ieeld heilige Sint- ntonius teruggeplaatst Kunst Cultuur Kerstmarkt )e Foekepot Kerstconcert Zangers van St. Frans Golden Oldies Party in Venray Kristel Zweers in Gryphus Duitse avond in De Evenaar len maas Donderdag 15 december 2005 - Pagina 19 vulzand met daar weer onder de originele vloer. Die was helemaal stuk, zowel door het optrekkend vocht als door oorlogsschade. Met behulp van oude plavuizen in dezelfde maat is een nieuwe vloer gelegd, zoals de oude er uit zag. Al het pleisterwerk is van de muren gehaald. Daarbij bleek, dat het portaal oorspronkelijk lichtblauw was gekalkt, en de beeldtennis goudgeel. Die kleuren zullen terugkomen. De stichting vermoedde vooraf, dat de baksteenversiering in de 'Venrayse' gevel in feite een dicht gemetseld raampje was. Bij het verwijderen van de pleisterlaag bleek dat ook het geval te zijn. Ooit was het een raampje met een glasruitje, later werd het dichtge metseld. Buurtbewoner en verzor ger Jac Theuws zorgde voor een stemmig glas-in-loodvenstertje. Er is veel geld gestoken in mate rialen voor de nieuwe pleisterla gen binnen, en buiten voor de bin nenkanten van de gevels en de regenplint. De bedoeling is, dat deze goed luchtdoorlatende mor- tels er voor zorgen, dat de oude bakstenen het opgenomen vocht weer gemakkelijk kunnen kwijtra ken. Er zal in het voorjaar ook nog een extra coating aangebracht worden. Een bijzondere toevoe ging aan de kapel is, dat er een ondergrondse aansluiting is gemaakt met een lantaarnpaal. Met de medewerking van Electro van Goch, Essent en Leo Swinkels lukte dat. Een lampje zorgt nu ervoor, dat het beeldje van de hei lige Antonius van Padua verlicht wordt, zolang het licht van de lan taarn brandt. De stichting heeft honderden eigen vrijwilligersuren in het pro ject gestoken om de kosten te drukken. Het was echter meer dan een klusje; het is het grootste werk van de groep tot nu toe geworden. Dat alle moeite geleid heeft tot een goed resultaat, blijkt wel uit de talloze positieve reac ties, De buurtbewoners, de pas santen en de reizigers bij de bus halte hebben een mooi plekje gekregen om naar uit te kijken. Ondanks de eigen uren, en ondanks het feit dat menig inge schakelde ondernemer heel schappelijk was met zijn rekening, en ondanks de gift van de Tafel ronde, is het eindbedrag van de herstelrekening fors hoger uitge komen dan gepland. Van één par ticulier krijgt de stichting jaarlijks een vast bedrag voor de kapel, maar daarmee is de begroting niet sluitend te krijgen. De penning meester zit met een tekort van ongeveer 4000 euro, en dat is voor een dergelijke stichting een heel groot bedrag. Hij houdt zich aanbevolen, zowel op rekening nummer 15.39.42.878 als via het offerblok in de poort van het heili- genhuisje. Het is de bedoeling om in het voorjaar, als alle schilder werk binnen en buiten is afge rond, en de omgeving verder is aangekleed, het heiligenhuisje een dag extra in de aandacht te zetten. Hoe die Open Dag er uit zal gaan zien, kunt u tegen die tijd in dit blad lezen. Opa- en omadag In Streekmuseum De Locht in Melderslo wordt op zondag 18 december een speciale opa- en omadag gehouden. Het is de bedoeling dat kinderen met opa en oma naar het museum komen om een kerstboompje te versie ren, dat na afloop mee naar huis genomen mag worden. Een leuk karweitje in de aanloop naar Kerstmis. Het museum is in kerst sfeer ingericht met kerstverlich ting en diverse kerststalletjes. Levende kerststal Traditiegetrouw verzorgt WV/ANWB Venray een levende kerststal op de grasweide naast de St. Petrus Bandenkerk in Venray. De kerststal komt mede tot stand door de inzet en sponsoring van vele ondernemers en particulie ren uit Venray. Op zaterdag 17 december, na de avondmis (circa 20.15 uur), vindt de opening van de kerststal plaats. Deze wordt verricht door deken Smeets, onder muzikale begeleiding van Kinderkoor Bandelieren en Jeugd koor Tomorrow People. Voor de kinderen is er een kleurplatenac- tie waarmee ze kans kunnen maken op een verrassing. De kleurplaten kunnen worden inge leverd tot en met 31 december bij de WV/ANWB Venray. Ze zijn af te halen gedurende de hele perio de bij de kerststal en bij de WV/ANWB Venray. De kerststal is vanaf zaterdag 17 december tot en met donderdag 29 december elke dag te bewonderen van 9-00 uur tot 20.00 uur. Nachtmis Zaterdag 24 december is er om 22.00 uur een nachtmis in de kapel van St. Anna aan de Noord- singel in Venray. Medewerking verlenen het Collegium Vocale o.l.v. Marca Kusters die de vaste gezangen verzorgen en het Ven- rays Gregoriaans Koor o.l.v. Wim Reynders die de wisselende gezangen zingen van de kerst nacht. Verder samenzang van bekende kerstliederen. De kapel is open vanaf 21.30 uur voor eenieder die belangstelling heeft. Expositie Amba Amba, kunsthandel/atelier/lijs tenmakerij in Venray, houdt op zondag 18 december van 12.00 tot 17.00 uur een expositie, Men kan deze dag schilderijen en beelden bekijken en eventueel een aankoop doen. Verder kan men deze dag informatie verkrij gen over de wekelijkse schilders- cursus en de workshops die eige naar Jan Maessen geeft. Maessen: "We proberen Amba weer wat dichter bij de mensen te brengen en naast de expositie is er nu ook een website van de winkel, namelijk www.amba- online.com)." Amba is op dins dag, woensdag en donderdag geopend van 10.00 tot 18.00 uur, op vrijdag van 10.00 tot 20.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Op maandag en zon dag is Amba gesloten. De kunst handel is te vinden aan de Pater straat 24a. De Hazekeutel Het thema voor de kinderop tocht 2006 is kleurenfestival. Mensen groot en klein mogen zelf iets verzinnen als het maar bont en kleurrijk is. Doe mee en geef kleur aan de kinderoptocht. Over enkele weken worden er flyers uitgedeeld op de basisscholen. Hierin staat het programma van jeugdcarnavalsvereniging Haze keutel en waar en wanneer men zich kan inschrijven voor de optocht. De jeugdzitting wordt gehouden op zaterdag 28 januari vanaf 18.33 uur in de foyer van Schouwburg Venray. Het laatste concert in de serie advent- en kerstconcerten van dit jaar wordt gehouden op zondag 18 december in de Mariakapel in Holthees. Het belooft een uitbun dig kerstconcert te worden met prachtig gezongen kerstliederen, kerstliederen uit het internatio naal bekende repertoire door jeugdkoor De Zangers van St. Frans uit Venray en kamerkoor Tissonant uit Nijmegen. Het eer ste deel van het concert wordt verzorgd door het jeugdkoor, na de pauze treedt het kamerkoor op. Het concert begint om 15.30 uur. Jeugdkoor De Zangers van St. Frans is opgericht in 1959 en telt op dit moment circa 55 leden, en staat onder leiding van dirigent Wil Megens. Het koor heeft in de loop der jaren grote faam verwor ven, zowel nationaal als interna tionaal, en heeft al vele concert reizen gemaakt o.a. naar Italië, Portugal, Ierland en Duitsland. In de regio is het koor zeker ook bekend vanwege zijn medewer king aan de nachtmissen met de kerst in de Paterskerk in Venray. Het koor beschikt dan ook over een fraai repertoire aan kerstmu- ziek, en wil dat graag laten horen in de Mariakapel. Op het pro gramma staan bekende kerstliede ren als het Transeamus, Eer zij God in onze dagen, Away in a manger, Chanson Joyeuse de Noel en het Hallelujah van Handel. Na de pauze wordt het concert ver volgd met een optreden van het Vocaal Ensemble Tissonant, een kamerkoor uit Nijmegen, bestaan de uit zestien zangers en zange ressen, onder leiding van dirigent Herma Timmer. Op het repertoire staat muziek door de eeuwen heen, van op seizoenen geïnspi reerde Renaissance liederen tot volksmuziek in diverse talen. Dit jaar heeft het koor een program ma met overwegend Spaanstalige muziek van componisten als Busto en Castelnuovo-Tedesco. Wat het kerstrepertoire betreft kan de bezoeker een keur aan internationaal bekende kerstliede ren verwachten. Zo staan op het programma de kerstliederen O salich heylich Betlehem van Mes- saus, Hymne to the Virgin van Britten, Englische Gruss van Brahms en O Jesulein süss van Bacil. Kaarten zijn te bestellen bij voorverkoopadressen in Holt hees: de familie Ermers, Kapel straat 3, tel. 0478-636480 en bij de familie Wijenberg, Gildestraat 6, tel. 0478-636390. Kaarten kun nen ook besteld worden via de website van de kapel, www.mariakapel.nl, en vanaf een half uur voor aanvang van het concert aan de ingang van de kapel. Concert symfonieorkest In het Raayland College in Ven ray geeft het Symfonieorkest Hel- mond-Venray op vrijdag 16 december een concert. Op het programma staan werken van Borodin, Wagner en Dvorak. Solis te is de sopraan Maria Coölen en het geheel staat onder leiding van Stephan Pas. Het concert begint om 20.15 uur. De Steppenschets uit Midden-Azië van de 19-eeuwse Rus Alexander Borodin is een weemoedig lied dat het komen en gaan van mensen op paarden en kamelen verklankt. Borodin com poneerde in de typisch Russische stijl van een groep componisten uit Sint Petersburg die de Machti ge Vijf werden genoemd. De Hel- mondse sopraan Maria Coolen zingt de vijf Wesendonckliederen van Richard Wagner. De gedich ten van Mathilde Wesendonck zijn door romanticus Richard Wagner fijnzinnig en ingetogen getoonzet. Zoals bij Wagner gebruikelijk speelt het orkest niet zozeer een begeleiding van de zangstem als wel een eigen, zelf standige en gevoelige muziek. Zoals veel romantische muziek laten deze liederen zich gemakke lijk beluisteren omdat ze een directe emotie vertolken. Als derde en laatste werk volgt de Achtste Symfonie van Antonin Dvorak. Ook Dvorak behoorde tot een nationalistische school met een voorkeur voor frisse, spontane volksmelodieën en dansritmes. De Achtste Symfonie is een van zijn meest toegankelij ke vanwege zijn vrolijke en uit bundige karakter. Het Symfonie orkest Helmond-Venray bestaat uit vijftig amateur-musici. Het orkest is vorig jaar ontstaan uit een fusie van de Helmondse Orkestvereniging en Orkestver eniging Venray. In de Witte Hoeve in Venray wordt op zaterdag 17 december vanaf 20.00 uur een Golden Oldies Party gehouden. Er is deze avond onder meer een optreden door de Close Harmony Sixties topband van Nederland The Buf foons. Zij brengen de grootste hits van de sixties en seventies en hun eigen hits. The Buffoons werd opgericht in 1966 en traden op tot 1978. Begin negentiger jaren zijn ze opnieuw gestart met ex-leden van The Buffoons, Honest Men en Teach Inn. De band had ongeveer tien top veer tig hits als, Tommorow is another Day, Donna, My world fell down, Let is be Mee, It's the End en Ari zona. Verder is er deze avond een optreden door Crazy Cadillac, een authentieke fifties en early sixties band met een herkenbaar reper toire. Zij brengen grote hits uit die periode met veel humor. Van Fats Domino, Elvis, Chuck Berry, Bil Haley, Dion Belmonts, Darts tot Stray Cats. Speciale gast deze avond is Mike Edwards, een rock roll zanger met een repertoire van veel Nederlandstalige rock roll. Al twintig jaar betreedt Mike Edwards podia om te doen waar voor hij in de wieg is gelegd, namelijk zingen. Van rock roll tot oldies, afgewisseld met een Nederlands lied, van Peter Koele- wijn tot John Lamers. De zaal is open vanaf 19 30 uur. Kaarten reserveren kan via tel. (0478)580624, e-mail 1- linders@home.nl. en zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij Siga- renhuis Janssen in Venray en de Witte Hoeve in Venray. dat werd onmogelijk door de opstelling van de aangrenzende Hay Jeuken, die geen medewer king wenste te verlenen aan de optie om de kapel wat meer ruim te te geven. Uiteindelijk gaf de gemeenteraad groen licht voor de verplaatsing naar het nieuwe plantsoen, naar een plek tegen over de ingang van de wijk Land- weert, bij de Klaproos. In het afge lopen voorjaar was alles rond en werd er werk gemaakt van de ver plaatsing van het heiligenhuisje. De Stichting Kruisen en Kapellen zorgde voor een lijst van uit te voeren werk, en in goed overleg tussen de gemeente en de stich ting werden de taken verdeeld. Het resultaat was, dat op dinsdag 31 mei de Stationsweg bezet werd door groot materieel, waarmee de 30 ton zware kapel uiterst voor zichtig van zijn plek werd getild, op een dieplader werd geplaatst en een kort ritje maakte in de rich ting van Venray. Een uurtje later was alles voor elkaar en was dit deel van de operatie achter de rug. De stichting was nu aan de beurt om de restauratie uit te voe ren. De kapel had geen schade geleden door de yerplaatsing, maar dat betekende niet, dat zij gaaf was. Ruim 150 antieke bak stenen moesten vervangen wor den, vooral op de hoeken van de voorgevel. Het waren bijna alle maal stenen, die bij aanrijdingen gebroken waren. Het was dus echt hard nodig geweest om de kapel te verzetten. Ook laag in de zijmuren was een aantal stenen aan vervanging toe. Toen het voe- gersbedrijf een lichte mortel was aangebracht, zag het gebouwtje er al heel wat beter uit. Voor een blijvend goede afwate ring is de fundering in de bitumen gezet en werd maar liefst negen m_ grind langs de muren ver werkt. Martien Ewals uit Heide en Joop Goossens uit Venray hebben er het nodige graaf- en sjouwwerk voor verricht. Keuten-van Loon heeft de buitenboel aangeharkt en ingezaaid. Het leien dak is compleet ver vangen, een vriendendienst van Top Support. Onder de vloer van 1950 lag nat aties voor kinderen. Hoop op een betere toekomst geeft alle mensen een nieuwe stimulans om verder te gaan. Op donderdag 22 decem ber voeren de kinderen de voor stelling uit voor bewoners van Beukenrode. Op dinsdag 20 december is om 13-30 uur de generale repetitie in de Paters kerk. Daar zijn ouders en andere belangstellenden van harte bij welkom. In het Vierlingsbeekse jonge rencentrum Gryphus wordt op vrijdag 16 december een cabaret voorstelling gehouden door Kris tel Zweers. In Gryphus speelt zij haar eerste avondvullende voor stelling met de titel Tegenspraak. Tegenspraak is het theaterdebuut van Zweers. Met haar innemende persoonlijkheid doet ze denken aan 'the girl next door', maar ondanks of dankzij haar frêle per soontje schuwt ze de grove gang baarheid van alledag niet. In Tegenspraak bijt ze als een dolle hond van zich af. Zo zet ze onder andere haar tanden in de glossy's, MTV en de mode, en rekent ze voor eens en altijd af met het irri tante vrouwengezeik. Zweers is vaste comedian van de Comedy Explosion en de all female stand- up theatershow Girls Comedy Night. Daarnaast was ze vast panellid in het eerste televisiesei zoen van De Lama's. Gryphus is geopend vanaf 20'.30 uur en het optreden begint om 21.00 uur. Voor deze voorstelling zijn kaar ten te reserveren via tel. (0478)631802 of (0478)630508. Reserveren via internet is moge lijk op website www.gryphus.nl. Alweer een echte traditie is de Duitse avond geworden in café zaal de Evenaar in Venray. Duitse schlagers van nu en toen zullen op zaterdag 17 december weer te horen zijn, gezongen door eigen, lokale en buitenlandse artiesten. Vanaf de klok van 21.00 uur bar sten die Deutsche klanken los en heerst er weer een Stimmung van Heidewietska und Rosamunde. Rode draad deze avond is de Duit se band Teamwork. Zij zullen het publiek van het begin tot het einde trakteren op feestelijke muziek. De Venrayse Rex Gildo (Gert Janssen) zingt twee sets op zijn eigen wijze en zal alle fans uit Limburg wederom op de tafels weten te krijgen. Gert is vanaf de geboorte van de Duitse avond, die ooit startte in de Bonte Koe van de partij en dat is echt een uni cum. Hij heeft zich ontwikkelt als een echte kraker en daarom is hij gevraagd om een plaat op te nemen met de zeer bekende Duit se zangeres Ute Bingerdess die waarschijnlijk ook nog een optre den zal verzorgen deze avond. Verder zullen diverse andere loka le interpreten nummers zingen van schlager zangers(essen) van weleer. Denk hierbij aan num mers van o.a. Heino, Udo Jürgens, Michael Holm, Andrea Berg, Marianne Rosenberg en Peter Maf- fay. En natuurlijk is de presentatie weer in handen van niemand min der dan Wini Maffay (de broer van). De avond begint om 21.00 uur precies en de entree ist gratis. de afgelopen week is een werkzaamheden in en rond ipelletje van Antonius van aan de Stationsweg afge- Het meest tastbare deel in is de terugplaatsing van :ld van de heilige Sint-Anto- van Padua. Na Franciscus is ius van Padua de belangrijk- iciscaanse minderbroeder, :iscus was de stichter van de Antonius was de prediker en leraar. Hij trad in bij de augus- }n, maar stapte over naar de gestichte orde van de francis- :n, omdat hij liever ging mis- eren dan studeren. Hij nam de nvan Antonius aan, in navol van Antonius Abt, de grote mder en stichter van het isterleven in de vierde eeuw. iinius gebruikte zijn redenaars- de zuiverheid van de te verkondigen in Zuid-Frank- tenin Noord-Italië, in en rond 3ua„Vandaar zijn bijnaam. Flij 'vleedop 13 juni 1231. 13 Juni lok zijn naamdag. In Venray men we hem Sint Tunnis mit 't dje, om hem te onderschei- rail Antonius Abt, met het var- Naast Sint-Jozef is Antonius oige mannelijke heilige, die Kind als attribuut voert. Het staat voor zijn kerkleraar- p. De franciscanen hebben de ting van hun illustere minder- der sterk gestimuleerd, ook in iy, In al hun kerken werd de ge Antonius vereerd. De Ven- Paterskerk kent een Antoni- dkapel naast de zij-ingang, r gelegenheid is tot bidden en kaars te branden. De Antoni- iveen wordt nog altijd in ere raden. De volksdevotie kent inius vooral als patroon van iren zaken. In talloze huizen ld destijds een beeldje van i. Daar kon je terecht met een etgebedje: Heilige Antonius, e vrind, zorg dat ik mijn In die kwaliteit wordt hij in kapelletje aan de Stationsweg :erd. Al in 1992 trok de Stich- Kruisen en Kapellen van Ven bij de gemeente aan de bel. Er cn toen plannen om de Sta- isweg te reconstrueren en de :pwas bang, dat het heiligen- jc nog meer in de verdrukking zou komen. Het gebouwtje lag erg dicht langs de weg en er was vrees voor schade door het verkeer. Het eerste plan om de kapel te ver plaatsen kwam toen op tafel. De serviceclub Tafelronde Ven ray bracht 10.000 gulden bijeen voor de. restauratie. Niemand voorzag, dat het nog wel een tijdje zou duren voordat het geld uitge geven kon worden. Een groot pro bleem was, dat het gebouwtje in verhouding met het straatniveau steeds lager was komen te liggen. Toen de kapel in of kort voor 1715 werd gebouwd, was daar natuurlijk geen sprake van. Het heiligenhuisje werd opgericht op de grens van de heerlijkheden Venray en Oostrum-Spraland, langs wat toen nog een landelijke zandweg was. Het offergeld ging naar de kerk van Oostrum. Dat is allemaal lang geleden. Met de komst van de spoorweg in Oostrum werd de weg drukker; er kwam jarenlang een paarden tram voorbij om de reizigers van het station naar Venray te bren gen. De weg werd steeds ver breed en verhoogd om het groei ende verkeer aan te kunnen. Rond 1950 was de kapel al zo laag komen liggen, dat er een nieuwe vloer in werd gelegd, een halve meter hoger dan de oude. Een gevolg was, dat het regen water, en het wegspattende ver- keerswater in de zachte bakstenen van de muren en in de vloer trok. Stenen bleven nat en kregen daar door vorstschade, en het strooi- zout in dè winter deed er ook geen goed aan. Toen bij de aanleg van de wijk Antoniusveld de Anto- niusveldweg met de bijbehoren de afwateringsslootjes kwam te vervallen, werd de toestand onhoudbaar. Het verkeer en de slechte afwatering pleitten voor actie. Van meet af aan was het de vraag, of de kapel verplaatst moest worden, of dat zij op ongeveer dezelfde plek een stuk omhoog gezet zou gaan worden. Vanaf 2000 kwam er vaart in de plannen. In 2003 en 2004 leidde de kwestie tot veel opwinding. De oorspronkelijke buurt pleitte voor behoud op dezelfde plek, maar Jsisschool De Foekepot in ray is een wereldschool met leren uit alle landen van de eld. Wat er belangrijk is, is icct voor iedereen en ver- gzaamheid, Iets wat uitermate bij Kerstmis en de sfeer daar in. Centraal thema is dit jaar Hoop doet leven. Op lol komt dit in de catechese terug. De kinderen worden bet denken gezet over wat 'P voor mensen kan beteke- Hoop, die ervoor kan zorgen bet leven zelfs in moeilijke randigheden een lichtpuntje hebben. Op de Foekepot dt Kerstmis gevierd met kin- ïn en hun ouders op donder hond 22 december, Tevens is Heen kerstmarkt. Deze markt H 18.30 tot 19-30 uur. Hier den spullen verkocht die door 'eren zijn gemaakt, Er is een 'eafé en in een klas is een boe- ®arkt. De opbrengst van deze to gaat naar de Stichting Lob- Deze stichting is bezig om in 'org een hotel zodanig aan te ;n dat kinderen met kanker er 'Q met hun ouders een leuke "tie kunnen hebben. Op 23 raber gaan alle kinderen naar de Paterskerk. Daar is om 9.30 uur een kerstviering. De kinderen van groep 3 en 4 zijn druk bezig met de voorbereiding van een voor stelling, die ze dan gaan laten zien aan de kinderen van de school. De voorstelling gaat over papa Panov, die hoop geeft aan mensen in een moeilijke situatie. Daarin krijgt niet alleen het kerstverhaal een plaats, maar wordt er ook een link gelegd naar meer herkenbare situ-

Peel en Maas | 2005 | | pagina 19