Gerard Thijssen begint aan tweede politieke leven LwJ7 MAART 2006/ Wie stopt teloorgang Heide? A Seksueel misbruik De Hoveniers G unhoek Samenwerking aan kop in poll TAXATIES freJctöünA aAxte' genieten van uw tuin in het voorjaar, bel dan nu voor een 'GRATIS TUINONTWERP' PEEL EN MAAS Venrayse advocaat leerde de kneepjes van het vak bij Moszkowicz InVENtief-lijsttrekker Thijssen: einde aan koppel CDA-PvdA Gerard Thijssen draait er niet omheen. Na 24 jaar moet er een einde komen aan de regeerperiode van CDA en PvdA. "Zij voeren een beleid dat de mensen niet zint. Vooral de PvdA is helemaal uitgeregeerd in Venray. De onvrede onder de burgers is enorm toegenomen. Het is duidelijk waar dat vandaan komt. Daarom verzetten wij ons tot het uiterste tegen een nieuwe coalitie met CDA en PvdA. Dat is het laatste wat wij willen." De nieuwe partij inVENtief wil graag direct aanschuiven in de coalitie. Daarvan mag het CDA deel uitmaken, maar de PvdA in ieder geval niet. "Er valt te praten over een coalitie met bijvoorbeeld Samenwerking en CDA. Alhoewel het CDA geen sterke wethouder skandidaten heeft. De enige die het goed zou kunnen is Jan Loonen. Maar hij zit in Provinciale Staten", aldus Thijssen, die niet zo'n hoge pet op heeft van de grootste partij. "Als ik lees dat de lijsttrekker (Gerda van Stelten, red.) zich in het seniorenconvent druk maakt over de afwezigheid van het college bij het uitkomen van de jeugdprins. Dan denk ik, er zijn toch wel belangrijkere zaken te bespreken." Thijssen pakt zijn prognose er eens bij. Hij vermoedt dat het CDA opnieuw verliest. Alhoewel de christendemocraten met zeven zetels toch de grootste partij blij ven. Hij komt tot de slotsom dat het CDA moeilijk buiten het colle ge te houden is. "Want een coali tie met vier of vijf partijen is niet werkbaar." Over de PvdA en wethouder Emonts is hij eveneens duidelijk. "Deze wethouder is niet te prui men. En dat betreur ik", aldus Thijssen, die in zijn raadsperiode juist goede herinneringen bewaart aan de PvdA die toen nog in oppositie zat. "Het was plezie rig samenwerken met Hans Wiegant en Jan Konings. Later werd Henk Willems de fractielei der. Dat was een sterke troef." Thijssen vermoedt dat acht van de negen partijen in de raad komen. Dit betekent dat ook acht partijen het woord gaan voeren. De raadsvergaderingen zullen er alleen maar langer op worden. "Een vergadering moet kort en vruchtbaar zijn. We moeten maar met z'n allen leren om efficiënt te debatteren. Een beter bestuur begint met een goede gemeente raad gevolgd door een geheel nieuw college." De voorman van inVENtief vindt dat Samenwerking niet con sequent oppositie heeft gevoerd. "Pas het laatste halfjaar zijn ze zich echt gaan roeren. Ze moeten ook op de juiste momenten iets minder vriendelijk zijn. Ik heb een vergadering meegemaakt waarin ze een motie van wantrou wen indienen, terwijl ze even later het college juist lof toe zwaaien. Dat kan ik niet plaatsen. Alhoewel onze ideeën best met elkaar stroken." De lijsttrekker verheugt zich op een terugkeer in de raad. Alhoewel het alom bekend is dat hij niet gecharmeerd is van Waals. Thijssen haalde nogal eens fel uit naar de burgemeester. Dat doet hij tijdens het interview niet. "Nee, ik ben intern gecorrigeerd. Ik zal niet meer zo op de man spe len. Maar ik zal hem als raadslid wel aanzetten tot goed bestuur. Hij dient op de eerste plaats ver staanbaar te zijn. En het vroegtij dig afkappen van de discussie is er straks ook niet meer bij. Want de raad maakt de dienst uit." ONVREDE InVENtief is ontstaan uit onvre de over het huidige bestuur. De lokale partij denkt dat het veel beter kan in Venray. "Het is een stuurloos schip zonder kapitein. De mensen weten niet waar ze aan toe zijn. Landelijk is het al onrustig. Dan zou er juist in de gemeente houvast moeten zijn." Behoud van het cultureel erf goed staat hoog in het vaandel. Thijssen maakt zich opnieuw zor gen over het oude raadhuis. De eigenaar zou vorig jaar eindelijk met de verbouwing tot een grand- café annex restaurant moeten beginnen. Maar het blijft ogen schijnlijk stil. InVENtief vindt dat de gemeente het pand moet terugkopen. "Om er het nieuwe bestuurscentum van te maken. Het college gaat daar 'wonen' en ook de raadsvergaderingen wor den er voortaan gehouden. Ondanks de fysieke afstand kan het ambtenarenapparaat beter worden aangestuurd. En het is tevens een oplossing voor het ruimtegebrek in het gemeente huis." InVENtief wil het parkeren deels gratis maken. Zo zou bij voorbeeld voor het eerste uur of op zaterdagmiddag niet betaald hoeven worden. "Zo wordt het winkelcentrum veel aantrekkelij ker voor bezoekers uit de kerk dorpen en van buiten de gemeen te. Tevens zijn wij voorstander van gratis openbaar vervoer. In elk geval voor ouderen en gehan dicapten. Dat draagt ook bij tot een oplossing van de parkeerpro- blematiek." weg naar - Zes van de negen politieke partijen in Venray worden bij de verkiezingen aangevoerd door een lijsttrekker die nog niet eerder de kar trok. Bert Linskens (PvdA), Ike Busser (Samenwerking) en Gerard Thijssen (inVENtief) hakten al vaker met het bijltje. Linskens voert de PvdA voor de tweede keer aan, terwijl Ike Busser voor de derde keer op rij de nummer één is bij Samenwerking. Voor Thijssen worden het eveneens zijn derde verkiezingen als lijst trekker. Maar wel met een onderbreking van 28 jaar. In 1974 en 1978 was Gerard Thijssen al de eerste man van de WD. In oktober 1979 stapte hij samen met Hans Oudenhoven na vijfenhalfjaar uit de gemeenteraad en verdween in de politieke luwte. De beide WD'ers werden toen opgevolgd door Jan Houba en Leo Janssen. Bij zijn afscheid noemde hij de gemeenteraad een papieren tijger. Eind jaren zeven tig maakten het 'oude' Samenwerking en de kerkdorpen- lijst nog volledig de dienst uit. Ze hadden een ruime meerderheid in de raad en leverden traditiege trouw de vier wethouders. Vlak daarna gingen ze samen op in het CDA. "Wij hadden goede argumenten waarnaar ook wel geluisterd werd. Maar als in de raad het besluit werd genomen, dan steun de de coalitie altijd het college. We konden praten wat we wil den, maar het leidde nooit tot een andere visie. Daar zijn wij op afge brand. Ik kon bij mijn afscheid zo wel twintig voorbeelden opnoe men. Wat was onze aanwezigheid dan nog waard?" Anno 2006 is de 68-jarige advo caat weer helemaal terug aan het front. Het politieke landschap is in Venray inmiddels heel anders gekleurd. In 1994 verloor het CDA zijn absolute meerderheid. Thijssen stond een halfjaar gele den aan de wieg van de nieuwe politieke groepering inVENtief. Hij is trots op wat er in die korte tijd bereikt is. "Het is een interes sante partij geworden. De leden lijst groeide haast vanzelf aan. Er zitten mensen in vanuit de WD, Samenwerking gaat aan kop in de verkiezingspoll die frac tie Van de Vorle op haar web site houdt. Het CDA ging aan vankelijk aan de leiding, maar na het weekeinde rukte Samenwerking op naar de eer ste plaats. Woensdagochtend had Samenwerking 25,8 procent van de stemmen vergaard, gevolgd door het CDA met 20,3 procent. Op de derde plaats staat verras send nieuwkomer inVENtief met een score van 18 procent, gevolgd door de PvdA (11,7%) en WD en SP die ieder 9,4 procent opeisen. Lokaal Aktief moet voor lopig genoegen nemen met 3,9 procent. Volgens de tussenstand De politie heeft vorige week een achttienjarige man uit Friesland aangehouden op ver denking van seksueel misbruik via een webcam. Hij deed dit via zogenaamde chatprogramma's op internetsites waarbij hij zich uit gaf voor iemand anders. Hiermee misleidde hij een 13-jarig meisje, dat uiteindelijk op zijn oneerbare voorstellen inging. De politie onderzoekt of er mogelijk nog meer slachtoffers zijn van de acti viteiten van deze verdachte. De zaak kwam aan het licht toen de moeder van het slachtoffer in de gespreksgeschiedenis van de computer zag waarover haar dochter contact had gehad met de verdachte. Vanwege privacy van het slachtoffer en verdachte geeft de politie geen informatie over hun woonplaatsen. In de periode tussen oktober en december 2005 gaf de verdachte zich via chatpro gramma's uit als een biseksueel meisje van 15 jaar en ging in gesprek met het 13-jarig meisje. Daarmee misleidde hij haar zoda nig dat zij erin trapte en met 'haar' in gesprek ging. Uiteindelijk ging ze in op 'haar' voorstellen waarna ze seksuele handelingen verricht te voor de webcam. De computer maar ook leden die zich thuis voe len bij CDA, GroenLinks, D66 of PvdA." Gerard Thijssen noemt zichzelf een sociaal-liberaal. Hij is geboren in Beesel en studeerde rechten aan de universiteit in Nijmegen, waar hij in 1965 afstudeerde. Zijn eerste baan was bij advocatenkan toor Moszkowicz in Maastricht. "Max senior was mijn patron. Bram en de andere zoons heb ik zien opgroeien. Ze zaten toen nog op school. Ik ben er vier jaar gebleven. Het was een goede leer school. Het was toen al een echt familiebedrijf. Alle zaken die publiciteit trokken, haalde Max naar zich toe. De familie hield veel in eigen hand. Voor 'buiten staanders' was het daarom lastig om carrière te maken." EIGEN PRAKTIJK Thijssen verdween daarna twee jaar uit de advocatuur. Hij werd directiesecretaris bij het Limburgs Dagblad in Heerlen. "Toen direc teur Van Neerven werd ontslagen, heb ik zelf ook ontslag genomen." In 1972 verhuisde hij naar Venray omdat hij aan de slag ging bij advocatenkantoor Tonnaer in Venlo. Twee jaar later richtte hij in Venray een eigen praktijk op. "Ik was net niet de eerste in Venray. Want Van der Putt was een paar maanden eerder begon nen. We woonden toevallig alle bei in de Ouverturestraat. Mijn praktijk is gestart in het pand Patersstraat 18. Na twee jaar ben ik verhuisd naar de Langeweg, waar ik nu nog steeds zit." Vanaf 2002 houdt Thijssen er nog alleen kantoor. Met Frans van Hooft, een van zijn latere opvol gers bij de WD, vormde hij van 1988 tot 1996 een maatschap. Hij is aan het afbouwen. "In de loop van dit jaar leg ik de praktijk neer. Dat zal in augustus of september zijn. Ik werk nog wat zaken af en enkele lopende kwesties doe ik over aan een goede advocaat. Ik ben er niet rouwig om. De laatste jaren is er veel veranderd. Vooral op het gebied van de communica tie. Bijna alles loopt nu via e-mail. Ik heb wat moeite om zo mijn dossiers op te bouwen." In 1969 werd hij in Heerlen al lid van de WD. In 1972 was hij in Venray een van de oprichters van zouden Vóór Venray en de NVU niet in de gemeenteraad komen. Beide partijen staan op slechts 0,8 procent. De verkiezingspoll op www.fractievandevorle.nl is nog in te vullen tot donderdag 23 februari. Uitgaande van de stand van woensdag zou de zetelverde ling als volgt zijn: Samenwerking 7 zetels, CDA 5, inVENtief 5, PvdA 3, WD 2, SP 2, Lokaal Aktief 1, Vóór Venray 0 en NVU 0. Op de website wordt tevens een voor proefje gehouden van het referen dum over circuit De Peel. Ruim twee derde van de stemmers (67,9 procent) is voorstander van het behoud van het racecircuit op de huidige locatie en 32,1 pro cent stemt tegen. van de verdachte is voor verder onderzoek in beslag genomen. Rechercheurs hebben na onder zoek kinderporno aangetroffen op zijn computer. De verdachte heeft de zaak bekend en heeft aangegeven dat hij het slachtoffer heeft misleid. De politie maakt proces-verbaal op tegen verdachte en hij zal zich voor de rechter moeten verant woorden. de plaatselijke afdeling. Hij was ook de eerste voorzitter. In de jaren negentig was hij acht jaar voorzitter van de WD afdeling Limburg. Zijn verhouding met de Venrayse afdeling is de laatste jaren bekoeld. De eerste scheuren ontstonden in 2002. De WD had er toen net een periode in de coalitie opzitten met CDA en PvdA. Jan Houba was wethouder, maar hij stelde zich nog slechts voor twee jaar beschikbaar. "Dat heb ik toen fel afgekeurd. Ik had eveneens mijn interesse voor het wethouderschap kenbaar gemaakt, en wel voor de gehele periode van vier jaar. Maar zonder overleg werd Houba toch naar voren geschoven." Thijssen voer de op eigen houtje een verkie zingscampagne waarin hij zich profileerde als wethouder voor de eerste én de tweede helft. Dat werd hem niet in dank afgeno men. Het WD-bestuur wilde hem zelfs royeren, maar daar werd door het landelijke hoofdbestuur een stokje voor gestoken. Nu Thijssen een nieuwe partij heeft opgericht, wordt hij auto matisch van de ledenlijst afge voerd. Zo meldde WD-voorzitter John Niessen een paar maanden geleden. Hij legt zich daar bij neer. "Ik ken de regels, alleen heb ik officieel nog steeds niets gehoord. Zelfs mijn contributie is onlangs nog gewoon afgeschre ven." Vier jaar later is hij niet meer uit op een post in het college. InVENtief heeft twee wethouder skandidaten achter de hand van wie er één hoog op de lijst staat. De ander is alleen lid van de par tij. "En zonodig zoeken we een goede wethouder van buitenaf." het taxatieburo Woningtaxaties vanaf 275,= incl. Btw en Kosten Tel: 0478-579371 Politiecontrole Tijdens een politiecontrole in Venray, Castenray, Gennep, Horst, Leunen, Mook, Siebengewald en Ysselsteyn wer den in januari in totaal 24.415 bestuurders gecontroleerd. 3-788 Van hen reden binnen de bebouwde kom te hard. Hier was het opvallende aantal niet-gordel- dragers: 120 automobilisten. Vernieling in Oostrum In Oostrum hield de politie een 18-jarige inwoner van Venray aan, nadat een parkeerwachter op de Voorde hem betrapte op het ver nielen van een auto. Hij werd overgebracht naar het bureau en na verhoor is hij in vrijheid gesteld. Drie ereleden Samenwerking Maandagavond tijdens de jaar vergadering van Samenwerking Venray zijn Toon den Brok, Miep Millen-Sanders en Jacques van Roy benoemd tot erelid. Ze zijn alle drie vanaf de oprichting bij de partij betrokken. Toon den Brok was vele jaren fractieleider en hij was een markant raadslid. Miep Millen en Jacques van Roy bekleedden lange tijd een functie in het bestuur. Millen was meer dan 25 jaar penningmeester ter wijl Van Roy in diverse bestuurs functies actief was voor Samenwerking. Voorzitter Peter van der Velden zwaaide de drie kersverse erele den veel lof toe en overhandigde een oorkonde. Levendige politieke discussie over woningbouwperikelen dorpen De dorpsraad van Heide wist dinsdagavond acht partij en achter de lange tafel te krij gen in gemeenschapshuis De Gelderkoel. Vier weken voor de gemeenteraadsverkiezin gen wil de politiek wel opdra ven. Het dorp Heide zit in hoge nood. In de afgelopen twintig jaar is er geen woning meer gebouwd. De politiek had geen kant-en-klare oplos sing. Er ontstond wel een levendige discussie, waarin met de beschuldigende vinger nogal eens naar anderen werd gewezen. Belangstelling was er dinsdag volop. De zaal was zelfs te klein om de 125 toehoorders allemaal een stoel aan te bieden. Dorpsraadvoorzitter Martin Peeters schetste vooraf de teloor gang van zijn dorp. Door het uit blijven van woningbouw is de bevolking met 10 procent gedaald. De basisschool heeft zelfs meer dan een kwart van het leerlingenaantal verloren. "En vroeger was Heide zo'n welva rend dorp", vertelde Peeters. "We vier hadden cafés en een bakkerij. De kermis stond tot in de verre omtrek bekend. Maar de gemeen te Venray had te veel stadse allu res en vergat de dorpen. Ook de politiek heeft zich niet echt inge spannen voor woningen." Peeters gaf daarna het stokje over aan discussieleider Ron Mulders. Voor de pauze mochten de acht partijen een praatje hou den van vijf minuten en reageren op drie stellingen. Cees de Vocht (inVENtief) beet de spits af. Gevolgd door Gerda van Stelten (CDA), Gerrit Verkoeijen (Samenwerking), Hans Teunissen (Lokaal Aktief), Elianne Sweelssen (SP), Elly van Dijck (PvdA), Frans van der Kruijf (WD) en Toon Kateman (Vóór Venray). In de toekomst zal het allemaal beter gaan, zo beloofde Gerda van Stelten plechtig. "Het CDA laat de dorpen niet in de steek. De plan nen zijn er en nu moet nog de schop de grond in." Na de pauze keerde Van Stelten niet meer terug en bezette raadslid Toon Loonen, inwoner van Heide, de CDA-stoel. Loonen gaf ruiterlijk toe dat de politiek gefaald heeft. "Ik moet erkennen dat we er te weinig werk van hebben gemaakt. Woningbouw was moei lijker dan we dachten. Ook na de opheffing van de cumulatie van stankcirkels." Heide heeft een dorpsomge- vingsprogramma (DOP) opgesteld waarin woningbouw de aller hoogste prioriteit heeft. Volgens wethouder Hans Teunissen kun nen er in de komende vijftien jaar zestig nieuwe woningen bijko men. Eerst moet de stankcirkel van Poels gesaneerd worden zodat er woningen achter de Groeneweg gebouwd kunnen worden. Aan de andere kant van het dorp voert de gemeente onderhandelingen met Leon Janssen over de aankoop van grond. "Als we eruit komen dat ontstaan er tal van bouwmogelijk heden. Het is niet alleen een kwestie van geld", reageerde Teunissen. "We moeten ook naar de bedrijven kijken en samen tot een oplossing zien te komen. Dat duurt langer maar is nog altijd beter dan een bedrijf wegpesten of onteigenen. Daar hebben we niets aan vooral niet in een klein dorp als Heide waar iedereen elkaar kent." Cees de Vocht (inVENtief) meent dat een DOP niet alleen zaligmakend is. "Want in papier kun je niet wonen. De tien dor pen bepalen het bijzondere karak ter van de gemeente Venray. Er moet een taskforce komen met breder beleid voor de langere ter mijn. Waarin speciale ambtenaren zich bezighouden met alle proble men die de dorpen aangaan. Het mag niet langer zo fout lopen." Elianne Sweelssen (SP) vindt dat de gemeente vooral goed is in plannen maken. "Maar er komt weinig van terecht. Twintig jaar geen woning in Heide en twintig jaar zijn CDA en PvdA aan de macht. De kerkdorpen moeten er eens stevig over nadenken op wie ze stemmen." Sweelssen vindt het frustrerend dat de gemeente pro beert de DOP's 'in een hoekje te schuiven'. Ook de SP ziet de toe komst zonder woningbouw som ber in. "Iedereen kent wel die leegstaande dorpen op het Franse platteland. Dat wordt een reëel toekomstbeeld." Frans van der Kruijf (WD) vindt dat het DOP 'geen lege dop' mag worden. Hij wijst erop dat er dagelijks agrarische bedrijven stoppen. "Daar zit de winst voor woningbouw. Woningen in het buitengebied is echt geen natuur ramp, zoals Van Aartsen al zei. Heide moet geen openluchtmuse um maar een vitaal dorp worden." Toon Kateman (Vóór Venray) had een heel andere mening. "Laat je niets wijsmaken door allerlei beloftes en DOP's. Heide is als dorp sterk genoeg. Er hoeft helemaal geen inhaalslag voor woningbouw te komen. Zorg ervoor dat de school de beste uit de omgeving wordt. Dat trekt van zelf leerlingen aan." Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) vindt dat de gemeenteraad miljoenen euro's heeft laten schieten bij het Reconstructieplan. Ook verwijt hij de gemeente onoplettendheid, waardoor 45 woningen in Ysselsteyn nu van de baan zijn. Volgens Verkoeijen ligt het pro bleem bij de ambtenaren. "De derde macht is veel te machtig. Daar wandelen we als politiek steeds achteraan. Het stikt van de fouten op het gemeentehuis. Iedere dag weer. De organisatie moet veel beter worden aange stuurd." Volgens Hans Teunissen is het in Ysselsteyn vooral een geldkwestie. "Daarvoor ben ik afhankelijk van de CDA-wethou- MAKELAARDIJ der (Heidens, red) Teunissen gaf toe dat de gemeente kansen heeft laten lopen. "Maar we zijn hard bezig dit op te lossen, zodat die twintig woningen in Ysselsteyn op korte termijn toch kunnen doorgaan." Verkoeijen meent dat naast veel geld slechts twee personen in Venray het probleem daadwerke lijk kunnen oplossen. "Dat zijn vlugge Karei en snelle Harry", waarmee hij doelde op de direc teur van bouwmaatschappij Janssen en ondernemer Harry Maessen. F& zie voorwaarden op www.gunhoek.nl Oirlo- Venray tel. 0478-571800 Donderdag 9 februari 2006 - Pagina 5 rrip weg naar "Deze coalitie mag nooit terugkeren in Venray" MAART 2 0 0 6 7 Prognose Frans van der Kruijf 2002 2006 CDA 8 7 Samenwerking 5 5 Van de Vorle 5 Lokaal Aktief 0 1 PvdA 4 4 VVD 3 2 InVENtief 0 4 SP 0 1 Vóór Venray 0 1 NVU 0 0 Totaal 25 25 Opkomst 58% 65% info@hettaxatieburo.com SNELLE SERVICE PROFESSIONELE VERWERKING DE VOORDELIGSTE TARIEVEN Tel. 0478-512772 Fax 0478-512768

Peel en Maas | 2006 | | pagina 5