3 DAGEN Groen licht voor uitbreiding nertsenfokkerij? Spelen, knutselen en werken Wensmuur voor jeugd Raayland Gemeente haalt misleidend artikel van eigen website Dingus krijgt uitstel tot 1 juli Weg vrij voor wonen en parkeren? Julicher Meijer DE GEHELE WINTERCOLLECTIE MEENEMEN VOOR DE HELFT MAN WOMAN Niets! Vragen over Arbeidsrecht? PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS ]e Hoveniers winter unhoek.ni wunm PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS PAUL BROUWER EXCLUSIEVE MODE Een Ysselsteynse nertsen fokker wil zijn bedrijf aan de Moostdijk uitbreiden. Een aan tal omwonenden, gesteund door de stichting Bont voor Dieren, probeert dit via de Raad van State te verhinderen. Volgens de nertsenfokker en de gemeente Venray gaan natuur en milieu er echter alleen maar op vooruit. De nertsenfokkerij is al tiental len jaren gevestigd aan de Moostdijk in Ysselsteyn. Ook in de pelsdierfokkerij neemt de schaalvergroting hand over hand toe. Eigenaar Martens wil dan ook graag naar een verdubbeling van het huidige aantal dieren toe. Toen de gemeente de benodig de milieuvergunning verleende, kwamen de stichting Bont voor Dieren en een drietal andere Moostdijkbewoners in het geweer. Via de Raad van State proberen ze een stokje voor de uitbreidingsplannen te steken. Tijdens de zitting van maandag betoogde hun raadsman dat de nertsenfokkerij momenteel een lappendeken van verschillende vergunningen bezit, waarvan geen de werkelijke situatie goed dekt. Ook de nieuwe milieuver gunning zou allerminst water dicht zijn. Die zou de buren te weinig garanties tegen stankhin- der bieden, en het nabijgelegen natuurgebied De Mariapeel tegen verdere verzuring. Volgens de gemeente kan de vergunning de toets der kritiek wel degelijk doorstaan. Omdat er een zoge naamd Groen Label stalsysteem komt, zou de vrees voor meer stankhinder en ammoniakuitstoot ongegrond zijn. Ook staatsraad Simons snapte niet meteen wat de bezwaarmakers nu precies willen bereiken. "Als de Raad van State de nieuwe vergunning vernietigt, wordt de oude weer van kracht. En dat is minder gunstig voor De Mariapeel." Hun raadsman blijft er echter bij dat het hele bedrijf ver- gunningtechnisch één janboel is, en dat er hoognodig schoon schip moet worden gemaakt. Nertsenfokker Martens, die inmiddels al vier jaar bezig is om groen licht te krijgen voor de uit breiding, verzucht op zijn beurt dat "je sneller drie kinderen krijgt dan een nieuwe milieuvergun ning". De Raad van State, die al eerder een streep haalde door een voorgaande versie, besluit binnen enkele maanden of de huidige door de beugel kan. Nieuwe activiteit zorgtuinderij de Lorr in Heide KS" Zorgtuinderij de Lorr in Heide biedt sinds afgelopen woensdag (gisteren) vrijetijds besteding aan schoolgaande kinderen met een verstandelij ke beperking aan. Kinderen tussen tien en twintig jaar kunnen iedere woensdag van 14.00 tot 17.30 uur terecht op de zorgtuinderij aan de Heidseweg 56 om samen te spelen en te knutselen. Sybill Winkelmolen en Jan Janssen van De Lorr startten vier jaar geleden met het aanbieden van dagbestedingsactiviteiten voor mensen met een verstande lijke beperking. Op de zorgtuin derij werken inmiddels acht men sen drie dagen per week mee in het vollegronds tuinbouwbedrijf van tien hectare groot. "De men sen genieten hier van de rust, de werkomgeving en de sfeer die hier heerst. Zij voelen zich op Sybill Winkelmolen (links op de foto): "We proberen in te spelen op de behoeften die de kinderen hebben. hun gemak, vooral ook omdat wij op kleinschalige wijze invulling geven aan de zorgtuinderij. De deelnemers komen nooit voor verrassingen te staan. Ze hebben altijd te maken met dezelfde men sen en dat biedt hen houvast, zekerheid en herkenbaarheid. Ze voelen zich hier veilig omdat wij er altijd zijn", verklaart Sybill Winkelmolen het succes van de zorgtuinderij in Heide. De deelne mers werken naar vermogen mee in het productieproces van aard beien en rabarber. Ze hebben zelfs de mogelijkheid om een eigen moes- of bloementuintje aan te leggen. De nieuwe activiteit op woens dagmiddag sluit naadloos aan op de filosofie van Winkelmolen en Janssen. "Het is een logische voor bereiding op een werkplek op een zorgtuinderij. Naast het feit dat de kinderen zich hier uit kun nen leven, kunnen ze ook zien hoe er op een zorgtuinderij gewerkt wordt. Het mes snijdt dus aan twee kanten." De kinde ren in de leeftijd van tien tot twin tig jaar kunnen op de woensdag middag enkele uurtjes buiten spelen op de boerderij. Knutselen met natuurlijke materialen uit de tuin, samen koken en bakken of een boswandeling maken. Maar ook meewerken met een echte boer. Een eigen tuintje aanleggen en onderhouden of jam maken van zelfgeplukte aardbeien. "We proberen volledig in te spelen op de behoeften die de kinderen hebben. Laten ze doen wat ze graag willen of kunnen. Daarnaast leren ze spelenderwijs wat het betekent om op een zorgboerderij te werken." WELKOM Zorgtuinderij de Lorr timmert al sinds de start vier jaar geleden aan de weg. "Het is een kleinschalig project. We zijn dus aangewezen op publiciteit en de activiteiten die we zelf ontplooien. De vrij etijdsbesteding voor kinderen met een verstandelijke beperking is een logisch vervolg op de activi teiten die we hier al hadden", aldus Sybill Winkelmolen. De Lorr heeft inmiddels de Vijverhofschool in Venlo aange schreven waar kinderen op zitten die voor de woensdagmiddag acti viteit in aanmerking komen. "De schoolleiding heeft enorm enthousiast gereageerd. We ver wachten dan ook met de Vijverhofschool te kunnen samen werken om hier in de toekomst kinderen te kunnen plaatsen. Kinderen die als ze twintig zijn makkelijk kunnen overstappen naar het werken op de zorgtuin derij." De eerste woensdagmiddag is inmiddels achter de rug. Nieuwe kinderen zijn van harte welkom. Winkelmolen: "Als mensen nieuwsgierig zijn geworden, zijn ze welkom om een kijkje te komen nemen. Ze kunnen dan zelf ervaren hoe de sfeer hier is, hoe we werken en of ze het leuk vinden om hier op woensdagmid dag met andere kinderen te knut selen, spelen of werken. Wij zul len in ieder geval ons uiterste best doen om het de kinderen naar de zin te maken." Voor meer informatie over de nieuwe activiteit van de Lorr kunt u contact opnemen met Sybill Winkelmolen, telefoon 0478- 581472 of 06-12161736. U kunt ook kijken op de website www.zorgboeren.nl Een 'wensmuur' helpt een groepje jongeren bij het inventariseren van de wensen en behoeften aan vrijetijdsac tiviteiten voor jongeren in Venray. Het idee is afgeleid van de bekende klaagmuur in Jerusalem in Israël. Leerlingen van het Raayland College kun nen hun wensen op een for mulier aangeven en in de wensmuur stoppen. De actie loopt van 11 tot en met 13 januari op het Raayland en wordt ondersteund door de gemeente Venray. De gege vens uit de enquête worden omgezet in concrete activitei ten. Na 13 januari worden de wen sen en ideeën op een rijtje gezet en gerapporteerd aan de gemeen te. Het rapport vormt daarna de basis voor een actieplan en wordt omgezet in nieuw op te zetten activiteiten. Waar nodig worden de opmerkingen verwerkt in het gemeentelijk jeugd- en jongeren beleid. Het project 'De Wensmuur' wordt afgesloten met een groot feest voor alle leerlin gen van het Raayland waarop het onderzoek was gericht. Het project 'De Wensmuur' is bedacht en volledig uitgewerkt door jongeren. Het wordt uitge voerd in het kader van het project 'Provinciale Participatietraject' van de provincie Limburg en vormt als zodanig een uitvloeisel van het coalitieakkoord 2003- 2007, waarin het thema 'Jong zijn in Limburg' en het bevorderen van jongerenparticipatie een belangrijke onderdeel is. Het idee van de wensmuur werd door een jongerenpanel gekozen uit een vijftiental inzendingen. De gemeente Venray heeft maandag een onjuist artikel over circuit De Peel van haar website gehaald. Onder de kop 'kans voor nieuwe locatie circuit' stond op de nieuwspa gina vermeld dat de gemeente raad heeft ingestemd met een alternatieve zoeklocatie voor het racecircuit. Terwijl de raad juist unaniem de zoektocht naar een alternatief heeft afgewezen. Verderop ver meldde het nieuwbericht dat het college 'nu de raad akkoord is' de haalbaarheid onderzoekt van de locatie aan de Sinnesstraat in Oirlo. Ike Busser, fractieleider van Samenwerking, reageerde uiterst verbaasd. Hij nam de foutieve informatie hoog op. "Het lijkt er sterk op dat het college een ande re raadsvergadering heeft bijge woond dan die van de raad van Venray", aldus de oppositieleider die vermoedt dat het college een eigen afwijkende koers aan het varen is. Daarom vroeg Busser om een ingelaste vergadering van het seniorenconvent met alle fractie voorzitters op 16 januari. Om mis verstanden uit de weg te ruimen voordat de gemeenteraad op dins- Dingus mag tot 1 juli 2006 in het pand aan de Hoenderstraat blijven zitten. Dat heeft de kantonrechter in Venlo bepaald. De gemeente had de huur per 1 juli vorig jaar opgezegd. Dingus wil het gebouw niet verlaten en deed in de rechtszaak van 11 okto ber een beroep op ontrui mingsbescherming. De gemeente Venray verzette zich hiertegen. Rechter Crompvoets heeft nu de voorlopige ontruimingsdatum bepaald op 1 juli 2006. De gemeente had in februari 2004 het huurcontract opgezegd. De tienjarige huurovereenkomst was op 1 juli 1995 ingegaan. Sinsdien liggen beide partijen danig met elkaar in de clinch. De hoognodi ge renovatie van het zwaar onder komen gebouw bleef daarom uit. De ideeën over de invulling van het jeugd- en jongerenwerk lopen ver uiteen. De gemeente heeft al eerder het vertrouwen in het Dingus-bestuur opgezegd. Ook werd al jaren geleden de subsidie kraan dichtgedraaid. Na het aan treden van de nieuwe wethouder Emonts (PvdA) in mei 2002 wer den de onderhandelingen opnieuw opgestart. Maar al snel gingen Dingus en de gemeente alweer ruziënd uit elkaar. Ze tref fen elkaar alleen nog in de rechts zaal. Dingus won een rechtszaak over de verbouwing, maar daarte gen ging de gemeente in hoger ADVOCATEN Tel.: 0478-52 10 70 Julianasingel 33a, Venray beroep bij het gerechtshof in Den Bosch. Zodat het jongerencen trum de renovatieplannen niet kan uitvoeren. Voorzitter Pieter Gijsbers is tevreden over de uitspraak. De kantonrechter kan de verplichting tot ontruiming maximaal drie keer één jaar uitstellen. Gijsbers gaat ervan uit dat dat ook gebeurt. "De rechter houdt duidelijk de deur open. We zullen in juni opnieuw een jaar verlenging aan vragen. We kunnen hier nog tot uiterlijk 1 juli 2008 zitten." Dingus hoopt in de tussentijd een alterna tieve locatie te hebben gevonden. Dingus en de gemeente wach ten met spanning op de twee appèlzaken die bij het gerechts hof in Den Bosch lopen. Deze zaken draaien met name over de renovatie van het pand. De uit spraak zou in december 2005 komen, maar is inmiddels al twee keer uitgesteld. "Ik hoop dat de ontknoping zo snel mogelijk komt", aldus Gijsbers. "Het is kof fiedik kijken hoe het voor ons uit valt. Maar één ding hoop ik wel. Dat er na de verkiezingen een nieuwe coalitie komt waarmee we wel normaal kunnen onder handelen. Zodat er een bevredi gende oplossing komt voor het jongerenwerk in de toekomst." Busstation definitief gesloten Het busstation aan de Julianasingel is sinds de nieu we dienstregeling van de bus diensten van Hermes van kracht is, definitief gesloten. Het station stamt uit het begin van de zestiger jaren. Het ter rein is al jaren in beeld als eventuele locatie voor woningbouw en/of parkeren. Busreizigers stappen niet meer op het station in de bus, maar bij twee nieuwe haltes aan de Julianasingel. Deze haltes, gele gen tegenover het oude station, zijn vooralsnog tijdelijk. Wat gebeurt er als U niet adverteert Hans van der Spek, woordvoer der van Hermes, laat weten dat de sluiting van het station, en de remise, al langer was ingepland. De activiteiten die daar in het ver leden plaatsvonden, zijn inmid dels overgeheveld naar Venlo en Helmond. "Het leek ons logisch om het station te sluiten met ingang van de nieuwe dienstrege ling. Wel zijn we nog bezig met de realisatie van een fatsoenlijke halte in het centrum." Wat er met het station, dat op 21 maart 1961 in gebruik werd genomen, gaat gebeuren is nog niet duidelijk. Sloop om ruimte te maken voor nieuwbouw en even tueel parkeerplaatsen ligt het meest voor de hand. "We zijn hierover in gesprek met gemeen te en een projectontwikkelaar", aldus Van der Spek. Het gebied is momenteel nog eigendom van Hermes, maar Van der Spek geeft aan dat Hermes het terrein wil verkopen. De gemeente Venray wil dit jaar een haalbaarheidsonderzoek doen naar de mogelijkheden op het terrein. De centrumonderne mers van Venray zouden op de plek het liefst een parkeerplaats gerealiseerd zien. In hun optiek zijn er te weinig parkeermogelijk- heden aan de oostzijde van het centrum. Bomen Odapark verdwijnen In verband met de veiligheid op de Merseloseweg worden in het Odapark in de komende week enkele bomen gerooid die aan de rand van het park staan. De bomen aan de zijde van de Merseloseweg zijn gecontroleerd; enkele bleken zo gevaarlijk te zijn, dat werd besloten om ze op korte termijn weg te halen. Tijdens de laatste storm zijn er boven het wegdek weer enkele takken afgebroken. In de herfst zullen, waar nodig, enkele nieu we bomen geplant worden. dag 24 januari de tekst van het referendum vaststelt. Die extra vergadering komt er niet want het omstreden artikel is inmiddels van de website gehaald. Na het bericht van Busser aan zijn collega-fractieleiders nam Gerda van Stelten (CDA) maandag con tact op met raadsgriffier Koos van Eekeren. "De berichtgeving op de website was inderdaad onjuist", aldus Van Stelten. "De oorzaak hiervan is een communicatie stoornis op het gemeentehuis die mede veroorzaakt is door het kerstreces." Nieuws uit Venray en omgeving leest U in Zangers van Sint Frans terug uit Rome Het koor Zangers van Sint Frans is op reis naar Rome geweest. Sint Frans is lid van de Pueri Cantores (Organisatie voor jongerenkoren). In Rome waren tijdens de jaarwis seling meer dan 6000 koorleden aanwezig die gezamenlijk hebben gezongen in de Sint Pieter ter ere van de nieuwjaarsmis. Voordat het zover was, repeteerden de koorleden gezamenlijk. Op 30 december gingen alle koren op audiëntie bij de paus. Tijdens het verblijf in Rome verzorgde het koor van Sint Frans een tweetal concerten. Een daarvan was in de Friese kerk, direct langs de Sint Pieter en het tweede concert in een hypermoderne kerk. Naast de verplichtingen voor de Pueri Cantores bekeken de koorleden van de Zangers van Sint Frans natuurlijk ook de cultuur van Rome. De Sixtijnse kapel was voor velen een hoogtepunt. Het bezoek aan de catacomben van Cicilië was bijzonder indrukwek kend. Uiteraard beklommen de koorleden de Sint Pieter en bezochten ze het graf van de vori ge paus. Na een bruisende party in de Herberg met een aantal Fransen, Italianen en Duitsers ging het koor op weg naar de Sint Pieter voor de nieuwjaarsmis. Het was een bijzondere gebeurtenis om in Rome de mis bij te wonen en tegelijkertijd op te mogen lui steren. voor al uw snoeiwerk voor particulier en bedrijf levering van tuinplanten Gj Oirlo- Venray Vervolg voorpagina Rouwkuilen blijft beschermd natuurgebied GEEN VERGUNNING De LLTB vreest echter dat veel bedrijven bij het actualiseren van hun vergunning in de problemen komen omdat ze geen juiste NB- vergunning hebben. Volgens de bond is verplaatsing naar land- bouwontwikkelingsgebieden voor de bedrijven financieel niet haalbaar. De natuur- en milieuorganisa ties willen, evenals eigenaar Staatsbosbeheer, de NB-status handhaven. Ze voelen er niets voor het Reconstructieplan ter discussie te stellen. Tevens dient een nieuw natuurgebied binnen de gemeente Venray ter compen satie te worden aangelegd. Dit zal vijf tot twintig keer zo groot moe ten zijn dan de Rouwkuilen. Ook de LLTB ziet dit niet zitten. Want het betekent slechts verplaatsting van het probleem omdat hierdoor andere bedrijven weer in de knel komen. De aanleg van een nieuw natuurgebied ter grootte van de Rouwkuilen kost al 1,5 miljoen euro. Daaraan wil de LLTB niets bijdragen. Wel is de LLTB bereid 'enkele duizenden euro's' beschik baar te stellen voor een verplichte milieueffectrapportage (MER) voor de Rouwkuilen. Ook de gemeente wil hieraan bijdragen, maar ze wil niet als trekker van het project optreden. Een eenvou dige MER-procedure kost mini maal 50.000 euro. De provincie concludeert dat de betrokkenen verdeeld zijn. De procedure voor het intrekken van de status van staatsnatuurmonu- ment, inclusief de wettelijke mer- procedure, vergt minstens ander half jaar. Het ministerie van LNV heeft tot nu toe in drie gevallen de NB-status verwijderd: 30 are in de Waddenzee, 68 are in het Haringvliet en 1,56 hectare langs de Betuwespoorlijn. Het ging in alle gevallen om een zeer klein gedeelte van een groter natuurbe- schermingswetgebied. Tevens is het zwaarwegend maatschappe lijk belang aangetoond en is in natuurcompensatie voorzien. Dit is bij De Rouwkuilen niet het geval. Economische belangen of activiteiten van afzonderlijke bedrijven vallen niet onder een 'zwaarwegend maatschappelijk belang', zoals dat bijvoorbeeld wel geldt voor de aanleg van de Betuwelijn. De Rouwkuilen is en blijft een zeer kwetsbaar gebied voor verzu ring. Door het laten vervallen van de beschermde status zal de kwa liteit van het gebied afnemen. Omdat de meeste natuurwaarden - waarvan sommige soorten inter nationaal beschermd zijn - nog steeds aanwezig zijn, vermoedt de provincie dat het verwijderen van de NB-status ook juridisch onhaal baar is. De provincie zal daarom geen verzoek indienen om een procedure te starten voor het afvoeren van de Natuurbeschermingswetstatus. Statenlid Loonen legt zich bij die beslissing neer. "Alhoewel ik op een andere uitkomst had gehoopt. De Rouwkuilen is toch geen bijzonder groot gebied. Maar de provincie heeft de feiten en argumenten duidelijk in kaart gebracht. Vooral de natuurcom pensatie lijkt onbegonnen werk omdat hierdoor weer andere bedrijven op slot worden gezet." Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advert entie@vandenmunckhof. nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Vërspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0438-582833 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 19,50 (postcode 58..) 34,25 (overige binnenland) Donderdag 12 januari 2006 - Pagina 3 WILHELMINASTRAAT 2-4 VENRAY TELEFOON 0478 510943

Peel en Maas | 2006 | | pagina 3