Controle illegale bewoning vakantiehuizen blijft uit De mooiste jacks van 50% KORTING Sluiting Ziekenhuispost De Hoveniers G Bijverdienen? Oorlogsmuseum Overloon heeft hart voor de jeugd Start nieuwbouwwijk op Servatiusterrein Ysselsteyn sceptisch over komst biobrandstoffabriek Luisa Cerano uithoek genieten van uw tuin in het voorjaar, bel dan nu voor een 'GRATIS TUINONTWERP' PEEL EN MAAS Donderdag 26 januari 2006 - Pagina 7 Waals: "De gemeente heeft geen tijd en geen geld" O 13 y\ JVI ODE Schoutenstraatje 16 5801 BS Venray Burgemeester Waals heeft maandag in de commissie Stedelijk Beheer de discussie over illegale bewoning van vakantiehuizen weer opgera keld. Waals zei dat er voorlo pig niets terecht komt van controle op permanente bewoning. De gemeenteraad heeft vorig jaar besloten dat permanente bewoning niet is toegestaan en dat de gemeente daarop dient toe te zien. De al jarenlang zittende bewoners kregen ook geen generaal par don. Opa's met kleinkinderen, schoolklassen uit binnen- en buitenland, veteranen van toen. Maar vooral heel veel jeugd wil het Verzetsmuseum in Overloon warm krijgen voor een leerzaam bezoekje. Want ruzie in deze wereld is nooit verleden tijd. "Ik heb alle vertrouwen in de toekomst. Wij hopen dusdanig veel bezoekers te trekken om op eigen benen te kunnen staan", zegt waarnemend directeur Jan van Berlo. Een rondleiding door het museum leert dat men in Overloon flink aan de weg tim mert. Nog geen twee jaar geleden werden plannen gesmeed om de immense Marshall-collectie vanuit Zwijndrecht te verhuizen. Nu hebben de voertuigen een plekje gevonden in Overloon. In een hal van ruim twee voetbalvelden groot. Een kostenpost van een slordige 3,5 miljoen euro. Met behulp van een tikkeltje ceres- subsidie. Met een buitenterrein van vijf tien hectare en hallen die drie maal groter zijn qua oppervlakte dan vroeger is het Overloonse museum misschien wel de groot ste van het land. "Een tour de force, maar de Marshall collectie in ons museum is een enorme aanvulling en een trekker", weet van Berlo. Naoorlogse, lees jonge re, generaties wil het museum aanspreken. Ook vanuit het Duitse buurland. En kinderen zijn verzot op Jumpy, de mascotte en het graven van schuttersputjes is populair. Komend voorjaar hoopt "Ik hoop Ysselsteyn te ver rijken met een mooi bedrijf', waren de laatste woorden die Nico van Staveren, directeur van EM Engineering, donder- dagvond in zaal Roelanzia uit spraak. Bijna twee uur lang stortte 'techneut' Van Staveren vol enthousiasme zijn niet geringe kennis - over alles wat met energie te maken heeft - over de veertig belangstellen den uit. Het Kesselse bedrijf wil in Ysselsteyn een bio- brandstoffabriek bouwen. Tijdens zijn boeiende betoog schudde hij tal van berekenin gen en formules uit zijn mouw. Het was alleen voor de fijnproevers nog te volgen. De meeste mensen ging het boven de pet, maar dat ont hield de inwoners van Ysselsteyn er niet van de EM- directeur met kritische vragen te bestoken. Van Staveren hoopt in de loop van dit jaar de fabriek te kunnen bouwen. Aan de Agrobaan op het bedrijventerrein in Ysselsteyn- noord, vlak langs de Deurneseweg. Het supermoderne De vaste bewoners van recre atiepark de Witte Vennen hoeven voorlopig niets te vrezen. "Want ik heb geen mensen, geen geld en geen tijd", verklaarde Waals maan dag in de commissie. "Dus het heeft nu geen prioritieit. Of geef me maar 55.000 euro structureel." De burgemeester zei dat hij lie ver ziet dat het besluit wordt ver soepeld. Waals stelde voor alle bestaande gevallen te legaliseren en alleen op te treden tegen nieu we permanente bewoners. "Dat heeft mijn voorkeur. Dan is er in ieder geval duidelijkheid voor het Oorlogs- en Verzetsmuseum de nieuwe expositiehallen te ope- bedrijf gaat jaarlijks 27.000 ton voornamelijk gft (groente, fmit en tuin)-afval verwerken. Het aanbod is afkomstig van inzamelaars als Sita en Van Ganzewinkel. Het eindproduct is ongeveer 6.000 ton brandstofkorrels. Deze kor rels, vergelijkbaar met steenkool, worden afgenomen door koolge- stookte elektriciteitscentrales in Nederland. Van Staveren en zijn kompaan F. Urselmann maakten duidelijk dat het in Ysselsteyn om een klei ne modelfabriek gaat. Ruimte voor uitbreiding is er nauwelijks op het perceel van 5.000 vierkan te meter. Schaalvergroting is ook niet de opzet. "We gaan de tech niek testen en doorontwikkelen. Ons uiteindelijke doel is onze technologie te verkopen", zei Urselmann. De aanwezigen waren het meest sceptisch over de (explo siegevaren, geluids- en stankover last en het vrachtverkeer. Volgens Van Staveren hoeven de buurtbe woners niets te vrezen. Er rijden per dag gemiddeld vier tankauto's af en aan. Het geluidsniveau bedraagt voor de dichtstbij liggen- iedereen. Nu is er een grijs gebied en dat is niet goed. Want alleen als we tijd hebben, dan controle ren we. Terwijl er regelgeving is die gewoon gehandhaafd moet worden." De commissieleden wilden niets weten van een versoepeling. De partijen blijven vooralsnog achter hun genomen besluit staan. "Er is helemaal geen grijs gebied", vindt Henk Bisschops (PvdA). "De afspraak is dat er gehandhaafd wordt. Dus u moet handhaven. Een versoepeling nen met spektakel. In de nieuwe ruimte is ook plaats voor mate- de woning 31 dba. De fabriek wordt tot driëenhalve meter onder de grond gebouwd, waar door geluidsoverlast tot een mini mum beperkt blijft. Over stank zal Ysselsteyn ook niets te klagen krij gen. De vrachtauto's die het gft- afval storten, doen dit niet in een open ruimte. Met een hermetisch afgesloten systeem verdwijnt het afval uit de tankauto in een van de vier silo's. Er kan absoluut geen geur ontsnappen, verzekerde Van Staveren. "Het is ook geen ver brandingsinstallatie met een schoorsteen. Het productieproces vindt plaats in een zuurstofarme omgeving. Er wordt geen lucht gebruikt en er komt geen vloei baar gas aan te pas. Dus het geeft geen stank en explosiegevaar is vrijwel uitgesloten." Behalve gft-afval worden ook waterplanten, algen, afval uit de voedings- en genotwarenindus- trie, gras en groenafval uit de openbare ruimte verwerkt. GROOT SUCCES In Zwitserland heeft EM Engineering al een vergelijke fabriek gebouwd. Het is een groot succes geworden, aldus de direc teur die in Limburg al langer op zoek was naar een geschikte loca tie. Uiteindelijk vond hij een plek in Ysselsteyn nadat hij op enkele andere plaatsen niet welkom was. Zoals in Maasbree. Een toehoor der merkte op dat de biobrand- stoffabriek dicht bij een groot tuinbouwkassengebied veel beter op zijn plek zit. Want naast kor rels worden ook methaangas en stroom geproduceerd, wat het bedrijf in Ysselsteyn niet kwijt kan. Het gas, ongeveer 4,7 mil joen m3 biogas per jaar, wordt verbrand. "Het is inderdaad zonde van het gas. Daar kun je veel mee doen. Er zijn echter nog geen rechten voor", aldus Van Staveren. "Er zal geen steekvlam te zien zijn zoals in de Botlek. In Maasbree konden we geen grond staat op gespannen voet met de raadsuitspraak. Dit is nu niet bespreekbaar." Bisschops zei dat een eventueel generaal pardon alleen bespreek baar is via een nieuw voorstel van het college. "Want we moeten elkaar niet voor de gek houden." Samenwerking Venray was des tijds een voorstander van een ont heffing voor alle zittende bewo ners. "Maar de meerderheid heeft anders besloten", zei Martin Wijnhoven (Samenwerking). "Er ligt een duidelijk besluit en dat moet uitgevoerd worden." rieel uit de roemruchte Slag van Overloon. krijgen. Ze toonden geen interes se. Dan houdt het op." Het aangeleverde afval bestaat voor 70 procent uit water. Het eindproduct is 96 procent droge stof. Het afvalwater wordt door een waterzuiveringsinstallatie van het allernieuwste type gezuiverd. "Zonder slib en het is zo schoon als drinkwater", verzekerde Van Staveren. Het bedrijf is volledig autonoom en is niet aangesloten op het elektriciteitsnet. Het afval wordt eerst gedroogd en daarna verhit bij 270 graden Celsius in een van de vier hydrolyse vergis- ters. Het productieproces gaat 24 uur per dag, 365 dagen per jaar door. Het pand wordt dag en nacht en bewaakt en is beveiligd met een hoog hekwerk. Onbevoegden worden angstvallig buiten de deur gehouden. Want er mag absoluut niets misgaan. Van Staveren: "Het is een zeer modern verwerkingssysteem. Het composteren in open systemen is niet meer van deze tijd." Er worden uitsluitend schone plantaardige materialen (biomas sa) verwerkt. "Dus geen mest of dierlijke resten. In drijfmest zitten zouten. Door de chloorverbinding ontstaat er dioxide. Dat is niet afbreekbaar. Daarvoor moet je een heel dure luchtzuivering heb ben met koolfilters." Het gebouw is vijftien meter hoog en heeft een omtrek van 35 bij 40 meter. Er komen in eerste instantie vijf arbeidsplaatsen: een acceptant, twee procesoperators, een hulptechnicus en een bedrijfsleider. Het eindproduct levert maxi maal 140 euro per ton op. Het bedrijf vergt een investering van 12 miljoen euro waarbij EM Engineering ook overheidssteun krijgt. De grote winst moet straks vooral komen uit de verkoop van de technologie. Het bedrijf moet aan alle strenge regels voldoen. Van Staveren: "Anders wordt de Ook Jan Classens (CDA) voelde er niets voor te rommelen aan het raadsbesluit. "Er zijn duidelijke afspraken gemaakt. We moeten geen valse verwachtingen wek ken." John Niessen (WD) vindt dat de controle op vakantiewo ningen alsnog moet worden opge nomen in het uitvoeringspro gramma voor dit jaar. "Zoals de gemeenteraad dit heeft opgedra gen." Waals zei de zaak binnen het college opnieuw te bespreken en er na de raadsverkiezingen op terug te komen. Meer info: www.oorlogsmuseum.nl. vergunning ingetrokken." Op haar beurt zal de biobrandstoffabriek ook eisen stellen aan de aanbie ders. "Het afval moet helemaal schoon zijn. Anders accepteren we het niet en gaat het terug. Plastic of verontreinigd gft-afval kunnen we niet verwerken." De directeur wil vooruitlopen op de ontwikkelingen in de ener giemarkt. De huidige verbran dingsinstallaties leveren een te laag rendement en hebben hun langste tijd gehad. Zo wil EM Engineering niet alleen biomassa als grondstof halen uit afval, maar ook zélf biomassa gaan kweken. "Dat is de toekomst maar dat is nu nog niet rendabel." Enkele bezoekers bleven scep tisch en hielden hun twijfels. Van Staveren was zelfverzekerd. "We houden niet van geleuter. We hebben ook weinig met de gemeente van doen. We zijn een soort Amerikaans bedrijf. We zien een gat in de markt en daar sprin gen we in. En wie niet waagt, die niet wint." 'Bladkorven te snel weg' Geert Craenmehr (Lokaal Aktief) meldde in de commissie Stedelijk Beheer dat de bladkor ven door de gemeente veel te vroeg zijn weggehaald. "Veel mensen konden hun bladafval ineens niet meer kwijt." Harry Holtackers (CDA) was het met Craenmehr eens. "En niemand wist er iets van. Ze waren zo snel verdwenen. Dit had van tevoren bekendgemaakt moeten worden in de dorpsbladen." Volgens wethouder Driessen (CDA) zijn de bladcontainers rond 15 december opgehaald. "Want we willen ze liefst voor de feest dagen, maar zeker voor 1 januari weg hebben vanwege het vuur werk. Anders worden ze gebruikt als vuurkorven of als lanceerin- richtine." De Ziekenhuispost Venray wordt op woensdag 1 februari definitief gesloten. Dit besluit werd genomen na uitgebreid overleg met de verschillende belanghebbenden. Patiënten die direct hulp nodig hebben, kunnen alleen nog na verwij zing van de huisarts naar het Venrayse ziekenhuis worden doorverwezen. Dat het ziekenhuis Venray niet meer vrij toegankelijk is voor de patiënten met een acute zorg vraag, wil niet zeggen dat de Venrayse locatie van VieCuri geen dienstverlening kan bieden aan patiënten die hulp nodig hebben bij kleine ongelukken. Voor klei ne wonden of eenvoudige breu ken kunnen patiënten nog steeds in Venray terecht. Ook wanneer een huisarts vindt dat de patiënt direct moet worden gezien door een medisch specialist, is dat mogelijk. Hiervoor worden speci aal plekken vrijgehouden in het afsprakenrooster op de polikli niek. De ruimte van de Ziekenhuispost zal worden gebruikt om kleine chirurgische, dermatologische en oogheelkun- Op donderdag 2 februari vindt de officiële start van de bouw van het psychiatrisch centrum van de GGZ Noord en Midden-Limburgplaats. Dit betekent ook de start van de realisatie van de nieuwe wijk Servaashof op het voormalige St. Servatiusterrein, dertig hectare groot en direct gren zend aan het centrum. In de nieuwe wijk komen de psychiatrie en maatschappij op vernieuwende wijze samen. In het kader van de vermaatschappe lijking heeft de GGZ Noord- en Midden-Limburg in nauw overleg met de cliëntenraad een nieuwe vorm bedacht. De maatschappij komt naar de zorg. In een binnen hof komt het psychiatrisch cen trum en in de buitenhof is er ruimte voor circa 330 marktwo- ningen, circa honderd zorgwoni- nigen, de realisatie van een muse um, kinderboerderij, theater, speelplek en trapveld. In de afge lopen tien jaar heeft de GGZ Noord- Midden-Limburg gewerkt aan het zoveel mogelijk zelfstan dig laten wonen van cliënten in Venray en de regio. De GGZ Noord- en Midden-Limburg erkent dat er ook altijd mensen blijven die niet zelfstandig kunnen func tioneren in de maatschappij. Zij hebben langdurige zorg nodig. Voor hen bouwt de GGZ Noord en Midden-Limburg het nieuwe psychiatrisch centrum waarmee de verouderde huisvesting tot het verleden behoort. Onder begelei ding kunnen de cliënten zoveel mogelijk zelfstandig en individu eel wonen. Wonen en zorg samen in een park. In een binnenhof en buitenhof. Met een landschappe lijke sfeer en uitstraling, waar het Tankauto te water Woensdagochtend is aan de Staaiweg in Vierlingsbeek een tankauto te water geraakt. De tankauto wilde het veerpont oprij den toen deze losraakte van de wal en begon te verschuiven. De 36-jarige bestuurder van de tankauto uit Venray wist uit de half onder water gelopen cabine te klimmen en is ongedeerd naar de walkant gezwommen. Als gevolg van het ongeval was de Grotestraat enige tijd afgeslo ten. dige ingrepen te verrichten. De huisarts kan in overleg met de specialist bepalen dat patiënten tijdens dat ingrepen programma worden geholpen. Voorkomen moet worden dat de patiënten naar de locatie Venray komen als zij zorg nodig hebben die alleen maar in Venlo kan worden gebo den. Om dit te stroomlijnen is de rol van de huisarts van het groot ste belang. De huisarts kan in overleg met de specialist het beste beoordelen waar patiënten met hun klachten terecht kunnen. Dat geldt overigens niet alleen voor overdag, maar ook tijdens de nacht- en weekenddiensten. In het Venrayse ziekenhuis is altijd een gespecialiseerd verpleegkun dige aanwezig die de huisarts direct in contact kan brengen met de juiste specialist. Duidelijk is dat er bij grote ongelukken of ern stige (hart)klachten direct de ambulance moet worden gewaar schuwd via het alarmnummer 112 en/of eventueel de huisarts. Er is dan ook geen twijfel over de loca tie waar de patiënt zal worden opgevangen en behandeld. Anders is dat voor de patiënten met klachten die minder ernstig goed toeven is, met een vloeiende overgang tussen maatschappij en de instelling. Het stedenbouw kundig plan is van de hand van Bureau B+B stedebouw en land schapsarchitectuur uit Amsterdam. Met de realisering van het plan is een investering gemoeid van 125 min euro. Centraal in het park, in de binnen hof realiseert de GGZ Noord- en Midden-Limburg een nieuw psy chiatrisch centrum. In verschillen de afdelingen wonen cliënten die langdurige zorg en begeleiding nodig hebben, waarbij er veel aandacht is voor de rust en priva cy. De monumentale panden uit het begin van de vorige eeuw blij ven behouden en krijgen waar mogelijk de oorspronkelijke staat terug. Het ontwerp van de nieuw bouw is van Greiner van Goor architecten BV uit Amsterdam. Een investering van circa 30 min. euro. Rond de binnenhof ligt de buitenhof. Daarin is plaats voor de bouw van de marktwoningen en de zorgwoningen. Hiervoor wordt nog een projectontwikke laar geselecteerd. Het totale park wordt ingrijpend vernieuwd en krijgt een meer open karakter. De bestaande monumentale bomen blijven staan. Een aantrekkelijk stelsel van paden leidt afwisse lend naar ontmoetingsplaatsen en rustige plekken. De paden sluiten goed aan op de voet- en fietspa den van de omliggende wijken. De voorzieningen nodigen omwo nenden én cliënten van de GGZ Noord- en Midden-Limburg uit om er gebruik van te maken. Kortom Samen leven in Servaashof. De psychiatrische zorg in Nederland verandert, ook in Venray. Ruim tien jaar geleden is er een vernieu wingsproces van deze zorg in gang gezet. Het gaat er om de mensen zoveel mogelijk zelfstan dig te laten wonen. De mogelijk heid te bieden om deel te nemen aan de maatschappij. In plaats van in grote instellingen wonen de mensen die dat kunnen thuis of in speciale wooneenheden ver spreid over de regio. Voor de zorg aan deze cliënten zijn regionale Rijbewijzen Het Verkeershandhavingsteam van de politie heeft in de afgelo pen week tien rijbewijzen in beslag genomen. Met de inzet van het videosurveillanceteam wer den controles uitgevoerd door de hele politieregio Limburg-Noord. Hierbij werden op de Puttenweg en Deurneseweg in Ysselsteyn, op de Middenpeelweg in America, op de N280 bij Roermond en in Venray op de Deurneseweg snelheidsovertre ders staande gehouden. Zij reden met meer dan 50 km/u te hard en moesten als gevolg daarvan hun rijbewijs aan de agenten overdra gen. De rijbewijzen worden aan de officier van justitie gezonden, die bepaalt wanneer de eigenaren het bewijs terugkrijgen en hoe hoog de strafmaat is. van aard zijn, maar die wel direct medische zorg nodig hebben. Voor deze patiënten kan de huis arts hulp bieden. De huisarts is op de hoogte van de zorg die in Venray kan worden geboden en kan steeds overleggen met de spe cialisten aldaar. Dat betekent voor de patiënten dat zij voor de behandeling niet altijd naar de spoedeisende hulp in Venlo hoe ven te gaan. De Ziekenhuispost Venray is in februari 2002 van start gegaan na de sluiting van de afdeling Spoedeisende hulp. De Ziekenhuispost was bedoeld voor patiënten met laagcomplexe acute zorgvragen. Wie hulp nodig had bij een klein ongeluk kon hier terecht bij de ziekenhuisartsen, die zorgden voor de eerste opvang. Bij de start is met de ver zekeraar en huisartsen de afspraak gemaakt dat na twee jaar een eva luatie van het functioneren van de Ziekenhuispost zou plaatsvinden. Deze evaluatie, uitgevoerd door de Universiteit van Maastricht (onder begeleiding van onder meer Prof. Dr. Spreeuwenberg), verscheen eind 2004 en vormt de basis voor de richting die nu wordt ingeslagen. centra gerealiseerd of staan op stapel. In het verzorgingsgebied van de GGZ Noord- en Midden- Limburg is dat in Roermond, Venlo, Venray en Weert. In het verleden was er sprake van één psychiatrische instelling in Venray. Voor de opvang van cliën ten uit heel Limburg en delen van Brabant en Gelderland. Nu is de zorg meer verspreid over de pro vincies. De zorg is naar de men sen toe gekomen. Er kwamen instellingen in Maastricht, Heerlen en Nijmegen. Als gevolg daarvan is de capaciteit van de instelling in Venray daarop aange past. De afgelopen jaren is er dan ook gewerkt aan de gefaseerde ombouw van het voormalige Vincent van Gogh Instituut, naar een psychiatrisch centrum met gespecialiseerde kleinschalige voorzieningen. Ondanks de inzet om de cliënten zoveel mogelijk zelfstandig te laten wonen, zullen er altijd mensen blijven die niet zelfstandig kunnen functioneren in de maatschappij. Zij hebben langdurige zorg nodig. In nauw overleg met de cliëntenraad wordt de zorg voor hen gecon centreerd op Servaashof. Onder begeleiding kunnen ze daar zoveel mogelijk zelfstandig en individueel wonen. De bestaande gebouwen zijn hiervoor niet geschikt. Voor de opvang van vol wassenen en ouderen bouwt GGZ Noord- en Midden-Limburg een nieuw psychiatrisch centrum. Meer informatie over het plan Servaashof staat op www.servaas- hof.nl. Op donderdag 2 februari van 9-30 tot 12.00 uur viert de GGZ Noord- en Midden-Limburg de officiële start van de bouw van het psychiatrisch centrum in de nieuwe wijk Servaashof in Venray. Mevrouw O. Wolfs, lid van Gedeputeerde Staten van de provincie Limburg, is bereid gevonden om aan de officiële start haar bijdrage te leveren, 's Middags vieren cliënten en mede werkers de officiële start in eigen kring in de sporthal, 's Avonds zijn omwonenden van Servaashof in de sporthal uitgenodigd. zie voorwaarden op www.gunhoek.nl Oirlo- Venray iel 0478-571800 fi'f. EM Engineering wil met modelfabriek technologie verkopen En heb je naast je studie of huishouden een paar uurtjes over? Neem contact op met OTTO Uitzend Bureau. Bel 0478 - 52 99 99 óf doe de flextest www.OTTOwerkt.nl Werkt voor twee

Peel en Maas | 2006 | | pagina 7