Het Meerlo-Wanssumse jaar 2005 in beeld EE 2005 Maart Januari Februari PEEL EN MAAS Donderdag 29 december 2005 - PaginarÜ De eerste steen is (symbo lisch) gelegd! Op bouwlocatie De Meent in Wanssum wordt op feestelijke wijze het officiële startschot voor de bouw van tien starterswoningen in Wanssum en zes starterswoningen aan de Pastoor Maessenstraat in Tienray gegeven. De woningen worden gebouwd in het kader van het 1000-woningenplan van de pro vincie. De gemeente Meerlo- Wanssum zet voorlopig een streep door de ambitieuze plan nen voor Het Nieuwe Wanssum. Na veel gereken trekt het colle ge van B en W de conclusie dat het havenproject te duur is voor een kleine gemeente als Meerlo- Wanssum. Het project Het Nieuwe Wanssum omvat de aan leg van een randweg, uitbreiding van de industriehaven en het bedrijventerrein met 9,5 hectare en de realisatie van woning bouw rond de jachthaven. De gemeente Meerlo- Wanssum sponsort John Wijers uit Wanssum met een bedrag van 100 euro. De Wanssumse zwemmer neemt van 16 tot en met 24 juli deel aan de World Transplant Games (WTG) in Canada. Hij is sinds zijn geboorte nierpatiënt. De Stichting Ontwikkelings samenwerking Meerlo heeft een nieuwe website. Deze is geheel ontwikkeld en samengesteld door de 23-jarige Kristel Eibers uit Geijsteren. De nieuwe site ziet er zeer overzichtelijk uit. De voetbalclubs van Meerlo en Wanssum worden wellicht medio 2006 samengevoegd. De ten kerststal onder handen g men. De twintig jaar oude si^g, gebouwd van berkenhout er was behoorlijk aan het ten. tatsvi hing Stichting De Broekberg zif de steun van fondsen en fc ven om de grootscheepse vatie van het gelijknamig* derzwembad in Wanssum te kunnen financieren. Zoi forse gelddonaties van fom en giften kan de stichtinj eigen bijdrage van 40.0001]t niet dragen. 'Het voortbess van de hele sportaccommoi zou in gevaar komen', sclC11 het bestuur van de stichtin een brief aan potentiële schieters. Lions Club Venray helpt tl school St.-Willibrordus I Geijsteren en basisschool! Anna in Blitterswijck metl donatie van respectievelijk] en 1500 euro financieel c bij de introductie van de c wijsmethode 'Leefstijl'. De politie houdt een 1 jongen uit Meerlo aan op veil king van mishandeling plegen van openlijk geweldl jongen wordt ervan verdj een tienjarig meisje uit Ven; hebben beledigd en vas Ook zou hij de fiets vriendin van het meisje ove^ muur hebben gegooid. Volgens goed gebruik vaj katholieke kerk wordt Tienray weer gerateld dool misdienaren van de parochial misdienaren gaan langs c ren van de bewoners om F aan te kondigen en ontvat hiervoor allerlei lekkernijen! de inwoners. Realpro BV krijgt een sub( van 100.000 euro van c De redactie van Peel en Maas heeft een selectie gemaakt van de belangrijkste gebeurtenissen die in het afgelopen jaar in de gemeente Meerlo-Wanssum plaatsvonden. Een korte samen vatting van de maanden januari, februari en maart vindt u op deze pagina. SaWeCo Mengvoeders BV in Swolgen bereikt een nieuwe mijl paal in zijn historie. Voor het eerst in zijn bestaan wordt de 175.000 ton afzet in één jaar gepasseerd. De omzet stijgt met ruim 20% als gevolg van de geste gen grondstofprijzen en de groei in afzet. Januari: In Meerlo vinden de spectaculaire opnamen plaats voor de film The Battle ofCamelot van regisseur Marijn Poels. andere gemeenten die over de toekomst van de verenigingen beslissen, mogen de buitensport verenigingen in Meerlo-Wanssum daar zelf met suggesties actief over meepraten en meebeslissen. De verenigingen werken aan een nota waarin de toekomst van de buitensportverenigingen vorm krijgt. Rik van Kempen en Micky Lucassen vormen het jeugdboe- renbruidspaar van carnavalsver eniging De Ruuk in Blitterswijck. De jeugdprins van D'n Bok is dit jaar Jelle Kerstjens. Hij wordt vergezeld door jeugdprinses Kelly Kusters. Het paar wordt bij gestaan door jeugdvorstin Wendy Falize. Na vier weken actie voeren voor het eiland Nias worden in Wanssum komend weekend de laatste activiteiten voor het goede doel op touw gezet. De totale opbrengst van de actie 'Wanssum helpt Nias' bedraagt op zondag 23 januari 15.124.30 euro. De gemeente Meerlo-Wanssum verleent geen medewerking aan het plan om een bazaar aan de Spoorstraat in Tienray te vesti gen. Volgens het college van B en W leent de locatie zich niet voor dit soort initiatieven. Burgemeester en wethouders zijn bang dat de bazaar in het gebouw van de voormalige vers- boerderij E. van Daal uitgroeit tot 'een evenement dat niet in de hand te houden is'. Tijdens een inventarisatie van de bomen aan de Brugstraat in Wanssum, blijkt dat zeven grote eikenbomen ziek zijn en niet meer zullen herstellen. De gemeente besluit dan ook om de zeven zieke bomen te kappen en ze te vervangen door zeven nieu we eikenbomen. Wanssum 97 baby's geboren. Opvallend is dat er meer men sen uit de gemeente Meerlo- Wanssum vertrekken (310) dan er zich vestigen (264). SaWeCo Agrocultuur uit Lottum heeft een uitstekend jaar achter de rug. Met een omzetstij ging van 16% stijgt de totaalom zet tot boven de 7 miljoen euro. SaWeCo Agrocultuur verzorgt de toelevering aan de akker -en tuinbouw met gewasbescher mingsmiddelen, meststoffen, kwekerijbenodigdheden, en zaad -en pootgoed in de regio Zuidoost-Nederland. Wanssum helpt Nias met een bedrag van Liefst 22.683 06 euro. In gemeenschapshuis De Zandhoek wordt dit bedrag bekendgemaakt. Het geld komt ten goede aan de slachtoffers van het door de zeebeving zo zwaar getroffen eiland in de Indische Oceaan. Jaap Berkhout uit Wanssum overlijdt op 77-jarige leeftijd. Berkhout was vier jaar directeur productie bij het Venrayse bedrijf Inalfa en van 1989 tot 2001 voorzitter van het CDA in de gemeente Meerlo-Wanssum. In zaal 't Brugeind in Meerlo vindt de traditionele sleutelover dracht plaats van burgemeester Joep Hahn aan de zes prinsen van Geijsteren, Wanssum, Meerlo, Blitterswijck, Tienray en Swolgen. De gemeente Meerlo- Wanssum blijft gebruikmaken van de bezwarencommissie in Venray, Ondanks klachten van burger over te trage afhandeling van bezwaarschriften wil Meerlo-Wanssum het afhandelen van bezwaarschriften aan de gemeente Venray blijven uitbe steden. De gemeenteraad besluit de samenwerking met Venray voort te zetten. evenementen worden gehouden. Het complex krijgt een nieuwe naam: Megelsprong Evenementen Centrum Meerlo, kortweg MEC Meerlo. De raad zet in navolging van de commissie Burgers het licht op groen voor de speeltuin in Swolgen. De jeugd in Swolgen heeft recht op een speeltuin. De gemeente Meerlo-Wanssum zal de stichting die zich bezighoudt met aanleg en beheer, niet vragen om het speelterrein te verhuizen als er in de toekomst een betere plek in het dorp vrijkomt. Burgemeester Joep Hahn en wethouder Leo Beterams (PK Meerlo-Wanssum) nemen de eer ste exemplaren van het boekje 'Jij en Ik Wij' in ontvangst. Dit boekwerk is ontstaan naar aanlei ding van het Europees jaar 2003 voor mensen met een functiebe perking. De ambassadeurs Femke Coenders, Wout v/d Elzen, Bart Nabben, Tom Verhaeg en Luuk Wagenaar overhandigen de eer ste boekjes. De felicitatiebrieven van de gemeente Meerlo-Wanssum, de provincie Limburg en koningin Beatrix hebben een prominente plek in de woonkamer. Net als de prachtige bos bloemen die ze ont vangen van burgemeester Joep Hahn. Bep Hoekveen en Huib Monster vieren hun 65ste trouw dag. Niet alleen het kerkhof in Swolgen ligt er sinds enkele maanden tiptop bij, ook de bin nenkant van de kerk kan de toets der kritiek weer ruimschoots doorstaan. Dankzij de inzet van een groot aantal vrijwilligers, de meeste van het broederschap St. Antonius, krijgen de banken, vloeren en biechthokjes in de kerk een flinke opknapbeurt. Februari: De kerk van Swolgen krijgt een opknapbeurt. trekt dit jaar beduidend minder geld uit voor de dienstenpakket dat Synthese in opdracht van de gemeente uitvoert. De commissie Burgers stemt in met de verlaging van de subsidie met ruim 23.000 euro ten opzichte van vorig jaar. De leden van de commissie Burgers voelen er niets voor om op woensdagavond te vergade ren. Het voorstel om voortaan op maandag te beginnen met de commissie Financiën en Algemene Zaken, in dezelfde week gevolgd door de commissie Ruimte op dinsdag en de commis sie Burgers op woensdag, wordt door een meerderheid van de partijen resoluut van tafel geveegd. van de viering van de naamdag van Antonius Abt wordt Ben Kusters door het St.-Antonius Abt Gilde in Blitterswijck in het zon netje gezet. Onlangs kreeg hij de de pauselijke Pro Ecclesia et Pontifice. Kusters zet zich al bezwaarschriften. Een primeur voor de buiten sportverenigingen in Meerlo- Wanssum, als we Henri Elbersen van Huis voor de Sport mogen geloven. In tegenstelling tot Het aantal inwoners van de gemeente Meerlo-Wanssum is in één jaar tijd gegroeid met twin tig inwoners. In Meerlo- Wanssum wonen op 1 januari 2005 7748 inwoners. In 2004 worden in de gemeente Meerlo- Manege Megelsprong in de buurtschap Megelsum in Meerlo en het daarbij behorende evene mententerrein ontwikkelt zich steeds meer tot een centrum waar naast ldeine en grotere rui tersportmanifestaties ook andere meer dan 25 jaar in voor de parochie. Rik van Kempen en Micky Lucassen vormen het jeugdboe- renbruidspaar van carnavalsver eniging De Ruuk in Blitterswijck. Sara Surminski is de jeugdprin ses 2005 van carnavalsvereniging De Ruuk. Twan Wijnhoven wordt in Blitterswijck uitgeroepen tot prins Twan I. De bouw van zes halfvrijstaan- de woningen aan de Jan van Swolgenstraat in Swolgen is de Liefst 23 projecten zijn door de dorpen in het Poolse Wasosz ingediend voor de leefbaarheids wedstrijd 'Kern met Pit'. De Stichting Vriendenkring Meerlo- Wanssum/Wasosz en de Koninklijke Nederlandse Heide Maatschappij (KNHM) hebben vijftien projecten gekozen die ieder 1000 euro subsidie krijgen om de realisatiekosten (deels) af te dekken. Het college van B en W moet zich in de 'kwestie-Wiedemeijer' niet neerleggen bij de uitspraak van de bestuursrechter en in hoger beroep gaan bij de Raad van State in Den Haag. Dat vindt een meerderheid van de com missie Ruimte. Het college wordt door de politiek terugge floten. De partijen vinden dat burgemeester en wethouders gewoon het raadsbesluit uit moeten voeren en hun gelijk moeten gaan halen bij het hoog ste rechtsorgaan in Nederland. Vrouwenbeweging Tienray is geen oubollige club, maar een bruisende vereniging die de dames uit het dorp heel wat te bieden heeft! De Vrouwenbeweging Tienray viert haar veertigjarig jubileum. PK Meerlo-Wanssum en PvdA willen dat nogmaals bekeken wordt of het mogelijk is om toe ristische activiteiten te ontplooi en rond De Diepeling. Natuurlijk: de ontwikkeling van de natuurwaarden in het gebied staat centraal, maar het moet toch mogelijk zijn om recreatie ve activiteiten hand in hand te laten gaan met natuurbehoud rond de grindafgraving tussen Tienray en Castenray, aldus de partijen in de commissie Financiën. De grote houten kerststal van de Joannes de Doperkerk in Meerlo is helemaal gerenoveerd en vernieuwd. Vijf vrijwilligers hebben elkaar in de schuur van Ton Mooren de oude en versie- Ze zijn het er allemaal eens: de jeugdclinic van vol balvereniging Set Up Meerl voor herhaling vatb Tientallen kinderen en jonj doen met veel plezier meel de vele balspellen en de mi van Set Up krijgen van volli crack Nico Freriks uit Horst dige tips en aanwijzingen. Na vele uren overleg, werk en vooral een en< dosis enthousiasme en opl me gaan eindelijk de deuren] het jeugdhuis aan de Maa: Blitterswijck open. Tienl mensen brengen een bezoek] de open dag die de stiel DIM op touw zet. Leven in een kleine gem« schap als Geijsteren heeft zo voor- als nadelen, het wer van leden en kader wil nog eens problemen opleveren, wordt momenteel het voort i staan van het Geijsterse kin* koor De Willibrorduszangei bedreigd door het vertrek v dirigent. Initiatiefgroep F Koortje stelt alles in het v om opheffing van het koortj voorkomen. Er komen geen windmolens in de gemeente Meerlo-Wanssum. Tenminste, als het aan wethouder Derikx (CDA) ligt. De CDA-wet- houder vindt de voordelen niet opwegen tegen de nadelen en stuurde zijn standpunt, na goed keuring door de rest van het col lege, naar de provincie Limburg. Zonder de politiek te raadplegen. De fracties in de commissie Burgers reageren verbolgen op de handelwijze van de wethou der. De hengelsportverenigingen in Meerlo-Wanssum voelen zich door de gemeente aan de kant gezet. De gemeente heeft alleen een visvergunning voor de haven van Wanssum verleend aan hen gelsportvereniging 't Alvertje uit Oostrum, waardoor leden van de Meerlo-Wanssumse verenigingen via 't Alvertje een dagkaart of een jaarkaart moeten regelen als ze in de haven willen gaan vissen. De huis-aan-huiscollecte die in Wanssum op touw is gezet voor de slachtoffers van de zeebeving op het Indonische eiland Nias, levert 5115 euro op. Het geld wordt overgemaakt aan de in Wanssum geboren pater Antoon Rutten, die al jaren in Indonesië werkt. Peter Katelaan en Nolda Cruysberg vormen het boeren bruidspaar van carnavalsvereni ging De Ruuk. Het boerenbruidspaar van car navalsvereniging D'n Bok in Swolgen wordt gevormd door beide verenigingen houden een buitengewone ledenvergade ring. Een meerderheid toont zich voorstander van een fusie. Alhoewel in Meerlo (88% vóór) het enthousiasme beduidend groter is dan in Wanssum, waar een krappe meerderheid (55%) instemt met het aangaan van gesprekken. aarm Februari: Wanssum helptordei met een bedrag van li 22.68306 euro. De g il, sai ze anssi cie Limburg om zich te vest in Wanssum, Realpro BV ne een deel van de activiteiten Inalfa Metal Products Daarmee blijven veertig arbt istell ordt plaatsen in Limburg behoudt :e ge Op basisschool Megelsheii Meerlo werken alle kindt aan het project 'Onderwij Brazilië'. Het project gaat start met een aantal informat lezingen van vrijwilligers Unicef. Ze vertellen in alle I sen over het ontstaan en werk van Unicef, het kin fonds van de Verenigde Na! jvooi onen dat zich inzet voor kindereiDmes de hele wereld. Tim Groetelaers uit Swol^^ mag dan klein van stuk zijn (Ieen m), zijn dadendrang en insp [n|3U] ties om een internatioi Mee; bekende dj-artiest te worden groot. De muzikale kwalite van de Swolgenaar kan mem in China horen, want daar s zijn eerste cd 'Didier Fris Popcomking' in de top 100. arj.ee Jong jn de stival Het n bij real öutes Tijdens een nieuwjaars treffen in 't Brugeind neemt An van de Bruggen het initiatief om te 'kara- oken' voor de slachtoffers van de zeebeving in Zuidoost-Azië. De actie levert 500 euro op. Pater Antoon Rutten van de congregatie van de Kruisheren in Nijmegen werkt al jaren op Sumatra in Indonesië, een land dat ook zwaar is getroffen door de verwoestende zeebeving in de Indische Oceaan. Om de orde van pater Rutten te steunen, is Wanssum inmiddels druk in de weer met de organisatie van ver scheidene inzamelingsacties. In de Sport-3-gemeenten Meerlo-Wanssum, Horst aan de Maas en Sevenum krijgen onge veer 550 kinderen van tien basis scholen een gezond ontbijt aan geboden als aftrap voor het project Kies voor Hart en Sport. De deelnemende basisscholen staan in een zestal lessen stil bij de werking van het hart, de rela tie tussen gezondheid en bewe gen en het belang van een gezon de leefstijl. Jeugdprinses Anke I (Voesten) en haar adjudanten Karlijn Ewalts en Heieen Verbeek worden in Meerlo aan het publiek gepresen teerd. Februari: In zaal 't Brugeind in Meerlo vindt de traditionele sleuteloverdracht plaats van burgemees ter Joep Hahn aan de zes pnnsen van Geijsteren, Wanssum, Meerlo, Blitterswijck, Tienray en Swolgen. staat. Het staat nu zwart op wit, dus ik ga ervan uit dat op 4 april eindelijk begonnen wordt met de uitvoering van de plannen." -- Alex Lommen is de nieuwe prins van de Keieschieters in Geijsteren. Wim Willemse is uitgeroepen tot prins 2005 van carnavalsver eniging de Vöskes. Franklin Huberts is de 53ste prins van de Geiten in Tienray. De speeltuin in Swolgen krijgt het groene licht van de commis sie Burgers. CDA en GP'94 zetten echter vraagtekens bij de locatie voor de aanleg van het speelter rein aan de Jan van Swolgenstraat/ BroekhuizerWeg. De geplande plek ligt namelijk niet centraal in het dorp en het ligt aan een drukke doorgangs weg voor vrachtwagens. Desondanks gaan de partijen akkoord met een subsidie van maximaal 18.151 euro. De gebeurtenissen in Azië domineren het nieuws. En ook SOS Meerlo-Wanssum staat uitge breid stil bij wat de Europese bevolking kan betekenen bij dit immense leed. Behalve giro 555, verdienen ook de paters Antoon Rutten uit Wanssum en Tjeu Kuppens uit Tungelroy alle steun. SOS doneert 6,00 euro. Ook welzijnsorganisatie Synthese ontkomt niet aan de bezuinigingsronde. De gemeente Hans van de Swart zienen Tienus zienne Jan, en van Til van Camps van de Pasch van de Voelyk en Erna van Enckevort van Sjaak van Boswachters Mart en van Mien van te Baerts Piet van d'n Dreumel. ïn Tienray wordt dit jaar voor het eerst in de 53-jarige geschie denis van carnavalsvereniging de Geiten een officiële boerenbrui loft gehouden: een jeugdboeren- bruiloft. De bruid is Elke, dochter van Willeke Groenen van de Maasjoertsen uut Well en Knik Seuren van Föns Seuren uuuut Lottum. De bruidegom is Maarten, zoon van Jan Coenders van Coenders Tinus en Ine Hesen uut ut Dreumelriek. Het boerenbruidspaar in Meerlo bestaat uit Alex van Arnold en Nell uut 't Centrum (Alex Disveld) en Heidi van Venz Piet en Dorien uut 't pielhazen- riek(Heidi de Mulder). Fanfare Concordia ontvangt van het Prins Bernard Cultuurfonds een bijdrage van 3750 euro voor de aanschaf van een aantal bugels. In Meerlo vinden de opnamen plaats voor de film The Battle of Camelot van regisseur Marijn Poels. De maliënkolders blinken in de winterzon, net als de prach tige helmen en zwaarden van de ridders die de boeren de zee in wilden drijven. Tijdens de heilige mis ter ere buurt een doorn in het oog. Zij zien liever dat bouwbedrijf Befagi in verband met de ruimte en het straatbeeld in plaats van zes halfsvrijstaande woningen drie vrijstaande woningen aan de Jan van Swolgenstraat bouwt. Dat blijkt in de commissie De werkzaamheden aan de pro vinciale weg N554 beginnen op 4 april 2005. Dat verklaart wethou der Derikx (CDA) in de commis sie Ruimte. "Er is contact geweest met de provincie en ik heb een e- mail ontvangen waarin die datum

Peel en Maas | 2005 | | pagina 14