AART 2006 Coalitie heeft het goed gedaan Zevende verkiezingen voor het CDA Kamerleden PvdA naar Venray Hoe inventief is inVENtief? Politieke partijen in de fout t/Mieër gein óp 't plejn! «/Mieër schik óp straot! v/Mieër jén ien huus! MÊ PEEL EN MAAS Lijsttrekker Gerda van Stelten: bliksemcarrière bij het CDA ff Gerda van Stelten maakte een snelle opmars bij het CDA. De 47-jarige lijstaanvoerster maakte in 2002 haar debuut in de gemeenteraad. Zonder enige politieke ervaring kwam ze als vierde op de lijst bin nen. Twee jaar later volgde ze Ton Teeuwen op als fractielei der en weer twee jaar later is ze de lijsttrekker van de groot ste Venrayse partij. Het wet houderschap ambieert ze (nog) niet, maar ze steekt haar politieke ambities niet onder stoelen of banken. "Ik ben inderdaad heel ambiti eus. Dat geef ik eerlijk toe. Sinds ik fractieleider ben, besteed ik eens zoveel tijd aan de politiek. Ik schat zo'n 30 tot 35 uur per week. Het is bijna een dagtaak gewor den", zegt Gerda van Stelten, die vanwege rugklachten haar beroep als schoonheidsspecialiste niet meer kan uitoefenen. Via vrijwilli gerswerk bij Omroep Venray kwam ze in aanraking van de gemeentepolitiek. "Van huis uit heb ik de politiek niet meegekre gen. Het leefde in ons gezin niet. We gingen alleen stemmen als we toevallig boodschappen moesten doen." Voor de lokale omroep deed ze naast het presenteren ook redactiewerk. Bijna iedere middag was ze voor Omroep Venray in touw. Begin 2000 nam ze deel aan een politieke cursus die door de Vrouwenraad georganiseerd werd. De raadsleden Truus Kemmelings (PvdA) en Ton Teeuwen (CDA) verzorgden de cursus. "Voor mijn werk bij Omroep Venray wilde ik me meer verdiepen in de politiek. Ik was aanvankelijk helemaal niet van plan om zelf erin actief te wor den. Dat is door die cursus wel aangewakkerd. Mijn interesse was gewekt. Ik wilde ook de andere kant van de politiek leren kennen. Diverse partijen hebben mij in die tijd benaderd. Ik heb voor het CDA gekozen omdat dat toch mijn partij is. Daar voel ik me het beste bij thuis. Ik was voorheen geen lid, maar was wel CDA-stem- mer." In de aanloop naar de verkiezin gen van 2002 werd ze actief in de werkgroepen van het CDA. Ze verdiepte zich vooral in de com missie Stedelijk Beheer. "De laat ste anderhalf jaar van de vorige periode heb ik ook alle raadsver gaderingen vanaf de tribune gevolgd. Ik heb er soms in mijn eentje als laatste gezeten." Na haar intrede in de gemeente raad stopte ze met het redactie werk bij de radio. "Ik werd alleen nog presentator. Toen ik in 2004 fractieleider werd, ben ik ook daarmee gestopt. Helaas is het programma Praatcafé daarna vrij snel ter ziele gegaan." Sinds anderhalf jaar heeft ze een eigen muziekprogramma 'Ratjetoe' op maandagavond van zes tot zeven. "Het is heel leuk om te doen. Radio maken is net als de politiek een virus dat je niet snel kwijt raakt. Ik draai alleen maar Nederlandse muziek, want Engelstalig hoor je al genoeg op de radio. Zoals de titel al zegt, draai ik van alles wat. Van Manke Nelis tot Ali B en van de Zangeres Zonder Naam tot Blöf. Ik laat ook cabaret horen. Zelf houd ik ook van klassiek maar dat is op de radio moeilijker te brengen." Gerda van Stelten heeft haar draai gevonden in de gemeente raad. Alhoewel de laatste twee jaar zwaarder waren dan haar eer ste twee jaar. "Fractieleider zijn vergt meer werk dan ik had gedacht. De druk is ook veel gro ter. Toch heb ik er geen moment spijt van gehad dat ik die stap heb gezet. Integendeel. Ik groei nog iedere dag." DIEPTEPUNT De overstap van Martin Leenders naar oppositiepartij Samenwerking was een diepte punt voor het CDA. Leenders steunde als enige CDA'er de motie van wantrouwen van Samenwerking tegen wethouder Emonts. "Dat heeft me wel aange grepen. We wisten dat Martin veel problemen had met de wet houder van Maatschappelijke Diensten. Maar een wethouder naar huis sturen doe je niet zom aar. De gevolgen zijn nogal groot. Je moet je in de politiek ook niet laten leiden door emoties. Ik betreur het dat hij zijn zetel heeft meegenomen naar Samenwerking. Want de zetel hoort bij het CDA, alhoewel hij volgens de Kieswet in zijn recht staat. Het had hem echter gesierd als hij was opgestapt en de zetel bij het CDA had gelaten. Dan had hij nu bij de verkiezingen toch bij Samenwerking op de lijst kunnen gaan staan." PvdA-wethouder Emonts was ongewild ook de hoofdpersoon van een knallende ruzie tussen CDA en PvdA in november 2004. Het CDA diende toen een motie van afkeuring in tegen Emonts vanwege de kwestie Synthese. De PvdA reageerde woedend, vooral omdat het CDA de coalitiepartner niet van tevoren had ingelicht. "We hadden inderdaad beter moe ten communiceren met de PvdA. We kregen fractieleider Bert Linskens die middag niet te pak ken en ook de motie was niet op tijd af. Het liep allemaal mis. Dat viel ons te verwijten. Daar heb ben we ook van geleerd. Maar ik sta nog steeds volledig achter de motie." Van Stelten vindt niet dat de cri sis tot een vertrouwensbreuk tus sen CDA en PvdA heeft geleid. "Nee. We hebben een aantal avonden bij elkaar gezeten. De lucht is helemaal opgeklaard. We zijn heel open en eerlijk naar elkaar toe geweest. Daardoor zijn we juist dichter bij elkaar geko men." TEVREDENHEID Terugkijkend op de voorbije periode toont de CDA-lijsttrekker zich tevreden. "Er is in vier jaar veel gerealiseerd in Venray. Deze coalitie heeft het best goed gedaan. Ook al kwam dat niet altijd duidelijk voor het voetlicht. Aan de PvdA hebben we een heel goede partner gehad en Lokaal Aktief was ook niet slecht." Toch wil ze het gevoerde beleid niet tot inzet maken van de verkiezingen. Evenmin wil ze een voorkeur uit spreken. "Nee, dat is nu niet aan ons. Dat beslist de kiezer op 7 maart. Daar wil ik geen voorschot op nemen." Met argusogen bekijkt Gerda van Stelten de komst van vier nieuwe partijen. "Versplintering komt Venray niet ten goede. Nieuwe partijen moeten wel een zinvolle bijdrage leveren. Maar een aantal is erg negatief inge steld. Zoals inVENtief. Die partij mist een constructieve inslag. Het is alleen maar mopperen zonder een politieke oplossing. Als je het ergens niet mee eens bent, zeg dan hoe het wel kan en blijf realis tisch. Het CDA wil de traditie van 'regeringspartij' graag voortzet ten. De partij heeft tot nu toe alleen Lei Heidens als wethouder naar voren geschoven. Hij staat tweede op de kieslijst. Jan Driessen, de andere CDA-wethou- der, stopt na de verkiezingen. "We hebben meerdere kandida ten op onze lijst staan. Maar die profileren we nu niet. Na 7 maart buigt een commissie zich daar over. Ze doen een voordracht aan de fractie die de wethouders kiest." Gerda van Stelten vindt dat er direct na de verkiezingen een informateur aan de slag moet gaan voor een snelle coalitievorming. Liefst zes partijen dingen mee naar een zetel in het college. De helft zal teleurgesteld moeten afhaken. "Er zijn inderdaad heel veel partijen die in de coalitie wil len. Toch vind ik dat er eind april een nieuw college moet zijn. We moeten niet nodeloos tijd verlie zen, want anders ligt het werk te lang stil." De CDA-fractieleider hoopt op meer levendige debatten in de komende periode. "We zitten veel te veel vast aan die twee termij nen waarin iedereen zijn zegje doet. We zouden veel meer op elkaar moeten reageren. Daarin is ook een rol weggelegd voor de burgemeester als voorzitter. Hij moet meer het debat gaan leiden. Zelf moeten we leren meer op hoofdlijnen te discussiëren. Te vaak gaat het nog over details. De voorbereiding moet daarom beter zijn. Dat hebben we nog niet goed onder de knie." Het CDA is voorstander van handhaving van de commissies als voorportaal van de raad. "Ze moe ten wel meer opinievormend worden. Nu is het te veel een vraag- en antwoordspel met de wethouder. Belangenorganisaties zouden bijvoorbeeld mogen mee praten. De betrokkenheid van de burgers moet vooral bij de com missies vergroot worden. Het spreekrecht bij de raadsvergade ring heeft daarentegen weinig zin. Want dan zijn de meningen al gevormd. Het politieke debat hoort thuis in de gemeenteraad. Maar de informatieverstrekking, het praten met burgers en het vor men van de opinie, dat moet in de commissies gebeuren." "Tip weg naar jaar lijsttrekker stemmen perc. zetels wethouders 1982 Grad Schols 8097 55,8% 14 3 1986 Joos Truijen 8650 50,5% 12 3 1990 Joos Truijen 7981 54,4% 14 3 1994 Marlies de Loo 5850 35,3% 9 2 1998 Jan Driessen 6437 37,4% 10 2 2002 Jan Driessen 4973 29,7% 8 2 2006 Gerda van Stelten Het CDA neemt in Venray voor de zevende keer deel aan de raadsverkiezingen. De christen-democraten versche nen in vergelijking met ande re landelijke vrij laat op het toneel. De PvdA beet in 1966 de spits af. In de jaren zeventig volgden de WD, D66 en klein-linkse partijen als PSP en PPR die later opgingen in GroenLinks. Officieus bestond het CDA al veel eerder. Het was een publiek geheim dat en de gedomineerd Samenwerking Kerkdorpenlijst werden door CDA'ers. De beide voorgangers hadden tot de komst van het CDA een ruime meerder heid. Ze verdeelden ook broeder lijk de vier wethoudersposten: twee voor Samenwerking en twee voor de kerkdorpen. Toen het CDA begin jaren tach tig zijn intrede deed werd de Kerkdorpenlijst opgeheven. De raadsfractie, die zeven leden telde, sloot zich geheel aan bij de nieuwkomer. Bij Samenwerking maakten negen van de tien raads leden de verwachte overstap naar het CDA. Alleen fractieleider Toon den Brok bleef De Kamerleden Lia Roefs en Joanneke Kruijssen komen op woensdag 1 maart voor de twee de keer naar Venray. Op 26 sep tember 2005 hebben zij met een aantal inwoners van Venray, die nauw betrokken zijn bij de ont wikkeling van het platteland, gesproken over hun visie op de leefbaarheid. Deze bezoeken von den plaats in het kader van de lan delijke actie waarin de Tweede Kamerfractie van de PvdA in duo's zich liet informeren over mogelijkheden en problemen van het landelijk gebied. Eén van de resultaten van deze werkbezoe ken is het boekje Mensenwerk in het landelijk gebied, waarin de PvdA-fractie haar visie op het lan delijk gebied beschrijft. Tijdens hun bezoek op 26 september heb ben Roefs en Kruijssen beloofd terug te komen om de belangstel lenden te informeren over wat zij met de ervaringen in Venray heb ben gedaan. De bijeenkomst vindt op 1 maart van 14.00 tot 16.00 uur in zaal Roelanzia in Ysselsteyn. Voorafgaand aan de inbreng van de Kamerleden licht dorps raadvoorzitter Sieb Nijssen het ontstaan en belang van wozoco de Smit toe en Henk Verstegen, coördinator gebiedsgericht wer ken van de gemeente Venray, het belang en de mogelijkheden van het gebiedsgericht werken. Hoe inventief is inVENtief? Die vraag kun je stellen als je het logo van inVENtief verge lijkt met dat van Het Inventief, een communicatie- en ont werpbureau te Tilburg. In beide gevallen speelt namelijk een gloeilamp een belangrijke rol. Verbazing bij Wil Mutsaers van inVENtief. "Het logo is door een bekende van ons gemaakt. Dit is helemaal nieuw voor mij." De logo's verschillen beide van vorm geving, maar het is toch wel heel erg sterk dat twee organisaties met nagenoeg dezelfde naam uit gerekend een gloeilamp als logo naar buiten brengen? Volgens Mutsaers is dit echter 'puur toe val'. Een woordvoerder van Het Inventief laat desgevraagd weten vooralsnog geen bezwaren te zien. Mogelijk dat beide organisa ties hetzelfde licht hebben gezien bij de oprichting. De logo's van Het Inventief en inVENtief die veel op elkaar lij ken, ook tot ver rassing van de mensen van inVENtief. Samenwerking trouw. Het voor bestaan van de lokale partij hing toen even aan een zijden draadje, maar Den Brok en zijn achterban wisten bij de verkiezingen in 1982 toch nog twee zetels te bemachtigen. Het CDA debuteerde in 1982 met veertien zetels. Deze uitslag riep gemengde gevoelens op want de beide voorlopers waren in de voorafgaande verkiezingen telkens goed voor samen zeven tien zetels. Het CDA haalde tot 1994 een absolute meerderheid. In 1994 kwam de grote klap en viel de partij terug van veertien naar negen zetels. Na een kleine ople ving in 1998, het CDA krabbelde terug naar tien zetels, moesten de christen-democraten in 2002 weer een nieuwe tegenslag ver werken. Met acht zetels werd een voorlopig dieptepunt bereikt. De nieuwe lijsttrekker Gerda van Stelten hoopt haar partij in 2006 weer aan een zetel meer te hel pen Ike Busser kandidaat wethouder Ike Busser is in de race voor een wethouderspost. De fractie leider van Samenwerking vindt dat zijn partij klaar is om toe te treden tot het college. Dat vertelt Busser in een interview dat vol gende week in dit blad verschijnt. Ook raadslid Theo Mulders is wet houderskandidaat van de grootste oppositiepartij. Busser is sinds 1994 raadslid en tevens fractieleider van Samenwerking. Vier jaar geleden boekte de partij een grote verkie zingsoverwinning. Samenwerking deed lang mee in de coalitievor ming maar viel uiteindelijk af omdat het vasthield aan de eis van twee wethouderszetels. Petra van Duijnhoven en Theo Mulders waren toen de kandidaten. Marktonderzoek Greenport Manifestatie Een onderzoek onder voor uitstrevende ondernemers in de regio Venlo moet duidelijk maken welke ideeën onderne mers hebben over de invulling van het vernieuwingspro gramma als onderdeel van de Greenport Manifestatie Regio Venlo. Het marktonderzoek wordt uit gevoerd in opdracht van de COPgroep voor innovatie en orga nisatie. De Greenport Manifestatie Regio Venlo is een ondernemers manifestatie die in september van dit jaar plaatsvindt op het Floriadeterrein. De naam Green port Manifestatie onderstreept het belang van de land- en tuin bouw voor de Regio Venlo en zet de focus op de vele mogelijkhe den en kwaliteiten van wonen en werken in een groene regio. Met de keuze voor de Floriadelocatie accentueert de organisatie de goede samenwerking met de Floriade-organisatie en wordt de impuls, die de Floriade aan de regio wil geven,versterkt. Onderdeel van de manifestatie is een vernieuwingsprogramma dat gericht is op innovaties. Onder nemers kunnen tijdens speciale creativiteitsdagen in april en mei ideeën ontwikkelen en uitwisse len met relaties. Tijdens de mani festatie zijn er congressen, semin ars en workshops waar alle kennis, creativiteit en ambitie moet leiden tot nieuwe en ver nieuwende initiatieven. Krachtenbundeling en samenwer king staan daarbij centraal. Weej cón VUR: CDA en WD doen aangifte Lokaal Aktief en de NVU zijn in de verkiezingscampagne in de fout gegaan. Lokaal Aktief plaatste zonder vergunning sandwichborden aan lantaarn palen. De NVU maakte het nog bonter door op door partijen en bedrijven betaalde drie hoeksborden ongegeneerd haar verkiezingsposter te plakken. CDA en WD hebben hiervan woensdag aangifte gedaan. Venray heeft al vele jaren een beleid voor het plaatsen van bor den langs de wegen in de gemeente. Dat beleid is vrij een voudig. In totaal mogen in Venray op maximaal zestig plaatsen drie hoeksborden geplaatst worden. Vergunning hiervoor kan worden aangevraagd via de VW. Gebruikers, ook politieke partij en, betalen daarvoor een onkos tenvergoeding. Alle andere uitin gen zijn langs de wegen, op openbaar terrein, verboden. Ook het plakken op bijvoorbeeld meterkasten is niet toegestaan. Illegale plaatsingen worden, indien geconstateerd, door de gemeente verwijderd. Het maxi mum van zestig is zeer strikt, waardoor bijvoorbeeld de PvdA pas volgende week driehoeksbor den langs de wegen kan plaatsen. Wanneer borden op eigen terrein worden geplaatst, is er overigens niets aan de hand. Speciaal voor de verkiezingen zijn in Venray aanplakborden geplaatst. De partijen mogen daar op hun verkiezingsposters plak ken. Enkele weken geleden werd hierover al enige zorg uitgespro ken door Gerda van Stelten van het CDA. Zij vindt dat iedereen respect moet tonen voor affiches van andere partijen. Tot op heden valt het nog wel mee met de pos teroorlog. Twee partijen gaan echter op andere punten wél over de schreef. GEEN VERGUNNING Lokaal Aktief blijkt de posters zonder vergunning te hebben opgehangen aan lantaarnpalen en bomen. Lokaal Aktief is niet op de hoogte van die regeling. Een woordvoerder laat weten dat de partij wel geprobeerd heeft een vergunning voor driehoeksbor den te krijgen, maar dat dit niet meer kon. Lijsttrekker Gerrit Lemmens is zich van geen kwaad bewust. Naar zijn zeggen is dit wel toegestaan omdat zijn partij een ideële instelling is. Die zou den volgens hem wel zonder ver gunning afwijkende borden mogen ophangen. Een woord voerder van de VW laat weten dat ook ideële partijen een ver gunning moeten hebben. "Voor hen geldt wel een afwijkend tarief, maar ook hier geldt dat wanneer het maximum van zestig is bereikt, er geen plaats meer is." Van een heel andere orde is de NVU, de extreemrechtse partij. Sympathisanten zijn begin deze week actief geweest met het plak ken van posters. Niet alleen op de daarvoor bestemde verkiezings borden, maar ook op een aantal driehoeksborden van CDA, WD en een plaatselijke ondernemer. "Dat lijkt nergens op", laat Lei Heidens (CDA) weten als hij hoort dat zijn gezicht op de pos ters 'overplakt' was met een pos ter van de NVU. "Heeft men dan helemaal geen respect meer voor andermans spullen?", vraagt Heidens zich af. Gerda van Stelten, lijsttrekker van het CDA, onderstreept dit. "Ze zijn te laf om het debat aan te gaan met de Venrayse lijsttrekkers, maar schro men er niet voor om mee te liften met onze campagneactiviteiten." Ingeborg de Barbanson van de WD is heel duidelijk. "Hier maken ze zich niet populair mee." Zij vraagt zich af wat de NVU hier eigenlijk komt doen. "Je ziet ze nergens, je hoort ze niet en dan krijg je zoiets." Ook zij sprak over gebrek aan respect. "Op de ver kiezingsborden hebben wij ons netjes aan de regels gehouden. De NVU gaat te ver. Dat wordt weer plakken voor ons." Lei Heidens laat dinsdag weten dat zijn partij overweegt om de schade te verhalen op de NVU. "Onze posters zijn beschadigd en wij hebben die ruimte gehuurd bij de VW. Voor ons zijn dat genoeg redenen om ons te bera den op verdere stappen. Daarbij zullen we ook in overleg treden met de andere gedupeerden", aldus Heidens. Donderdag 23 februari 2006 - Pagina 5 weg naar y MAART 2 v Prognose Gerda van Stelten 2002 2006 CDA 8 9 Samenwerking 5 4 Van de Vorle 5 0 Lokaal Aktief 0 2 PvdA 4 5 VVD 3 2 InVENtief 0 1 SP 0 2 Vóór Venray 0 0 NVU 0 0 Totaal 25 25 Opkomst 58% 63%

Peel en Maas | 2006 | | pagina 5