Dorpen manen gemeente Venray tot spoed Twijfels over noodzaak extern onderzoek Powerman verhuist naar Horst Oranje Fonds steunt Den Hoender Poëzie-fietsroute in Venray NLW Groep: 200.000 euro verlies in 2005 Servaashof: unieke wijk Julicher Meijer O lari 2006 PEEL EN MAAS Donderdag 9 februari 2006 - Pagina 3 'Binnen een jaar overeenstemming over toekomstvisie' De dorpsomgevingspro- gramma's (DOP's) moeten voor het eind van dit jaar stro ken met de toekomstvisie van de gemeente Venray. Het col lege wil er daarentegen drie jaar voor uittrekken om op één lijn te komen met de dor pen. De dorpsraden vinden deze periode echter te lang en eisen nog in 2006 duidelijk heid. In de DOP's hebben de dorps raad in samenspraak met de bewoners hun toekomstvisie op papier gezet. De afspraak was dat deze toekomstplannen een plek zouden krijgen in het gemeente lijk ontwikkelingsperspectief dat op 14 februari door de gemeente raad behandeld wordt. De teleur stelling bij de dorpen was groot toen eind vorig jaar bleek dat de DOP's er helemaal niet in terug te vinden waren. In het ontwikke lingsperspectief stond wél de gemeentelijke visie op de dorpen verwoord. Bij sommige dorpen wijkt de toekomstvisie nogal af van de gemeente. Zoals in Vredepeel, waar de gemeente opteert voor een tweede verge lijkbare dorpskern een stuk ver wijderd van het bestaande dorp. De gemeente verwijt de dorpen dat ze te eenzijdig inzetten op woningbouw waarbij het karakte ristieke van ieder dorp uit het oog verloren wordt. "We zijn bang dat alle dorpen op elkaar gaan lijken", zei projectleider Gijs Frencken in het vorige dorpsra- deno verleg. Onder druk van de dorpsraden kwam de gemeente tot een com promis. De ruimtelijke visie op de dorpen wordt uit het ontwikke lingsperspectief gehaald. Om in een bijlage te verschijnen naast de tien dorpsomgevingsprogram- ma's. De gemeenteraad neemt volgende week ook géén besluit over deze bijlage, maar alleen over het algemene deel. Wethouder Emonts (PvdA) ver klaarde eind januari in de com missie Stedelijke Ontwikkeling dat de gemeente drie jaar wil uit trekken om met de dorpen tot een vergelijk te komen. De vier dorpen waarbij de verschillen het grootst zijn, komen in 2007 als eerste aan bod. Dit zijn Heide, Leunen, Merselo en Vredepeel. CDA en Samenwerking verzet ten zich hier fel tegen. Patrick van der Broeck (CDA) sprak zijn teleurstelling uit over hoe er met de dorpen wordt omgegaan. Eerst was er al gesteggel over de vergoeding van de kosten en nu krijgen de DOP's niet eens de beloofde plek in de toekomstvi sie. Ook Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) verwoordde de teleurstelling bij de dorpen. Hij steunde het CDA-voorstel om bin nen een halfjaar tot overeenstem ming te komen. Emonts reageerde dat de DOP's in de huidige vorm niet passen binnen het ontwikkelingsper spectief. Hij hield vast aan de ter mijn van drie jaar. "Want we gaan met alle dorpen is discussie. We doen het interactief en dat vergt tijd." Verkoeijen hekelde de visie van de gemeente over 'het tweede Vredepeel'. "Dit is luchtfietserij. Zo jaag je de mensen tegen je in het harnas. Terwijl het dorp zelf een DOP heeft opgesteld. De ver schillen moeten zo snel mogelijk uit de wereld zijn, want er zit onrust." Maandag in het dorpsraden- overleg herhaalde Patrick van der Broeck, nu als voorzitter van de Oirlose dorpsraad, zijn politieke standpunt. Alle dorpsraden waren het erover eens dat er voor eind 2006 duidelijkheid moet komen over de toekomstvisie. Er is links en rechts nogal wat com motie ontstaan. Zoals in Veulen. De dorpsraad is bezig om zeven woningen te realiseren op het ter rein van de oude Hoefslag. "De gemeente is op de hoogte, maar in het ontwikkelingsperspectief zijn de woningen helemaal niet terug te vinden", zei dorpsraad voorzitter Henk Hellegers. "De ruimte is groen gebleven. Daar zijn we het absoluut niet mee eens." Van der Broeck wees erop dat de verschillen bij de meeste dor pen niet zo groot zijn. Het draait vooral om de woningbehoefte. "Ik heb het niet over de uitvoe ring van projecten, de historie of het buitengebied. Het gaat om de visie die per dorp in een paar regels verwoord is. Dat moet gemakkelijk binnen een halfjaar geklaard kunnen zijn." Gedeputeerde Odile Wolfs zette donderdag de bouw van het psychiatrisch centrum van de GGZ Noord- en Midden-Limburg officieel in gang. Dit betekent ook de start van de realisatie van de nieuwe wijk Servaashof op het voormalige St. Servatiusterrein, dertig hectare groot en direct grenzend aan het centrum. In de nieuwe wijk komen de psychiatrie en maatschappij op vernieuwende wijze samen. De maatschappij komt naar de zorg. In de binnenhof komt het psychiatrisch cen trum en in de buitenhof is ruimte voor circa 330 woningen, circa honderd zorgwonin- gen, de realisatie van een museum, kinderboerderij, theater, speelplek en trapveld. Tijdens een feestelijke bijeenkomst werden diverse toespraken gehouden en konden de genodigden een kort filmpje over de historie en de toekomst van Servaashof bekijken. Daarna legden gedeputeerde Wolfs (1) en directeur Van der Sanden (r) de eerste steen. Gemeente wil inzicht in bedrijfsvoering schouwburg en kunstencentrum De bezuinigingen op de schouwburg (80.000 euro) en het Kunstencentrum Jerusalem (100.000 euro) zijn voorlopig van de baan. De twee culturele instellingen weerlegden de voorgenomen korting op hun subsidie. Het heeft te vergaande consequen ties voor een volwaardig voort bestaan van beide instellingen. De gemeente slikt noodge dwongen de bezuinigings maatregelen weer in. Om een beter inzicht te krijgen in de bedrijfsvoering, schakelt de gemeente een extern bureau in dat zowel de schouwburg als het kunstencentrum aan een onderzoek onderwerpt. Het doel van het onderzoek is tevens te bezien waar besparingen mogelijk zijn. De afdeling Maatschappelijke Diensten kon digde drie jaar geleden een groot scheepse bezuinigingsoperatie aan bij tal van instellingen en orga nisaties. De meeste besparingen zijn inmiddels alweer terugge draaid. Ze waren slecht onder bouwd en de gemeente werd tevens beticht van onzorgvuldig handelen. De instellingen kwa men in het geweer en wisten met goede argumenten de voorstellen van de gemeente onderuit te halen. Achteraf is de bezuinigingsope ratie op een fiasco uitgedraaid. Het legde in elk geval wél het falen bij de afdeling Maatschappelijke Diensten bloot. Het subsidiebeleid bleek niet te deugen. Het werd door de Rekenkamercommissie dan ook genadeloos onderuitgehaald. Het ontbreekt tevens aan een cultuur beleid waardoor de gemeente niet in staat is de prestaties van bij voorbeeld de schouwburg en het kunstencentrum objectief te toet sen. Het college heeft inmiddels een grondige doorlichting van de afdeling Maatschappelijke Diensten in gang gezet. De gemeente heeft lering getrokken. En gaat eerst intern orde op zaken stellen. Daarbij hoort ook het opstellen van een cultuurbeleidsplan. Het huidige vierjarige convenant met de schouwburg, dat op 1 januari 2006 afliep, wordt nu met twee jaar verlengd. Ook het kunsten centrum blijft tot 2009 buiten schot. Wel acht wethouder Emonts (PvdA) het noodzakelijk een extern bureau in te schakelen om de bedrijfsvoering van beide instellingen door te lichten. Vooral om te bezien of er voor de gemeente toch nog iets te halen valt. ONGENOEGEN COMMISSIE De commissie Maatschappelijke Diensten uitte herhaaldelijk zijn grote ongenoegen over de gang van zaken. Cor Vervoort (Samenwerking) schetste de voor geschiedenis nog een keer. "Dit is niet de manier waarop we met onze partners omgaan. Eerst bezuinigingen opleggen die later onder druk weer worden inge trokken. Ze bleken boterzacht. Het heeft een hoog reparatiegehal te. Het moet echt anders. We zijn ontevreden over het proces." Wint Buys (WD) toonde zich eveneens kritisch. "Een compleet beeld ontbreekt en er is geen cul tuurbeleidsplan. Het is volkomen onduidelijk waarop het korten op de subsidie is gebaseerd", aldus Buys, die een extern onderzoek resoluut van de hand wees. "Tijdens de gesprekken met de instellingen is dit niet aan de orde geweest. Ze weten niet waar ze aan toe zijn. Het is verspilde ener gie." Jeanne Hendrix (CDA) vond eveneens dat het niet de schoon heidsprijs verdiende. "Een voor waarde is dat er eerst subsidiebe leid komt én een cultuurbeleidsplan. Anders kun je geen bezuinigingen opleggen." Elly van Dijck (PvdA) was er tevreden over dat er nieuw cul tuurbeleid in de maak is. Tevens was ze voorstander van een extern onderzoek. "Dan zijn er ook goede argumenten om het subsidieniveau te bepalen." Tom van den Hoek (Lokaal Aktief) meende dat er bij de schouwburg wel degelijk bespa ringen mogelijk zijn. Hij deed enkele voorstellen. "Het personeel wordt rijkelijk beloond. We zou den ze geen loonsverhoging meer moeten geven. Ook zou de direc tie er landelijk voor moeten plei ten de prijzen van de kaartjes te verlagen", aldus Van den Hoek, die vindt dat de kleinere onrenda bele voorstellingen beter in het Odapark of het kunstencentrum kunnen worden gehouden. "Dat bespaart ook op het technisch personeel." Het commissielid van Lokaal Aktief stelde voor de administra tiekosten per kaartje met 50 cent te verhogen. "Dat levert 20.000 euro extra op." KUNSTENCENTRUM Indien de bezuiniging op het kunstencentrum wordt doorgezet, dan zal de afdeling beeldende kunst gesloten moeten worden. Zo waarschuwden bestuur en directie. Voorzitter Joep Hahn maakte gebruik van het spreek recht. Hij herinnerde eraan dat de korting van 100.000 euro aanvan kelijk was opgelegd aan het inmid dels failliete SKVNL uit Venlo. Het kunstencentrum heeft daarna de activiteiten dans en beeldende kunst overgenomen. Dit tot ieders tevredenheid. "Het heeft geen pas dat de gemeente 100.000 euro in de zak steekt terwijl wij het werk moeten doen", aldus Hahn, die een extern onderzoek verspilde moeite vindt. "Want het zal geen euro opleveren." Tineke Lamers (Samenwerking) vond dat het kunstencentrum zich moet kunnen blijven ontwikkelen. Ook Leo Everaerts (Lokaal Aktief) pleitte voor het behoud van een volwaardig kunstencentrum. "We zijn tegen het korten op de subsi die en tegen een amputatie van beeldende kunst", aldus Everaerts, die het toejuicht dat het kunsten centrum zich meer gaat richten op jongeren en onderwijs. "Het is belangrijk en dat spreekt ons aan." Jeanne Hendrix (CDA) vroeg zich af of een extern onderzoek wel nodig was. "Het gaat veel geld kosten en het kunstencentrum is toch niet zo'n ingewikkeld bedrijf." Leonie Cals (WD) keerde zich er eveneens fel tegen. "De WD is hier in principe op tegen. We moeten kijken of het intern kan." Wethouder Emonts vindt inschakeling van een extern bureau echter noodzakelijk. "Want dan is de objectiviteit verze kerd. Er moet een goede analyse komen van de bedrijfsvoering. Het is beter dat daar iemand van bui tenaf naar kijkt." Emonts wilde geen woorden meer vuil maken aan de voorgeschiedenis. "Ik ga er niet meer op in hoe het proces is gelopen. Dat heb ik in deze com missie al voldoende gegaan." Wel zei Emonts niet op één lijn te zit ten met de schouwburg. "We zijn het niet met elkaar eens. De schouwburg had liever gezien dat de bezuiniging helemaal van de baan was." Emonts onderstreepte het belang van een deugdelijk subsi- die- en cultuurbeleid. "Gekoppeld aan de resultaten van het extern onderzoek ligt er straks een goede basis om convenanten op te stel len." De Powerman Holland ver huist van de gemeente Venray naar de gemeente Horst aan de Maas. Dat heeft de organisatie van de internationale duathlon- wedstrijd dinsdag bekendge maakt. Door een toenemende deelname is het vinden van pas sende fiets- en loopparcoursen tussen de 2,5 km en 20 km vol gens voorzitter John Raadschelders steeds moeilijker. 'Dit en de diverse infrastructurele werkzaamheden die in het cen trum van Venray zijn uitgevoerd, hebben bijgedragen aan het ver plaatsen van het evenement', aldus Raadschelders. De laatste twintig jaar werd het evenement steevast in het cen trum van Venray gehouden. De organisatie van Powerman Holland heeft in de gemeente Horst aan de Maas een nieuwe partner gevonden. Het evene ment vindt dit jaar plaats in het weekend van 22 en 23 april, tegelijkertijd met de Truckrun. De Truckrun, een karavaan die bestaat uit tientallen vrachtwa gens, trekt jaarlijks door de regio om honderden gehandicapte kin deren uit Limburg een onvergete lijke dag te bezorgen. "Beide organisaties zijn in overleg om er gezamenlijk een bruisend geheel van te maken", aldus John Raadschelders. In Horst wordt onder meer een Nederlands kam pioenschap lange afstand en een Europees kampioenschap duath- lon gehouden. In het centrum van Horst krijgt het evenement zijn start- en finishplaats. ADVOCATEN Vragen over Arbeidsrecht? Tel.: 0478-52 10 70 Julianasingel 33a, Venray De Stichting Wijkcentrum Noord-West, die het wijkcentrum Den Hoender beheert, heeft van het Oranje Fonds een bijdrage van 25.000 euro toegezegd gekregen voor de inrichting van het wijk centrum. Het Oranje Fonds is het grootste, nationale fonds op soci aal gebied. Per jaar keert het ongeveer twintig miljoen euro uit aan organisaties en projecten in Nederland en op de Nederlandse Antillen en Aruba. Hierdoor bevordert het Oranje Fonds socia le cohesie, participatie, integratie en sociale veiligheid en vermin dert het sociale uitsluiting. Directeur Ronald van der Giessen; "Het Oranje Fonds staat voor een samenleving waar het goed samenleven is en waarin mensen tot hun recht komen. We ver wachten dat onze bijdrage dit bij zondere project een goede stimu lans geeft en dat zo onze doelstelling weer meer bereikt wordt." Het bestuur van het wijk centrum is blij met deze bijdrage van het Oranje Fonds. Mede dank zij deze steun kan de accommoda tie zodanig ingericht worden, dat het weer voldoet aan de eisen die daar tegenwoordig aan gesteld worden. Met name voor de vele ouderen, die activiteiten in het wijkcentrum bezoeken, betekent Het college van B en W van Venray heeft 3 000 beschikbaar gesteld aan het Literair-Café Venray voor de ontwikkeling van een poëziefietsroute. Mede dank zij deze bijdrage ontstaan twee poëzieroutes binnen de gemeen te. Deze routes leveren een bijdra ge aan de versterking van de toe ristisch recreatieve routes in Venray. De permanente poëzier outes voeren langs meer dan vijf tig kunstwerken in de gemeente, meestal klein van omvang en bij velen onbekend. Er is gekozen voor een westelijke en een ooste lijke route die ook met elkaar te combineren zijn. De routebundel zal een aantrekkelijk en handzaam item zijn door de combinatie van gedichten, foto's en informatie over de kunstwerken en de direc te omgeving hiervan. Verder wordt door de fotografen een tij delijke expositie ingericht als ondersteuning van het geheel. NLW Groep heeft het jaar 2005 een verlies geleden van 200.000 euro. De financiële resultaten zijn vooral beïnvloed door dalende subsidies. De werkgelegenheid voor de ongeveer 1200 medewer kers bleef goed op peil. Detachering als speerpunt van het beleid was succesvol. Dit beleid is erop gericht om mede werkers in het kader van hun per soonlijke ontwikkeling meer bui ten de eigen bedrijven te laten werken en te detacheren bij werk gevers in de regio. Enkele honder den medewerkers werkten - al dan niet via begeleide groepsdetacher- ing - buiten de eigen vestigingen. Daarnaast steeg het aantal indivi duele detacheringen bij externe werkgevers van 55 naar ruim tach tig. Circa vijfhonderd kandidaten werden gedurende kortere of lan gere tijd via Arkant, het reïntegra- tiebedrijf van NLW Groep, bege leid bij hun reïntegratie naar de arbeidsmarkt. Van deze begelei dingstrajecten werd 39 procent succesvol afgesloten. Het negatie ve financiële resultaat van 200.000 euro wordt veroorzaakt door dalende subsidieopbrengsten van het Rijk. Een stijging van zeven procent in de omzet was niet toe reikend om de dalende subsidie inkomsten te compenseren. Het kruidenbedrijf Molenveld in Horst kreeg te maken met toenemende internationale concurrentie en wordt momenteel, in combinatie met NLW de Biesplanken in Overloon, omgevormd tot kweke- rijenbedrijf van hoofdzakelijk stek ken. Binnen de branche Logistiek van NLW Groep is met de oprich ting van PostPlus een start gemaakt met postbezorging en koerierswerkzaamheden in de regio. Inmiddels wordt dagelijks post bezorgd voor een aantal orga nisaties in de regio Venray. Deze nieuwe activiteit wordt dit jaar verder uitgebouwd naar de regio's Helden en Horst. NLW verwacht dat de balans in sociale en finan ciële resultaten in dit jaar niet veel zal veranderen. De werkgelegen heid voor de eigen medewerkers zal op peil blijven. Het streven is erop gericht om ook voor andere doelgroepen de deelname aan de arbeidsmarkt te vergroten. bijzondere mensen, bijzondere badkamers Ontwerp - Sloop Verbouwing - Tegelwerk Installatie Alles door eigen mensen Uneto-Vni Boxmeer de verbetering van de inrichting dat zij tijdens hun activiteiten beter tot hun recht zullen komen. www.baderieboxmeer.nl Ghteleri Chevroletdealer voor de regio Venray/Horst verkoop nieuwe Chevrolets verkoop gebruikte auto's onderhoud en reparatie originele onderdelen originele accessoires if www.autoghielen.nl Joyrider De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 17-jarige inwoner van Deurne aangehou den. De agenten reden over de Deurneseweg toen een Amerikaanse Ford F150 pick-up hun aandacht trok. Omdat de auto met hoge snelheid reed, werd deze gevolgd. Hierbij werd een snelheid van gemiddeld 148 km/u gehaald, terwijl ter plaatse een maximumsnelheid van 80 km/uur geldt. De chauffeur kreeg een stopteken, waarna bleek dat de automobilist geen rijbewijs kon overleggen, omdat hij nog geen 18 jaar is. De joyrider vertel de dat hij de auto waarin hij reed van zijn moeder had geleend. Toen de agenten haar maandag morgen informeerden over het gebeuren, bleek dat de zoon de wagen zonder haar medeweten had meegenomen. Tegen de jon gen is proces-verbaal opgemaakt. TECHNISCHE GROOTHANDEL Relax. Het is een Altrex. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Wülemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advert entie@vandenmunckhof. nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Vërspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0438-582833 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 19,50 (postcode 58..) 34,25 (overige binnenland) Servaashof Voor doe-het-zelvers deskundige begeleiding 2 jaar garantie op installatie Maandag open van 13.30 tot 18.00 uur Steenstraat 6, 5831 JE Boxmeer (nabij rotonde richting Sambeek) tel. 0485-576131 Bezoek onze showroom met: Ruime keuze in sanitair en tegels Bubbelbaden - Stoom cabines Badkamermeubels Grote collectie accessoires Sauna's (maatwerk) en infraroodcabines Vita buitenspa's NIEUW!! Spa's baden voor in de tuin. Wij demonstreren graag de mogelijkheden ervan. Showroom met ruim assortiment en de laatste trends. Keizersveld 55 Venray 0478-586200 prabm Verhaeg Venray Keizersveld 61,5803 AP Venray tel.(0478)55 3355 lax (0478) 58 60 60 www.verhaeg.nl www.probin.com "^"en-Limb..--

Peel en Maas | 2006 | | pagina 3