Het Venrayse jaar 2005 in beeld 2005 jinffEEL EN MAAS Donderdag 29 december 2005 - Pagina 11 meters in de richting van het cen trum een nieuwe plek tegenover de Klaproos. De politie rolt een hennepkwe kerij op in een garage aan de Cellostraat. Na onderzoek treffen agenten in de garage twee kweke rijen met in totaal 536 hennep planten aan. Een 33-jarige man uit Venray is aangehouden op ver denking van overtreding van de opiumwet. 3VO organiseert jaarlijks in meer dan duizend straten de nationale straatspeeldag. Zo ook in Merselo. De nationale straat speeldag is hét moment van het jaar om bij burgemeester of wet houder aandacht te vragen voor een verkeersprobleem in een straat of buurt. De rechtbank in Roermond ver oordeelt de 22-jarige Joyce V. tot één jaar cel, met aftrek van het voorarrest, voor het plegen van drie gewapende overvallen op straat in Venlo. De voorlopige hechtenis werd opgeheven, zodat de Venrayse vrouw meteen werd opgepakt. De Venrayse heeft de delicten bekend en accepteert dat ze wordt gestraft, zodat ze aan een nieuwe toe komst kan werken. In de gemeente Venray stemt 46,12% van de kiezers voor en 53,88% tegen de Europese Grondwet. Daarmee is het per centage voorstanders van het EU- verdrag in Venray ruim 8% hoger dan het landelijk percentage (38,4%). Opvallend is dat het merendeel van de kiezers in de dorpen - met uitzondering van Oostrum - voor de Grondwet stemde. In Smakt stemde zelfs aan Venray. De minister wil zich persoonlijk op de hoogte stellen van de aanhoudende spanningen tussen autochtonen en allochto nen in-Venray. Minister Remkes, die ook naar Venray zou komen, zegt op het laatste moment af. Het Venrayse gemeentehuis is het doelwit van vandalen. Bij de hoofdingang worden enkele rui ten vernield en bij de bestuqrs- vleugel, links van de hoofdingang, wordt ter hoogte van de kamer van burgemeester Waals een zwaar voorwerp door een ruit gegooid. Tineke Lamers (Samenwerking) stapt met onmiddelijke ingang op als raadslid. Aanleiding is de vechtpartij in het Venrays cen trum. De politie zou 's middags al getipt zijn over overlast van jonge ren. Tineke Lamers heeft dit ver nomen van een anonieme bron. Om die te beschermen deed ze het voorkomen of zij het was die de politie had ingeseind. Maar er blijkt helemaal niet gebeld te zijn. Burgemeester Waals neemt de zaak heel hoog op. Hij vindt dat Lamers met haar onjuiste uitspra ken het imago van de politie ern stig schaadt. Shannen Cornelissen van basis school De Kruudwis uit Venray is de winnaar van de provinciale voorleeskampioenschappcn in Roermond. Shannen mag als win naar van de provinciale voorron- April: Minister Rita Verdonk brengt een werkbezoek aan Venray. Venray biedt een bevrijdings programma aan aan een groep Britse bevrijders. Dit gebeurt met de herdenking op het Britse oorlogskerkhof onder leiding van de Bond van Wapenbroeders en met medewerking van burge meester Jos Waals, aalmoezenier pastoor em. G. Maeseh, zangver eniging Venrode, kinderkoor De Eigen Wijsjes en Fanfare St. Oda, doedelzakspelers Pieter v.d. Vorle en Fried Maasakker, de Koninklijke Luchtmacht en Scouting Venray. De Halm is de naam van de ont moetingsruimte in het woonge bouw De Hoge Beek. De Halm verwijst naar het feit dat vroeger in het gebied graan werd ver bouwd. Joost van de Vorle vindt dat de woordvoerders van de Turkse moskee aan de Eindstraat moeten worden aangepakt. Het raadslid vindt het verwerpelijk dat zij ver kondigd hebben dat jongeren op zaterdag 2 april met bierflessen ruiten van de moskee hebben ingegooid. Uit politieonderzoek is gebleken dat de ruiten al kapot waren en dat de flessen de mos kee niet hebben geraakt. Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen het vonnis van de 16-jarige Vietnamse jongen uit Venray die in september 2004 een landgenoot doodstak. De jon gen werd door de rechtbank ver oordeeld tot twee jaar jeugdge vangenis en twee jaar jeugd-tbs. Het Openbaar Ministerie, dat eer der tien jaar celstraf had geëist, vindt de straf te weinig. Volgens tiet ministerie had de jongen als volwassene berecht moeten wor den. Op de Eindstraat vindt een vechtpartij plaats tussen autochto- i allochtone jongeren. Daarbij raakt één persoon gewond. De vechtpartij ontstaat nadat - volgens de eerste berich ten- nog onbekende jongeren ver- ielingen aanrichten aan het isla- litisch centrum aan de idstraat. Aan de achterzijde 'ordt het gebouw bekogeld met lege bierflessen; enkele ruiten sneuvelden. Naar aanleiding daar- n gaat een groep Turkse jonge- :n de confrontatie aan met een ital autochtone jongeren. Extra politie wordt ingezet om de orde 7-jIe handhaven. "0 De politie zegt de islamitische e j gemeenschap toe dat de moskee ,stj aan de Eindstraat, de moskee in Brukske en de ontmoetingscentra Ueivan de Turkse en Marokkaanse f0I gemeenschap de komende tijd ojj onder extra bescherming komen be [e staan, orl' bm Burgemeester en wethouders leggen aan de raad een pakket maatregelen voor om geweldsuit- V( barstingen, zoals die in het cen- id trum van Venray plaatsvonden, te i j (voorkomen. De maatregelen rich el Jen zich op preventie, handhaving en dialoog. Daarnaast maakt het college extra geld vrij om de ver dei houdingen tussen de zogenoemde val honsdale-jongeren en allochtone jongeren te verbeteren, mei! jtx De 33-jarige man uit Belfeld die irjj is aangehouden na de vechtpartij tussen autochtone jongeren en Turken in het centrum, blijkt een !l(i pliënt te zijn van tbs-kliniek De .qj (Rooyse Wissel. De man woont in een resocialisatiewoning in ■ay; Belfeld. "Een vervelende zaak", i poemt woordvoerder Stefan leu iWesselink van tbs-kliniek het ni [yoorval. "De man woonde al zelf- ht standig buiten de kliniek, maar dat verlof is nu ingetrokken." de veiHet optreden tegen de perma- n ncnte bewoning van recreatiever- ian blijven verdeelt de gemeenteraad, sj fcn motie van de oppositie (WD, Samenwerking en Van de Vorle) voor een generaal pardon voor fflt alle illegale bewoners, die voor 31 aai oktober 2003 hun vakantiehuis ei betrokken, haalt het niet. Een taci Motie van de coalitie CDA, PvdA en en Lokaal Aktief werd wel aange- via pomen. De drie partijen vinden >r(lat de illegale situatie niet gelega- :tel jiseerd moet worden. De politie pakt op de Raadhuisstraat een 19-jarige April: De gemeente Venray opent de Engelse tuin. De directie van het Raayland College ontheft een docent uit zijn functie in verband met de ver spreiding van kinderporno. Bij de man wordt door de politie een inval gedaan waarbij zijn compu ter en bestanden in beslag wor den genomen. Onbekenden vernielen een ruit van de woning van burgemeester Waals. Tevens wordt een ruit van een op de oprit geparkeerde per sonenauto - van kennissen- ver nield. De gemeente Venray neemt haar nieuwe website in gebruik. De website heeft niet alleen een nieuw gezicht gekregen, ook de inhoud is gewijzigd en uitgebreid, onder meer met enkele discussie forums, opiniepeilingen en een chatroom. De rechtbank in Roermond ver oordeelt de 20-jarige Peter G. uit Tienray tot drie jaar gevangenis straf waarvan één jaar voorwaar delijk voor zijn aandeel om de moskee in Venray in brand te wil len steken. Het Openbaar Ministerie (OM) had drie jaar cel geëist. De rechtbank vindt dat niet bewezen kan worden dat G. daadwerkelijk een poging heeft ondernomen om de moskee in brand te steken. Wel is er sprake van het treffen van voorberei dingshandelingen De buurtbewoners van de twee coffeeshops aan de Henseniusstraat verzetten zich tegen ruimere openingstijden. De eigenaren van de coffeeshops hebben hiervoor een verzoek ingediend bij de gemeente. Politie en GGZ lijken er geen bezwaar tegen te hebben. Al eerder liet de buurt weten liever te zien dat de coffeeshops helemaal uit de straat verdwijnen. De Bibliotheek Venray is offi cieel geopend. Na een ingrijpen de verbouwing is de bieb in een compleet nieuw jasje gestoken. Kleuren domineren nu de ver nieuwde bieb die ook anders is ingedeeld. De Bibliotheek Venray wordt officieel geopend door wethouder Mathieu Emonts van Venray. Niets is zo onvoorspelbaar als de Venrayse politiek. Een week geleden lijkt de inzet van twee jeugdstraathoekwerkers van de baan. Wethouder Emonts (PvdA) kon in de commissie alleen reke nen op steun van zijn eigen partij, om hiervoor 140.000 euro in te zetten. In de raadsvergadering haalt het voorstel toch een krappe meerderheid: twaalf voor en elf tegen. Het Openbaar Ministerie (OM) eist achttien maanden cel - met aftrek van vier maanden en negen dagen voor het voorarrest - tegen de 22-jarige Joyce V., die ervan In de Veltumse Kleffen in de woonwijk Veltum ontstaat een gaslek. Uit voorzorg worden de bewoners van de woningen in een straal van 30 meter rondom het gaslek geëvacueerd. Het gas lek is vermoedelijk veroorzaakt door een gesprongen waterlei- ding. De Marokkaanse gemeenschap in Venray wenst niet meer betrok ken te worden bij het bezoek dat minister Verdonk binnenkort aan Venray brengt. Zowel het bestuur van de moskee als het bestuur van het SMAC (stichting Marokkaans Activiteiten Centrum) laat de gemeente weten niet meer mee te doen omdat ze geen vertrouwen hebben in de aanpak van Verdonk. De kapel van Sint-Antonius van Padua aan de Stationsweg is ver zet. Het zeventiende-eeuwse rijks monument was jarenlang een obstakel voor het verkeer, omdat het zo vlak langs de weg stond. De kapel krijgt een dertigtal 60% voor de Grondwet. De horecaondernemers van de Grote Markt houden een prote stactie. Ze vinden dat ze door de gemeente en vooral door wet houder Driessen lang genoeg aan het lijntje gehouden zijn. Het omtoveren van de Grote Markt tot een horecaplein komt maar niet van de grond. Minister Veerman van Landbouw (CDA) brengt in het kader van hét vijftigjarig bestaan van Vredepeel een bezoek aan het dorp. Alle inwoners van het dorp, dat op de grens van Limburg en Brabant ligt, werken mee aan de organisatie van het feest. De avondvierdaagse van Venray begint een evenement van de grote aantallen te worden. de demonstratie van het comité 'Gelijke Monniken, Gelijke Kappen', dat gelieerd is aan de politieke partij Nieuw Rechts. De partij van partijvoorzitter Michiel Smit wil in Venray demonstreren tegen de manier waarop Venray omgaat met zogenoemde Lonsdale-jongeren. Omwonenden klagen over overlast van auto's bij coffeeshop Halicarnas aan de Henseniusstraat. Veel bezoekers laten hun auto met draaiende motor op straat staan terwijl ze binnen inkopen doen. De politie kan daar niet tegen optreden omdat in de straat alleen een par keerverbod geldt. Minister Rita Verdonk van Vreemdelingenzaken en Integratie brengt een werkbezoek moeden bestaat dat hierdoor daadwerkelijk ruiten werden ver nield, blijkt later dat deze al eer der vernield waren. Vervolgens ontstaat er een confrontatie tus sen de twee groepen. Ter gelegenheid van Koninginnedag 2005 zijn in Venray negen personen konink lijk onderscheiden: mevrouw M. Stapels-Thijssen uit Venray (74), de heer P. Hermans (60) uit Venray, de heer A. Hoogeveen (74) uit Venray, de heer M. Nollen (79) uit Venray, de heer L. Potten (60) uit Ysselsteyn, de heer A. van Rens (57) uit Heide, de heer H. Thomassen (66) uit Venray, de heer H. Vermeulen (65) uit Oostrum en de heer J. Vollenberg (58) uit Venray. Zij werden benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. raakte gewond. Het extra raadsdebat over de kwetsende uitspraken van burge meester Waals over het buitenge bied loopt met een sisser af. Waals komt na anderhalf uur ongeschonden uit de strijd na enkele felle aanvallen van CDA, WD en Samenwerking. Waals maakt zijn excuses, voor het geval hij mensen beledigd had, en hij doet de belofte zich voortaan parlementair uit te drukken. In het Brukske wordt voor de tweede keer het Solfestival gehouden en vooral ook gevierd. Het publiek stroomt toe en kan onder meer genieten van Afrikaanse muziek en Turkse gerechten. De jongste en oudste leerling van de basisschool in Merselo Juni: Vredepeel viert zijn jarig bestaan met tal van lijke activiteiten, ook voor ut jeugd. c t gesteld. Het betreft een vervolg bezoek dat vorige maand wer< afgelast vanwege verplichtingei in de Tweede Kamer. Bij he bezoek van de minister zullen dij media minder prominent aanwe zig zijn. "Zodat iedereen ook zijt woordje durft te doen", aldu; wethouder Emonts. j Op het gemeentehuis is eeij anonieme dreigbrief voor burgc meester Waals bezorgd. De bui gemeester doet dezelfde dag aart gifte bij de politie. Een dag lates wordt Venraynaar Cor NeUissei- door de politie thuis opgepakt ah verdachte. Cor Nellissen is vei- bolgen over de handelwijze van Waals en de politie. Aan de 47ste editie nemen ruim 3000 deelnemers deel. Sjir Gelissen is de oudste pas toor van Nederland. Hij is 90 jaar en viert ook zijn 65-jarig priester feest. Gelissen was van 1972 tot 1979 pastoor van Oirlo en daar voor in Geijsteren. De rechtbank in Roermond ver oordeelt de 27-jarige A.S. uit Meerlo tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden met een proeftijd van twee jaar, een geldboete van 1500 euro en een onvoorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid van negen maanden. De vrouw is schuldig bevonden aan het ver oorzaken van een treinongeluk met dodelijke afloop, op 10 juli vorig jaar in America. Daarbij stierf een 13-jarige jongen. Diens tweelingbroer overleefde de crash en werd zwaargewond naar het ziekenhuis gebracht. Ook de vrouw, bestuurster van de auto, openen de vernieuwde speel plaats in het dorp officieel. Samen met wethouder Jan Driessen knippen zij een lint door waarmee de opening officieel een feit is. Het college besluit de voorge nomen bezuiniging van 40.000 euro in 2006 op de schoolbege- leidingdienst niet door te laten gaan. Dat maakt wethouder Driessen maandag tijdens een 'protestactie' in het gemeente huis bekend. De wethouder ont vangt van leerlingen van basis school De Landweert uit Venray en St. Oda uit Ysselsteyn een flin ke stapel tekeningen als teken van protest. Ook het tweede vervolgbezoek dat minister R. Verdonk (hitegratie) aan Venray zou bren gen, is op het laatste moment uit- Mei: Venray krijgt bezoek van ambassadeur Orhun van de de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa. Venraynaar op omdat hij een jack draagt met daarop een haken kruis. Hij wordt aangehouden wegens opruiing, zo maakt de politie bekend. De man uit Venray gedroeg zich volgens de politie opruiend en discrimine rend in het televisieprogramma NOVA. Tegen hem is proces-ver- baal opgemaakt. De gemeente Venray opent de Engelse tuin. Docenten en leerlin gen van Kunstencentrum Jerusalem verzorgen een unieke presentatie waarin dans, muziek en de beeldende kunsten samen komen. Burgemeester Waals verbiedt de deelnemen aan de landelijke finale van de nationale voorlees- wedstrijd in Utrecht. De politie stelt een nader onderzoek in naar de exacte toe dracht van een dodelijk verkeers ongeval op de rijksweg tussen Well en Bergen. Bij dit eenzijdig ongeval komt een 40-jarige auto mobilist uit Venray om het leven. De politie Venray rondt het onderzoek naar aanleiding van de openlijke geweldpleging tegen de moskee aan de Eindstraat af. Uit het onderzoek komt naar voren dat een tiental bierflessen in de richting van de moskee is gegooid. Hoewel eerst het ver- Burgemeester Waals heeft het helemaal verbruid bij de dorpen. De dorpsraden eisen in een gepe perde brief aan het college dat Waals onmiddellijk stopt met zijn aantijgingen. Ze vinden dat de burgemeester de grens heeft over schreden door de dorpen herhaal delijk te betichten van criminele en discriminerende activiteiten. Ook in Venray wordt de doden herdenking gehouden. Tijdens deze dienst voeren burgemeester Waals, commissaris van de konin gin Van Voorst tot Voorst en leden van de oecumenische werk groep hef woord ter herdenking van alle mensen die in WO II stier ven. wordt verdacht op straat in Venlo drie gewapende overvallen te hebben gepleegd. De Venrayse vrouw heeft de delicten bekend en accepteert dat ze wordt gestraft, zodat ze aan een nieuwe toekomst kan werken. Venray krijgt bezoek van ambassadeur Orhun van de OVSE, de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa. Op uit nodiging van minister Bot (Buitenlandse Zaken) en minister Verdonk (Vreemdelingenzaken in Integratie) laat de ambassadeur zich op de hoogte stellen van de situatie van minderheden en het Nederlandse integratiebeleid. De ambassadeur komt naar Venray om een impressie te krijgen van de dagelijkse praktijk van integra tie van bevolkingsgroepen. De inrichting van de Grott Markt als horecaplein komt eerr flinke stap in de goede richtingr Het college besluit deels tegee moet t? komen aan de wenseii- van de horecaondernemers. Hej- ideaalbeeld van het complete- horecaplein, waarvoor de straatt moet worden omgelegd, is nogi toekomstmuziek. Het college wil in 2006 eec nieuwe telefooncentrale aan schaffen voor de prijs var 612.850 euro. Samenwerking Venray vindt deze investering- niet nodig en pleit voor uitsteh De lokale partij vindt sowieso dai- in de voorjaarsnota te veel gele wordt uitgetrokken voor de intern ne organisatie. t De redactie van Peel en Maas leeft een selectie gemaakt van de >elangrijkste gebeurtenissen die het afgelopen jaar in de tineente Venray plaatsvonden, icn korte samenvatting van de laanden april, mei en juni van 5005 vindt u op deze pagina. De gemeente Venray opent fficieel haar nieuwe publiekshal. hal geeft onderdak aan vier Cties voor de burgers: een informatiecentrum, en studiezaal De hal levert belangrijke bijdrage aan de istverlening van de gemeente, Juni: In Merselo wordt de lijkse Nationale gehouden.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 11