1 'We geven bruikbare spullen een tweede leven' a 'Heerlijk om weer eens vrijblijvend carnaval te vieren' Koester uw Monument Open dagen De Kleine Circustent h m 3*, Honderdzevenentwintigste jaargang - week 6 - donderdag 9 februari 2006 De Winkel van Sinkel in Venray bestaat 25 jaar Op 13 februari bestaat de Winkel van Sinkel in Venray precies 25 jaar. In deze kwart eeuw is er veel gebeurd en ver anderd. De winkel wordt gerund door een zeventigtal vrijwilligers. Zonder hen had de Winkel van Sinkel het jubi leumfeest op 13 februari nooit kunnen vieren. Doortje Poels (73) heeft samen met Ger de Koster (75) de dage lijkse leiding over de Winkel van Sinkel. "De winkel heeft al heel veel geld geschonken aan goede doelen. De vaste projecten die in India worden gesteund, zijn nog grotendeels dezelfde als 25 jaar geleden. En dat vind ik wel heel bijzonder. Zo zijn er scholen die we hebben opgebouwd en waar we ieder jaar weer iets extra's voor kunnen doen, bijvoorbeeld een verdieping er bovenop of een internaat erbij. Ook andere pro jecten steunen we. We hebben netten gekocht voor vissers die hun netten hadden verloren tij dens de tsunami, en ook SOS Meerlo-Wanssum hebben wij gesteund. De Stichting Broodnodig in Tilburg ontvangt jaarlijks een bedrag van ons. En allerlei projecten in diverse lan den, onder meer in Indonesië en Brazilië, kunnen op onze steun rekenen." Er is veel veranderd in de afge lopen vijfentwintig jaar. Er zijn veel wisselingen in vrijwilligers geweest en de Winkel verkoopt de laatste jaren veel meer produc ten dan in het begin. "Er zijn veel meer regeltjes wat wel en niet meer mag. Dat is niet altijd in ons voordeel. Zo moeten we tegen woordig voor al ons afval betalen dat wij bij het milieustation aan bieden. Ook hadden we vroeger een auto waarmee we de spullen bij de mensen thuis gingen opha len. De auto hebben we verkocht, omdat het simpelweg te duur werd voor de Winkel. We huren nu eens in de twee weken een busje waarmee we al onze klus sen doen, dat gaat ook prima. Het uiteindelijke doel is hetzelfde gebleven: zoveel mogelijk geld verzamelen en dit schenken aan goede doelen." Bij de Winkel van Sinkel in Venray werkt nu een zeventigtal vrijwilligers. Iedere vrijwilliger is minimaal twee dagdelen per week inzetbaar. Zonder deze vrij willigers had de Winkel niet meer bestaan. "We missen wel aanwas. Wat we nodig hebben, zijn jonge re mensen die een steentje willen bijdragen. De Winkel biedt klan ten en de vrijwilligers sociale interactie, mensen staan vaak heel lang met elkaar te kletsen. Ik vind dit mooi. Het geeft mij een vol daan gevoel. Onze Winkel zorgt ervoor dat bruikbare spullen een tweede leven krijgen en goede doelen steunen. Prachtig toch?" In de toekomst gaat er wel nog het nodige veranderen. Poels: "We zijn op zoek naar een ander pand, en dat is geen gemakkelijke opgave. Waarschijnlijk zal ons huidige onderkomen een andere bestemming krijgen. Dus wij zijn genoodzaakt om iets anders te zoeken." GEZICHTSBRUINER Poels heeft veel meegemaakt in de afgelopen vijfentwintig jaar. "Zo waren er eens een jongen en een meisje die een gezichtsbrui- ner kochten. Ik had ze verteld dat je er in het begin niet te lang voor moest zitten. Na twee dagen kwa men ze beiden terug, alleen had de jongen een vuurrood gezicht en was hij bij de huisarts geweest. Bleek dat zijn hele gezicht ver brand was. Ze hadden geen geld om zalf te kopen en toen heeft de Winkel van Sinkel de zalf gekocht voor deze jongen. Dat zijn dingen die me altijd zullen bijblijven." De Winkel van Sinkel viert don derdag 16 februari haar jubileum. Alle vrijwilligers worden die dag getrakteerd op een Limburgse koffiemaaltijd. Fun Sijbers kondigt zijn afscheid als vorst van de Pielhaas aan De emoties gierden zater dagavond door zijn lijf. Het was toch een moeilijk moment voor Fun Sijbers (45), vorst van de Pielhaas. Wat in de wandelgangen al werd gefluisterd, werd zaterdag avond tijdens Circus Mok in De Schouwburg bewaarheid: Fun stopt ermee. Na vijf jaar vorstschap vindt hij het welle tjes. Op vasteloavesdinsdag draagt hij de scepter over. Het afscheid zal hem moeilijk val len. "Maar ik ben blij dat ik kan stoppen op een moment dat ik dit zelf wil én ik het nog allemaal geweldig leuk vind." "Ik heb vijf geweldige jaren als vorst beleefd en de functie als vorst altijd met veel plezier beoe fend. Het was mijn uitdrukkelijke wens om te stoppen aan het einde van de vastelaovend, op de dinsdag dus, zodat ik op aswoens- dag ook echt vorst-af zou zijn. Ik vind dat een natuurlijk moment om te stoppen." Fun moest wel even slikken zaterdag tijdens Circus Mok. "Vijf jaar lang heb ik het gepresenteerd en nu moest ik zeggen dat dit mijn laatste jaar was. Dat was best moeilijk. Zeker om te beginnen met die boodschap. Als je dan hoort en ziet dat mensen schrik ken als ik vertel dat dit voor mij het laatste jaar is en dat ik afzwaai als vorst, dan doet me dat wel wat. Vorst zijn is een zeer aparte rol. Het is bijzonder, maar soms ook solistisch. Het leuke is dat ik veel contact heb met mensen." Fun stopt niet omdat hij is uit gekeken op de functie van vorst van de Pielhaas. Er zijn andere redenen. "Sinds 1991 ben ik betrokken bij de Pielhaas en heb ik zitting gehad in verschillende commissies. De functie van vorst heeft me in al die jaren gebracht wat ik me ervan had voorgesteld, en zelfs nog meer dan dat. Maar ik ben nu tot de conclusie gekomen dat ik graag weer samen met mijn vrouw en vrienden vastelaovend wil vieren. Met name Mariëtte heeft mij in de afgelopen jaren veel moeten missen. Als vorst heb ik veel verplichtingen en moet ik tijdens de carnavalsperiode op veel plaatsen tegelijk zijn. Het is een druk schema, waarbij ik altijd op de klok moet kijken en het protocol in de gaten moet hou den. Het lijkt me heerlijk om weer vrijblijvend carnaval te vieren zonder alle verplichtingen." Naast het strakke schema merkt hij ook dat het fysiek zwaar is. "Ik ben inmiddels één van de oud sten. De gemiddelde leeftijd van de leden van de Raad van Elf ligt een stuk lager dan die van mij, en dat merk ik tijdens die dagen ook wel. Ik heb in een periode van vijf tot zes weken een erg druk sche ma. Veel vergaderingen, feesten en recepties. Het kost me fysiek steeds meer energie. Bovendien gaat het ten koste van andere hob by's." OPVOLGER Fun heeft veel zin in zijn laatste weken als vorst, maar ziet er ook tegenop. "Dit jaar bestaat het prin sentrio uit vrienden van mij, dus dat maakt de laatste periode wel erg speciaal, maar ook emotioneel zwaar." Fun Sijbers is een carnavalsvier der pur sang. En toch is hij nooit prins geweest. "Maar ik heb wel het gevoel dat ik ieder jaar een beetje prins ben! Ach, enerzijds vind ik dat wel jammer, maar ik heb nu na al de jaren niet meer de behoefte om prins te worden. Ik heb zoveel meegemaakt als vorst en zoveel ervaringen opgedaan, dat ik niet meer vrij en onbevan gen prins zou kunnen zijn. Het is mooi geweest. Ik ben er trots op dat ik vijf jaar vorst van de Pielhaas was. Dat kunnen er maar weinig zeggen." "Ik blijf natuurlijk wel actief en fanatiek vastelaovend vieren. Sinds een paar jaar schrijf ik ook teksten voor carnavalsliedjes en daar kan ik volgend jaar meer tijd aan besteden. Maar bovenal ga ik dan met mijn Mariëtte en vrien den carnaval vieren zonder ver plichtingen en zonder op de klok te hoeven kijken." Het pand aan het Henseniusplein 1 in Venray, waar van vroeger het eerste gedeelte van de Henseniusstraat het Frontespies-straatje werd genoemd. Het eerdere pand Angele staat er weer alsof het nooit is weggeweest. De Venrayse MC Architecten kregen de opdracht om het gebouw te ren overen. Vanwege bouwtechni sche problemen die dit met zich mee bracht is in overleg met de eigenaar besloten om dit pand tot en met de kelders af te breken en het in de historische, karakteristie ke vroegere staat te doen herrij zen. Na alles fotografisch te heb ben vastgelegd en de oude foto's van 1900 (dit in verband met de raamindelingen) te hebben bestu deerd is aannemer H. Raedts uit Oostrum in 2005 begonnen met het bouwen. Opvallend is de over- hoekse topgevel waarvan er nog enkele in originele staat zijn in Venray,b.v. hoek Eindstraat- Hoenderstraat. Het dak is bedekt met Tuiles du Nord pannen, opge trokken met donkerrode steen, gemetseld in kruisverband .De raamindelingen zoals die was in 1900 zijn weer gehandhaafd. Ook zijn er weer de speklagen, het bij zondere geknipte voegwerk en de segmentbogen met karakteristieke opvullingen. Aan de zijkant een fries met driedubbele muizentan- den. Verder in de topgevel, fraai gedetailleerde consolen met nis sen en bovenop de top een bijzon dere afdekking. In Venray spreekt men van d n Tornp. Aan Deze panden met afgeplatte hoeken met topgevel staan geven een kruispunt of t-splitsing aan. Kent u ook zo n bijzondere plek in Venray of een van zijn kerkdorpen en heeft u een digitale foto ter beschikking dan kan men die opsturen naar Stichting Venray Monumentaal, Groene Hart 7, 5801 SX in Venray. E-mail venray- monumentaal@kpnplanet.nl. Aan de Wilgenstraat in Venray, gelegen in de nabij heid van het centrum, treft men een bijzonder gebouw aan. De opvallende cirkel vorm en de houten contouren van het gebouw springen in het oog. De vaak buiten spe lende kinderen nodigen als het ware uit om eens verder te gaan kijken. Hier blijkt al gauw dat de naam die het gebouw gekregen heeft in alle opzichten zeer van toepas sing is. Het gaat hier over kinder centrum De kleine Circustent. Het gebouw roept de associatie op met een circustenthet mid denterrein doet denken aan een echte circusarena. De vrolijke kleuren, de kindergeluiden, kin deren helemaal in hun rol als prinses, ridder of gewoon als vadertje en moedertje, geven direct het gevoel op een plek te zijn waar het voor kinderen aan genaam is om te verblijven. De kleine Circustent is een kin dercentrum waar dagopvang wordt geboden aan kinderen van nul tot vier jaar en is één van de nieuwere kindercentra van SSK (Samen Sterk in Kinderopvang). SSK is een regionale organisatie voor professionele kinderopvang voor kinderen van nul tot dertien jaar in Noord-Limburg en Oost- Brabant. SSK hanteert als uit gangspunt dat ieder kind uniek is en dat voor ieder kind individu ele aandacht bestaat. Vertrouwen en veiligheid vor men de basis voor een goede opvang, waarbij het belangrijk is dat kinderen worden aangemoe digd tot zelfstandigheid en zelf redzaamheid. Hoewel De kleine Circustent een van de grotere kinderdagverblijven van SSK is, geeft de cirkelvormige bouw met aan beide zijden vier groepen rond een ruime speelhal, toch het gevoel van geborgenheid en herkenbaarheid zaken die voor kinderen heel belangrijk zijn. In de twee babygroepen wordt opvang geboden aan kinderen van nul tot twee jaar. In deze groepen ligt het accent op de verzorging van kinderen. Daarnaast worden er leeftijdsspe cifieke activiteiten aangeboden. PEUTERS Verder zijn er twee peuter- groepen voor kinderen van twee tot vier jaar. Bij deze leeftijds groep ligt het accent wat minder op verzorging maar des te meer op het aanbod van leuk speelma teriaal en uitdagende activiteiten, specifiek voor deze leeftijds groep. Op deze manier wordt aangesloten bij de ontwikkelings fases van de kinderen. Hierdoor worden kinderen gestimuleerd zich verder te ontwikkelen. Naast de baby- en peutergroe- pen treft men op De kleine Circustent nog vier verticale groepen aan waarin kinderen van nul tot vier jaar worden opgevan gen. Omdat hier sprake is van een bredere leeftijdscategorie ontstaat het idee van een gezins situatie; broertjes en zusjes kun nen hier samen in één groep spe len. LEREN Bovendien leren kinderen heel veel van elkaar bij deze vorm van opvang en inspireren ze elkaar tot nieuwe ontdekkingen, andere spelvormen en sociaal gedrag. Naast de groepen voor dagop vang vindt u ook peuterspeelzaal De Paddestoel in hetzelfde gebouw. Op donderdag 16 februari van 17.00 tot 19-30 uur en op vrijdag 17 februari van 19-00 tot 21.00 uur wordt er open huis gehouden en kunnen (aanstaande) ouders en belang stellenden een kijkje komen nemen en de sfeer van het cen trum komen proeven. Meer informatie is verkrijgbaar via tel. (0478)517060, Maria van Hoof, teamcoördinator of via tel. (0478)517747, Hilde Jenniskens, afd. Klantenservice SSK. Zie ook www. ssk-venraynl EL EN MAAS

Peel en Maas | 2006 | | pagina 15