'enray's Mannenkoor, enny, big band n Carpe Diem Kunst Cultuur Kerstconcert in Castenray Kinderen van de liefde OPEN DAG KUNST- EN MUZIEKWERKPLAATS VENAY J; Zondag 18 december 2005 van 13.00 tot 17.00 uur gina EEL EN MAAS Donderdag 15 december 2005 - Pagina 15 "rogramma Schouwburg Venray - Het Venray's Mannenkoor I concert met Benny Ney- JL ian, salsa met de Cubop City ig Band en Middeleeuwse muziek in de voorstelling Carpe Diem. Aan het einde ?an het jaar 2005 presenteert Ichouwburg Venray komende ïeek nog enkele muzikale jrstellingen. Het Venray's Mannenkoor ludt op vrijdag 16 december ten met Benny Neyman een [concert in Schouwburg Ven- v. Aanvang 20.00 uur. Het Ven- 's Mannenkoor bestaat 95 jaar. ruim 120 leden vormen een losmakelijk deel van het rijk :hakeerde culturele en maat- ïappelijke leven van Venray. Het mannenkoor neemt een pro- binente plaats in als het gaat om houden van festiviteiten voor eVenrayse gemeenschap. Zo is in 2001 een gratis koorscho- igscursus op gestart met als doel i jonge mannen tussen de 25 en jaar kennis te laten maken met innenkoorzang. Het was, en is steeds, een belangrijke pijler bleken om het koor te verjon- Intussen hebben namelijk liefst 28 jongemannen in de :ijd tussen de 22 en 40 jaar !h via de koorscholing aange leid en zijn daarna actief koorlid 'orden. Her aantal actieve jorleden is hiermee uitgegroeid 120. Een van de muzikale oogpunten in bijna 95 jaar Ven y's Mannenkoor, was de deelna- ie aan het KNZV concours. Het «cours dat in oktober 2002 egon en eindigde in september 503, werd voor het koor iets om ooit meer te vergeten. Het koor flg zich namelijk sinds septem- r 2003 vice- kampioen van cderland noemen. Het repertoi- bestrijkt een breed scala aan erken uit de gehele muziekge- hiedenis, op profaan en op reli- ieus gebied, van klassiek tot -3 :h modem in een veelvoud van talen. Sinds februari 2003 staat het koor onder leiding van Anton Kropiv_ek. Nu staan de mannen weer met een prachtige voorstel ling in onze schouwburg. Het Venray's Mannenkoor sluit haar 95-jarig jubileumjaar af met een bijzonder Kerstconcert. Dit jaar is de samenwerking gezocht met Benny Neyman die meteen enthousiast reageerde op dit ver zoek. Een deel van het program ma wordt door Benny Neyman, begeleid door zijn eigen band, verzorgd. Het mannenkoor gaat een aantal kerstliederen brengen en natuurlijk komt de samenwer king volledig tot zijn recht in de nummers die zij samen met Benny Neyman gaat zingen. Er zijn nog enige kaarten verkrijgbaar. CUBOP CITY BIG BAND Op dinsdag 20 december vanaf 20.00 uur is er een optreden door de Cubop City Big Band. Deze in 1995, door drummer/percussio nist Lucas van Merwijk opgerich te Salsa Big Band, is genoemd naar de New Yorkse club Cubop City. Hier traden in de jaren '40 en '50 grootheden als Charlie Parker, Dizzy Gillespie en Chano Pozo op. De Cubop City Big Band heeft inmiddels vier cd's waarop muziek te horen is van Machito (the Machito Project), Beny Moré (Moré More) en op de laatste cd Arsenio van Arsenio Rodriguez. De twintig musici uit de band zijn afkomstig uit oa Puerto Rico, Panama, Duitsland, Venezuela, USA en Nederland. Tot nu toe werkte deze Salsa Big Band samen met een respectabel aantal cory feeën uit de Latin wereld zoals Alf redo 'Chocolate' Armenteros, Edy Martinez, Armando Peraza (Carlos Santana), Luis Conte en Nelson Gonzalez (Cachao, Gloria Estefan, Paul Simon). Internationaal heeft de band grote naam opgebouwd en aanzien verworven. Dit blijkt uit onder meer de hoge noterin gen in allerlei hitlijsten van radio stations in Amerika (Miami, San Francisco, Los Angeles, New York) en Zuid Amerika. Dit jaar bestaat het orkest tien jaar. Dit feit wordt gevierd door middel van een aantal speciale projecten met bekende gasten uit de Latin wereld onder de noemer Latin Explosion! Onder deze projecten valt ook de uitgebreide concertse rie met de titel Latin Vocal Explo sion met als gasten: uit Curasao, zangeres Izaline Calister en uit Brazilië vocaliste Lilian Vieira. Voor deze voorstelling zijn nog kaarten verkrijgbaar. CARPE DIEM Carpe Diem! brengt haar voor stelling Reïncarnatus op donder dag 22 december vanaf 20.00 uur. Na de tour met deze voorstelling zal de groep Carpe Diem! verder gaan met onder de naam Reïncar natus. Hèt afgelopen seizoen heeft de splinternieuwe middel eeuwse damesrockgroep Reincar- natus haar eerste succesvolle theatertour gehad. De ontwikke ling van deze formidabele band gaat zo snel, dat er inmiddels een geheel vernieuwde voorstelüng is ontstaan uit het schier onuitputte lijke reservoir van de middel eeuwse muziek. Met deze gelijk namige voorstelling Reïncarnatus staan de dames in Schouwburg Venray op de planken. Reïncarna tus laat eeuwenoude muziek her boren worden. Ze begint haar theatershow in de Middeleeuwen, zoals gebruikelijk, met een rijk arsenaal aan oude instrumenten en meerstemmige zang. De groep waakt niet alleen over de kwali teit van de muzikale invulling, maar drukt ook een zwaar stem pel op het uiterlijk van de groep. Garant daarvoor staan de oogstre lende kostuums, het indrukwek kende kasteeldecor, het prachtige lichtplan en de dynamiek op het podium. Midden in de show vindt er echter een transformatie plaats van zowel de muziek als van de musiciennes zelf. Ze brengen de middeleeuwse muziek naar deze tijd en de verrassende geboorte van een middeleeuwse popband is daarvan het gevolg! De vijf vrouwelijke professione le musici hebben zich geheel toe gelegd op de volksmuziek uit de Middeleeuwen, zowel in de tradi tionele vorm alsook in een nieu we vorm gericht op mensen van nu. Reïncarnatus bewijst met hun theatershow dat middeleeuwse muziek helemaal in deze tijd past! Zoals het in de Middeleeuwen gebruikelijk was zijn ook de leden van Reïncarnatus multi-instrumen- talisten. Dat wil zeggen dat ze meerdere instrumenten bespelen. Dit voegt een geheel nieuwe dimensie toe tot deze voorstel ling. De middeleeuwse damesrock groep Reïncarnatus is het geestes kind van Joyce Hamers en Renate Dirix. Samen hebben zij dit con cept ontwikkeld met als doelstel ling een avondvullend program ma samen te stellen en het pubhek op een bijzondere wijze kennis te laten maken met de mid deleeuwse volksmuziek en haar geschiedenis in het algemeen. Beide oprichtsters hebben jaren lange ervaring op het gebied van muziek en theater. Als men de groep wil vergelijken met een andere groep dan komt al snel de naam Within Temptation 'naar voren. Voor deze voorstelling zijn nog kaarten verkrijgbaar. Voor meer informatie en kaart verkoop kijk op www.schouw- burgvenray.nl of neem telefo nisch contact op. De kassa is geopend op werkdagen tussen 10.00 en 15.00 uur en één uur voor aanvang van een voorstel ling. Kaarten kan men ook per e- mail reserveren op kassa@schouwburgvenray.nl. De kunstenaars van de Kunst Werk Plaats expose ren hun eigen werk, de muzikanten van de Muziek Werk Plaats laten hun muziek horen. De Kunst Werk Plaats en de Muziek Werk Plaats zijn gevestigd op het St. Annaterrein, Waranda 4, Noordsingel 39 Veray. In de Matthiaskerk in Castenray wordt op zondag 18 december een kerstconcert gehouden met de titel The magic of Christmas. De organisatie is in handen van fanfare Dorpsklank. Al ruim twin tig jaar houdt de Castenrayse trots kerstconcerten. Eerst in de kerk, vervolgens in het gemeen schapshuis en daarna weer in de kerk. Steevast leverden de plaat selijke koren een bijdrage en behalve enige wijziging in het repertoire, was het concept elk jaar hetzelfde. Een mooi en sfeer vol kerstconcert, maar verder weinig vernieuwend. Twee jaar geleden gooide fanfare Dorps klank het over een geheel andere boeg. Er werd gekozen voor een andere opzet, die door het talrij ke publiek op prijs gesteld werd. Enthousiast reageerde men op de eerste uitvoering nieuwe stijl, waarbij de rode lijn bestond uit het kerstverhaal en de spranke lende muziek de rest deed. Met name de toevoeging van instru menten als keyboard, gitaar en harp zorgde voor een geheel eigentijds effect, dat nog eens extra ondersteund werd door de uitstekende zangsolisten. Ook dit jaar heeft de organisatie weer een heel verfrissend programma in elkaar gezet. Vanaf 18.30 uur speelt een koperensemble in Dic- kens-stijl bij de entree van de kerk. Bezoekers worden door een heuse kerstman naar hun plaats begeleid en kunnen vervolgens genieten van het samenspel van keyboard en gitaar. Om drie minuten voor zeven beginnen de klokken te luiden en om klokslag zeven uur maken de dirigenten hun entree. Dan volgt een uiter mate boeiend non-stop program ma, waaraan behalve de fanfare Dorpsklank onder leiding van Geert Nellen, eveneens deelne men in een gezamenlijk optreden het Dameskoor en het Kerkelijk Zangkoor onder leiding van Joop Simons. Zij worden aan het orgel begeleid door Piet Kuijpers. De jeugdige inbreng wordt geleverd door het kinderkoor Cajeko onder leiding van Ria Maes en het leerlingenorkest onder leiding van Will Jacobs. Gasten zijn dit jaar Wouter van den Eerenbeemt, Yvonne Philipsen en Peter van de Water. Alle deelnemers staan ook dit jaar weer borg voor een sfeer volle en sprankelende uitvoering. Bijzonder is dat de muziek van het Castenrayse kerstconcert, evenals de afgelopen twee jaar, ondersteund wordt door een powerpointpresentatie. Aan het eind van het kerstconcert, krijgt elke bezoeker ook nog een atten tie. Kerst met Mallemoer Het het kerstprogramma van Literair Café Venray-regio in samenwerking met volksmuziek groep MaUemoer is inmiddels tra ditie. Op zondag 18 december kunnen liefhebbers weer genie ten van een sfeervol programma in De Witte Hoeve in Venray. Aanvang 11.30 uur. 'En vergeet den arme niet' is de titel van het programma. Mallemoer brengt weer een verscheidenheid aan liederen en melodieën ten gehore die betrekking hebben op Kerst mis, Nieuwjaar en Driekoningen. Ze vinden hun oorsprong in heel Europa, van het kerstliedje uit de Brabantse Kempen (Sint Jozef zoekt in het staüeke) tot de Oost- Europese nieuwjaarswens (in meerstemmige samenzang) Mnogaja leta. Theo Spronk schreef speciaal voor deze gele genheid bovendien het kerstver haal-met-een-knipoog Vrede op aarde! Maar niet met die van. Het muzikale deel van het programma wordt verder afgewisseld met gedichten die worden voorgedra gen door leden van het Literair Café. Op het programma staan onder meer gedichten van Alton van Duinkerken en Willem Wilm ink. Volksmuziekgroep Malle moer bestaat uit Gerard Oonk, Charles van Dommelen, Mart Hendriks, Bert Jacobs, Stan Bag- gen en Theo Spronk. Tot het ins trumentarium behoren viool, gitaar, bas, diverse fluiten, doe delzak, rietpijp, accordeon, trek- harmonica en diverse slaginstru menten. Kerstconcert De Peelklank Muziekvereniging De Peel klank uit Ysselsteyn houdt op zondag 18 december vanaf 19.30 uur een kerstconcert in gemeen schapshuis De Smelehof in Yssel steyn. Aan dit concert werken diverse onderdelen van muziek vereniging De Peelklank mee. Het concert begint met de aller jongsten, de blokfluitgroep van Wil Jacobs. Zij worden begeleid door twee jeugdige slagwerkers op klokkenspel en sleighbells. Het slagwerkgedeelte van de Peelklank is ook goed vertegen woordigd met de jeugdensem- bles Slagwerk Jes 1 enjes 2. Zij staan respectievelijk onder lei dingvan Wim Lemmens en Peter v. d. Loo uit Asten. Het slagwerk ensemble van de Peelklank dat onlangs op het concours in Noordwijkerhout nog goed was voor een eerste prijs met promo tie en het hoogste puntenaantal van het concours, doet ook mee. Zij spelen ondermeer Air van J. S. Bach, een van de werken die ook ten gehore werden gebracht in Noordwijkerhout. Gemengd Koor Vivace verleent ook haar medewerking aan dit kerstcon cert. Zij staan onder leiding van Jos Wilmer. De fanfare van de Peelklank wordt deze keer aange vuld met de leden van de jeugd- fanfare, onder leiding van Antoi- ne van Buggenum uit Maasbracht. As soüste treedt Hanneke Kuunders uit Deurne op en zij wordt daarbij begeleid door de fanfare. Kerstconcert Ons Genoegen Muziekvereniging Ons Genoe gen verzorgt op zondag 18 december haar jaarlijkse kerst concert in gemeenschapshuis De Linde in Oirlo. De ruim honderd muzikanten van Ons Genoegen hebben een gevarieerd program ma ingestudeerd. De drumband, onder leiding van instructeur Hans Simons, laat horen dat ook een drumband in kerstsfeer kan spelen. Speciaal voor dit concert is er een keyboard en basgitaar toegevoegd *waardoor de muzika le mogelijkheden vergroot wor den. Na het optreden van de drumband brengen de jongste fanfareleerlingen van Will Jacobs op blokfluit enkele traditionele kerstnummers ten gehore. Ver volgens is het de beurt aan de jeugdfanfare, ook onder leiding van Will Jacobs, die haar speciaal kerstprogramma brengt. Tenslot te is het de beurt aan de fanfare. Onder leiding van dirigent Geert Jacobs gaan zij allerlei kerstnum mers spelen, soms met swing, soms heel gevoelig en soms heel traditioneel. Aan het einde van het concert worden vier zilveren jubilarissen van de fanfare gehul digd. Dit zijn Els Cox, Will Jacobs, Helmie Janssen en Trudy Verdeuzeldonk. Tevens is de uit reiking plaats van de Frans Michels-trofee aan de fanfarele den Imke jacobs en Loes Helle gers. Zij behaalden het hoogste aantal punten van de Oirlose deelnemers op het gemeentelijk solistenconcours in het afgelo pen voorjaar. Beiden behaalden 91 punten voor hun optreden. Het programma begint om 11.00 uur en duurt tot ongeveer 13.00 uur. Kerstconcert De Herleving In de Laurentiuskerk in Vier lingsbeek wordt een uniek kerst concert gehouden op zaterdag 17 december vanaf 19-30 uur. Het concert draagt de titel A Christmas carol. Het bijzondere van dit door harmonie De Herleving opgezette concert is dat het een oud verhaal van Charles Dickens in toneel vorm samen met muziek wordt opgevoerd. Het is het verhaal over een gierige vrek, Scrooge, die aan de vooravond van het kerstfeest tijdens het tellen van z'n geld op zijn zinloze manier van leven wordt gewezen. Hij is daarvan zo onder de indruk, dat hij zijn levensinstelling radicaal veran dert. Voor deze gelegenheid is een amateurtoneelgroep geformeerd en het verhaal wordt verder gelar deerd met muziek door de gemengde zangvereniging Vondel en harmonie en slagwerkgroep De Herleving. Door de keuze van de instrumentale en vocale muziek kunnen spannende, aangrijpende, vrolijke en andere effecten in het verhaal versterkt worden. Om het publiek vanuit de zitplaatsen de gelegenheid te geven het spel en de muziek goed te kunnen volgen is er een speciaal verhoogd en ver lengd podium gecreëerd in de ver warmde kerk. Kerstconcert Vriendenkring Fanfare Vriendenkring uit Over- loon houdt op zondag 18 decem ber haar jaarlijkse kerstconcert met als thema Christmas Carol. Aan dit concert werken mee: Jan Rokyta (cymbaal), Liselotte Roky- ta (panfluit), Geert Verhallen (orgel), vrouwenkamerkoor Con trast uit Venray, Joost Broekman (cornet), rockcoverband Cold Turkey met zang van Wilbert van Perlo en Claudia Kuenen, een combo bestaande uit Robert Lem mens, Lidian de Weert en Willem van Gemert en natuurlijk fanfare Vriendenkring mee. Zij brengen een gevarieerd programma van zowel klassieke als lichte muziek en natuurlijk de nodige kerstnum mers, waaronder Nederlandse en buitenlandse liedjes. Dit alles wordt op gepaste wijze aangekon digd door Elly Verstraaten-Arts. Het kerstconcert vindt plaats vanaf 19.30 uur in de Theobaldus- kerk in Overloon. De kerk is mooi versierd en ook de speciale belichting draagt bij aan een echte kerstsfeer. Buiten de kerk wordt men al enigszins opge warmd door een ensemble bestaande uit enkele leerlingen van de fanfare, die onder leiding van Ton Keizers kerstnummers spelen. Kaartjes zijn te koop bij Kapsalon Toine, bakker Degen en Berly-Fleur. Meer informatie is verkrijgbaar via tel. (0478)641623. De kerkdeur gaat om 18.45 uur open. Kerstconcert Poco a poco Strijkersensemble Poco a poco geeft op donderdag 22 december vanaf 20.30 uur een kerstconcert in de aula van Kunstencentrum Jerusalem in Venray. Het ensem ble speelt korte werken van Abi- noni, Telemann en J.C. Bach en staat onder leiding van Sander Hendrix. Poco a poco is in 2004 ontstaan uit een groep strijkers, die maar één doel hadden: samen muziek maken. Samen met diri gent Hendrix, die als viooldocent verbonden is aan Kunstencen trum Jerusalem, wordt iedere repetitieavond een feestje. Dit enthousiasme hopen zij over te brengen op andere violisten en cellisten. De repetitie is op don derdagavond. Kerstconcert Ratatouille Zanggroep Ratatouille geeft op woensdag 21 december een kerst concert plaats in het Konings kerkje in Vierlingsbeek. De uit Sevenum afkomstige Zanggroep Ratatouille heeft een uitgebreide serie kerstnummers op haar repertoire staan. Het veertientalli- ge koor zingt voornamelijk oude Nederlandse volksliederen, maar maakt ook uitstapjes naar Enge land en Afrika. Bekende volkswijs jes worden afgewisseld met stem mige gedichten. Dirigent Jan Bosch zorgt voor de bezielende leiding van het koor. Ratatouille biedt haar publiek een aangena me avond in kerstsfeer. Kaarten reserveren kan via tel. (0478)632172. Aanvang 20.00 Kerstontbijt Vrijgezel-lig een club voor allcengaanden gaat op tweede kerstdag ontbijten in een sfeervol le omgeving. Verzamelen om 12.00 uur op de parkeerplaats van VW-stadion De Koel in Venlo. Opgeven kan tot zondag 18 december. Meer informatie is ver krijgbaar via tel. (077)4672901 of 06-23343145. Kerstconcert St. Oda In zaal 't Anker in Merselo houdt St. Oda Merselo op zater dag 17 december een kerstcon cert. De avond wordt verzorgd door IVM-ers onder leiding van Jan van Osch, Happy Sound onder leiding van Angelique Pij nenburg, Drumband St. Oda onder leiding van Henk Martens, Fanfare St. Oda onder leiding van Frank Steeghs en de Vrienden van St. Oda. Speciaal voor dit kerst concert wordt de fanfare ver sterkt door de jeugdleden uit Mer selo en Vredepeel. Aansluitend is er nog een gezellig samenzijn. Aanvang 19.30 uur. Kerst-lnn VMK Het Venray's Mannenkoor geeft op zondag 18 december voor de tiende keer een Kerst-inn in de foyer van Schouwburg Venray. De Kerst-inn is ontstaan vanuit de Kerstconcerten die in de Grote Kerk werden gehouden. Sinds 1996 wordt de Kerst-inn op initia tief van het VMK in de schouw burg gehouden. Enerzijds was het idee om de Kerst-inn een opener karakter te geven; een schouw burg is natuurlijk minder formeel dan de Grote Kerk. Daarnaast is het natuurlijk een mooie gelegen heid voor het Venray's Mannen koor én de andere muziekgroe pen om hun zangkunsten voor de Venrayse gemeenschap in een kerstsfeer ten gehore te brengen. De laatste jaren valt de Kerst-inn samen met een koopzondag. De winkels zijn open, er zijn diverse standjes en er is een ijsbaan zodat er een gezellige kerstsfeer hangt in het centrum van Venray. Het pubhek kan zich dan in de her- bergachtige entourage in de schouwburg opwarmen en genie ten van kerstmuziek. Naast diver se optredens zijn de standjes van Amnesty International en de Wereldwinkel ook weer aanwe zig. De organisatie is erin geslaagd om diverse groepen en ensembles uit de regio op te laten treden. Het muzikaal programma staat vanzelfsprekend in het teken van de Kerst. Het program ma wordt om 13.30 geopend door de Jeugdharmonie van Euterpe. Vervolgens verzorgt deken Smeets het openings woord. Daarna brengen drie koren, en wel Palet uit Overloon, kamerkoor Contrast en Venrode kerstmuziek ten gehore. Het Ven- rays mannenkoor onder leiding van dirigent Anton Kropiv_ek treedt met een afwisselend pro gramma twee keer op. As Musi- ca, de soüsten Ellen en Sanne Val kenburg uit Nederweert en Vesele uit Vierlingsbeek met Slo veense muziek geven hun eigen kersttintje aan de middag. Orkest Flavour verzorgt vanaf 16.30 uur de finale van de middag. Kortom een prachtig samengesteld pro gramma dat tot ongeveer 17.30 uur duurt. Muziek in Veltum De formatie WÏOON verzorgt op zondag 18 december een live optreden in wijkcentrum Vel tum. In de huidige samenstelling speelt WIOON vooral pop-rock, zowel Engelstalig (van Joe Coc ker tot The Doors) als Neder landstalig (Blof, de Dijk e.d.), met daarnaast ook enkele door Etan Huijs gecomponeerde eigen nummers. Iedereen is welkom. Aanvang 15.00 uur in café 't Schöpke aan de Veltumse Kleffen 62b. Kerstmarkt Overloon In de Josefschool in Overloon wordt op woensdag 21 december van 18.00 tot 20.00 uur een kerst markt gehouden. Op deze markt worden kerstwerkstukken aange boden die door de kinderen gemaakt zijn, zoals kerstkaarten, tafelverlichting en kerstversiering. Ook zijn er computers en compu teronderdelen te koop. Verder wordt er ook een goederen- en dienstenveiling. De opbrengst hiervan wordt is deels bestemd voor schoolmaterialen en verder wordt er een deel geschonken aan een goed doel. De avond wordt helemaal in kerstsfeer gebracht door de leerlingen die kerstliedjes gaan spelen en zingen en de kleuters zorgen voor een kerstmusical. Ook is er een theatervoorstelling te bewonde- Kerstmarkt Servaashof Op woensdag 21 december is er van 17.00 tot 20.00 uur een kerstmarkt in restaurant Le Tam- bourin op Servaashof in Venray. In de kerstkramen worden zelfge maakte spullen verkocht. De opbrengst zal ten goede komen van de cliënt. Ook wordt er gezorgd voor een lekker hapje en drankje tegen een kleine vergoe ding. Er wordt een demonstratie gegeven van kerstkaarten en kerststukjes maken. De muzikale omlijsting zal worden verzorgd met medewerking van het Ser- vaaskoor, het Jong Garde koor uit Oirlo en het duo Cor. Kerststalroute Bij de VW in Boxmeer is de vernieuwde en met nieuwe deel nemers uitgebreide editie van de kerststalroute Langs de kribbe verschenen. Herders in de weide, de wijzen uit het Oosten, Jozef en Maria en het kindje Jezus zijn dit jaar te bewonderen in 24 kerken, drie kapellen en een klooster in het Land van Cuijk en de kop van Noord-Limburg. Nieuwe deelne mers zijn Ledeacker, Velp, Otter- sum, Milsbeek Smakt en Venray. Bijna alle deelnemers openen op eerste en/of tweede kerstdag hun deuren. Diverse deelnemers zijn daarnaast ook op andere tijden in december en/of januari geopend. Voor de verschillende opening sboden verwijzen wij u naar de kerstkrib?ben?route. De kribben in de kerken, kapellen en het klooster, soms levensgroot, zijn een lust voor het oog: prachtige uit hout gesneden of in gips gego ten en beschilderde beelden, in fraaie gewaden gestoken al dan niet in combinatie met levende dieren opgesteld in een sfeervolle of natuurlijke omgeving. Deelne mers aan de route kunnen behal ve de kerstkribben ook de kerken zelf in ogen?schouw nemen. De kerken in het Land van Cuijk her bergen ondanks de in de Tweede Wereldoorlog opgelopen schade nog vele kunstschatten. De verering van St. Jozef in Smakt is al eeuwenoud. Pelgrims trekken sinds jaar en dag naar Smakt om uiting te geven aan hun liefde voor de Vader van Jezus en verhalen over uitzonderlijke erva ringen. Hoe dat zo gekomen is, leest u in de Kerstkribbenroute. De 15e eeuwse St.Petrus' Banden- kerk in Venray nodigt u met zijn 85 meter hoge toren en enorme beeldenschat al van verre uit voor een bezoek aan de rijkste kerk van Nederland. Boekrecensie in Peel en Maas Jess groeit op in de verwar rende jaren zestig en zeventig als de dochter van een gere specteerd literatuurdocente. Heel Boston loopt tegen de oorlog in Vietnam te hoop en tot overmaat van ramp verlaat haar vader het gezin om te gaan 'leven voor de kunst'. Jess dreigt in het voetspoor van haar ouders te belanden, ze leest poëzie en krijgt puberende vriendjes en vriendinnetjes, tot ze haar grote liefde denkt te vinden in de minnaar van haar moeder. Jess besluit radicaal een andere weg in te slaan. Ze vlucht naar een agrarische commune waar de hebzucht zou zijn uitgebannen, wordt zwanger van een illegale Rus, en keert pas op haar schre den terug wanneer de leider ver kondigt dat alle vrouwen van iedereen zullen zijn. Jess zal haar 'liefdeskind' alleen proberen op te voeden, in het huisje van haar vader. Dan ontmoet ze een man die minder hoog van de toren blaast, en komt het geluk binnen haar bereik. Marilyn French (Verenigde Sta ten, 1929) werd. bekend met romans als Ruimte voor vrouwen, Het bloedend hart, Haar moeders dochter en Onze Vader. Van haar boeken werden in Nederland meer dan een half miljoen exem plaren verkocht. Kinderen van de liefde is te koop in boekhandel Van den Munckhof, Grotestraat 68 in Ven ray. Prijs: 25 euro.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 15