Meerlo verdeeld over plek vossenmonument Maashees Hoforkest op herhaling Roek van Verdienste voor Jan Vissers Voorwoord burgemeester Hahn te laat enr y Dak d'r af bij het Opstoekmatinee Niets! Peel en Maas tijdens carnaval PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 23 februari 2006 - Pagina 23 Voor- en tegenstanders van verplaatsing melden zich: Het bestuur van carnavals vereniging De Vöskes is ver rast over de snelle resultaten van de actie om een betere plaats voor het Meerlose vos senmonument. Dat bronzen beeldje staat min of meer ver laten achter bejaardenwonin gen aan de Burgveldweg. De redactie van carnavalskrant De Vossetoeter van De Vöskes kwam op het idee om de vos te verplaatsen naar de dorps kern, op het dorpspleintje temidden van kerk, café en gemeentehuis. Nog voordat de Meerlonaren gewend waren aan het idee, liet burgemeester Joep Hahn van Meerlo-Wanssum weten dat hij kon instemmen met het plan. Wat hem betreft kan de vos nog voor dit weekend op het dorpsplein staan. Vanuit de bevolking kwamen overwegend positieve reacties, maar buurtbewoners van de zoge heten Vossenbuurt -de buurt rondom het monumentje- zijn er minder gelukkig mee. Zo is er een schriftelijke verklaring van buurt bewoonster Tiny Smits die namens veel buurtbewoners meldt dat dit kunstwerkje bij hun buurt hoort en daar moet blijven staan. De naam van hun buurt is verbonden aan dit beeldje. Ook na afloop van de revueavond werd er door voor- en tegenstan ders heftig gediscussieerd over het voorstel om de vos te ver plaatsen. "We zijn verrast door de snel heid waarmee alles is gegaan", legt vorst Wilbert Coenders van De Vöskes uit. "Het is een pracht idee van de redactie waar wij ons als bestuur meteen achter hebben geschaard." Zaterdagavond tij dens de Miëlderse revueavond liet burgemeester Hahn nog eens nadrukkelijk weten dat hij het een geweldig plan vond en dat het monument verplaatst mag wor den. En als het voor zondag lukt, zorgt de burgemeester voor de verplaatsingskosten. Ondertussen kreeg de redactie van De Vossetoeter de afgelopen dagen heel wat reacties van inwo ners. Veel positieve reacties van mensen die het met de redactie van De Vossentoeter eens zijn. En over de plek zijn de mensen die reageerden het allemaal eens: op het dorpsplein. "Dan kunnen we elk jaar op deze plek bij de vos het carnavals feest openen en dinsdagavond sluiten", laat de familie Kim en Edwin Deenen-van Summeren in Onbekende Meerlonaren hebben op het dorpsplein vlak voor café Oud Meerlo een paal in de grond geslagen met daarop een vos. Op de vos staat de tekst: 'Hierplaatsen s. v.p'. een reactie weten. "En de rest van het jaar kan de vos rustig genieten van de mensen die voorbij trek ken. Ook kunnen wij dan met de kinderen 's zomers op het pleintje bij de vos picknicken." De redactie kreeg ook een prachtige tekening binnen van de vierjarige Han die erbij had geschreven -of laten schrijven- dat zij wel graag voor het vosje wilde zorgen. "Met het kliene vosje van steen kan ik wel knuffelen", laat de kleuter weten. Han is de doch ter van het kasteleinspaar Henk en Anja Ulder van café Aid Meerlo. Het bestuur van CV De Voskes laat zich niet opjutten door het voorstel van burgemeester Hahn om het voor carnaval te verplaat sen. Uit de vele reacties blijkt dat het onderwerp leeft onder de bevolking, en dat we niet over haast een beslissing moeten nemen, zegt vorst Reijnaert alias Wilbert Coenders van De Vöskes. "Wij begrijpen dat het ijzer gesmeed moet worden als het heet is, maar bij overhaaste beslis singen is niemand gebaat", aldus Coenders. De redactie van de Vossetoeter is ook blij met de vele reacties. "Wat er ook gebeurt, een monument van een vos op het dorpsplein kan nooit geen kwaad", aldus de redactie. De oudere carnavalsvierders uit Maashees weten het nog wel, als het Hoforkest begon te spelen gingen de beentjes van de vloer. Nostalgie uit de beginjaren van het carnaval in Maashees dat dankzij de jon gere garde voor het eerst in 18 jaar weer samen op het podi um staat. Het Hoforkest ontstond in I960 vanuit de leden van de Maashese fanfare St. Caecilia. Eerst noemde men het een boerenkapel, daarna werd het de Hofkapel en uiteinde lijk het Hoforkest. Met wat bla zers, een dikke trom en een accor deon in het begin, later veranderde de samenstelling met de komst van een drumstel en een orgel. Chris van Rooyen, met pijnlijke vingers van het oefenen op zijn basgitaar, en Wiel Bouten, de accordeonist, weten er nog alles van. "Helemaal in het begin speel den we Egelander muziek, later kwam er top 40 muziek bij en ont stond de liedjesavond" vertelt Wiel Bouten. Chris van Rooyen vult hem aan: "We mixten altijd carnavalsmuziek met dansmuziek, Duitse schlagers maar ook wel eens een veleta of een chachacha." "En we maakten bijna elk jaar wel een eigen carna valslied!" gaat Wiel Bouten weer verder. Het Hoforkest verzorgde in die begintijd bijna alle bals, de liedjesavond en was de ondersteu ning voor de zittingsavonden. Marius Cuypers was er ook vanaf het begin bij, maar eigenlijk was het wel moeilijk om elk jaar al die avonden weer vijf mensen bij elkaar te krijgen, af en toe zaten ze zelfs met z'n drieen. In 1982 kwamen Ronnie Lenssen en Wilfried Bouten bij het Hoforkest, Ronnie moest nog wel even snel leren drummen maar met de aan schaf van een drumstel lukte dat wel. Met de verjonging in het orkest werd ook de muziekkeuze wat verruimd. Het Hoforkest speelde altijd voor een volle bak en telde ook echte fans. Wiel Bouten: "Dat was Het Maashese Hoforkest in de bezetting van 1982. V.l.n.r. Wiel BoutenWilfried BoutenChris van RooyenRonnie LenssenMarius Cuypers echt onvoorstelbaar, ze kwamen zelfs van buiten Maashees. Toch hebben we er al die jaren eigen lijk niks op verdiend. We hebben alles in het geluid gestoken, de kasten werden steeds groter, de kabels meer en langer. En zo'n kinderbal deed je gewoon gratis." Chris van Rooyen: "Het was altijd zwaar amateurwerk maar dat hebben we met veel liefde gedaan. Het is ook altijd leuk omdat je iedereen kent in het dorp. Toch werd het steeds moeilijker, de disco kwam op, en het was moeilijk om goede carna valsmuziek te vinden, je hoorde wel overal Vader Abraham of Andre van Duijn maar echte car navalsmuziek werd minder." Er ontstond wat 'sleet', zoals de heren het noemen, en de tijd ver anderde. Als het Hoforkest had gespeeld gingen de knoppen open en begon de disco. En zo besloot het gezelschap om in 1988 te stoppen, met de Bliekers werd afgesproken dat op 12 maart 1988 het afscheidsbal zou plaatsvinden. BOERENBRUILOFT Na een prachtig avontuur in een Oberkrainer orkes (Sloveense volksmuziek) ging iedereen toch zijn eigen weg. Wiel Bouten bleef gewoon doorspelen in diverse groepen en orkesten, bij Chris van Rooyen verdween de basgi taar naar de zolder. Totdat Rene Franssen en Wiljan Kersten als organisatoren van de Boerenbruiloft contact met ze opnamen en blijmoedig meldden dat ze het Hoforkest weer op de olanken wilden zien. De viif leden bleken allemaal enthousiast en dus zullen Wiel Bouten, Chris van Rooyen, Marius Cuypers, Wilfried Bouten en Ronnie Kersten op 27 februari om half vijf 's middags aan de slag gaan tussen de bruiloftsgasten. Chris van Rooyen: "We hebben nu de eerste repetities gehad en het klonk nog goed. Sommige liedjes bleek ik helemaal kwijt te zijn, maar we pakten het weer hele maal op." Wiel Bouten: "Het gaat in hoofdzaak om de oude Maashese carnavalsliedjes weer eens in ori ginele bezetting te laten horen. De heren zijn in ieder geval enthousiast genoeg, nog een paar keer oefenen en 'dan zal het wel lukken'. En wie weet of Maashees weer een Hoforkest en eigen Liedjesavond krijgt. Zondagmiddag tijdens het opstoekmatinee, georganiseerd door het Venrays Mannenkoor ging het dak er lettelrijk en figuur lijk af. Spannend en fraai was vooral de vastelaovessoundmix- show waar tal van Venrays talent aan deelnam. De winnende kin- De Daltons, maar dan in het kleingingen zondag met de eer ste prijs aan de haal tijdens het gezellige opstoekmatinee. derliedjes zijn van het Opstoekmatinee zijn: 1. 't Dak Got 'r Af, gezongen door Ruben van de Waerden, Willem Schaeffers, Guus Hebben en Lars Manders. 2. Dat is Vastelaovend, gezon gen door Floor Manders en Martine Schaeffers. 3. Aens per Jaor, gezongen door Celine Camps. Tijdens de revue-avond werd de Roek van Verdienste uitgereikt. De Roek van Verdienste is bedoeld voor mensen die zich bij zonder verdienstelijk maken of hebben gemaakt voor de carnaval in het dorp of voor de dorpsge meenschap cq verenigingsleven. De Roek van Verdienste 2006 werd uitgereikt aan Jan Vissers. Jan kreeg deze onderscheiding voor alles wat hij doet - en gedaan heeft - voor voetbalvereniging BW'27 en voor carnavalsvereni ging de Ruuk. En in het bijzonder voor zijn hand en spandiensten voor de Blitterswijckse gemeen schap. Op de foto staat fan met zijn vrouw RiekPrins Niels I en vorst Herman. Zo vlak voor vastenavond ver schijnen in alle dorpen de carna valskranten met daarin de pro gramma's van de carnaval en een hele boel serieuze en humoristi sche verhalen. In veel dorpen is het al sinds mensenheugenis een traditie dat de pastoor en de bur gemeester een voorwoord schrij ven en de dorpelingen oproepen er een mooie vastenavond van te maken. Zo ook in De Vossetoeter, de carnavalskrant van CV De Vöskes in Meerlo. De lezers van De Vossetoeter keken afgelopen week echter vreemd op toen het voorwoord van de burgemeester niet was geschreven door Joep Hahn maar door, zoals de redactie vermeldde, loco-burgemeester Wietse van Dijk. En omdat Van Dijk helemaal niet in de politiek zit, laat staan loco-burgemeester is, wisten veel Meerlonaren daar geen raad mee. Dat werd tijdens de revue afge lopen weekend duidelijk toen Jan Rutten namens de redactie van De Vossetoeter het publiek en burge meester Hahn liet weten dat de echte burgemeester zijn voor woord twee weken te laat had ingediend. De redactie heeft toen maar een fakestukje geschreven en ondertekend door oud-raadslid Wietse van Dijk, die ooit op bezoek bij de burgemeestersfami lie de ambtsketen heeft mogen dragen. Om te voorkomen dat Hahn de stukjes de komende jaren weer te laat instuurt, kreeg hij van de redactie een wekker en een paar lange sokken. Burgemeester Hahn nam het allemaal sportief. De redactie van Peel en Maas en Kabelkrant Venray is tijdens de carnavalsdagen (zondag, maandag en dinsdag) dagelijks bereikbaar van 12.00 tot 17.00 uur, tel. 582727. Sfeerfoto's van carnavalsactivi teiten kunt u met tekst sturen naar ons emailadres: redactie@vandenmunckliof.nl Advertenties dienen uiterlijk maandag 27 februari om 18.00 uur bij ons binnen te zijn. Onze boek- en kantoorboek handel is carnavalsmaandag- en dinsdag gesloten. Onze drukkerij is 's morgens van 9 00 uur tot 12.00 uur open voor spoedgevallen zoals geboor tekaartjes en rouwbrieven Directie en medewerkers van Van den Munckhof bv wensen u een prettige vastelaovend. Het jeugdpaar van De Pielreuzen uit Ysselsteyn bestaat dit jaar uit Michelle de Wit en Stef Phillipsen. Wijkcentrum Veltum Zondag 26 februari carnaval van 11.11 tot 19.11 uur. Na de optocht is het hossen en springen in café 't Schöpke. Maandag 27 februari feest vanaf 15.11 uur met carnavalsmuziek en karaoke door de jeugd. Wat gebeurt er als U niet adverteert Jeugdpaar Ysselsteyn Hl LR PLAATSEN A.U.B.

Peel en Maas | 2006 | | pagina 23