Sponsoring Felimaas €19, X PEEL EN MAAS Donderdag 9 februari 2006 - Pagina 11 Swolgense cineast voor Unesco naar de Filippijnen De 4l-jarige cineast Wiel Lenssen uit Swolgen ziet de komende maanden een droom werkelijkheid worden. Hij heeft namelijk een opdracht gekregen van de wereldorga nisatie Unesco om op de Filip pijnen samen met de inheem se volkeren vast te leggen hoe deze mensen leven en wat hun visie is op het leven. "Het is dé opdracht waarop ik zat te wachten om samen iets te doen met de mensen ter plaat se. Niet ik hanteer de camera, maar de mensen zelf. Ik leer hen de vaardigheden en zij fil men", aldus Lenssen, die giste ren (woensdag) samen met zijn vrouw Diana en twee zonen Giel en Laurens vanaf Schiphol naar de Filippijnen is vertrokken. De Swolgense filmer blijft tot deze zomer in de Filippijnen, ter wijl zijn familie begin mei terug keert. "Ik heb een zogeheten open ticket. Wellicht dat ik nog onder werpen tegen het lijf loop waar ik iets mee kan doen", aldus de cre atieve cineast. Het Unesco-project komt er in het kort op neer, dat Unesco onlangs aan het culturele erfgoed van inheemse volkeren een beschermende Unesco-status heeft gegeven als zijnde werel derfgoed. Immers, steeds meer unieke uitingen, kennis en gebrui ken van inheemse culturen staan wereldwijd onder druk en ver dwijnen. Unesco biedt aan inheemse culturen de gelegen heid zoveel mogelijk van de eigen cultuur te documenteren, vast te leggen voor de eigen en de komende generaties. Een van de manieren is het aan bieden van samenwerkingsver banden tussen ervaren filmmakers en de participerende cultuur. Lenssen: "In dit verband ben ik door Unesco gevraagd om samen met de Igorot-bergstammen in het noorden van de Filippijnen een documentairefilm te maken over hun visie op de veranderingspro- Wiek Lenssen is woensdag voor een bijzonder project samen met zijn familie vertrok ken naar de Filippijnen. cessen in hun wereld en de pro blemen waarmee ze worden geconfronteerd." VOLKEREN Dit project is het zesde Unesco- project in een serie. Eerder werd het uitgevoerd bij de oerwoud pygmeeën in Gabon, de San in Zuid-Afrika, de Quechua-indianen in Peru en nog enkele volkeren. De mensen in de Filippijnen ont vangen de basisapparatuur om videodocumentaires in eigen beheer te kunnen produceren, samen met een training waarin kennis wordt overgedragen. "Dat is mijn taak daar ter plekke. Zij bepalen wat er wordt vastgelegd en hoe. Ik moet het in goede banen leiden. Dat geldt ook voor de montage. Het beeldmateriaal dat we daar samen schieten, wordt ter plekke gemonteerd in een documentaire van pakweg 20 tot 25 minuten", aldus Lenssen. Unesco draagt vervolgens zorg voor de distributie van de eind producten, binnen de eigen cul tuur, naar andere inheemse cultu ren en naar publieksgroepen in het Westen (tv-kanalen, internet, etc.). Kofi Anan noemde in zijn kersttoespraak voor de VN het belang van het creëren van even wichtige media-inhoud ter voor koming van verscherpingen van tegenstellingen tussen culturen onderling. In dit verband verwees hij onder andere ook naar dit bij zondere VN-initiatief. Wiek Lens sen is blij dat hij daaraan op zijn eigen wijze een bijdrage aan kan leveren. BERGSTREEK Het nieuwste project van Lens sen is inmiddels opgepakt door het NCIV, (Nederlands Centrum voor Inheemse Volkeren) in Amsterdam, het documentairefes tival Beeld voor Beeld in Amster dam (en Antwerpen) en het tijd schrift Baribal van uitgeverij Walas Media te Amersfoort, die met name actief is binnen het basison derwijs, met het verspreiden van een (thematisch) periodiek en het aanbieden van projecten over inheemse culturen aan basisscho len. Zoals bekend gaan de twee zonen van Wiek, Laurens en Giel, tijdens hun verblijf op de Filippij nen ook aan de slag, en leveren de websites van Baribal en SOS Meer- lo-Wanssum tekst en mogelijk beeldmateriaal van hun bevindin gen, speciaal bedoeld voor kinde ren van het basisonderwijs. Gedu rende de drie maanden woont, werkt en leeft de Swolgense fami lie in Tadian, een agrarische bergs treek, vooral bekend door de schitterende rijstterrassen van de Igorot in het Cordillera-gebergte. De kinderen krijgen 's morgens les van Diana en 's middags het vak wereldoriëntatie. Ze werken samen met Diana (die ook vrijwil ligster is van SOS Meerlo-Wans- sum, red.) aan de website van Baribal en SOS Meerlo-Wanssum. Wiek Lenssen heeft hoge ver wachtingen van zijn nieuwste opdracht. Het is zijn vijfde grote productie. Zo maakte hij bij de Papoea's op Nieuw-Guinea al twee films die internationale aan dacht kregen. Zijn jongste project was de film en het boek over de voorspellingen van de Maya-india nen: een bioscoopfilm van 85 minuten die in diverse grote bio scopen is gedraaid en internatio naal een documentaireprijs ople verde. Begin januari is de 20-jarige Meerlo ClOS-studente Marloes Joore voor een stage van vijf maanden naar Chili vertrok ken. Ze wilde al altijd een keer naar het buitenland gaan en kreeg nu de kans om te gaan werken in het kindertehuis Hogar Esperanza in het stadje Chilian dat SOS Meerlo-Wan- sum de afgelopen drie jaren heeft gesteund. De ClOS-oplei- ding is een sport- en bewe gingsopleiding en is gevestigd in Sittard. Speciaal voor het weekblad Peel en Maas houdt Marloes een dagboek bij. De eerste drie weken hier in Chilian heb ik me hier een beetje georiënteerd. Bovendien heb ik nog wat tripjes gemaakt met sta giaire Puk Poels uit Oostrum die hier ook heeft gewerkt. Puk is een Chileense die als kind in dit huis is opgevangen en door Oostrumse ouders is geadopteerd. Voor haar is het de laatste week. Ik ben nu volop bezig met activiteiten met de kinderen. Hier in Chili is het nu zomer. Dus de grote kinderen mogen hier ook op vakantie. Ze gaan dan naar de bergen waar een groot bos is en veel ruimte om te spelen. Deze maand ben ik ook in de bergen om samen met de kinderen bewegingsactivitei ten te gaan doen. De eerste weken heb ik in het kindertehuis vooral gewerkt met kleinere kin deren. We hebben veel getekend, die ren, handjes en voetjes. Ik heb zelf kleurplaten gemaakt, die de kinderen hebben gekleurd met vingerverf, met sjabloontjes (die we ook zelf gemaakt hebben) met kleurpotloodjes en ze hebben de tekeningen beplakt met stukjes crêpepapier. We maken de teke ningen niet alleen heel mooi, maar we vertellen tussendoor ook welke dieren ze hebben getekend en wat het bijzondere van die die ren is. Spelenderwijs leren. Ook spelen we wat met een bal en hebben we gedanst op muziek. Ik heb een nieuwe radio gekocht van het geld dat de kin deren van basisschool Megels- heim in Meerlo hebben ingeza meld tijdens de kerstmarkt. Ze hadden er hier wel een, maar de cd-speler was kapot. Ook heb ik een radio gekocht die we in de bergen kunnen gebruiken. Dan hebben we daar ook muziek en kunnen de kinderen kansen. En ik heb nieuwe ballen gekocht en heel veel spulletjes om mee te knutselen. We kunnen voorlopig wel goed aan de slag. De kindjes vinden het erg leuk om activitei ten te doen, vooral nu het vakan- Marloes Joore met enkele kin deren in het tehuis. tie is. De kindjes hier zijn wel anders dan in Nederland. De kleine kin deren hebben toch al heel veel problemen. Dit komt omdat hun ouders niet goed voor hen kun nen zorgen. Ze hebben nooit vol doende aandacht gehad van hun ouders en ook heel weinig liefde. Omdat de ouders van die kinde ren niet meer goed voor hen kon den zorgen, zitten ze nu hier. Hier krijgen ze aanacht en liefde. Er zijn best veel kinderen en de tia's (zo noemen ze de leidsters) zor gen voor hun. Het is natuurlijk erg veel werk voor de tia's om voor zoveel kinderen te moeten zorgen. Daarom krijgen de kinde ren gedeelde aandacht en vinden ze het erg fijn als ze met mij mogen tekenen of met een bal mogen spelen. Dan krijgen ze toch even de aandacht die ze nodig hebben. Vanmorgen heb ben we de kinderen geschminkt. Dat was erg leuk en de kinderen vonden dat ook erg leuk. Ik hoop dat ik in de bergen waar de iets grotere kinderen zijn ongeveer 6-9 jaar) ook veel leuke dingen met ze kan doen. Ik neem de materialen mee die ik hier heb gekocht zodat we lekker aan de slag kunnen.Verder is het land Chili hier heel erg mooi en het zonnetje schijnt ook lekker. Over een maand zal ik schrijven hoe het was met de grotere kindjes en wat voor activiteiten we met hun hebben gedaan. Marialof in Tienray De feestdag van Onze Lieve Vrouw van Lourdes is 11 februari. Het is de dag waarop in 1858 Maria voor het eerst aan Bernadet- te verscheen in de grot van Lour des. Natuurlijk wordt dit feest ook gevierd in Klein-Lourdes te Tien ray. "Want het is natuurlijk niet direct voor ons allen mogelijk om deze dag in Lourdes door te bren gen, maar naar Klein-Lourdes gaan dat moet toch kunnen", laat pastoor Ruud Verheggen weten. "Dit jaar valt deze dag op een zaterdag zodat het ook mooi met de parochievieringen gecombi neerd kan worden." De vieringen vinden als volgt plaats: 15.00 uur: Marialof, verzorgd door een bede vaart van het parochiecluster van Roermond en Herten, 18.00 uur: plechtige H. Mis, opgeluisterd door het gemengd koor van Tien ray. Natuurlijk is de kerk ook overdag geopend van 10.00 uur t/m 16.00 uur voor een persoon lijk bezoek en gebed bij de grot. Van Ameland tot Polen Als ouderen tegenwoordig nog achter de geraniums zitten te verpieteren, ligt dat voor een belangrijk deel aan hen zelf. Want of je het nu hebt over cultuur, recreatie, ont spanning of sport: ook voor ouderen is het aanbod op deze gebieden vandaag de dag rijk geschakeerd. In onze regio bestaat zelfs een aparte stich ting die reizen voor 55-plus- sers op touw zet. De Stichting Reiscommissie Ouderen Horst- Sevenum en Maasdorpen is al meer dan dertig jaar actief. Ze organiseert meerdere reizen per jaar, in binnen- én buiten land. De belangstelling is tel kens groot, zo blijkt uit een gesprek met twee bestuursle den van de stichting, Jan Engels en Jan Nefkens. Het begon allemaal in 1972 toen het maatschappelijk werk in de regio Horst-Sevenum en Maasdor pen een uitstapje voor ouderen naar Ameland organiseerde. Daar na vonden er jaarlijks een of meer dere meerdaagse reizen plaats; vanaf 1980 ook naar het buiten land. Sinds 1988 bestaat er een aparte stichting die verantwoorde lijk is voor de organisatie van de reizen. De stichting is onafhanke lijk, maar er zijn nauwe banden met de Katholieke Bond van Ouderen (KBO). Zo hebben de bestuursleden van de Stichting Reiscommissie Ouderen bijna alle maal zitting in het bestuur van hun plaatselijke KBO-afdeling. Enkelen maken daarnaast nog deel uit van het regiobestuur Peel en Maas. Jan Engels (67) uit Meerlo en Horstenaar Jan Nefkens (71) kwa men in 2000 samen in het bestuur van de stichting. Gewezen docent Jan Engels is "gewoon" bestuurs lid; Jan Nefkens is secretaris en plaatsvervangend voorzitter. Santen met hun medebestuursle den stoppen ze vele uren in de voorbereiding en begeleiding van de reizen. Jan Nefkens, voorheen eerst parlevinker op de Maas en daarna medewerker van Rijkswa terstaat: "Normaal gesproken orga niseren we drie meerdaagse rei zen per jaar. Dat kost inderdaad heel wat tijd. Je wilt alles toch tot in de puntjes geregeld hebben. Aan de deelname hangt een behoorlijk prijskaartje en dan mogen mensen terecht verwach ten dat alles in orde is. Gelukkig hebben we sinds een aantal jaren een perfecte samenwerking met Munckhof Reizen. Wij leggen daar onze eisen en wensen op tafel en zij draaien vervolgens, in goede samenwerking, een programma in elkaar dat klinkt als een klok." WEINIG RECLAME Echt veel reclame hoeven de organisatoren meestal niet te maken voor de reizen. Jan Engels: "In de loop van die meer dan der tig jaar hebben we natuurlijk een bepaalde naam opgebouwd. Veel mensen gaan al jarenlang mee. We zenden altijd een inschrijfformu lier mee met de Nestor, het leden blad van de KBO. Daarmee berei ken we meer dan 3-500 mensen hier in de regio. Meestal levert dat alleen al ruim voldoende aanmel dingen op." Deze zomer staat een tiendaag se rondreis door Polen op het pro gramma. Waarom juist Polen? Jan Engels: "We hebben afgelopen jaar een enquête gehouden. Daaruit bleek dat veel mensen een voor keur hadden voor Oost-Europa, en dan met name Polen. Dat is denk ik wel verklaarbaar. De huidige generatie ouderen heeft een veel grotere reis- en vakantie-ervaring dan die van twintig of dertig jaar terug. Vroeger was een vakantie in het buitenland eerder uitzonde ring dan regel. Ouderen van nu kennen West-Europa bij wijze van spreken vaak al van binnen en van buiten. Voor hen is Oost-Europa nog onontgonnen gebied. Dat ver klaart waarschijnlijk waarom we in een mum van tijd volgeboekt waren. We hebben zelfs een wachtlijst aan moeten leggen." Meer dan honderd ouderen maken de reis naar Polen mee. Voor het eerst reizen ze niet alle maal tegelijk. Jan Nefkens: "Het werd allemaal een beetje te mas saal. Niet elk hotel of restaurant ziet graag een groep van honderd mensen tegelijk binnenkomen. Bovendien is het zeker bij rondrei zen wel eens lastig hotels te vin den die over zo'n grote capaciteit beschikken. Daarom hebben we deze keer gekozen voor twee rei zen: de een in mei en de andere in juni. Het programma is identiek. Op de heen- en terugweg verblij ven we telkens een nacht in Duits land. In Polen maken we een rondreis, met zeven overnachtin gen in vier plaatsen. Overigens heeft deze reis nog een nieuwtje: we maken voor het eerst gebruik van een extra reisleider. Normaal gesproken doen we alles zelf, uiteraard met behulp van de chauffeur, maar in dit geval von den we het toch beter ook gebruik te maken van een beroeps-reisleider die zowel Pools als Nederlands spreekt." Deelname aan de reizen staat in principe open voor alle 55-plus- sers uit de regio. Een voorwaarde is wel dat de deelnemers zich zelf standig moeten kunnen redden. Jan Nefkens: "Vooral de buiten landse reizen die we maken, zijn excursie/cultuurreizen. Dat bete kent vaak stadswandelingen en het bezoeken van allerlei beziens waardigheden. Dat vraagt toch wel wat van de deelnemers. Daar om adviseren we mensen die niet goed ter been zijn niet mee te gaan, hoe spijtig dat ook is." Zoals gezegd zijn de reizen naar Polen volgeboekt. Wel is het nog mogelijk deel te nemen aan de zesdaagse reis (4 tot en met 9 sep tember) naar het Drentse Odoorn. Belangstellenden kunnen daar voor contact opnemen met Jan Engels (0478-691808) of Jan Nef kens (077-398 0230). Schizofrenie Veel familieleden van mensen met schizofrenie hebben behoefte aan steun en goede voorlichting over schizofrenie en het omgaan met hun familielid. Daarom ont wikkelde het Trimbos-instituut samen met instellingen voor gees telijke gezondheidszorg (GGZ) en de familieledenvereniging Ypsilon de cursus Psycho-educatie voor familieleden van mensen met schi zofrenie. De cursus wordt inmid dels op brede schaal aangeboden in het land. In Noord-Lintburg ver zorgen Mensana RIBW Noord- en Midden-Lintburg en de GGZ-groep Noord- en Midden-Lintburg santen deze cursus. Doel van de cursus is de kwaliteit van leven van familie leden te verhogen door hen te hel pen nteer grip te krijgen op de situatie. Dit gebeurt door het geven van informatie en tips, het oefenen van vaardigheden en het ervaren van steun door anderen. Familieleden, partners en andere direct betrokkenen van mensen met schizofrenie kunnen aan de cursus deelnemen. De cursus bestaat uit tien bijeenkomsten van twee uur met thema's als: wat is schizofrenie: leren herkennen van verschijnselen, behandeling en medicijnen, omgaan met iemand met schizofrenie, omgaan met de eigen last en lijden als familielid, problemen oplossen, de weg leren kennen bij instanties en omgaan met onbegrip van de bui tenwereld. De cursus start bij vol doende deelnemers op dinsdag 14 maart en wordt gegeven in het Dag Activiteiten Centrum (DAC) aan de Jan van Venlostraat 1 in Venlo. Voor meer informatie en aanmelding kan men contact opnemen met Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid via tel. (0478)527066 of e-mail igg@ggznml.nl. De gemeente Meerlo-Wans sum verleent een sponsorbij drage van 500 euro aan Fanfa re Vriendenkring voor de organisatie van het vijftigste Felimaas solistenconcours op zaterdag 1 en zondag 2 april. Het Felimaasconcours is een samenwerkingsverband van de muziekverenigingen uit Meerlo- Wanssum en de voormalige gemeenten Broekhuizen en Grub- benvorst, dat onder meer jaarlijks een solistenconcours organiseert. Dit vindt dit jaar voor de 50ste keer in Swolgen plaats. Om de jubileumeditie van het concours extra luister bij te zetten, is de organisatie van plan om voor de jeugd van de acht deelnemende verenigingen iets extra's te doen. Het college heeft besloten om dit bijzondere initiatief' te waarderen met een bedrag van 500 euro uit het algemeen werkfonds. Het werkfonds- in de wandelgangen ook wel sponsorfonds genoemd- is speciaal bedoeld om bijzondere initiatieven te kunnen steunen. Van de gemeente Horst aan de Maas en de Rabobank krijgt de organisatie ook een bedrag van 500 euro. Twee bands in OJC Merlin In OJC Merlin aan de Peschweg in Meerlo zijn op zaterdag 11 februari twee bands te gast: 69 charger en Saturday Night Beavers. 69 Charger is een van de grootste punkbands in Nederland. De band verzorgde grote tours in Europa met onder meer The Hives, The Spades en Nashville Pussy. Eind 2005 kwam het nieu we album van de formatie uit. Saturday Night Beavers brengt echte rock- 'n- roll, met invloeden van de Ramones, AC/DC, Guns 'n Roses, Chuck Berry en The Beach Boys. Aanvang: 21:00 uur. De zaal is vanaf 20:00 uur geopend en de entree prijs is 4 euro Voor meer informatie kijk op www.ojcmerlin.nl of bel 0478- 691769. Een jaarabonnement kost u slechts 50 Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uitVenray en Meerlo-Wanssum. Naam: Adres: Postcode Woonplaats: Tevens machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld van mijn bank- of girorekening af te halen. J Bankreknr.: Stuur deze bon op naar Antwoordnummer 13, 5800 VB Venray (postzegel NIET nodig) Wiek Lenssen legt inheemse cultuur vast Marloes geniet in kindertehuis Chili Meerlo-Wanssum Stichting organiseert reizen voor ouderen postcode 5800-5899 rhandtekening: V

Peel en Maas | 2006 | | pagina 11