HEMDEN jMM JACKS COLBERTS KOSTUUM&kj WONEN OP MAAT EN DAT LATEN ZE ZIEN! Sparen voor voetbalplaatjes bij Plus Actiemaand De Sprank Bijeenkomsten voor mantelzorgers CORRIDOR HERENMODE weet wat opruimen is Niets! PEEL EN MAAS UITZOEKEN VOOR «wïüJF -§9$5 -39t§5 INPAKKEN VOOR -ZOr-" 59^" MEENEEMPRIJS 59r9fr 4%95~ GROTE KEUZE ^gg^r ^rr UITZOEKEN VOOR 249^ y&r SLECHTS BEPERKT fri\ de SCHATTEN van de Grote Kerk SLAAPADVIES BEDSYSTEMEN BEDTEXTIEL Verkrijgbaar voor €1750 bij: Grotestraat 68 Venray 0478-582727 Muzikant Sef Nabben niet meer uitgenodigd voor zittingsavond in Oirlo Eén kwetsend zinnetje in een lied. En vervolgens na tien jaar trouwe dienst niet meer worden uitgenodigd voor de zittingsavond van de Jeugd Van Vroeger (JW). Muzikant Sef Nabben (70) kan er nog steeds niet over uit. Vorig jaar zorgde hij in Oirlo voor opge trokken wenkbrauwen door zich in een liedje niet bepaald vleiend uit te laten over iemand. Een ongelukje, noemt hij het. Nabben excuseerde zich per soonlijk bij de vrouw in kwestie en schreef samen met haar het gewraakte zinnetje om. De kou leek uit de lucht. Totdat hij nu, voor het eerst sinds tien jaar, niet meer is uitgenodigd voor de zit tingsavond van de JW. Carnavalsvereniging De Spurriemök heeft voor een ande re muzikant gekozen. Dat mag natuurlijk, vindt ook Nabben. Al had hij het charmanter gevonden als hij vooraf was ingelicht. Zeker omdat hij 'indianenverhalen' de kop wil indrukken: Sef Nabben zou niet meer naar de zittings avond in Oirlo willen komen, hij zou zich te groot voelen. "Allemaal onzin. Ik zou heel graag weer hebben opgetreden op de zittingsavond van JW. Maar blijk baar zit er toch nog oud zeer bij sommige mensen. Mijn foutje van verleden jaar is me niet door iedereen vergeven." Een ode aan De Ruif moest het worden. Maar het werd een pijn lijke exercitie voor Sef Nabben. "In de haast had ik één zin in het lied opgenomen dat kwetsend was voor een bepaald iemand. Stom, ik had het over het hoofd gezien en alleen maar gelet of het dichtschema klopte. Ik kreeg na afloop reacties waaruit ik opmaak te dat niet iedereen het lied, en dan met name dat ene zinnetje, kon waarderen. En toen ik de tekst op mijn gemak teruglas, schrok ik inderdaad van die ene zin. Ik ben meteen naar de per soon in kwestie toegegaan, haar mijn excuses gemaakt, en samen hebben we het zinnetje aange past. Voor haar was daarmee de kous af. Ze vond het fijn dat het zo was opgelost. Ook de carna valsvereniging heb ik mijn excu ses aangeboden. Ik kreeg zelfs te horen dat ik er niet te zwaar aan moest tillen. Elet was gebeurd, ik had er verstandig op gereageerd, en het was goed zo. Dat dacht ik tenminste. Maar blijkbaar heeft een aantal dorpelingen dat mij toch niet vergeven. Want anders begrijp ik niet waarom ik nu voor het eerst sinds tien jaar niet word uitgenodigd om muziek te maken, en dat ik dat hoor omdat ik er zelf naar informeer. Niemand heeft mij gebeld en gezegd dat er iemand anders zou optreden. De Spurriemök heeft natuurlijk het volste recht om iemand anders voor de zittingsavond te vragen. Maar ik had het toch wel netjes gevonden als ik na tien jaar trou we dienst een telefoontje had gekregen. Ik heb mijn fout vorig jaar ruiterlijk toegegeven en me ook niet verschuild achter smoes jes of excuses. Ik zou het op prijs stellen als ook De Spurriemök eer lijk en open naar mij zou zijn." Nu bekend is dat Sef Nabben niet meer van de partij is op de zittingsavond van de JW, is hij bang dat er allerlei indianenverha len gaan rondzingen. "Ik wil niet dat het beeld ontstaat dat ik niet meer wil, of dat ik me te groot voel, of dat ik ruzie heb met De Spurriemök. Ik had er heel graag wél gestaan, maar ik ben niet meer uitgenodigd. Dat is het ver haal. Blijkbaar wordt dat ene zin netje me toch zwaar aangere kend. En dat vind ik jammer." Wout Zanders, voorzitter van De Spurriemök, is verbaasd over het relaas van Nabben. "Ik dacht dat we deze zaak hadden uitge praat. Wat ons betreft is het al lang uit de wereld, we hebben er vorig jaar een dikke streep onder gezet. Sef heeft zijn excuses aan geboden, dus ik vind het vreemd dat hij het nu weer zelf oprakelt." Zanders bestrijdt dat het ene zinnetje de reden is dat Sef Nabben niet meer is uitgenodigd als muzikant. "En dat weet hij ook. We hebben hem vorig jaar al aangegeven waarom we hem dit jaar niet meer zouden vragen om muziek te maken. De reden? Die kent hij, en ik vind het niet gepast om dat via Peel Maas te commu niceren. Maar, en dat wil ik nog maals benadrukken, het heeft helemaal niets met het lied van vorig jaar te maken. Elelemaal niets. Ik zal Sef bellen om hem nog eens uit te leggen wat de wer kelijke reden is. En verder is hij van harte welkom op de zittings avond. Net zoals iedere oudere uit Oirlo. Maar niemand wordt daar speciaal voor uitgenodigd, ook Sef niet." Medisch Centrum Antoniusveld start nieuwe reeks bijeenkomsten Diabetes Mellitus is een stof wisselingsziekte waarbij er een tekort is aan insuline. Belangrijk voor mensen met diabetes is om veel te bewe gen. Door te bewegen gaat insuline beter werken. Een multidisciplinair team in Antoniusveld verzorgt een cursus voor diabetici, waarbij voorlichting over ziektebeeld, voeding en hét bewegen op de voorgrond staan. Dit team is in september met een groep diabetici gestart en heeft de cursus medio december afge rond. Deze maand start een nieuwe cursus. Diabetes, een volksziekte die iedereen kent. Maar wat houdt dit ziektebeeld nu in? Diabetes is een stofwisselingsziekte waarbij er een tekort is aan insuline. Het lichaam heeft brandstof nodig. Praktijkverpleegkundige Veronique van den Berk: "Mensen krijgen deze brandstof binnen in de vorm van voeding, met name uit koolhydraten. Koolhydraten is een verzamelnaam voor alle sui kers en zetmeel in het voedsel. De koolhydraten, denk hierbij aan alle zetmeelprodukten zoals aard appelen, rijst pasta's, maar ook fruit (vruchtensuiker), melkpro ducten (melksuiker) en natuurlijk de gewone suiker uit de suikerpot worden in het lichaam omgezet in glucose. Dat staat in de volks mond ook bekend als bloedsui- ker." De glucose wordt via het bloed vervoerd naar alle lichaamscellen. De glucose kan alleen in de cellen worden opgenomen door insu line. "Insuline is de sleutel voor de glucose. Bij iemand die diabetes heeft, is er geen of te weinig insu line. De alvleesklier die als taak heeft om insuline te maken, maakt geen of te weinig insuline aan. Het gevolg is dat de glucose niet in de cellen kan worden opgenomen, waardoor er allerlei klachten ontstaan zoals moeheid, slaperigheid, veel urineren, dorst, droge mond." Niet alle symptomen hoeven voor te komen. Er is een verschil tussen Type 1 en Type 2. Type 1 komt meestal voor bij jonge men sen: de alvleesklier maakt geen insuline meer aan. De patiënt moet zelf insuline gaan spuiten. Type II: de alvleesklier maakt te weinig insuline aan door ouder dom of door overgewicht. "Het lichaam heeft meer insuline nodig dan de alvleesklier kan aanmaken. Insuline werkt minder goed bij overgewicht." BEWEGINGSLES Waarom is zo'n cursus en meer bewegen belangrijk voor mensen met diabetes? "Door te bewegen gaat de insuline beter werken. Omdat veel patiënten met diabe tes te zwaar zijn, werkt de insu line minder goed. Meer beweging leidt ertoe dat vet wordt omgezet in spiermassa. Lid worden van een fitnesscentrum is voor voor namelijk oudere mensen een te grote drempel. Het Medisch Centrum Antoniusveld nam het initiatief voor de cursus. "Het doel is om eigen patiënten, maar ook mensen die niet aan deze praktijk zijn verbonden, de mogelijkheid te bieden een cursus te volgen. De cursus bestaat uit 26 bewe- gingslessen onder begeleiding van een fysiotherapeut. Er wordt gewerkt in kleine groepjes van maximaal 6 personen. Tevens wordt er voor de bewegingsles eenmaal per week 45 minuten voorlichting gegeven over het ziektebeeld door de praktijkver pleegkundige. De diëtist verzorgt twee voorlichtingmiddagen van twee uur, waarbij de voeding aan bod komt. Aan het eind van de cursus vindt er een kookles plaats, waarbij de groep gezamen lijk gaat koken. Onder het genot van een glaasje wijn wordt de klaargemaakte maaltijd genut tigd." De praktijkverpleegkundige neemt bij de start van de cursus bij iedere deelnemer een intake af en daarna wordt een conditietest afgenomen door de fysiothera peut. "Bij twijfel of iemand geschikt is voor de cursus, wordt de huisarts van Medisch Centrum worden geplakt. Dit voetbalalbum is al in de laatste week van 2005 te koop voor 2,50 in de PLUS supermarkt. In het album staat ook veel informatie over de Eredivisie, de clubs en de spelers. Achterin het voetbalalbum zijn twee pagina's opgenomen voor voetbalplaatjes van de plaatselijke voetbalclub. De voetbalplaatjesac- tie wordt ondersteund door een nieuwe tv-commercial. Net als de commercial rond de placematac- tie is ook dit weer een opvallende reclamespot met hetzelfde gezin. De commercial zal voor het eerst op oudejaarsavond te zien zijn op de reguliere zenders en rondom aan voetbal gerelateerde program ma's. De commercial wordt afge sloten met aanbiedingen uit de dan lopende prijscampagne. PLUS is sinds het begin van het nieuwe voetbalseizoen officieel partner van het Eredivisie voetbal. De sponsoring past in de strategie om PLUS duidelijker als landelijke kwaliteitssupermarkt te positione ren. De consument zal op ver schillende manieren merken dat PLUS partner is van de Eredivisie. Zo staat er in alle achttien sta dions van de Eredivisie gemiddeld 30 meter PLUS boarding. Verder maakt de consument via de 'Kaartjes Scoren Actie' kans op toegangskaarten voor alle Eredivisiewedstrijden. Ook gaan diverse PLUS supermarkten lokale activiteiten houden met Eredivisie voetbalclubs. De feestdagen liggen net achter ons en iedereen weet wat dat betekent: de pondjes zijn er bij gevlogen en van sporten is de laatste weken weinig terechtgekomen. Maar niet getreurd, het nieuwe jaar is een reden om goede voor nemens om te zetten in daden en in 2006 er gezond en sportief tegenaan te gaan bij Laco. Bij sportcentrum de Sprank kun je nu profiteren van de nieuwjaarsactie. Laco-members kunnen onbeperkt gebruik maken van nagenoeg alle activiteiten en faciliteiten tijdens inVENtief kiest lijsttrekker Vanavond (donderdag) kiezen de leden van inVENtief hun lijst trekker voor de gemeenteraads verkiezingen van 7 maart. De openbare ledenvergadering begint om 19-30 uur in zaal Thielen aan het Kennedyplein. De nieuwe lokale partij neemt nog een aantal belangrijke beslui ten. Behalve de lijsttrekker wordt ook de volledige kieslijst door de vergadering vastgesteld, het nieu we bestuur wordt gekozen en het huishoudelijk reglement wordt vastgesteld. Daarnaast worden de verkiezingscampagne en de poli tieke actualiteit besoroken. de vaste openingstijden van het sportcentrum. Wanneer je nu inschrijft als Laco-member, bespaar je 100, op het instap- geld en ontvang je een gratis Laco sportpakket t.w.v. 25. Bij inschrijving en betaling voor een jaar krijg je bovendien nog eens twee maanden gratis. Je voordeel kan maar liefst oplopen tot 200. Bestaande members van sportcentrum de Sprank kun nen ook gebruik maken van de 2- maanden-gratis-voordeelactie. Met een seizoenskaart kies je voor één activiteit op een vast tijdstip. Als je nu inschrijft voor een activiteit t/m juni 2006 ontvangt men een maand gratis. De vaste bezoekers bij sportcentrum de Sprank kunnen in de maand janu ari sparen voor vijf maanden gra tis maanden sporten en een MP3- speler. Natuurlijk kunnen ook de nieuwe members en seizoens kaarthouders meedoen met deze super spaaractie. Kijk voor meer informatie, inschrijving en de actievoorwaar- den op www.sportiefgenieten.nl of neem contact op met sportcen trum de Sprank Kempweg 70 tel. 0478-512888 of www.sportiefge- nieten.nl Deze actie is geldig tot en met 31 januari. De steunpunten mantelzorg van Synthese hopen dat het thema van de Dag van de Mantelzorg 2005, Mantelzorg op de agenda, in 2006 in praktijk gebracht gaan worden door beleidsmakers, politici en inter mediairs van de eerstelijnszorg. In 2006 zal door de steunpunten Mantelzorg van Synthese niet alleen extra aandacht worden besteed aan mantelzorgers die zorgen voor iemand met een psy chiatrisch ziektebeeld. Synthese zal ook de samenwerking tussen haar steunpunten Mantelzorg meer zichtbaar maken door de gezamenlijke opzet van themabij eenkomsten in het werkgebied en meer gebruik te maken van eikaars deskundigheid. Eind janu ari zullen drie bijeenkomsten wor den georganiseerd over Fiscus en Mantelzorg. Naast deze regionale themabijeenkomsten zullen de maandelijkse bijeenkomsten van de belangen- en contactgroepen gewoon doorgaan. De eerste bij eenkomst van mantelzorgers in de gemeente Meerlo-Wanssum zal gehouden worden op dinsdag 10 januari van 10.00 tot 11.30 uur in het sociëteitsgebouw van de KBO in Meerlo, Mgr. Jenneskensstraat. De eerste bijeenkomst van de gemeenten Horst aan de Maas en Sevenum zal gehouden worden op dinsdag 17 januari van 09-45 tot 12.00 uur bij Synthese (Steunpunt Mantelzorg), Bemmelstraat 2, Horst. De eerste bijeenkomst van de gemeente Venray zal gehouden worden op Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Prinsenbal in Veulen Carnavalsvereniging Ut Dartele Veulen uit Veulen maakt op zater dag 7 januari bekend wie dit jaar als regerend prins de scepter gaat zwaaien. Het prinsebal begint om 20.11 uur en wordt gehouden in zaal 't Veulen. Prins Coen I gaat eerst aftreden en om 22.11 uur komt de nieuwe prins uit. Verder wordt deze avond de naam van de Gaolde Paerddrager 2006 bekend gemaakt. elke eerste woensdag van de maand van 10.00 tot 12.00 uur in het Joriskwartier. Tijdens de bij eenkomsten willen de mantelzor gers meer zicht krijgen op de wijze waarop de diverse politieke partijen ondersteuning van man telzorgers in hun agenda plaatsen en of ondersteuning van mantel zorgers wel of niet is opgenomen in hun partijprogramma. Wanneer de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning in werking treedt is nog steeds niet bekend. Wel bekend is dat de gemeenten deze wet gaan uitvoeren en ondersteu ning van mantelzorgers in deze wet is geregeld. Per gemeente kan de ondersteuning verschillen. Zeker met de gemeenteraadsver kiezingen voor de deur is het belangrijk dat u voor u naar de stembus gaat bent geïnformeerd over de zienswijze van de toe komstige raadsleden. De belangengroepen hopen tij dens de bijeenkomsten veel nieu we gezichten te kunnen begroe ten. De steunpunten Mantelzorg zijn bereikbaar en te bezoeken tij dens kantooruren van Synthese in Horst, gevestigd aan de Bemmelstraat 2, telefoon 077- 3978500. E-mail: unithorst@synthese.nl of bezoek voor meer informatie www.synthese.nl De meeste deelnemers aan de cursus voor diabetici hebben al aangegeven door te willen gaan. Medisch Centrum Antoniusveld is enthousiast over de resultaten. Antoniusveld ingeschakeld." Aan deze cursus werken mee: Peter Selder, de fysiotherapeut, Veronique van den Berk, de prak tijkverpleegkundige, Karin Overbeek, de diëtist van het Groene Kruis en H. Schraven, de huisarts. Een multidisciplinair dus. "De samenwerking tussen deze verschillende hulpverleners wordt als positief ervaren." De eerste cursus is in september gestart. Half december is de laat ste bijeenkomst geweest. "Alle deelnemers hebben aangegeven verder te willen met de cursus. Zij ervaren het bewegen onder bege leiding als zeer positief. Tevens vinden ze het prettig dat er wordt getraind met lotgenoten." NIEUWJAARSWENSEN Van den Berk is enthousiast over de resultaten. "Duidelijk is dat beweging leidt tot betere wer king van de insuline. Mensen hoe ven minder insuline te spuiten of hebben minder diabetesmedicatie nodig. Cursisten voelen zich ook fitter, en door lotgenotencontact leren ze ook nog wat van elkaar. De korte termijn verwachting van cursisten zelf is dat de glucose- waardes, dus de suikerwaardes, omlaag zullen gaan. Ze merken dat ze door beweging lagere glu- cosewaardes en meer zelfvertrou wen hebben. De langere termijn verwachting is een blijvende verbetering van de glucosewaar- des, waardoor ze minder risico op complicaties, meer conditie en een blijvend groot zelfvertrouwen hebben. Ik zie ook dat cursisten veel plezier hebben in het samen bewegen. Dat werkt motiverend om door te gaan. Door de voor lichting wordt hun kennis boven dien vergroot." "Ik vind de cursus een prima initiatief. We kunnen nu advies koppelen aan daadwerkelijke begeleiding. In januari willen we ook starten met een bewegings cursus voor 55-plussers die te zwaar zijn. Het doel is ook om deze mensen, voor wie de sport school nog een te hoge drempel vormt, door individuele begelei ding plezier te geven in bewegen en hen met lotgenoten samen te laten werken. Wellicht komen dan meer nieuwjaarswensen uit." Met de succesvolle placematac- tie nog vers in het geheugen, start Plus in januari opnieuw met een spraakmakende spaaractie. Ditmaal kan de consument sparen voor unieke en exclusieve voet balplaatjes van eredivisiespelers. De actie loopt tot en met 11 maart. In totaal zijn er 288 plaatjes van voetballers, trainers en club emblemen van alle achttien Eredivisieclubs bij elkaar te spa ren. Van iedere club zijn er zes tien plaatjes. Bij elke 10,- aan boodschappen ontvangt de con sument een zakje voetbalplaatjes gratis, waarin vier plaatjes zitten. Ook bij aankoop van zes actieaan biedingen per week ontvangt de consument een gratis zakje voet balplaatjes. De voetbalplaatjes zijn zelfklevende plaatjes van 6,5 x 5 cm die in een speciaal ontworpen album van 52 pagina's kunnen Donderdag 5 januari 2006 - Pagina 7 van denffïffTTWÏÏifflbv de SCHATTEN VAN DE Grote Kerk Industriestraat 17a 5961 PH HORST tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 ttó Hoogveld www.wielhermkes.nl Modisch gekleed, minder besteed Grotestraat 32 - Venray - Tel. 0478-586387 'Dat ene zinnetje wordt me blijkbaar zwaar aangerekend' Cursus voor diabetici groot succes

Peel en Maas | 2006 | | pagina 7