In het spoor van de Afrikaanse slaven L Meerlo-Wanssum verhoogt leefbaarheid h Gilde houdt traditie in ere Onderscheiding voor Herman Graste Goed eerste jaar Maashoeve A Service rubriek PEEL EN MAAS Pleun van Arensbergen (24) uit Meerlo op onderzoek De 24-jarige Pleun van Arensbergen uit Meerlo gaat de komende maanden naar Ghana voor een heel bijzon der onderzoek. Ze gaat bestu deren waarom veel afstamme lingen van de vroegere slaven, die nu in Amerika wonen, massaal pelgrimeren naar hun roots. De studente uit Meerlo, die sinds haar studie in Nijme gen woont, heeft grote interes se naar de beweegredenen van veel Afro-Amerikanen. "Wat beweegt deze mensen? Er is al veel over geschreven, maar nog maar zelden zijn verhalen opgetekend uit hun eigen mond. En dat ga ik nu ter plaatse proberen", zegt Pleun van Arensbergen. De studente volgde in Meerlo de basisschool, ging vervolgens naar het vwo en studeerde in Nij megen psychologie. Twee jaar later koos ze voor de afstudeer richting Cultuur en Persoonlijk- heidspsychologie en tegelijkertijd startte ze met de studie Culturele Antropologie. Voor deze studie gaat ze nu naar Ghana en hoopt ze te promoveren op het onder zoek dat ze in dit Afrikaanse land doet. Veel Ghanese toeristenbureaus bieden via internet een breed assortiment van tours en reizen aan. Naast strandvakanties, safari tochten en stedentrips kan ook gekozen worden voor de 'slaven- trip'. Pleun van Arensbergen: "Wan neer je voor deze laatste optie kiest, word je langs plekken gevoerd die een belangrijke rol hebben gespeeld in de slavernij- periode. Je treedt in de voetspo ren van de mensen die driehon derd jaar geleden als slaven uit Ghana zijn afgevoerd. Alleen word je nu met een bus rondgere den, geniet je 's middags van een uitgebreide lunch en overnacht je in een hotel." De Ghanese toeristenindustrie doet er alles aan om toeristen in grote aantallen naar het land te laten komen. Het ministerie van Toerisme en Modernisering heeft zelfs de opdracht gegeven om de vroegere slavenmarkt van Assin Manso voor toeristen te verfraai en. Een groep waar zij zich sterk op focust, zijn de Afro-Amerika nen, afstammelingen van afge voerde slaven die nu in Amerika wonen. Een van haar doelstellin gen voor 2007 is dan ook om van Ghana het nieuwe thuis te maken voor Afrikanen die nu elders wonen. "Bij deze groep bestaat namelijk sterk de behoefte te weten wie ze zijn en waar ze van daan komen. De toeristenindus trie speelt in op deze behoefte, door hen op te roepen om naar 'huis' te komen en hen de moge lijkheid te bieden hun roots in Ghana te ontdekken", aldus de studente. Vanuit de antropologie wordt deze zoektocht naar de roots of de eigen identiteit ook wel als pelgrimage gezien. Men legt een lange tocht af met een 'heilig' doel voor ogen. HOOFDVRAAG De hoofdvraag van het onder zoek van Pleun van Arensbergen is dan ook: 'Hoe ervaren Afro- Amerikanen hun 'homecoming' naar Ghana? En Van Arensbergen wil er precies achter komen wat ze doen in Ghana, met wie ze hun reis maken en hoe ze deze organi seren? Wat doen ze zelf en wat De poort naar de Slave River in Ghana: studente Pleun van Arensbergen. laten ze over aan de toeristenorga nisaties? Worden er rituelen uitge voerd, hoe zien deze eruit, wie zijn er bij betrokken en wat is het doel ervan? Welke emoties wor den ervaren en hoe worden deze geuit? Met dit onderzoek hoopt de studente onder meer een bij drage te kunnen leveren aan de toerist-pelgrim-discussie, door deze aan te vullen met het per spectief van de pelgrims/toeristen zelf. "Ik wil hun een eigen stem geven, door hen zelf aan het woord te laten. Hiermee wil ik tegelijkertijd bereiken dat er naar deze mensen geluisterd wordt. Ik vraag mezelf namelijk af of Afro- Amerikanen en Ghanezen wel zo blij zijn met de toeristenbranche. Deze twijfel ontstond toen ik las dat sommige Ghanezen de laatste tijd het gevoel hebben voor de tweede keer 'verkocht' te wor den", aldus de studente. SLA VENKERKER Eind januari vertrekt de studen te voor drie maanden naar Ghana. Ze zal haar onderzoek uitvoeren in Cape Coast en Assin Manso, in het zuiden van Ghana. Cape Coast is de plaats waar verschillende belangrijke forten te vinden zijn, die voorheen als slavenkerkers fungeerden. En bij Assin Manso liggen de Slave River en de voor malige slavenmarkt. Dit zijn belangrijke plekken uit de slaver- nijperiode, waar tegenwoordig veel Afro-Amerikanen naar terug keren. Deze locaties hebben voor de pelgrims een belangrijke emotio nele waarde, waardoor Van Arens bergen ervan uitgaat dat pelgrims juist hier sterk 'bewogen' worden. Ze gaat precies onderzoeken hoe de pelgrimstocht van de mensen eruitziet. Of de mensen rituelen uitvoeren tijdens hun tocht, en zo ja: hoe zien deze eruit? Maar ook wil ze zien en horen hoe de pel grims zich uiten en welke emoties er loskomen. En hebben de reizi gers ook contacten met de Ghane se bevolking en met andere pel grims of toeristen? En zo heeft Pleun van Arensbergen tientallen vragen waarvan ze ter plekke de antwoorden hoopt te vinden. Drie ton voor diverse projecten in gemeente Gedeputeerde Herman Vre- hen van de provincie Limburg en burgemeester Joep Hahn van de gemeente Meerlo- Wanssum hebben vrijdag het 'Afsprakenkader Vitale kernen en buurten' ondertekend (zie foto). De gemeente ontvangt van de provincie 300.000 euro voor diverse leefbaarheids projecten. De primaire verantwoordelijk heid voor de vitaliteit van kernen en buurten ligt bij de gemeente en haar burgers, waarbij de pro vincie Limburg deze projecten ondersteunt door middel van advies en financiering. In het afsprakenkader worden afspraken gemaakt over leefbaarheidspro jecten in de gemeente. De leef baarheidsprojecten waar de gemeente al 300.000 euro voor heeft ontvangen zijn: de realisatie van vijf brede scholen en de ont wikkeling van dorpsomgevings- programma's in de zes kernen. Burgemeester Hahn gaf aan zeer blij te zijn met de onderteke ning van het afsprakenkader: "Onze opdracht is om de vitaliteit van onze gemeente voor de toe komst veilig te stellen. Daarvoor zet de gemeente allerlei plannen en projecten op in samenwerking met de inwoners en met andere overheidsinstanties. De provincie is een van de belangrijkste part ners hierbij." Gedeputeerde Vre- hen: "Als het gaat om het ontwik kelen en in stand houden van vitale wijken en kernen in Lim burg, hebben samenleving en overheid elkaar nodig. Het is daar om belangrijk dat de provincie Limburg ondersteuning biedt om de ideeën en creativiteit van men sen ten uitvoer te brengen." Tevens bracht gedeputeerde Vre- hen samen met een delegatie van bestuurders en ambtenaren van de provincie en de gemeente een werkbezoek aan de gemeente Meerlo-Wanssum. Een aantal pro jecten werden bezocht, zoals gemeenschapshuis De Zandhoek in Wanssum en sportpark De Broekberg in Wanssum (zwem bad, voetbalvelden, tennisbanen). Ook had de gedeputeerde een ontmoeting met de dorpsraad van Geijsteren en de commissie in Geijsteren die bezig is met het opstellen van het dorpsomge- vingsprogramma (DOP). MUZIEK IN DE KLAS Verder woonde Vrehen in zalencentrum 't Brugeind in Meer lo een presentatie bij over de pilot Muziek in de Klas. Het doel van het project, een initiatief van de Meerlose fanfare Eendracht, Stich ting Katholiek Onderwijs De Meander en Kunstencentrum Jerusalem, is om kinderen in de groepen 4 en 5 enthousiast te maken voor het fenomeen muziek zodat ze makkelijker de stap naar een muziekvereniging of muziek school zetten. Kinderen van basisschool Megelsheim in Meerlo krijgen iedere week een uur muziekles van docenten van het kunstencentrum. De lessen bestaan uit zingen, muziek maken en noten lezen. Er is speciale aan dacht voor muziekinstrumenten die in een fanfare aan bod komen. Fanfare Eendracht uit Meerlo hoopt dat de Meerlose kinderen hierdoor meer belangstelling krij gen voor het muziek maken bij een fanfare. "We hebben het signaal af kun nen geven dat we in Meerlo- Wanssum best zelf in staat zijn om vitale dorpen en wijken van de grond te krijgen", vertelt wethou der Beterams. "Maar dat moet de provincie ook wat waard zijn. Om die reden gaan we voor het pro ject Muziek in de Klas nog een subsidieverzoek bij de provincie indienen. De pilot, die werd betaald uit het algemeen werk fonds van de gemeente, vond nu alleen plaats in Meerlo, maar wil len we vanwege het succes graag uitbreiden naar alle dorpen. Ja, gedeputeerde Vrehen heeft tij dens zijn werkbezoek aan onze gemeente alle gelegenheid gehad om zich een beeld te vormen van leefbaarheidsprojecten waarmee we in Meerlo-Wanssum bezig zijn, én wat onze agenda is voor de komende twee jaar." Koppermaandag en patroonheiligenfeest in Blitterswiick Het St. Antonius Abt Gilde vierde dinsdag zijn patroon heiligenfeest. Het Blitterswij- ckse gilde is een van de weini ge gildes die dit feest zoals vroeger vieren. De dag begon met een mis in de kerk (zie foto) die werd gecelebreerd door Hans te Boekhorst, de eigen gildepriester. Aanslui tend werd een bezoek gebracht aan het St. Antonius- kapelletje. Na het gebed brachten de gilde- broeders en -zusters traditiege trouw een offer, waarna ze kon den genieten van een koffietafel met warme worst. Na de jaarver gadering werd de schutsman van het St. Antonius Abt Gilde van dit jaar gehuldigd: Leon Thiesen. De koning, Pascal Franssen, schonk vervolgens een koningsschild, met zijn eigen creatie erop, aan het gilde. In de middaguren wer den café-restaurant Tante Jet en café de Zwart bezocht en 's avond genoten de gildeleden van een Het St. Antonius Abt Gilde blijft een traditie trouw: het patroonhei ligenfeest wordt nog altijd gevierd. diner in het gemeenschapshuis. KOPPERMAANDAG Een dag eerder vond de kopper maandag plaats, die dit jaar in het teken stond van een grote ten toonstelling. Belangstellenden konden het archief van het gilde bezichtigen, een archief dat in de laatste vijfentwintig jaar is opge bouwd. Tevens werden onder meer attributen (koningszilver, gildeboeken, prijzenzilver) vanaf 1984 tentoongesteld. Herman Graste heeft zon dag, aan het eind van de hoog mis in de parochiekerk H. Joannes de Doper in Meerlo, uit handen van pastoor Ruud Verheggen het ereteken voor bijzondere verdiensten van de Nederlandse Sint-Gregorius- vereniging opgespeld gekre gen. Deze hoogste onderschei ding kreeg hij vanwege zijn jarenlange inzet als organist en dirigent in verschillende parochies in Limburg. Al zeventig jaar lang bespeelt hij het orgel tijdens missen en is hij vele jaren dirigent van ver schillende koren die de kerk- vieringen opluisteren. Pastoor Verheggen zei dat Her man Graste een voorbeeld is van een vrijwilliger, "zoals we die bij de kerk maar ook bij verenigingen zo hard nodig hebben". Iemand die zich belangeloos inzet en die dat vele jaren is blijven doen. Iemand die altijd meedenkt om Herman Graste werd zondag in de kerk in het zonnetje gezet. ervoor te zorgen dat alles goed verloopt. En altijd pro Deo. Herman Graste interesseerde zich als kind al voor muziek en voor orgel spelen. Al voor de Tweede Wereldoorlog bespeelde hij het orgel in de parochiekerk van Venlo-Zuid. Na de oorlog bracht hij als militair drie jaar in Indië door. Ook hier zorgde hij voor wat muzikaal vertier voor de Nederlandse jongens. Daarna ves tigde hij zich met zijn vrouw in Venray, waar zijn beroep leraar Duits was aan het voormalig lyceum - later Boschveld College. Al die tijd bespeelde hij tevens het orgel van de Vredeskerk in Venray. Ook was hij als gastorga- nist actief, onder andere in het Duitse Kevelaer. MEERLO In 1975 ging hij met zijn vrouw in Meerlo wonen. Hij bleef in Venray het orgel bespelen totdat hij in Meerlo gevraagd werd. Vanaf de oprichting in 1986 van het ouderenkoor st-Goar in Meer lo is Herman Graste dirigent van dit koor, en enkele jaren later werd hij ook pianist/organist. Het ouderenkoor zingt onder andere regelmatig tijdens de missen en ook vaak bij uitvaartdiensten. Zo ook dirigeert en begeleidt Her man Graste de zanggroep van de kerk en begeleidt hij het Gregori aans Koor. In de loop der jaren heeft hij ook regelmatig het Meer- lo's Gemengd Koor begeleid en gedirigeerd. Zelfs nu hij vanwege zijn gezondheid zijn orgelspel moet minderen, ondersteunt hij met raad en daad de nieuwe orga nist. De bijna 89-jarige Herman Graste voelt zich verguld met de onderscheiding, maar vindt het vanzelfsprekend dat hij zijn orgel spel al die jaren voor de gemeen schap heeft gedaan. De Maashoeve in Wanssum heeft een goed jaar 2005 ach ter de rug. "Druk, maar we mogen absoluut niet klagen", vertelt eigenaar Bas Roosen. "In april zijn we opengegaan, en ik moet zeggen: het loopt prima. De klanten zijn tevre den en we voelen ons prima thuis in Wanssum." Samen met zijn vriendin Bianca van Geneijgen runt Bas Roosen het grand-café en eetcafé aan de Maas in Wanssum. Het afgelopen jaar heeft het gebouw een aardige gedaanteverwisseling ondergaan. Zowel binnen als buiten is flink gewerkt om aan de wensen van de klant én Bas en Bianca tege moet te komen. En nog steeds zijn de twee ondernemers bezig met het verbeteren van hun horecage legenheid én de menukaart. "Op verzoek van onze klanten hebben we allerlei twee-, drie- en viergan genmenu's op de kaart gezet", legt Bas Roosen uit. "In De Maashoeve kunnen bezoekers tegen betaalba re prijzen eten en drinken." Ook carnavalsvierders kunnen tijdens de dolle dagen terecht voor een menu. "Mensen die even uit het café weg willen en een goede bodem willen leggen, bie den wij de gelegenheid om voor 12,50 euro bij ons te eten. We hebben speciale carnavalsmenu's, bestaande uit drie gangen. Soep, een hoofdgerecht met vlees of vis en koffie na." Grote(re) gezelschappen kun nen van tevoren het beste even reserveren. De Maashoeve is ook een uitstekende accommodatie voor bmiloften en partijen. Dorpsraad Tienray Agenda voor 23 januari 2006 I. welkom; 2. goedkeuring notu len vorige vergadering; 3- recapi tulatie begeleiding door Synthese; 4. vorderingen actielijst; 5. d.o.p. 6. werkgroep r.o.; 7. werkgroep welzijn; 8. rol en positie dorps raad t.o.v. gemeente; 9- bezetting dorpsraad; 10 monumentenplan II. wat verder ter tafel komt; 12. afsluiting. Bezoek ook de webside www dornsraadtienrav nl Geen subsidie reanimatieteam Het college heeft besloten geen subsidie te verlenen aan het reanimatieteam in Swol- gen voor de aanschaf van vijf defibrillators. Volgens burge meester en wethouders is er geen geld voor en bovendien vindt het college het geen taak van de gemeente. Het reanimatieteam wil met draagbare defibrillators uitrukken om eerste hulp te kunnen bieden aan dorpsgenoten met een hartin farct. Voor de aanschaf van vijf apparaten is achttienduizend euro nodig, een bedrag dat het team niet zelf kan ophoesten. Verder vraagt de groep van tien vrijwilli gers nog eens 3800 euro aan de gemeente voor onderhoud en oefeningen voor vrijwilligers. Dit laatste verzoek wordt moge lijk nog wel gehonoreerd. Als de fracties in de gemeenteraad besluiten dat het wel een taak van de gemeente is om reanimatie- teams financieel te steunen, kan daar in het voorjaar alsnog subsi diegeld voor beschikbaar worden gesteld. Dit moet volgens het col lege dan echter niet alleen gelden voor Swolgen. In alle dorpen van de gemeente zouden dan defibril lators en reanimatieteams moeten Donderdag 19 januari 2006 - Pagina 11 Meerlo-Wanssum komen Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaijmakers, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdagmorgen of don derdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: P.H.A. Joosten J.F.H. van Arensbergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. Buiten deze openingstijden kunt u uitsluitend voor spoedrecepten terecht bij Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meerlo- Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smoren- burg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worl- donline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kinder- en jeugdzorg, volwassenenzorg, ouderenzorg, pre ventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klan tenservice: bereikbaar tijdens kan tooruren (inclusief ledenadministra tie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: vol gens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dage lijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077- 3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Mid den-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermishan deling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo-Tien- ray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsystraat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478-692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor informatie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzorgers. Inloopbijeenkomst elke derde dins dag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077-3978500. Spreekuur op maandag t/m vrijdag van 09.00-10.00 uur. Vrijwilligerscentrale. Bemiddeling of persoonljike informatie advies. Tel. afspraak 077-3978500. Inzage vrijwilligersvacaturebestand: tijdens kantooruren. Vacatureklapper en via synthese.vrijwilligersgids.nl

Peel en Maas | 2006 | | pagina 11