'Snel woningbouw in Wanssum' Paaltjes op Leeuwerik blijven nog staan Swolgen van Rowwen Hèze Project brede school officieel van start Historische vondsten Wiel Nabben worden openbaar Peel en Maas verkiezingsenquête Service rubriek PEEL EN MAAS Politiek vindt De Cuyper beste locatie Wethouder Derikx (CDA) moet mogelijke woningbouw locaties in Wanssum in beeld brengen en snel in actie komen. Die opdracht gaven de partijen Derikx vorige week mee in de commissie Ruimte. Volgens de commis sieleden is in het uitbreidings plan De Cuyper genoeg plaats voor de bouw van tientallen woningen. De politiek kon zich unaniem vinden in het rapport van adviesbureau BRO, waaruit bleek dat het lastig is om in het dorp vol doende huizen te bouwen. Maar zich erbij neerleggen, dat ging de fracties toch iets te ver. Zij willen dat de wethou der aan de slag gaat. En snel de voor- en nadelen van de mogelijke bouwplekken in het dorp in beeld brengt. Want tot 2010 heeft Wanssum behoefte aan tachtig wonin gen. De politiek wil dat de wethou der de haalbaarheid van de loca tie De Cuyper met voorrang gaat onderzoeken. Want de woning nood is hoog in Wanssum, waar de komende jaren 'slechts' een kleine dertig woningen worden gerealiseerd in bestaande plan nen. In het gebied tussen de Post- baan en Beemdweg en op de plek van het voormalige hotel Verstra- elen zijn nieuwe woningen voor zien. De fracties vinden woning bouw ook belangrijker dan de realisatie van de geplande weste lijke rondweg, die loopt van de industriehaven naar de Venrayse- weg en onderdeel is van het megaproject Het Nieuwe Wans sum. Mocht het havenproject de komende jaren van de grond komen, dan kan de rondweg als nog worden gerealiseerd, maar dan met een grotere boog om Wanssum heen, zo stelde de par tijen. "We moeten ons niet in de houdgreep laten houden door Het Nieuwe Wanssum", stelde Marcel de Groot (PvdA). "Je met er gewoon voor zorgen dat die rondweg zo getekend wordt dat- ie geen belemmering meer vormt voor woningbouw." Jan Kuijpers (CDA) meende ook dat de gemeente 'het plan snel moet opstarten'. Bijkomend voordeel van deze 'constructie' is volgens de Wanssumse CDA'er dat er meer grond vrijkomt voor de bouw van huizen op de locatie Volleberg aan de Meerlosebaan, waar plaats is voor naar schatting vijftien woningen. Ook de GP'94 kon zich vinden in de gevolgde weg. "De ruimere rondweg is een optie die onderzocht moet wor den. Want het is duidelijk dat we snel met woningbouw moeten beginnen", stelde Erik Tissen. Carla Brugman van PK Meerlo- Wanssum was vooral de passivi teit van de wethouder een doom in het oog. "Zeg nou gewoon: 'Wij gaan bouwen op de locatie De Cuyper' en zeg niet steeds dat het allemaal niet kan. Moeten wij ons dan bij het rapport neerleg gen? Wij willen wat meer actie! Wat zijn de consequenties als we ergens willen bouwen?" NIEUWE WANSSUM De locatie De Cuyper komt in beeld nu Het Nieuwe Wanssum op het schap ligt. Het plan, dat bestaat uit woningbouw rond de jachthaven, uitbreiding van de industriehaven en een westelijke rondweg, bleek financieel niet te behappen door een kleine gemeente als Meerlo-Wanssum. De Cuyper werd eerder nooit genoemd als mogelijke bouwlo catie, vanwege de onduidelijk heid over de rondweg. De frac ties vinden De Cuyper de beste locatie en zien woningbouw in het noordwesten van Wanssum wel zitten. Het verschuiven van het tracé van de westelijke rond weg heeft wel tot gevolg dat die weg langer wordt en dichter komt bij een gebied waar dassen voedsel zoeken. De aanleg van de rondweg zal daardoor meer natuurcompensatie vergen en duurder worden. Maar de partij en vinden woningbouw op korte termijn belangrijker dan de moge lijke realisatie van de rondweg op lange termijn. Of, om met de woorden van Bert Cremers te besluiten: "Volgens mij duurt het nog wel dertig jaar voordat Het Nieuwe Wanssum gerealiseerd is. Kansen voor woningbouw moe ten we nu benutten." De paaltjes op de weg Leeu werik in Meerlo, die enkele jaren gelden na veel politieke gekrakeel zijn geplaatst, blij ven voorlopig staan. Volgens een gemeentewoordvoerster neemt de gemeente Meerlo- Wanssum nog even geen besluit over het al dan niet weghalen van de paaltjes. "Er zijn veel voorstanders en tegenstanders van de paaltjes. We nemen dit mee in de plan nen voor de ontwikkeling van de derde fase van de woon wijk Burgveld. Als duidelijk is hoe dat plan eruit komt te zien, kan de gemeente beoor delen wat de beste oplossing is. Wanneer is nog niet bekend." De paaltjes leiden al jaren tot veel discussies. De gemeente Meerlo-Wanssum wilde in 2000 van de doodlopende straat een doorgaande weg maken. Aanlei ding was de bouw van sporthal 't Brugeind midden op de Julianas- traat, waardoor deze straat afge sloten werd. De Leeuwerik, die parallel aan de Julianastraat loopt, moest de nieuwe ontsluitingsweg van de wijk worden. Toen de bewoners van de Leeuwerik dat hoorden, kwamen ze meteen in actie. Ze zetten een handtekenin genactie op touw om hun onge noegen te uiten, en wezen de gemeente en de politiek erop dat het openstellen van de Leeuwerik tot veel verkeer zou leiden van en naar de sporthal. Ook spraken ze de vrees uit dat de kinderrijke straat onveilig zou worden door de maatregel. De politiek zwicht te onder de druk vanuit de buurt en een meerderheid van de raad besloot dat de Leeuwerik afgeslo ten moest worden met paaltjes. Tijdens het bezoek van het col lege van B en W aan het dorp, enkele maanden geleden, laaide de discussie weer op. Enkele bewoners van andere straten in de wijk lieten het college van B en W weten het niet eerlijk te vinden dat hun wegen wel als ontslui tingsweg voor de wijk dienen. Waarom staan er op de Leeuwerik wel paaltjes en bij ons niet?, zo klaagden zij over "de oneerlijke situatie". Bovendien moeten zij omrijden omdat ze niet door de Leeuwerik kunnen. Tijdens de reconstructie van de doorgaande weg tussen Tienray en Meerlo werd het verkeer onder meer via de Leeuwerik omgeleid. Daarna werden de paaltjes echter weer teruggeplaatst. De discussie over de paaltjes is dus nog niet afgelo pen. Want de bewoners van de doodlopende straat hopen dat de huidige situatie gehandhaafd blijft, ook als Burgveld 3 gereali seerd is. De Leeuwerik is altijd een doodlopende straat geweest en dat willen ze graag zo houden. Als U over de A73 vanuit Nijme gen richting Venlo rijdt zult u ongetwijfeld ter hoogte van Vier lingsbeek het bord met de tekst "Welkom in Limburg, het land van Rowwen Hèze" hebben zien staan. Hoewel Rowwen Hèze op afstand de meest populaire groep van Limburg is, is de Swolgense groep de Pauwe Lams, die vooral in de carnavalsperiode weer tot leven komt, echter duidelijk een andere mening toegedaan. 'Lim burg' kan dan wel van Rowwen Hèze zijn, maar Swolgen is dat zeker niet. Om deze mening niet onder stoelen of banken te ste ken, besloten de Pauwe om ook een bord te ontwerpen. Iedereen die vanuit het in Swolgen zeer gewaardeerde Tienray richting Swolgen rijdt, wordt begroet met de tekst: "Welkom ien Zwollege, ut dorp van de Pauwe Lams". Naast ludieke acties als deze en de eerder door de Pauwe Lams uitge geven verjaardagskalender van Swolgen, houden de Pauwe Lams zich voornamelijk bezig met het jaarlijkse optreden in de Swolgen se Revue. Deze zittingsavonden, die tot stand komen met uitslui tend plaatselijke artiesten, zijn ook dit jaar weer volledig uitver kocht. Indien u geïnteresseerd bent in het wel en wee van de Pauwe Lams (en waarom zou u niet), bezoek dan hun compleet vernieuwde site: www.pauwe- lams.nl Videocamera voor SOS Meerlo- Wanssum De gemeente Meerlo-Wans sum stelt 750 euro beschik baar aan de stichting SOS Meerlo-Wanssum voor de aan schaf van een videocamera. De stichting wil de camera gebruiken voor educatieve en promotionele activiteiten. SOS Meerlo-Wanssum wil audiovisueel materiaal gaan maken dat met name gericht is op promotie bij jongeren en kinderen van de basisscholen. De camera moet gaan bijdragen aan het bewust wordingsproces van de proble men in de Derde Wereld. De camera is overigens al aangeschaft en wordt ingezet door Wiek Lens- sen uit Swolgen. Hij is momenteel met zijn gezin in de Filippijnen om daar een documentairefilm te maken voor Unesco over een stam op deze eilanden. Daarbij staan de veranderingsprocessen in de wereld en de gevolgen voor de mensen van deze stam cen traal. Voor de aanschaf van de camera en bijbehorende appara tuur heeft de stichting SOS Meer lo-Wanssum ook subsidies aange vraagd bij de provincie, diverse fondsen en sponsoren. Tienraynaar brengt samen met archeoloog zijn verzameling in kaart Amateurhistoricus Wiel Nab ben (70) uit Tienray verzamelt al 25 jaar samen met zijn vrouw Nelly (65) archeologi sche vondsten uit de gemeente Meerlo-Wanssum. Speerpun ten, klopstenen, urnen en bij voorbeeld spinstenen uit de prehistorie en ijzertijd prijken op zijn lijstje van vondsten. Samen met archeoloog Xavier van Dijk (33) uit Horst is hij bezig om zijn verzameling in kaart te brengen. In het muse um Sorghvliet in Tienray zal deze verzameling vanaf mei dit jaar te bezichtigen zijn. Door de bloembollenkwekerij is Nabben historische attributen uit de gemeente Meerlo-Wanssum gaan verzamelen. "Ik rooide 25 jaar geleden bloembollen op een perceel in Meerlo. Het was heel erg koud die dag, het hagelde en het waaide hard toen opeens twee jongens het veld opliepen en vroegen of ze op het veld iets mochten zoeken. Na een tijdje besefte ik dat er in de grond wel licht historische dingen 'verstopt' lagen. Tijdens het schoonspoelen van de bloembollen kwam het bezinksel terecht in een bak. Tot mijn grote verbazing bleken daar regelmatig historische spullen tus sen te zitten. Wanneer het perso neel 's avonds om half tien naar huis ging, bleef ik nog een uurtje extra om het bezinksel te door zoeken. Ik vond regelmatig oude attributen en deed deze in bakjes met een papiertje erbij waar ik het had gevonden. Dat komt nu heel goed uit tijdens het in kaart brengen van de vondsten. Ieder jaar had ik een ander perceel en in de loop der jaren heb ik van alles gevonden." Nabben had zijn verzameling nog nooit in kaart gebracht. Hij doet dit nu wekelijks in samen werking met archeoloog van Dijk uit Horst. Van Dijk is professional en werkzaam bij een archeolo gisch adviesbureau in Amsterdam. Nabben is blij dat Van Dijk dit in zijn vrije tijd samen met hem wil doen. Van Dijk: "Een heel bijzondere vondst is een klopsteen die stamt uit de steentijd, zo'n 10.000 jaar geleden. De klopsteen werd gebruikt als gereedschap om bij voorbeeld speerpunten mee te maken. De klopsteen is een gereedschap dat waarschijnlijk iemand zijn hele leven bij zich heeft gedragen en dus een per soonlijk bezit is geweest. De steen is ook helemaal gesleten door het gebruik en ligt als gegoten in de hand. Klopstenen worden maar zelden gevonden en juist dat maakt deze vondst uniek. Aan de kleur van de steen is te zien hoe oud iets is. Tegenwoordig wor den nog steeds vuurstenen gebruikt, bijvoorbeeld voor de messen van chirurgen. Vuursteen is heel erg hard en ook nog vlijm scherp." Als alle vondsten in kaart zijn gebracht, zal Van Dijk zijn verslag hiervan bekend maken bij de rijksdienst voor het oudheidkun dig bodemonderzoek in Amers foort. Het is dan openbaar dat deze vondsten zijn gedaan en in het bezit zijn van Wiel Nabben. De vondsten hebben geen eco nomische waarde, maar wel een historische betekenis voor de gehele gemeenschap. Alle vond sten van Nabben komen uit de gemeente Meerlo-Wanssum. "Ik zou het zonde vinden als deze vondsten verloren gaan en er niets mee wordt gedaan. Ik weet waar ik alles heb gevonden en ik kan er mijn beleving bij vertellen. Net als bij de voorgaande gemeenteraadsverkiezingen houdt Peel en Maas ook dit jaar weer een verkiezingsen quête. Nieuw is echter dat deze verkiezingsenquête via inter net zal worden afgenomen en, dat sinds vandaag, ook inwo ners uit Meerlo-Wanssum de enquête kunnen invullen. Op de site www.peelenmaason line.nl vindt u deze enquête terug. Met deze verkiezingsenquête wil de redactie van Peel en Maas inzicht krijgen in wat er leeft onder de inwoners van Venray en van Meerlo-Wanssum. In de Ven- rayse enquête komen tal van actu ele zaken aan de orde zoals veilig heid, St. Annaterrein en circuit De Peel. De inwoners van Meerlo- Wanssum kunnen hun mening Xavier van Dijk (links) en Wiel Nabben brengen de verza meling in beeld. Wie weet hebben generaties na mij er nog iets aan. Daarnaast is het een extra aanvulling voor mijn museum." Het museum Sorghvliet in Tien ray is geopend van 1 mei tot 1 oktober op dinsdag- en donder dagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur. geven over de haven, het klooster in Tienray en andere zaken. Som mige vragen kunt u eenvoudig met ja of nee beantwoorden, ter wijl andere vragen toegelicht moeten worden. Ook wordt naar uw politieke voorkeur gevraagd. Aan het eind van de enquête vragen wij u nog enkele persoon lijke gegevens. De enquête is ech ter volledig anoniem. De gege vens die u invult zullen dan ook uitsluitend voor deze enquête gebruikt worden. U kunt deze enquête overigens slechts een maal invullen. Meerdere keren vanaf dezelfde computer is niet mogelijk. Op donderdag 26 januari vond de aftrap plaats van het project brede school in Meer lo-Wanssum. Zo'n 65 mede werkers van de betrokken organisaties lieten zich infor meren over de plannen om multifunctionele schoolgebou wen in de zes dorpen te reali seren. De bijeenkomst vond plaats in het gemeenschaps huis van Blitterswijck. Een brede school is méér dan alleen een basisschool. In een brede school vind je ook ande re organisaties gericht op het welzijn van kinderen van 0 tot 12 jaar. Zoals het consultatie bureau, de peuterspeelzaal, kinderopvang en een biblio theek. Doel is dat deze organi saties inhoudelijk meer gaan samenwerken, waardoor de kwaliteit van hun diensten verbetert. Huisvesting onder één dak levert volgens de gemeente een positieve bijdra ge aan deze inhoudelijke samenwerking. In Meerlo-Wanssum worden de bestaande peuterspeelzalen en de bibliotheekservicepunten gehuis vest in de basisscholen en vormen Gastspreker Pirn van den Berg daagde de aanwezigen uit om zelf op zoek te gaan naar nieuwe mogelijkheden voor samenwerking. daarmee een brede school. Alleen in Meerlo komen ook het consul tatiebureau en de kinderopvang in de Brede School. WEUKOM IEN ZWOLLEGE, UT DORP VAN DE PAUWE LAMS Donderdag 2 februari 2006 - Pagina 11 Meerlo-Wanssum Doe mee aan de verkiezingsenquête op www.peelenmaasonline.nl Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaijmakers, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdagmorgen of don derdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: P.H.A. Joosten J.F.H. van Arensbergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. Buiten deze openingstijden kunt u uitsluitend voor spoedrecepten terecht bij Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meerlo- Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smoren- burg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worl- donline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kinder- en jeugdzorg, volwassenenzorg, ouderenzorg, pre ventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klan tenservice: bereikbaar tijdens kan tooruren (inclusief ledenadministra tie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: vol gens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dage lijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077- 3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Mid den-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermishan deling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo-Tien- ray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsystraat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478-692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor informatie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzorgers. Inloopbijeenkomst elke derde dins dag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077-3978500. Spreekuur op maandag t/m vrijdag van 09.00-10.00 uur. Vrijwilligerscentrale. Bemiddeling of persoonljike informatie advies. Tel. afspraak 077-3978500. Inzage vrijwilligersvacaturebestand: tijdens kantooruren. Vacatureklapper en via synthese.vrijwilligersgids.nl De enquête loopt tot en met donderdag 23 febmari. Vanaf don derdag 2 maart kunt u op deze site en in Peel en Maas de resulta ten van de enquête vernemen.

Peel en Maas | 2006 | | pagina 11