Snelle start van een jonge ICT-onderneming Ondernemers én consumenten stuk optimistischer over 2006 Geduldig wachten grote klapper Groenbeheervisie 'Groene linten door Limburg' Gilde houdt koppermaandag Fanfare Concordia in Kevelaer PEEL EN MAAS Vrienden Pascal en Luc lossen elk computerprobleem op Ook wel eens achter het beeldscherm gezeten toen de computer plotseling op tilt sloeg? Of dat er ineens een virus via de mail binnenkomt en je niet meer kunt mailen? Voor inwoners van Meerlo- Wanssum en Venray hoeft dat sinds kort geen probleem meer te zijn nadat de vrienden Pascal Thiesen (20) uit Wans- sum en Luc van Hartingsveldt (15) uit Meerlo de krachten en talenten hebben gebundeld. Zoals zo vaak begon het als een hobby. De in Tienray geboren Pascal volgde na de mavo bij de Gilde Opleiding een ICT (Informa tie, Communicatie en Techniek- opleiding. Hij zat altijd al graag achter de computer, speelde aller lei spelletjes en kreeg steeds meer interesses in de software van de computer. Hij kreeg een tijdelijk contract bij zijn buurman, het bedrijf Volleberg Transport Tech niek BV in Wanssum. Voor dat bedrijf ontwikkelde hij met suc ces een database, waarin alle gegevens van het bedrijf zijn opgeslagen en het management in een oogopslag kan zien of alles volgens wens verloopt. "Via de databases worden alle ingewikkel de gegevens van een bedrijf op een gemakkelijke wijze gestructu reerd", aldus de jonge onderne mer. Na dat succes startte hij zijn eigen ICT-bedrijfje, Pascal Auto matisering (PA) in Wanssum, met zijn buurman als eerste klant. In zijn vrije tijd voetbalt Pascal Thiessen bij de gefuseerde club SV United en daar trainde hij de vijf jaar jongere Luc van Hartings veldt uit Meerlo. Onderweg van Meerlo-Wanssum naar een tegen stander vertelde vader Carel van Hartingsveldt tegen Pascal dat zijn zoon een advertentie gaat plaat sen in het dorpsblad 't Meerlo's klokje, waarin hij hulp aanbiedt aan inwoners die problemen heb- In het zalencircuit in Zuid- Nederland en de Duitse grens streek is de band een gevestig de naam. Maar voor het grote publiek is Concubine nog een redelijk onbeschreven blad. De formatie met drummer Niek van Lin uit Tienray wacht op de grote klapper. De band leden droomden ooit van een bestaan als muzikant, zeker na hun optreden op Pinkpop in 2001, maar ze hebben hun marsroute inmiddels enigs zins bijgesteld. Al liegen hun muzikale ambities er niet om. Niek van Lin: "Als we ooit de mogelijkheid krijgen om lan delijk door te breken, dan grij pen we die kans met twee han den aan." Wellicht wordt 2006 het jaar van de grote klapper. "We hebben een nieuwe prik kel nodig, anders blijven we een beetje hangen in onze ont wikkeling." Concubine werd in oktober 1998 opgericht door Joost Peeters en Jaap Meiman. Dennis Peters schoof al vrij snel aan als zanger en gitarist. In de daaropvolgende jaren wisselde Concubine ver schillende keren van samenstel ling. Jaap Meiman stapte over naar Dreadlock Pussy, Remko Schreurs kwam erbij als zanger, Marcel Oppermann als drummer. Hij verliet de band in oktober 2002. Op dezelfde dag dat hij bekend maakte dat hij vertrok, vond Concubine een nieuwe drummer: Niek van Lin uit Tien ray. Sinds oktober 2002 speelt de groep in dezelfde samenstelling. Niek van Lin (25) combineert het spelen bij Concubine met het uitzendbureau Sterrenwerk in Deurne, dat hij samen met zijn neef runt. Daarnaast voetbalt hij als spits in de hoofdmacht van TOP in zijn woonplaats. "En dat is allemaal te combineren", glim lacht hij. "Al beland ik regelmatig op zondagochtend heel vroeg pas in bed, na een lange avond en nacht op het podium. Maar daar heb ik op zondagmiddag om half drie, als we moeten voetballen, geen last van. Een paar uurtjes slaap is voldoende." PINKPOP Op Concubine kan moeilijk een muzikaal etiket worden geplakt, vindt Niek van Lin. "Dat is wel geprobeerd, maar we hebben een geheel eigen, uniek geluid. Ons repertoire bestaat uit een boeien de mix van stijlen. Funk, ska, metal vind je terug in onze muziek." Concubine stond in 2001 op Pinkpop en eindigde dat ben met de computer. Luc, die studeert aan het vmbo-T Dendron College in Horst, raakte geïnteres seerd in de computertechniek via zijn schoonbroer. Pascal nam con tact met Luc op en sindsdien is het duo onafscheidelijk. Vanaf die tijd zijn ze bij elkaar én onderweg voor het bedrijfje van Pascal of voor de klanten van Luc. "Op de eerste advertentie reageerden meteen dorpsgenoten die proble men hadden", vertelt Luc. De jonge Meerlonaar doet het oplos sen van computers in zijn vrije tijd tussen de studies door voor de aardigheid. Hij doet reparaties, zelfde jaar als tweede in de finale van de Grote Prijs van Nederland. Het waren topmaanden voor Con cubine: veel optredens, veel publiciteit, dromen van de defini tieve doorbraak. Maar die bleef uit. Niek van Lin maakte een deel van die hoogtijdagen mee. "In die tijd hadden we een gevoel van 'misschien kunnen we ons fullti me bezig houden met de band'. Maar dat idee hebben we inmid dels laten varen. De ambities zijn er nog wel, maar we moeten ook reëel zijn: de kans is klein dat je als band nationaal of internatio naal doorbreekt. Dat is slechts voor een select gezelschap weg gelegd. Als we die kans ooit krij gen, dan grijpen we die met twee handen aan. Maar we houden er ook rekening mee dat het niet lukt. Bijna iedereen in de band heeft een baan, naast de muziek. Onze gitarist zit zelfs nog op school." Het genre van Concubine leent zich volgens Niek van Lin niet om snel opgepikt te worden door het grote publiek. "Kijk eens naar de Top 40. Die staat vol met com merciële kleuter- en peutermu- ziek als K3. Dat spreekt de men sen blijkbaar aan. Nou, dat is beslist niet onze wereld. Wij schrijven onze eigen muziek, en we maken geen knieval voor de commercie. We houden vast aan onze eigen stijl." De consequentie is wel dat Concubine geen platencontract heeft. "Maar dat is tegenwoordig Pascal en Luc maakten een vliegensvlugge start met hun gezamenlijke passie. vervangt hardware, legt netwer ken aan en sluit computers aan. "Het leuke van deze hobby is dat de mensen die bellen vaak met de handen in hun haren zitten en na de reparaties zo blij zijn als een kind dat de computer weer werkt", aldus Luc van Harting- veldt. "De mensen zijn dan blij en opgelucht dat het probleem is opgelost." Wekelijks wordt de Meerlose computerhobbyist wel gebeld door inwoners die compu- sowieso heel erg moeilijk", werpt de drummer tegen. "Het gaat niet goed met de meeste platenlabels. Zelfs verschillende commerciële topbands en artiesten uit Neder land hebben moeite om onder contract te komen bij een platen label." Concubine bracht in eigen beheer twee positief bekritiseer de CD's (Laughter Days in 2002 en Collapse of the Empire in 2005), een single CD (Fly in 2001, met het nummer Stirr, live at Pink- pop), een mini CD (Ich Habe Nichts in 1999) en een demo-CD uit. Concubine toert door het cir cuit van de grote zalen (013 in Til- burg, Paradiso in Amsterdam), kleine zalen, cafés en festivals. Vooral in de Duitse grensstreek is de band populair. "We hebben een prima live show. Het dak gaat eraf als we optreden." De groep heeft rond de jaarwis seling een korte pauze ingelast. "Om even op adem te komen. We hebben de laatste maanden vaak opgetreden, we waren toe aan enkele weken rust." Wie Concubine in 2006 live wil zien, kan de volgende data alvast aankruisen in de agenda: 11 janu ari Emergenza in 013 in Tilburg, 4 februari Rockstake in Varsselder, en 8 april het Checkyourhead fes tival in Kevelaer. "Emergenza is een wereldwijde wedstrijd voor bands. In ieder land komt een winnaar tevoorschijn. De win- terproblemen hebben. De jonge Luc wil na zijn opleiding in Horst nog een ICT-opleiding volgen. SUCCESJE De twee jonge zakenmannen zijn met hun zakelijk instinct en expertise op het gebied van com puters in een gat gesprongen. Pas cal Thiesen zette een jaar geleden zijn bedrijfje op en heeft inmid dels al heel wat successen achter zijn naam staan. Hij is gespeciali seerd in het maken van databases, het aanleggen en beveiligingen van draadloze netwerken, het installeren van computers en natuurlijk het virusvrij maken van de computer. Als Luc tijd genoeg heeft, assisteert hij Pascal. Samen zijn ze vaak op weg naar klanten, vrienden en bekenden om com puterproblemen op te lossen. Het duo heeft zich inmiddels ook gespecialiseerd in het maken van websites. Op dit moment werkt het duo aan een heel bijzondere website voor de Zorgroep Noord- Limburg over het project Verbor gen Verlangens. Vorig jaar werden de twee jon geren benaderd door de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum, de organisatie van het Wereldfestival Meerlo- Wanssum, met de vraag of ze kon den helpen bij enkele power- pointpresentaties. "Dat is ons zo goed bevallen dat we ons beiden hebben gemeld als vrijwilligers van SOS Meerlo-Wanssum", ver telt Pascal Thiesen. "We steunen van harte de sociale achtergron den van SOS en het feit dat deze organisatie opkomt voor de men sen in de Derde Wereld die het niet zo goed hebben als wij. Wij kunnen SOS een handje helpen met onze expertise en tegelijk de mensen in de Derde Wereld." Meer info: www.pa-info.nl en www.lucvanhartingsvldt.nl Niek van Lin (tweede van links): "Als we ooit de mogelijk heid krijgen om landelijk door te brekendan grijpen we die kans met twee handen aan. naars van de deelnemende landen nemen het in een wereldfinale in de Verenigde Staten tegen elkaar op. De winnaar verdient een pla tencontract. Vele honderden groepen doen mee aan Emergen za. Ons eerste doel is om de Nederlandse finale te halen." Meer informatie: www.concu bine, nl Borderline De afdeling Preventie en Infor matie van de GGZ-groep Noord en Midden- Limburg houdt maan delijks informatie- en gespreksbij eenkomsten rondom het thema borderline. Op dinsdag 31 januari van 19-30 tot 21.30 uur aanstaan de is er een gespreksbijeenkomst voor familieleden en partners van mensen met borderline in het Dagactiviteitencentrum in Venlo. Familieleden en partners kunnen tijdens de bijeenkomst ervaringen uitwisselen en elkaar steun en waardevolle tips geven. De bij eenkomst wordt begeleid door een medewerker van de GGZ- groep. Voor meer informatie en aanmelding kan men contact opnemen met Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid, GGZ- groep Noord- en Midden-Limburg via tel. (0478)527066 of e-mail igg@ggznml.nl. Limburgse bedrijven en con sumenten kijken met fors meer vertrouwen naar de komende twaalf maanden dan een kwartaal geleden. Dit blijkt uit de resultaten van de Barometer Economie Limburg (BEL) die in december 2005 is gehouden onder Limburgse bedrijven en Limburgse huis houdens. Nadat het vertrou wen van het Limburgse bedrijfsleven in het vorige kwartaal al licht was toegeno men, is dit kwartaal een veel sterkere toename zichtbaar. De 'BEL-index van Onderne mers Vertrouwen' stijgt name lijk van 64 naar 98 punten. Ook de Limburgse consument is langzamerhand een stuk optimistischer geworden getuige de stijging van de 'BEL- index van Consumenten Ver trouwen' van 64 naar 86. Meer ondernemers verwachten stijging omzet, investeringen, winst en arbeidsplaatsen In tegenstelling tot vorig kwar taal verwachten fors meer bedrij ven dat hun omzet het komende jaar zal stijgen. Het percentage De provincie Limburg heeft een groenbeheervisie 'Groene Linten door Limburg' opge steld waarin een visie is beschreven op inrichting en beheer van de groenvoorzie ningen langs provinciale wegen. De provincie Limburg beheert in totaal 39 wegen met een totale lengte van circa 450 kilometer. Met deze visie wordt de betekenis van de landschappelijke inpassing van provinciale wegen onder kend. De visie wordt de komende tien jaar gereali seerd. Gedeputeerde Staten trekken voor die periode zes miljoen euro uit. Provinciale wegen hebben een bijzondere en betekenisvolle positie in het landschap. In Lim burg is net als in andere provin cies de impact van de provinciale wegen op de verschijningsvorm en de beleving van het landschap groot. Dit komt door de grote totale lengte van de wegen maar ook doordat de wegen druk gebruikte verbindingen vormen voor bewoners en bezoekers. De omgeving van de wegen is daar door sterk bepalend voor het landschapsbeeld. Juist op provin ciale wegen, met een snelheid van 60 of 80 kilometer per uur, krijgt de passant een helder beeld bedrijven dat een dalende omzet verwacht, is bijna gehalveerd. Dezelfde positieve tendens is te zien bij het verwachte netto bedrijfsresultaat en - in iets minde re mate - de investeringen en per soneelsbezetting. De verwachtingen betreffende de export blijven nagenoeg gelijk aan vorig kwartaal. Gekeken naar de verschillende sectoren kan worden geconsta teerd dat de komende twaalf maanden in de bouw 70% van de bedrijven een stijging van de omzet verwacht, 75% een toena me van de export en 67% een stij ging van het netto-bedrijfsresul taat. In de industrie daarentegen verwacht de meerderheid een gelijkblijvende omzet, export en aantal full time werknemers. De grotere bedrijven (vanaf 50 werk nemers) zijn over de gehele linie positiever over het komend jaar dan de kleinere. Voor de komende drie maan den verwacht overigens een klei ner percentage bedrijven (nu 47%; was 52%) een toenemende bedrijvigheid. Dit seizoenseffect na het drukke laatste kwartaal van het jaar is bij iedere vierde BEL- van het landschap. Bij hogere snelheden wordt de blik vertroe beld en aaneengesmolten tot een ruis. De aanwezigheid van kruis ingen en rotondes zorgt voor ver traging en versterkt daardoor de ervaring van de omgeving. Daarbij hebben de provinciale wegen vaak een oude geschiede nis. Ze zijn van een pad of oude route uitgegroeid tot een regiona le verbindingsweg. Door deze ontstaanswijze vormen ze een onderdeel van het landschap, dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld spoorlijnen en autosnelwegen die vaak autonoom op het landschap zijn gepositioneerd. Provinciale wegen volgen daardoor vaak de geomorfologie van het land schap, ze liggen op oeverwallen van rivieren, op dekzandruggen of hoogteverschillen in het land schap. De richting van de weg komt hierdoor vaak overeen met de verkavelings- of ontginnings patronen van het landschap. In de visie is de toepassing van een grote variëteit in soorten beplantingen opgenomen waar door de biodiversiteit is gewaar borgd. De in de visie voorgestel de groenstructuren van bomen in een onderbeplanting leveren een belangrijke bijdrage aan de reduc tie van het fijnstofgehalte in de lucht. De keuze van de boom meting te zien. In de dienstverle ning en groothandel verwacht wel nog meer dan de helft een toename van de bedrijvigheid op korte termijn. In de industrie is dit net iets meer dan een kwart. Evenals het bedrijfsleven is ook de Limburgse consument een stuk positiever gestemd. Stond de consumentenindex vorig kwartaal nog op 64, nu bedraagt deze 86. Dit is een stijging van 22 punten. Hierdoor heeft de index de hoog ste waarde bereikt sinds de start van de BEL begin 2002. Landelijk nam het consumentenvertrouwen het afgelopen kwartaal met 9 pun ten toe, waardoor deze is uitgeko men op 82 punten. De Limburgse consument is dus blijkbaar iets optimistischer dan de gemiddelde Nederlander. Het toegenomen vertrouwen van de Limburger uit zich in een groeiend optimisme over de alge mene economische situatie in Nederland in de komende twaalf maanden. Er zijn nu per saldo meer mensen die hier positief over denken dan negatief. Daar naast zijn minder consumenten negatief gaan denken over de eigen financiële situatie én soort is daarbij van een onderge schikt belang. Uit onderzoek van TNO is geconstateerd dat met lijnvormige groenstructuren tot twintig procent fijn stof kan wor den afgevangen. Naast de eerder genoemde belangen, zoals veiligheid, beheer en ecologie, wordt in de groenbe heervisie nadrukkelijk ingezet op het versterken van de landschaps structuur. Per landschapstype is aangegeven welke groenvoorzie ningen aansluiten op de kenmer ken van het gebied en de land schapsstructuur versterken. Zo worden in de Peel eikensingels en -rijen toegepast die het strakke patroon accentueren, terwijl in het Maasduinengebied lanen van bijvoorbeeld beuken of lindes goed passen. De aanwezigheid of juist het ontbreken van opgaande beplantingen kan sterk bijdragen aan de beleving van de land schappelijke verschillen. De weidsheid van open gebieden kan worden benadrukt door brede bermen zonder bomen. De passage van een bosrijk gebied wordt daarentegen pas echt beleefd als het bos dicht aan de rijbaan grenst en brede grasber men ontbreken. In het Zuid-Limburgse heuvel landschap wordt voorgesteld de wegen over de plateaus niet te Fanfare Concordia uit Wanssum heeft afgelopen weekend een tweetal fantastische concerten verzorgd in de schouwburg van Kevelaer. Er werd muziek gemaakt voor volle zalen en het publiek was razend enthousiast. Dit was niet alleen te danken aan de geweldige inzet van de eigen muzikanten, maar zeker ook aan het gastoptredens van Ondiep en de solist Nard Reijnders. Niet alleen voor de 'oude' muzikanten was het een fantastische ervaring, ook de zeven nieuwe leerlingen beschouwen steeds minder men sen het als een slechte tijd voor het doen van grote aankopen. Bovenstaande beeld geldt ook voor geheel Nederland, zij het dat men in de rest van het land min der positief is over de algemene economische situatie in Neder land voor de komende twaalf maanden en het nu (gaan) doen van grote aankopen. Daar tegen over staat dat consumenten in de rest van het land positiever zijn dan die in Limburg als het gaat om de eigen financiële situatie. Het onderzoek naar de Barome ter van de Economie in Limburg (BEL) is een initiatief van de beide Kamers van Koophandel in Lim burg, LI Radio en Televisie, Etil en Bureau Flycatcher. Aan het onderzoek in december 2005 hebben 1.332 consumenten en 434 bedrijven meegedaan. De uitkomsten van het BEL- onderzoek worden uitgezonden in het tv-programma Limburg Laat op woensdag 18 januari 2006 om 21.00 uur en om 23.00 uur. Deze uitzending wordt herhaald op zondag 22 januari a.s. om 13.00 uur. beplanten met lanen of wegbege- leidende beplanting. Door slechts enkele groepen bomen te plaat sen in bochten of bij aansluitin gen blijft de grote openheid intact, die vaak schitterend con trasteert met de omliggende gebieden. Op deze manier kan het ontbreken van wegbeplantin- gen juist bijdragen aan het ver sterken van de landschapsstruc tuur. Uit een inventarisatie van de huidige situatie, een afstemming op beleid en wetgeving en de afweging van de uitgangspunten is een groenvisie per weg gevormd. Hierin is aangeduid welke beplantingsvorm (bijvoor beeld haag, laan of singel) en welke soorten toegepast dienen te worden langs elke weg. De uit voering van deze visie is niet overal direct mogelijk. Bij de realisatie kunnen naast de groen beheervisie ook aspecten als grondverwerving en kosten immers een belangrijke rol spe len. Het grote voordeel van de concrete uitwerkingen is dat hier door het doel vanuit de land schappelijke inpassing en groen- beheer duidelijk is geformuleerd en onderbouwd. Hierdoor kun nen de groene belangen in een vroeg stadium worden meegeno men in de planvorming. Fanfare Concordia in actie in Kevelaer van het orkest genoten volop. Het is aan hun enorme inzet en die van de dirigent te danken dat ze het concert volwaardig konden meespelen. Fanfare Concordia was verheugd dat vele belangstel lenden uit Wanssum en omgeving kwamen kijken en luisteren naar de optredens van Concordia. Er zijn plannen om dit concert in een iets aangepaste vorm te her halen. Niek van Lin hoopt in 2006 op doorbraak met Concubine --KTw Wr Met expositie archief Op maandag 16 januari tij dens koppermaandag houdt het St. Antonius Abt Gilde van Blitterswijck een grote ten toonstelling. Belangstellenden kunnen deze dag het archief van het gilde bezichtigen, een archief dat in de laatste vijfen twintig jaar is opgebouwd. Tevens worden attributen (koningszilver, gildeboeken, prijzenzilver) vanaf 1984 ten toongesteld. Ook kunnen de bezoekers een video bekijken en krantenknipsels over de kerkroof in januari 2005 lezen. De tentoonstelling begint 's middags om 15.00 uur en duurt tot 21.00 uur in café de Zwart. Enkele gildebroeders in tenue zijn aanwezig om vragen te beant woorden. 's Avonds om 19.00 uur komen alle gildebroeders en -zusters bij een voor het vieren van kopper maandag, ook in café de Zwart. Tevens is er voor iedereen, dus ook voor niet- leden, een Duitse broodmaaltijd. Op dinsdag 17 januari viert het St. Antonius Abt Gilde zijn patroonheiligenfeest. 17 januari is ook de naamsdag van Heilige Antonius met het varken. Het St.Antonius Abt Gilde van Blitters wijck is één van de weinige gildes die dit feest zoals vroeger vieren. Op een doordeweekse dag, 98% van de leden is aanwezig. De feestdag begint al om 9-00 uur met een plechtige H. Mis in de Blitterswijckse parochiekerk. Deze H. Mis wordt gecelebreerd door de eigen gildepriester Hans te Boekhorst. Aansluitend wordt een bezoek gebracht aan het St. Antoniuskapelletje. Na het gebed bij het kapelletje brengen de gil debroeders en -zusters traditiege trouw een offer en nuttigen ze een borreltje en om 10.30 uur schuiven ze aan voor de koffie tafel met warme worst. Aanslui tend vindt de jaarvergadering plaats. Tevens wordt de schutsman van het St. Antonius Abt Gilde van dit jaar gehuldigd: Leon Thiesen. Hij behaalde de meeste punten in de onderlinge competitie schie ten op de wip, van 2005. De koning, Pascal Franssen, schenkt volgens traditie een konings- schild, met zijn eigen creatie erop, aan het gilde. In de middaguren worden de twee cafés bezocht, café restau rant Tante Jet en café de Zwart, en om 19 00 uur voegt de aan hang zich in het gemeenschaps huis bij de feestvierders voor het diner. Het avondprogramma blijft tot dan een verassing. v Donderdag 12 januari 2006 - Pagina 12 i Meerlo-Wanssum op de MS ft. 'u'-'.'g

Peel en Maas | 2006 | | pagina 11