschonken aan carna valsvereniging De Piëlhaas. Dit om carnavalsvierders en -artiesten te stimuleren door te gaan op de artistieke en kolderieke manier waarop zij bijdragen aan het car- navalsgevoel. Onder het motto ennen hazepoëet van Bets Kwats wordt elf jaar lang een bedrag van 111.11 euro als aanmoedigings- c.q. stimuleringsprijs tijdens het carnavalsseizoen uitgereikt. Deze prijs wordt uitgereikt aan een per soon of groep die in muziek, zang, buut, stunts de originaliteit, kwats, wazel en het Venrojse ele ment presenteren dat verdient om hiermee door te gaan. Al eerder werd deze prijs uitgereikt aan de Petrus'Bandenschool, de dans groep WAXX aan het jeugd- en opleidingsorkest van Koninklijke Harmonie Euterpe en groep 6A en 6B van openbare school De Flierefluit. Dit jaar viel de eer te beurt aan de initiatiefnemers van de Tienermök. De commissie Mök van De Piëlhaas heeft met mede werking van de Hazekeutel dit jaar de stoute schoenen aange trokken om voor de leeftijdsgroep van vijftien tot achttien jaar een speciale Mök-zitting te houden. Geen makkelijke opgave. Toch is het gelukt en verdient dit initiatief een stimulans om hiermee door te gaan. Deze prijs Wagens: 1) Kleurenfestijn 2) De 13 regenboogjes 3) 'n kleurrijke twieëige ienling. Grote groepen: 1) Rooj is os favoriet mar weej gaon vur oranje 2) Weej komme goed uut de verf 3) kleurig en fleurig. Kleine groepen: 1) kleurpraot 2) weej spekke dizze gekleurde optocht 3) weej kleuren rooj. Duo's: 1) weej strikke de prins 2) kleurrijk 3) fleurige megjes. moet dan ook gezien worden als een bijdrage aan de mogelijkheid om nog meer te kunnen investe ren in het programma voor deze leeftijdsgroep. Prins Huub II, een van de kartrekkers van deze Tienermök, mocht de prijs carna valszondag tijdens zijn receptie in ontvangst nemen uit handen van Cor Linskens. Pretband wint Hansworst De winnaar van de Hansworst 2006 is geworden; de Pretband. Volgend jaar tijdens de Hazinneaovend wordt deze onderscheiding aan hen uitge reikt. De Hazinneprijzen van dit jaar gaan naar Marij Bastiaans, Linda Albus, Merel Klomp, Erna Emons, Jeanne Kateman, dames Oldtimer en Karin Jans. Kinderen enkelingen 1 Onderbroeken lol door Wilco Lamers Kinderen paren 1 Wa ziede bie- stig moi door 7-hekjes 2 Snoepkontjes door Marlies Verstraaten en Lian Franssen 3 Bloemetjes door Kim Van Son en Marlot Jacobs Kinderen groepen 1 De Draaimolen door Marco, Jeroen, Nico, Martijn 2 Katachtigen door Linda, Margot, Vera en Leontien 3 Verschillende landen door Ruth, Silke, Yvon, Stefanie, Inge Volwassen enkelingen 1 Naaktschilder door Andrew Jacobs 2 Neeije mobiele bank ien Loën door Cor Kuenen Volwassen paren 1 Vreedzame Arabierendoor Paul Olde Hampsink en Peter Janssen 2. Weej zien dur mit ozze kop nie beej door Mechie Beurskens en Ango v. Erstraaten 3-Vreeje kiepe door Lizet Koopmans en Wenie Hubers Volwassen groepen 1 Wietkwekers Joint de klub door vrienden van de pritter 2 Weej zien biësig rose Edith graafmans en consorten 3 Biëstig vriëd mit Bluumkes door de Familie Gerrits Wagens 1 Wild Wild West dor kratje bier 2 Jeugdprinsewagen door de jeugdcarnaval 3- Crazy fog door Zolder Plo Vele straten en huizen waren mooi aangekleed en zorgden voor een carnavalesk uiterlijk van Overloon. In de categorie mooist versierde huis werd de prijs in de wacht gesleept door Friso en Kim de uitbaatsters van Cafe Hannes. De prijs voor de mooist versierde wijk was voor de Hoge Akker. Kinderen: 1) Weej goan ver- huuze. 2) De Kleurige Klingels. 3) de FBI. Eenlingen: 1) Space Girl. Kleine Groepen: 1) Weej halde ien Aostrum een uugske ien het zeil. 2) Mit Carnaval trekke weej alles ut de kast. 3t Weei hebbe ok gen zorg an de kop. Middelgrote Groepen: 1) Kleur in het Bos. Grote Groepen: 1) Weej Fleure d'n optocht op. 2) Weej slaon os bont en blauw. Wagens: 1) Weej pisse nève ut potje. 2) Hoe komme weei d'r on jRH VUT ut j Holthees Veulen EN Honderdzevenentwintigste jaargang - week 9 - donderdag 2 maart 2006 MAAS EL Doe mee aan de verkiezingsenquête op www.peelenmaasonline.nl Wej zien bej Sjakie ozze hoffotograaf gewist

Peel en Maas | 2006 | | pagina 15