ianta Fe speelt geen soldaatje Koester uw monument 200ste lid ANBO Venray JJsbaan vrijdagavond open euro voor voetbalschool Monaerazesentwinngste jaargang - weeK bu - aonaeraag lb aecemoer zuud L EN MAAS dend museum van Baarlo naar Overloon 7. bt 00#7 Tijdens een informatieve ken nismakingsbijeenkomst voor vijf tien nieuwe leden heeft ANBO Venray Stien Vennekens-Verhallen als tweehonderdste lid een bloe metje aangeboden. ANBO yoor 50- plussers is een bond voor senioren die niet alleen opkomt voor de belangen van senioren, maar ook werk maakt van informatie en ont spanning. Tijdens deze bijeen komst werd niet alleen het doen en laten van ANBO landelijk en plaatselijk aan de orde gesteld, maar ook alles wat met senioren te maken heeft in Venray, zoals de seniorenraad en de seniorservi ce. De afdeling Venray zit momenteel duidelijk in de lift en hoopt met carnaval haar 225ste lid te mogen ontmoeten. De 14e Bridgedrive Divinolandia heeft dit jaar 2315 euro opgeleverd voor het goede doel, een van de sociale projecten die Jacqueline Eibers leidt in Brazilië. Dit keer is gekozen voor een op te richten voetbal schooltje in een arme kinderrijke buitenwijk van Divinolandia. Een jong raadslid, Agnaldo de Fiqueiredo. heeft zich het lot aangetrokken van de kinderen, die maar halve dagen naar school gaan en daarna in verve ling rondhangen. Luim snuiven en vernielingen plegen zijn dan al snel de gevolgen. Voor 3000 kinderen heeft hij een geschikt voetbalveld gemaakt, afgetroggeld van de gemeente Divinolandia. Een bevriende boer heeft het terrein geëgaliseerd en de eerste schoenen, netten en ballen zijn al in gebruik. Agnaldo heeft het nu zo geregeld dat bij slecht gedrag op school of daarbuiten de jongelui geen voetbaltraining krijgen. Een flinke straf, want voetbal is in Brazilië een zaak van het allergrootste belang, bijna een religie. Jacqueline Eibers was blij verrast met de schenking van 2315 euro: "Er staan nog pionnen en trainingsvestjes, EHBO- artikelen, fluiten, ballen en een veldafrastering op het verlanglijstje. Met de opbrengst van de bridgedrive wordt deze aanschaf nu mogelijk gemaakt." De monumentale betekenis van de Sint Anna-inrichting is tot ver buiten Venrays grenzen bekend. In de media wordt regelmatig hoog opgegeven over de schoon heid van het park en de gebou wen. Ook Heemschut Nederland besteedde in haar bondsorgaan uitgebreid aandacht aan dit unie ke 'monument van zorg'. Monument van zorg in tweeërlei betekenis. Eerstens vanwege de zorg die hier al sinds honderd jaar gegeven wordt aan psychiatrische patiënten. Anderzijds een monu ment van zorg, vanwege de toe komstige ontwikkelingen. Binnen enkele jaren wordt de inrichting gesloten en zal dan in zijn geheel aan een projectontwikkelaar wor den verkocht. De herbestemming van terrein en gebouwen staat op gespannen voet met de wens tot behoud van dit cultureel erfgoed. 'Cultuurhistorie als inspiratiebron voor vernieuwing', zo luidt het adagium van de monumentbe schermers. Het parklandschap en de gebouwen vormen samen een harmonisch geheel, zoals boven staande foto van paviljoen Vincent Paulo laat zien. Een ensemble dat iets weg heeft van een idyllisch dorpsgezicht. Het gebouw verkeert nog steeds in zijn oorspronkelijke staat van 1907. Twee H-vormige vleugels zijn door een centraal middengedeelte met elkaar ver bonden. Vele jarenlang was Vincent Paulo de centrale opna me- en behandelafdeling van Sint Anna, waar de spraakmakende behandelingen werden gegeven zoals het permanente bad, de elektroshock en de insulinekuur. Zoals gezegd is het paviljoen nagenoeg ongewijzigd gebleven en is daarmee een gaaf voorbeeld van een gestichtspaviljoen die zo karakteristiek zijn voor de oude psychiatrische inrichtingen in ons land. Uit cultuurhistorisch oog punt daarom waardevol en van monumentale betékenis. Het is te hopen dat dit fraaie gebouw op niet al te lange termijn als 'gemeentelijk monument' wordt aangemerkt zodat het een beschermde status krijgt. Er zijn wel eens stemmen opgegaan om hier het toekomstige Venrayse museum te vestigen. Wie weet. Alleen al de omgeving leent er zich bijzonder goed voor. Wilt u reageren of wilt u een (digitale) foto ter beschikking stel len? Die kunt u sturen naar het secretariaat van Stichting Venray- Monumentaal ,p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail: venray- monumentaal@hccnet.nl schrijving ijshockeytoernooi van start aldus medeorganisator Bart van Dijk. Vorig jaar werkte de organisatie met schaatsblokken van twee uur. Dit jaar kunnen belangstellenden in principe altijd de ijsbaan op. Vanaf dat moment kunnen ze tot twee uur lang schaatsen. Tevens zal de ruimte voor aan-en uittrek ken van de schaatsen overdekt zijn. Ook dit jaar wordt er weer een ijshockeytoernooi georganiseerd. De organisatie van dit evenement is in handen van jongerenorgani satie V-Kick. "V-Kick vindt het belangrijk om activiteiten te organiseren en wij zijn dan ook blij dat V-Kick ons als organisatie een handje wil hel pen", geeft Barto Hulleman aan. Teams die nog mee willen din gen naar de Winterfestival Venray Cup kunnen zich via de website www.winterfestival.nl aanmel den. Dit kan nog tot zondagavond 18 december. De ondernemersvereniging Venray Centraal heeft dit jaar naar aanleiding van het Winterfestival 2005 een ludieke actie opgezet. "Iedereen die een entreekaart voor de ijsbaan koopt, krijgt een De ijsbaan op de Grote Markt wordt vrijdagvond geopend. 'lot' dat men na een aankoop bij een lid van Venray Centraal kan inleveren. Daarmee dingt men mee naar leuke prijzen, waaron der de hoofdprijs: een reischeque van 500 euro", geeft Janneke Ewalts namens Venray Centraal aan. Indelij k is het weer zover, laf vrijdag 16 december i er weer geschaatst wor- i op de ijsbaan van het iterfestival Venray. Het is jaar even spannend 'eest of het Winterfestival iray 2005 wel zou door- n, maar de organisatoren 'ben het toch weer voor lar gekregen. liede door het grote succes het Winterfestival Venray in 4 zijn we er volop tegenaan lan om ook voor dit jaar dit lement weer te organiseren", elt Luc Thomassen, voorzitter de stichting Winterfestival ray. Wel is er het een en er veranderd. De ijsbaan is maat hetzelfde, de opzet van gehele plein is echter wel ijzigd. is er dit jaar geen grote hore- nt meer op het plein te vin- De koek en zopie worden 'it een sfeervolle kerstkraam ocht. "Naast een kraam met fris glühwein en dergelijke is u ook nog een kraam met j sche bonbons, sieraden, 'urgers en snoep. De horeca bet plein zal dit jaar meer bij I ëstival. betrokken zijn. 1 kerststal is ook verplaatst, kerststal kwam vorig jaar in .edrang door het gebrek aan ie. Nu is er samen met kerk- ur, stichting kerststal en ons gekozen om de kerststal te sen bij de Grote Kerk. "Het el zal met groen en lichtjes en verfraaid, zodat er een J e rondgang ontstaat langs de gang bij het Upke en langs Monument van het ongebo- tod naar de Klokkenluider", felllcht heeft u ze afgelo- 0 zondag ontmoet: 55 in ilitaire kleding uitgedoste zflsnnen en vrouwen in twin- jin geallieerde voertuigen uit Tweede Wereldoorlog die lit vertrekpunt Baarlo het Noord-Limburgse kruisten met als eindbe- fiiming het logsmuseum in Overloon. tocht van 70 kilometer onder meer de adijker bossen, Geijsterse i andere groene ieden. De tocht was uitge- door Geert Kunen en Hay ssen, beiden lid van Santé een club voor militaire k Irtuigen die zijn vervaar- Ujd tussen 1939 en 1945 en lp ingezet tijdens de Tweede eldoorlog. Een vereiste van het lidmaat schap is dat je in het bezit bent van een geallieerd voertuig afkomstig uit de Tweede Wereldoorlog. De club is ontstaan in Baarlo. De meeste leden zijn afkomstig uit Noord- Limburg, maar ons verste lid woont in Aalsmeer. De vereniging wil pro beren de voertuigen in stand te houden en er mee te rijden, als herinnering aan de Tweede Wereldoorlog. Een bezoek aan het oorlogskerkhof in Margraten staat daar in het teken van, maar ook de tour van afgelopen zondag naar het Oorlogsmuseum in Overloon." De tocht van zondag is door Kunen en Janssen uitgezet. "Samen kennen we tal van mooie plekjes. We hebben heel wat rondjes gereden om een boeiende tocht uit te zetten. De tocht ging door veel groene gebieden, mede ook omdat de voertuigen daar oorspronkelijk voor gebouwd zijn. Na afloop hebben we het museum in Overloon bekeken." GEPASTE KLEDING @all-mag-inspr:"Als wij met de voertuigen op weg gaan, hebben de activiteiten altijd een link met de Tweede Wereldoorlog. Bijvoorbeeld het bezoek aan het oorlogskerkhof in Margraten, waar wij als vereniging een aantal graven hebben geadopteerd van Amerikaanse soldaten uit de 35ste divisie. Die soldaten hebben hun leven gegeven voor onze bevrij ding. Velen hebben gevochten in en nabij Venlo." Tijdens de activiteiten dragen de leden gepaste kleding. "Uit respect voor de militairen dragen we originele kleding van Amerikaanse soldaten, replicakle- ding of gewoon groene kleding. Zo kunnen mensen zien dat we HARLEY DAVIDSON Kunen is zo'n zeven jaar lid van Santa Fe en de trotse eigenaar van een Harley Davidson WLA, ont wikkeld in de jaren dertig en gebouwd vanaf 1942. "Deze Harley werd in de Tweede Wereldoorlog gebruikt om kon vooien te escorteren en berichten over te brengen. Veel zijn er ook ingezet in Rusland." Als jonge kérel sprak de motor fiets hem al aan. "Ik had toen geen geld om zo'n Harley aan te schaf fen. Later kwam deze liefde weer terug. Via de Telegraaf ben ik toen bij deze motorfiets uitgeko men. Met veel plezier verzorg ik de Harley en toer ermee met andere leden van Santa Fe, of met mijn vrouw." De tourtochten van Santa Fe 'worden doorgaans niet aangekon digd. Ook de tocht van afgelopen zondag niet. "Alleen bij activitei ten zoals bijvoorbeeld Bevrijdingsdag houden wij aange kondigde tochten waar mensen naar kunnen komen kijken. Zo is er het laatste weekend van juni bij de plassen in Roermond een eve nement waar honderden voertui gen te bewonderen zijn. Ook onze leden zullen daar staan. Grote groepen mensen met origi nele kleding en voertuigen zullen aan het evenement deelnemen. Het is beslist een bezoek waard." een eenheid zijn." 'We krijgen nog wel eens te horen dat mensen denken dat we soldaatje aan het spelen zijn. Dat is absoluut niet het geval. Er is geen wapengekletter. Wij richten ons alleen op de voertuigen waar mee mensen zich tijdens de Tweede Wereldoorlog moesten behelpen. Daar gaat onze interes se naar uit."

Peel en Maas | 2005 | | pagina 21