Prijsuitreiking 'Klaart het nog op?' Beter omgaan met stress Sleutel van Rabobank overgedragen m Het Venrays Voorjaarsdictee (U artoest Venrays vooriaars ZAKELIJK BEKEKEN PEEL EN MAAS IIEfill S C HOUWBURB THEATERCAFE-DINER PEEL EN MAAS Meer dan honderd gasten, deelnemers en hun naasten, waren donderdag 26 januari 2006 aanwezig bij de prijsuit reiking van de creatieve wed strijd 'Klaart het nog op„?'.Wie zou er tot de prijswinnaars behoren? De belangrijkste vraag die het publiek zich stel de op dat moment. Op een bijzondere wijze aan dacht vragen voor het thema depressie, dat was het uitgangs punt voor deze wedstrijd. De organisatie, afd. Preventie Informatie van de GGZ-groep Noord- en Midden-Limburg, was dan ook bijzonder blij en verrast met de vele inzendingen en posi tieve reacties. "Emoties en stemmingen zijn voor mensen vaak gemakkelijker op creatieve wijze uit te drukken dan met woorden", sprak Geert Derks, Raad van Bestuur, in zijn openingswoord. Hierna werden door de juryvoorzitter Piet Hermans de prijswinnaars bekend gemaakt. De le prijs, 250,-, ging naar mevrouw A. Janssen-Peeters uit Horst. Zij schilderde een por tret van een vrouw op de bodem van een antieke lade. "Een la vol herinneringen", aldus de juryvoor zitter. Vervolgens waren de twee de en derde prijs, respectievelijk 150,- en 100,- voor mevrouw W. Toebast uit Venray en mevrouw M. Hendriks uit Westerbeek. Eervolle vermeldin gen waren er voor: mevr. P. Hesen, mevrouw A. Martens, mevrouw B. Bollmann, mevrouw K. van Pelt, dhr. F. Spinhof en Hans Broeseliske met 13 jaar de jongste deelnemer. Tot slot twee aanmoedigingsprijzen voor mevrouw A. Schraets en dhr. P. Hoenselaar. De expositie is ingericht in de kapel, gelegen achter het hoofd gebouw van de GGZ-groep, loca tie Stationsweg 46 te Venray. U kunt alle werkstukken zien vanaf 4 februari tot en met 18 maart 2006. Openingstijden: woensdag en zaterdag tussen 13.00 en 16.00 uur. Voor vragen of meer informatie kunt u tijdens werkdagen contact opnemen met Informatiecetrum Geestelijke Gezondheid, tel: 0478 -52 7066. In het voorjaar start een cursus Aanpakken van werkstress: voor komen van burn-out. De cursus wordt verzorgd door de afdeling Preventie en Informatie van de GGZ-Groep Noord- en Midden- Limburg. Inmiddels hebben zo'n driehon derd mensen in Noord-Limburg aan deze training deelgenomen. De training biedt goede resulta ten. Na afloop geven cursisten aan dat hun stressklachten zijn verminderd en dat zij beter met spanningen kunnen omgaan. Het is een praktische cursus, vol met handige tips, die de weg wijst naar een gezonde leefstijl in de werksituatie. Bovendien ontvangt men een werkboek met daarin een duidelijke uitleg en veel infor matie. Het boek kan men na de training, als naslagwerk blijven gebruiken. De cursus bestaat uit tien bij eenkomsten en wordt zowel in Blerick als in Venray aangeboden. De bijeenkomsten vinden plaats in de avonduren. Voor meer infor matie en aanmelding kan men terecht bij Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid via tel. (0478)527066. KRO Stiltewandeling in Merselo Merselo, met ruim duizend inwoners behoort tot een van de tien kerkdorpen van de gemeente Venray. De ligging in het land van Peel en Maas maakt het mogelijk om er prachtige wandelroutes uit te zetten. Na het grote succes van vorig jaar houden WSV Natuurvrienden in samenwerking met de KRO weer een Stiltewandeling op zondag 5 maart. De start is vanaf 8.00 uur bij café Den Tommes aan het Grootdorp 40 in Merselo. De rou tes lopen door de bosrijke omge ving van Merselo. Er wordt gewandeld in de Ballonzuil bos sen. Dit bos is vroeger geplant voor mijnhout maar is nu een prachtig wandelgebied. Verder gaan de grotere routes door de Helderse duinen en De Kuulen. Men wandelt hier nog door een Peel gebied waar schapen grazen, 's Middags is er een puzzelroute van vijf kilometer uitgezet met leuke opdrachten. Deze is zeer geschikt voor gezinnen met kin deren. De start hiervan is tussen 13-00 en 14.00 uur. De te wande len afstanden zijn: 5, 10, 15, 20 en 30 kilometer. Uiterlijke starttij den: 30km tot 10.00 uur, 20 en de 15 tot 12.00 uur, 10 en de 5 tot 14.00 uur. Alle routes zijn ook zeer geschikt voor Nordic Walking. Tevens is er een speciale route voor rolstoelgebruikers van ongeveer vijf kilometer. Open dag school Stevensbeek Scholengemeenschap Stevensbeek (vwo, havo, vmbo, lwoo, Jenaplanonderwijs) houdt op vrijdag 17 februari een open dag van 17.00 uur tot 21.00 uur. De school is gelegen aan de Stevensbeekseweg 8a. Op de loca tie Dr. Peelenstraat vindt de open dag plaats van 16.00 tot 20.00 uur. Op de locatie Stevensbeek vinden informatiebijeenkomsten plaats over begeleidingsactivitei ten, opvang en begeleiding door de teams van de onderbouw, het vmbo met leerwegondersteuning, vmbo-onderbouw, havo-en vwo- onderbouw en vwo-tweetalig onderwijs. Op de locatie Boxmeer wordt informatie gegeven over de sector vmbo-techniek en het Jenaplan voortgezet onderwijs. Onlangs droeg Pierre Schoemacher, directeur van Rabobank Gennep-Bergen de sleutel van het kantoor in Well over aan Jan Vinkenvleugel, direc teur van Rabobank Venray Meerlo-Wanssum. Reden voor deze overdracht is dat de dorpen Well en Wellerlooi voortaan bij het werkgebied van Rabobank Venray Meerlo-Wanssum horen. Op 28 november 2005 hebben de leden van Rabobank Boxmeer, Gennep-Bergen, Land van Cuijk- Noord en Peelrand ingestemd met de fusie tussen deze banken. Onderdeel van het fusiebesluit is de toevoeging van de dorpen Well en Wellerlooi aan het werk gebied van Rabobank Venray Meerlo-Wanssum. Met ingang van 23 januari 2006 is Rabobank Venray Meerlo-Wanssum dan ook huisbankier voor de Rabobankklanten uit Well en Wellerlooi. Voor de klanten ver andert er niet veel. Het kantoor blijft geopend en de openingstij den blijven hetzelfde. Met de overdracht van de sleutel komt er wel een nieuw gezicht in de bank- hal van het kantoor: dat van Patricia Penders. Het hoofdkantoor van Rabobank Venray Meerlo- Wanssum is gelegen in Venray aan het Schouwburgplein. Op dit kantoor kunnen klanten voor alle diensten terecht. Naast Well is er ook in Wanssum een kantoor. Op deze kantoren kunnen klanten de dagelijkse bankzaken regelen. Voor specialistische zaken, zoals bijvoorbeeld hypotheken en beleggen, kan het beste een afspraak gemaakt worden op een van de drie kantoren. Veel vragen kunnen ook per telefoon afgehan deld worden. Het lokale callcen- ter wordt bezet door een team van deskundige medewerkers. Heeft u vragen, of wilt u van de diensten van Rabobank Venray Meerlo-Wanssum gebruik maken: Tel: (0478) 530 300 of E-mail: info@vmw.rabobank.nl. Collecte voor Hersenstichting Vanwege het grote aantal ver schillende hersenaandoeningen, de hoge kosten (eenderde van de totale kosten in de gezondheids zorg, ruim 10 miljard euro) en de achterstand op onderzoeksgebied is er zeer veel geld voor onder zoek nodig. Geef daarom gul aan de collectant van de Hersenstichting in de week van 5 tot en met 11 februari en help de ruim 3,5 miljoen mensen met her senziekten en psychische ziekten aan een betere toekomst! De col lecte is landelijk erkend en de eer ste in de jaarlijkse reeks. Hersenaandoeningen kennen een Werkgroep Behoud de Peel De vrijwillige landschapsbe heerders van de Stichting Werkgroep Behoud de Peel gaan op zaterdag 4 februari langs een plas aan de Griendtsveense frees vlakte boompjes weghalen. Opgeven bij Wim van Opbergen via tel. (0493)319610. Verzamelen om 9 00 uur bij de kerk van Griendtsveen. grote verscheidenheid en komen op iedere leeftijd voor. Zo kan dyslexie kinderen behoorlijk frus treren bij het leren lezen en schrijven. Jeugdige toekomstplan nen worden regelmatig in de war geschopt omdat schizofrenie na de puberteit optreedt. En een beroerte zorgt helaas nogal eens ervoor dat plannen voor na de pensionering in duigen vallen. Andere bekende hersenaandoe ningen zijn ondermeer: hersentu moren, Alzheimer, migraine, depressie, ADHD, autisme, her senschudding en de ziekte van Parkinson. Dit jaar houdt de Hersenstichting/Fonds Psychische Gezondheid onder het thema Hun kopzorg raakt ons alle maal, huis aan huis een nationale collecte. Het is de eerste collecte week op het nationale collecter- ooster. Wie geen collectant aan de deur krijgt, kan een gift over maken op giro 950, Nationale Collecte Hersenziekten/Psych. Ziekten in Den Haag. Wie wil meehelpen met collecteren kan zich opgeven als collectant via collecte@hersenstichting.nl. of tel. (070)3604816. i fz: Het kan u niet ontgaan zijn dat in 2006 de levensloopregeling is ingevoerd. In beginsel bedoeld ter compensatie voor het vervallen van de VUT- regelgeving maar naar nu blijkt, lijkt het een pracht fiscaal speel tje te zijn voor vooral directeur grootaandeelhouders (DGA), waardoor een goede taxplan- ning mogelijk is. In het kort komt de regeling neer op het nu opzij zetten van salaris, dat alsnog kan worden genoten op het moment dat verlof wordt opgenomen. Elk jaar kan maxi maal 12% van het salaris worden gespaard tot een totaal maximum van 210% van het jaarsalaris. Om de gespaarde bedragen van de levenslooprekening uit te kunnen keren, dient daadwerke lijk verlof te worden opgeno men, desnoods voorafgaand aan de pensionering. Het bedrag dat door de DGA wordt gespaard is niet belast voor de loonbelas ting en komt derhalve vrijwel netto op de levenslooprekening. Bij uitkering van de levensloop rekening wordt de loonbelasting geheven. Een mooie bijkom stigheid is dat u als DGA als geen ander kunt spelen met de hoogte van het salaris. Daarmee is het bijvoorbeeld mogelijk om incidentele (maar wel reële) salarisverhogingen door middel van bijvoorbeeld een tantième toe te passen om een gedeelte van het huidige salaris opzij te kunnen zetten voor later. U mag als werknemer zelf bepalen hoeveel verlof wordt opgenomen, en dus bepaalt u zelf welke bedragen worden uitgekeerd van de levensloopre kening. Ook kunt u met de levensloop regeling gebruik maken van het ouderschapsverlof en de daarbij behorende ouderschapsverlof korting, welke 50% van het minimumloon van de opgeno men ouderschapsverlofuren beslaat. Fiscale mogelijkheden alom, vooral als u liquide middelen in privé of de B.V. over heeft. Laat u in ieder geval goed adviseren door uw belastingad viseur. Pak het fiscale voordeel nu het nog kan, want voordat u het weet is de regeling weer dusdanig versoberd dat u moet concluderen dat u een fiscaal voordeel heeft laten liggen. En dat laat u toch zeker niet gebeu ren? Mario Langeveld CONTOUR Waar was college bij jeugdprins? Gerda van Stelten (CDA) is er niet over te spreken dat burgemeester en wethouders zaterdagavond schitterden door afwezigheid bij het uitkomen van jeugdprins Tom I. "Een week eerder bij de grote prins stonden ze allemaal op de voorste rij", zei Van Stelten maandag in de vergadering met de fractievoorzitters. "En bij de Hazekeutel was er helemaal niemand. Daar had toch minstens iemand van het college bij kunnen zijn." Nederlands én Venrays 6 3 8 4 9 Donderdag 2 februari 2006 - Pagina 9 een abonnement waard r lllf! Geb geling optir naai Accountants en belastingadviseurs Alhoewel de inhoud zeer zorgvuldig is samengesteld kunnen uitgever en samen steller geen aansprakelijkheid aanvaarden voor eventuele onjuistheden of onvolkomen heden De Venrayse opzet van het dictee voorziet in een Nederlands (het grootste deel) en een dialectdeel. Vóór aanvang van het dic tee kunt u straks duidelijk in uw dicteeschrift aangeven of u 'meedingt' naar de dialect-bonusprijs. De dialectbegrippen zullen zowel in het Venrays dialect als in het Nederlands worden voor gelezen; dit betekent dat als u niet voor de dialectprijs gaat u de Nederlandse vertaling van de dialectwoorden evenzogoed fout loos dient te schrijven! De spelregels voor de voorronde (zie hier beneden onder i en 2) gelden als belangrijkste regels eveneens voor het dictee. Daaraan voegen wij toe dat voor de dialectwoor den straks de laatste editie van het Venrays Woordenboek, een uitgave van Veldeke Venray in 1998, geldt. Een jury zal bij Nederlandse en Venrayse twijfel het verlossende woord spreken. Uit de inzenders van onderstaande voorronde selecteren wij minimaal 30 kandidaten voor deelname. De organisatie heeft een 50-tal Venraynaren, een 'dwarsdoorsnede' van onze gemeenschap, uitgenodigd eveneens deel te nemen. Als door teveel afzeggingen dit aantal niet wordt gehaald leggen we voor de inzenders van de voorronde de lat een beetje lager. Wij gaan ervan uit dat voorrondedeelnemers zelf zo slim zijn het Groene Boekje pas achteraf te consulteren. Voor roekeloze en spontane deelnemers staan er op 20 maart nog eens 20 tafeltjes en stoelen extra klaar. Overige toeschou wers en twijfelaars geven wij het welgemeende advies vooral een schrijfblokje mee te brengen. Wij wensen alle deelnemers veel succes! Zoals enkele voorpublicaties reeds meldden: Venray heeft zijn eigen variant op Het Groot Dictee der Nederlandse (én Venrayse) Taal gekregen. De eerste editie ervan gaat zich afspelen op maandag 20 maart 2006 op het podium van de zaal in Schouwburg Venray; de avond begint om 20.00 uur en maakt u zich op voor een avondvullend programma! Want naast het dictee is er veel ruimte voor het uitwisselen van meningsver schillen over schrijfwijzen, achtergrondinformatie over de thema's die in het dictee voorbij komen, muzika le intermezzo's, een beetje afterparty, enzovoort. Wij rekenen op iedereen die onze taal dierbaar is! Het moge duidelijk zijn dat wij ons voor de Venrayse variant volledig hebben laten inspireren door de opzet van het nationale dictee. Dat hebben wij gedaan omdat wij zo'n opzet simpelweg niet beter kunnen bedenken. 2 Zet achter elke zin in het hokje het aantal fouten dat u in de zin heeft aangetroffen. De interpunctie telt niet mee. Per woord kan slechts één fout worden geteld, óók als dezelfde fout in een woord meerdere keren is gemaakt. Als fouten gelden: spelfouten, het onjuiste gebruik van koppelteken en/of afbrekingstekens (of het ontbreken daarvan); het niet op de juiste manier aaneenschrijven van samenstellingen; het foutieve gebruik van hoofdletters, kleine let ters, accenten, apostrofs en trema's. Onderstreep de fouten. Zet bij elk drietal woorden een kruisje in het hokje voor het correct gespelde woord. De Woordenlijst Nederlandse taal (het Groene Boekje) uit 1995 geldt als norm, inclusief de Leidraad. Voor woorden die daar niet in staan, geldt de spelling volgens Van Dale's Groot Woordenboek der Nederlandse Taal (dertiende druk) uit 1999. 1 11 16 1. Na de bospaddenstoelensoep en entrecöte met patates frites en broccoli stond nog chipolatapudding co-efficient traptreedjes sperzieboon fiducy op het bescheiden Kerstmenuutje. coëfficiënt traptré'tjes spercieboon fedusie coëfficiënt traptreetjes sperciboon fiducie 2. Zij deden zich er aan tegoed zonder zich druk te maken over de consequenties voor hun cholestorolgehalte. 2 sfinx 7 goudrenet 12 trancendent 17 crèche 3. Maar daar na bleven de weifelaars twijfelen: cappucino of toch liever een expressootje. sphinx goudreinet trancedent crèche sfinks goudrenette transcendent creche 4. Als een ware prima Donna danste de leerlingballerina zich op haar fluwele spitsen door de theatervoorstelling heen. 13 18 5. In onze nog altijd overwegend christenlijke samenleving is het woord van Onze Lieve Heer al lang geen wet meer. punniken eenpersoonshuishouden lan ge-termijn investering kalorieën punikken één persoons huishouden lange termijn-investering caloriën 6. De leerlingbegeleider zag zijn pupillen langzaam aan een gedaante verwisseling ondergaan. punnikken eenpersoons huishouden langetermijninvestering calorieën 7. Het peleton fietst met even veel plezier door een landschap van weidse weilanden als in de besloten beschutting 14 19 van de Boshuizer bossen. atractie quantemkorting akklimatiseren Belgenmop attractie kwantumkorting acclimatiseren Belgen-mop 8. Als je perse niet wilt dat zakenlieden in speje vliegen afvangen, zulje toch af en toe pootaan moeten spelen. 9. "Als een domme August zich met geweld aan een dame blanche vergrijpt is dat niet mijn pakkie-an", koutte de attraktie 5 kwantemkorting 10 aclimatiseren 15 belgenmop 20 cantharel gratificaties gefaxed electro-technisch dolle Mina. cantherel gratifikaties gefaxd elektro-technisch kantharel gratificaties gefaxt elektrotechnisch IO. Ook heden ten dagen is puisje vangen wijdverbrijd nog een fijn tijdverdrijf voor aan acné lijdende pubers. naam leeftijd man vrouw Over de te winnen eer ste, tweede en derde prijs willen we nog niet beroep teveel zeggen. Weest u ervan overtuigd dat ze postcode woonplaats de moeite waard zijn telefoonE-mailadresvoor lezende en schrij vende mensen. tmvmm Inzendingen moeten uiterlijk zaterdag 11 februari binnen zijn. In een gefrankeerde envelop opsturen naar: Schouwburg Venray t.a.v. Yvonne Martens Postbus 88 5800 AB Venray

Peel en Maas | 2006 | | pagina 9