ictie Amnesty levert 2500 handtekeningen op )e Rooyse Ladies steunt indervakantiewerk Hospice Zenit zoekt vrijwilligers vmechtbsw KORTING l Veel interesse veehouderij voor bedrijfsverplaatsing Nieuwe pasjes voor patiënten BOSS Beveiliging bedreigd Dodelijk ongeval Thema-avond multiple sclerose alle kerstartikelen en nog veel meer... \N\eVeis MAN WOMAN ad KKL EM MAAS Donderdag 29 december 2005 - Pagina 3 n Venray en Horst zijn in cember door Amnesty Peel Maas ruim 2500 handteke ngen ingezameld, 1700 in »rst, 830 in Venray. Mnnesty Peel Maas heeft in irst bijna 1700 handtekeningen ;ezameld bij het Dendron llege. Ruim 1200 handtekenin- werden opgehaald voor nesische Mohammed Abbou. :ze advocaat en publicist werd »epakt nadat hij een aantal kri- :he artikelen had geschreven, het Raayland College In Venray zijn nog eens 200 handte keningen ingezameld en bij de Gilde Opleidingen in Venray 210. Er zijn ook groetenkaarten naar de kinderen van Mohammed Abbou gestuurd. Naar Nicolaj Statkevich uit Wit-Rusland die onterecht in de gevangenis zit, zijn ook 450 groetenkaarten ver stuurd. Een actie in de Openbare Bibliotheek van Venray voor de vrijlating van de Chinese boek handelaar Hada, die alleen vanwe ge zijn vredelievende mensen- rechtenactiviteiten gevangen zit, leverde nog eens 120 handteke ningen op. In Venray zijn voor de 65-jarige Goerbandoerdi Doerdikoelijev uit Turkmenistan 305 handtekeningen opgehaald. Doerdikoelijev zei tijdens een radio-interview dat Turkmenistan beter af zou zijn met een opposi tiepartij. Niet lang daarna werd hij opgepakt en opgesloten in een psychiatrisch ziekenhuis. Tijdens de Kerst-inn in de Schouwburg, kwamen die handtekeningen op de petitielijst. December was een drukke maand voor Amnesty Peel Maas. Op 9 december, daags voor de Dag van de Mensenrechten, hield Amnesty Peel Maas haar jaarlijkse fakkel- wake. Op zowel station Venray als station Horst-Sevenum werden flyers uitgedeeld aan de reizigers. Op deze folder werd opgeroepen tot een sms-actie voor de vrijlating van twee broers in Cuba die 25 jaar cel kregen omdat ze een refe rendum wilden organiseren. Amnesty Peel Maas is een onderafdeling van Amnesty International en is actief in de gemeenten Bergen, Horst, Sint Anthonis, Meerlo-Wanssum en Venray en werkt daarbij nauw samen met andere regionale Amnestygroepen en met het lan delijk secretariaat in Amsterdam. Met tal van acties brengt Amnesty Peel Maas mensenrechten schendingen en vooral de strijd daartegen onder de aandacht van de inwoners in de regio. Daarnaast zet de groep zich actief in voor gewetensgevangenen en het behoud van mensenrechten overal ter wereld. heque ter waarde van 1250 euro De Kiwanisclub De Rooyse adies heeft een cheque van 250 euro overhandigd aan iet Kindervakantiewerk enray e.o. Dit bedrag was de ipbrengst van de herfstwan- leling die de dames hielden >p 30 oktober. Net als in 2004 Was het kindervakantiewerk ok in 2005 weer het goede loei van de wandeling. Zonder de vele vrijwilligers Kiwanis Club Rooyse Ladies samen met Trinus Dijkstra en Jacqueline Geurtjens. zouden vele Venrayse kinderen niet elke zomer kunnen genieten van de leuke activiteiten die voor hen georganiseerd worden. Veel kinderen zijn in de zomer vakantie op zichzelf aangewezen omdat de ouders gewoon moeten werken of ze kunnen niet op vakantie gaan... "Kindervakantie werk is voor deze kinderen erg belangrijk", meent voorzitster Delene van den Munckhof van Kiwanisclub De Rooyse Ladies. De wandeling was een groot suc ces. Ruim 150 deelnemers gingen onder begeleiding van een viertal gidsen de Geijsterse bossen in en lieten zich informeren over de historie van de bossen en de ont wikkeling van de natuur. Halverwege de wandeling werd iedereen nog eens verrast met een uitgebreid brunch buffet. Tijdens de afsluiting van het jaar werd de cheque van 1.250 euro overhandigd aan twee afgevaar digden van Kindervakantie-werk Venray. Zij waren aangenaam ver rast over het bedrag, dat waar schijnlijk ten goede zal komen aan een eigen keet die de organi satie bij alle activiteiten kan gebruiken. De wandeling werd mede mogelijk gemaakt door de onder steuning van onder andere de Plusmarkt Venray, Rabobank Venray Meerlo-Wanssum, Café 't Trefpunt in Geijsteren en natuur lijk de gidsen. Venray hospice Zenit opent in naart zijn deuren. Het hospice is r voor mensen uit de regio evenum, Horst aan de Maas, Meerlo-Wanssum en Venray die loor omstandigheden hun laatste :vensdagen niet thuis kunnen of villen doorbrengen. Het hospice liedt low-care; zorg die ook in de m ïuissituatie gegeven zou kunnen I worden, in een huiselijke omge- ving. Het zijn vooral vrijwilligers die dat, ondersteund door profes- 20 ionele zorgverleners, mogelijk inaken. Hospice Zenit wordt iebouwd op het terrein van het Venrayse ziekenhuis aan de loenderstraat. Eind maart is het iperationeel. Hospice Zenit heeft :s kamers met alle voorzienin- :n die voor een naar omstandig- :den normaal leven noodzake zijn. Naasten zijn er net als thuis voor gezelschap, hulp en zorg. Maar er zijn ook altijd voor de palliatieve zorg opgeleide vrij willigers en er is altijd een ver pleegkundige in huis. De eigen huisarts zorgt voor de medische begeleiding. Thuiszorg Noord- Limburg doet in het hospice het werk dat het thuis ook al deed. In het hospice werktechter een vast team, dar 24"uur per dag voor de gast beschikbaar is. Het zijn dus op de eerste plaats de familieleden en vrienden die in het hospice voor de gast zorgen. Aanvullend komen vrijwilligers van het hospice in beeld, mensen van alle leeftijden en met totaal verschillende achtergronden. Zonder uitzondering mensen die graag iets voor een ander willen betekenen. Vaak weten zij ook uit eigen ervaring hoe belangrijk, 40% Zaterdag 31 december zijn wij open tot 16.00 uur Boxmeer - Provincialeweg 5 Beuningen - Claudiuslaan 60 maar ook hoe bijzonder het is om het proces rondom het sterven op een goede manier te beleven. De vrijwilligers vullen als het ware de mantelzorg aan. Zij zorgen ervoor dat de gast zich comfortabel voelt en dat kleine, dagelijkse proble men worden opgelost. Maar natuurlijk zijn de vrijwilligers er ook om te luisteren, te informe ren, emoties te delen, te onder steunen. Niet alleen voor de gas ten, maar óók voor de mantelzorgers. Trudy Alards en Nel Scholten uit Venray zijn twee van de vijftig speciaal voor deze taak opgeleide vrijwilligers. Beiden worden straks twee dag delen per week ingezet in de directe zorg. Momenteel volgen zij nog de (verplichte) cursus pal liatieve zorg. Nel Scholten: "De terminale zorg trekt. Ik vind het fijn om mensen daarin van dienst te kunnen zijn. Ik weet hoe belangrijk dat is. En ik leer hier zelf ook van." Trudy Alards: "Ik wil graag iets betekenen voor mensen in hun laatste levensfase. Hen bijstaan en steunen. Om ondanks alle zorgen, pijn en ver driet op een goede manier te kun nen sterven." Hoe dat in de prak tijk zal gaan weten zij (nog) niet. Nel Scholten: "Praktisch zijn we, mede door de cursus, uiteraard goed voorbereid. Maar voor het omgaan met terminaal zieken zijn geen regels. Ieder mens is immers anders. En ieder heeft zijn eigen achtergrond en gemoedstoestand en zijn eigen wensen. We zijn er dan voor hen." Woorden van gelij ke strekking komen van Juul Schuurmans uit America. Als lid van de werkgroep nazorg onder steunt zij straks de gasten van het hospice en hun naasten bij wat er moet gebeuren na het overlijden. "Maar pas als mensen zelf aange ven dat zij daar behoefte aan heb ben", benadrukt Juul Schuurmans. "En dan gaat het vooral ook om praktische informatie en hulp. Om onze gasten en hun naasten te steunen in het afronden van het proces. Het is belangrijk om een waardig afscheid op een goede manier te regelen. Maar we kijken bijvoorbeeld ook of er behoefte is aan een jaarlijkse of halfjaarlijkse herdenkingsdienst voor mensen die in het hospice zijn overleden. Er kan en mag heel veel. Wij weten daarin de weg." In het hospice werken niet alleen vrijwilligers in de directe zorg. Er is meer te doen: er zijn mensen die koken, de was doen, de tuin verzorgen of zorgen voor een gezellige sfeer in huis. Mensen die de nieuwsbrief maken, of zorgen voor administra tieve ondersteuning. Betty van Dam uit Venray is lid van de werk groep sfeer. Zij heeft daar bewust voor gekozen, omdat werk en gezin bezigheden in de directe zorg nog niet toelaten. Toch wil zij graag haar steentje bijdragen. De werkgroep is al ruim voor de opening van het hospice actief. "Over aankleding en inrichting moet je al van tevoren nadenken. En meubels hebben vaak een lange levertijd", weet Betty van Dam. "Maar er moet ook bedden goed komen, en handdoeken. En een schemerlampje aan de muur. Ook Betty van Dam weet nog niet hoe haar werkzaamhe den er na de opening van het hos pice uitzien. "Ik stel me voor dat we straks het hospice en de kamers huiselijk en eigen maken. Verse bloemen op tafel. Een kerst boom in de kersttijd. Maar ook de eigen schilderijen of foto's aan de muur als mensen daar behoefte aan hebben. De praktijk zal dat uitwijzen." Het hospice heeft na zijn oproep in het begin van het jaar een groot aantal aanmeldin gen van vrijwilligers gekregen. Ruim dertig mensen zijn straks in het hospice in de indirecte zorg actief. Alleen de kookgroep heeft nog vrijwilligers nodig. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden via vrijwilligers@hos- picezenit.nl of neem contact op met Margriet van Glabbeek via tel. (0478)584089 of met Anne Ravensloot via tel. (0478)636330. De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag bij een horecagelegenheid aan de Voorde een 27-jarige man uit Helmond aangehouden op verdenking van bedreiging. Agenten arresteerden de verdachte na problemen tussen beveili gingsmedewerkers en de verdachte. Hij zou hen bedreigd hebben waarna hij eruit werd gezet. Daarna wilde hij een van de beveiligings medewerkers aanvallen waarna hij door het beveiligingspersoneel is aangehouden. Hij is door agenten meegenomen naar het bureau en maakte daarbij beledigende en discriminerende opmerkingen. De poli tie maakt proces-verbaal op.p Eindstraat 12, tel. 581553 De automobilist die in de nacht van maandag op dinsdag om het leven kwam bij een aanrijding op de Handrik, is de 19-jarige man Joost Hermans uit Leunen. Het ongeval gebeurde vermoedelijk toen hij vanuit de richting Deurneseweg aan de linkerzijde van de weg door nog onbekende oor zaak tegen een boom reed. Hulpdiensten kregen even na vier uur de melding van het ongeval. Het ongeval is eerder gebeurd, maar het is niet precies duidelijk op welk tijdstip. Kwetsbare natuur ontzien en meer bedrijfsperspectief De verplaatsingsregeling intensieve veehouderij, die de provincie begin oktober heeft opengesteld, blijkt een succes. 32 agrariërs met een varkens- of pluimbedrijf hebben zich aangemeld. Zij willen door groeien met hun bedrijf, maar dan wel op een plaats waar dat kan. De verplaatsingsregeling biedt veel ondernemers de mogelijkheid die stap te zet ten. Uiterlijk begin februari 2006 besluiten Gedeputeerde Staten wie van de aangemelde veehouders in aanmerking komen voor een verplaat singssubsidie van maximaal 1 miljoen euro. In totaal is 11,9 miljoen euro beschikbaar. De verplaatsingsregeling is een initiatief van de provincie Limburg en de Dienst Landelijk Gebied van het ministerie van LNV. Van 10 oktober tot 10 december konden ondernemers in zogeheten extensiveringsgebie- den zich aanmelden. Uitgangspunt is de doelstelling dat in 2015 alle ontwikkelingsge richte intensieve veehouderijbe drijven uit de kwetsbare extensi- veringsgebieden zijn verplaatst. En daarin worden de onderne mers ook uitgedaagd: het Reconstructieplan Noord- en Midden-Limburg beoogt immers de aanwijzing van een aantal land- bouwontwikkelingsgebieden (LOG's), gebieden waar onderne mers perspectief hebben. De ver plaatsingsregeling moet die bewe ging naar een duurzame locatie extra stimuleren. Het mes snijdt aan twee kanten: ondernemers vinden op een andere locatie meer perspectief, terwijl de vaak kwetsbare natuur bij de oude locatie de kans krijgt zich te her stellen en zelfs te ontwikkelen. Onder de 32 aanmelders bevin den zich bedrijven met meer dan één locatie. Het totale aantal loca ties bedraagt dan ook 40. Gezien het aantal aanmeldingen zal het beschikbare budget waarschijnlijk niet voldoende zijn om alle aan meldingen te honoreren. Prioriteit krijgen die verplaatsin gen die een bijdrage leveren aan meerdere doelstellingen van de reconstructie. Belangrijke criteria zijn onder meer de kwetsbaarheid van de natuur waarin het bedrijf gelegen is, de ammoniakuitstoot in de oude en de nieuwe situatie en de mate waarin sloop kan plaatsvinden van oude bedrijfsge bouwen. De criteria bepalen of een ondernemer in aanmerking komt voor de regeling, maar ook de hoogte van de financiële ver goeding. Uiterlijk begin februari 2006 zullen Gedeputeerde Staten bekend maken welke aanmeldin gen definitief in aanmerking komen voor deelname aan de regeling. Invoering identificatieplicht in de gezondheidszorg Vanaf 16 januari volgend jaar geeft VieCuri Medisch Centrum voor Noord-Limburg nieuwe ziekenhuispasjes uit. Hiervoor kunnen patiënten terecht bij de speciale afgifte- punten in de entreehal van beide ziekenhuizen, vlak in de buurt van het informatiepunt centrale plein Venlo en de receptie in Venray. De invoe ring van de nieuwe pasjes heeft te maken met een met een aantal landelijke ontwik kelingen, gericht op het terug dringen van fraude met zorg passen. Waarom komt er voor iedereen een nieuw ziekenhuispasje? VieCuri wil hiermee inspelen op: De invoering van het nieuwe zorgverzekeringstelsel Op 1 januari, met de invoering van één standaardzorgverzekering voor alle Nederlanders, verandert voor iedereen de manier waarop hij of zij voor geneeskundige zorg is verzekerd. Het is mogelijk dat in het eerste kwartaal van 2006 een deel van de bevolking voor een andere zorgverzekeraar zal kiezen. Nieuwe gegevens over de zorgverzekering van de patiënten moeten worden geregistreerd. De identificatieplicht De nieuwe zorgverzekerings- wet bepaalt onder meer dat patiënten zich bij zorginstellingen moeten kunnen identificeren. Zo kunnen zorginstellingen nagaan of ze de juiste patiënt behandelen en of deze verzekerd is. Zonder legitimatie heeft de zorgverzeke raar het recht de behandeling niet rechtstreeks aan de zorginstelling te vergoeden. Invoering burgerservice num mer registratie sofi-nummer In de loop van 2006 wordt het vanuit de Overheid verplicht dat ziekenhuizen het sofi-nummer A' burger servicenummer van de patiënten opnemen in de registra tiegegevens van het ziekenhuis. VieCuri heeft ervoor gekozen deze registratie tegelijkertijd uit te voeren met de registratie van het legitimatiebewijs. Patiënten hoe ven dan halverwege 2006 niet opnieuw een pasje te laten maken. Daarnaast is het sofi-num mer immers ook op het paspoort, rijbewijs of identiteitskaart terug te vinden. Het nieuwe ponskaartje is voor zien van een paarse balk aan de voorzijde. Op deze manier is het voor de patiënt en voor de mede werkers van VieCuri duidelijk dat de juiste gegevens zijn geregis treerd. Het nieuwe pasje is echter geen vervanging van het identi teitsbewijs. Hulpverleners kun nen altijd vragen naar een pas poort, rijbewijs of ander geldig document waarmee de identiteit van de patiënt kan worden vastge steld. Wanneer dit niet mogelijk is, kan het ziekenhuis de rekening niet rechtstreeks naar de zorgver zekeraar sturen. Dat betekent dat de patiënt zelf de rekening krijgt thuisgestuurd en vervolgens moet zorgen voor declaratie bij zijn zorgverzekeraar. VieCuri verwacht dat in de eer ste maanden van het volgend jaar veel patiënten en bezoekers naar het ziekenhuis zullen komen om het oude pasje in te ruilen voor een nieuwe. Om tegemoet te komen aan de vraag, zijn daarom vanaf half januari speciale afgifte- punten ingericht met extra perso neel om de patiënten en bezoe kers van dienst te zijn. Op die manier wil VieCuri lange wachttij den bij de Venrayse receptie en het informatiepunt centrale plein in Venlo voorkomen. Het is niet noodzakelijk om speciaal voor het nieuwe pasje naar het ziekenhuis te komen. Het is immers te allen tijde mogelijk een nieuw pons kaartje te laten maken. Het is nu wèl van belang om een wettelijk erkend legitimatiebewijs èn de zorgverzekeringspapieren te tonen. De identificatieplicht brengt met zich mee dat patiënten alleen voor zichzelf en hun kinderen onder de 14 jaar een ponskaartje kunnen krijgen. Er kunnen geen pasjes voor anderen worden gemaakt. VieCuri Medisch Centrum voor Noord-Limburg en de Multiple Sclerose Vereniging Nederland, regio Noord- en Midden-Limburg organiseren op dinsdag 17 januari 2006 een speciale informatie avond in het auditorium van het Venlose ziekenhuis aan de Tegelseweg 210. Tijdens deze avond zal neuroloog PHW Pop (VieCuri) de stand van zaken rond multiple sclerose belichten. Vervolgens zullen MS-verpleeg- kundige mw. T. Bergmans-Barents (VieCuri) en MS-veroleegkundige mw. I. Feijen (firma Berlipharm) in hun lezing ingaan op de rol van de verpleegkundige in respectie velijk het ziekenhuis en de thuissi tuatie. Hierbij ligt het accent op de therapie en begeleiding. Na de pauze is er volop gelegenheid tot het stellen van vragen. Het pro gramma begint om 20.00 uur, de ontvangst is vanaf 19.30 uur. Voor meer informatie en opga ve voor deze avond kunt u terecht bij mevrouw M. Hemels (MSVN), telefoonnummer 0475 - 464195. HUGO BOSS PAUL BROUWER MODE wilhelminastraat 2-4 venray telefoon 0478 510943 www.paulbrouwer.nl PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof,nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: adverfentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidmgsbureaü Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,95 (postcode 58..) 33,50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2005 | | pagina 3