«TSTSW Het Meerlo-Wanssumse jaar 2005 in beeld 2006 Augustus )e redactie van Peel en Maas n 8 fft een selectie gemaakt van de e sl langrijkste gebeurtenissen die te' het afgelopen jaar in de ve neente Meerlo-Wanssum atsvonden. Een korte samen- ting van de maanden april, g 2, i, juni, juli en augustus vindt u deze pagina. Maashoeve is de nieuwe n van het voormalige restau- De Kooy in Wanssum. En Roosen en Bianca van ineijgen zijn de namen van de lluj :uwe exploitanten die de deu- sc i van hun grand-café/ eetcafé iDe Kooy 15 in Wanssum ope- heidsmeter die de weggebruikers met een lachend of pruilend mondje attenteert op hun rijge drag. De drie historische betonnen en volkomen onderkomen abri's (bushaltes) in de gemeente Meerlo-Wanssum ondergaan een metamorfose. Het college geeft de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum toestemming om de drie bushaltes een frisse kleur te geven met een bood schap van SOS erbij. BW'27 volgt met argusogen de ontwikkelingen in de gemeente Meerlo-Wanssum. Voorzitter Hans Speijcken en secretaris den de Burgemeester Ponjeestraat in Wanssum, de Hoofdstraat in Meerlo en de Spoorstraat in Tienray fasegewijs aangepakt. Het Tienrayse echtpaar Jan en Jana Bexkens vertrekt naar de Franse Pyreneeën om de afgelo pen zomer afgebroken pelgrims tocht naar Santiago de Compostella te vervolgen. Jan en Jana moeten nog ongeveer 800 kilometer lopen vanaf de Frans- Spaanse grens naar de beroemde bedevaartplaats van St.-Jacob. Het fiets- en voetveer tussen Blitterswijck en Wellerlooi begint aan zijn vierde seizoen. Dat het pontje in en behoefte van de grootste personenver- gestaan, voerders in de regio Noord- Limburg. De gemeente Meerlo-Wanssum >ort gemiddeld een 7,1 voor algemene dienstverlening aan burger. Dit is een kleine ver tering ten opzichte van het middelde van vorig jaar (6,9). inwoners zijn positief over de ormatievoorziening en de tele- iische bereikbaarheid. Minder 'reden zijn ze over de snelheid aarmee schriftelijke verzoeken itl orden afgehandeld. De gemeente Meerlo-Wanssum il, samen met de inwoners van zes kernen van Meerlo- 'anssum, zogenaamde Dorps ntwikkelings Programmas «tellen (DOP's). In zo n DOP j, ordt vastgelegd hoe de plaatse- ke gemeenschap denkt over de ekomst van het dorp. April: Het Tienrayse echtpaar Jan en Jana Bexkens vertrekt naar de Franse Pyreneeën om de afgelopen zomer afgebroken pelgrims tocht naar Santiago de Compostella te vervolgen. jd( jvoorbeeld op het gebied van nnpn ti,prl/pn pn IppfKiiphpiH onen, werken en leefbaarheid. Jongerencentrum Gaellus viert n dertienjarig bestaan met het stival Gaellus In Rock. Het college gaat akkoord met ïi bijdrage van 1500 euro voor realisatie van drie toeristische 'lutes voor scootmobielen. De re iutes zijn een initiatief van de in 005 jubilerende NLW Groep in enray, die verantwoordelijk is )or de sociale werkvoorziening een groot deel van Noord- ns' mburg. tiof 6 Meerlo-Wanssum gaat geen ltei xtra verkeersobstakels op de n' volgenseweg in Tienray plaat- :n om het verkeer af te rem- en. Wél zal de gemeente een arkeerverbod (door middel van ;n gele streep) ter hoogte van verkeersremmers instellen en .j-'n zogenaamde 'smiley' tijdelijk ■r' ings de weg plaatsen, een snel Amo Franssen willen niets van een fusie weten. In tegenstelling tot andere clubs is BW'27 een gezonde en springlevende ver eniging. De dorpsraad van Blitterswijck spreekt in een brandbrief aan de gemeente zijn steun uit voor het behoud van BW'27. De dorps raad zegt met verbijstering ken nis te hebben genomen van de toekomstplannen van de sport clubs in Meerlo-Wanssum. De gemeente gaat bekijken of het mogelijk is om op de Dorpbroekstraat in Meerlo rode fietsstroken en wegversmallin gen aan te leggen. Tevens wordt onderzocht of een deel van de straat ingericht kan worden als 30-kilometergebied. De bewo ners van de Dorpbroekstraat wil len al jaren dat de gemeente maatregelen neemt om de veilig heid op de weg te vergroten. De politie ontmantelt een hen nepkwekerij in een woning aan de Hoofdstraat in Meerlo. Agenten treffen op de bovenver dieping een kwekerij aan met zo'n achthonderd hennepplan ten. - De reconstructie van de pro vinciale weg N554 (Horst- Wanssum) is wederom uitge steld. Dat laat de provincie de gemeente Meerlo-Wanssum weten. Wanneer de werkzaamhe den nu beginnen, is nog niet bekend. Bij de reconstnictie wor April: De Stichting Kunst Is Passie (SKIP) opent de deuren in Tienray. De Stichting Kunst Is Passie (SKIP) nodigt kunstenaars en lief hebbers uit voor de opening van het nieuwe pand aan de Spoorstraat 67 in Tienray (voor malige versboerderij). Belangstellenden kunnen kennis maken met het pand en de plan nen van SKIP. Jan Gooren (80) uit Swolgen js benoemd tot lid in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester Hahn reikt deze koninklijke onderscheiding uit. Jan Gooren heeft veel en langdurige vrijwilli gerswerk verricht. De maand mei is van oudsher de Mariamaand bij uitstek. Dit feit wordt gevierd in Tienray. In Tienray is al vanaf 1440 een Mariabede vaartplaats Het Oranje Fonds kent 10.000 euro toe aan Stichting Peuterspeelzalen Meerlo- Wanssum. Met deze bijdrage kan de stichting voor de peuterspeel zalen in Blitterswijck, Meerlo, Swolgen en Wanssum binnen- en buitenspelmaterialen en meubi lair aanschaffen. Langs Over de beek in Tienray komt een veldkruis, ter herinne ring aan de Zusters van het Kostbaar Bloed. De zusters, die vorig jaar uit Tienray vertrokken, schenken twee Christus- corpussen aan de Tienrayse gemeenschap. Een corpus staat in de kerk, het andere krijgt een plaats als veldkruis langs de Molenbeek, met op de achter grond het voormalige klooster. Het ministerie van Ontwikkelingssamenwerking steunt het Wereldfestival Meerlo- Wanssum dat de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum gaat houden met 3000 euro. Aan de basisscholen in de gemeente Meerlo-Wanssum is in het afgelopen jaar voor 4.556 euro schade aangericht door ver nielingen en inbraken. De gemeente is verantwoordelijk voor de bekostiging van schade door vernieling, diefstal en derge lijke en vraagt inwoners via een oproep in dorpsblaadjes om aler ter te zijn op vandalen. De kinderen en docenten van de nieuwe basisschool in Pobiel, een van de grotere dorpen in de Poolse gemeente Wasosz, genie ten inmiddels volop van hun 'nieuwe' schoolmeubilair. Dankzij de Stichting Vriendenkring Meerlo- Wanssum/Wasosz, die al jaren lang nauwe vriendschapsbanden onderhoudt met Wasosz, rijdt weer een vrachtwagen vol met bruikbare spullen uit de regio naar Polen. Burgemeester Hahn en wet houder Holl van toerisme en recreatie openen de nieuwe cul turele en historische fietsroute in de gemeente Meerlo- Wanssum. Ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan stelt Heemkundevereniging Meerlo- Wanssum een 32 pagina's tellen de fietsroute samen die voert langs vijftig markante religieuze, historische en geografische objecten in de gemeente. Bij een eenzijdig motorongeluk op de brug over de Maas bij Wanssum, raakt een 37-jarige man uit Meerlo ernstig gewond. Kerkbestuurslid Frits Weijs kan tevreden zijn. Ook deze keer bouwen verscheidene vrijwilli gers weer een rustaltaar voor de processie van de parochie in Blitterswijck. Van oudsher vin den in het dorp twee processies per jaar plaats. Het gilde, de fan fare en diverse andere verenigin gen, voorafgegaan door bloemen strooiende kinderen, trekken weer door de straten. Het college besluit om een gedeelte van de Peschweg in Meerlo af te sluiten voor door gaand gemotoriseerd verkeer. Het merendeel van de kiesge rechtigden in Meerlo-Wanssum voorziet, is inmiddels meer dan duidelijk. Vorig jaar werd al de honderdduizendste passagier begroet Precies zoals de organisatoren van de Brugeindreünie in Meerlo het hadden gehoopt: veel vijfti gers die met een lachend gezicht zaal Brugeind binnenstappen om de sfeer van weleer te proeven. En dat gebeurt massaal. Bijna vijf honderd mannen en vrouwen uit de hele regio trekken naar Meerlo zoals ze dat dertig jaar geleden ook deden. Dieven stelen 150 meter kabel bij een zandafgraving aan de Reijnbroeckerweg in Tienray. Volgens de politie hebben de daders een deel van de twee cen timeter dikke elektriciteitskabel van een transportband losge maakt en vervolgens ontdaan van het omhulsel. De raad in Meerlo-Wanssum kiest voor de natuur, maar wil kleinschalige toeristische initia tieven die zich in de toekomst aandienen in de omgeving van de Diepeling niet bij voorbaat uit sluiten. Deze recreatieve activi teiten moeten echter wel hand in hand gaan met natuurbehoud rond de grindafgraving tussen Tienray en Castenray. Taxi Touringcar Geerets in Wanssum neemt Taxibedrijf Jac. de Leeuw in Ospel over. Met deze overname kan Taxi Geerets zich in één klap rekenen tot één MEERLO Het gaat om het traject tussen huisnummer 10 en de achteruit gang van camping 't Karrewiel. Fietsers en voetgangers kunnen nog wel gebruikmaken van dit weggedeelte. Van de drie historische abri's die in de gemeente Meerlo- Wanssum staan, wordt de beton nen bushalte aan de Beeteweg (bij de Sint Annakapel) in Blitterswijck het eerst onder han den genomen. De abri's worden op initiatief van de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum opgeschilderd. Kunstenares Karlijn Surminski uit Blitterswijck begeleidt het pro ject. Swolgen beschikt weer over een bijzonder monument. De Stichting Kruisen en Kapellen Meerlo-Wanssum plaatst samen met de broederschap en de heemkundevereniging op het kerkhof een kruis met corpus terug op de oude sokkel. Het kruis stond boven op een hoge sokkel als grafteken op het graf van de in 1901 overleden Johannes Augustinus Aerts had stemt tegen de Europese Grondwet. Het opkomstpercen tage is 62,05%. 3609 van de 5816 kiesgerechtigden brengen een stem uit. Dat kan in Meerlo- Wanssum voor het eerst via stem computers. Het echtpaar Jan en Jana Bexkens uit Tienray arriveert in de pelgrimsplaats Santiago de Compostella. Het echtpaar wan delde 2300 kilometer. De dorpsraad in Tienray wil met de verhuurder van restau rant-hotel Groene Lantaarn in het centrum van het dorp praten over de mogelijkheden die het gebouw biedt voor toeristen en bedevaartgangers. De dorpsraad wil op het plein voor de horeca gelegenheid een aantal banken en een tafel plaatsen voor de vele wandelaars en fietsers die het dorp passeren. De politiek staat helemaal ach ter de komst van de zes brede scholen in de gemeente Meerlo- Wanssum. De commissie Burgers gaat unaniem akkoord met een bijdrage van een half miljoen Juni: Het wereldfestival in Meerlo is een groot succes: duizenden belangstellenden genieten van muziek, cultuur en een grote markt. kalender. Burgemeester Joep Hahn van Meerlo-Wanssum en pastoor Ruud Verheggen van de cluster Meerlo/Tienray/Swolgen delen complimenteren uit. Kinderzwembad De Broekberg in Wanssum wordt officieel geo pend door wethouder Beterams, In Wanssum is voor de tweede keer in korte tijd een brisantgra- naat uit de Tweede Wereldoorlog gevonden. Het gaat om een klei ner projectiel van ongeveer 10,5 centimeter lang, dat werd aange troffen in het gebied tussen de Meerloseweg en de Groote Molenbeek. De kermis in Tienray vindt ook dit jaar weer plaats op het terrein op de Leemberg, het terrein waarop vroeger de oude steenfa briek was gevestigd. Het is vol gens de gemeente te kort dag om de kermis dit jaar al op te stellen op het terrein aan de Pastoor Dinckelsstraat, waarop vroeger Willemse uit Meerlo versterken het vrijwillige brandweerkorps in Meerlo-Wanssum. Er is géén sprake van een toe name van het aantal sterfgevallen aan kanker in Meerlo-Wanssum. Bovendien ligt het aantal sterfge vallen aan kanker in de gemeen te op het niveau van het lande lijk gemiddelde. Dit blijkt uit berekeningen die de GGD Noord- en Midden Limburg op verzoek van de gemeente Meerlo-Wanssum heeft uitge voerd. De gemeente Meerlo- Wanssum neemt het perceel van ruiterclub Rijdt met Beleid nabij manege De Megelsprong in Meerlo niet over om de grond verder te ontwikkelen als evene mententerrein. Dat laat het colle ge van B en W het bestuur van de Meerlose vereniging weten. Burgemeester en wethouders vinden dat er geen behoefte bestaat aan een gemeentelijk evenemententerrein en willen om die reden de grond niet kopen van de ruiterclub. Donderdag 29 december 2005 - Pagina 15 ;l en maas De politie houdt in een zwem bad van bungalowpark Het Roekenbosch aan de Ooijenseweg in Blitterswijck een 23-jarige man uit Enkhuizen aan wegens bedreiging. De kinderactiviteitenweek van de Stichting Kindervakantiewerk Swolgen staat in het teken van het stenen tijdperk. De periode van The Flintstones staat dit jaar centraal tijdens het driedaagse kinderfestijn. In Tienray vinden de jaarlijkse Mariafeesten plaats. Tijdens de Mariafeesten worden in het dorp verschillende plechtige vierin gen, een sacramentsprocessie en een lichtprocessie gehouden. In Limburg is iets moois ont staan. De catcruiser 45 van Jachtbouw Peter Linskens in Wanssum. De catcruiser 45 is In Limburg een geheel nieuw alu minium schip van Limburgse makelij die uniek is voor de Nederlandse markt. Het schip is zo interessant dat er zelfs in twee uitzendingen van het tv- programma Yachtvison (RTL4) aandacht aan wordt besteed. extra voor de brede scholen. De vijfhonderdduizend euro komt bovenop de 1,1 miljoen euro die de gemeente Meerlo-Wanssum al beschikbaar stelde voor de brede scholen. Het komt zelden voor, maar het college krijgt zelfs van de oppositiepartijen PvdA en WD een schouderklopje voor het besluit om het havenproject Het Nieuwe Wanssum in de ijskast te zetten. Na veel gereken trekt het college van B en W de conclusie dat het havenproject te duur is voor een kleine gemeente als Meerlo-Wanssum. Het onder de aandacht bren gen van het burgerjaarverslag via Peel en Maas is de politiek goed bevallen. De raadsleden van de diverse fracties prijzen tijdens de raadsvergadering de wijze waar op burgemeester Hahn in het nieuwsblad rapporteert over de kwaliteit van de gemeentelijke dienstverlening. De gemeenteraad besluit voor rang te geven aan de ontwikke ling van woningbouw op de loca tie Burgveld III in Meerlo. Na de realisatie van de woonwijk Pilmus in 2007, wordt Burgveld Mei: Burgemeester Hahn en wethouder Holl van toerisme en recre atie openen de nieuwe culturele en historische fietsroute in de gemeente. De route is uitgestippeld door de heemkundevereniging. III als eerste ontwikkeld. De raad is een andere mening toegedaan dat het college, dat eerst Meerlo- Oost wil voltooien, het voormali ge Haagveld, omdat op deze loca tie veel meer woningen ineens gebouwd kunnen worden. Daarna zou Burgveld III pas vol gen. Hoveniersbedrijf Herman Vaessen uit Maasbree bestrijdt in de gemeente Meerlo-Wanssum de eikenprocessierups. Naast het wegzuigen van de rupsen, wor den de eikenbomen dit jaar met een milieuvriendelijk, biologisch middel bespoten met behulp van een spuitkanon achter een trac tor. De organisatoren van het Wereldfestival Meerlo-Wanssum, artiesten, standhouders, vereni gingen en de drieduizend bezoe kers zijn het over één ding eens: het goed geoliede wereldfestival in Meerlo is niet weer weg te denken uit de Noord-Limburgse de oude gymzaal van de huis houdschool stond. De nieuwe speeltuin op de hoek van de Broekhuizerweg en de Jan van Swolgenstraat in Swolgen wordt officieel geo pend. Tijdens de feestelijke ope ningsactiviteiten kunnen de kin deren uit het dorp meedoen aan een ballonnenwedstrijd. In de Hoofstraat in Meerlo springt de waterleiding weer. Bewoners zitten uren zonder kraanwater. Wel kunnen ze bij de Waterleidingmij Limburg met de auto wat dozen water in folie halen. De waterleiding sprong dit jaar ook al op 20 mei. Ook toen was er sprake van grote overlast. De heer H. Lommen uit Geijsterén is de 1300ste abonnee van nieuwsblad Peel en Maas in de gemeente Meerlo-Wanssum. Een mijlpaal is bereikt! Annemie Janssen en Karin Jan van den Wildenberg (78) neemt na dertien jaar afscheid als voorzitter van de Ouderen Biljartvereniging Wanssum. Hij wordt door de leden van de club in het zonnetje gezet en ont vangt als dank voor zijn grote inzet onder meer een gouden speld. Ook wordt hij tot erelid van de vereniging benoemd. Van den Wildenberg wordt als voor zitter opgevolgd door Jan Rutten. De Stichting Vriendenkring Meerlo-Wanssum organiseert samen met het Meerlose jonge rencentrum Merlin een informa tieavond over een uitwisselings project voor jongeren. Bovendien wordt met de jonge ren gesproken over de vooroor delen die er zijn ten opzichte van Polen. De Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum dient een opmerkelijk voorstel in bij het college. Als herinnering aan de activiteiten de afgelopen drie jaren, zou op de rotonde in Wanssum (of en andere plek in de gemeente) een kunstwerk geplaatst kunnen worden: eén van de twee immens grote ijze ren Paaseilandbeelden van de Westerbeekse kunstsmid Juul Baltussen.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 15