Voedselbank in Venray is nu al een succes Vijf miljoen voor openbare ruimte "Nachtmerries heb ik nooit gehad KORTING Extra raadsvergadering over referendum Julicher Meijer MAN WOMAN PEEL EN MAAS Vragen over Arbeidsrecht? LAATSTE KANS PEEL EN MAAS Venrayse burgers en bedrijven ondersteunen nieuw initiatief Op de kop af vijf weken na de start op donderdag 1 december 2005 is de Voedselbank Venray al een groot succes. Het initiatief van de Venraynaren Henk van Egmond, Netty de Rümph en Lydi Goedee ondervindt brede steun van het Venrayse bedrijfsleven en de burgers. De bliksemstart kent echter ook een keerzijde van de medaille. Voedselbank Venray is naarstig op zoek naar een ruimer pand om de artikelen te kunnen opslaan, kan een grote diepvriezer maar al te goed gebruiken om langer houdbare levensmiddelen in te vriezen en een bestelbusje om de voedselpakketten op te halen en te brengen zou ook niet gek zijn. "Maar", stelt Henk van Egmond tevreden vast, "We hadden echt niet gedacht dat ons initiatief zoveel steun zou ondervinden. Daarvoor willen we in ieder geval iedereen heel hartelijk danken." Henk van Egmond en Lydi Goedee glunderen als de eerste maand van de Voedselbank Venray ter sprake komt. Begin december van het vorig jaar start ten zij samen met Netty Rümph het initiatief om de minderbedeel de Venraynaren wekelijks te ver blijden met een goedgevuld voed selpakket. De reacties van de mensen, die iedere maand de grootste moeite hebben om de eindjes aan elkaar te knopen, zijn hartverwarmend. Vooral de ker stactie, waarbij minima in de regio een kerstpakket kregen, sloeg in. "Ik heb het meegemaakt dat een alleenstaande vrouw met drie kinderen begon te huilen, toen ik het pakket afgaf. Ja, ik begon zelf ook te huilen. Zo prachtig vond ik het", zegt Lydi Goedee nog steeds emotioneel. "Het is toch fantastisch dat je mensen die het moeilijk hebben met de kerstdagen iets extra's kunt geven. Dat geeft enorm veel voldoening." Henk van Egmond maakte in de afgelopen weken eenzelfde verha len mee. Tijdens intakegesprek ken met alleenstaanden of gezin nen die eventueel in aanmerking komen voor een voedselpakket, was hij vooral ook een luisterend oor. "Veel mensen kunnen hun verhaal niet kwijt. Ze kroppen het allemaal op. Dan is het toch fijn dat ze aan jouw hun verhaal kwijt kunnen." Van Egmond zet de feiten op een rijtje. Vanaf begin december kregen iedere donderdag tien gezinnen of alleenstaanden een voedselpakket. Inmiddels zijn dat er elf. Elf eventuele gegadigden, die aan de criteria voldoen, staan inmiddels op een wachtlijst en met twaalf mensen moet nog een intakegesprek plaatsvinden om te bekijken of ze voor een voedsel pakket in aanmerking komen. Het initiatief wordt inmiddels breed gedragen door de Venrayse bevol king en het bedrijfsleven. "Door particulieren zijn maar liefst zestig kerstpakketten afgeleverd. Zestig! Daarnaast zijn er volop donaties geweest, waardoor we de aan loopkosten eruit hebben. Het werkt echt als een olievlek. Burgers, stichtingen, verenigin gen, van alle kanten krijgen we reacties. Heel veel mensen geven ons in natura of in geldelijke zin een steuntje in de rug. Het bedrijfsleven blijft daarbij niet achter. Integendeel, we hebben nu al afspraken met verschillende ondernemers, supermarkten en bakkerijen, die ons iedere week levensmiddelen ter beschikking stellen", aldus Van Egmond. Het credo alle kleine beetjes helpen, geldt ook voor de Voedselbank Venray. Zoals de vrouw die vier grote tweeliter flessen waspoeder aan de deur afgaf bij Netty Rümph, of een volle spaarkaart van een super markt die bij Lydi Goedee in de brievenbus werd gegooid. Juist die betrokkenheid van de Venrayse burgers steekt de drie initiatiefnemers een hart onder de riem om door te gaan. Enthousiast waren ze al, de stimulans om van de Voedselbank Venray een suc ces te maken wordt alleen maar groter. Maar Van Egmond en Goedee zetten ook enkele kriti sche kanttekeningen. In eerste instantie werden de voedselpak ketten uitgedeeld vanuit een gaga- rebox van een woning aan de Bazuinstraat, nu gebeurt het bij het PLIV (Platform Lage Inkomens Venray) aan de Mozartstraat. Ideaal is het allerminst. Van Egmond: "We hebben het meest dringend behoefte aan een eigen ruimte waar we de artikelen kun nen opslaan en van waaruit we de voedselpakketten kunnen uitde len. Waar we ook een aparte ruimte hebben om intakegesprek ken te houden. De situatie op dit moment is allerminst ideaal. Daarnaast zouden we een of meerdere diepvriezers heel goed kunnen gebruiken. Nu is het niet mogelijk om bijvoorbeeld brood, vlees of groenten te bewaren. Dat is heel jammer, want dat betekent dat je wordt beperkt in je moge lijkheden. Dan kunnen we de wachtlijst die we nu al hebben, ook snel oplossen. Ook een bestelbusje om de voedselpakket ten te vervoeren, zou uitkomst bieden. Nu gebeurt dat nog met personenwagens en dat betekent dat je vaker moet rijden. Dat brengt weer extra kosten met zich mee. Mensen die ons hierbij zouden kunnen helpen, zouden we enorm dankbaar zijn." Particulieren of bedrijven die de Voedselbank Venray willen steunen of helpen met een van bovenstaande dingen, kunnen een bijdrage overmaken naar bankrekeningnummer 116520949, Rabobank ten name van Voedselbank Venray. Voor meer informatie kunt u ook con tact opnemen met het speciale telefoonnummer van de Voedselbank Venray, (0478)850161. Vooral veel wegwerkzaamheden in 2006 De gemeente Venray inves teert in 2006 bijna vijf miljoen euro in grootschalig onder houd van de openbare ruimte binnen de gemeentegrenzen. Het college heeft een pro gramma vastgesteld waarin onderhoud van groen en grijs maximaal op elkaar zijn afge stemd. In de voorbereiding van de diverse projecten informeert de gemeente de bewoners en belanghebben den via informatie- en inspraakavonden. Integraal werken staat voorop bij het opstellen van het jaarpro gramma van de afdeling Openbare Ruimte van de gemeen te. Waar mogelijk worden onder- houds- en vervangingswerkzaam heden aan verhardingen, riolering, openbare verlichting en groen gecombineerd en op elkaar afgestemd. De gemeente neemt alle mogelijke aspecten tijdens de uitvoering mee, door ook andere afdelingen te betrekken in de opzet van de projecten en dit af te stemmen met externe partners waaronder dorps- en wijkraden, politie en klankbordgroepen van bewoners. Doel hiervan is draag vlak te verkrijgen bij de bewoners en minder overlast door kortere uitvoeringstijden. Dit kan in een aantal gevallen ook nog de nodige kosten besparen. Voorbeelden van integrale pro jecten in 2006 zijn de herinrich ting van Horsterweg binnen de kom van Castenray en de herin richting van de Heuvelstraat en Eindstraat. Ook de eerste fase van de Langstraat zal worden aange pakt. In 2007 volgt de tweede fase. Andere grotere projecten zijn de aanleg van de rotonde Zuidsingel-Brukse en rotonde Langstraat-Zuidsingel-Westsingel. Hiermee lost Venray weer enkele knelpunten uit de top tien van de veiligheidsscan op. De uitvoering van herinrichting Oude Oostrumseweg is van 2005 door geschoven naar de eerste helft van 2006. Verder voorziet de gemeente een aantal asfaltverhar- dingen van een nieuwe deklaag en treft ze waar nodig ook ver keersmaatregelen door de aanleg van plateaus of drempels. ADVOCATEN Tel.: 0478-52 10 70 Julianasingel 33a, Venray Exclusief interview met de nieuwe prins van De Piëlhaas Voor het eerst heeft de redactie van Peel en Maas een exclusief interview met de nieuwe prins van De Piëlhaas. Wie dit jaar het haasje is, ont hullen we nog niet. Wel wordt al een klein tipje van de sluier opgelicht. Om vastelaovend voor een zo breed mogelijk publiek open te stellen zijn de vragen in het ABN maar is het de nieuwe prins vergeven dat hij regelmatig in dialect ant woord geeft. Sterker nog, hij praatte het hele interview standvastig en zonder uitzon dering plat, plat en nog eens plat! Wanneer stond de prinsen- keuzecommissie op de stoep? Ze han enne mojje aovend uit- gezoocht en kwaame op prinsjes dag 's aoves laat beej os an de deur, drie van die vremde snuut- ers die nog zo laat anbelle. Ik wis urst nie of ik ze binne mos laote. Had je meteen in de gaten wat ze kwamen doen? In eerste instantie wist ik niet wat ik met ze aanmoest maar toen een van hen over vastelaovend begon, begon het langzaam te dagen. Ik had het nog steeds niet helemaal toen die bewuste vraag kwam. Wat ging er door je heen toen ze je vroegen? Op zo'n moment gelufde ow aege oere (en dat zien van die groeëte) nie. Ge kunt ow dan nie vurstelle dat ze juust beej ow ankomme. Ge beseft ow efkes nie wat 't allemol betaekent, mar ge ziet wel ontzettend grots dat ze beej ow uutgekomme zien. D'r got dan in 'n hieël korte tied hieël veul dur ow hin. Moest je toen nog even diep ademhalen? Even is zwak uitgedrukt. De adem stokte in mijn keel, ik snak te naar lucht, kreeg het warm en begon nagenoeg tegelijk te hyper ventileren. Nadat ik gekalmeerd was door de drie heren kwam ik relatief vlot weer tot mezelf en herpakte me. Waarom heb je ja gezegd? Waorrum nie??????????? Zo'n kans kriegde toch mar ieëne kieërü! Had je echt helemaal geen twijfels? Ik zou echt geen reden kunnen bedenken waarom een Venrayse jongen op deze vraag nee zou zeg gen. In meer dan zes keer elf jaar heeft slechts een beperkt aantal Venraynaren deze vraag voorge legd gekregen. Als je dan gevraagd wordt is dat toch rede lijk uniek! Wat vindt je partner er van? Ze mos nog efkes wenne an 't idee van enne vent mit 'n muts op mar toen ze 't beeld 'n bietje vur oeëge kreeg, waare d'r ok beej hur gen twiefels mer. Was het nog laat geworden die avond? Er is natuurlijk dan nog een en ander onder het genot van een glaasje bier te bespreken maar ook nadat de heren huiswaarts waren gekeerd, hadden we nog voldoende stof tot napraten en nadenken om een hele nacht van wakker te liggen. Weten je kinderen het al? Ik heb inderdaad kiender jao, as De opvolger van Prins Richard wil zich slechts een beetje bloot geven. Geen foto dus... We hebben véél ruimte nodig voor de nieuwe collectie dus: op interieuraccessoires, sfeer- en kerstartikelen en héél veel meer! dat ok 'n bietje ien dees vraog zit. Mar die zien nog nie zo groeët um ze d'r aover ien te lichte. Lot ze nog mar efkes ien hur weze, dan zien ze d'r 't baeste an! Ze kriege nog tied zat um d'r lekker van te geniete! Weet je werkgever het al? Natuurlijk, want de baan als prins van Venroj kun je naast een gewone fulltime job niet erbij doen. Ik heb dan ook kunnen regelen dat ik in de drukste tijd wat vrij kan hebben. Is het ook te combineren met je werk? Dat wette pas as 't zo wiet is. Ik denk wel dat 't got lukke. Un kwestie van tied-schaering. Ien planne bin ik noeëts zonne goeie gewist mar dor heb ik mien adju- dante vur. Waarom deze twee adjudan ten? In de eerste plaats omdat het twee van mijn beste vrienden zijn. We gaan al heel lang met elkaar om en kennen elkaar super goed. Verder vullen ze me goed aan in zaken die ik niet zo goed onder de knie heb zoals plannen, regelen, alles op een rijtje houden etc. Hebben ze een beetje karak ter? Wilde now mien competentie ien twiefel trekke? An de neeje prins vraoge of zien adjudante karakter hebbe.... Dat kan ik de Aid Adjudante toch ok ie andoen. Mar um kort te zien wil ik mit 'n driewerf Jaozeker, Jaozeker, Jaozeker 'n bietje duudelek zien. En geld? Is dit in deze functie noodzake lijk en zo ja, wat voegt dit dan toe? Hoe is je Venrays dialect? Ik praot 't baeter dan dat ik 't srhrief As sehore en setose Venrodse jong heb ik dat mit de paplepel iengekrege, iets wat van daag d'n dag jommergenoeg nie mer aoveral mitmakt. Hoe lang vier je zelf al vaste laovend? Ha, eindelijk een vraag met een echt Venrays woord erin. Fijn! Ik ben net als bij het aanleren van het dialect met vastelaovend opgegroeid en stond al van kleins af aan naar de optocht te kijken en was aanwezig bij het kinder- hossen in de tent. Kortom, vaste laovend is een prachtig feest dat ik de afgelopen zestig jaar nooit gemist heb. Elk jaar een ander pakje? 't Gruupke waormit ik vastelao vend vier duut wel mit an de verk- leejereej maar weej legge de nao- druk op 't fieëst en nie op 't pekske. Dus maej jaore 't zellefde en maej wat anders mar ieders jaor volop fieëst. Hoe zag je er vorig jaar uit? Gezellig, grappig, leuk, aardig, onherkenbaar, gedurfd, mooi, super, tof, gaaf, gek, raar, maf, idi oot, geschit, irritant. Een bloemle zing uit de reacties die we vorig jaar kregen.... Is het moeilijk om er over te zwijgen? Dat is 't moeilekste wat d'r is. Ge wilt 't van de dake schriese, an iederieën vertelle, d'r same aover lache mar dat mug nog efkes nie, althans volges de prinsekeuze- kemmissie. Dus dan halde weej ozze mond nog mar efkes. Heb je al ergens op een stil landweggetje je speech geoe fend. Nee, niet op een stil landwegge tje maar we zijn met de keuze commissie naar een mooie stad in Duitsland geweest (Keulen, red.). Daar hebben ze ook een bordes een uitgelezen mogelijkheid om de speech te oefenen. Maar de speech is dagelijks aan verande ringen onderhevig tot de 21e (prinsenproklamasie, red.) Zijn jullie al eens bijna betrapt? D'r zien al wat vurvalle gewist waorbeej 't nie gans duudelek was of degene die meugelek iets gezien zeuj kunne hebbe wal ien de gate had of datgene waornor heej an 't kieke was ok iets te make zeuj kunne hebbe met 't neeje trio. Verder is d'r niks gebeurd. En hoe zit 't mit de smoe zen? Daar zijn we alle drie goed in. Zo zouden we een keer bij elkaar komen maar we hadden niet goed afgesproken wie zou rijden. Dus gingen we ieder apart op fiets, scooter en auto naar de afgespro ken plek. Je wilt niet geloven hoe veel mensen je dan tegenkomt waarvan je denkt dat die mogelijk iets in de gaten hebben. Zo kwa men we, bleek achteraf, alleen een gemeenschappelijke kennis tegen. Alle drie hadden we een andere smoes. Hij had niets in de gaten. Hoe hou je je buik in condi tie? Ien de gezameleke vergaderin- ge kriege we goed te aete en te drinke en verder doe ik an zwem- me, fitness, voetballe, waterpolo, aoverdekt damme, skwosje en nog veul mier dat goed is vur mien kediesie. Wie valt er straks tijdens de prinseproklemasie van zijn stoel? Wie nie??????????? Waar zie je het meest tegen op? De komende drie weken van zwijgplicht, geniep, gesmoes etc. Wij kunnen niet wachten tot 21 januari. Niet dat deze tijd niet leuk is maar we kijken toch wel uit naar het uitkomen. Waar haal je de energie van daan? Weej loeëpe mit z'n drieje aover van energie. Die hale weej uut 't fieëst der fieëste, vastelao vend! 't Is nie te geluueve hoeveul energie ge doarvan kriegt. 't Liekt wel of we de ganse waereld an kunne! Heb je al een motto? Wil je er iets over kwijt? Ja. Nee. Hoe wil je de jongeren van Venray bereiken? De hazekeutels en pre-piëlha- zen zijn in onze beleving een belangrijke groep. We willen hun taal spreken en ons inleven in hun gebruiken en gewoontes om zo deel van de groep uit te maken en samen met hen een fantastisch feest te vieren. Hoe ongezond is het pre- prinselijk leven? Het komt regelmatig voor dat in het pre-prinselijk leven te veel gedronken wordt. Het is ook beter dat dit gebeurt bij een pre- prins en niet bij een prins. Die kan zich dat niet meer permitte ren. Een pre-prins slaapt boven dien regelmatig te weinig en eet onregelmatig en veel. Dat lijkt niet gezond en dat is het ook niet. Hopelijk is het prinselijk leven wat gezonder zodat uiteindelijk alles toch weer goed komt. Heb je hier vroeger wel eens over gedroomd? Vroeger wel, mar dat is al hieël lang geleeje. Tiggesworrig slaop ik as ik ien bed lig en droeëm ik, zover ik wieët, nie. En nu, nachtmerries? Nachtmerries heb ik nog nooit gehad en over vastelaovend al helemaal niet!!!!!!! Komende zaterdag is in De Evenaar vanaf 12.00 uur de ledenverkoop van kaartjes voor de Prinseproklamasie van 21 januari. Vanaf maan dag gaan de overige kaarten in de vrije verkoop bij het VW/ANWB kantoor aan het Henseniusplein. Burgemeester Waals heeft een extra raadsvergadering uitgeschreven op dinsdag 24 januari. Dit is nodig omdat anders de voorbereiding van het referendum over circuit De Peel in het gedrang komt. Tijdens de laatste raadsvergade ring van 20 december kondigde het college aan een referendum te houden over circuit De Peel. In de hoop zo uit de impasse te komen. Op last van de provincie en VROM-inspectie is het illegale racecircuit met ingang van 1 janu ari gesloten. De gemeenteraad wil het circuit op de huidige plek in Ysselsteyn legaliseren en wijst op voorhand een alternatieve locatie af. De volksraadpleging wordt gelijktijdig gehouden met de dinsdag 7 maart. De burgers kun nen dan aangeven of ze voor of tegen het openhouden van het circuit zijn. Tot de verkiezingen staat er nog één raadsvergadering, op 14 februari, gepland. Op deze dag zou de gemeenteraad het referen dum inclusief de vraagstelling goedkeuren. Maar het blijkt nodig de gemeenteraad eerder bij elkaar te roepen. De tijdelijke Referendum- wet is per 1 januari 2005 verval len waardoor de wettelijke basis voor het houden van een referen dum ontbreekt. De gemeenteraad moet daarom zelf een regeling vaststellen. Deze verordening plus de tekst van de vraagstelling moet op 26 januari beschikbaar zijn, anders is 7 maart niet meer haalhaar De extra vergadering van 24 januari begint om 18.30 uur, voor afgaande aan de commissie Stedelijke Ontwikkeling. PAUL BROUWER MODE Vervolg voorpagina De Nissehoff De beroepscommissie heeft het laatste bezwaar van Willems afge wezen, zo kregen de Achtens' te horen. Bert Achten: "Waals zei let terlijk: 'al gaat Willems naar de koningin toe, de nieuwbouw gaat door'." Als de laatste details op papier staan, dan lijkt niets meer de bouwplannen in de weg te staan. Na al die jaren is De Nissehoff uit zijn jasje gegroeid in de tijdelijke units aan de Bosweg. Het huidige perceel is al in 2001 verkocht aan de gemeente voor de vestiging van kleine bedrijven. Als alles meezit dan kan de nieuwbouw nog voor de zomer vakantie gerealiseerd worden. Want de bouw vergt ongeveer honderd werkdagen. Bert Achten zinspeelt erop dat de alternatieve locatie wellicht helemaal niet gebruikt hoeft te worden. "Dat zou ons natuurlijk het allerbeste uitkomen. Anders moeten we twee keer verhuizen. Daar zijn enorme kosten mee gemoeid. De units moeten helemaal uit elkaar geschroefd worden en opnieuw in elkaar gezet. Daarom hopen we dat we direct kunnen oververhui- zen naar het nieuwe onderko men." Tijdens de verhuizing zal De Nissehoff een paar dagen gesloten moeten zijn wat ook inkomstenderving betekent. Bert Achten wijst er tevens op dat volgens het bestemmingsplan de vestiging van een autosloperij ter plekke niet mogelijk is. "We zullen daarom ook bezwaar aante kenen. We leggen ons er niet zomaar bij neer." Desondanks gloort er weer hoop voor het 'levenswerk' van Bert en Anita Achten die enkele tropenjaren achter de rug hebben. De Nissehoff had geen doorgroeimo gelijkheden en het kindercentrum dreigde te verstikken in allerlei bureaucratie en ambtenarij. "Door onze inzet, uithoudingsvermogen, steun van de ouders en het nodi ge idealisme hebben we het over leefd. We gaan weer een mooie toekomst tegemoet", hoopt Anita. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advert entie@vandenmunckhof. nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Vërspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0438-582833 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 19,50 (postcode 58..) 34,25 (overige binnenland) Donderdag 5 januari 2006 - Pagina 3 niet ontvangen? Be!582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur TUIN 40% Boxmeer - Provincialeweg 5 Beuningen - Claudiuslaan 60 "znal*; in Vpnnv pn Hat was Hns pemeenteraadsverkiezinpen van WI1HE1MINASTRAAT 2-4 VENRAY TE1EFOON 0478 510943 WWW.PAUlBROUWER.Nt

Peel en Maas | 2006 | | pagina 3