Ingezonden Met dit aanbod is kiezen een eitje Uit het leven gegrepen Mèèrhïf? PEEL EN MAAS Donderdag 5 januari 2006 - Pagina 18 Dodelijk ongeval in Vredepeel De politie onderzoekt een verkeersongeval dat dinsdag aan het einde van de middag plaatsvond op de Ripseweg. Een 88- jarige jarige vrouw uit Venray raakte daarbij als inzittende van een personenauto gewond en is in de loop van de nacht in het ziekenhuis in Venlo aan haar verwondingen overleden. Het ongeval gebeurde even na 17.00 uur toen een 77-jarige automo biliste uit Venray op de Ripseweg achterop een vrachtauto reed, die bij de kruising met de Vredeweg stilstond voor een rood verkeerslicht. Bij haar in de auto zat de 88-jarige vrouw. Beide vrouwen raakten gewond en zijn door de brandweer uit de auto bevrijd waarna ze wer den overgebracht naar het ziekenhuis. De 88-jarige vrouw overleed later aan haar verwondingen, de 77-jarige vrouw ligt nog met beenlet sel in het ziekenhuis. De vrachtauto werd bestuurd door een 56-jarige man uit Venray. Marjo Jenniskens viert Kerstmis in Nepal (2) In veel gevallen treft men voor de "normale" werkne mer een voorziening (op de balans en dus ten laste van de winst) voor de niet- opgenomen vakantiedagen. In sommige gevallen kan dit ook voor de directeur groot aandeelhouder (DGA). Deze voorziening werkt hetzelfde als de voorziening voor de "normale" werknemer. De waarde van de niet- opgenomen vakantiedagen van de DGA wordt aan de voorziening toegevoegd. Aan het eind van het jaar wordt de waarde dus niet uitbetaald, waardoor een besparing van belasting kan worden gereali seerd. Na opbouw kan de DGA op een ander moment naar eigen inzicht vrije dagen uit de opgebouwde voorzie ning opnemen. Het vormen van een derge lijke voorziening lijkt dus sterk op de nieuwe levens loopregeling. Alleen treft de DGA in tegenstelling tot de levensloopregeling deze voorziening in eigen beheer, zonder regels van bovenaf. Vooral voor de DGA is dit een fantastische mogelijkheid voor taxplanning. Immers de DGA is zowel aandeelhouder als werknemer. De DGA bepaalt zelf zijn inkomen en zijn werk- en vakantiedagen. Voor een periode van maxi maal vijfjaren mag men de niet-opgenomen vakantieda gen met terugwerkende kracht doteren aan de voor ziening. Deze periode is gelijk aan de periode die geldt voor de voorziening die men treft voor de "normale" werk nemers. Voor het vormen van een dergelijke voorziening dient de DGA wel te beschikken over een arbeidsovereen komst waarin zaken als arbeidstijd, de vakantiedagen en het overwerk duidelijk geregeld zijn. Belangrijk hierbij is wat er in de arbeids overeenkomst tussen de DGA en zijn B.V. is afgesproken omtrent niet opgenomen vakantiedagen. Daarnaast dient de DGA zijn werk- en vakantiedagen zorgvuldig in de agenda bij te houden. Men dient zich ervan bewust te zijn dat de belastingdienst over de opgenomen voorzie ning vragen kan stellen, door een zorgvuldig bijgehouden agenda en goed geredigeerde arbeidsovereenkomst, kan het bestaan en omvang van de voorziening een aanzienlijke belastingbesparing opleve ren. Mario Langeveld CONTOUR Marjo Jenniskens uit Ysselsteyn is na een jaar als vrijwilliger sinds enkele maanden als beroepskracht werkzaam voor Child Welfare Scheme (CWS) in Nepal. Ze coördineert de projecten van CWS die vooral gericht zijn op de opvang en scholing van kansarme jongeren, veelal straatkinderen. Jongeren die het slachtoffer zijn van kin derhandel en mishandeling, of verstoten zijn door familie, meisjes in de prostitutie, maar ook jongeren die gevlucht zijn vanwege de politieke situatie in hun land. In een tweeluik haar belevenissen en hoe Kerstmis in Nepal wordt gevierd. In deel 2: strijden voor een identiteit. "Drama door en voor. Niet dat wij dan ineens niet meer nodig zijn, helaas, maar het helpt wel natuurlijk. De grootste groep kin deren die wij helpen zijn of slachtoffers van het conflict (direct of indirect), de economi sche situatie of van HIV/AIDS. Dat laatste wordt een steeds belangrij ker aandachtspunt. 1 December was internationale AIDS-dag. Op deze dag was een grote rally in de straten van Pokhara georgani seerd om de HIV/AIDS problema- tieken onder de aandacht te bren gen. Onze trainees van JYOTI Vocational Training Centre had den een dramastuk ingestudeerd en dat op straat opgevoerd. Te gek. Deze kinderen, die mensen en kinderen in Pokhare op straat bewust gaan maken van de HIV/AIDS problematieken in Nepal. Geweldig. En het mooiste, vorige week hebben ze dit drama stuk ook opgevoerd in ons con tactcentrum. Ex-straatkinderen, die nog in opleiding zijn, die de huidige straatkinderen voorlich ten over HIV/AIDS. Ik kreeg gewoon kippenvel toen ik het zag. Ze deden het erg goed en leuk. Het was een perfecte combi natie tussen serieus en grappig. En de kids loved it. 'Vechten' voor hun eigen rechten. Daarna werd er nog een andere rally georgani seerd om te strijden voor een identiteit. Ja, om een paspoort, een ID of gewoon een registratie nummer te krijgen. Kun je je voorstellen dat vele jongeren, met name straatkinderen, kinderen uit de dorpjes en moeders hier geen identiteit hebben? Dat ze niet bestaan voor de Nepali-samenle- ving? Dit betekent dat ze geen baan kunnen krijgen, nooit land of een huis kunnen bezitten, hun studie niet kunnen halen, dus ook niet toegelaten worden op scho len, het land nooit uit zullen kun nen, echt heel triest. Ook in deze rally liepen onze trainees van JYOTI en de straatkinderen van Marjo Jenniskens: "Sinterklaas kennen ze hier nietmaar we hebben het toch een beetje gevierd. Het was een groot feest. het contactcenter mee. Echt fan tastisch hoe zij zich in zetten voor hun eigen rechten. Het zijn kan jers, echt waar. We onderhande len nu met de overheid om voor iedereen een identiteit te regelen. Dit is toch het eerste recht van een kind." IDENTITEIT "Hoe zit dat dan? Ik zal even kort proberen uit te leggen wat de reden is waarom velen kinde ren en moeders geen identiteit hebben. Een van de eerste dingen die de Maoisten hebben gedaan toen de 'people's war' tien jaar geleden begon, is verwoesting van alle district overheidskanto ren in de bergen. Hier moet ieder een zich normaal laten inschrij ven bij de geboorte. Als je vader bekend is, kan je dit eventueel ook later nog doen in de stad, maar voor vaderloze kinderen is er dus geen kans meer. Terwijl deze kinderen al in een moeilijke situatie zitten, geen vader bete kent geen inkomen en geen scho ling. Vele vaderloze kinderen (door sterfte, verdwijning, werk over de grens of scheiding) eindi gen op straat. We hebben nu in ieder geval weer een betere plek voor de kinderen die geen huis hebben om naar toe te gaan. Sinds vorige week zijn we verhuisd met onze nacht- en dagopvang van straatkinderen. Dit is al de derde keer in een jaar tijd. Huisbazen willen geen straatkinderen in hun pand, de omgeving wil geen straatkinderen voor hun deur. Elke keer lopen we tegen hetzelf de probleem op. Met ons nieuwe pand is dat hopelijk opgelost. We hebben een fantastische locatie gevonden. Het is een afgebakend gebied, enkele kamers met een muur er omheen en in het mid den een eigen grasveldje en een klein groententuintje. Echt hele maal super. Ze hebben nu zelfs een 'echte douche', een wc-hokje, een eigen 'keuken'. Alles is in een pand, erg gemakkelijk natuurlijk. De nachtopvang, de dagopvang met de NFE klassen (Non Formal Education, leren lezen, schrijven en rekenen), de Kinderbank en het straatkrantproject. Binnenkort gaan we hier ook een kookproject beginnen voor de straatkinderen. Over eten gesproken. Ik ben afge lopen maand echt super verwend. Oude kaas, chocoladeletter, pepernoten, kruidnoten, pure chocolade repen en zelfs een enorm Belgisch biertje. Een groot smulfeest, met dank aan Ko en Nel. En een enorm pakket Thaifood en een stroopwafel via de post van mijn zus. Je kunt je niet voorstellen hoe je kunt genie ten van dit soort smaken als het eigenlijk buiten je bereik ligt. Niet dat ik hier iets te kort kom, zeker niet, maar het is wel erg lekker om zo af en toe eens wat andere smaken te proeven met een Hollands tintje." SINTERKLAAS "Sinterklaas kennen ze hier natuurlijk niet, maar toch hebben we het een beetje gevierd. Ik heb al vaker verteld over Serachour, een klein dorp anderhalf uur van Pokhara, waar Rene zijn projec ten heeft en waar ik regelmatig mijn weekenden doorbreng. Rene's moeder had voor de kinde ren in Serachour een hele doos chocoladeletters en cadeautjes opgestuurd. Alles ingepakt en in een dhoka (een mand, die ze hier op de rug dragen voor transport door de bergen) gestopt en met z'n allen zittend op de grond rond het houtvuur in de keuken. Het was een groot feest. Alleen de gezichten van de kinderen was al de moeite waard. De laatste paar maanden spendeer ik steeds vaker dagen in Serachour, bij Rene's Nepalifamilie. Het zijn schatten. Voor mij gewoon lekker er hele maal uit, verstand op nul en mee werken op het land of wat er ook moet gebeuren. Een aantal weken geleden hebben we bij deze fami lie een ICS (Improved Cooking Stove) geïnstalleerd. Zoals wij, CWS, er al 1200 van hebben geïn stalleerd in Kaski en Lamjung dis trict. Geweldig. Maya en Dilmaya, de vrouwen des huizes, wisten niet wat ze meemaakten. Eerst gaan de vrouwen klei halen, 50 kg in de dhoka op de rug. Amai, ik krijg het niet eens opgetild. Daarna deze klei mengen met water en buffalostront. Heerlijk kliederwerk samen met de kids. Deze substantie wordt in mallen gegoten om stenen te bakken voor de oven en de schoorsteen, twee dagen drogen in de zon en bouwen maar. Het resultaat is ver bluffend. Door de schoorsteen komt er geen rook meer in het huis, geen pijnlijke ogen meer, long- en huidklachten behoren tot het verleden en 50 procent bespa ring van het houtgebruik. Dat betekent 50 procent minder op en neer lopen naar de bossen om hout te halen. En minder ontbos sing, waardoor ook weer minder lawines, minder dorpjes die weg vagen. minder wegen die steeds weer hersteld moeten worden, etc." Circuit De Peel Als "naoste naobre" fietste ik vanmorgen door de staatsbossen naar circuit De Peel. Over dit cir cuit is in de pers al zoveel te doen geweest, dat ik vond dat ik, als naaste buurman, ook maar eens poolshoogte moest gaan nemen. Bij mijn mountainbiketochtje door de verse sneeuw rondom het circuit zag ik veel sporen van o.a. hazen en konijnen, en zelfs diverse sporen van reeën. Sporen van grutto's heb ik er niet gevon den. Deze vogels zijn in de winter naar het zuiden vertrokken en keren in de lente pas weer terug. Naar mijn mening leven grutto's ook niet bij circuit De Peel, omdat deze weidevogel meer van lage graslanden houdt. Rondom het circuit zag ik alleen bouwland, en op de hogere zandgrond dennen bossen die in mijn jeugd zijn aan geplant als mijnhout. Dus geen ideaal leefgebied voor de grutto. De dieren, waarvan ik de spo ren heb gevonden zijn in de vele jaren dat circuit De Peel hier gevestigd was zeker niet verjaagd door de motor, auto, kart en model-auto liefhebbers die hier naar men zegt in grote getalen komen. Circuit De Peel, waarvan steeds ten onrechte wordt geschreven dat het in Ysselsteyn ligt, ligt wel degelijk in Vredepeel. Ongeveer in de 70er jaren van de vorige eeuw, of misschien al veel eerder is de Bakelse dijk als grens tussen Ysselseyn en Vredepeel vastgesteld. Het circuit ligt in zijn geheel ten noorden van deze grens, dus voor de volle 100 in Vredepeel. De wedstrijden op circuit De Peel, zijn een van de weinige sportieve aktiviteiten die in Vredepeel plaatsvinden. Het ver dwijnen hiervan zou weer een verarming voor Vredepeel beteke nen. Het weinige wat we hier hebben op sportgebied, willen we toch vooral graag hier hou den. Tevens is circuit De Peel ook economisch gezien niet geheel onbelangrijk voor de midden stand in Vredepeel, waarvoor, gezien het lage inwoneraantal toch al niet zo veel draagvlak is. Als ik naar de ecologische hoofdstructuur kijk, lijkt mij deze zich ten oosten van de Middenpeelweg te bevinden. Daar kunnen de dieren zich door In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. de bossen verplaatsen van de Radiobossen te Stevensbeek, via de Helderse duinen in Overloon naar de Ballonzuilbossen, en langs de voormalige brandtoren (Testerik) naar de bosgebieden rondom de Weverslosche berg en de Rouwkuilen naar het Peelgebied en de Castenrayse Bergen, het Castenrayse broek en de Schaakse bossen. Het bos bij Vredepeel, waar langs het circuit ligt, eindigt in het zuiden aan de landbouwgronden langs de Bakelse dijk. In het oos ten aan de Middenpeelweg. In het noorden bij de landbouwgronden van Vredepeel, en in het westen bij de fijne gaasafrastering rond om het terrein van de GGW van vliegbasis "de Peel". Dit bos kan ik moeilijk bij de ecologische hoofd structuur thuis brengen, tenzij ook de Middenpeelweg vanaf de Brabantse grens tot aan Kemkensberg verwijderd wordt, en aan de natuur wordt terugge geven. Zolang de Middenpeelweg blijft waar hij is, en GGW "de Peel" in de huidige vorm blijft bestaan, lijkt mij het bos ten zui den van het dorp Vredepeel geen ecologische hoofdstructuur, maar een op zich zelf staand bos. Wat het eventuele geluid, tij dens wedstrijden afkomstig van circuit De Peel betreft het volgen de:. Circuit De Peel ligt als enige in de gemeente Venray BINNEN de geluidshinderzöne (industriel- awaai) van "Industrieterrein 'Basis Groep Geleide Wapens De Peel'". Op de naar aanleiding van de terinzagelegging gehouden hoor zitting op 14 september 1998 m.b.t.het ontwerpprogramma van maatregelen ingevolge artikel 71 tweede lid, juncto artikel 170, derde lid Wet geluidshinder, sane ring industrielawaai, betreffende het industrieterrein Basis Groep Geleide Wapens De Peel', waren wel diverse Brabanders aanwezig. Vanuit de Gemeente Venray waren slechts twee inwoners op komen dagen. Verder vond schijn baar niemand dit industrielawaai ernstig genoeg, om bij deze hoor zitting aanwezig te zijn, en zijn eventuele bezwaren, - wat ook nog gedurende enkele weken rondom deze datum mogelijk was - kenbaar te maken. Terwijl het industrielawaai, vanwege het op volle kracht testen van vlietuig- straalmotoren vele malen luider was als het geluid tijdens de wed strijden op circuit De Peel dat pal naast de startbaan van opstijgende vliegtuigen ligt. Als naaste buurman in noorde lijke richting van circuit de Peel (de afstand vanaf mijn slaapka merraam tot de rand van de cir cuit baan is slechts 1600 m) kan ik zeggen dat de geluidshinder van circuit De Peel best wel meevalt. Bij mijn fietstocht rondom het cir cuit merkte ik, dat de geluidswal aan onze kant het laagste is, en de wind op mooie zomerdagen, als wij in de tuin zitten, juist vanuit het zuiden komt. Desondanks is het geluid van de motoren, en vanuit de luidsprekers niet over dreven hinderlijk. Alleen een keer per jaar is er erg veel herrie dan gaat dit op zaterdag- en zondag avond wel door tot elf uur. Dit vinden wij ook wel wat te veel. Voor de rest van de ca 20 wed strijddagen, en de daarbij beho rende trainingen, is het geluid, behalve af en toe een piek bij de start, amper hoger als dat van het verkeer op de Middenpeelweg. Mijn conclusie is dan ook: Voor de liefhebbers van deze sport per jaar ca. 20 dagen wedstrijdgelui den. (4,5 Daar staan 345 dagen de rust van het buitenge bied voor ons tegenover!. Dit is 94,5 Voor wat betreft het bezwaar, dat "De Peel' wordt bezocht door mensen van buiten Venray, denk ik, dat veel mensen uit Venray bij tijd en wijle zelf hun vertier ook zoeken buiten Venray. Verbeeld je dat men in andere gemeenten ook zou zeggen "de Efteling is er alleen voor onze inwoners" of de Kasteeltuinen, of het Thermaalbad of wat dies meer zij is er alleen voor onze gemeente naren Hoe inventief (volgens van Dale is dit "vindingrijk") is men in Venray om circuit De Peel - ook als toeristische trekpleister - voor Vredepeel en Venray te behou den?. Het huidige college van B Wen de gehele gemeenteraad willen dit in ieder geval ook graag! Tot slot wil ik nog opmerken, dat het sluiten, of verplaatsen naar een andere locatie in de gemeente, waar deze vorm van geluidshinder/industrielawaai is gelegaliseerd, een zeer veel geld verslindende operatie zal gaan worden. Geld dat alleen door U en mij als belastingbetaler bijeen gebracht moet worden. Zou de overheid in ruil voor het behoud van circuit De Peel ergens anders natuurgebied als compensatie eisen, dan is mijn vraag voor wie is dan de reke ning? Immers het stukje bos, waar nu circuit De Peel ligt is niet ver loren gegaan door de aanleg van het circuit, maar is verdwenen doordat een van de militaire jacht vliegtuigen tijdens een landings- manouvre voor Vliegbasis "De Peel" met een landingswiel door de toppen van de dennenbomen scheerde. Daarom moest - net als nu in Schinveld - een strook bos gekapt worden, en daardoor ging een stukje echt Vredepeels bos verloren. Dat de hierdoor ontsta ne kale vlakte omgetoverd is tot circuit in de plaats van het dicht bij de woningen in Venray gele gen Janslust circuit, is te danken aan de inventiviteit van de toen malige gemeente Venray en de inzet van enkele sportieve en pientere Venrayse sportliefheb bers. Hoewel ik niet geïnteresseerd ben in de auto of motorsport op circuit De Peel, is mijn conclusie toch "Circuit De Peel moet blij ven." Want waar moet dat gedeel te van onze jeugd, wat de motor en autosport als vrije tijd vullende hobby beoefent dan naar toe? Naar de hangplek bij de Grote Kerk, om zich daar, boven de eventueel nog aanwezige graven van onze voorouders, gaan staan te vervelen? Piet van Lipzig Wijkplatform Het Wijkplatform Venray Centrum houdt op dinsdag 10 januari vanaf 19-30 uur een vergadering in hotel De Zwaan in het souter rain. Op de agenda staat ondermeer de taakverde ling en brief Hensenius- straat over het standpunt ten aanzien van coffees hops en stopverbod. Cursus sjamanisme In Venray-Heide start op maandag 16 januari een cursus sjamanisme. Tijdens zes wekelijkse avonden komt men binnen in de sja- manistische leefwereld. Door ondermeer trancerei- zen, klankhealing, kracht- dieren en medicijnwiel maakt men contact met al wat leeft. Er zal tijdens de cursus veel herkenning zijn in dat wat men tegen komt in zichzelf en in de ander. Voor meer informa tie kan men contact opne men met Els Stax via tel. (0478)513122. Zoo Pare RVS trakteerde op nieuwjaarsdag veel Nederlandse gezinnen op een gratis bezoek aan de dierentuin. De gezinnen namen deel aan de actie van financiële dienstverle ner RVS die alle Nederlanders de mogelijk heid gaf om het nieuwe jaar op een ontspannen en educatieve manier te beginnen. Deze dag werd gehouden in samenwer king met de Nederlandse Vereniging van Dierentuinen (NVD). In Zoo Pare Overloon leidde dit tot gezellige drukte. In totaal maakten circa 18.000 Nederlandse gezin nen gebruik van deze actie. Via advertenties en abri's waren de echte 'partyani- mals' door RVS uitgeno digd om in de dierentuin bij te komen van het oude- iaarsfeesteedruis. Wat gebeurt er als U niet adverteert? Niets! PEEL EN MAAS Bespaar met FNV Bondgenoten €84, - extra op uw zorgverzekering Word nu lid van FNV Bondgenoten en ontvang GRATIS de aanvullende verzekering van de Colland-zorgverzekering JA. kiezen is met dit aanbod een eitje. 19 30 -21 -30 uur 5961 AA Horst^^ (werkTW-CO"and-"l werknemers- verI yverzekerinq) Zie ook- ÜL Alhoewel de inhoud zeer zorgvuldig is samengesteld kunnen uitgever en samensteller geen aansprakelijkheid aanvaarden voor eventuele onjuistheden of onvolkomenheden Accountants en belastingadviseurs Aanbod geldt als uw werkgever aangesloten Is bij SAZAS Noteer mij als lid van FNV Bondgenoten. Ik krijg GRATIS het aanvullende pakket van de Colland-zorgverzekering ter waarde van 84,- én de vele andere voordelen van het lidmaatschap van FNV Bondgenoten. Naam: Straat en huisnummer: Woonplaats: Telefoon: Naam bedrijf waar u werkt: Adres bedrijf: Handtekening:

Peel en Maas | 2006 | | pagina 18