Zoo Pare trekt meer bezoekers Hoe schrijf je 'depo'?" NVU neemt deel aan verkiezingen gemeenteraad ënrayse ondernemersprijzen Euregionale onderwijsprojecten Kerstpakketten voor de voedselbank Niets! DE SCHATTEN van de Grote Kerk schatten A Grote Kerk k. tLaIsI - Verkrijgbaar voor €1750 bij: van den munckhof bv r T 1 Grotestraat 68 Venray 0478-582727 Gera Kruithof (rechts) en Mcirissa Wilmsen moesten in een barrage uitmaken wie de winnaar werd van het jubileumdictee van Peel en Maas een voorgelezen. Eerst helemaal, dan in stukjes en vervolgens nog een keer helemaal. Aan het einde worden alle tien zinnen achter elkaar gelezen. Na ruim een half uur zijn de leerlingen van HAVO- VWO 5 en 6 klaar. Edith Janssen twijfelt over een goede afloop. "Sommige delen vond ik makkelijk. Maar soms ga je aan woorden twijfelen. Peel en Maas-lezers bijvoorbeeld, met of zonder een streepje?" Het niet alledaagse ge-pdft is eveneens een struikelblok. "Ik heb zeker geen nul fouten", zegt de 17-jarige scholiere, "En denk ook niet in de prijzen te vallen." Ze krijgt achter af gelijk. KIJF De overige klassen zitten dan al in de kleine aula van het Raayland College. Zij hadden minder tijd nodig om de tien zinnen tot een goed einde te brengen. De 13-jari- ge Golan Amandj, tweedejaars VMBO B, vond het dictee best makkelijk. "Juffrouw Esther had ons een tip gegeven om vooral goed op de hoofdletters teTetten. Groot Venrays voorjaarsdictee Venray krijgt ook zijn groot dictee. Leo Creemers en Wilbert van Waayenburg zijn van plan om een zogebeten Groot Venrays Voorjaars dictee te houden op 20 maart 2006. "We hebben bewust voor een andere periode gekozen. Alle overige dictees worden traditio neel in december gehouden", laat Leo Creemers weten. "Het initiatief is eigenlijk ontstaan omdat we het leuk vinden, maar dat neemt niet weg dat we de zaken serieus aan gaan pakken." Het duo heeft inmiddels een redactieteam samengesteld dat zich over het thema van en de valkuilen voor het dictee gaat buigen. "Verder krijgt het dictee een Venrays tintje door enkele Venrayse woorden in de tekst te gebruiken. Hiermee kunnen de deelnemers bonuspunten verdie nen", aldus Creemers. Ook is de organisatie van plan voorrondes te organiseren. Wanneer die plaats gaan vinden, is nog niet duidelijk. Ik hoop nul fouten te hebben, maar denk er op zijn minst eentje te hebben." Dat blijkt in ieder geval te kloppen want bij het woord cyaan is ze de mist inge gaan. "S, i, a, a, n", spelt ze de kleur. Niet goed dus! Vera Velthuizen, 14 jaar en deelneemster in de categorie HAVO/VWO 3 en 4, vond het dic tee zeker niet makkelijk. "Het werd ook best snel voorgelezen. Het woordje kijf kende ik niet. Is dat met een lange ij?" De redac teur van Peel en Maas knikt. "Dan heb ik dat in ieder geval goed." "Mijn vader heeft me over hoord", zegt Nicole Schaeffers, die evenals de meeste andere leer lingen het dictee heel serieus heeft genomen. "Maar ik denk toch niet dat ik nul fouten heb. Hoe schrijf je depo? D, e, p, o? Met een t. Dan heb ik die dus al fout", aldus de 12-jarige. Ondertussen zijn de docenten Nederlands ijverig bezig om de dictees na te kijken. Christ van den Munckhof neemt met de leer lingen alle dictees door in de klei ne aula. "In een dictee staat pre- In 2005 zijn tot nu toe 215.000 bezoeken gebracht aan Zoo Pare Overloon. Ten opzichte van 2004 is dit een stijging van 25.000 bezoeken. De dieren hebben ook dit jaar weer voor plezierige ver rassingen gezorgd; zo hebben de kleine panda's dit jaar voor het eerst jongen gekregen, een twee ling. De Indische antilopen heb ben dit jaar al acht jongen groot gebracht. Tevens is er een nieuw diersoort bijgekomen; de vicuna. In 2005 hebben heel wat dieren het levenslicht gezien in Zoo Pare Overloon; in totaal zijn 160 dieren geboren. De zeldzame bamboe- maki' s hebben dit jaar voor het eerst voor nageslacht gezorgd, ze kregen in april een gezonde twee ling. Verder zijn onder andere jon gen geboren bij de Aziatische kleinklauwotters, baardapen, Indische antilopen, dwergapen, mara's, capibara's en ibissen. Activiteiten als Sex and the Zoo, KidsPower, en Night Safari waren erg populair bij de bezoekers. Voor KidsPower zijn zelfs nog extra dagen ingepland om alle press met een streepje en in een ander zonder", merkt een van de leerlingen terecht op. Het wordt steeds rumoeriger, de deelnemers kunnen eigenlijk nauwelijks wachten tot de uitslag bekend wordt gemaakt. Het verlossende woord laat echter toch nog dik een half uur op zich wachten. Tom Voermans heeft de eer om de winnaars aan te kondigen, Christ van den Munckhof van Peel en Maas deelt de prijzen uit. De winnaars van de verschillende categorieën worden naar voren geroepen. Dan gaat het er om wie met de i-pod en de eer aan de haal gaat. De vijfde plaats met vijf fou ten wordt gedeeld door Richard Geurts (VMBO 1-2) en Lisanne Lomme (HV 5-6), Loes Bonants (VMBO 3-4) wordt vierde met drie fouten en Jolieke Kerckhoffs (HV 1-2) wordt derde met twee fouten. Marissa Wilmsen (B 1-2) en Gera Kruithof (HV 3-4) hebben beiden slechts een fout en blijven als laatsten over. Een woorddictee moet uitkomst brengen wie de winnaar wordt van het jubileum dictee van Peel en Maas. Tom kinderen een middagje mee te laten lopen in de dierentuin. Er is dit jaar hard gewerkt in Zoo Pare Overloon. Zo is er een biotoop gerealiseerd voor de Maleise tapir en een verblijf voor de rode kan goeroes. Tevens zijn diverse ver blijven aangepast, zoals de bio toop van de beermarters, de biotoop van de kamelen en het buitenverblijf van de dwergnijl paarden. Het aankomende jaar wordt de uitbreiding van Zoo Pare Overloon voortgezet. Er wordt onder andere een biotoop voor lemuren gerealiseerd. In juni 2005 heeft de gemeenteraad van Boxmeer het bestemmingsplan Voermans leest de woorden lang zaam voor. De spanning is te snij den. Agressie, elleboog, pannen koek, Marissa krijgt tien woorden voorgeschoteld en maakt vier fou ten. Gera doet het met twee fou ten ietsje beter en wordt uiteinde lijk winnaar. Na afloop is ze er nog steeds een beetje beduusd van. "Ik was verbaasd dat ik slechts een fout had in de tien zinnen", zegt de 13- jarige leerlinge. Ze heeft voor Nederlands een mooi cijfer (8,5), desondanks is het niet haar favo riete vak. "Spelling vind ik wel leuk, maar de rest niet zo." Gespannen was ze wel, zeker voor het woorddictee dat uitein delijk de winnaar aan moest wij zen. Maar de i-pod is in goede handen, want ze was nog geen eigenaar van het gewilde hebbe dingetje. "Een mooi kerstcadeau tje", glundert ze. De aula stroomt inmiddels leeg. Het jubileumdictee was een groot succes. Er wordt zelfs al gefluis terd over een jaarlijks vervolg. Voor de deelnemende leerlingen mag dat gerust, want die lopen met een grote pot snoep de zaal uit. Een presentje van de jubila-* ris voor het uitbreidingsgebied van Zoo Pare Overloon vastgesteld. Hierop zijn enkele bezwaarschrif ten ingediend. Zoo Pare Overloon is nu afhankelijk van de afhande ling van de bezwaarschriften met betrekking tot het verloop en de invulling van het uitbreidingsge bied. Het tijdspad voor de ontwik keling van het uitbreidingsgebied is hierdoor ook nog niet in te vul len. Wanneer de uitbreiding van Zoo Pare Overloon doorgang vindt, kan worden gestart met het realiseren van het Cheetah Compound. Dit ruime biotoop zal volop ruimte en mogelijkheden bieden voor jachtluipaarden om hun natuurlijke gedrag te tonen. Daarnaast wordt bij het Cheetah Compound een expositiecentrum ingericht over het leven van deze bijzondere zoogdieren. Daarnaast zal twee hectare van het uitbrei dingsgebied worden ingeruimd voor de Thar: een Aziatisch step pegebied. Hier krijgen dieren als kiangs, Thargeiten, takins, sarus- kraanvogels, gazelles en yaks ruime biotopen. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS 'Sl EN MAAS Donderdag 15 december 2005 - Pagina 7 dit moment bereiden tien ïemers uit Venray, Meerlo issum zich voor op de pre itje aan de jury, die bepaalt lit jaar de Loek Nelissenprijs jtvangst mag nemen. De jury jalle genomineerde bedrijven L door op het ondernemer- en op de wijze waarop de :n intern en extern samen- in om hun ondernemersdoe- gelffe realiseren. jury die juist deze dagen zijn ik aaamheden heeft afgerond, m- at uit Jos Waals (voorzitter), Vervoort, Harry Loozen en f Clevis. De jury is niet over één nacht ijs gegaan. Alle genomi neerden hebben een bedrijfspre sentatie ingediend bij de jury op het moment dat hun nominatie bekend werd gemaakt. Vervolgens hebben juryleden de genomineerde bedrijven bezocht en tot slot hebben alle kandidaten zich persoonlijk gepresenteerd aan de jury. Bij de bekendmaking van de Loek Nelissenprijs ont vangt elke genomineerde een juryrapport met bevindingen en aanbevelingen. Daarmee is dit rapport tevens een bedrijfsadvies, waarmee de genomineerde ver der zijn voordeel kan doen. In vier minuten het bedrijf presen ten. De genomineerde onderne mers zijn druk in de weer met het voorbereiden van hun publieks- presentatie die op donderdag 5 januari in de Venrayse schouw burg plaatsvindt. Dan bepalen de Venrayse ondernemers wie dit jaar met de Rabobank Publieksprijs naar huis gaat. Deze publiekspresentatie is de laatste jaren uitgegroeid tot een evene ment waar ondernemers niet alleen hun commerciële, maar vooral ook hun creatieve kwalitei ten tonen. In vier minuten tijd maken zij aan collega-onderne mers duidelijk waar hun ondeme- merskwaliteiten zitten. Het win nen van de sympathie van de col lega's is daarbij een belangrijk aan dachtspunt. In dat opzicht is de publiekspresentatie te vergelijken met een televisiereclame. De genomineerde ondernemers moe ten in korte tijd de aandacht van het publiek trekken, zodat een positieve houding ontstaat ten opzichte van hun bedrijf. De genomineerden ervaren dit deel van de wedstrijd als een uitdaging die wel vergeleken wordt met het afleggen van een examen. Ook dit jaar blijkt weer dat alle registers worden open getrokken om daar bij goed voor de dag te komen. Zij beseffen dat een presentatie voor 500 collega-ondernemers een belangrijke reclame voor de eigen producten en diensten kan zijn. De ervaringen van afgelopen jaren hebben aangetoond dat er in Venray en Meerlo-Wanssum veel ondernemers zijn die met recht trots zijn op hun bedrijf en die daar ook met overtuiging voor uit willen komen. Tegelijk met de uitreiking van de Venrayse onder nemersprijzen is er ook de nieuw jaarsreceptie voor ondernemers. Ondernemers die er op 5 januari bij willen zijn, kunnen kaarten bestellen bij de secretariaten van de tien Venrayse ondernemersver enigingen. lileumdictee Peel en Maas valt in de smaak w Emdstraat 12, tel. 581553 Kieslijst extreem rechtse partij nog onbekend De Nederlandse Volks Unie (NVU) neemt deel aan de gemeenteraadsverkiezingen in Venray in maart 2006. Constant Kusters, de landelij ke voorzitter van de NVU, heeft de extreem rechtse partij in Venray aangemeld. "We hebben een hoop leden in Venray. Op hun verzoek doen we mee aan de verkiezingen", legt Kusters uit Momenteel is de NVU volgens de voorzitter druk bezig met het samenstellen van het regionale partijprogramma en de kieslijst. "We zijn echt van plan om in Venray een raadszetel in de wacht te slepen. Als we gekozen wor den, is dat de slagroom op de taart. Maar het aantal zetels maakt me eigenlijk niks uit. Het gaat me in eerste instantie om deelname. We willen dat de politiek'weet dat het fout gaat in Venray." Kusters wil echter niet zeggen wat er in zijn ogen allemaal mis is. "Nee, dat leest u straks wel in ons programma." De NVU wil folders gaan uitde len en ook een demonstratie op touw zetten om bekendheid te geven aan de partij en haar pro gramma. "Dat moet de klap op de vuurpijl worden", aldus Kusters. Dat burgemeester Waals niet blij is met de nieuwkomer omdat 'de partij zich in de marge van de democratie beweegt', vindt de voorzitter prima. "Want wij zijn ook niet blij met hem. Maar de kiezer heeft gelukkig het laatste woord. Het is goed als ook door de gemeente Venray een frisse wind gaat waaien." Cynisch: Ik ben overigens blij met de burge meester, Waals lijkt me een aardi ge man." LIJSTTREKKER De NVU gaat volgens Kusters ook in de steden Oss, Arnhem, Nijmegen en Apeldoorn meedoen aan de verkiezingen. "Op 1 febru- ari 2006 willen we het Venrayse verkiezingsprogramma en de kies lijst presenteren. Nee, ik wil niet zeggen wie er allemaal op de lijst komt te staan en hoeveel leden we in Venray hebben. Maar het zijn er voldoende om aan de ver kiezingen mee te doen." De commotie die ontstond na het incident tussen allochtone en autochtone jongeren in Venray op 2 april 2005 en de mislukte aanslag op de moskee, zijn vol gens hem niet de aanleiding voor de aanmelding in Venray. "Nee, daar hebben wij niks mee te maken. Het is treurig als mensen het recht in eigen hand nemen. We hadden echter voor deze inci denten al besloten om ons aan te melden." De NVU noemt zichzelf 'Neerlands extreemste partij'. Het doel van de groepering is om het volksnationalisme uit te dragen. De partij werd in 1971 opgericht en kreeg bekendheid door de deelname van Joop Glimmerveen aan de Haagse gemeenteraadsver kiezingen met de slogan 'Den Haag moet blank en veilig blij ven'. Hij kwam enkele honderden stemmen te kort voor een raads zetel en voor het gebruik van deze slogan moest Glimmerveen zes weken de cel in. Pogingen van de NVU om een raadszetel in Kerkrade, Den Haag en Arnhem te bemachtigen, liepen op niets uit: T. van den Hoek en D. De Boer uit Venray zijn de contact personen voor de Nederlandse Volks Unie in Venray. Van den Hoek is penningmeester van de Germaanse Jeugd Nederland, een aan de NVU gelieerde jongerenor ganisatie. Hij sprak samen met een aantal andere Venrayse jonge ren anderhalve maand geleden in Den Haag met minister Verdonk over de spanningen tussen allochtone en autochtone jonge ren in Venray. De Boer is nog niet zo erg lang lid van de NVU. Zij zijn door Kusters gemachtigd om de kieslijst in Venray te dienen. Aan de verkiezingen in Venray doen vier nieuwe partijen mee. Naast de NVU gaat het om de SP, inVENtief Venray en Venray Transparant. Gedeputeerde Staten hebben ingestemd met een drietal pro jecten die in het kader van Interregprogramma's zijn ingediend en waaraan Limburgse MBO-instellingen deelnemen. Voor de betreffende projecten wordt in totaal ruim 580.000 euro aan Europese middelen aange vraagd. De provincie Limburg is bereid om daarnaast 51.760 euro als cofinanciering bij te dragen. De oriëntatie van jongeren op de wereld is veel breder dan jaren geleden. Buitenlandse stages in het wetenschappelijk onderwijs en het hoger beroepsonderwijs zijn voor veel studenten al van zelfsprekend. Voor het vmbo en het mbo ligt dat anders. Ook onderwijsinstellingen in het vmbo en het mbo moeten (nog) meer oog krijgen voor de euregionale arbeidsmarkt. In dat licht geeft de provincie Limburg in haar actie programma 'de school als poort naar de arbeidsmarkt' aan, dat moet worden ingezet op buurt- taalonderwijs en stages en leerba- nen in het aangrenzende buiten land. Daarbij kunnen de mogelijkheden van financiering uit het Interreg-programma goed worden benut. Het project Euregiofit beoogt leerlingen uit Noord- en Midden- Limburg en de aangrenzende Duitse regio via stages aan weers zijden van de grens meer inzicht te laten krijgen in de verschillen de bedrijfsculturen en de bedrij ven zelf. Het gaat om ongeveer veertig jongeren in het laatste jaar van hun MBO-opleiding in de beroepsopleidende leerweg (BOL). Gilde Opleidingen is de Limburgse partner. Gestart wordt met plaatsing in de metaalbran che. Het project sluit goed aan op de initiatieven van het Stagebureau Noord- en Midden- Limburg, dat voor vmbo- en mbo- scholen in de regio verwerving van stageplekken en plaatsing van leerlingen coördineert. Met het project is een Interregbijdrage van 74.300 euro gemoeid. De Provincie Limburg draagt een bedrag van 22.290 euro bij als cofinanciering. Het project Ausbildungs- platzbörse Rhein-Maas-Nord heeft als doel om jongeren die een beroepsbegeleidende leerweg (BBL) willen volgen, te helpen aan een leerbaan in het aangren zende buurland. Ook hier neemt Gilde Opleidingen als Limburgse partner deel. Het project stelt zich ten doel om in tweeënhalf jaar ongeveer tweehonderd jonge ren te plaatsen op leerbanen aan weerszijden van de Nederlands- Duitse grens. Euregiofit en Ausbildungsplatzbörse worden uitgevoerd in de euregio rijn- maas-noord. In de Euregio Maas-Rijn is een project ingediend om via afstands onderwijs automonteurs op te lei den en bij te scholen. Daarbij wordt gebruikgemaakt van e-lear- ning. Bij dit project is Arcus College in Heerlen de Limburgse partner. Kern van dit project is het ontwikkelen van een viertal opleidingstrajecten. Deze worden ingezet in partnerschap tussen onderwijsinstellingen en de bran che. Hoewel in het universitair onderwijs de blik al sterk op het buitenland wordt gericht, kan de blik op Europa en -meer specifiek- de euregio nog wel versterkt wor den, met name bij de studenten. Een samenwerkingsverband van de universiteiten van Maastricht, Nijmegen, Düsseldorf, Duisburg- Essen, Aachen en Gent heeft de afgelopen twee jaren een zomer cursus Europa aangeboden. Men heeft geconcludeerd, dat het onderwerp Europa/Eiiregio een structurelere aanpak behoeft. Met het project is een Interregbijdrage van 243 000 euro gemoeid. Het project krijgt een bijdrage van 62.900 euro uit de cofinancie ringsmiddelen van het Ministerie van Economische Zaken en een bijdrage 10.000 euro uit de pro vinciale middelen. Met het project ESPRO II willen de betrokken universiteiten wer ken aan de opzet van een master- studie Europa. Deze Masterstudie moet in Nederland, Duitsland en België worden erkend (geaccredi teerd). Het project is ingediend voor een bijdrage uit het Interregprogramma van de Euregio Rijn-Waal. Met het pro ject is een Interregbijdrage van 122.269 euro gemoeid. De pro vincie Limburg draagt de gevraag de bijdrage van 6.500 euro als cofinanciering bij. Ook dit jaar houdt de Voedselbank Noord-Limburg weer een kerstpakketten inza- melactie voor de bezoekers van de voedselbank. Vorig jaar hebben alle bezoekers een kerstpakket mee naar huis kunnen nemen. Veel mensen krijgen een kerst pakket dat ze niet echt nodig heb ben. Zij bieden hen de gelegen heid om een daad te stellen door het pakket of een deel daarvan te schenken. Inleveren in de regio Venray kan op woensdag 21 én 28 december tussen 16.00 en 20.00 uur en op zaterdag 24 december tussen 13-00 en 16.00 uur op de Bazuinstraat 25 in Venray. Voor verdere informatie www.voedsel- banknl.nl Overigens heeft de Voedselbank in Venray, die onlangs van start is gegaan, inmid dels al een nieuw onderkomen. De garagebox aan de Bazuinstraat is verruild met het onderkomen van het Platform Lage Inkomens Venray (PLIV) aan de Mozartstraat in Venray. Van daaruit worden voortaan iedere donderdag de voedselpakketten verdeeld. Hoveniers winter voor al uw snoeiwerk "rparticulieren bedrijf vering van tuinplanten Oirlo-Vcnray i mnoek.nl wwiml Ik hou me het recht voor Ie te diskwalificeren." De land-docente zegt het als dolletje, maar de toon is li gezet. Het jubileumdictee Peel en Maas is een serieu- contest. Allicht, want de [entig leerlingen die deel- nen kunnen fraaie prijzen inen. Een i-pod voor de ehele winnaar, maar ook |eens mp3-spelers voor de Hen van de diverse klassen schooltypen. '50 Ie leerlingen krijgen tien zin- kffi voorgeschoteld, de moeilijk- - Isgraad is afhankelijk van de lijd en de opleiding die de jon- I p volgen. Vooraf is er nog een discussie tussen docen- Nederlands van het Raayland lege en de redactie van Peel en is. Is het nu B&W, of b en w, mrgemeester en wethouders, iet college van B&W? Het groe- boekje wordt tevoorschijn Paid, internet wordt geraad- :gd. Er wordt een compromis tikt. In een van de zinnen van dictee wordt uiteindelijk Jzen voor college van B en W. groene boekje biedt, zoals d, uitkomst. Het geeft meteen dat de leerlingen die middag i makkie krijgen. WO-VWO 5 en 6 maakt het te in lokaal 224. Edith Janssen t het niet meer en trekt voor de eerste zinnen worden tlezen al een gordijn van de it. Per ongeluk, overigens. Ze [f tt meteen rood. De overige lingen liggen in een deuk. Dan ji dt het menens. Peel en Maas is een nieuws- Ivoor Venray en omstreken, f u al het lokale nieuws in Cndt, maar waarin speciale s zoals een beurskoerspagi- of nieuws uit het Noord- gebied niet voorko- Onder de adverteerders ii oden zich onder andere hore- II legenheden, hypotheekad- centra, onroerendgoedmake- en andere zakenlieden die van publiciteit niet distantië- sn|1 dis f zinnen worden een voor 1*

Peel en Maas | 2005 | | pagina 7