Aanhang inVENtief groeit Bestuurder is geen •uperambtenaar" fenray Transparant gaat voor bestuurlijke veranderingen Subsidie voor Check Lasercentrum Venray j Laat u inspireren... Donderdag 15 december 2005 - Pagina 5 Sinds 1999 voor het corrigeren van uw ogen d.m.v. Refractieve Laserchirurgie. - Betrouwbaar en veilig - De behandeling is pijnloos - Lasertechnieken; PRK, LASEK en ZYOPTICS - Ook voor de plus sterktes Het Lasercentrum organiseert regelmatig Informatieavonden over de verschillende mogelijkheden van behandeling. Tijdens deze avonden komen alle aspecten van refractiechirurgie aan bod. Voor nadere informatie kan men terecht in het Laser Centrum Venray, Grotestraat 16 in Venray Telefoon 0478-581382 Q optometrie Samenwerking tussen 0 lasercentrum Drs. G. Cinque; oogarts en 1 briiien-contactienzen O. van Meurs; Optometrist. Amnesty voert actie Tijdens de Kerst-inn voert Amnesty Peel Maas actie in Schouwburg Venray. Het man nenkoor dat de organisatie op zich neemt, stelt Amnesty ruimte beschikbaar voor het inzamelen van handtekeningen. Vanwege het organiseren van een demon stratie is in Turkmenistan een man opgesloten in een psychiatri sche kliniek. Amnesty Peel Maas verzamelt tijdens de Kerst Inn op zondagmiddag 18 decem ber handtekeningen om te pleiten voor vrijlating van deze man. Ook het Vincent van Gogh Instituut wordt gevraagd actie te onderne men. Amnesty Peel Maas is een onderafdeling van Amnesty International. Amnesty Peel Maas is actief in de gemeenten Bergen, Horst, Sint Anthonis, Meerlo-Wanssum en Venray. e Kijk voor meer informatie op www.amnestypeelenmaas.nl. Voorlopige kieslijst telt achttien namen Hoe een wekelijks borrel uurtje kan uitgroeien tot een serieuze politieke groepering. De nieuwe lokale partij inVENtief werkt gestaag door aan een politiek bolwerk in Venray. De aanhang groeit en het doel is een succesvolle deelname aan de raadsverkie zingen van 7 maart 2006. Alhoewel inVENtief nog op achterstand staat bij de geves tigde orde. Het spoorboekje naar de verkie zingen wordt bij de bestaande partijen eens in de vier jaar uit de kast gehaald. Zo zijn in de afgelo pen weken al veel namen van lijst trekkers en kieslijsten naar buiten gebracht. InVENtief is nog niet zover. Afgelopen donderdag hield de partij een ledenvergadering in zaal Thielen. Het was weer een tussenstap. De tienkoppige initia tiefgroep zet voor iedereen de deur wagenwijd open. Bij de meeste politieke partijen zijn de ledenvergaderingen verboden ter rein voor ongewenste pottenkij kers. Maar inVENtief laat iedereen in de keuken kijken en schuwt ook de discussies niet. Iedereen mag meepraten. Zo was donder dagavond raadsnèstor Joost van de Vorle een van de vijfentwintig aanwezigen. Voor een buitenstaander is het aardig te volgen hoe zo'n partij vorm begint te krijgen. En hoe inVENtief op zoek is naar een aan- sprekelijke koers. Met duidelijke stellingsnames zonder te verwor den tot een protestpartij. Geen kermis op de oude begraafplaats, geen circuit De Peel en minder afhankelijkheid van bedrijvenma- kelaar Harry Maessen. Dat rolde donderdag uit de levendige dis cussies. De zes oprichters van het eerste uur groeiden als snel uit tot een elftal. En inmiddels heeft inVENtief een achterban van zo'n dertig personen. Niet iedereen wil op de verkiezingslijst staan. Voor donderdag telde de lijst der tien namen, maar het zijn er inmiddels alweer achttien. Op donderdag 5 januari stelt de ledenvergadering de volgorde van de lijst vast. In de ledenvergadering moes ten vooral enige formaliteiten geregeld worden. De vereniging is inmiddels officieel opgericht en ingeschreven bij de benodigde instanties. De contributie werd vastgesteld op 25 euro per jaar. Er is ook een voorlopig bestuur. Ben Roelofs, die geen politieke ambi ties heeft, is voorzitter. Gerard Thijssen bekleedt de functie van secretaris/penningmeester en Wil Mutsaers is vicevoorzitter. Mutsaers wordt tevens campagne leider, pr-man en woordvoerder. De bijeenkomst of) 9 november in restaurant Buitenlust was cruci aal. De initiatiefnemers presen teerden zich toen voor het eerst aan de buitenwereld. Er was veel belangstelling en ook de reacties daarna sterkten de oprichters dat inVENtief bestaansrecht heeft. De knoop werd daarna snel doorge haakt. "Er bleek voldoende draag vlak te zijn. Het was dan ook een unaniem besluit. We gaan door", zei Ben Roelofs. "Het zou geen zin hebben met enkele idealistische mensen verder te gaan als de par tij onvoldoende gedragen wordt door de gemeenschap. Dat zou alleen maar een teleurstelling opleveren." Gerard Thijssen en Cees de Vocht zijn de twee voorlopers aan het politiek front. Zij zullen de partij vertegenwoordigen bij de discussiebijeenkomsten en mani festaties die de komende tijd gehouden worden. "De komende acht, negen weken worden erg belangrijk. We moeten de mensen ervan overtuigen wat we willen. Het verkiezingsprogramma is nooit echt af', stelde Roelofs, die vorige week dinsdag voor de eer ste keer een raadsvergadering meemaakte. Op de agenda ston den de BMW-affaire en de Engelse tuin. De voorzitter van inVENtief werd er niet vrolijk van. "Het viel mij eerlijk gezegd tegen. Dat komt wellicht ook door de verwachtin gen die ik had. Inhoudelijk stel den de discussies weinig voor. En wat me vooral opviel is dat er niet of nauwelijks gedebatteerd wordt. Busser en Linskens deel den onderling wat stekeligheden uit, maar daarbij bleef het dan." CAMPAGNE InVENtief gaat er in de campag ne flink aan trekken. De partij is De provincie Limburg trekt van uit het thema 'Veilig leven in Limburg' 14.225 euro uit voor een project op het gebied van integra le veiligheid. Het gaat om het pro ject Check in de regio Venray. De gemeenten Venray, Bergen, Meerlo-Wanssum, Sevenum, Horst aan de Maas en Gennep starten regiobreed in Noordelijk Noord- Limburg een preventieve aanpak gericht op risicojongeren. Het gaat om jongeren die problemen veroorzaken op school en in de buurt en die experimenteren met drugs, waardoor het risico bestaat dat ze in criminele kringen terechtkomen. In dit project wer ken de zes gemeenten samen met scholen, politie, GGD, jeugdzorg, Halt en welzijnswerk om te berei ken dat er een gecoördineerde aanpak komt van voorlichting- en preventieacties in het primair en voortgezet onderwijs, gericht op de risicojongeren en hun ouders. Deze regiobrede aanpak borduurt verder op de ervaringen met het Check-project in de gemeente Bergen (outreachende versla vingspreventie) en de in Zuid- Limburg beproefde Schoolslag- aanpak. Via een regionaal preventieteam wordt het preven tieve aanbod van de bovenge noemde instellingen gebundeld en afgestemd op de behoeften van de scholen. Per school wordt een pakket van preventieve veilig heidsmaatregelen afgesproken. De provincie draagt 14.225 euro bij. Opruimen in de natuur Een frisse neus, rode blossen, samenwerking, veel voldoening. Dit zijn de ingrediënten van een heel speciaal project. Op donder dag 29 december organiseert Helmy Kleinlugtenbeld namelijk het ijs- beerproject 'Opruimen maakt beter' De actie begint om 10.30 uur. Het grote doel is een gezondere, schonere wereld voor mens en dier. Opruimen in de natuur betekent niet alleen werken aan de buitenwereld, maar soms vindt er ook in de innerlijke wereld een grote schoonmaak plaats. Door zoveel mogelijk mensen en vooral kinderen bij elkaar te brengen en daadwerkelijk aan de slag te gaan in de mooie Overloonse bossen, wordt daar gestalte aan gegeven. Ken jij mensen die wel eens iets voor de natuur willen doen, maar meestal geen tijd hebben? Ken je mensen die hun kinde ren het goede voorbeeld willen geven? Laat ze contact opnemen met Helmy Kleinlugtenbeld: h.kleinlugtenbeld@home.nl of 0478-641273 06-23651834. nog een onbeschreven blad. "We moeten de mensen laten weten wat wij willen", stelde Roelofs. "Wij gaan op een andere manier politiek bedrijven. We krijgen niets voor niets. Succes komt niet vanzelf aanwaaien. We moeten met aansprekende onderwerpen komen die de mensen raken." Wil Mutsaers vat de campagne kort samen. "We vertellen wat we wil len, wie we zijn en wat we willen bereiken voor Venray. InVENtief moet onderscheidend zijn. We brengen een boodschap, maar tegelijkertijd is er ook de oproep van 'Komt u maar'." Dan is het tijd om enkele poli tieke 'hot items' te bespreken. Gerard Thijssen stelt de komst van de kermis op de oude begraaf plaats ter discussie. "Het is onge past om daar kermis te vieren. Uit piëteit voor de begraafplaats. En de kathedraal van de Peel ver dient ook beter", vindt Thijssen. "De kerk had nooit die grond aan de gemeente moeten verkopen. Het gebied ligt er onverzorgd bij en de gemeente wil er nu munt uitslaan. Het moet een mooi stad spark worden met bankjes, vijvers en beelden." Huub Kroon: "De stichting Stadspark is daar al zölang mee bezig. De kermis hoort inderdaad niet bij de kerk. Die hoort eerder thuis op een industrieterrein." Jan Pluijmen vindt dat het er nu al iedere dag kermis is met zui pende en blowende jeugd. "Het is inderaad ergelijk dat die jongeren daar rondhangeren", vindt Pieter Gijsbers van jongerencentrum Dingus. "Maar al is er nog zoveel voor de jeugd te doen, je houdt altijd een groep die voor de straat kiest." InVENtief wil geen kermis op de oude begraafplaats en néémt ook duidelijk afstand van circuit De Peel. Het illegale raceci^ctiit moet op slot. Waarmee inVENtief zich onderscheidt van alle andere parijen die unaniem vóór handha ving op de huidige plek zijn; Het circuit levert de Venrayse inwo ners maar weinig plezier op;.en trekt vooral bezoekers uit óde verre regio tot over de landsgren zen, vindt de partij. Bovendien zijn er rond Merselo veel natiiür- wandeltochten, waarbij de deel nemers worden opgeschriktr'dóor de herrie en de stank van de raceauto's. "Ze moeten naar Zandvoort gaan. Daar ligt een cir cuit dat er speciaal voor gemaakt is. Daar kunnen ze racen zoveel ze willen", aldus een toehoorder. Ook de rol van Harry Maessen kwam ter sprake. De ondernemer heeft al heel wat bedrijven, voor namelijk logistieke, naar Venray gelokt. Hij kwam onlangs negatief in het nieuws met de uitgelekte én afgeketste komts van BMW. "De gemeente is zakelijk niet opgewassen tegen hem. We moe ten Maessen niet alleen zijn spel laten spelen", oordeelt Thijssen. Cees de Vocht vindt Maessen een 'goede ondernemer'. "Hij is suc cesvol en staat in de Quote top 500. Maar hij mag alléén in Venray zijn gang gaan. Geen enke le andere gemeente staat dit toe", aldus De Vocht, die wijst op de gevaren van ongewenste belan- genverweving tussen de gemeen te en Maessen. "Er moet daarom concurrentie komen. Venray moet niet afhankelijk zijn van één ondernemer. Dan komen er ook andere dan dozenschuivers of bedrijven met alleen eenvoudig werk." RENOVATIE LEIEN DAKEN BITUMINEUZE DAKEN LOOD-, ZINK-, KOPERWERKEN 0478-511094 Vfop Support dakwerken V.O.FV Stationsweg 124B .Venray-Oostrurn een wethouders vanuit de Itieke partijen, maar men- met vakkennis op con- tbasis als wethouder. Geen [imissievergaderingen er, maar tweewekelijks een svergadering. Betrok- m en specialisten tijdens vergaderingen mee laten isiëren. Het zijn drie van langrijkste verkiezings van de nieuwe Venrayse itieke partij van vader zoon Lowieke duo heeft Venray Lsparant opgericht en gaat op rt meedoen aan de gemeen- fedsverkiezingen. Toon en fcieke hopen dat de vernieu- jnde impulsen effect hebben |de Venrayse politiek en de Jeentelijke organisatie. "Het Sons niet om die ene lantaarn- lof stoeptegel, maar om een |de basis. Dan komt al het gere vanzelf', aldus Toon traan Lder en zoon die samen een itieke partij vormen. Het is voor Venray, net zoals de ichtegangen die Toon, in het jïlijks leven ondernemer, en jieke, student psychologie, ben over het reilen en zeilen Jenray. Het idee om een nieu- jgpartij op te richten ontstond jat beiden wat zaten te filosofe- [over de gang van zaken in Venray. "Je ziet dat dingen niet goed gaan of anders kunnen. Dan kun je twee dingen doen. Niets, en maar zien wat het wordt, of je moet zelf iets ondernemen. Wij hebben voor dat laatste gekozen en ons op 11 oktober aangemeld voor de verkiezingen", vertelt Toon. De deelname aan de verkiezin gen is zeker en Venray Transparant blijft de naam van de nieuwe politieke partij, een naam waarover vorige week nog enige ophef leek te ontstaan. "Wij heb ben, toen we op deze naam kwa men, die ook bij de kiesraad laten toetsen. De naam Venray Transparant was geen enkel pro bleem. Dat er een landelijke partij onder de naam Nederland Transparant is, was ons niet bekend. Wij mogen deze naam gewoon blijven voeren. Mocht Nederland Transparant het daar mee'niet eens zijn en deze kwes tie bij de Raad van State aankaar ten, dan staan wij heel sterk." POLITIEK VERANDEREN Venray Transparant heeft als doel de politiek in Venray te verr anderen. Al vier jaar kent men in de gemeentepolitiek het duale stelsel. Wethouders maken geen deel meer uit van de raadsfracties. "Wij gaan echter verder. De wet houders mogen in onze ogen ook geen deel meer uitmaken van de plaatselijke politieke partij. In onze ogen moet die persoon op een wethouderstoel zitten die daar het meest geschikt voor is. Met alle respect voor de persoon, maar wat moet iemand die bij voorbeeld jarenlang onderwijzer is geweest als wethouder van Financiën uit kunnen richten? Zet op die positie een financiële man, zet op de afdeling Ruimtelijke Ontwikkeling iemand die al jaren met dat bijltje heeft gehakt. Stel deze mensen op contractbasis aan voor een periode van vier jaar. Doen ze het goed, dan is de kans groot dat het contract met vier jaar verlengd wordt. Doen ze het niet goed, dan is het contract afgelopen en heb je niets met wachtgeldregelingen en dergelij ke te maken", vertelt Lowieke, die de lijsttrekker van de partij wordt. "Bovendien leidt dit systeem tot een ander politiek klimaat. Raadsleden hoeven hun eigen wethouders niet meer de hand boven het hoofd te houden, wet houders kunnen onafhankelijk functioneren, zijn vrij om te zeg gen wat ze willen en hoeven niet de mening van een partij te vertol ken. Bovendien gaat de ambtelij ke organisatie beter draaien als je wethouders hebt die de nodige vakkennis en ervaring in hun bagage hebben." Volgens Toon Kateman voor kom je op deze manier '90% van al het gekrakeel dat Venray de laatste jaren heeft gekend'. Daarnaast zorgt deze manier van werken in zijn ogen ook voor een impuls van de gemeenteraad. "Fracties worden kritischer. Nu worden er nog te veel pleisters op de wonden geplakt en is het een unicum wanneer een partij het vertrouwen in de eigen wethou der opzegt. En dat gebeurt eigen lijk te weinig." Vernieuwend zijn ook de gedachten over de raadscommis sies. "Die bestaan deels uit gemeenteraadslëden die gekozen zijn en deels uit leden van politie ke partijen die niet gekozen zijn. Niemand heeft zicht op de capaci teiten van deze mensen. Voor de burger is het niet duidelijk wat daar gebeurt omdat de mening van een commissie vaak als hamerstuk in de raad komt. De burger weet dan vaak niet wat er allemaal gebeurd is", aldus Lowieke Kateman. "Wat ons betreft mogen de commissies opgeheven worden, waardoor de discussie zich naar de raad ver plaatst en gevoerd wordt door mensen die daarvoor gekozen zijn. De gemeenteraad zou dan frequenter moeten vergaderen dan nu." Daarnaast moet er de mogelijkheid zijn voor belangheb benden of specialisten om met die raad mee te discussiëren over onderwerpen. "Nu mogen men sen voor de raadsvergadering iets zeggen en dat is het dan. Wanneer die mensen zich mogen mengen |rt Kersten hekelt bureaucratie en afrekencultuur fa, EN MAAS ~"wieke Kateman lijsttrekker nieuwe partij blijkt geen steek veranderd. De bevlogen spraakwaterval wist zondag in de schouwburg zijn gehoor te boeien. De Venraynaar is een bestuurder in hart en nie ren, maar hij verafschuwt de regelgeving en trage besluitvor ming. Daar loopt hij nog dagelijks tegenaan. Ruzie met de regeltjes doorkruist steevast zijn politieke pad. "Maatschappelijke proble men blijven veel te lang bestaan", trapt Kersten af. "Zo zitten we ai dertig jaar met een fileprobleem. Er is nog steeds geen oplossing in zicht." Maar ook lokaal ziet hij voorbeelden. "In Venray speelt het Dingus-dossier al zoveel jaren. Over het St. Annaterrein worden evenmin geen knopen doorge hakt. En wat te denken van het bestemmingsplan buitengebied. Daar is de gemeente al vijftien jaar mee bezig. Het is ongelooflijk, dit kan toch niet. Het komt de geloof waardigheid niet ten goede. Den Uyl zei altijd 'een verkeerd besluit is beter dan geen besluit'." De rol van de media neemt hij op de korrel. Hij neemt een ver scherping waar. "Goed nieuws is geen nieuws meer. Alleen de inci denten zijn nog interessant. De media creëren een eigen hype. En ineens vindt iedereen het een belangrijk onderwerp. De kranten willen scoren omdat de oplages teruglopen." En dan de zo verfoeide regels. "Formeel moet iedereen zich eraan houden. Maar ze zijn soms tegenstrijdig en niet altijd glashel der. Ze dragen ook niet altijd bij tot een doel en hebben onge wenste neveneffecten. Zoals bij de stankcirkels. Nederland is over- georganiseerd. De bureaucratie valt niet meer uit te leggen aan de burgers. Bedrijven worden van het kastje naar de muur gestuurd. Daar worden ondernemers hele maal gek van. We moeten een hoop regels opruimen en alles terugbrengen naar één loket." Kersten verwijt de politiek hypocratie. "Politieke partijen wil len het allemaal anders doen. Maar als een bestuurder zijn nek uitsteekt, dan wordt hij aan de hoogste boom opgeknoopt. De politici verliezen zich in details. Dat gemillimeter is vaak nog erger dan de regels zelf. Die afrekencul tuur maakt bestuurders kop schuw. Het is de dood in de pot. En wat blijft er dan over? Allemaal grijze en kleurloze boekhouders en juristen die zich tegen alle risi co's indekken. Een bestuurder mag nooit een superambtenaar worden! Besturen is ook een vak. Alhoewel er voor het beroep geen enkele gerichte vooroplei ding is. Je moet over kennis, fee ling, moed en realisme beschik ken." Raadslid Gerrit Verkoeijen wilde weten of er niet te veel macht bij de ambtenaren ligt. "Dat is een gewetensvraag", reageert Kersten. "Het ligt vooral aan de bestuurder. Als die minder sterk is, geen eigen visie heeft en door zettingsvermogen ontbeert, dan Bert Kersten: "Politieke partij en willen het allemaal anders doen. Maar als een bestuurder zijn nek uitsteekt, dan wordt hij aan de hoogste boom opge knoopt. nemen de ambtenaren het gemak kelijk over. Het is een subtiel spel. Je moet iets uitstralen en respect opbouwen, waardoor je serieus genomen wordt. Vergeet niet dat de echte deskundigheid bij de ambtenaren zit. Als bestuurder moet je ook niet alles zelf willen weten. Je moet het ook voor de ambtenaren opnemen, maar voor al geen ruzie zoeken. Want vroeg of laat vloeren ze je." De PvdA'er vindt dat er paal en perk gesteld moet worden aan het eindeloos procederen tot bij de hoogste instantie. "Daardoor kun nen heel veel ontwikkelingen erg lang worden tegengehouden. Terwijl de bezwaarmaker al die tijd geen enkel risico loopt. We krijgen hier straks van die Amerikaanse toestanden waarbij iedereen tegen iedereen proce deert. Het zou daarom goed zijn dat alleen de direct belangheb bende nog bezwaar kan maken." Bert Kersten deelde ook nog een sneer uit aan Samenwerking. "Ik zie in Venray steeds meer moties van afkeuring en wantou- wen over tafel vliegen. Het lijkt naar buiten toe dat het flink rom melt. Dat is niet goed voor het beeld van de politiek en de over heid." in de discussie, wordt de politiek een stuk interessanter." SCHnTERENDE GEMEENTE Toon en Lowieke zijn er heilig van overtuigd dat hun ideeën op lange termijn goed zijn voor Venray. "Wij zijn echter de enige partij die zo denkt. Ik zie onze standpunten tenminste niet terug bij de andere partijen. Ik denk dat zij het risico niet durven te nemen omdat ze bang zijn de grip op het college te verliezen. In onze ogen is dat echter een 'must'. Dat is goed voor de politiek, goed voor het ambtelijk apparaat en dus goed voor Venray. Want Venray is een schitterende gemeente met tal van voorzieningen, een mooie natuur, veel cultuur en prachtige evenementen. Vaak gaat het daar bij om burgerinitiatieven die de gemeente moet blijven stimule ren. Dat is in onze ogen heel belangrijk", besluit Toon Kateman. Op 14 januari zal Venray Transparant aanwezig zijn op het Schouwburgplein met een spie geltent. Tussen 15.00 en 18.00 uur kan iedereen zich bij de tent laten informeren over de plannen van Lowieke en Toon Kateman. Voor meer informatie kunt u con tact opnemen met Toon Kateman, Deumeseweg 37, 5812 PA Heide of via venraytranspa- rant@toonkateman.nl de omdat Henk Jivers was benoemd tot burgemeester van Ambt Montfort. Bert Kersten was rüim twaalf wethouder in Yenray. De bouwaf- faire in Merselo werd hem nood lottig. De gemeente verleende bewust toestemming voor woningbouw binnen de stankcir kel van een varkensbedrijf. Dat kwam de gemeente én vooral Kersten duur te staan. Het bete kende het einde van zijn wethou derschap. Hij stortte zich daarna op zijn eenmansbedrijf, waarmee hij vooral opdrachten uitvoerde in het zuiden van de provincie. Maar nu is hij weer terug aan het politieke front. Bert Kersten hzoek onze showroom: Isidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 COMFOB„f *ww.comfortabel-wonen.com wonen™^ een onderbreking van bijna tjaar pakte Kersten zijn poli- •f Geloopbaan weer op. De PvdA sop zoek naar een gedeputeer- tert Kersten liet zondag in aray weer eens van zich ren. De PvdA-gedeputeerde s op uitnodiging van menwerking Venray een a de sprekers in een poli- forum. De Venrayse politi cs en oud-economieleraar j*' 'blijft sinds oktober 2004 in -r 1 provinciehuis in casticht, waar hij als gedepu- a Kde de portefeuille Milieu, aJ iterbeheer en mrzaamheid beheert.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 5