Prijswinnares actie Ven ray se :entrumwinkeliers luim 850 euro voor Artsen tonder Grenzen nr jR 25) kinderen voor Vrede! Gestolen bonsaiboom stond voor vensterbank Ook in 2006 bent u voor een boek beter uit bij de erkende boekhandel WE KNALLEN HET NIEUWE JAAR WEER IN! ïr~ Poging tot doodslag Niets! ag ,5EL EN MAAS Donderdag 29 december 2005 - Pagina 7 Mevrouw van Arkel uit Venray Je eerste winnares van de ijs- mactie van de Venrayse cen- mwinkeliers. Dit jaar is geko- 1 voor een actie waarbij men irten kan krijgen bij de ijsbaan, aankoop in een van de deelne- :nde winkels kan de kaart wor- Op de foto overhandigt Barto Hulleman namens de Venrayse winkeliers de waardecheques aan Mevrouw van Arkel. den ingeleverd. De prijzen zijn twee waardebonnen ter hoogte van 200 euro, te besteden bij leden van Venray Centraal. De hoofdprijs is een reischeque ter waarde van 500 euro. De volgende trekking is op nieuwjaarsdag. De hoofdprijs wordt getrokken op zondag 8 januari. a)e interactieve reizende ten- Instelling Kinderen voor Vrede! wan maandag 30 januari tot vrij- 17 februari te zien in het igd Ontmoetingscentrum IC) in Ysselsteyn (bij de Duitse itaire begraafplaats). Dit unie- educatieve project over voor delen, pesten en verdraag zaamheid leert kinderen in de leeftijd van negen tot veertien jaar, via allerlei opdrachten begrippen als vooroordelen, dis criminatie, tolerantie en racisme hanteren. Ook volwassenen krij gen op een boeiende manier inzicht in het ontstaan van voor oordelen en discriminatie die hierin hun voedingsbodem vin den De openingstijden zijn dage lijks van 10.00 tot 17.00 uur. Het JOC heeft voor groepen een rond leiding over de begraafplaats en een tolerantietest aan de tentoon stelling gekoppeld. Hiervoor kan men zich aanmelden bij JOC Ysselsteyn via tel. (0478)541916. Ook dit jaar zal er in ons land weer flink wat vuurwerk worden afgestoken rond oud en nieuw. De groothandelaren maken dit op uit het grote aantal bestellingen. Elk jaar gaat er voor zo'n 45 miljoen euro de lucht in. Met het afval van al dat vuurwerk worden in de periode erna zo'n 300 vuilniswagens gevuld. Een beetje geschiedenis over ons vuurwerk. De Franciscaner monnik Berthold Schwarz uit Freiburg heeft het buskruit uitgevonden. Dat deed hij in 1259, hoewel ook als jaartallen onder andere 1354 en 1380 worden opgegeven. Mainz, Keulen en Neurenberg horen tot de steden, die zich als ba kermat van het gebeuren zien. CHINEZEN In de achtste eeuw vóór Chr. konden de Chinezen, die Schwarz niet nodig hadden, al vuurwerk maken. Zij gebruikten de uitvinding meestal voor amuse ment en niet voor militaire doeleinden. De Chinese vinding werd in de zesde eeuw van onze jaartelling vervolmaakt in Bengalen door de uitvinding van het Bengaals vuur. In de westerse wereld werd oud en nieuw toen nog zonder knallen gevierd en bovendien niet midden in de winter, maar bij het begin van de lente. De kwade geesten, die het jaar en vooral de oogst zouden kunnen bederven, werden op een dwaal spoor gebracht doordat iedereen elkaar voor de gek hield! Nog steeds is het een gebruik om op 1 april iedereen te beduvelen, waarmee een oude nieuwjaarstraditie wordt voortgezet. Als boze machten al in de war te brengen zijn door mystificaties als 'Je veter zit los', terwijl dit niet het geval is, moeten zij wel danig van slag raken als voor miljoenen euro's aan Romeinse kaarsen en vuurpijlen, doorspekt met rotjes en kanonslagen, tegen hen in het veld gebracht wor den. Gevaarlijk vuurwerk veroorzaakt knallen van ca. 140 decibel of meer (maximaal toegestaan 153 decibel). Zo'n knal op 1 meter van het oor veroorzaakt in 1 op de 20 gevallen merkbare achteruitgang van het gehoor; op 30 cm afstand is die beschadiging vrij wel zeker. Vlakbij een aantal ontploffende bom metjes blijven levert toenemende doofheid op: de kwade machten zijn zo gek nog niet om op de loop te gaan als er met lonten en sassen wordt gewerkt. CONSTRUCTIE VUURWERK Elk vuurwerk heeft namelijk een lont, en voor de ef fecten worden sassen gebruikt. Een sas is een meng sel van brandbare vaste stoffen, die zonder toevoer van lucht kunnen branden. Als in een pistool of ge weer de hamer de achterkant van het patroon raakt, ontbrandt de daar aanwezige slagsas. Via twee klei ne openingen komt het vuur binnenin het patroon, waar het kruit tot ontploffing komt. Deze explosie schiet de kogel met grote snelheid uit de loop. Een vuurpijl is voorzien van een ander soort sas. Deze stof moet het voorwerp voortdrijven en wordt daar om drijfsas genoemd. Daar waar de lont in de vuur pijl komt, bevindt zich een open ruimte die meestal taps toeloopt. Daarin ontstaat een enorme gasont- wikkeling, die een grote druk veroorzaakt. Deze druk tegen de zijwanden wordt door zichzelf op geheven, de druk tegen de open ach- kant valt veg, maar de overgebleven druk tegen de voorkant stuwt de vuurpijl voort: net als een ra ket die de ruimte in wordt geschoten of een losge laten opgeblazen ballonnetje. Als de lading is op gebrand, bereikt het vuur een trage sas, die er een paar seconden over doet om op te branden. Dan komt de verbranding in de bovenkant of lantaarn van de vuurpijl. Daar wordt dan de effectlading tot ontbranding gebracht. Het stokje aan de vuurpijl dient als een staart die het tuigje zijn juiste baan en richting moet geven. Haal daarom nooit het stokje van de vuurpijl af en schiet hem zo weg: net als een vlieger zonder staart alle kanten op zwaait zal dit ook hier gebeuren. Een vuurpijl die op de grond komt en dan pas zijn effectlading doet ontbranden is zeer gevaarlijk. Zowel brand als lichamelijk letsel kunnen ervan het gevolg zijn. VUURWERKCAMPAGNE Alles wat met vuurwerk samenhangt moet met voor zichtigheid gebeuren. Van alle vuurwerkslachtoffers is 55% jonger dan 20 jaar oud. Een groot deel van de ongelukken betreft letsel aan het hoofd: houd dus nooit vuurwerk te dicht bij je. Een drijfsas dient om een vuurpijl voort te drijven, een brandsas dient om vuureffecten te geven. Aangezien een sas zonder toevoeging van lucht moet kunnen functioneren, is het niet verstandig om vuurwerk in de kleding mee te nemen. De warmte van het lichaam kan ont branding veroorzaken, en al is de jas of broekzak dicht: branden en ploffen doet het toch. Bij de laatste jaarwisseling zijn ongeveer 620 slacht offers van vuurwerk behandeld op de eerste hulp afdelingen van de Nederlandse ziekenhuizen. Dit aantal loopt de afgelopen jaren gelukkig sterk te rug. In 1998 werden er nog ruim achttienhon derd slachtoffers behandeld aan hun verwondin gen. Opvallend is dat 'slechts' 55% van de onge lukken gebeuren op oudejaarsavond tussen 22.00 uur en -nacht 02.00 uur. Dit is volgens de Nederlandse wetgeving de tijd waartussen par ticulieren vuurwerk mogen afsteken. Het afste ken van vuurwerk buiten deze toegestane perio de kan je een boete van 50,- opleveren. Volgens de Stichting Consument en Veiligheid lijkt het erop dat de harde aanpak in de vuur werkcampagnes die ze voert, tegelijk met die van Bureau Halt, een gunstige uitwerking hebben ge had. Hopelijk hebben de campagne van dit jaar: 'Laat je niet verrassen' en alle voorlichtingsbijeen komsten op scholen weer een positieve invloed op het aantal ongelukken. Om jongeren tussen de 10 en 17 jaar aan te spreken is er een speciale hiphop clip gemaakt met de titel 'Vingers in de lucht'. Vuurwerk is bedoeld om het nieuwe jaar vrolijk in te luiden. De effecten moeten boze geesten de stui pen op het lijf jagen en niet onze huisdieren, zoals honden en katten. Wees voorzichtig met vuurwerk en lees onderstaande tips nog eens goed door, voor dat je met vuurwerk aan de slag gaat. TIPS Koop alleen bij erkende verkoopadressen. Koop alleen goedgekeurd vuurwerk. Bewaar vuurwerk op een veilige, droge plaats. Bewaar vuurwerk buiten bereik van kinderen. Steek vuurwerk nooit los in je zak. Zet vuurpijlen in een fles met zand. Steek vuurwerk nooit in je hand aan. Houd minstens 6 meter afstand. ]e Hoveniers winter voor al uw snoeiwerk voor particulier en bedrijf levering van tuinplanten G - f Oirlo-Veiiray imhoek.ni wmm. Joep van Goch kan zijn geluk niet op. In Peel en Maas en op Kabelkrant Venray deed hij onlangs een oproep over een ver dwenen bonsaiboompje. Dankzij een oplettende voorbijganger heeft hij zijn boompje nu weer terug. Die belde de politie dat hij het verdwenen bonsaiboompje in een woning voor een raam had zien staan. Het ging inderdaad om het bonsaiboompje van Joep van Goch en de politie nam het boom pje dan ook in beslag om het aan de rechtmatige eigenaar terug te geven. De tijdelijke 'eigenaar' had blijkbaar geen verstand van bon sai, want anders had hij geweten dat deze boom, evenals praktisch alle andere bonsaibomen, buiten dient te staan. Ongeveer twaalf dagen in huis op kamertempera tuur zonder water, hebben de boom geen goed gedaan. Met de juiste verzorging zal Joep van Goch het boompje ongetwijfeld weer in goede conditie krijgen. De kerstactie van basisschool de Vlaswei heeft in totaal 851,98 euro opgebracht. Tijdens zonder Grenzen. Ikerst-in, vorige week woensdag opgezet door de kerstcommissie van de school, wer- De cheque werd afgelopen vrijdag tijdens een kindermis in de Grote Kerk gepresen- Èn tal van activiteiten op touw gezet om geld in te zamelen voor het goede doel: Artsen teerd. Helaas liet de afvaardiging van Artsen zonder Grenzen, het afweten. grotestraat 68 - venray tel. 0478-582727 - www.vandenmunckhof.nl De politie heeft dinsdagmor gen een 37-jarige man uit Sittard aangehouden op ver denking van bedreiging en poging tot doodslag van zijn 30-jarige ex-vriendin uit Venray. Agenten arresteerden hem na een melding dat de vrouw bij haar woning door hem was bedreigd met een wapen dat op een vuur wapen leek. Afgelopen maandag was hij de woning al binnenge drongen en had hij haar keel dichtgeknepen. De verdachte is aangehouden en voor verder onderzoek in ver zekering gesteld. Register accountant Peter-Willem Schellen 1 Venray is ingeschreven als regis teraccountant gespecialiseerd in automatiseringsonderzoeken (EDP-auditor) bij de NOREA in Amsterdam. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Autisme PDD-NOS (vorm van autisme) is een ontwikkelingsstoornis bij kin deren waarover men steeds vaker leest. Maar wat is het nu precies en hoe moet men met deze kinderen omgaan? Op donderdag 19 januari vanaf 19-30 uur houdt de bibliotheek in Venray samenwerking met Infocentrum Geestelijke Gezondheidszorg Venray een lezing over dit onderwerp. Twee deskundigen van de Mutsaertsstichting de heer Termaat GGZ psycholoog/ orthopedagoog) en de heer Thijs Kaanders (neuropsycholoog) leiden deze avond. Wie deze gratis lezing bij wil wonen wordt verzocht zich aan te melden bij de balie van de bibliotheek. Aanmelden kan ook telefonisch (0478 581970) of via e-mail (obvenray@obvenray.nl). Tijdens de avond is organisatie MEE Noord- en Midden Limburg vertegenwoordigd met relevant informatiemateriaal.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 7