Reubsaet exposeert in Odapark Nieuwjaarsmatinee Die Fröhlichen Rübensammler Blizz op Festival Voor Elkaar Twee veelbelovende bands bij V-Kick Nieuwe cursussen Kunstencentrum Jerusalem Eerste editie The S(w)ing-ln Een weeshuis in Sri Lanka te PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 5 januari 2006 - Pagina 14 Programma Schouwburg Venray De jonge Limburgse kunstenaar Jack Reubsaet is sinds november aan het werk in het Odapark in Venray. Voor de nieuwe tentoon stellingenreeks Toys Are Us heeft hij in die periode de expositie ruimte van het Odapark geheel getransformeerd met zijn schilder werken op muur en plafond. Zon dag 8 januari wordt zijn expositie officieel geopend, waarna deze loopt tot 25 februari. Aanvang is om 16.00 uur. Toys Are Us is een reeks van vier tentoonstellingen, waarin jonge regionale kunste naars gekoppeld worden aan een internationaal bekende kunste naar. Een koppeling die vele vor men aan kan nemen: de kunste naars kunnen reageren op hun beroemde voorbeeld, maar kun nen er ook helemaal niets mee doen. Jack Reubsaet (29) is gekoppeld aan de Chinees Yang Shaobin, wiens beelden perma nent deel uit maken van het Beel denpark van het Odapark. Reub saet zit er een beetje tussenin: hij reageert zeker niet op de veront rustende beelden van Shaobin, maar de goede kijker ziet de ver ontrusting terugkeren in het nieu we schilderwerk van Reubsaet. In het werk van Jack Reubsaet is het leven een slachtveld tussen goed en kwaad. In een barokke stijl waarbij clichés niet geschuwd worden gaan liefde, seks, geluk en dood met elkaar in gevecht over muren, vloer en het plafond. De expositieruimte van het Oda park is vanaf november het domein van Reubsaet geweest. In die periode leefde hij zelfs in het Odapark en ontvluchtte zijn tijde lijke habitat slechts, wanneer het hem eventjes teveel werd. Het zal de bezoeker duidelijk worden als hij het werk van Reubsaet ziet: ogenschijnlijk werk met grote halen, maar met subtiele lagen eronder die geen bombastisch vertoon nodig hebben. Zondag opent drs. Rosie Reubsaet de expositie. Zij is psychologe en de zus van de kunstenaar. Zij geeft een toelichting geven op het werk van haar broer. Daarna lich Esther Leenders, educatief mede werkster van Odapark Venray, vanuit educatief oogpunt de expositie toe. Het werk van Reub saet is te zien in de Projectruimte van het Odapark. De beelden van Yang Shaobin staan in deze perio de tentoongesteld in het theehuis van het Odapark en werden speci aal voor deze tentoonstelling gerestaureerd door Bianca van Velzen. Openingstijden zijn dins dag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Volop bedrijvigheid komen de week in Schouwburg Ven ray. Tot en met volgende week donderdag maar liefst vijf voorstellingen met veel muziek, theater en cabaret. André Manuel is op vrijdag 6 januari vanaf 20.00 uur te gast met zijn voorstelling Lazarus in Schouwburg Venray. Manuel is een onderscheiden cabaretier. Met zijn vorige programma Sleet wist hij hoge ogen te gooien en daarmee de VSCD Cabaretprijs Neerlands Hoop in de wacht te slepen. Het juryrapport was zeer lovend. Ze noemden hem aanval lend en ontwapenend tegelijk. "Op een uiterst eigenzinnige manier legt hij feilloos het mense lijk onvermogen en het deraille ren van de Nederlandse samenle ving bloot. Sleet schrijnt, bijt en veroorzaakt bij de toeschouwers regelmatig een gevoel van onge mak en onbehagen. Waar veel cabaretiers liever kiezen voor gevaarloze Verkerke-reproducties toont Manuel ons de wereld van Jeroen Bosch. Hij schetst land schappen vol gruwelijke tafere len, bevolkt door gedrochtelijk gespuis en vergeven van de geur van verval en verrotting. Het liefst zou je je ogen ervoor sluiten, als het niet zo overduidelijk de con touren van de rauwe werkelijk heid zouden zijn. André Manuel speelt geen type, probeert niet te behagen maar doet datgene wat puur cabaret op zijn best kan doen: hij verontrust. Hij legt als een zwartgallige chroniqueur van zijn tijd de vinger op de allerzeer- ste plek, op de gapende wond. Met ongewassen handen. Daarom is hij voor de jury de onbetwiste winnaar van de VSCD Cabaretprijs 2003-" André Manuel brengt geën gageerd cabaret. Hij vraagt zich af hoe het komt dat mensen tot de gruwelijkheden in staat zijn, waar over we dagelijks horen. Door het publiek te confronteren met de ernstige feiten laat hij zien waar om het leven voor hem toch de moeite waard is. Manuel gaat een interactief spel aan met publiek dat vrijblijvend amusement ver wacht. Met de reprise zijn show Lazarus staat hij op de Venrayse planken. Ook voor deze show ontving hij een nominatie voor de VSCD Poelifmario van 2004-2005. In Lazams gaat Manuel vrolijk ver der waar de rest van het land lijkt af te haken. Een harde voorstel ling met veel zachte liedjes. Een vertelling die niet alleen in hakt maar ook hevig weet te ontroe ren. Over de grote religies en de kleine ergernissen. En altijd bovenop de actualiteit. Want zo doe je dat als je de ultieme cabare tier bent. MALANDO ORKEST Waar het Malando Orkest onder leiding van Danny Malando en zijn orkest komen, is het feest, dus ook op zaterdag 7 januari vanaf 20.00 uur in Schouwburg Venray. 65 Jaar geleden richtte wijlen Rot terdammer Arie Maasland het befaamde tango-rumba-orkest Malando op. Danny Malando, kleinzoon van de in 1980 overle den oprichter van het beroemde orkest, heeft het gezelschap nieuw leven ingeblazen. En met veel succes. Over de hele wereld zitten de zalen vol. Ook in Neder land komt het publiek graag naar de theaters en is enthousiast bij het horen van al die heerlijke Zuid-Amerikaanse klanken. Met deze nieuwe voorstelling werd het de hoogste tijd om ook Ven ray te laten genieten van de sfeer van vervlogen tijden, met zowel gewaardeerde klassiekers als schitterende nieuwe stukken. Let op: in het orkest speelt ook Domi- Na het succes van de eerste avond met Mindfold Skip the Rush houdt V-Kick op zaterdag 7 januari een tweede avond met de veelbelovende bands The Motion uit Tilburg en San Andreas uit Rot terdam. Voor de Tilburgse band The Motion begon hun avontuur in oktober 2003- Na een tijd van experimenteren en zoeken naar een eigen sound, neemt de band een demo op die critici niet is ont gaan: stevige rock en emo; Het Tilburgse Motion weet er wel raad mee. 'In één klap schaart het kwartet zich met deze songs tus sen Face Tomorrow en Green Lizard1, was het antwoord van het blad de Aardschok. The Motion heeft vanaf haar start niet meer stilgezeten. De sound van The Motion is naar eigen zeggen sterk verbeterd en verbreed. Na een goede ontvangst van de demo, nique Paats op accordeon. Hij stu deerde suma cum laude af aan het conservatorium in Maastricht. Danny Malando en zijn orkest garanderen een avond vol leven, romantiek en spektakel. Tangok- lassiekers als Olé Guapa en Blue Tango begeleiden de bezoekers terug naar het zwoele Buenos Aires van de jaren '20. De muzi kanten zien er spectaculair uit in hun kleurrijke gewaden en pre senteren de fantastische muziek die u aan vroeger doet denken. De aanstekelijke tangoritmes en de herkenbare klanken van de accor deon garanderen vol muzikaal genot. De zangers en zangeressen brengen elk lied vol emotie. Lied jes uit Argentinië maar ook beken de Chansons uit Europa. De sfeer wordt aangevuld door een gewel dig danspaar. Natuurlijk dansen ze de tango, vol passie maar bal- lroomdansers ontbreken natuur lijk niet. Met hun swingende bewegingen creëren ze een stem ming die vroeger in de danszalen ook te vinden was. Als je aan Danny Malando zelf vraagt hoe je het beste zijn show omschrijven kan, zegt hij: "Vroeger bevond iedereen zich wel eens in een danszaal maar helaas is dit van daag de dag bijna compleet verd wenen. Het wonderlijke aan tan- godansen is dat men samen één wordt in de dans. Het is heerlijk om met je partner onverwachte bewegingen te maken en zo uit de automatische piloot te springen. Met onze muziek willen we het publiek deze sfeer van vroeger weer dichterbij brengen." Kort om, een avond met Malando is een onvergetelijke avond vol muziek- en dansgenot. RENE FROGER Op dinsdag 10 januari vanaf 20.00 uur is het de beurt aan zan ger René Froger met Pure More in concert. "Bedankt dat u aanwe zig wilt zijn bij het mooiste moment uit mijn leven...". Deze woorden sprak hij ooit in theater Carré op 3 december 1990 tijdens het intro van This Is The Moment. Het was zijn eerste grote concert in Amsterdam en zijn debuut in Carré. Deze gewone jongen uit de Jordaan stond in Carré waar, vol gens eigen zeggen 'alleen de echt grote artiesten stonden'. Een mijl paal was bereikt en vanaf dat moment ging zijn carrière einde lijk van start. Na drie jaar afwezig heid keert Froger terug in het theater met de nieuwe theater show Pure More in concert. werden optredens niet gemeden. Zo speelden ze hun vierde show in het voorprogramma van Face Tomorrow in een overvolle W2. Ook live weet de band te overtui gen. 'De Deftones-sound met emotik die The Motion bezit slaat goed aan bij het publiek en opval lend is dat dit viertal een song goed weet op te bouwen' (Kinda- Muzik). De band heeft inmiddels ook meerdere optredens staan in België, waaronder een show op Groezrock.hun eerste tour gaan houden in de USA. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in Sinds 1992 is Froger uitgegroeid tot een vaste waarde in concert en theatercircuit. Wie herinnert zich niet de vele succesvolle optredens tijdens de theatertour nees in Nederland en België, de megaconcerten in Altoy of de Rot terdamse Kuip maar ook tot maar liefst vier maal toe in de Amster dam ArenA? Dit seizoen keert hij terug naar de intimiteit van het theater. Met Pure More in con cert verbindt Froger zijn aller grootste hits met de subtiele sound van het recente album 'Pure'. Sfeervolle huiskamermo menten worden afgewisseld met de bekendste succesnummers. Dit alles uitgevoerd in een sfeervol decor en muzikaal ondersteund door zijn eigen band en uiteraard The Frogettes. DE VARKENSFABRIEK Woensdag 11 januari om 20.00 uur brengen Mohammed Azaay en Karim El Guennouni de voorstel ling De Varkensfabriek. De Var kensfabriek is een voorstelling met elementen van slapstick, stand-up comedy, zang en muziek. In een levensecht decor, tussen de uitgebeende varkens skeletten, mengen Mohammed en Karim autobiografische elemen ten en fictie tot een energiek mengsel cabaretesk toneel. Scherp, snel, levensecht en bij zonder grappig. Een hilarische voorstelling met een serieuze ondertoon. Twee twintigers wer ken in een varkensslachterij. De jongens delen lief en leed en er ontstaat een hechte band hoewel er ook veel strijd geleverd wordt. De fabriek is een metafoor voor de multiculturele samenleving. In hoog tempo draven er personages voorbij, waaronder de Turkse en de Surinaamse collega, de Bra bantse chef, het Nederlandse vriendinnetje, haar ouders en de Marokkaanse familieleden. Razendsnel, scherp, geestig, sub tiel of met de botte bijl fileren ze vooroordelen en gedrag. Volgens de makers is de kern van de voor stelling de vraag wie er wel of niet in de zevende hemel komt, of hoe je het Westen buiten de deur moet houden en tegen hoeveel competitie een vriendschap bestand is. Het fantastische acteerwerk en de originele bena dering van een aantal hete hangij zers uit onze samenleving, maakt De Varkensfabriek meer dan de moeite waard om te gaan bekij ken. Donderdag 12 januari vanaf De beeldende afdeling van Kun stencentrum Jerusalem Venray heeft nieuwe cursussen in de aan bieding, speciaal voor de jeugd en de jongeren uit de gemeente Ven ray. Die cursussen zijn: Beeldhou wen voor jeugd en jongeren (docent Jos Beurskens) startda tum 21 januari; dromenvangers (docent Pepijn de Jonge) 4-6 jaar., 6-8 jaar., 8-12 jaar, startdatum 21 januari; Het wezen van de fantasie (docent Pepijn de Jonge) 4-6 jaar, 6-8 jaar, 8-12 jaar, startdatum 21 januari; Jeugd tekenen en schilde ren (docent Marlies van Zeben) 6- 9 jaar, 9-13 jaar, 14-15-16 jaar, 12- 13-14 jaar, startdatum 12 januari; Kinderkunstwerkplaats (docent Marieke Dorenbosch) 6-9 jaar, 9- 12 jaar, startdatum 25 januari; Linosnijden en drukken (docent Marieke Dorenbosch) 9-12 jaar, 12-18 jaar, startdatum 21 januari; Spelen met wind, water en licht Andre Manuel (foto: Martin Oudshoorn) 20.00 uur is het de beurt aan muziektheatergroep Zenga. Zenga is het beste te beschrijven als een groep die bijna elk denkbaar ins trument speelt en hun eigen mate riaal componeert. Zang wordt op een originele manier gebruikt. Zenga heeft haar eigen 'taal' ont worpen en straalt met deze tek sten een speciale atmosfeer uit. De oprichters van deze groep, Peter Weekers en Annet Visser, startten in 1994 met drie talent volle jonge muzikanten en twee danseressen/zangeressen. Na een jaar van voorbereiding, maakte Zenga haar succesvolle opwach ting in de Nederlandse theaters. De visuele aspecten van de show zijn omvangrijk: spectaculaire muziekinstrumenten en schitte rende kostuums voor de danseres sen werden ontworpen. Zenga is in staat het publiek geboeid te houden. Zenga staat met een nieuw pro gramma in Schouwburg Venray op de bühne. Het programma Inventies staat ook in het teken van inventies, muzikale 'uitvindin gen' die op virtuoze maar vooral ook op komische wijze bespeeld zullen worden, zowel door de dansers als door de musici, en tevens een belangrijk deel het decor zullen vormen voor dit nieuwe programma. In de loop van de afgelopen 10 jaren ont stonden, tijdens de voorbereidin gen van een nieuw programma, vaak bij toeval de meest vreemd soortige muziekinstrumenten. Zo was er de inmiddels fameuze draak Chi Wa Sa die zijn ribben als xylofoontoetsen beschikbaar stel de in dienst van onze muziek, de Minotaurus met zijn hoorns als reuze fluiten, het fluitketelorgel, het mondfluiten. Het mondfluiten werd zelfs gecultiveerd en dat resulteerde in een heus 'mond- fluitorgel', drie heren op drie dames! Het gorgelkoor, de zwem- vliezentap, struisvogeleifluiten, regenpijp-slagpanfluiten en vele andere 'uitvindingen'. Ditmaal laat Zenga het ontstaan van deze 'uit vindingen' beslist niet aan het toe val over en staan de leden van Zenga, samen met decorontwer per Doef Beernink, al in een vroeg stadium met verhitte hoofden boven de tekentafel. Natuurlijk ontbreekt ook dit keer de echte zenga-vormgeving niet. Dans, kos tuums en een prachtig lichtont werp zijn weer van de partij. (docent Pepijn de Jonge) 4-6 jaar, 6-8 jaar, 8-12 jaar, startdatum 25 januari; Striptekenen (docent Marieke Dorenbosch) 6-9 jaar, 9- 12 jaar, 12-18 jaar, startdatum 21 januari en digitale fotografie (docent Geert Thomassen) 11-16 jaar, startdatum 3 maart. De cursussen worden gegeven door kunstenaars/docenten van de beeldende afdeling in de vorm van workshops of lesblokken (zes weken x 1,5 uur) in de ateliers van het kunstencentrum. De eer ste les is als introductie gratis. Wie meer wil weten; zie de adver tentie elders in deze Peel en Maas of kijk op www.kunstencentrum- jerusalem.nl. Aanmelden is ook mogelijk via deze website. Kun stencentrum Jerusalem Venray is gelegen aan de Heuvelstraat in Venray, tel. (0478)585320, e-mail info@kunstencentrumjerusalem.nl De Locht In Streekmuseum De Locht in Melderslo is op zondagmiddag 8 januari de smederij geopend. Ver der is er een demonstratie hout snijden. Het betreft hier fijn hout snijwerk zoals kistjes en lepelrekjes, dat bekend staat onder de naam Fries zakmeskerf- snede. Op de bovenverdieping is een expositie over eetcultuur te bezichtigen en in het dagloner huisje staat tijdelijk een miniker- mis opgesteld. Dit is een bonte kermis waaraan zowel volwasse nen als kinderen veel kijkplezier kunnen beleven. De Locht is open op dinsdag, donderdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen ook op andere dagen en tijden terecht. Kijk voor meer informatie op www.delocht.nl. Nieuwjaarsconcert Op zaterdag 7 januari houdt fanfare en slagwerkgroep St. Cor nelius uit Vortum-Mullem weer het jaarlijks nieuwjaarsconcert. Het wordt een afwisselend con cert waar fanfare en slagwerk groep zich weer van hun beste kant laten horen. Ook dit jaar heb ben beide korpsen weer diverse nieuwe muziekstukken ingestu deerd die het beluisteren zeker de moeite waard zijn. Het concert wordt gehouden in 't gemeenschapshuis en begint om 19-30 uur. De entree is gratis. De eerste editie van de The S(w)ing-In wordt gehouden op vrijdag 13 januari. Het decor van dit nieuwe evenement is een tent op het Schouwburgplein. Het Venray's Mannenkoor is de drij vende kracht achter dit nieuwe muzikale initiatief. De bedoeling is om in een ongedwongen sfeer het nieuwe muzikale jaar in te lui den en iedereen die mee wil zin gen de gelegenheid geven om eens te laten ervaren hoe leuk zin gen in groepsverband is. Het koor is sinds vijf jaar succesvol bezig met het thema verjonging. Meer dan 35 jongeren zijn intussen lid geworden van de vereniging. Deze nieuwe generatie heeft er voor gezorgd dat het koor lang zaam maar zeker bezig is het repertoire te verbreden. Dit is te horen in het theaterprogramma Expositie Jac Linssen Wonen Venray houdt tot en met 28 februari een expositie met werken van kunstenaar Jac Lins sen. De tentoonstelling wordt gehouden in de hal van het kan toor van Wonen Venray aan de Plataanstraat in Venray en is te bezoeken van maandag tot en met donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en op vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur. Expositie Stan Vosters In VieCuri Medisch Centrum, locatie Venray is van 9 januari tot en met 30 maart een expositie te bezichtigen van de Bladelse kun stenares Stan Vosters-van der Burgt. De werken die getoond worden zijn in acryl, waarbij de nadruk sterk op het abstracte ligt, die de kijker alle vrijheid van interpretatie bieden. Het kleurge bruik van de kunstenares in haar werk is ingetogen en het schilde ren, veranderen, weghalen, com bineren, het zoeken naar de juiste compositie van vormen en lijnen die elkaar aanvullen of mogelijk contrasteren, het zoeken naar een evenwicht in het werkstuk is voor haar de echte uitdaging. De expositie is te zien van maandag tot en met vrijdag tij dens kantooruren. Een reis door de tijd waarin het koor onder andere Barbara Ann van de Beach Boys en de Bohe mian Rapsody van Queen vertolk te. Intussen zijn er binnen de ver eniging een aantal nieuwe zanggroepjes ontstaan die ieder op hun eigen wijze laten horen hoe mooi en leuk het zingen in groepsverband is. Het opgebouw de repertoire is intussen zo divers en aantalrijk dat het ondertussen avondvullend is. Er komen num mers voorbij van ondermeer Elvis Presley, Joe Jackson, The Beatles en The Beach Boys. Verder kan men meedoen aan de karaoke en accordeonist Johan van Krey, die op zondag 15 januari een exposi tie houdt in de foyer van de schouwburg, levert een muzikale bijdrage tijdens de The S(w)ing- In. De inloop is om 20.00 uur. Blaaskapel Die Fröhlichen Rübensammler uit Leunen houdt op zondag 15 januari bij café Mar tens in Leunen een nieuwjaarsma- In de Mèrthal in Horst wordt op zondag 22 januari vanaf 11.00 uur het Festival Voor Elkaar gehou den. Men kan deze dag genieten een bonte mix van kunstzinnige, culturele, smakelijke, muzikale en politieke uitingen. De hele dag komt er een bont scala aan activi teiten voorbij, zoals workshops, optredens, presentaties van plaat selijke verenigingen en politieke partijen. Voor de muzikale inter mezzo's zorgen Vocalgroup Can- tarello, The Boys from the County Hell, Blizz en Toeters Bellen. Vocalgroup Cantarello is afkom stig uit Melderslo. Zij zingen Engelstalige pop, Nederlandstali ge liedjes, maar ook in dialect. Ook brengen zij liedjes uit beken de musicals. The Boys from the County Hell is een zesmansforma- "Marja, please help me, send me medicines!" Zo luidt op twee de kerstdag 2004, de dag van de tsunami, de noodkreet van doctor Prasad aan Marja van Leeuwen. Een dag later reist ze af naar het rampgebied in Sri Lanka met 24 dozen medicijnen die ze snel heeft geregeld. Wat ze op haar dierbare eiland aantreft, is onbe schrijfelijk. Alles is verwoest. Kin deren die hun ouders zijn verlo ren, kijken haar hulpeloos aan. Op de terugweg naar Nederland heeft ze een droom: een weeshui sin Sri Lanka. Wat begint als een kleine, individuele hulpactie, groeit uit tot een van de meest succesvolle particuliere hulpac ties uit Nederland. Deze 'op hol geslagen huisvrouw' vertelt in een aangrijpend en meeslepend ver slag hoe ze haar doel bereikt. Vreugde, verdriet, tegenslag en voorspoed kruisen aan pad. Uit eindelijk lukt het om met ruim driehonderd vrijwilligers, meer dan twee miljoen euro aan dona ties, elf containers hulpgoederen en veel steun van het bedrijfsle ven en bevriende relaties het tinee van 14.30 tot 16.30 uur. De entree is gratis. Het repertoire bestaat voor het merendeel uit Egerlander en Tsjechische muziek. tie die het afgelopen jaar al voor menig memorabel optreden heeft verzorgd, waaronder in Hoog woud, als afsluiter van festivals als Prilpop en Weistock en vooral niet te vergeten het optreden met Jamie Clark, ex-Pogues. Het is in ieder geval een feit dat een optre den van the Boys gepaard gaat met veel dansen, springen, mee zingen en vooral veel lol. Blizz bestaat uit bandleden uit Maas hees, Venray, Horst en Melderslo. Ze brengen pop- en rockcovers van nu en uit vervlogen tijden. Toeters Bellen is ook bekend als de beroemdste smartlappen en meezingband uit Malden en staat er garant voor dat de Mèrthal op z'n kop gaat staan tijdens deze derde editie van het Festival Voor Elkaar. weeshuis Somawathi Holland House of Hop te realiseren. Drie honderd wezen en halfwezen krij gen weer een toekomst. De opbrengsten van dit boek komen ten goede aan Stichting Weeshuis Sri Lanka, giro 3211 in Den Haag. www.weeshuissrilanka.nl. Een weeshuis in Sri Lanka is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 9,95 euro. Boekrecensie in Peel en Maas Manuel, Malando, René en Zenga Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2006 | | pagina 14