1 Bruisende Traay Out in Schouwburg Dennis Gorree helpt weeskinderen in Armenië m Koester uw Monument i Venray Muzikaal Totaal dit jaar twee dagen Actie AOC: 1534 euro voor Mama België Honderdzevenentwintigste jaargang - week 8 - donderdag 23 februari 2006 Sport en ontwikkelingshulp gaan hand in hand •••••-. EL EN MAAS Als de Schouwburgstoelen bezet zijn door joelende 12- en 13-jarigen, de trappen, gangen en kleedkamers bevolkt wor den door stressende tieners, leraren proberen de kalmte te bewaren, dan weet je dat de bühne in beslag genomen is door het opborrelende talent van Raayland-leerlingen. Een middag generale repetitie en drie avonden voorstelling met alle stoelen bezet: Traay Out. De avonden dat er gespeeld wordt zijn natuurlijk momentop namen en het resultaat van selec tie en heel veel oefenen. Lerares Annie Engels staat tussen de cou lissen met haar lijst met deelne mers: "We hebben dertig acts met van alles: dans, zang, toneel, caba ret, grote en kleine groepen, een lingen. Het is een heel diverse samenstelling met leerlingen uit elke laag, van VMBO tot VWO 6. We hebben niet alleen naar de besten gekeken, maar ook naar acts die nog nooit hebben meege- De Traay-Out van het Raayland College stond ook dit jaar weer bol van het talent. daan met daarbij die spreiding over alle niveaus. Natuurlijk heb ben we ook op kwaliteit geselec teerd, want soms moet je mensen tegen zichzelf beschermen." Als je je langs de overvolle kleedkamers hebt gewurmd, ont dek je dat de artiesten slechts de helft van de hele Traay Out zijn. Natuurlijk wel het meest zichtba re en hoorbare deel ervan, maar je ziet overal kinderen met decors schuiven en met attributen slepen voor de artiesten. Er hangen let terlijk overal papieren met instructies: op de verwarming, aan de gordijnen, naast stoelen, tegen de muren. Een speciale groep van zeker zestien leerlingen heeft maanden hard gewerkt aan de decors, anderen zijn ingezet om stoelen, tafels, trampolines, kleren, emmers en wat je nog meer als hulpmiddelen kunt bedenken, op en af het toneel te dragen. Een eigen schmink-ploeg staat klaar om iedereen op te fleu ren. Vijftien acts voor en vijftien acts na de pauze. Daar tussendoor een aankondigingsteam dat dins dag, woensdag en donderdag de acts aan elkaar praat. Soms hila risch, verrassend en soms heerlijk schools en een beetje provoce rend. Jawel, ook vrouwelijke rap pers grijpen in hun kruis. Eigenlijk is Traay Out een samenvatting van wat je het hele jaar door in de Schouwburg kunt zien. De start is met twee werve lende dansnummers, waarbij gelukkig een danseres nog de tijd heeft om de Peel en Maas te lezen. Direct gevolgd door een stevige metalband, Dancing with the stars en klassiek gitarist Emiel. Dan lijkt het even tijd om rustig te grinniken om vier gymleraren die een parachutesprong voorberei den, maar de lachsalvo's stuiteren door de zaal als bij de try-out een der leraren door een kruk zakt en een harde buiklanding maakt. Dat aankleding ook heel belangrijk is, zie je aan het lied uit de musical 'Heerlijk duurt het langst' van Annie M.G. Schmidt. Een roman tisch liedje, in een romantische vijftigerjarensetting, alleen door tieners uitgevoerd. Een leraar klassieke talen werd de eerste dag niet gesignaleerd en misschien was dat maar goed ook. In 'Goden op sokken' kreeg het verhaal van het beleg en de val van Troje toch wat anarchistische trekjes. Direct gevolgd door een mooie rock-ballade, dans met de Wizard of Oz en het afscheidslied van een grote groep VWO-6'ers in nachtkleding. LIED Dan denk je in de pauze dat de rust toch wel iets teruggekeerd zal zijn achter het toneel. Nee dus. De kleedkamers zijn afgela den met Spaanse danseressen die het bloed van de mannelijke bezoekers zullen laten koken, Men In Black(light), de groep Pappylarious voor zijn vrolijke rock/pop mix, de cabaretier met veel cabaretiers, de gymleraren weer, maar nu in een bobslee die niet over de kop gaat maar wel op de achtbaan zal eindigen. Het is er allemaal. Of het balletstuk met de stervende zwaan straks als een actuele verwijzing naar de aanko mende vogelpest gezien moet worden Tijd om je vragen echt te beant woorden hebben de deelnemers bijna niet, 'gaaf, 'geweldig', 'altijd al willen doen' zijn de blije tekst flarden die je in je aantekeningen terug ziet. Ter afsluiting gaan alle deelnemers het toneel op en ont dekken dan dat ze de tekst van het Raayland -lied toch niet hele maal kennen. Geeft eigenlijk niet: vier dagen lang artiest zijn, even weg uit de schoolbanken in een droomwereld, is veel belangrij ker. Medio mei vertrekt de 22- jarige Venrayse sportstudent Dennis Gorree met nog drie studenten en een docent naar Armenië om daar een sport ontwikkelingsproject te reali seren. Het is niet voor het eerst dat studenten van Fontys Hogescholen de mogelijkheid krijgen om naar het buiten land te gaan om daar goed werk te verrichten. Samen met zijn collega-studen ten Loes, Eric en Mohamed heeft Dennis Gorree onder leiding van docent Roald van der Vliet de organisatie HOPSA, dat staat voor Hulp Ontwikkelings Project Sporting Armenië, opgericht. De studenten gaan een project reali seren in de stad Gyumri, gelegen in het noordwesten van Armenië. De studenten vinden het pro ject een goed middel om met de verworven kennis en vaardighe den ook de minderbedeelden in kansarmere gebieden te helpen. "We werken ter plaatse samen met een Armeense organisatie die drie weeshuizen beheert met in totaal 247 weeskinderen in de leeftijd van nul tot zeventien jaar", weet Gorree te melden. Dennis Gorree is geboren en getogen in Venray. Momenteel loopt hij stage bij LO/Sport van de Koninklijke Landmacht. Hij hoopt in Armenië een bijdrage te leve ren aan betere lessen lichamelijke onvoedins. "We eaan dat demon streren aan de leiding zodat de leraren onze kennis kunnen over nemen en uitdragen aan de kinde ren." Het product van het project wordt een sportweek, waarin de studenten en de docent de wees huizen bezoeken. In de week worden er sportlessen gegeven door de vier toekomstig docenten lichamelijke opvoeding. Sport, plezier en onderwijs staan in deze week centraal voor de kinderen. Buiten het onderwijs in lichamelij ke opvoeding wordt er ook ont wikkelingshulp geboden. De weeskinderen in de betreffende regio zijn enkele jaren geleden slachtoffer geworden van een ver schrikkelijke aardbeving. Deze heeft ze gedwongen in de situatie waarin ze nu leven. Voedsel en kleding hebben deze kinderen niet in de mate waarop mensen uit onze samenleving dat gewend zijn. Om het dagelijks leven voor de kinderen beter leefbaar te maken, organiseren de studenten voedselhulp, kledinghulp en tech nische ondersteuning. "We willen in de aankomende periode, tot ons vertrek in mei, geld inzamelen. Daarmee kopen we op locatie voedsel en kleding voor de weeskinderen. Verder verzamelen we sportattributen die door verschillende sportver enigingen en organisaties gedo neerd worden. Hierbij moet men denken aan de voor de vereniging verouderde materialen, die voor pehriiik tnch nnp heel pesehikt zijn. Deze sportattributen schen ken wij namens de verenigingen aan de weeshuizen", vertelt de enthousiaste Venrayse student. "De spullen die we inzamelen gaan we met een container ver schepen." Dit non-profit project wordt fin^nrieel nna niet nnrlerstpiinrl Wel is er door verschillende instanties hulp geboden in de vorm van materiaalhulp. De inter netsite www.armeniehulppro- ject.nl. bevat meer informatie, ondersteund door foto's, en laat zien hoe mensen kunnen helpen om iets goeds te doen voor de weeskinderen in de weeshuizen in Armenië Samen met zijn collega-stu denten Loes, Eric en Mohamed heeft Dennis Gorree onder lei ding van docent Roald van der Vliet de organisatie HOPSA, dat staat voor Hulp Ontwikkelings Project Sporting Armenië, opge richt. Mooi en lelijk zijn in de monu mentenwereld maar relatieve en subjectieve begrippen. Het gaat niet alleen om de esthetische waarde van een gebouw of object, maar vooral om de cul tuurhistorische waarde en om de geschiedenis die met het object is verbonden. Dat geldt onder andere voor gebouwen en installaties die we industriële monumenten noemen. Zo'n monument vinden we ook op Sint Anna. Het betreft hier het oude ketelhuis achter op het ter rein, langs de Dokter Kortmannweg. Het gebouw dateert van einde jaren vijftig en is kenmerkend voor de opbouw- architectuur van na de oorlog. Vanuit dit centrale ketelhuis werd de gehele inrichting voor zien van water, warmte en ener gie. Het gebouw bestaat uit twee haaks op elkaar staande vleugels. De linkervleugel was de water centrale. In de kelder onder het gebouw bevindt zich een grote waterbassin, zo groot als een zwembad. Hier werd het opge pompte drinkwater verzameld. In grote drukketels werd dan het water onthard en via een eigen leidingennet naar alle gebouwen getransporteerd. Een deel van deze installatie is nog altijd aan wezig en vormt een uniek stukje industrieel erfgoed. De inzetfoto's tonen een deel van deze installa ties. In de rechtervleugel van het gebouw stonden de grote stook- ketels opgesteld die alle paviljoe nen en gebouwen van warmte voorzagen. Heel apart zijn de zes luiken in de gevel van het gebouw. Ze dienden voor het beladen van de kolenkelders die onder het gebouw lagen. Via een elevator, een soort Jacobsladder, werden de stookketels automa tisch bijgevuld. De oude schoor steen naast het gebouw herinnert aan de oude functie van het gebouw, dat sinds enkele jaren niet meer in gebruik is. Nog even en dan maakt het ketelhuis plaats voor nieuwbouw. Kent u ook zo'n bijzondere plek en heeft u een digitale foto om op te sturen naar de Stichting Venray Monumentaal? e-mail ven- raymonumentaal@kpnplanet.nl. Venray Muziek Totaal viert in 2006 zijn tienjarig jubileum en wordt voor dit tweede lustrum uitgebreid naar twee dagen. Het evenement wordt gevierd op vrij dag 23 en zaterdag 24 juni. Het centrum van Venray staat dan in het teken van live muziek. De allereerste keer werd het geor ganiseerd door het toenmalige VW-bestuur vanwege het 50-jari- ge lustrum van het VW Venray. In de loop van 1996 werd in Peel en Maas een oproep geplaatst en kon men zich aanmelden voor de organisatie van een jaarlijks terug kerend muziekfestijn voor en door inwoners van Venray; Venray Muzikaal Totaal was gebo ren. Vanaf het prille begin werk ten muzikanten, VW bestuur ders, ondernemers en de lokale horeca samen aan het opzetten van VMT. Ook financieel partici peren de drie belangrijkste pijlers (gemeente, horeca en onderne mers) evenredig in dit belangrijke Venrayse evenement. Heel bijzon der in dit kader is dat alle muzi kanten gratis hun aandeel leveren. Net als vorige jaren staat de live muziek van regionale muzikanten centraal. Op vrijdagavond gaan bands op diverse podia samen met de rondlopende straatmuzi kanten sfeer maken in het cen trum van Venray. De grootste verandering voor Venray Muziek Totaal ter ere van het 10-jarig jubileum is de extra dag, zaterdag 24 juni. Deze dag staat het kinderpodium centraal en lopen er tevens straatmuzikan ten door het centrum van Venray. Naast alle live muziek, dragen ook het winkelen en een terrasje pikken bij aan de gezelligheid. De winkels zijn op vrijdagavond tot 23.00 uur geopend, het zoge naamde Late Night Shoppen. Wie ook graag deel wil uitmaken van VMT als artiest, kan een inschrijf formulier opvragen bij venraymu- zikaaltotaal@home.nl. De inschrij vingen moeten binnen zijn voor 20 maart Al zes jaar achter elkaar zet het AOC locatie Horst zich in voor het werk van de Belgische ontwikkelingswerk ster Marie Jeanne Colson (mama België) op het Indonesische eiland Flores. Het AOC houdt jaarlijks samen met de St. Nativitas een specu laasactie, waarvan de opbrengst via deze stichting rechtstreeks naar mama België in Indonesië gaat. Omdat zij half februari te gast was bij het Mondiaal Platform Horst aan de Maas tijdens het fes tival Ontmoet een Wereldkind, kon ze voor de eerste keer het AOC bezoeken. Zij werd ontvan gen door projectcoördinator Herman Vermazeren en directeur Dick van Tulden. Tijdens zijn wel- komstspeech memoreerde de directeur, dat hij slechts één week in functie was, maar nu al gemerkt had dat de speculaasactie en het daaraan gekoppelde pro ject op deze school leeft. Herman Vermazeren had zich zelfs aan hem voorgesteld als de speculaas man. Mama België verzocht de directeur haar dank over te bren gen aan zijn voorganger voor zijn jarenlange steun en hoopte dat de samenwerking in de toekomst op dezelfde wijze door zou kunnen gaan, want zonder de toestem ming van de directeur zou er geen actie kunnen ziin De heer van Tulden zegde deze samenwerking volmondig toe. 108 PAKKEN SPECULAAS Daarna richtte mama België zich tot de 25 leerlingen die de meeste speculaas verkocht had den bij de laatste actie. Zij refe reerde aan de met Kerstmis uitge zonden IKON-film over haar werk en de met geld van het AOC gere aliseerde projecten. Zij had gezien welke moeite de leerlingen had den moeten doen om in weer in wind al die pakken speculaas te verkopen. Zij zou de film beslist aan haar kinderen en personeel op Flores laten zien om duidelijk te maken dat het geld in Nederland niet zomaar verdiend wordt, maar dat er hard voor gewerkt moet worden. Renee v.d. Munckhof was met slechts één pak voorsprong uit de bus geko men als de beste verkoopster. Zij had maar liefst 108 pakken ver kocht. Zij mocht samen met Sunchelai Poelman (goed voor 68 pakken) de cheque van Speculaasactie 2005 aanbieden. Maar liefst 21.534,- (inclusief premie van de Wilde Ganzen)! Met tranen in haar ogen vertelde mama België dat dit bedrag besteed zal worden aan de bouw en inrichting van een timmer werkplaats. Hier kan dan het houtwerk voor de eigen gebou wen gemaakt worden. Ook kan dan werk aan derden celeverd worden. Hierdoor kan geld gege nereerd worden voor het onder houd van de tehuizen. Tevens zal er een afdeling voor laswerkzaam- heden komen en een werkplek voor de prothesenmaker in het gebouw komen. Gehandicapten gaan er ook een vak leren. Mama België bood mede namens Stichting Nativitas een handgewe- ven ikatdoek aan. Hierna volgde een rondleiding door de school. Ze keek zich de ogen uit en ver baasde over alle leermiddelen die men hier ter beschikking heeft. Vooral de mediatheek had haar belangstelling en ontlokte haar de opmerking: "Zoveel computers voor de leerlingen? Onze middel bare school heeft geen enkele computer!" INTERVIEW Tot slot werd mevrouw Colson geïnterviewd door leerlingen voor een artikel in de school krant. Na het interview zegt een van deze leerlingen: "Mevrouw ik wil wat zeggen. Ik wil je wat geven. Ik wil later ook zo'n werk doen als u. Ik wil ook anderen helpen." Wat beverig neemt ze haar beurs, telt enkele munten af, stopt die weer terug en neemt een biljet van tien euro. "Hier voor de kinderen!" Wat bij mama België niet gauw gebeurt, gebeur de nu: ze werd er stil van, evenals de anderen die bij het gesprek aanwezic waren

Peel en Maas | 2006 | | pagina 17