Jolanda Dijkema: een nuchtere Groningse AART 2 0 0 6 'SP blijft altijd actiepartij' A Gerard Thijssen lijsttrekker lokale partij inVENtief Van der Putt Advocaten Sectie ondernemingsrecht, tel. 0478-556677 Paters straat 15-17 Venray www.putt.nl Kijk in de spiegel van de nieuwe partij kROONJ TAXATIES Advocaten Adviseurs voor MILIEURECHT en ARBEIDSRECHT Ghïelen PEEL EN MAAS Donderdag 12 januari 2006 - Pagina 5 Lijsttrekker Dijkema mist duidelijke taal: "Zeg toch gewoon watje vindt" *fw? De SP is in Venray vooral bekend als actiepartij. De 'vol gelingen' van boegbeeld Jan Marijnissen laten regelmatig van zich zien en horen. Zo verzette de SP zich tegen de sloop van de twee flats in Veltum. De partij keerde zich tegen de komst van de Floriade. Ook maakte de Socialistische Partij zich sterk voor de sociale werkvoorzie ning en werd het honden- poepbeleid aan de kaak gesteld. Als het aan lijsttrekker Jolanda Dijkema ligt, dan blijft haar partij daarmee doorgaan. Ook al schuift de SP na 7 maart aan in de Venrayse gemeenteraad. "Fractie en actie gaan hand in hand." De Socialistische Partij is nog een onbeschreven blad. Dat zal snel veranderen. Jolanda Dijkema noemt het een 'spannende tijd' nu zo'n acht weken voor de verkie zingen. Ze heeft al een raadsver gadering bezocht. Ze raakte niet onder de indruk. "Ik vond het nogal rommelig. De burgemeester opent de vergadering en meteen gaan de koffiejuffrouwen rond met de kannen. Terwijl de verga dering net begonnen is, zit ieder een te roeren en is in de weer met zijn kopje. Het leidt allemaal af. Waarom wordt de koffie of thee niet van tevoren ingeschonken? Wat mij ook opviel is dat raadsle den regelmatig opstonden en wegliepen. Blijkbaar voor een plas of een telefoontje. Ik vind het niet fatsoenlijk om te gaan lopen terwijl anderen aan het woord zijn. Ook al vind je het niet inte ressant, dan blijf je toch zitten!" De SP-lijsttrekker werd in haar vermoeden gesterkt dat de poli tiek ver van de burgers afstaat. "Ik kreeg het gevoel dat raadsleden er niet zitten voor de burgers van Venray. Je hoort alleen maar tech nische praatjes. Terwijl de echte verhalen juist op straat liggen. Wat ik ook mis is duidelijk taal. Zeg toch gewoon wat je vindt." VERANDERING Dijkema hoopt iets te verande ren in Venray. Ze zal bovenal kri tisch zijn. Mensen op straat spre ken de SP-leden aan waarom ze nog niet in de raad zitten. "Twee jaar geleden hebben we de knoop doorgehakt. Er is nu voldoende draagvlak en knowhow. In de raad kunnen we ons beter profile ren. Niet alleen acties houden, maar ons ook bezighouden met de lange termijn. Een voordeel is dat we straks informatie krijgen. Voorheen hoorden we het op straat of vernamen het uit de krant We kunnen zo proactiever zijn en op onderzoek uitgaan De bovenste plaatsen worden allemaal bezet door import- Venraynaren. "We zijn inderdaad geen bekende figuren in het dorp. We kennen ook niet alle intriges en roddels. Dat kan juist een voor deel zijn. Ik ben zelfs blij dat ik niet alles weet. Ik ben onbevan gen. We willen evenmin gekozen worden om mooie praatjes of een leuke snoet. De SP hoopt toch iets meer in huis te hebben." In de raad wil ze zaken aan de orde stellen die ze op straat ziet. "Op het Servaasterrein zie ik junks die patiënten zijn. Het is een kwetsbare groep. Vanuit mijn werk weet ik hoe schadelijk de gevolgen van drugs voor de herse nen kunnen zijn. Op de hangplek achter Kwikfit zie ik jongens van elf roken. Hoe komt dat? Wat heeft de jeugd nodig? Ik wil daar iets aan doen. Ook aan die jon gens die 's zomers zo gevaarlijk met brommers scheuren bij de Peugeot-garage. Het is gevaarlijk en het kan niet. We moeten het niet zomaar laten gebeuren. Ter plekke moeten we ook met ze praten. Ik wilde het melden op het politiebureau, maar dat was dicht..." REFERENDUM De SP is voorstander van het houden van een referendum. Maar de volksraadpleging die op 7 maart over circuit De Peel wordt gehouden, wijst Jolanda Dijkema resoluut af. "Het deugt in oor sprong niet. Je gaat toch geen referendum houden over iets wat niet mag. Dat is niet zuiver. Het circuit is al die jaren gedoogd. De gemeente moet haar verantwoor delijkheid nemen. En ze niet op deze manier afschuiven naar de burgers. Van ons mag het circuit verdwijnen." Dijkema is niet gerust op de invoering van de WMO (Wet Maatschappelijke Ondersteuning) die grote gevolgen zal hebben. "Het is eigenlijk een grote bezuini gingsmaatregel. De gemeenten krijgen de zorg over groepen kwetsbare mensen. De uitvoering moet degelijk en goed zijn en mag niet afhankelijk zijn van degene Jolanda Dijkema hoopt iets te veranderen in Venray. die achter het loket zit." De SP'ster is tegen voedselban- ken. "Er is armoede in Nederland. Gek maar waar. De tweedeling wordt groter. Maar voedselban- ken zouden niet nodig moeten zijn. Het is slechts een middel. De staat moet ervoor zorgen dat er geen armoede voorkomt. De gemeente dient de minima actief te wijzen waar ze recht op heb ben. Als de voedselbanken er toch zijn, dan moet de gemeente er ook bemoeienis mee hebben. Om ervoor te zorgen dat de ver deling eerlijk gebeurt. Want wie bepaalt wie iets of niets krijgt?" Prognose Jolanda Dijkema De SP neemt op 7 maart voor het eerst deel aan de raadsverkiezingen in Venray. Jolanda Dijkema (44) is de allereerste lijsttrekker. Ze is geboren en getogen in Groningen en woont al ruim zestien jaar in Venray. Vanaf de opening in september 1999 is ze werkzaam als sociothera- peute bij tbs-kliniek De Rooyse Wissel. Jolanda Dijkema heeft al een kleurrijk leven achter de rug. Zo trok ze jarenlang met een circus door Nederland en Frankrijk. Na haar komst naar Venray ging ze als begeleidster aan de slag bij het schippersinternaat in Maasbracht. Daar werkte ze tien jaar en in de tussentijd voltooide ze de mbo- en hbo-opleiding jeugdhulpverle ning. Ruim zes jaar geleden behoor de ze bij de eerste groep sollici tanten bij de fonkelnieuwe tbs- kliniek in Oostrum. Vanaf de allereerste dag werkt ze er met veel plezier. Ze begeleidt een groep van elf mannen die in het voorlaatste stadium van hun behandeling zitten. De SP'ster omschrijft zichzelf als 'nuchter'. Haar vader had in Groningen een eigen bedrijf als meubelstoffeerder. Haar broers hebben de zaak inmiddels overge nomen. Jolanda hield niet van stu deren. "Ik heb de leao gedaan omdat je met zo min mogelijk huiswerk toch een diploma kon halen." Maar de administratieve richting was niet aan haar besteed. Vanaf haar achttiende trok ze met het circus Aladdin de wereld in. "Als kind werd ik al aangetrokken door het circus. Ik zat ook bij het kindercircus in Groningen. Het mooie is de samenwerking. Je hoeft echt niet lenig of een artiest te zijn om mee te doen. Een circus heeft altijd mensen nodig. De tentenbouwer is net zo belangrijk als de clown in de piste." Met vier mensen, een gezin van vier personen en nog een aantal vrijwilligers ging Aladdin kriskras door Nederland. "Het was een klein komediantencircus. We trokken met een tractor en hou ten wagens naar allerlei plaatsen. Zelfs de kleinste dorpen deden we aan. In de wintermaanden trokken we door Frankrijk. Het Prins Sjoerd elfde op CDA-lijst Toeval of niet? De kersverse Ysselsteynse prins Sjoerd I staat als elfde op CDA-lijst voor de raadsverkiezingen die een week na carnaval plaatsvinden. Het lijkt een mooie verkiezingsstunt om in het CDA-bolwerk van de Piëlreuzen een CDA'er als heerser op de troon te zetten gedurende de drie dolle dagen. Was de elfde plek met voorbedachte raden aan de 23-jarige student bestuurskun de gegund? "Nee hoor", reageert voorzitter Jan Loonen. "Dit is echt puur toeval. Het is zeker geen geregisseerde actie vanuit het CDA. Toen wij in oktober of november de lijst samenstelden, was ons er niets van bekend dat Sjoerd prins zou worden. Daar is hij ook niet op geselecteerd. Alhoewel het natuurlijk wel leuk is dat hij zo vlak voor de verkie zingen al die aandacht krijgt." Lijstduwster Samenwerking De kieslijst van Samenwerking Venray is compleet en telt nu der tig namen. Tiny Janssen (43) uit Leunen is bij de komende verkie zingen van 7 maart de enthousias te lijstduwster van de lokale par tij. Ze is van beroep receptioniste telefoniste en is bestuurslid van toneelvereniging Comedia. Het dorp Leunen is goed vertegen woordigd op de lijst van Samenwerking. Na Lambert Classens, Bert Willems en Leo Willems is Tiny Janssen de vierde verkiesbare kandidaat uit Leunen. NVU in vijf gemeenten De Nederlandse Volks Unie heeft zich in vijf gemeenten aan gemeld voor de raadsverkiezingen van 7 maart 2006. Behalve in Venray doet de extreem rechtse partij ook mee in Apeldoorn, Arnhem, Nijmegen en Oss. In 2002 was de NVU in drie gemeen ten van de partij: Arnhem, Den Haag en Kerkrade. In geen enkele plaats werd de kiesdrempel gehaald. In Arnhem stemden toen 394 kiezers (0,7%) op de partij. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! was een leuke tijd. Wat ik er deed? Nou, van alles. De kassa, tenten opbouwen, popcorn ver kopen, de geiten vezorgen en ik speelde ook saxofoon. Al kende ik maar drie nummers. Het was heel hard werken. Na vijf jaar ben ik overgestapt naar circus Renz. Daar ben ik ook vijf jaar geweest. Na het overlijden van de direc teur ben ik gestopt." VENRAY Daarna raakte ze in Venray ver zeild. "Wat moest ik? Tien jaar ervaring in een circus met alleen een leao-diploma. Via het arbeids bureau deed ik de cursus vrouw en werk. Zo kon ik aan de slag bij het schippersinternaat." Het was aanvankelijk alleen in de week einden om de kinderen van de schippers op te vangen. Ze ging serieus studeren in de jeugdhulp verlening en belandde uiteinde lijk bij De Rooyse Wissel. "Van de politiek heb ik in al die jaren niet veel meegekregen. Van huis uit kom ik uit een rood nest. Gelijkwaardigheid stond hoog in het vaandel. De sterkste schou ders moeten de zwaarste lasten dragen. Ik heb altijd links gestemd. Eerst PvdA en later de SP. Toen ik eenmaal in Venray werkte ben ik politiek actief geworden. Ik heb me aangesloten bij de SP. De afdeling was nog niet zolang geleden opgericht en moest helemaal worden opge bouwd." Vanaf 2002 is ze bestuurslid. De landelijke SP stelt voorwaar den aan de plaatselijke afdelin gen. Aspirant-raadsleden moeten verplicht cursussen volgen en deelname aan de verkiezingen mag alleen met toestemming van het hoofdbestuur. De eerste zes kandidaten op de lijst hebben allemaal de politieke scholing gevolgd. Vier jaar geleden was de Venrayse SP nog niet zover. Maar nu wel. Jolanda Dijkema werd naar voren geschoven als lijsttrek ker. "Het bestuur vond dat ik daarvoor de kwaliteiten heb. Ik Iedereen is zaterdag tussen 15.00 en 18.00 uur welkom in de spiegeltent op het Schouwburgplein. Belangstel lenden kunnen in de tent met Toon en Lowieke Kateman in discussie treden over politie ke en andere zaken in Venray. De partij van vader en zoon Kateman had aan de gemeen teraadsverkiezingen deel wil len nemen onder de naam Venray Transparant, maar de Raad van State floot Toon en Lowieke Kateman vorige week terug. Onder welke naam de partij de verkiezin gen in maart in zal gaan, wordt zaterdag bekendge maakt. "Venray moet een nieuw poli tiek pad volgen", stelt Toon Kateman. "Een pad waardoor de gemeenteraad een afspiegeling gaat vormen van de samenleving, waarin meer plek is voor de mening van ouderen én jonge ren." Kateman stelt dat hij met heldere praktische punten een trend kan zetten d ie door andere politieke partijen overgenomen VAN DER PUTT ben vrij nuchter en laat me niet snel leiden door emoties. Daarbij kan ik mijn verhaal vertellen. Duidelijk communiceren is belangrijk." De SP rekent zeker op één zetel. Bij de laatste landelijke ver kiezingen in 2003 behaalde de partij in Venray ruim zeven pro cent van de stemmen. Omgerekend zou dat bijna goed zijn voor twee raadszetels. "Ik hoop dat Elianne Sweelssen, die tweede staat, ook wordt gekozen. We rekenen op de kiezers. Het zou wel heel prettig zijn als we met zijn tweetjes aan het avon tuur kunnen beginnen. Zo niet, dan doe ik het in m'n eentje. Ik kan altijd terugvallen op onze basis. We hebben een actieve denktank en achterban." Volksvertegenwoordigers van de SP worden er allesbehalve rijk van. Iedereen staat zijn vergoe ding volledig af aan de partijkas. "Je bent een SP'er in hart en nie ren. Financieel word je er niet slechter of beter van. Maar ik heb een goede baan", lacht ze. Cm MAKELAARDIJ^! wordt. "Kijk bijvoorbeeld eens naar de leeftijdsopbouw binnen de partijen. Die is vaak geen afspiegeling van Venray." In de spiegeltent kunnen belangstellen den kennisnemen van de partij- punten van Toon en Lowieke Kateman. Enkele daarvan zijn het afschaffen van raadscommissies, het aanstellen van partijonafhan- kelijke wethouders, meer specia listen in de gemeenteraad, een ouderenbalie in het gemeente huis voor alle vraagstukken, meer openheid en een centrum dat de huiskamer van Venray moet wor den. Chevroletdealer voor de regio Venray/Horst verkoop nieuwe Chevrolets verkoop gebruikte auto's onderhoud en reparatie originele onderdelen originele accessoires WflüCTSI www.autoghielen.nl Gerard Thijssen is afgelopen donderdag gekozen tot lijst trekker van inVENtief. De Venrayse advocaat is een van de oprichters van de nieuwe lokale partij. De lijstaanvoer der rekent op drie of vier zetels bij de raadsverkiezingen van 7 maart. "En liefst nog wat meer." Cees de Vocht staat op de tweede plaats. Het duo Thijssen-De Vocht vormt vanaf de oprichting al het politieke gezicht van inVENtief. De conceptkieslijst van zeven tien namen werd unaniem door de ledenvergadering overgeno men. De bovenste plaatsen wor den verder bezet door: Wil Mutsaers (derde), Jacques Mols (vierde), Pim van Hoek (vijfde), René Houben (zesde), Henk de Visser (zevende) en Kees van de Molengraft (achtste). Tevens werd het nieuwe bestuur gekozen dat vier perso nen telt. Voorzitter Ben Roelofs, secretaris Gerard Thijssen, pen ningmeester Hans Janssen- Groesbeek en vice-voorzitter Wil Mutsaers. Zo'n 35 belangstellenden bevolkten het zaaltje bij café Thielen. De ledenvergaderingen van inVENtief zijn openbaar ('we hebben niets te verbergen') zodat ook een aantal niet-leden, onder wie raadslid Joost van de Vorle, aanwezig was. De toehoorders mochten uiteraard niet meestem men bij de bestuursverkiezing en de kieslijst. De lijstcommissie had een voor lopige lijst opgesteld. Voorzitter Ben Roelofs liep de namen van boven naar beneden af. Alle zeventien kandidaten passeerden de revue en ze konden rekenen op de unanieme steun van de leden. Gerard Thijssen (68) is weer helemaal terug aan het front. Als oud-raadslid en partijbe stuurder van de WD beschikt hij ook over de meeste politieke ervaring. Thijssen was in 1974 en 1978 al lijsttrekker van de WD in Venray. De advocaat heeft zicht baar zin in zijn tweede politieke leven. Voordat hij de zaal bedank te voor het vertrouwen prees hij voorzitter Roelofs. "In een korte tijd staat er een goede organisatie. Dat is vooral de verdienste van Ben. Als hij er niet zo hard aan had getrokken, dan waren we nu niet zover geweest. Met hem kun nen we een grote partij worden." Voor de meeste leden is inVENtief een groot avontuur. De partij werd vijf maanden geleden 'opgericht' aan de borreltafel. De lokale fractie wordt gedragen door mensen die in het bedrijfsle ven hun sporen hebben verdiend. De meesten zijn sinds kort niet meer actief in het arbeidsproces. Een grote betrokkenheid bij het wel en wee van Venray, het nodi ge idealisme en voldoende vrije tijd dreef ze bij elkaar. Wil Mutsaers: "We hebben mensen met veel en verschillende kwali teiten. Die moeten we zo goed mogelijk benutten." "Er is veel werk aan de winkel", vindt Roelofs. "Het moet politiek anders in Venray. Er heerst overal onvrede. De komende weken gaan we de kiezers overtuigen." De campagne draait op volle toe ren, alhoewel de nieuwkomer over een kleiner budget beschikt dan de gesettelde concurrentie. Binnenkort is er een website en er verschijnt frequent een nieuws brief. Roelofs: "We gaan snel tot actie over. We komen met duide lijke speerpunten en standpun ten. Zodat we allemaal dezelfde taal spreken." KERKDORPEN InVENtief richt zich niet alleen op Venray. De partij vindt dat de kerkdorpen er bekaaid vanaf zijn gekomen in de afgelopen periode. Heide, waar al twintig jaar geen woning meer is gebouwd, is een sprekend voorbeeld. Roelofs wees er fijntjes op dat de kieslijst van het CDA vooral dorpelingen telt. "De dorpen klagen steen en been. Ze zijn slecht bediend door hun politici. De dorpsbewoners zullen niet nalaten de partijen op 7 maart af te rekenen op hun daden." Cees de Vocht woont sinds kort in Veulen. De geboren en getogen Venraynaar verbleef twintig jaar in Nijmegen. De socioloog werd door Gerard Thijssen benaderd. "Vol enthousiasme heb ik me erin gestort. De politiek kan veel beter marcheren. Anders hadden we hier niet gezeten. De grote pro blemen die de burgers in het hart raken wil ik ten volle behartigen. De politiek moet terug naar de burgers. Raadsleden moeten direct toegankelijk zijn. In plaats van onderlinge communicatie op het gemeentehuis moeten de poli tici in gesprek met de Venrayse bevolking." Ex-ondernemer Wil Mutsaers constateert onvrede. "Kijk maar eens hoeveel nieuwe partijen er nu zijn. Er moet politiek iets ver anderen in Venray. We maken ons sterk voor een nieuwe koers." Behalve Thijssen waren er meer inVENtievers voorheen politiek actief. Zoals de nummer vier Jacques Mols, die eveneens jaren lang WD'er was. Hij deed voor de liberalen drie keer mee aan de verkiezingen. Ook Jef Verlinden is afkomstig uit de WD. Henk de Visser, op plaats zeven, en lijstduwer Hugo Stappers hebben een verleden bij D66. Stappers was eerder ook politiek actief bij Samenwerking en Opbouw'70. Bij die laatste par tij behoorde ook Mieke Beerkens- Heldens, die twaalfde op de lijst staat. Op de vijfde stek staat de 21- jarige Pim van Hoek. Hij studeert aan de hogere hotelschool in Eindhoven en is vrijwilliger bij Dingus. Via het jongerencentrum bezocht hij regelmatig raads- en commissievergaderingen. Zo werd zijn politieke interesse gewekt. "Ik volg al zes jaar de poli tiek. Ik hoop dat er meer jongeren actief worden." René Houben (42) wist een dag eerder nog niet dat hij zesde op de lijst stond. De Venraynaar kwam zomaar aanwaaien bij de partij en legde eerst zijn oor te luister. Hij twijfelde even, maar besloot toch lid te worden. Houben is bestuurslid van Spio en werkzaam bij de Belastingdienst in Apeldoorn. Hij heeft een finan- cieel-bestuurlijke achtergrond. Daar gaat ook zijn interesse naar uit. "Het kan beter in Venray. Het is tijd voor vernieuwing. Een transparantere politiek waarin de burgers vooropstaan. Daar hoop ik mijn steentje aan bij te dragen." Ook de andere kandidaten deden hun zegje. Het is een bonte verzameling Venraynaren die van uit allerlei invalshoeken iets voor de gemeenschap willen beteke nen. Zo wijst Mieke Beerkens- Heldens op de grote gevolgen van de nieuwe wet WMO. Kees van de Molengraft pleit voor een kwa litatief sterkere gemeenteraad en zet vooral in op de dorpen. Hub Kroon en Hugo Stappers maken zich sterk voor het cultureel erf goed en met name het St. Annaterrein. Ton Jans maakt zich zorgen over het jeugdwerk. Cor Koopman en Karei Beerkens wil len zich inzetten voor een betere dienstverlening van de gemeente. "Want er is nu zoveel frustratie bij de mensen", vindt Beerkens. "Daar is het leven veel te kort voor. Met wat meer menselijkheid kan het al heel anders gaan." Het laatste woord was voor hekken sluiter Hugo Stappers. De carnava- list besloot met 'blief wakker Piëlhaas'. De volledige lijst 1Gerard Thijssen 2. Cees de Vocht 3. Wil Mutsaers 4. Jacques Mols 5. Pim van Hoek 6. René Houben 7. Henk de Visser 8. Kees van de Molengraft 9- Sjef Verlinden 10. Anne Heideman 11Cor Koopman 12. Mieke Beerkens-Heldens 13- Hub Kroon 14. Jan Pluijmen 15. Ton Jans 16. Karei Beerkens 17. Hugo Stappers mr. drs. P. van Hoef mr. M. Gerrits mw mr. C. Verrijdt p weg naar r 2002 2006 CDA 8 7 Samenwerking 5 5 Van de Vorle/ Lokaal Aktief 5 3 PvdA 4 3 WD 3 3 InVENtief 0 2 SP 0 2 Transparant 0 0 NVU 0 0 Opkomst 58% 70% vrijdag tussen 9.00-17.00 uur SNELLE SERVICE PROFESSIONELE VERWERKING DE VOORDELIGSTE TARIEVEN Tel. 0478-512772 Fax 0478-512768 Keizersveld 55 Venray 0478-586200

Peel en Maas | 2006 | | pagina 5