Vogels in Limburg Natuuronderzoek in Limburg Inloopavond Literair Café Venray t De ontsnapping r^m I- PEEL EN MAAS Donderdag 23 februari 2006 - Pagina 15 Programma Schouwburg Venray De musical Sweet Charity, de Japanse drumsensatie Osaka Dadada en Champagne. Als de drie carnavalsdagen achter de rug zijn presenteert Schouwburg Venray in de maand maart drie voorstellin gen van uiteenlopende aard. De zinderende musical Sweet Charity staat op dinsdag 7 maart vanaf 20.00 uur in Venray op de planken. Na Shirley MacLaine en John McMartin in 1969, Jasperina de Jong en Jacco van Renesse in 1968, en Simone Kleinsma en Fred Butter in 1990 vertolken nu musicalsterren Lone van Roosen daal en Tony Neef de hoofdrollen. Naast nieuwe arrangementen en een compleet vernieuwde chore ografie wordt het wereldberoem de nummer Hey Big Spender omgetoverd tot een spetterende paaldansact. Wereldkampioen paaldansen Denise Mulder heeft intensieve workshops gehouden met de cast zodat de danseressen zichtbaar moeiteloos de meest ingewikkelde paaldansbewegin gen uit kunnen voeren terwijl ze het nummer Hey Big Spender zin gen. Sweet Charity is gebaseerd op de Federico Fellini's film De Nachten van Cabiria en vertelt het verhaal van Charity Hope Valenti ne, een nachtclubdanseres die altijd op zoek is naar haar droom- man. Ze hoopt op een beter leven en smacht naar iemand die echt van haar houdt. Na voor de zoveelste keer bedrogen te zijn, loopt ze op een avond de wereld beroemde Italiaanse filmster Vit- torio Vidal tegen het lijf. Tot een echte liefdesaffaire komt het niet en de 'relatie' is maar van korte duur. Gelukkig krijgt ze nog wel een gesigneerde foto en een hoed als aandenken. Dan ontmoet ze Oscar in een vastgelopen lift. De vonk tussen deze ogenschijnlijk saaie accountant en Charity springt over. Trouwplannen wor den gesmeed en een lang gekoes terde droom lijkt in vervulling te gaan. Heeft ze dan toch eindelijk haar ware gevonden? Musicalta lent Lone van Roosendaal vertolkt de rol van Charity Hope Valenti ne. Zij was eerder te zien in My Fair Lady, Grease, Dancing Queens en CopaCabana. Lone wisselde tot voor kort de hoofdrol in Mamma Mia! af met Simone Kleinsma. Musicalster Tony Neef vertolkt de mannelijke hoofdrol. Hij verwierf grote bekendheid met zijn rol als Chris in 'Miss Sai gon'. Daarna volgden vele grote rollen in verschillende succesvol le musicals en concerten. De com plete cast van Sweet Charity bestaande uit twintig personen, wordt begeleid door een zeven koppig orkest onder leiding van Jeroen Sleijfer. Sweet Charity is een musical met een zaligmakend gevoel. Men wordt van begin tot eind meegezogen in het verhaal. OSAKA DADADA Op woensdag 15 maart staat er iets heel bijzonders te gebeuren in de schouwburg. Een Japanse productie neemt het toneel over. Om beter te kunnen begrijpen wat er allemaal schuilgaat achter de gedreven spelers, is het ver standig om de geschiedenis van de groep Osaka Dadada even kort toe te lichten. De groep bestaat uit een energiek team van drum mers met als thuisplaats Osaka (Japan) die de uitdaging aangaan iets compleet nieuws te creëren. Tenko is opgericht in 1987 als een Wadaiko groep. Wadaiko wil zeggen 'grote Japanse drum'. Toen de jonge 'zoekende' man nen gingen samenwerken met de Japanse danser Isaya Mondori ont stond uiteindelijk de huidige for matie. Het gedrag van deze eerlij ke en beleefde jonge mensen staat in schril contrast met de overvloedige energie en kracht die zij op het podium uitstralen. In 1997, precies tien jaar na de oprichting, kreeg de groep zijn huidige naam Osaka Dadada - Dan Tenko. Deze naam geeft aan dat er nu een variatie van percussie instrumenten wordt gebruikt om Japanse ritmes te creëren. Hun verschijning, beweging en uitstra ling zijn ook langzaamaan veran derd waardoor het element 'enter tainment' nu sterk aan bod komt. De drummers ontwikkelde hun bekwaamheid en groeide naar het punt waar hun lichamen en indi vidualiteit werden gebruikt als instrumenten voor het vermaak. De kracht en de energie van Osaka Dadada -Dan Tenko kent geen grenzen zoals zij hun drums laten klinken van Osaka tot over de hele wereld. Dit theatersei zoen staan ze dus in Schouwburg Venray op de planken. De ontwik kelingen die de groep doorgegaan heeft, zijn duidelijk terug te zien in de show die ze dit maal bren gen. Niet alleen de drums en hun muziek staan centraal in de voor stelling. Ook dans en theater komen ruimschoots aan bod. Met een ogenschijnlijk speels gemak bespelen de tien jonge muzikan ten de taiko, de samisen, de Japanse fluit en andere instrumen ten. Tevens worden er op virtuo ze wijze humoristische muzikale acts opgevoerd. Maar achter de 'speelsheid' schuilt de discipline; dagelijks wordt er urenlang getraind op fysieke kracht en geoefend in onder meer ritmiek en expressiviteit. Met daverend slagwerk brengt Tenko een visu eel en muzikaal spektakel waarin de traditionele en moderne muziek en cultuur van Japan op sublieme wijze samensmelten. Aanvang 20.00 uur. CHAMPAGNE Op vrijdag 17 maart vanaf 20.00 uur is het de beurt aan Champag ne! Champagne! is een voorstel ling met in de hoofdrollen Carry Tefsen, Hans Cornelissen, Meta Gramberg, Peggy-Jane de Schep per en Cees Heyne. Deze muzika le voorstelling waarin enkele songs te horen zijn, wordt aange vuld met een feestelijk boekenbal na afloop, georganiseerd door Schouwburg Venray, Bibliotheek Venray en het Literair Café. Oude jaarsavond is de avond bij uitstek voor gezelligheid en goedmoedi ge bespiegelingen. Zangeres Ales- sa verheugt zich ontzettend op deze avond maar ook op haar afscheidstournee waarmee ze in het nieuwe jaar begint. De oude jaarsavond pakt echter volstrekt anders uit dan gepland. Haar kin deren komen. Kinderen uit haar eerste huwelijk. Kinderen die ze al tien jaar niet meer gezien heeft en dat was beslist niet zonder reden! Haar jongste dochter die nog thuis woont, heeft champag ne en oliebollen klaargezet. Deze Vrijdag 17 maart is de voor stelling Champagne! Champag ne! In de Schouwburg Venray (Foto: Roy Beusker) kunnen echter de grimmige con frontatie niet feestelijk maken. Het verhaal maakt zich sterk door het aansnijden van het onvermo gen om elkaar te begrijpen, van angst voor de waarheid en van levensgrote vergissingen. Cham pagne! is tintelend, bijtend en schaamteloos door de dramati sche en komische aspecten die aan bod komen. Champagne! wordt geproduceerd door hetzelf de creatieve team als van de suc cesvolle komedies De Dinner Party, Zeg 'ns AAA, het toneelstuk en Happy Hour. Daarnaast is dit nieuwe Nederlands toneelstuk geschreven door Thomas Ver- bogt, speciaal voor Carry Tefsen. In dit stuk laat ze echter een geheel andere rol zien dan men doorgaans van haar gewend is. Na afloop kunnen de bezoekers genieten van een feestelijk boe kenbal. Het boekenbal na afloop beloofd een gezellige, literaire, muzikale happening te worden waar artiesten als Gadjo te horen zijn maar ook de dichtkunsten van opkomend talent Quirien van Haelen zijn te wonderen. Het bal wordt geopend door Thomas Ver- bogt, de schrijver van het stuk Champagne. Onder het genot van een hapje en drankje, verzorgd door theatercafé de Artiest, kan men eens een kijkje nemen in de verschillende informatiestands. Kring Venray van het Natuurhistorisch Genoot schap in Limburg houdt op donderdag 23 februari een dia-avond over de Avifauna van Limburg. Boena van Noor den, een van de auteurs van de binnenkort te verschijnen atlas verzorgt de lezing die om 20.00 uur begint in het gemeenschapshuis van Oos trum. De afgelopen jaren is hard gewerkt aan een nieuwe atlas van het Natuurhistorisch Genoot schap in Limburg: de Avifauna van Limburg. Limburg kent al een oude traditie op het vlak van Avi fauna's. In 1926 verscheen aan de hand van de nestor van de Lim burgse ornithologie P.A. Hens de eerste Nederlandse streekavifau- na. Hens wijdde de rest van zijn leven aan het actualiseren van deze eerste uitgave. In 1965 ver scheen de tweede complete uitga ve van zijn hand. Twintig jaar later verscheen bij het 75 jarige Natuurhistorisch Genootschap het boek 'Vogels in Limburg'. Ook dit was weer een mijlpaal in de geschiedenis van de Limburgse ornithologie. Inmiddels zijn weer ruim twintig jaar verstreken en staat een nieuwe vogelatlas op stapel. Aan de hand van soorttek sten wordt de opbouw en inhoud van het boek uit de doeken gedaan. Het boek wordt een com plete avifauna waarin zowel de broedvogels als de niet-broedvo- gels behandeld zullen worden. Naast een aantal inleidende hoofdstukken volgt een soortge- richte beschrijving. Naast de gegevens van het Natuurhisto risch Genootschap zijn vele ande re bronnen geraadpleegd: provin ciale broedvogelkarteringen, trektellingen, watervogeltellin gen, ringgegevens van het Vogel trekstation en zelfs museummate riaal. In totaal vele honderdduizenden waarnemin gen van meer dan 350 soorten. Het wordt een boek van ongeveer zevenhonderd pagina's! Boena staat garant voor een boeiende lezing, waarbij naast de inhoud van het boek natuurlijk wordt ingezoomd op een aantal soorten. Nationale Sterrenkijkdagen De Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde houdt op vrijdag 3, zaterdag 4 en zondag 5 maart de Nationale Ster renkijkdagen. Men kan tijdens deze dagen (bij helder weer) de maan, de planeten, de sterren en nevels bekijken. Op vrijdag staan de telescopen vanaf 20.00 uur opgesteld bij Jac Verbeek, Megel- sum 25, Meerlo. Meer informatie is verkrijgbaar via tel. (0478)691207. Op zater dag 4 maart is de sterrenwacht van het Raayland College open van 20.00 tot 22.00 uur. Verder staan er telescopen opgesteld bij het Raayland College aan de Leun- seweg 6 in Venray. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij Jan van Aerts via tel. 06-25217859- Op zondag staan de telescopen vanaf 20.00 uur weer opgesteld bij Jac Ver beek in Meerlo. Bij twijfel (even tueel slecht weer) kan men via de bovenstaande telefoonnummers meer informatie inwinnen. PEEL EN MAAS een abonnement waard Fanfare St. Oda Ter ere van de jubilarissen van kerkelijke fanfare St. Oda uit Mer- selo-Vredepeel wordt er een hul digingavond gehouden op zondag 5 maart vanaf 19 00 uur in zaal 't Anker in Merselo. Tijdens deze avond wordt stilgestaan bij het 25-jarige jubileum van Joel Eijs- sen, Harm Hendriks en Pieter Rie- ter. Het 40-jarige FKM jubileum van Jan van Osch en het 50-jarige jubileum van Jan Emonts en Jeu Kessels. De jubilarissen worden in het licht van de schijnwerper gezet en tevens wordt er een luchtig concert door de fanfare gegeven. De avond wordt afgeslo ten met een gezellig samenzijn. Belangstellenden zijn van harte welkom. Jeugdbands In café 't Schöpke binnen wijk centrum Veltum treden zaterdag 25 februari een drietal jeugd bands op. Allereerst is er een optreden door de band Razzle Dazzle. Daarna verzorgt Etan Huys een solo-optreden. De muzi kale avond wordt afgesloten door de band No course for Concern. De optredens beginnen om 21.00 uur en het café is open vanaf 20.30 uur. Toegang vanaf zestien jaar. Het Natuurhistorisch Genoot schap in Limburg houdt op zater dag 4 maart de jaarlijkse Genoot schapsdag. De bijeenkomst is bedoeld om een breed publiek kennis te laten maken met veldon derzoek in Limburg en speciaal met het Natuurhistorisch Genoot schap. De Genootschapsdag vindt vanaf 10.00 uur plaats in het Bis schoppelijk College Broekhin in Roermond. Het Natuurhistorisch Genootschap in Limburg is een circa 1400 leden tellende provin ciale vereniging voor mensen die zich bezighouden met veldstudie van de natuur in brede zin. De organisatie kent vijftien studie groepen voor afzonderlijke soort- groepen als vlinders, vogels plan ten, zoogdieren amfibieën en reptielen of met thema;s als onde raardse kalksteengroeven. Daar naast zijn er vijf regionale kringen die maandelijks lezingen en excursies houden. Onderzoeksresultaten worden onder andere gepresenteerd in het huisblad van het Genoot schap: het Natuurhistorisch Maandblad. Het ochtendprogram ma bestaat uit een serie korte voordrachten over uiteenlopende onderwerpen die veelal verzorgd worden door de studiegroepen met onderwerpen over soorten als de Zuidelijke glazenmaker, huisjesslakken van de Hoge en Lage Fronten, de resultaten van de werkatlas zoogdieren, Donker pimpernelblauwtje, Edelherten in het Weerterbos en de zomeractie over de grote groene sabelsprink haan. Daarnaast wordt een nieu we werkgroep gepresenteerd: Jeugd Natuur Netwerken. Verder een demonstratie van de nieuwe invoermodule van het waarne mingensysteem Ecolog. In het middagprogramma komen een aantal onderwerpen wat uitge breider aan de orde: het 25-jarige bestaan van stichting Instandhou ding Kleine Landschapselemen ten, de status van Ingekorven en Brandt's vleermuis in Limburg, de toekomst van de Bever in Lim burg, restauratieproject van groe- veningangen en een filmvoorstel ling over de zoogdieren van de Meinweg. Een aantal organisaties zijn met een stand aanwezig op de groene markt. Het gaat om instellingen op het gebied van natuuronderzoek en natuurbe heer die actief zijn in Limburg en het aangrenzende buitenland. Een kleine greep: Staatsbosbeheer, Vereniging Natuurmonumenten, de stichting Instandhouding Klei ne Landschapselementen, de Lim burgse waterschappen Peel en Maasvallei en Roer en Overmaas, de Limburgse Koepel voor Natuurstudie uit België, het Biolo gisch Station Krickenbecker Seen uit Duitsland, de stichting Ark, Biebrza reizen Polen en Vogel wacht Limburg, Aminal afdeling Natuur en de Provincie Limburg (België). Uiteraard ontbreekt het IVN niet en is Meijs natuurboeken met een stand aanwezig waar fraaie natuurgidsen en specialisti sche determinatiewerken te koop zijn. Het publicatiebureau van het Genootschap is aanwezig en zal alle publicaties tegen ledenprijs aanbieden. Daarnaast heeft het publicatiebureau een aantal boe ken zeer aantrekkelijk geprijsd. Ook wordt er een grote tweede hands natuurboekenmarkt geor ganiseerd, waarbij vele jaargan gen van het Natuurhistorisch Maandblad worden aangeboden. Het programma begint om 10.00 uur en eindigt om 16.00 uur. Zie ook http://www.nhgl.nl/pro- ject/genootschapsdag/agenda.asp Boekenbal Bibliotheek Venray houdt in samenwerking met Schouwburg Venray en Literair Café op vrijdag 17 maart het boekenbal. Dit jaar is het thema muziek en daarbij past een muzikale voorstelling. Na een feestelijke ontvangst met een glas champagne van het huis gaat de avond verder met de voorstelling Champagne, met in de hoofdrol len Carry Tefsen en Hans Corne lissen. Leden van de Venrayse bibliotheek profiteren van een kortingsactie. Op vertoon van een geldige bibliotheekpas krijgen volwassen leden korting op de toegangsprijs van de voorstelling. Het entreebewijs verschaft tevens toegang tot het feestelijke boe kenbal dat na afloop van de voor stelling in de foyer van de schouwburg wordt gehouden. Het bal wordt geopend door Tho mas Verbogt, schrijver van Cham pagne. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door de band Gadjo met zigeunerjazz en Qui rien van Haelen, opkomend jong dichttalent treedt op. Tevens zijn er diverse culinaire standjes waar men hapjes kan krijgen, bier en wijn kan proeven. Er zijn informa tiestands ingericht van de Schouwburg Venray, het Literair Café en de Bibliotheek Venray. De presentatie van de avond is in handen van René Poels. Kaarten voor de voorstelling zijn te koop bij de balie van de bibliotheek. Knorpop Muziekfestival Knorpop heeft vorig jaar op het evenemententer rein in Horst haar eerste lustrum gevierd. Net als de vier eerdere edities vond deze plaats in het tweede weekend van augustus. Vanwege de drukke kalender rond die periode heeft de organi satie besloten om Knorpop 2006 naar eind augustus te verplaatsen. Het festival, dat ook dit jaar weer twee dagen gaat duren, wordt dit jaar gehouden op zaterdag 26 en zondag 27 augustus. Met deze keuze wil de organisatie zich op een nog breder publiek gaan rich ten. Net als voorgaande jaren is er weer sprake van een dancetent, een hoofdpodium en een cultuur- hoek. Achter de schermen wordt inmiddels gewerkt aan de vorm geving van Knorpop 2006. Foto 's van editie 2005 zijn te vinden op www.knorpop.nl. Historische wandeling Het Toon Hermans Huis, inloophuis voor mensen met kan ker en hun naasten, in Venlo houdt op woensdag 1 maart een wandeling. Deze historische wan deling over de Groote Heide in Venlo staat onder leiding van een gids. Vertrek is om 14.00 uur vanaf het infocentrum aan de Hinsbeckerweg of om 13.00 uur bij het Toon Hermans Huis. Opge ven kan bij het Toon Hermans Huis via tel. (077)3211433- Indien nodig kan vervoer geregeld wor den. Muzikale zondagmiddag De GGZ-groep houdt op het Servaashof in Venray op zondag 5 maart van 14.00 tot 16.00 uur een muzikale middag met een optre den door pretband De Bloeiende Rammenas uit Sevenum. Deze band bestaat uit ongeveer zeven tien amateur-muzikanten. De bezetting lijkt het meest op een bigband: saxen, trompetten, trom bones, ritme sectie (drums, bas, gitaar, accordeon) en zang. Het repertoire bestaat voornamelijk uit prettig in het gehoor liggende populaire liedjes, qua stijl varië rend van soul, funk, blues, pop met hier en daar wat improvisa tie.. Alle nummers zijn eigen arrangementen van bandleider Ray Drossaert. Belangstellenden zijn welkom in restaurant Le Tam- bourin op de Servaashof aan de Stationsweg in Venray. Zondagochtend concert Blaaskapel die Fröhlichen Rübensammler uit Leunen ver zorgt op zondag 5 maart het twee de gedeelte van het zondagoch tendconcert in Schouwburg Venray. Fanfare St. Cecilia ver zorgt het eerste gedeelte van 11.30 tot 12.15 uur in de concert zaal en de blaaskapel het tweede gedeelte in de foyer van 12.15 tot 13.15 uur. De opzet is dat de toe hoorders onder het genot van een kopje koffie of een drankje kun nen genieten van de muziek. Het repertoire bestaat uit Egerlander en Tsjechische muziek. De blaas kapel staat onder leiding van Jan van Osch. RK basisschool De Kruudvis houdt op dinsdag 7 maart een inloop avond van 18.00 tot 19.00 uur. Wie op zoek is naar een school voor zijn kind en graag wil dat het kind leert om samen te werken, zelfstan dig te zijn en eigen keuzes te maken, kan een kijkje komen nemen. Tij dens dit uurtje kunnen alle ouders van De Kruudwis met hun kind alle groepen van de school bezoeken. Ook andere geïnteresseerden en nieuwe ouders zijn van harte welkom. Wie meer informatie over de school wenst is welkom op woensdagochtend 8 maart van 9 00 tot 10.00 uur op het hoofdgebouw. Er wordt dan door enkele medewer kers verteld over de werkwijze. Het adres is Klaproos 21. Het adres van de schoolwoningen is Sleutelbloem 26-28. Zie ook www.dekruud- wis.nl.0 /v^st Voor de maand de februari de volgende opgave: Toen heeft hij zijn laatste daad gedaan: hij gaf mij zijn uurwerk, eenvoudig, zonder één woord en monklend is hij te rust gegaan. Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze twee vragen kan men insturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR Venray, tot vrijdag 24 maart. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekend gemaakt. Er zijn steeds tien punten te verdie nen: vijf voor de juiste naam van de dichter en vijf voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! Voor alle inzenders van het goede antwoord zijn er de eerste tien punten van 2006: De heer J. Bekenes, de dames L. Colsen, H. Craghs en R. van Daal, de heren A. Ederveen en T. van Els, mevr. L. Geurts en de heren A. Kroft, A. Leys- sen en P. Weerts scoorden allen. Het januarifragment kwam uit het gedicht Leeuwerik van PC Boutens. Het gedicht bezingt de vlucht van de leeuwerik via zilvren neevlen naar gouden wegen hemelwaarts, naar waar zijn "aadmen juichen wordt". Nooit bezingt de leeuwerik de "de rode smarten van de aardenacht". Waarom dat zo is? Wanneer de leeuwerik uit het zicht verdwenen is, hoort de ik-figuur het antwoord, het zaligend gerucht, verwoord in de laatste strofe: Als men de aarde achter zich weet te laten en "zijn smart omhoogdraagt", dan vergroot dat de schat van de vreugde. Leeuwerik Blijft gij nooit éen blanken uchtend, Leeuwrik, zingen hier beneên, Die uw nachtlijk nest ontvluchtend Door de zilvren neevlen heen Vleuglings vindt de gouden wegen Waar uw aadmen juichen wordt, Tot uw zang in vuren regen Naar de koele vore stort; Zingt gij nooit de rode smarten Van den duistren aardenacht, Wordt het bloeden onzer harten Wel gestelpt, maar nooit verklacht? In het ijle blauw verloren Volgt mijn oog niet meer uw vlucht, Maar uw antwoord dwaast mijn oren Met zijn zaligend gerucht: Steeds uit vreugde of smart gerezen, Heeft de ziel uw vreugd verstaan, En tot uwe vreugd genezen, Ons gemeen geheim geraên: Alle smart omhooggedragen Meerdert vreugdes gouden schat: Slechts de vleuglen die ons schragen, Zijn van aardes tranen nat. PC Boutens Op 17 maart vindt in de schouwburg, na het toneelstuk Champagne van Thomas Verbogt, voor de tweede maal het Venrayse boekenbal plaats! Quirien van Haelen draagt op dat bal bij wijze van intermezzo zijn veelal humoristische gedichten voor! Op zondag 26 maart is in het Theehuis van het St. Odapark het woord aan PF Thomése (onder andere auteur van Schaduwkind). Vervolgens is voordrachtskunste naar Pierre Wilms op zondag 23 april te gast in het Theehuis met een poëzievoordracht. Op 16 mei is het weer in de schouwburg te doen: Nescio's Uitvreter door Johannes Kemkens. Het seizoen wordt beslo ten met een topper: Tom Lanoye komt naar Venray op zondag 21 mei. De muziek zal verzorgd worden door Ad en Anouk Haans. Plaats: Theehuis van het St. Odapark; tijd 11.30 uur. Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt men de activiteiten van het Venrayse Literair Café. Men krijgt het programma thuisgestuurd en bovendien ontvangt men reductie op de entreekosten van de bijeenkomsten. En dat is beslist de moeite waard! Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café zijn verkrijgbaar bij het secretariaat aan de Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, tel. (0478)582948 of www.literair-cafe-venray.nl. HELEEN VAN ROYEN DE ONTSNAPPING Boekrecensie in Peel en Maas 'Ik heb een man, twee kin deren en een koophuis, ik ben gezond, zij ook, we hebben het goed, we hebben alles. Soms kijk ik vanaf een afstandje toe en wacht ik vergeefs op de ont roering die met het kijken naar je gezin gepaard schijnt te gaan. Waarom werkt het niet meer bij mij?' Julia de Groot is zesendertig jaar. Op het eerste gezicht ont breekt het haar aan niets, maar de werkelijkheid is anders. Haar pas sieloze huwelijk, het gezinsleven en het juk van het huishouden benauwen haar zo, dat ze een radi caal besluit neemt. Van de ene dag op de andere verlaat ze haar man en kinderen en vertrekt naar de zon. Julia wordt vergezeld door de geest van haar jonggestorven broer Jimmy, met wie ze vlak voor zijn dood een geheim verbond heeft gesloten. Jimmy helpt zus 'Jules' op weg en moedigt haar aan, terwijl Julia, afgesneden van man en kinderen, alles probeert waar te maken wat ze hem ooit heeft beloofd. Wanneer Julia de onweerstaanbare Romeo ontmoet, ontdekt ze wat ze haar leven lang heeft gemist, zowel in haar hart als in haar bed. Romeo dwingt Julia af te rekenen met het verle den en stelt haar de hamvraag: durft ze nog temg naar huis? Heieen van Royen is de auteur van de bestsellers De gelukkige huisvrouw en Godin van de jacht, en de columnbundel Je zal er maar mee getrouwd zijn. Haar werk is in acht landen vertaald en in 2006 wordt De gelukkige huisvrouw door Paula van der Oest verfilmd. Eerder werd De gelukkige huis vrouw door theatergroep Het Ver volg tot toneelstuk bewerkt en in heel Nederland met succes en lovende recensies opgevoerd. Besprekingen over de nieuwe theaterbewerking zijn gaande. Momenteel werkt Heieen van Royen samen met Marlies Dekkers aan Stout, een boek over vrou wen, erotiek en lingerie. De roman De ontsnapping is te koop bij boekhandel Van den Munckhof in Venray. Prijs: 19-90 euro. Sweet Charity en Champagne Kunst Cultuur TfT

Peel en Maas | 2006 | | pagina 15