Informatieavond over circuit Een reis vol gevoel naar Nepal Referendum circuit De Peel Ontwikkelings perspectief komt in de raad Politie gebruikt vaker geweld Bijverdienen? Flyers PEEL EN MAAS Donderdag 19 januari 2006 - Pagina 7 Op initiatief van Maessen en dorpsraad Merselo Binnenkort wordt in Merselo een informatieavond gehouden die in het teken staat van circuit De Peel en het aanstaande referendum. Voorlopig is voor de datum 8 februari gekozen, maar er moeten nog enkele zaken afgestemd worden. Dat heb ben de dorpsraad van Merselo en Harry Maessen samen afge sproken. Vorige week is er onverwacht overleg geweest tussen Maessen en de dorps raad. Maessen bezocht vorige week de vergadering van de dorpsraad van Merselo. Maessen wilde de vergadering bijwonen en eventu eel een aantal zaken rondom cir cuit De Peel toelichten. "Het is een goed gesprek geweest, laat Harry Maessen desgevraagd weten. "Beide partijen vonden het ook een prima idee om een infor matieavond te houden. We kun nen tijdens die bijeenkomst aan de mensen uitleggen waar het om gaat. Omdat er steeds meer ver schillende verhalen een eigen leven gaan leiden, is zo'n avond zeer zinvol. Er zijn zelfs mensen die denken dat er gelijksoortige activiteiten georganiseerd worden zoals op de circuits in Assen en Zandvoort. Dat is echter helemaal niet aan de orde." Ook Theo Zegers, voorzitter van de dorpsraad Merselo, was content over het gesprek met Maessen. "Het was voor ons onverwacht en prettig om met een van de hoofdpersonen vrij te kunnen praten en te discussiëren. Niet dat eenieder plotseling jui chend het circuit alle ruimte gaat geven, dat mag je niet verwach ten. Maar iedereen kon zijn ei kwijt en de nodige vragen stellen. De uitkomst van het gesprek is wel dat we, mede op verzoek van Harry Maessen, besloten hebben een voorlichtingsavond te gaan houden voor de inwoners." Dat wil volgens Zegers overi gens niet zeggen dat de betrokke nen het tijdens die avond met elkaar eens worden. "We probe ren op een neutrale wijze de juis te informatie met betrekking tot regelgeving, huidige situatie en toekomstplannen van de motor sportvereniging bij de mensen weg te zetten. Vergelijk het maar met zoiets als de avond over het bouwdebacle in ons dorp, enkele jaren geleden", aldus Zegers. Volgens Zegers is er bij de inwoners van Merselo grote behoefte aan duidelijke en zakelij ke informatieverstrekking, want momenteel bestaan er ogenschijn lijk nogal wat verschillen van inzicht tussen de verschillende partijen. "We moeten immers weten waarover we op 7 maart tij dens het referendum gaan stem men". Zegers geeft verder aan dat de dorpsraad in deze kwestie zelf geen standpunt heeft ingenomen. Dinsdag 24 januari voorlichtingsavond Veel is er voor Henk van Hemert veranderd sinds hij in april vorig jaar in Peel en Maas zijn relaas deed over de speciale gevoelsreizen naar Nepal. Henk van Hemert is inmiddels nog twee keer afge reisd naar Nepal, heeft zich bij de stichting Future for Children aangesloten waar de opbrengst van de reizen voor bestemd is, is een samenwer king aangegaan met Himalayan Encounters en Enjoy2Travel (Munckhof Groep) en heeft met de mede bestuursleden van de stichting een nieuwe website ingericht. Bovendien organiseert hij dinsdag 24 januari een voor lichtingsavond voor reizigers die een schitterende reis wil len maken en tevens iets goed willen doen voor de kinderen van Nepal. In juli vorig jaar bracht Henk van Hemert zijn laatste bezoek aan Nepal. "Het belangrijkste van deze reis was de puntjes op de 'i' te zetten. Zo is de samenwerking met reisorganisatie Himalayan Encounters tot stand gekomen. Deze reisorganisatie werkt samen met Enjoy2Travel van de Munckhof Groep in Horst, om deze boeiende en gevarieerde groepsreis zo goed mogelijk te laten verlopen. Ook namens Enjoy2Travel ben ik naar Nepal afgereisd. Prachtige steden en dorpjes met hun hotels bezocht, gelegen midden in de overweldi- Tijdens de voorlichtingsavond is er volop aandacht voor de mensen in Nepal gende Nepalese natuur." Om er voor te zorgen dat het ook voor de buitenwacht duide lijk is dat de opbrengst van de reis ten goede komt aan de kinderen van Nepal, is het project opgeno men in de Stichting Future for Children. "Op deze manier is het ook fiscaal interessanter en kan er meer aan de projecten in Nepal worden geschonken. Wij streven met de organisatie van de reizen geen winstoogmerk na: alles gaat naar het goede doel." Naast het bezoeken van alle Nepalese 'highlights' wordt ook veel kunst bij drie verschillende reizen aangeboden. Er is een acht daagse, een elfdaagse en een veer tiendaagse reis. "Het onderschei dende van onze reizen is dat er een goede Engelse gids bij betrok ken is, er vervoer is van en naar de hotels en dat bijna elk hotel een lopende expositie heeft met kunst van lokale, hedendaagse kunstenaars. De kunstenaars kun nen zelfs in hun eigen woonom geving worden bezocht. Uiteraard kan er ook kunst worden gekocht: 20% van de opbrengst gaat naar de kinderprojecten die in Nepal worden uitgevoerd." In Pokhara kan de reiziger één van de kinderprojecten bezoeken die daar opgestart zijn. "Dat kan, maar hoeft niet. Zo kun je ook een opleidingsinstituut bezoeken voor meisjes van een jaar of 14 die al een heel verleden in de prostitutie hebben. Met het bezoek kun je als toerist ervaren hoe mensen zich inzetten om deze doelgroepen op te vangen. Er wordt nagedacht over de vraag hoe kinderen moeten overleven op de straten van Nepal. Deze meisjes wordt de mogelijkheid geboden om een opleiding te vol gen tot bijvoorbeeld secretaresse, kapper of schoonheidsspecialis te." DICHTER BIJ DE BEVOLKING De trip naar Nepal biedt de rei ziger volgens Van Hemert een bredere kijk op derdewereldlan den. "Door in contact te komen met de kunstenaars en de bevol king, ervaar je hoe Nepalezen tegen het leven aankijken. Het brengt je dichter bij de bevolking en geeft je een exclusieve kijk op hun dagelijkse leven, dat natuur lijk heel anders is dan wat wij gewend zijn. Ik denk dat dit voor iedere reiziger een unieke erva ring is, je krijg namelijk zoveel extra's. Je ziet cultuur, natuur en kunt een bijdrage leveren aan het helpen van de mensen, én je kunt zien wat het oplevert!" Het streven voor dit jaar is tach tig toeristen naar Nepal te bren gen. "De opbrengst van deze rei zen geeft 350 kinderen in Nepal een betere toekomst. Een paar voorbeelden. Een kind dat geen benen heeft, een heel normaal beeld in Nepal, kan voor 168 euro weer lopen. Met tachtig toeristen kunnen we veertig kinderen weer laten lopen. Een ziek kind kost per jaar 1,76 euro. Door de reizen kunnen 4500 kinderen die ziek zijn het hele jaar gebruikmaken van medicijnen en een dokter consulteren. Dat zijn mooie fei ten, die wij graag proberen waar te maken." Op 24 januari wordt er om 20.00 uur een voorlichtingsavond bij Munckhof Reiswereld, aan de Herstraat la in Horst georgani seerd. De toegang is gratis. "Omdat ik een grote groep geïnte resseerden verwacht, is het wen selijk om zich vooraf aan te mel den via e-mail henkvanhemert@hetnet.nl." "Ik zal informatie geven over de reis en tevens een presentatie geven over Nepal. Er kan eventu eel tijdens de avond al worden geboekt, maar ook via internet. Het mooie aan de reis is dat je op elk tijdstip kunt vertrekken. De hotels zijn klaar voor de ont vangst, je bent alleen afhankelijk van een vlucht. Deze gaan over het algemeen één keer per week. Verder proberen we een gezel schap van ongeveer vier personen bij elkaar te krijgen. Ieder gids heeft namelijk een busje waar maximaal acht mensen in kun nen. Bij een reisgezelschap van minder dan vier personen, is het niet meer rendabel." Meer informatie: www.artforca- ring.com Burgemeester en Wethouders van Venray leggen aan de gemeenteraad een voorstel voor om een verordening vast te stel len voor het houden van een raad plegend referendum op 7 maart 2006. Dat is tevens de dag van de gemeenteraadsverkiezingen. Ook hebben B en W ingestemd met het ontwerpraadsbesluit waarin het onderwerp en de vraagstelling worden vastgelegd. Het onder werp van het referendum luidt: Het vaststellen van de omvang van het maatschappelijk belang en het draagvlak in de gemeente Venray voor de thans op Circuit De Peel beoefende (motor)spor- ten (zoals autospeedway, motor cross, karting, modelauto's) en het behoud van de huidige locatie voor de beoefening van deze sporten. De stelling van het referendum luidt kort en bondig: Het bestaan de Circuit De Peel moet behou den blijven op de huidige locatie. De kiesgerechtigden kunnen hun reactie op deze stelling op 7 maart aangeven met ja of nee. Voor het referendum stelt het col lege aan de raad voor een krediet ad 25.000,- beschikbaar te stel len voor de dekking van de kos ten van het referendum en de daaraan voorafgaande informatie verstrekking aan de kiezers. De gemeenteraad vergadert hierover in een extra openbare vergadering op dinsdag 24 janu ari. Het Ontwikkelingsperspec tief is gereed. Het college schaarde zich dinsdag 10 janu ari achter het plan. De com missie Stedelijke Ontwikkeling buigt zich 24 januari over het Ontwikkelingsperspectief. Op 14 februari staat het op de agenda van de gemeenteraad. Het Ontwikkelingsperspectief is een meer concrete uitwerking van de strategische visie 'Venray, dorp en stad' die de gemeente raad op 6 april 2005 heeft vastge steld. Het beschrijft de keuzes voor Venray op ruimtelijk, econo misch en maatschappelijk gebied. "Het Ontwikkelingsperspectief is een stap tussen de langetermijnvi- sie op strategisch niveau en uit voeringsprogramma's zoals het gebiedsgericht werken en de dor pontwikkelingsplannen (DOP's) en wijkontwikkelingsplannen (WOP's)", legt wethouder Mathieu Emonts uit. "Een inte graal perspectief dat als leidraad fungeert bij het maken van nieuw beleid, het doen van investerin gen en de voorbereiding en uit voering van projecten." Dit per spectief voor Venray heeft de gemeente grotendeels samen met haar inwoners, Venrayse organisa ties en belangengroepen opge steld. Het ontwerp Ontwikkelingsperspectief heeft vanaf 9 november 2005 zes weken ter inzage gelegen. "Er zijn twaalf zienswijzen inge diend. Daarnaast kwamen er van uit de gemeentelijke organisatie nog enkele voorstellen voor ver betering. Het draagvlak voor het Ontwikkelingsperspectief is dus groot", aldus Emonts. "Uit het merendeel van de zienswijzen bleek vooral dat niet alles even duidelijk was verwoord. Dat heeft op sommige punten geleid tot bij stellingen van het Ontwikkelingsperspectief. Zo hebben we bijvoorbeeld besloten de teksten en beelden van de dor pen op te nemen in de bijlagen. In het Ontwikkelingsperspectief, het deel dat de raad vaststelt, nemen we alleen algemene doel stellingen voor de dorpen op. Daarmee krijgen de uitwerkingen dezelfde status als de DOP's, die we overigens ook in de bijlagen van het plan opnemen." Het colle- Wordt uw site gevonden door uw doelgroep? Haalt u voldoende business uit uw website? Nee? Met Flyers Internet Communicatie haalt u meer uit uw website door: Een aansprekend ontwerp Communicatieadvies Business monitoring Content Management Systemen Zoekmachine marketing Interesse? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie Grootdorp 89 5815 AN Merselo-Venray www.flyers.nl 0478-546293 - info@flyers.nl Korpsbeheerder H. Bruis en korpschef Bryan Rookhuizen van de politie Limburg-Noord kijken in algemene zin tevre den terug op het jaar 2005. Er zijn altijd thema's die voor verbetering vatbaar zijn, maar volgens de korpsbeheerder heeft het korps goed werk ver richt, is het financieel gezond en zijn de afspraken conform het convenant met de Minister van Binnenlandse Zaken nage noeg allemaal gehaald. Enkele highlights van het afgelopen en het komende jaar. De politie heeft in 2005 weer meer geweld moeten gebruiken dan in de voorgaande jaren. In 2005 rapporteerde de politie 116 incidenten waarin de politie gedwongen werd geweld toe te passen. Daarbij waren 142 ver schillende agenten betrokken. Dat betekent dat jaarlijks 1 op de 5 agenten een of meerdere keren gedwongen wordt geweld te gebruiken. Ter vergelijking: in 1998 waren er 53 incidenten van aanwending geweld. In 2005 werd in 55% van de gevallen fysiek geweld toegepast: armklem, slaan e.d.. In 20% van de gevallen gebruikte de agent pepperspray en in 10% van de gevallen gebruikte hij of zij de handboeien als geweldsmiddel. Verder werd de diensthond inge zet (3%), het vuurwapen getrok ken (7%) of overige vormen van geweld gebruikt. Agenten worden zelf ook vaker slachtoffer van geweld. Exacte cij fers zijn niet beschikbaar. Een indicatie is het aantal keer dat immateriële schadevergoeding is geëist in relatie tot mishandeling of bedreiging. Dat gebeurde in 2005 30 keer. In 2004 was dat nog 19 keer. BURGERBETROKKENHEID De politie Limburg-Noord wil de komende jaren de betrokken heid van burgers bij veiligheid en veiligheidsvraagstukken vergro ten. Daartoe wil ze meer momen ten creëren waarop de burger contact heeft met de politie. Niet alleen bij aangifte of bekeuring, maar ook in het signaleren van onveilige situaties, het actief mel den van verdachte zaken en hel pen opsporen en oplossen van misdrijven. "De politie zal daarbij wel zelf moeten zorgen dat ze verbinding heeft met de burger. Gebiedsgebonden politie blijft daarbij de sleutel. Als de politie in de buurt een gezicht heeft, kun je van de burger ook meer betrok kenheid verwachten. Daarom zou gebiedsgebonden politie moeten worden verankerd in de Politiewet, bijvoorbeeld door te bepalen dat er op de x duizend inwoners een wijkagent is", aldus Bryan Rookhuijzen. "Burgers moe ten hun recht kunnen laten gel den op een aanspreekpunt van politie in de wijk of in het gebied." De politie wil zelf vaker de dialoog zoeken met de burger. Niet alleen in de wijk, maar ook met gemeenteraden, verenigin gen, belangengroepen enzovoort. De politie stelt in het voorjaar bovendien een speciale functiona ris aan die de samenwerkingsmo gelijkheden gaat onderzoeken met het bedrijfsleven in de regio. Ook wil de politie meer feed back organiseren op haar eigen optreden. Op dit moment is 65% van de burgers tevreden over het laatste contact dat ze met de poli tie hadden. Dat moet minstens 70% worden, vindt korpschef Bryan Rookhuijzen. "Om dat te realiseren moet onze dienstverle ning verbeteren, maar we moeten ook veel gerichter vragen naar wat burgers van ons verwachten, bijvoorbeeld via klantenpanels of focusgroepen. Ten slotte ziet de korpschef ook mogelijkheden om met nieu we media de burger meer te betrekken bij opsporing, bijvoor beeld via SMS of Internet. Politie telde in 2005 fors meer woninginbraken in Noord- en Midden-Limburg STIJGING WONINGINBRAKEN De politie heeft in 2005 een opvallende stijging van het aantal woninginbraken geconstateerd. In 2005 werd in 2386 huizen in Noord- en Midden-Limburg inge broken. In 2004 telde de politie 1668 woninginbraken over het hele jaar, terwijl in 2003 er 1979 geregistreerd zijn De politie hield in 2005 ook meer inbrekers aan. De politie droeg 91 verdach ten aan bij het Openbaar Ministerie in Roermond. In 2004 waren dat er 67. De toename van het aantal woninginbraken staat in contrast met de geleidelijke afname van overige vermogensde- auto's en diefstal uit auto's is het afgelopen jaar gedaald (2005: 5077, 2004; 6030). Het aantal bedrijfsinbraken daalde van 2173 in 2004 naar 1940 in 2005. Het aantal winkeldiefstallen is nage noeg gelijk gebleven (850 in 2004, 831 in 2005). Drugs aangetroffen in auto De politie heeft vrijdagavond een 25-jarige automobilist uit Venray aangehouden in zijn auto op de Spoorstraat in Boxmeer. De man bleek in het bezit te zijn van drugs, vermoedelijk speed en een mes. De drugs en het mes zijn in beslag genomen en er is een proces-verbaal opge maakt. ge heeft een standpunt over alle ingediende zienswijzen en de ambtelijke overwegingen ingeno men. Alle betrokkenen hebben inmiddels het inspraakrapport ontvangen. Open dag lederwijs Het Iederwijsteam van Hakuna Matata in Horst houdt op zondag 29 januari een open dag in Den Doevenbos in Horst. In de afgelo pen maanden is het erg rustig geweest rond de oprichting van de Iederwijsschool, maar achter de schermen is keihard gewerkt aan de visieontwikkeling, de schoolgids, de materialen en de inrichting van het Iederwijs- gedeelte. Geïnteresseerden zijn deze dag welkom om met de school kennis te maken tussen 13-30 tot 16.00 uur. Om 14.00 is er een welkomstwoord en een kort verslag van de stand van zaken. Daarvoor en erna kan men de school bekijken en ervaren. Jachthonden training In Overloon wordt in maart gestart met een cursus voor jacht honden. Jachthonden zijn popu lair omdat ze graag samenwerken met mensen en meestal erg vrien delijk, actief en intelligent zijn. Jachthonden hebben veel bewe ging nodig. De training wordt niet alleen gedaan door jagers die een goed afgerichte hond willen heb ben. Ook mensen die een jacht hond als thuishond hebben, kun nen tijdens de cursus met hun hond bezig zijn en er meer over te weten komen. Ook kan men gaan deelnemen aan jachthondenproe- ven en wedstrijden om zo een diploma te halen. Van juli tot eind oktober worden er tal van jacht- hondenproeven gehouden. Het wordt steeds gebruikelijker een gehoorzaamheidscursus te vol gen. Tijdens de cursus wordt de algemene gehoorzaamheid, zoals zitten, volgen aan de lijn, afliggen, het aanleren van commando's met stem, fluit en gebaren behandeld. Voor meer informatie kan men contact opnemen met W. Hendriks via tel. (0485)384414. r.uiV,c' 'nfernet Com01 En heb je naast je studie of huishouden een paar uurtjes over? Neem contact op met OTTO Uitzend Bureau. Bel 0478 - 52 99 99 óf doe de flextest www.OTTOwerkt.nl Werkt voor twee

Peel en Maas | 2006 | | pagina 7