Het Meerlo-Wanssumse jaar 2005 in beeld 2005 u September Oktober November December I De redactie van Peel en Maas een selectie gemaakt van de langrijkste gebeurtenissen die I het afgelopen jaar in de meente Meerlo-Wanssum batsvonden. Een korte samen- Itting van de maanden septem ber, oktober, november en (ecember vindt u op deze pagina. Drumband Moed en IJver in itterswijck viert haar 45-jarig bileum. zegend. Harrie Raaijmakers stelde de geschiedenis en het herstel van de kruisweg op schrift. De dorpsraad van Tienray wil dat het klooster van de zusters van het kostbaar bloed behouden blijft voor het dorp. Ook de kapel mag volgens dorpsraadvoorzitter Van Baal niet gesloopt worden. De Tienrayse doq^sraad bespreekt de verkoop van het voormalige klooster tijdens de reguliere ver gadering. snel mogelijk verdwijnen, stellen Jan van Lipzig en Frans Koch. Zij vinden het niet eerlijk dat de Leeuwerik na de uitbreiding van de sporthal werd afgesloten als ontsluitingsweg. Het Platform Gehandicapten Meerlo-Wanssum begint met een sportuur voor mensen met een functiebeperking. In 't Brugeind in Meerlo kunnen mindervalide sportliefhebbers onder begelei ding van fysiotherapeuten deelne men aan een mix van sporten. Het bewoners die in de laatste fase van hun leven zijn en bij wie medisch gezien geen genezing meer mogelijk is. De stichting bouwt in Venray aan een hospi- Na een kleine opknapbeurt wordt in Geijsteren zaal De Kei van eigenaar Roel Groetelaers feestelijk heropend. Marco Keursten (28) uit Tienray en zijn vriendin Marieke Koppes (23) arriveren, na een dalen volgend jaar fors. Het meeste geld wordt gereserveerd voor grote langdurige projecten. De bouw van de brede scholen in de dorpen Swolgen, Geijsteren, Tienray, Wanssum en Blitterswijck begint in 2006. Dat antwoordt wethouder Beterams tijdens de behandeling van de begroting 2006 op vragen van het CDA. De wethouder maakt een uitzondering voor Meerlo, omdat daar nog niet duidelijk is of de huidige school blijft of dat ze verplaatst wordt. De raad stelt de verordening urgerinitiatief vast. Inwoners de gemeente Meerlo- /anssum kunnen een onderwerp p de agenda van de gemeente- aad plaatsen via het zogenaamde lurgerinitiatief. Dit kunnen aneentebrede onderwerpen ijn, maar ook onderwerpen die ctrekking hebben op een eigen orp of directe omgeving. De gemeente Meerlo-Wanssum eeft haar financiën goed op rde. Zo luidt de conclusie van et verdiepingsonderzoek van de rovincie Limburg. Het onder- oek toont aan dat de begroting elder, transparant en bovendien oor meerdere jaren sluitend is. lok heeft de gemeente voldoen- e financiële reserves voor de toe- omst. De politie onderzoekt de ver- ieling van 22 dekzeilen van vis- ersbootjes die liggen aange- neerd in de haven bij kasteel leijsteren. De totale schade is liet bekend, maar ligt volgens de angever boven de 10.000 euro. Paul Rütten, de 69-jarige vrijwil- ger van BW'27, wordt tijdens de larvergadering van de llitterswijckse voetbalclub lenoemd tot lid in de Orde van )ranje-Nassau. Burgemeester Halm benoemt et Hofmans (68) uit llitterswijck tot lid in de Orde an Oranje-Nassau. De koninklijke nderscheiding wordt uitgereikt ijdens het veertigjarig jubileum- ':est van biljartclub BBC'65. I Swolgen heeft voor het eerst in 'it jaar weer een dorpsraad. De fcwoners van het dorp kiezen s de Swart, Eduard Maas, Els [hielen, Dennis Christians, Bert a der Schrier, Tonnie de Mierlo n Erik de Swart in de 'volksverte genwoordiging'. staties van de openlucht- ruisweg in Tienray worden inge Drie dagen staat zalencomplex 't Brugeind Meerlo in het teken van een Pasar Malam. Het is voor het eerst dat een dergelijke Aziatische markt in Meerlo wordt gehouden. In Wasosz vindt de finale plaats van het zogenaamde Sami Sobie Kern met Pit)-project. Het bestuur van de Stichting Vriendenkring Meerlo- Wanssum/Wasosz en de directeur van de Koninklijke Nederlandse Heide Maatschappij (KNHM) rei zen naar Wasosz om samen met de jury alle vijftien projecten te bekijken. Het waterschap Peel en Maasvallei is met man en macht bezig om de Groote Molenbeek en de Boddebroek in Meerlo- Wanssum terug te brengen in de oorspronkelijke staat. De beek is opgenomen in een provinciaal plan en heeft nu een zogeheten 'specifiek ecologische functie' gekregen. Dit houdt in dat de beek geschikter gemaakt wordt voor planten, dieren, vissen, macrofauna en andere waterorga nismen. De drie wethouders van de gemeente Meerlo-Wanssum vra gen de dorpsraad van Meerlo tij dens een werkbezoek om haar sluimerend bestaan om te zetten in een actiever leven. De gemeen te wil graag een actieve dorpsraad als sparringpartner om projecten te bespreken en om een breed draagvlak voor plannen te realise ren. De paaltjes op de Leeuwerik zijn veel 'inwoners van Meerlo een doorn in het oog. Dal blijkt tij dens het werkbezoek van het col lege van_B en W aan het dorp. De paaltjes, die de Leeuwerik aan de zijde van zalencomplex 't Brugeind afsluiten, moeten zo November: Het Swolgense echtpaar Lambertus en Anna Litjens- Janssen krijgt postuum de hoogste Israëlische onderscheiding Yad Vashem vanwege het dappere werk dat het in de oorlog verrichtte. platform start ook met professio nele lessen rolstoeldansen. De politie yiërfëëft't assistentie bij een ongeval op een bouwter rein aan de Beetezijweg in Blitterswijck. Een 67-jarige man uit Grubbenvorst valt bij werk zaamheden van een ladder. Hij is met onbekend letsel overge bracht naar het ziekenhuis in Nijmegen. Minder en minder hoge hui zen, meer groen en ruimte voor speelplekken voor de jeugd: het college van B en W dient van de commissie Ruimte het omstre den bouwplan aan de Beemdweg-Postbaan in Wanssum aan te passen. De geplaagde wet houder Derikx (CDA) wordt door de fracties teruggestuurd naar zijn ambtenaren en de pro jectontwikkelaar om een aange past plan te maken, dat waar schijnlijk duurder wordt als er minder woningen komen. De officiële heropening van café de Zwart in Blitterswijck. Roy Gooren, die samen met zijn moeder Thea Gooren-Kleeven het café runt sinds april van dit jaar, heeft het café een grote facelift gegeven. De gemeente Meerlo-Wanssum stelt voor de jaren 2005 en 2006 een waarderingssubsidie beschik baar van 4000 euro per jaar voor de stichting Hospice Zenit. De stichting - een particulier initia tief- richt zich op het verlenen van palliatieve terminale zorg aan SeptemberDe staties van de openluchtkruisweg in Tienray wor den ingezegend. Harrie Raaijmakers stelde de geschiedenis en het herstel van de kruisweg op schrift. weekje orkaan Wilma te hebben beleefd in Mexico, vermoeid maar veilig in Tienray. Roel Cox en Gerry Franssen in Meerlo stappen in het huwelijks bootje. Het wordt een prachtig feest. De huwelijksreis wil het jonge paartje doorbrengen in het doorgaans zonovergoten Cancun op het eiland Yucatan. De reis wordt echter geannuleerd van wege de onberekenbare orkaan. De lokale lasten dalen volgend jaar fors in de gemeente Meerlo- Wanssum. De lastenverlichting voor de burgers is vooral te dan ken aan het afschaffen van het gebruikersdeel van de onroeren- dezaakbelasting (ozb), die een gemiddeld gezin dit jaar nog 191 euro kost. Dat blijkt uit de con ceptbegroting voor 2006. Het centrum van Swolgen is klein maar fijn. Voor de pizzeria ligt echter sloop in het verschiet. Het beeldbepalende pand zou plaats moeten maken voor tien appartementen. Omdat ze geen monumentenlijst heeft, kan de gemeente Meerlo-Wanssum de sloop waarschijnlijk niet voorko men. Tieners in de leeftijd van twaalf tot achttien jaar kunnen vanaf december om de twee weken op zaterdagavond terecht in zalen complex 't Brugeind in Meerlo. Twan Kleeven wil vlak voor de feestdagen beginnen met een disco voor alle tieners uit de regio. Op indrukwekkende wijze woeden Hein Peters (24) en Oscar Aerts (35) in Meerlo naar hun laatste rustplaats op het Meerlose kerkhof gebracht. De twee jongens kwamen om het leven bij een tragisch verkeerson geval in Oostenrijk. De derde vriend, Roel van de Pasch, raakte daarbij gewond en verbleef enige tijd in een Oostenrijks zieken huis. Van de door de buurt gevrees de geluidsoverlast is geen sprake. De geluidwerende voorzieningen in jeugdgebouw 't Honk aan de Maasweg 5 in Blitterswijck doen hun werk prima. Dat blijkt de akoestische onderzoeken die de gemeente Meerlo-Wanssum heeft laten uitvoeren. Het Kunstencentrum Jerusalem en de schouwburg in Venray krijgen in 2006 een hoge re bijdrage van de gemeente. Voorstellen van GP'94 om op de twee culturele instellingen geld te besparen, krijgen tijdens de bijna vier uur durende behande ling van de begroting geen steun van de overige partijen in de gemeenteraad. De lokale lasten Frans Gielen wordt uitgeroe pen tot prins IV van De Wiendbuul. De Wanssumse car navalsvereniging viert dit jaar haar 5x11-jarig jubileum en voor het eerst kwam de prins dit jaar niet uit de Raad van Elf of het bestuur van De Wiendbuul. Catheüjne Mooren wint de Limburgse Kinderen voor Kinderen-finale in Roermond. De jeugdige Swolgense steelt de har ten van de jury en het publiek met het emotioneel en zuiver gezonden lied 'Faalangst'. Cathelijne mag op 11 december Limburg vertegenwoordigen tij dens de finale in Hoorn. Het Swolgense echtpaar Lambertus en Anna Litjens- Janssen (van de Hulsweg) krijgt postuum de hoogste Israëlische onderscheiding Yad Vashem van wege het dappere werk dat het in de oorlog verrichtte. Tijdens de Holocaust geven Lambertus en Anna met gevaar voor eigen leven onderdak aan een joodse medeburger, Tom Stein, die de onderscheiding ook aanvraagt. "Er zijn in ons land wethouders voor kleinere vergrijpen naar huis gestuurd." De woorden van PvdA-fractievoorzitter Marcel de Groot zetten in de commissie Ruimte de toon voor de inmid dels uit de klauwen gelopen dis cussie over het bouwplan aan de Beemdweg-Postbaan in Wanssum. Tot een motie tegen wethouder Derikx (CDA) komt het niet, maar het imago van de wethouder en het college vah B en W loopt door deze kwestie wel een aardige deuk op. De dorpsraad van Blitterswijck wil dat sportaccommodatie 't Hoogveld en voetbalclub BW'27 Dat laat de minister in Heerlen weten tijdens een ontmoeting met Limburgse groeperingen die actief zijn op het gebied van ont wikkelingssamenwerking. Afsluiting van de Maasheseweg of niet? Wanneer is Geijsteren veilig voor de Maas? Hoe gaat de bibliotheekvoorziening eruit zien? Op zijn rondje langs de dor pen deed het college van burge meester en wethouders van Meerlo-Wanssum Geijsteren aan. Zo'n dertig dorpsbewoners had den zich de moeite getroost naar zaal De Kei te komen. Waterschap Peel en Maasvallei legt de laatste hand aan de werk zaamheden aan de Groote Molenbeek in de kern van Meerlo. Nabij de Mgr. Jenneskensstraat en bij de Veestraat zijn op wel op heel bij zondere (Oud-Hollandse) wijze de oevers van de beek verste vigd. Er zijn namelijk zogenaam de wiepen (wilgenhout) achter de palen geplaatst. Hiermee is het talud voorzien van een goede verankering op de bodem van de beek. De realisatie van de brede scholen in de gemeente Meerlo- Wanssum gaat officieel van start met de ondertekening van de intentieverklaring door Dynamiek scholengroep, Stichting Peuterspeelzalen Meerlo-Wanssum, Zorggroep Noord-Limburg, Groene Kruis, Jeugdzorg, Samen Sterk in Kinderopvang (SSK) en de September: Het waterschap Peel en Maasvallei is met man en macht bezig om de Groote Molenbeek en de Boddebroek in Meerlo- Watissum terug te brengen in de oorspronkelijke staat. Martens uit Tienray (69) staat op plek vijf. De hengelsportverenigingen Het Grondeltje Meerlo en Geduld Overwint Blitterswijck gaan met ingang van de jaarwisseling als een nieuwe vereniging aan de slag onder de naam HSV Grondel Geduld. Dat besluiten de leden van deze twee sportverenigingen tijdens twee buitengewone jaar vergaderingen in Meerlo en Blitterswijck. Marit en Suzanne Brugman uit Blitterswijck winnen in Utrecht de landelijke finale van het zoge heten Aglia on Tour Songfestival gewonnen. De twee winnen met een eigen compositie met de titel 'Heroes'. De Blitterswijckse mogen een lang weekend naar Chichester en Londen in april 2006. Jac Derikx uit Geijsteren voert wederom de CDA- verkiezingslijst in Meerlo-Wanssum aan. Derikx is ook in de nieuwe raadsperiode weer beschikbaar als wethouder van het CDA, dat met vijf raadsze- tels de grootste partij in de gemeente Meerlo-Wanssum is. Op plaats twee van de verkie zingslijst staat Jan Kuijpers uit Wanssum, de huidige fractievoor zitter van het CDA, en op drie streek-/familieromans bij uitgever ij West Friesland. Het eerste exemplaar van het boek overhan digt hij aan zijn schoonmoeder, mevrouw Peters-Rijkx uit Meerlo, bij gelegenheid van haar negentig ste verjaardag. Cathelijne Mooren uit Swolgen neemt deel aan de finale van Kinderen van Kinderen in Hoorn. Eerder won ze de Limburgse fina le. Nu wordt ze vierde. De achteruitrijdende vrachtwa gens op de Julianastraat in Meerlo zijn verleden tijd. Tenminste, als de chauffeurs allemaal op de hoogte zijn gebracht van het ver breden van het draai- en keerpunt aan de achterkant van 't Brugeind. De gemeente Meerlo-Wanssum heeft het plateau onlangs met 1,5 meter verbreed, waardoor de vrachtwagens fatsoenlijk kunnen laden en lossen bij het zalencen trum aan de Leeuwerik. Tonnie Custers-Kursten uit Swolgen is benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Burgemeester Hahn van de gemeente Meerlo-Wanssum reikt de koninklijke onderscheiding aan de Swolgense uit tijdens het kerstconcert van De Zonnebloem in de kerk. Tonnie Custers- Kursten verrichtte en verricht nog steeds veel en langdurige vrij willigerswerk. Piet Dinghs lid behouden blijven voor het dorp. Secretaris Sjaak Sluiters ziet op de huidige locatie liever een nieuw sportpark verrijzen, een accommodatie zoals sportpark De Vloet in Merselo. "Een multi functionele, moderne accommo datie waarvan meerdere clubs uit het dorp gebruik kunnen maken. Naast de brede school is zo'n accommodatie van groot belang voor de leefbaarheid in ons dorp." Het college van El en W moet voor het opstellen van een gemeentelijke monumentenlijst met een 'sobere variant' komen. Vanwege de hoge kosten gaan de fracties niet akkoord met het voorstel dat er nu ligt. Het blijkt dat een volwaardig beleid voor vijftig monumenten het eerste jaar 77.500 euro kost en de daar opvolgende jaren telkens 45.000 en 50.000 euro. En dat vindt de politiek te duur. Minister Agnes van Ardenne van ontwikkelingssamenwerking bestudeert een plan van de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum om gemeente lijke bijdragen voor bewustwor dingsactiviteiten te verdubbelen. November: Op indrukwekkende wijze worden Hein Peters (24) en Oscar Aerts (35) in Meerlo naar hun laatste rustplaats op het Meerlose kerkhof gebracht. gemeente Meerlo-Wanssum. Vijftig jaar zijn Sjaak van Kempen en Koos Derks uit Blitterswijck nu met elkaar getrouwd. Ze vieren dat heuglijk feit zonder al te veel poespas met een weekend in Heijderbos met htm vijf kinderen en negen klein kinderen. Na een ziekbed van enkele maanden overlijdt op 75-jarige leeftijd Jan Kessels, beter bekend als Den Bakker, uit Meerlo. Kessels is een graag geziene inwo ner van Meerlo die midden in de gemeenschap stond en altijd bereid was om verenigingen en inwoners te helpen. Bert Cremers (59) uit Meerlo voert de WD-verkiezingslijst in de gemeente Meerlo-Wanssum aan. Cremers is momenteel het enige raadslid van de liberalen in Meerlo-Wanssum en al jaren hét gezicht van de fractie. Nieuw zijn William Vergeldt (36) uit Tienray, Ward Aarts (29) uit Tienray eri Michael van Rijswick (37) uit Tienray. Oudgediende Piet raadslid Rob van der Heijden uit Meerlo. Arnold Holl is ook bij de komende verkiezingen op 7 maart 2006 weer de lijsttrekker van GP'94. De Meerlonaar is de beoogde wethouderskandidaat van de partij, die de afgelopen vier jaar samen met PK Meerlo- Wanssum en CDA de coalitie in de gemeente Meerlo-Wanssum vormde. Op de tweede plaats staat Frans Kerstjens uit Swolgen en op plaats drie raadslid Jan Cox uit Wanssum. Daniela Jilesen is de nieuwe partijleider van de Partij van de Arbeid in de gemeente Meerlo- Wanssum. De Tienrayse is de opvolgster van Marcel de Groot, die een stapje terug gaat doen. Hij staat 'naar goed PvdA-gebruik' als vertrekkend fractievoorzitter op de laatste (achtste) plaats van de verkiezingslijst als lijstduwer. Meerlonaar Mathieu Breuer .(1939) ziet een wens in vervulling gaan. Zijn boerenroman De boer van Diadomo is landelijlCuitgege^. ven in de 78ste omnibus van van het kerkbestuur van de parochie O.L. Vrouw Troosteres der Bedrukten in Tienray. Bij gelegenheid van zijn afscheid schenkt hij de parochie een kerst stal die hij thuis in elkaar heeft gezet. Hij plaatst de nieuwe hou ten stal samen met zijn vrouw Henny en pastoor Ruud Verheggen op een mooie plek in de kerk. Voorzitter Jan Wijnhoven van de jubilerende vogelvereniging De Gevleugelde Vrienden kijkt met plezier terug op het afgelo pen provinciale kampioenschap voor vogels. Niet minder dan 2200 vogels uit de hele provincie worden ingeschreven, beoor deeld en tentoongesteld en veel mensen kwamen zaterdag en zon dag kijken naar de fluiters in zalencentrum Het Brugeind. In zalencomplex 't Brugeind vindt de eerste disco plaats. Aan het begin van de avond, van 19.00 tot 21.30 uur, komt de jeugd van twaalf tot zestien jaar aan bod. Er wordt dan geen alcohol geschon den. Vanaf 21.30 uur zijn de 'oudere jongeren' aan de beurt. SEL EN MAAS Donderdag 29 december 2005 - Pagina 17 Het is precies vijftig jaar gele den dat hengelsportvereniging De Vriendenkring wordt opge richt. Maar wat het jubileum echt uniek maakt, is dat maar liefst zes leden al vanaf de oprichting lid zijn.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 17