Concert in het Theehuis Koude rillingen in De Tiendschuur Toneelstuk Vreato Jubilarissen fanfare Vriendenkring Nationale voorleesdagen Woody The Sideman in De Evenaar Vals beeld PEEL EN MAAS Vals beeld PEEL EN MAAS De vrienden Van Kreij komen met Een Kreijatieve Mix op zondag 15 januari naar de schouwburg. Van 14.00 tot 20.00 uur vindt er een unieke, zeer bijzondere happening in Schouwburg Venray plaats. Een voorstelling die enkel in de schouwburg van Venray te bewonderen zal zijn. De foyer van de schouwburg wordt omgetoverd tot een grote expositieruimte voor wel zeer bijzondere kunstenaars. Niet alleen is er deze middag een expositie te bewonderen maar kunt u ook genieten van diver se optredens in de grote theaterzaal en een hapje en drankje nuttigen tijdens het bewonderen van de prachtige kunstwerken. De "voorstelling" De vrienden van Kreij behelst zoveel meer dan het begrip voorstelling kan omvat ten. Om een start te maken is het te omschrijven als een muzikale happening met de vrienden van Johan van Kreij. De artiesten nemen u mee naar de klanken van Moldavië, de Balkan. Hier blijft het deze middag echter niet bij. Niet alleen de swing, maar ook de schilderkunst komt aan bod. Tij dens dit muzikale feest zal, geheel in stijl, de opening van een expo sitie plaatsvinden met werken van Johan van Kreij zelf, Ellen Voets, Michiel van de Laar en Johan en Conny van Alphen. Allen geren ommeerde kunstenaars die hun werken uitgestald hebben in de foyer. De middag wordt omlijst door een hoop muzikanten zoals Oleg Fateef, Igor Dunjic, Mare Daniels, Harry Hendriks, Octetnog, De Zangers van St. Frans, Acapella Pop Group VET en vele anderen Denkt u dat het hierbij blijft, dan heeft u het mis. Niet alleen door de muziek wordt u naar andere landen en sferen gebracht. Ook tussen de optredens door wordt u meegenomen naar ande re culturen. In de pauzes van deze concerten kunt u onder het genot van een hapjes en drankjes uit verschillende landen genieten va de expositie. Wilt u deze bijzon dere happening meemaken, dan kan dit. Er zijn nog kaarten ver krijgbaar. Vrijdagavond 13 januari tussen 21.00 - 22.00 uur en zater dag 14 januari van 12.00 - 17.00 uur worden er ook kaarten ver kocht voor deze bijzondere voor stelling in de enorme spiegeltent die op het Schouwburgplein staat dit gehele weekend. Op dinsdag 17 januari vanaf 20.00 uur is het tijd voor ouder wets lachen en ontspannen. Rein- der van der Naait brengt zijn pro gramma Hudatso. Hij brengt waar hij bekend om staat. De typetjes, imitaties en verrassende geluidsef fecten vormen de basis van zijn show. Hier is hij een bedreven expert in. Zijn talenten went hij aan om onder andere de stemmen voor tekenfilms te verzorgen. Hij werkt voor diverse studio's bij het nasynchroniseren van teken- en 'life-actionfilms'. Daarnaast vallen zijn specialiteiten ook terug te zien in zijn werken voor bedrijfs films en commercials. Zijn ruime fantasie en creativiteit komen ver der goed van pas bij het vervaardi gen van educatieve films, het ver zorgen van optredens in ziekenhuizen, scholen en bedrij ven. Daarbij draait hij zijn hand niet om voor het schrijven van teksten, speciaal voor de betreffende gelegenheid. Ook is hij werkzaam in een team dat ideeën bedenkt voor het tv-pro- gramma Jungle-TV. Het is een bezige bij die naast zijn carrière als cabaretier genoeg om handen heeft. Maar bovenal is Reinder cabaretier, fulltime, vanaf 1994. In zijn programma's gaat het niet om het voor schut zetten van mensen. Wie dus kaarten heeft voor één van de eerste rijen geen nood. Men hoeft zich deze avond geen zorgen te maken om er uit gehaald te worden. Men kan rustig op een stoel genieten van een avond vol "ouderwets lachen en ontspannen". Muziek krijgt ook een steeds belangrijkere plaats in zijn programma. Er zijn nog kaarten verkrijgbaar. Sneeuwwitje wordt op woens dag 18 januari om 19.00 uur door het ballet en orkest van de Russi sche Staatsopera van Tatarstan gebracht. De muziek tijdens deze voorstelling is afkomstig van Karin Chatseturian. Het Zwanen- meer, Coppelia, De Schone Slaap ster en De Notenkraker zijn allen sprookjes die in de vorm van bal let regelmatig worden vertoond. Toch zijn er nog veel meer gedanste sprookjes, waaronder het zelden uitgevoerde Sneeuw witje, een van de beroemde sprookjes van Grimm. Ook dit sprookje kan op zijn minst als "een volwassen sprookjesballet" betiteld worden. Sneeuwwitje leent zich uitstekend voor een dans uitvoering. Het jonge prin sesje, het hof, de kwade stiefmoe der, de prins en natuurlijk de komische dwergen zijn allen karakters die zich prachtig in dans laten vertalen. De inmiddels beroemde balletgroep van de Staatsopera van Tatarstan heeft laten zien dat het uitstekend in staat is om sprookjes om te zetten in schitterende theaterproducties. Sneeuwwitje is weer een grootse productie waarin de "plaatjes" evenzo belangrijk zijn als de kwa liteit van de dansers. Geen Walt Disney, maar een klassieke, romantische interpretatie van het beroemde sprookje en net zo "vol wassen" als het Zwanenmeer. Er zijn voor dit ballet nog kaarten verkrijgbaar. Tot slot is het op donderdag 19 januari vanaf 20.00 De vrienden van Johan van Kreij zijn te zien in de schouw burg. uur de beurt aan Elastische Stem banden van Voice Male. Met humor, lef en een verbluffende stemvirtuositeit! Dit typeert de shows van Voice Male. De zes Bel gische heren presenteren dit sei zoen een programma bestaande uit eigenzinnige, spectaculaire en gedurfde pop-, rock-, jazz- en soul- nummers. Allemaal van Belgische en Nederlandse bodem! Dit resul teert in een gedurfde voorstelling met nummers van grootheden als Boudewijn De Groot en Marco Borsato, Twarres, Jan Leyers, Urban Trad en Natalia. En laat me u één ding vertellen: de instru menten worden geen moment gemist. Jo Annemans, Jean-Pierre Bodson, Jan Coesemans, Harald Van Beeck, Jan Vannot en Tijl Corremans zijn allen fabuleuze zangers en vormen met zijn zes sen Voice Male. Er zijn nog kaar ten verkrijgbaar. Geïnteresseer den in één van de bovenstaande voorstellingen, of wie wil kijken wat Schouwburg Venray nog meer te bieden heeft dit seizoen, kan kijken op www.schouwburg- venray.nl of telefonisch contact opnemen via tel. (0478)530999- De kassa is geopend op werkda gen tussen 10.00 en 15.00 uur en één uur voor aanvang van een voorstelling. Kaarten zijn ook per e-mail te reserveren op kassa@schouwburgvenray.nl. De serie Concerten in het Thee huis wordt zondag 15 januari voortgezet met het optreden van het twee uitzonderlijke Mozart- specialisten: violist Jaap Schroder en fortepianist Bart van Oort. Aan vang van het concert is om 15:30 uur. 2006 is een jaar waarin overal in de westerse wereld veel aan dacht uitgaat naar de muziek van de unieke componist die Wolf gang A. Mozart is geweest: hij werd geboren op 27 januari 1756, 250 jaar geleden dus. In het Thee huis treedt violist Jaap Schroder aan, een van de voortrekkers uit de zogeheten authentieke school uit de jaren 70; hij wordt interna tionaal erkend wordt als kamer musicus, kenner van de muziek uit de tijd van barok en klassieke tijd en is lange tijd als leraar ver bonden geweest aan de meest vermaarde opleidingsinstituten als Yale en Juillard School of Music. Aan de fortepiano zit Bart van Oort die de historiserende tra ditie voortzet en daarin erkend wordt als een jonge meester: het Franse muziektijdschrift Diapason kende hem de hoogste kwalifica tie toe voor de vier CD's waarop o.a. de complete Nocturnes van Chopin. Met zijn van Swieten Fortepianist Bart van Oort foto: Frits van Oostenbruggen. Society treedt hij in binnen- en buitenland op. Zijn tiendelige registratie van alle pianosonates van Mozart wordt op de verjaar dag van de componist gepresen teerd in Vredenburg te Utrecht. Het programma vermeldt een aantal werken waaruit de ontwik keling blijkt van de sonate voor piano en viool naar sonate voor viool en piano waarin elke partij een zelfstandige rol vervult in samenspel of soms in rivaliteit met de andere. Informatie, kaar ten ad 16 euro (incl. pauzecon sumptie) en abonnementen zijn uitsluitend verkrijgbaar bij Con certorganisatie Fred H. Renirie op t/f 0478 582472 of per e-mail fredh.renirie.co@wxs.nl of bij de ingang van het Theehuis vlak voor aanvang van het concert. Het Odapark ligt aan de Merselose- weg in Venray, schuin tegenover het ziekenhuis Viecuri. Er is daar ruime P-gelegenheid. Volgende concerten (steeds op zondag, aanvang 15:30): 12 febru ari, Het Reizend Muziekgezel schap, 12 maart Wyneke Jordans en Leo van Doeselaar, 9 april: Amardi Pianokwintet. In de reeks vertelvoorstelling wordt in De Tiendschuur in Horst op donderdag 19 januari de vier de editie gehouden. Eric Borias trakteert het publiek deze avond op drie huiveringwekkende ver halen, zonder happy end. Borrias trekt al vijftien jaar rond met zijn rugzak vol verhalen. Hij moet ver tellen, hij kan niet anders. "Beeld houwer in de fantasie" noemt hij zich zelf. Ieder mens heeft fanta sie, de verteller moet alleen de juiste verhalen vinden om die fan tasie aan te spreken. Borrias weet die verhalen te vinden, getuige zijn tweehonderd voorstellingen per jaar in binnen- en buitenland. Net als Mia Verbeelen (16 febru ari) en Adrie Gloudemans (17 november jl.) komt hij uit de stal van het veel geprezen verteller collectief oRare. Hij bewerkte klassieke kinderboeken als De Scheepsjongens van Bontekoe en De Brief voor de Koning tot suc cesvolle verteltheatervoorstellin gen, maar speelt ook het aangrij pende oorlogsverhaal Binnen de Poorten 1943-1945. Drie grijze haren is een bewerking van gelijk namige bekroonde stripalbum van tekenaar René Hausmann. Het is het verhaal van de mooie prinses Sniegolee die zo ijdel is dat geen man goed genoeg om haar te trou wen. Wanneer ze zelfs de zoon van Bazillon de Magiër, raadsheer van haar vader de koning, afwijst, neemt deze op gruwelijke wijze wraak. Wat volgt is een verhaal van bloed en brandstapels, waarin Sniegolee niet alleen zichzelf, maar het hele koninkrijk te gron de richt. De brug van Weejegebeente vindt zijn oorsprong in Wales, waar oeroude verhalen diep ver ankerd zijn in iedere steen, in elke heuvel en rivier. Over een van die riviertjes ligt van de een op de andere dag een brug, opgebouwd uit menselijke botten én er verschijnt plots een smid in het dorp, een meester- smid. En dus zijn er jongelui die leerling willen worden bij deze meestersmid. Het loopt slecht met ze af, tot Jack zich meldt. Het derde en laatste verhaal is van eigen bodem; een minder bekend verhaal van Godfried Bomans. Over een herbergier die zijn gasten zo verwent dat alleen al het noemen van zijn naam, ze het water in de mond doet lopen. Hij gaat ver om zijn gasten tevre den te stemmen, heel ver. Buiten guurt de wind, vriest het dat het kraakt, binnen in de Tiendschuur wacht een behaaglijke warmte en toch koude rillingen en ander ongemak. De voorstelling begint om 20.15 uur en vindt plaats in zaal De Tiendschuur van de Kas teelboerderij. Kaarten zijn ver krijgbaar bij de Kasteelboerderij in Horst, de openbare bibliotheek Horst en café Cambrinus. Kijk voor meer informatie op www.detiendschuur.nl. Toneelvereniging Vreato brengt op vrijdag 20 januari in café-zaal 't Veule in Veulen de klucht 'Mag 't 'n drupje meer zijn?' op de planken. Aanvang: 20.00 uur. 'Mag 't 'n drupje meer zijn?' is een dolle klucht in drie bedrijven die zich afspeelt op de geërfde boerderij van twee broers. Zij krijgen te maken met een zuster die de boel verdeeld wil zien, haar man, een ambtenaartje achter het loket, een nieuwsgierige buurvrouw en een veldwachter in burgerkloffie. De oudste broer stookt jenever, de zwager doet mee en er komt ook nog een stevige huishoudster aan te pas, die de zaken uiteindelijk goed regelt. De jong ste broer wordt verliefd op een meisje en vier vrouwen bemoeien zich met de huishouding. Met andere woorden; het wordt een ramp. De kaartverkoop vindt plaats in café-zaal 't Veule, telefoon: 581929- Kaarten kosten 6 euro per stuk. Voor reserveringen kunt u contact opnemen met Brigitte Dirven, tel: 546270. Gedichten in bibliotheek Venray De landelijke gedichtendag wordt gehouden op donderdag 26 januari. Dit is een jaarlijks terugke rend evenement in Nederland en Vlaanderen. Dit jaar staat de gedichtendag in het teken van poëzie en beeldende kunst. In Bibliotheek Venray is een exposi tie op de jeugd- en volwassenenaf deling ingericht met gedichtenpos ters en diverse gedichtenbundels. De hele maand januari is in het leescafé een expositie te bekijken van kleurrijke abstracte schilderij en. Het leescafé is voor iedereen toegankelijk. Hier kunnen landelij ke en lokale dagbladen en een divers aanbod van tijdschriften gelezen worden. Ook is het moge lijk gratis sites te raadplegen op de internetpe's zoals de krantenbank, buitenlandse kranten, overheidsin formatie en sites over literatuur, hobby, film en vrije tijd. Dit alles kan via www.obvenray.nl/web- links. Het is niet nodig lid te zijn van de bibliotheek om gebruik te maken van deze voorzieningen. Nieuwjaarsconcert Fanfare St.Cecilia Maashees geeft op zondag 15 januari vanaf 14.00 uur in de parochiekerk een nieuwjaarsconcert. Zangvereni ging Arcen voert ook een gedeel te van het programma uit. Beide verenigingen staan onder leiding van de dirigent Roel Verheggen. Bij de Rabo Music fantasy in 2003 was het koor uit Arcen ook al van de partij. Pianist Theo Hes uit Maashees begeleidt het koor. Enkele nummers die uitgevoerd worden zijn Les Miserables en A Klezmer Karnaval. Het gemengd zangkoor zingt onder meer Lauda- te Dominum en Blazers Concert Celebration. Kinderen van groep 4 en 5, de blokfluitgroep, laten ook van zich horen. The S(w)ing-ln De eerste editie van The S(w)ing-In wordt gehouden op vrijdag 13 januari. Het decor van dit nieuwe evene ment is een tent op het Schouw burgplein. Het Venray's Mannen koor is de drijvende kracht achter dit nieuwe muzikale initiatief. De bedoeling is om in een ongedwon gen sfeer het nieuwe muzikale jaar in te luiden, en iedereen die mee wil zingen de gelegenheid geven om eens te laten ervaren hoe leuk zingen in groepsverband is. Het koor is sinds vijf jaar bezig met het thema verjonging. Meer dan 35 jongeren zijn intussen lid gewor den van de vereniging. Deze nieu we generatie heeft ervoor gezorgd dat het koor bezig is het repertoi re te verbreden. Deze verbreding was te horen tijdens het theater programma Een reis door de tijd waarin het koor onder andere Bar bara Ann van de Beach Boys en Bohemian Rapsody van Queen vertolkte. Intussen zijn er binnen de vereniging nieuwe zanggroep jes ontstaan die ieder op hun eigen wijze laten horen hoe mooi en leuk zingen is in groepsver band. Het opgebouwde repertoire is intussen zo divers en aantalrijk dat het ondertussen avondvullend is. Er komen nummers voorbij van onder meer Elvis Presley, Joe Jackson, The Beatles en The Beach Boys. Voor wie zelf, of in groeps verband, iets wil zingen is er gele genheid om aan karaoke te doen. Accordeonist Johan van Krey, die op zondag 15 januari een exposi tie houdt in de foyer van de schouwburg, levert een muzikale bijdrage tijdens deze The S(w)ing- In. Aanvang: 20.00 uur. Fanfare Vriendenkring uit Over- loon heeft op haar jaarlijkse feest avond haar jubilarissen gehuldigd. Tien leden kwamen in aanmer king voor een onderscheiding. Door diverse omstandigheden waren Ben Beelen (25 jaar lid), Hans v/d Kroon (40 jaar lid) en Toon van Opbergen (50 jaar lid) niet aanwezig. John Crooijmans en Annemiek Derks v/d Weem (25 jaar), Theo Klaassen, Jeu Verstraaten. Coen Hofmans, Wim van Mil en Peter Verstraaten (allen 40 jaar) kregen de onderscheidingen opgespeld door de vice-voorzitter van de Brabantse bond van Muziekver enigingen mevrouw Francien v/d Ven, wegens hun 25- of 40-jarig lidmaatschap van de vereniging. De avond werd gehouden door de werkgroep Interne Feesten en v.l.n.r Theo KlaassenJohn CrooijmansAnnemiek Derks v/d WeemJeu Verstraaten Coen Hofmans, Wim van Mil en Peter Verstraaten. gepresenteerd door Rob Janssen. Het laatste deel van de avond werd verzorgd door Harry Hens die als entertainer de aanwezigen betrok bij zijn optreden in diverse muziekstijlen. Clown Winny in De Kiosk Clown Winny komt op zaterdag 14 januari naar wijkcentrum De Kiosk in wijk 't Brukske in Ven ray. Hij gaat deze dag van 14.00 tot 16.00 uur kinderen tot tien jaar vermaken met goocheltrucs en grappen. Vorig jaar liet Clown Winnie al aan de kinderen zien hoe goed hij kan goochelen en grappen maken. De middag wordt gehouden door activitei tenvereniging Brukske Aktief. Mondiaal platform Het Mondiaal Platform Horst aan de Maas organiseert op 12 februari aanstaande een spette rende bijeenkomst vol muziek, dans en informatie in cultureel centrum 't Gasthoês in Horst met als motto: "Ontmoet een WERELD kind". Een bijeenkomst voor jong en oud met lezingen over kinderop vang in het welvarende Westen en in het arme Zuiden en met veel muziek en dans uit de eigen regio, Afrika en Azië. Het motto staat voor: jongeren ontmoeten de wereld; ouderen ontmoeten kin derende hoe kinderen leven, welke problemen ze ontmoeten in onze westerse wereld en elders. Aan het muziekprogramma wordt o.a. meegewerkt door rap per Hep-C uit Tegelen, muziek groep Pulsief uit Horst, percussie groep Hakuma Matata uit Venray en dansgroep Putri Gunung uit Westervoort. Aan het informatie programma werken mee: mevrouw Schouten, kinderop vang Rotterdam, mama België, ontwikkelingswerkster in Flores, Indonesië. Tijdens de nationale voor leesdagen 2006, van 31 januari tot 11 februari, krijgt het voor lezen aan jonge kinderen extra aandacht bij BiblioPlus. In alle veertien bibliotheek vestigingen en de jeugdsteun- punten wordt door biblio theekmedewerkers voorgelezen aan peuters. Tevens zijn er theatervoorstel lingen speciaal voor twee- en driejarigen. Doel van de nationale voorlees dagen is om het voorlezen aan heel jonge kinderen te stimule ren. Voorlezen aan kinderen is belangrijk. Het prikkelt de fanta sie, ontwikkelt het taalgevoel en vergroot de woordenschat. Voor lezen lokt reacties uit en stimu leert als zodanig de spraakontwik- keling van jonge kinderen. Maar het bezorgt ze vooral veel plezier en gezelligheid. In alle biblio theekvestigingen en jeugdsteun- punten wordt voorgelezen. Peu ters met ouders, opa's, oma's of de oppas worden uitgenodigd naar de bibliotheek te komen om te luisteren naar het prentenboek "Dat ben jij, Kiki". Dit prenten boek voor peuters is bekroond tot prentenboek van 2006. Aan de hand van grote vertelplaten en een verteltheatertje wordt het verhaal van de eend Kiki voorge lezen. Kinderen tot 4 jaar die tij dens de nationale voorleesdagen lid worden van de bibliotheek krijgen een vingerpopje van de eend Kiki cadeau. Het lidmaat schap van de bibliotheek is koste loos voor kinderen tot en met twaalf jaar. In tien bibliotheekves tigingen is een theatervoorstelling speciaal voor twee- en driejarigen. De voorstelling van popentheater "de Kletskous" is gebaseerd op het bekroonde prentenboek over de eend Kiki. De theatervoorstel ling van" Boembats" was de voor gaande jaren een groot succes. Daarom is er ook dit jaar weer een theatervoorstelling speciaal voor jonge kinderen met een ouder. Kaartjes zijn te koop in de bibliotheken voor 1,50 euro. Meer informatie over het voor lezen, de theatervoorstellingen en de dagen en tijden waarop dit zal plaatsvinden is verkrijgbaar bij de plaatselijke bibliotheekvestiging van BiblioPlus en te lezen op www.biblioplus.nl. Op zondag 15 januari treedt het duo Woody The Sideman op in De Evenaar. Het concert begint om 17.00 uur. Woody Bienemann blijft al jaren trouw aan de count ry western, blues en rock-'n- roll. Al dertig jaar staat hij met deze muziek op de bühne. Zijn vasthoudendheid werd in 2000 beloond met een contract bij een Amerikaans platenlabel, waaron der ook Flaco Jimenez zijn num mers uitbrengt. Woody speelt naast gitaar ook mondhormonica en zorgt voor de zang. In het ver leden stond hij onder meer in de voorprogramma's van Jerry Lee Lewis en Joe Ely. Woody Biene mann treedt vaak solo op, maar tegenwoordig steeds meer met zijn sideman, gitarist Ad de Hont of met een volledige band, de Sidemen. De Hont is onder meer bekend van De Mads, HET en De Maskers en speelde onder meer bij Bram en Freek, Maggie McNe- al, Alexander Curly en The Lau. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in Boekrecensie in Peel en Maas In zijn meesterlijke thriller Vals beeld verweeft Elvin Post op vernuftige wijze feiten en fictie over de grootste kunst- roof in de Amerikaanse geschiedenis. Vincent Bloom en Elijah Fish hebben zes jaar lang de mondiale kunstwereld voor de gek gehou den door vervalsingen van groot heden als Picasso, Matisse en Cha gall als nieuw ontdekte meesterwerken op de markt te brengen. Alle grote veilinghuizen trapten erin. Totdat Bloom en Fish door stomme pech de gevan genis in draaiden. Zeven kaar later komen ze vrij. De Boston Red Sox staan op het punt om voor het eerst sinds 86 jaar de World Series te winnen en de stad is in rep en roer. Dan wordt Fish door Bloom benaderd met het voorstel om een grote hoeveelheid schilderijen, waaron der drie werken van Rembrandt en een Vermeer, te roven uit het Isabella Steward Gardner Museum in Boston. Een krankzinnig plan. ELVIN POST Of niet? Elvin Post (1973) werkte na zijn studie lange tijd in New York. Zijn debuut Groene vrijdag werd alom lovend ontvangen en bekroond met de Gouden Strop 2004. Vals beeld is een geestig en spannend boek en is te koop in boekhandel Van den Munckhof in Venray. Prijs: 19-95 euro. Donderdag 12 januari 2006 - Pagina 16 Gevarieerd programma in Schouwburg Venray Kunst Cultuur 'Dil t'OcV JO 1*1 unilil I.MM LullMdiehrjI en fcijiif ('-«rvalïi R£. hu zon verbojm rnoftzn uofdfrï. Geert Jan Jaittcn. nwMerveivaljgr Ante,!! Yin Crwtrn innur Gfcdm Stief 20U4

Peel en Maas | 2006 | | pagina 15