Gemeente Venray Zonder welstand geen welbevinden Informatieavond herinrichting kom Castenray Verkiezingen 2006 Afsluiting Maasheseweg Slechts één officiële gemeentegids Groen levert op Gemeentegids kwijt? Kijk op www.venray.nl Speerpunten Jeugd in de weer met verkiezingen PEEL EN MAAS Gemeentehuis Openingstijden Week 6 De gemeente Venray start nog voor de zomer met de reconstructie van de kom van Castenray. Met name de Horsterweg, Casten ray se- weg en Lollebeekweg gaan op de schop. Maandag 13 februari houdt de gemeente een informatieavond voor bewoners en belangstellen den om haar plannen te presenteren en bespreken. De avond begint om 20.00 uur in gemeenschapshuis De Wis. Midden door de kom van het kerkdorp loopt de Horsterweg, voorheen een provinciale weg die Venray met Horst verbindt. De weg is een aantal jaren geleden eigendom van de gemeente Venray geworden. Toen is afgesproken op termijn de inrichting te verbeteren. Het basisontwerp voor de herinrich ting is in overleg met de dorpsraad totstandgekomen. Tegelijk met de weg werkzaamheden past de gemeente de openbare verlichting aan en krijgt de groenvoorziening een flinke opknapbeurt. De werkzaamheden starten half mei en duren ongeveer acht weken. De kosten zijn ruim vijf ton. •V* Venray, focus op mensen Donderdag 9 februari 2006 - Pagina 17 Raadhuisstraat 1, 5801 MB Venray Postbus 500, 5800 AM Venray Telefoon (0478) 52 33 33 Fax (0478) 52 32 22 E-mail gemeente@venray.nl www.venray.nl Publieksdiensten Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar: maandag t/m donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en vrijdag van 8.30 tot 13.00 uur. Gemeentearchief Alarm Dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. Centraal alarmnummer 112 Informatiecentrum Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Hulpaanvraag geen spoed politie 0900 - 88 44 Hulpaanvraag geen spoed brandweer 077 - 356 56 56 Hans Hoorn, voorzitter commisie WMA De gemeente Venray onderneemt diverse activiteiten om zoveel mogelijk mensen gelegenheid te geven op 7 maart hun stem uit te brengen voor de gemeenteraadsverkiezingen. Speerpunten zijn het mobiele stembureau en de stemmachine voor blinden. Venray ge bruikt deze middelen als één van de eerste gemeenten in Nederland. Het mobiele stembureau zet de gemeente in op plaatsen waar veel kiezers bijeenkomen. Om 7.00 uur opent burgemeester Waals dit stembureau bij het NS-station. Vervolgens verplaatst het bureau zich naar ziekenhuis Viecuri. Mensen die de poli's bezoeken en uiteraard ook het personeel en mensen die in het ziekenhuis verblijven kunnen gebruikmaken van het mobiele stembureau. Daarna staat het stembureau bij het Raayland College, waar scholieren en personeel hun stem kunnen uitbrengen. Vanaf 15.00 uur is het mobiele stembureau weer terug bij het NS-station. Stemmachine voor blinden De gemeente Venray zet in overleg met het Gehandicapten Platform Venray een stemmachine voor blinden en slechtzienden in. Nooit eerder werd deze goedgekeurde stemmachine in Nederland ingezet. Met deze machine kun nen blinden en slechtzienden voor de eerste keer in het geheim hun stem uitbrengen. De stemmer krijgt een koptelefoon ter beschikking en wordt door een toon eerst naar de partij en vervolgens naar de kandidaat van zijn keuze geloodst. Deze stemmachine, die uiteraard ook voor andere kiezers geschikt is, wordt geplaatst op stemdistrict 3, locatie Beukenrode. Op vrijdag 17 en zaterdag 18 februari is het doorgaand ver keer naar Maashees tijdelijk gestremd. Dan wordt een Barge Amphibious Resupply Cargo (BARC) vanuit de Maas naar het Nationaal Oorlogs- en Verzets museum in Overloon overge bracht. De BARC is een amfibievoertuig van 26 meter lang, 9 meter breed en 6 meter hoog (nadat de stuurhut eraf is gehaald). Het wordt op een pan ton via het water van Zwijndrecht naar Maashees vervoerd. Daar wordt de BARC op vrijdag 17 fe bruari gelost en op een multi-trailer geplaatst. De ingang van Maashees is dan afgesloten. Het verkeer vanuit Venray wordt omgeleid via Smakt/ Holthees. In de avond en nacht van 17 op 18 februari begint het wegtransport van Maashees naar Overloon. Het transport gaat over de Maasheseweg naar de A73 en via afslag Vierlingsbeek naar Overloon. Dat betekent dat vanaf 2.00 uur 's nachts de oprit Boxmeer aan de A73 en de weg richting Maashees in zijn geheel zijn afgesloten voor de duur van het transport. Het overbrengen van de BARC van het voormalig Marshall museum in Zwijndrecht naar Overloon is de laatste fase in de verhuizing van het Marshall museum. Afgelopen zomer zijn ruim 300 oorlogsvoertuigen naar Overloon verplaatst. Ze worden daar nu tentoongesteld. Bent u benieuwd hoe een BARC eruit ziet? Kijk dan op www.amphibiousvehicle. net/amphi/B/barcspecial/barc.html. Na ruim een jaar werken met de Welstandnota, vastgesteld in juni 2004, heeft de gemeente deze geëvalueerd. Naast tevre denheid over de algemene gang van zaken heeft ze echter ook een aantal verbeterpunten op gemerkt. Hans Hoorn, de nieuwe voorzitter van de commissie Welstand, monumenten en architectuur (WMA), vertelt. Hoorn (60) is gepokt en gemazeld op het gebied van stedelijke ontwik keling en welstand. Hij werkte tot december vorig jaar bij de gemeente Maastricht en was onder meer ook tien jaar voorzitter en vervolgens technisch adviseur van de Maas trichtse welstand- en monumenten commissie. Op dit moment is hij gastspreker over vakgebieden als stedenbouw, architectuur en wel stand- en monumentenbeleid. Hij is lid van diverse vakjury's als het gaat om prijzen op deze vakgebieden. Vanaf 2004 is hij voorzitter van de commissie Beeldkwaliteit van de ge meente Roermond en sinds 1 januari 2006 dus ook van de Venrayse com missie WMA. Kwaliteit De kersverse voorzitter: "Waarom Venray? Het is een leuke plaats, geen dorp én geen stad, met een bijzonder karakter. Ik was verbaasd over de hoge kwaliteit. Het vele groen, woningbouw zoals de Jerusalem- staete, de kern met bijzondere ge bouwen en daaromheen de groene singels, het St. Annaterrein dat aandacht vraagt, tien kerkdorpen die zeer de moeite waard zijn. Een interessant werkgebied." Verder benadrukt Hans Hoorn het politiek draagvlak dat welstandbeleid in Venray heeft, de kwaliteit van de ambtelijke organisatie en bovenal ook de professionaliteit van de leden van de commissie WMA. Gastvrij Welstand wil zeggen dat een bouw plan architectonisch past in de om geving. De Welstandnota beschrijft per wijk of dorp waar de commissie op moet toetsen. "Dat gaat hier heel goed", weet de voorzitter. "Zo'n 70% van alle plannen keuren we in één keer goed, zelfs 90% in twee keer. Toch heeft de commis sie een negatief imago. Dat wil ik aanpakken. Mijn doel is duidelijker en opener naar buiten treden. Dat sluit ook aan bij de verbeterpunten uit de evaluatie." Hans wil allereerst de vergadering van de commissie, eens in de drie weken, laagdrempe- liger maken. "We zoeken nog naar een nieuwe vergaderruimte, in ieder geval niet meer in de kelder van het gemeentehuis. Gastvrijheid staat bij mij hoog in het vaandel. Mensen moet zich welkom voelen. Mensen met bouwplannen maar ook ieder een die op de hoogte wil blijven van ontwikkelingen in Venray." Daarnaast moeten de adviezen begrijpelijker. "Slechts een kwart van alle plannen is door een professional gemaakt. Daarom moeten de adviezen korter en vooral beter leesbaar. Helder taalgebruik en meer uitleggen. Waarom we een plan afkeuren. Dat soms het algemene belang gewoon zwaarder weegt. En handvaten mee geven hoe iets beter kan. Want", zegt Hoorn met klem, "we willen bovenal dat mensen een huis bouwen dat jarenlang bij hen blijft passen. Architectuur is versteende hartstocht." waardebehoud en waardestijging van onroerend goed. En groen fungeert als een buffer voor de toekomst. In nieuwe woonwijken liggen vaak grote groengebieden waar in de toekomst ruimte voor uitbreiding is. Groen is so wieso belangrijk voor de gezondheid van mensen, zowel fysiek als mentaal. Het biedt bewegingsruimte voor sociale contacten en sport en vermindert stressfactoren zoals geluid en luchtverontreiniging. Groen is dus plezierig om in te werken én om in te wonen. Duurzaam Een woonwijk of industriegebied werd voorheen 'aangekleed' met groen. Relatief kostbaar en het bood weinig mogelijkheden voor uitbreidingsplan nen. Nu maken we integrale plannen waarin stedenbouw en groen hand in hand gaan. De opdracht om een balans te zoeken tussen bebouwing en groen en water geeft het kabinet in de nota Ruimte ook aan gemeenten en provincies. Een goede balans maakt de woningbouw en industrieterreinen aantrekkelijker voor de markt en biedt mogelijkheden voor de toekomst. In de praktijk blijkt ook dat zo'n 75 m2 groen per woning een goed richtgetal is. De gemeente Venray hanteert daarom deze norm voor alle uit- en inbrei- dingslocaties. Om het bestaande groen te behouden voor de toekomst heeft het kabinet in de nota verder aangegeven dat gemeenten bij inbreidings- plannen voor bestaand bebouwd gebied duidelijk moeten maken hoe ze dat willen invullen. En hoe ze de intensere bebouwing wil bereiken zonder dat dat ten koste gaat van het groen in het gebied. Zo realiseren we duurzaam en efficiënt beheer van het openbaar groen. Krijgt u een telefoontje of fax met de vraag of u tegen een maandelijks te betalen bedrag een advertentie wilt plaatsen in een 'gemeentegids' of op een speciale website? Let goed op, want hierbij gaat het niet om de officiële gemeentegids van Venray. Voor de officiële gemeentegids kunt u bezoek krijgen van een acquisiteur van uitgeverij City Tourist Promo tions uit Kaatsheuvel. Die kan zich legitimeren aan de hand van een officiële acquisitiebrief ondertekend door het college van Burgemeester en Wethouders van Venray. De nieuwe versie van de gemeentegids, editie 2006-2007, verschijnt deze zomer. Een digitale versie van het adressenbestand uit de gids vindt u op www.venray.nl. Van "Het is hier prachtig om te wonen." tot "Het ziet er hier niet uit.". Al zijn de meningen verdeeld, in het Venrayse is het 'groen' een actueel gespreksonderwerp. Deze signalen zijn voor de gemeen te van belang voor een duurzaam groenbeleid, de visievorming en het dagelijks beheer. De gemeente Venray besteedt veel aandacht aan het beheer en onderhoud van het groen en aan nieuwe ontwikkelingen en projecten. Want uit onder zoek blijkt dat groen belangrijk is voor de leefbaarheid, de menselijke gezondheid, de economie en de natuur. Zo is een groene omgeving gunstig voor het economische vestigingsklimaat. In het algemeen én het trekt het toeristische en recreatieve bedrijfsleven aan. Daarbij draagt groen bij aan Om de Venrayse jeugd meer te betrekken bij de politiek zet de gemeente samen met het Raayland College schaduwver kiezingen op voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. Twee klassen van het VMBO-Th bereiden de verkiezingen voor. Voor het project krijgen zij een beoordeling die meetelt voor het eindexamen. De twee klassen hebben de pro gramma's van de negen deel nemende partijen uitgespit en de informatie in affiches en flyers ver werkt. Verder maken ze onder meer oproepkaarten voor de schaduwver kiezingen. Op 8 februari kregen de politieke partijen de kans om zich te manifesteren. Afgevaardigden van de partijen spraken de leerlin gen kort toe en probeerden zo hun stem te winnen. Daarna mochten de leerlingen de politici met vragen bestoken. Loco-burgemeester Jan Driessen opende deze manifestatie. Verkiezingsavond Op 22 februari mogen alle leerlin gen van het Raayland College, met uitzondering van de klassen 1 en 2, deelnemen aan de schaduwverkie zingen. Tijdens de verkiezingsavond op 7 maart worden de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen, van het referendum over circuit De Peel en de uitslag van de schaduwverkie zingen bekendgemaakt. Een aantal leerlingen van het Raayland krijgt een uitnodiging voor de verkiezings avond. Zij gaan dan in debat met politici, waarbij het vooral gaat over de uitslag van de schaduwverkiezin gen. Burgemeester en Wethouders denken met het schoolproject een stap te hebben gezet om de Ven rayse jeugd meer te betrekken bij de politiek in het algemeen en bij de Venrayse politiek in het bijzonder.

Peel en Maas | 2006 | | pagina 17