Landingsvaartuig naar oorlogsmuseum Overloon 75.000 euro voor Hospice Zenit Tienerdisco Kinderjury van start Het ontbreekt de provincie aan wil" 2250 euro voor Sri Lanka 40.000 euro voor De Wis In Swolgen: SPECTACULAIRE KORTINGEN TOT 50% K' Merselo: leges voor kerstboomverbranding PEEL EN MAAS AV PEEL EN MAAS Autobaan A73 een uur dicht Een van de topstukken van de collectie van het voorheen in Zwijndrecht gevestigde Marshall Museum komt naar Overloon. Dit unieke voertuig is tot nu toe buiten de verhui zing gehouden, omdat er een voudigweg van uit werd gegaan dat dit voertuig niet te verhuizen was. Het betreft een zogenaamde BARC (BARC staat voor Barge Amphibious Resupply Cargo). Het is een door vier (7 liter) dieselmo toren aangedreven landingsvaar tuig van zeven meter hoog, twin tig meter lang en acht meter breed, met een gewicht van negentig ton. De doorsnee van de wielen bedraagt ongeveer drie meter. Met name de breedte en het gewicht maakt dit transport tot een zeer spectaculaire gebeur tenis. Ook Rijkswaterstaat spreekt van een zeer uitzonderlijk trans port. Een BARC werd gebruikt voor bevoorrading bij landingen vanuit zee (onder andere gebruikt in Korea en Vietnam). Hij kon twee tanks tegelijk aan land zet ten of tweehonderd man troepen met hun uitrusting. Een BARC kan met gemak een touringcar in haar binnenste doen verdwijnen. De BARC wordt in de loop van week zeven over water van Zwijndrecht maar het Brabantse Maashees vervoerd. Vanaf vrijdag middag 17 februari begint dan het transport over land, een traject van ongeveer vijftien kilometer. Het volgende tijdschema wordt nagestreefd: 14.00 uur: Aankomst BARC bij de loskade van het bedrijf Havens in Maashees. Start opbouw van een kraan voor het lossen. 16.00 uur: start van een zeer bijzondere hijsklus. De BARC wordt van het ponton gehesen en aan land op een oplegger geplaatst, die zich op de weg van Maashees naar Venray (de N551) bevindt. Vandaar wordt om 03-00 uur (zaterdag 18 februari) de rit naar de A73 oprit Venray Noord (afrit 8) ingezet. Zonodig blijft het transport daar wachten tot 5.00 uur in de ochtend. 05.00 uur: Op dat tijdstip wordt de A73 in de richting Nijmegen vanaf Venray Noord tot de volgende afrit Overloon volledig afgesloten. De BARC vervolgt dan zijn weg over de A73 naar de afrit Overloon Vierlingsbeek (afrit 7). Het traject over de autobaan is van oprit tot afrit ongeveer 4,3 kilometer. Er wordt naar gestreefd om de auto baan na een uur weer vrij te kun nen geven voor doorgaand auto verkeer richting Nijmegen. De BARC vervolgt zijn weg nu over het viaduct en over de Vierlingsbeekseweg richting Overloon. 07.00 uur: Aankomst BARC bij de akkers aan de rand van de bebouwde kom van Een BARC werd gebruikt voor bevoorrading bij landingen vanuit zee onder andere gebruikt in Korea en Vietnam). Hij kon twee tanks tege lijk aan land zetten of tweehonderd man troepen met hun uitrusting. Overloon. 08.00 uur: Montage van de wielen aan het voertuig. De BARC moet weer vrij kunnen rollen en bovendien bestuurbaar zijn. De multitrailer wordt daarna onder BARC vandaan gereden. 11.00 uur(?): De BARC wordt gestart en door een rupskraan over de akkers naar de museum poort aan de zuidkant van het museumterrein getrokken. Deze route loopt gedeeltelijk door een brandgang van het aangrenzende bos. Vanaf dit moment wordt het moeilijk om vaste tijdstippen aan te geven. Het ligt echter in de lijn der verwachtingen dat de BARC aan het eind van de zaterdagmid dag de Marshall Museumhal zal binnenrollen. Het is intussen bekend dat het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum in Overloon volop in beweging is. De verhui zing van het Marshall Museum, die gedurende de gehele zomer voor D-Day-achtige taferelen heeft gezorgd, is nagenoeg voltooid. Ruim driehonderd voertuigen en wapens van de meest uiteenlo pende soorten en maten hebben inmiddels hun weg gevonden naar Overloon. Ook de inrichting van de ruim 13.000 vierkante meter grote, splinternieuwe hal is nagenoeg voltooid. Intussen wordt er hard gewerkt aan de inrichting van een nieuwe verbin dingshal tussen de bestaande museumbebouwing en de Marshall Museumhal. Op 3 mei wordt de nieuwe museumbebou wing officieel geopend. Wonen Horst en Wonen Venray ondersteunen de Stichting Hospice Zenit. Maatschappelijke betrokkenheid is een van de kern waarden uit het strategisch beleidsplan van Wonen Limburg, waar Wonen Horst en Wonen Venray deel van uitmaken. Dit houdt onder andere in dat Wonen Limburg maatschappelijke organi saties ondersteunt om voor hen betaalbare huisvesting te realise ren. De financiële bijdrage die Wonen Horst en Wonen Venray symbolisch aan de stichting Hospice Zenit overhandigden, past prima in deze doelstelling. Het bedrag van 75.000 euro is meer dan welkom voor de stich ting. Zij bouwt momenteel een hospice op het terrein van het voormalige kloostergebouw bij het ziekenhuis in Venray. De orga nisatie werkt al meer dan drie jaar aan de oprichting van het hospi ce. Hospice Zenit is er voor men sen die anders noodgedwongen het laatste stukje van hun leven in een ziekenhuis of verpleeghuis zouden moeten doorbrengen. Het hospice biedt hen een gastvrij onderkomen in een warme sfeer en een prettige omgeving waar de kwaliteit van het leven voorop staat. Het hospice beschikt over alle nodige voorzieningen; er is hulp, er is aandacht, er is privacy en er is altijd een verpleegkundi ge aanwezig. Het pand, gelegen aan de rand van een bos, krijgt zes prachtige kamers met veel voor zieningen. Verder is er een kleine binnentuin en genoeg eigen par keerruimte. Het hospice is bedoeld voor inwoners van de gemeenten Venray, Meerlo-Wanssum, Horst aan de Maas en Sevenum. Het hos pice ligt aan de Hoenderstraat 95e, achter het Venrayse zieken huis en wordt in maart in gebruik genomen. De dorpen krijgen 75 euro van de gemeente Venray als vergoeding voor het organiseren van de jaarlijkse kerstboomverbranding. De dor pen kunnen er ook voor kiezen de bomen door gemeentewerken te laten ophalen. Merselo neemt het verbranden van de kerstbomen al jarenlang zelf ter hand. Tot verbazing van de dorpsraad stuurde de gemeente onlangs een brief met de aankondiging voor het betalen van een legesvergoeding. Secretaris Wil Weijers wilde maandag in het dorpsradenoverleg weten of ook andere dorpen de brief hebben ont vangen. Dat bleek niet het geval. "Dit is ook nog nooit eerder gebeurd", aldus Weijers, die nog niet weet hoe groot de kostenpost wordt. De Merselose dorpsraad gaat in elk geval in beroep bij de gemeente omdat er nooit een stookvergunning is aangevraagd. De gemeente Venray en de Stichting Tiener Activiteiten Venray (STAV) starten binnenkort onder de naam Downstairs een tienerdisco. De stichting gaat zich bezighouden met het organiseren en in stand houden van activitei ten van tieners. De gemeente Venray was al jaren op zoek naar mogelijkheden om dit manco in het Venrayse in te vullen. Na het vertrek van De Steeg in Leunen naar De Hulst (discotheek Zenith) werd dit manco steeds nijpender. Doordat de nieuwe stichting met volledige steun van de afdeling Welzijn van de gemeente Venray an start is gegaan, zal ook deze witte plek straks tot het verleden behoren. Het bestuur van STAV heeft zich allereerst gericht op het opzetten van een tienerdisco. Deze komt in de plaats van de voormalige tie nerdisco in De Steeg. De organisa tie is nagenoeg rond, zodat op korte termijn de eerste disco avond van start kan gaan. De disco met de naam Downstairs gaat, evenals de andere activitei ten, onderdak krijgen in de kelder van basisschool Coninxhof in Veltum. Er is de afgelopen tijd hard gewerkt de kelder om te toveren tot een sfeervolle en aan sprekende discoruimte. Alle ouders van de eerste en tweede klas van het Raayland College krij gen binnenkort via hun tieners een brief met een aanmeldingsfor mulier. Middels dit formulier kun nen de tieners een pasje aanvra gen voor de disco. Alleen met een pasje is het mogelijk deel te nemen aan deze disco. De bedoe ling is dat er elke vrijdagavond disco wordt gehouden. Dit is echter afhankelijk van het aantal vrijwilligers dat zich daar voor beschikbaar wil stellen. Het bestuur van STAV is op zoek naar gemotiveerde vrijwilligers voor ondermeer de begeleiding van deze disco. Geïnteresseerden kun nen voor informatie of aanmel ding contact opnemen met Leo Veenbrink of Jan Faessen via tel. (0478)516995 (tijdens kantooru ren). De Nederlandse Kinderjury is weer van start gegaan. Alle kinde ren tussen de zes en twaalf jaar kunnen tot 15 mei bij de biblio theek terecht om naar hartelust boeken te lenen en hun mening daarover kenbaar te maken. Op 14 juni wordt de landelijke uitslag bekendgemaakt in een feestelijke televisie-uitzending, in aanwezigheid van de genomineer de schrijvers. Er kunnen boeken bekroond worden in de twee leef tijdsgroepen zes tot negen jaar en van tien tot twaalf jaar. Alle kinde ren van zes tot en met twaalf jaar kunnen dus meedoen, individueel of via school. Ze kunnen op een deelnameformulier aangeven welk boek zij het mooist, span nendst, zieligst of leukst vinden. Iedere deelnemer mag drie boe ken nomineren. Alle kinderen die hun stem uitbrengen maken kans op een plaatsje in de Senaat van de Nederlandse Kinderjury. Deze twaalf senaatsleden bepalen uit eindelijk welke boeken de prijzen van de Nederlandse Kinderjury 2006 krijgen. De bibliotheek Venray probeert het de deelne mers extra naar de zin te maken door zoveel mogelijk boeken beschikbaar te stellen. Een vrolijk rood gekleurd rugetiket maakt duidelijk welke boeken dit jaar meedingen. Dat zijn alle kinder en jeugdboeken die in 2005 voor het eerst verschenen. De Venrayse jeugdbibliotheek geeft de kinderen die hun stemformu- lier inleveren bij het inlichtingen bureau een leuk cadeautje. Onder alle formulieren worden boeken- bonnen verloot. Alle uitslagen worden vervolgens doorgestuurd naar de Nederlandse Kinderjury. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in Vervolg VP "De activiteiten veroorzaken geen verzuring door ammoniak- uitstoot. Gezien de nabijgelegen vliegbasis is ook geluid geen argu ment. Vogels van de beschermde rode lijst komen er niet voor. Terwijl de vliegbasis juist stikt van de rode lijstsoorten. Op iedere andere locatie in Venray brengt het circuit meer schade aan de natuur toe. Op de huidige plek is de aantasting van de natuurwaar den zeer gering, zowel voor plan ten, dieren als vogels." In 1997 heeft de provincie de kwetsbare A- en B-gebieden voor het eerst in kaart gebracht. Deze natuurgebieden moesten beschermd worden tegen de ver zurende werking van ammoniak van veehouderijen. Het racecir cuit lag volledig buiten deze gebieden. Ook op de kaarten die vervaardigd zijn voor de Reconstructie in 2002 is De Peel buiten de natuurgebieden gete kend. Pas in 2004 komt het race circuit, evenals de vliegbasis, in de EHS te liggen. Gedeputeerde Staten stelden toen de EHS vast voor de wet Ammoniak en Veehouderij. Het circuit is niet aangemerkt als kwetsbaar gebied. "Dat mocht ook niet omdat het in het verleden nooit een A- of B- gebied is geweest", aldus Mulders. "De provincie had toen al het cir cuit gemakkelijk uit de EHS kun nen laten." In juli 2005 verschijnen er nieu we kaarten voor de aanpassing van het Provinciaal Omgevingsplan Limburg. De lan dingsbanen plus een klein gedeel te van het racecircuit zijn uit de EHS gehaald. Op 8 november 2005 publiceert de provincie weer nieuwe kaarten en nu ver schijnt het circuit weer volledig binnen de EHS. De landingsbanen en een stuk bij de ingang van de vliegbasis liggen er buiten, even als een kampeerterrein aan de Ossendijk in Merselo. Theo Mulders wordt in zijn gevoel bevestigd dat het circuit op de best mogelijke plek ligt. Binnenkort start een extern bureau een onafhankelijk locatie- onderzoek. Hij ziet geen enkele belemmering voor behoud van De Peel. Want het ligt ook in een 'extensiveringszone1, waarin zich geen nieuwe veehouderijen mogen vestigen. Medio 2006 wordt de wet Ammoniak en Veehouderij gewijzigd, waardoor de voor verzuring kwetsbare B- gebieden grotendeels komen te vervallen. Het grote probleem is en blijft dat het circuit illegaal is. "Juridisch gezien maakt de gemeente daarom geen schijn van kans. Het circuit beschikt niet over een milieuvergunning. Dat is het grote struikelblok. Ook het ministerie van VROM zal afwij zend reageren. Want ze zien dat het zonder vergunning in de EHS ligt." Mulders vindt dat de provin cie boter op het hoofd heeft. Hij ergert zich eraan dat provinciebe stuurders proberen het referen dum onderuit te halen. De gemeente hoopt zo het maat schappelijk draagvlak aan te tonen. Mulders wijst op een vijftal ver enigingen die van het circuit gebruik maken. De motorcrossers die vroeger op Janslust in Heide hun baan hadden, zijn op verzoek van de gemeente naar De Peel verkast. Evenals modelstockcar- club De Peeldrivers. "Vergeet niet dat de gemeente een maatschap pelijke plicht heeft naar deze ver enigingen toe. Ze mogen niet in de kou komen te staan. Sluiting van het circuit wordt een groot probleem. Want de verenigingen mogen twaalf keer per jaar een activiteit organiseren. Waar moe ten zij straks naartoe?" Aalmoezenier de Graaf Woutering heeft in de Grote Kerk in Venray het bedrag bekendge maakt dat tijdens de kerkdiensten rondom de jaarwisseling is opge haald. De opbrengst bedraagt ruim 2000 euro. De MOV commis sie Venray heeft dit bedrag afge rond tot 2250 euro. Dit bedrag is overhandigd aan de Stichting Mullai, die is opgericht door de kleine Tamil gemeenschap in Venray afkomstig uit dit district. Dit district in het Noord Oosten van Sri Lanka heeft enorm gele den door de Tsunami, nu ruim een jaar geleden. Het resultaat van de enorme inzamelingsacties in Nederland heeft dit district nog niet ten volle gebruikt. Er zijn hier nu veel ouderloze kinderen. Normaal worden hier wezen opgevangen door familieleden, maar als ook deze familieleden zijn omgekomen, ontstaat er een schrijnend probleem. Een verte genwoordiger van de Stichting Mullai nam symbolisch het geld in ontvangst. In zijn dankwoord ver klaarde hij dat dit geld direct naar het betreffende district gaat en uitsluitend wordt gebruikt voor de scholing van deze ouderloze kinderen. Het Oranje Fonds heeft een bij drage van 40.000 euro toegezegd voor de verbouwing en uitbrei ding van jeugd- en gemeenschaps huis De Wis in Castenray. Als alles voorspoedig verloopt kunnen de werkzaamheden aan De Wis nog dit jaar worden afgerond. Per jaar keert het fonds ongeveer vijftien miljoen euro uit aan organisaties en projecten in Nederland en op de Nederlandse Antillen en Aruba. Hierdoor bevordert het Oranje Fonds sociale cohesie, participa tie, integratie en sociale veiligheid en vermindert het sociale uitslui ting. Directeur Ronald Van der Giessen zegt: "Het Oranje Fonds wil graag op een duurzame manier de sociale kant van de samenleving stimuleren. Onze bij drage aan dit bijzondere project is daarvan een uitwerking. We ver wachten dat dit project, mede door onze steun, succesvol zal zijn en de lokale samenleving leef baarder maakt." Met dit statement is het bestuur van Stichting Jeugd- en Gemeenschapshuis De Wis het van harte eens. De bijdrage van dit fonds is een flinke stap in de goede richting. Hennepkwekerij opgerold De politie heeft donderdag avond een professionele hennep kwekerij opgerold op de zolder van een woning aan de Bolderik. De politie kwam de kwekerij op het spoor nadat water naar bene den gutste bij de onderburen. Twee vrouwen uit Venray, in de leeftijd van 20 en 29 jaar oud, zijn aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de kwekerij. Agenten namen even voor acht uur, samen met de brandweer poolshoogte en troffen op de zol der een kwekerij aan met in totaal 440 hennepplanten. De planten stond in een grote bak met water die was gaan lekken. De plantage werd 's avond geruimd om schade, die ontstond door de lekkage, te voorkomen. Onderzoek wees uit dat er illegaal stroom was afgetapt waarna het energiebedrijf de stroom afsloot. De omvang van de schade bij de onderburen is nog niet precies bekend. De planten en de benodigde apparatuur zoals dompelpompen, afzuiging, lam pen, filters en ventilatoren zijn in beslag genomen. De politie onder zoekt de zaak en maakt proces-ver baal op tegen beide verdachten. SPO De Stichting Primair Onderwijs in Venray en regio houdt op don derdag 16 februari vanaf 20.00 uur een vergadering op SBO Focus, Groenewoltsepad 2 in Venray. De vergadering bestaat uit een open baar en een besloten deel. Iedere inwoner van Venray kan het open bare gedeelte van de vergadering bezoeken. Van tevoren aanmelden via tel. (0478)516215. WAAR bij SaWeCo Boerenbond WANNEER 17 18 februari 2006 tijdens de machinedagen WAAROP? gazonmaaiers, hogedrukreinigers kettingzagen, bosmaaiers, kachels, aggregaten enz. enz. a* maak V kans op mooie prijzen Kijk voor meer informatie en gebruikte machines op: www.saweco.nl Donderdag 9 februari 2006 - Pagina 7 WAARDECHEQUE aangeboden door AjVonen Horst en Wonen Venray aan du Bkstiohtirig Hospice Zenit Mgr. Aertsstraat 33 5866 BG Swolgen tel. 0478-697

Peel en Maas | 2006 | | pagina 7