Geert Mooren grossiert in muzikale successen Meerlo-Wanssum Zingende zusjes uit Blitterswijck Speculaasactie ■usie laltbureaus Stimuleringsprijs voor Van Laer Concordia musiceert in Kevelaer €18, ^kaS I IEEL EN MAAS Donderdag 15 december 2005 - Pagina 13 ijrigent landelijk actief om korpsen in problemen te helpen Dirigent Geert Mooren uit leerlo heeft onlangs voor de lerde keer met harmonie temper Unitas uit Sambeek in je hoogste divisie van de Bra- lantse bond een eerste prijs ehaald met lof. Het is de lerde keer dat Mooren met jjn muziekgezelschap de loogste prijs won. Ook met de !annonie van Someren scoort je Meerlose dirigent in de eer ste divisie de hoofdprijs. Tijdens het concours speelde iemper Unitas werken van Entor- van Amando Blanquer, het 3e jeel uit de Third Symphony van ames Barnes: For Natalie en The lolt van Dmitry Shostakovich. De litvoering ging uitstekend, en de trenge jury wist Semper Unitas net 90 punten te waarderen! En lat betekende wederom 'lof der ury'! De successtory van Geert Moor- in begint in Meerlo, waar hij in de roetsporen van vader Mart Moor en lid werd van fanfare Eendracht ileerlo. Hij studeerde aan het Bra- lants conservatorium in Tilburg, paar hij trompetles kreeg van Flo- rent van de Hauwe en in 1988 fstudeerde. Korte tijd later stu- ieerde hij af voor dirigent na een ipleiding hafa-directie bij Jan van )ssenbruggen. Tegelijk werd hij Jirigent van de toenmalige fanfare iambeek en van fanfare Moed en (ver uit Blitterswijck, fanfare Vor- itenbosch en de regionaal beken de fanfare Monte Corona Kronen- ierg, met welk gezelschap hij ook ;el successen wist te behalen. In Sambeek trof hij een muziek corps aan met vijftig leden. Mede lankzij de professionele inspan- lingen van Geert Mooren groeide iet niveau van het gezelschap en iet aantal leden Hij begon met temper Unitas onderaan de muzi- :ale ladder in de derde divisie en promoveerde keer op keer. De laatste keer werd in de eerste divi sie het hoogste resultaat gehaald. 'Dat is inderdaad vrij uniek. Sam beek kan nu spelen in de aller hoogste afdeüng: de concertafde ling. Daarin spelen alleen de aller beste muziekgezelschappen zoals Loon op Zand en Thorn", aldus Geert Mooren. Het resultaat van Sambeek is mede te danken aan een vijftien jaar geleden opgesteld beleidsplan. Daarin beschreef het muziekgezelschap en de dirigent in dit 1800 inwoners tellende Noord-Brabantse dorp wat ze wil den. JEUGDOPLEIDING "We wilden het niveau opkrik ken en een goed beleid opzetten met een eigen jeugdopleiding. Dat hebben we samen gedaan met als gevolg de goede resulta ten", vertelt de enthousiaste diri gent. Geert Mooren geeft toe dat hij dat succes mede ook te dan ken heeft aan enkele zeer goede muzikanten en solisten die de Sambeekse harmonie kent. Een daarvan is zijn echtgenote Gertie Dirigent Geert Mooren uit Meerlo in actie voor zijn succes volle harmonie Semper Unitas uit Sambeek. van den Heuvel, die de sterren van de hemel speelt met haar kla rinet en professioneel les geeft. "Niet alleen Gertie maar ook muzi kanten als Colette Ermers, Step- han Moors en Roel Verheggen hebben het conservatorium gevolgd en nemen de rest op posi tieve zin mee op sleeptouw. Aan komend talent wordt op een posi tieve wijze begeleid. Sambeek leeft voor de harmonie. Tien pro cent van de bevolking is actief bij de harmonie. Het korps telt momenteel 90 personen. Ook van de zijde van de jeugd is er veel interesse. Er zijn zelfs complete klassen van de basisschool lid van de harmonie. Dat zegt wel iets." Bij de Nederlandse solistenkam pioenschappen treft de bezoeker altijd namen van Sambeekse muzi kanten aan, en dat is geen toeval. Geert Mooren dirigeert momen teel dus twee harmonieën en doet ook veel freelance werk, zoals het muzikaal begeleiden van cd-opna- mes en workshops. Bovendien is hij landelijk actief bij de overkoe pelende organisatie van muziek gezelschappen: Unisono. Via deze landelijke organisatie zet Geert Mooren zich vooral ook in voor het professioneel begeleiden van muziekverenigingen die het moei lijk hebben of in een dip zitten. "We zijn onlangs gestart met een speciale opleiding voor coaches die deze korpsen gedurende een of twee jaar gratis begeleiden. We noemen dit project Windkracht 6. Veel fanfares en harmonieën wor stelen momenteel met hun bestaansrecht. De blaasmuziek zit hier en daar in een dip. Als je niets onderneemt, raken ze in een neerwaartse spiraal en is het einde zo in zicht. Maar door een goede professionele begeleiding kunnen veel knelpunten tijdig worden omgezet in iets positiefs. Fanfares die geen ledenaanwas meer hebben of anderszins met problemen zitten, kunnen wor den geholpen. Om opheffing te voorkomen. Het is toch een verar ming van een dorp als een muziekkorps er mee moet stop pen, om welke reden dan ook." Dirigent Geert Mooren reist wekelijks vanuit Meerlo, de plaats waar hij geboren en getogen is, naar Someren en Sambeek om de korpsen te dirigeren. Hij doet ondertussen dus ook nog veel om de blaasmuziek in ons land een dienst te bewijzen. Als het aan hem ligt, gaat dat laatste met 'Windkracht 6' gepaard omdat er hier en daar toch wel veel knel punten zijn. Maar Geert is opti mistisch. Als de professionele coaches vandaag of morgen aan de slag gaan, kan de blaasmuziek een positieve impuls krijgen. In het project Windkracht 6 zit dus genoeg muziek... Nu het sinterklaasfeest weer raorbij is, is de speculaasactie van iet Agrarisch Onderwijs Centrum lok afgesloten. In de hele regio ren op 6 december geen spe- laasbrokken meer te krijgen, weel was er verkocht. In totaal naar liefst 7560 pakken. Een isoluut record. Er kwamen ook ele giften binnen van particulie- tn en bedrijven. Zo doneerde De onde Tafel 500. Een bijko- ïend resultaat is dat Faas en Stans lit Grubbenvorst op 5 december lij de St. Nativitas enkele pakjes wamen brengen 'voor de kinde- en op Flores, waar Sinterklaas looit komt!' De opbrengst gaat laar het project van de Belgische intwikkelingswerkster M. J. Cols in (mama België) die op het Indo- lesische eiland Flores vijf kinder- ehuizen met diverse ccommodaties leidt. De totale pbrengst hangt af van de bijdra- |en van de Wilde Ganzen en het ICDO en wordt bekendgemaakt ip 12 februari. Op die dag zal inama België een bijdrage leveren aan een manifestatie in 't Gast- hoes in Horst. De manifestatie staat in het teken van de positie van het kind in de wereld. Op 13 februari neemt mama België het bedrag op het AOC in ontvangst. Van de opbrengst wordt een tim merwerkplaats gebouwd ten behoeve van het onderhoud van de kindertehuizen van mama Bel gië op Flores. De werkplaats levert ook werk aan derden en genereert daramee geld voor de tehuizen. Tevens kunnen gehan dicapte jongens in de werkplaats een vak leren. De recordop brengst is waarschijnlijk mede te danken aan het enthousiasme waarmee twee leraren van de school, die zelf het project in Flo res bezochten, de leerlingen heb ben voorgelicht, samen met leden van de St. Nativitas en natuurlijk niet te vergeten de televisieploeg van de IKON die alles op film heeft vastgelegd. (Deze film wordt door de IKON uitgezonden op eerste kerstdag vanaf 11.30 uur op Nederland 1). maatschappelijke instellingen. Halt Limburg-Noord werkt in en voor alle, 28 gemeenten in de regio's Noord- en Midden -Lim burg. Om de nieuw te vormen organisatie een goede startkans te bieden, richt de stuurgroep zich tot de gemeenten en de politie met het verzoek om de gemeente lijke bijdragen en de verwijzingen de komende jaren op de huidige niveau te continueren. De gemeenten en het regiokorps van de politie ontvangen hierover bin nenkort een brief met hierin het visiedocument. De stuurgroep streeft ernaar om de nieuwe Halt organisatie te laten starten uiter lijk 1 april 2006. Tot dat moment werken de huidige bureaus Halt op de oude voet verder. De vol gende stappen zijn de oprichting van een stichting Halt Limburg- Noord, het opstellen van een soci aal statuut voor de overgang van alle medewerkers uit de vier orga nisaties en de voorbereiding van de huisvesting. De nieuwe organi satie gaat werken vanuit een cen traal kantoor dat gevestigd wordt in Venlo en daarnaast vanuit steunpunten in Roermond, Ven- ray en Weert gaat werken onder het motto 'Regionaal geregeld, lokaal actief. PEEL EN MAAS een abonnement waard De GGZ-zorgvragers en hun naasten, verenigd in het Cliënte nadviesbureau Noord- en Midden Limburg, hebben de stimulerings prijs uitgereikt aan Harrie van Laer, accountmanager GGZ van het Zorgkantoor Noord- en Mid den Limburg (VGZ). Deze prijs, die jaarlijks door het Cliëntenad viesbureau uitgereikt wordt, is bestemd voor mensen die zich op een bijzondere wijze verdienste lijk hebben gemaakt voor GGZ- zorgvragers en hun naasten. De prijs bestaat uit een bronzen beeld, gemaakt door kunstenares Liesbeth Rutten. Het beeld sym boliseert op bijzondere wijze de omslag in de geestelijke gezond heidszorg waarin de cliënt steeds nadrukkelijker als uitgangspunt wordt genomen. Dit is noodzake- Onderwijsintegratie Op dit moment loopt bij MEE Noord en Midden Limburg in samenwerking met de provincie het project onderwijsintegratie. Hierdoor kunnen consulenten van MEE worden ingeschakeld om ouders en verzorgers van kin deren met een beperking te advi seren en ondersteunen bij indivi duele onderwijsvraagstukken. Daarbij staat de positieversterking van de ouders centraal. De onder- wijsconsulent vertegenwoordigt de kant van de onderwijsvrager. Men kan contact opnemen met MEE via tel. (077)3961515. Als men daarbij aangeeft dat de vraag betrekking heeft op onderwijs, draagt de onderwijsconsulent zorg voor een snelle afhandeling. De diensten van MEE zijn gratis. Vakantiewijzer MEE Noord en Midden Limburg beschikt sinds kort over de bro chure Vakantiewijzer en vrijetijds- gids voor mensen met autisme. Er is een inventarisatie gemaakt van geschikte vrijetijdsactiviteiten in de regio. Het aantal activiteiten is nog beperkt, maar wel groeiende. Het overzicht geeft een beeld van het huidige aanbod. In de brochu re zijn tevens de vakantiemoge lijkheden opgenomen. Ook op het gebied van vakanties ontstaat er voor mensen met autisme een grotere diversiteit. Zo kan geko zen worden uit rustige, actieve, sportieve of bijzondere vakanties. Een handig naslagwerk voor men sen met autisme die op zoek zijn naar invulling van hun vrije tijd of plannen maken voor de vakantie. De vakantiewijzer kan worden aangevraagd bij het informatie centrum van MEE Noord en Mid den Limburg via tel. (077)3961555. lijk voor een goede maatschappe lijke integratie. Cor Rutten reikte de prijs namens de regionale zorgvragers uit: "De heer Van Laer is zeer betrokken bij de zorg vragers; hij erkent hun belang en tracht vanuit de rol van het zorg kantoor de zorgvrager als uit gangspunt en klant te kiezen. Hij zoekt nadrukkelijk naar manieren om de cliënt actief te betrekken. Van Laer heeft op bijzondere wijze stimulans gegeven aan de betrokkenheid van de GGZ-cliën- tenraden bij het maken van zorg- inkoopafspraken door het zorg kantoor bij de regionale GGZ-zorgaanbieders. Dit geeft de raden een unieke mogelijkheid om invloed uit te oefenen op de gewenste zorgontwikkeling van uit zorgvragersperspectief." Voor nadere informatie kan men con tact opnemen met het Cliënte nadviesbureau NML, vragen naar J. Kusters of C. Rutten via tel. (0478)527280. Subsidie voor Check De provincie Limburg trekt vanuit het thema 'Veilig leven in Limburg' 14.225 euro uit voor een project op het gebied van integrale veiligheid. Het gaat om het project Check in de regio Venray. De gemeenten Venray, Bergen, Meerlo-Wanssum, Seven- um, Horst aan de Maas en Gen nep starten regiobreed in Noor delijk Noord-Limburg een preventieve aanpak gericht op risicojongeren. Het gaat om jon geren die problemen veroorza ken op school en in de buurt en die experimenteren met drugs, waardoor het risico bestaat dat ze in criminele kringen terechtko men. In dit project werken de zes gemeenten samen met scholen, politie, GGD, jeugdzorg, Halt en welzijnswerk om te bereiken dat er een gecoördineerde aanpak komt van voorlichting- en preven tieacties in het primair en voort gezet onderwijs, gericht op de risicojongeren en hun ouders. Deze regiobrede aanpak borduurt verder op de ervaringen met het Check-project in de gemeente Bergen (outreachende versla vingspreventie) en de in Zuid- Limburg beproefde Schoolslag- aanpak. Via een regionaal preventieteam wordt het preven tieve aanbod van de bovenge noemde instellingen gebundeld en afgestemd op de behoeften van de scholen. Per school wordt een pakket van preventieve vei ligheidsmaatregelen afgesproken. De provincie draagt 14.225 eiiro bij. handtekening: Marit en Suzanne Brugman: geen covers maar eigen nummers Wat vijf jaar geleden begon met het zingen van een num mer van Twarres bij een talen tenjacht in hun eigen dorp, heeft voorlopig zijn bekro ning gevonden in het winnen van het Anglia on Tour Song festival. De zusjes Marit (15) en Suzanne (19) Brugman uit Blitterswijck vormen een duo dat langzaam maar zeker aan de weg begint te timmeren in de muziekwereld. Opmerke lijk: zowel hun teksten als de muziek - met gitaarbegeleiding van Suzanne - zijn geheel van eigen hand. Een artiesten naam, een manager en een eigen cd hebben ze allemaal nog niet, maar wat niet is, kan natuurlijk altijd nog komen Met een moeder die pianolera res is, lag het natuurlijk voor de hand dat Marit en Suzanne Brug man iets in de muziek gingen doen. Al op jeugdige leeftijd kre gen ze pianoles van hun moeder. Suzanne bekwaamde zich vervol gens in het gitaarspelen. Inmid dels geeft ze zelf gitaarles. Eén van haar studenten: haar zus! Zangles hebben de beide zusjes nooit gehad. Toch is het nu juist met zingen waarmee ze naar bui ten treden. Hun eerste gezamen- Fanfare Concordia verzorgt op uitnodiging van Der Kreispolizei- behörde Kleve een tweetal nieuwjaarsconcerten in het 'Büh- nenhaus' in de Duitse plaats Keve- laer. De schouwburg biedt plaats aan vijfhonderd bezoekers. Concordia brengt tijdens de twee concerten een gevarieerd programma ten gehore. Naast typisch 'Duitse' stukken komen ook hedendaagse mars - en film- muziekstukken aan bod. Verder verlenen ook de Wanssumse groep Ondiep en Nard Reijnders (voorheen vaste begeleider van Herman van Veen) htm medewer king aan de concerten. Ondiep lijke optreden vond een jaar of vijf geleden plaats. Veel planning ging daar niet aan vooraf, aldus Suzan ne: "Ik had net een cd van Twar res gekregen. Samen zongen we gewoon voor de lol wat liedjes mee. Ongeveer tegelijkertijd was er hier in Blitterswijck een talen tenjacht. Voor de aardigheid besloten we mee te doen. Won der boven wonder wonnen we ook nog." Wat volgde, waren optredens op feestjes, bruiloften en - tijdens de vakanties in Zuid- Europa - op campings. Aan dit laatste hebben ze hun tot dusver re enige televisieoptreden te dan ken: RTL4 maakte opnamen van een optreden van de zusjes dié werden uitgezonden in het pro gramma Campinglife. Het duo ontstond min of meer spontaan en had in het begin nog geen vaste vorm. Suzanne zong zelfs twee jaar met een ander meisje en maakte ook nog deel uit van een bandje. Maar uiteindelijk kwamen ze toch weer bij elkaar uit. Marit: "We zitten samen op één lijn. Natuurlijk zijn we het soms niet met elkaar eens, maar het is nooit zo dat we ruzie krij gen. We voelen elkaar vrij goed aan, denk ik. Repeteren doen we wanneer het uitkomt, meestal in het weekend. Als het dan goed speelt onder begeleiding van de fanfare een tweetal eigen werken en Nard Reijnders laat als saxofo nist/ klarinettist en als zanger het publiek genieten van enkele door hem gearrangeerde populaire muziekstukken, die hij samen met de fanfare ten gehore brengt. De concerten worden gehouden op zaterdag 7 januari 2006 vanaf 20.00 uur en zondag 8 januari 2006 vanaf 17.00 uur. Kaarten voor de concerten zijn a 10 euro te koop bij Service-Cen- terStadt, Peter-Plümpe-Platz 1247623 Kevelaer (in het 'Rat- haus'), tel: 02832-122-0, e-mail: info@stadt-kevelaer.de. loopt, komt het wel eens voor dat we zomaar een hele dag bezig zijn." Waar. jeugdige beginners in de muziek meestal voor de veilige weg van covers kiezen, daar bewandelen Marit en Suzanne een andere weg. Suzanne: "Ook wij zijn begonnen met covers, onder meer van Anouk en K's Choice. Maar sinds een paar jaar schrijf ik eigen teksten en muziek. De tek sten zijn in het Engels. Dat staat een beetje verder van me weg, in het Nederlands is het me allemaal net wat te persoonlijk. Overigens is de muziek er altijd als eerste, pas daarna volgt bij stukjes en beetjes de tekst. Vervolgens gaan we samen zingen. Marit probeert er dan een tweede stem bij te vin den. We wisselen trouwens vaak van tweede stem." Tot afgelopen zomer zaten Marit en Suzanne samen op het Raayland College in Venray. Inmiddels studeert Suzanne psy chologie in Nijmegen. Op het Raayland traden ze onder meer op in de voorstelling Traay Out. Een lerares maakte hun vervolgens attent op het Anglia on Tour Songfestival, in juni van dit jaar op het Valuascollege in Venlo. Marit: "We wisten helemaal niet wat we ons daar bij voor moesten stellen. We dachten dat we gewoon een paar liedjes moesten zingen. Op het allerlaatste moment bleek ineens dat het om een songfesti val ging. Wij waren als tweede aan de beurt, maar de anderen waren allemaal zo goed dat we eigenlijk al in de pauze naar huis wilden gaan. Wel waren wij een van de weinigen met een eigen nummer, Heroes. De meeste anderen zongen covers. Britney Spears, Christina Aguilera, dat soort werk. Dat wij met eigen werk kwamen, was voor de jury blijkbaar heel belangrijk, want tot onze grote verbazing riepen ze ons uit als winnaar." De prijs voor het winnen van de wedstrijd op het Valuascollege was deelname aan de landelijke finale van het Anglia on Tour Songfestival. Die vond op 16 november in Utrecht plaats. Ook nu waren de verwachtingen niet hooggespannen, maar opnieuw kwamen de zusjes als winnaar uit de bus. Ditmaal was de beloning een lang weekend naar Chiches- ter plus een dagje Londen. In april reizen ze daarvoor af naar Zuid- Met een moeder die pianole rares is, lag het natuurlijk voor de hand dat Marit en Suzanne Brugman (r) iets in de muziek gingen doen. Engeland. Ze verheugen zich er nu al op. Suzanne: "Chichester heeft een soort kunstacademie. Op hun website ziet het er alle maal heel interessant uit. Op vrij dag hebben we daar een optre den. Hoogstwaarschijnlijk mogen we ook een nummer opnemen in de professionele studio van Chi chester College." En de verdere toekomst? De dames zien wel wat er op hen afkomt. Ze willen vooral gewoon zichzelf blijven. "Doorbreken" is absoluut geen must of iets waar ze dagelijks mee bezig zijn. Een manager is nog in geen velden of wegen te bekennen en zelf actief op zoek gaan naar mogelijkheden om op te treden, is er ook nog niet bij. Ooit eens een cd opne men zouden ze al heel leuk vin den Kerstpakket Rabobank Medewerkers en beheerders van Rabobank Venray Meerlo- Wanssum shoppen ook dit jaar weer hun eigen kerstpakket bij elkaar. In samenwerking met loka- le ondernemers vindt deze sue- cesformule nu voor de vierde i keer plaats. De foyer van de schouwburg wordt het toneel voor een kerst- 1 markt. De Rabobank heeft een i aantal lokale ondernemers gevraagd om op deze kerstmarkt een kraampje in te richten. Elk jaar worden hiervoor andere ondernemers uitgenodigd. Medewerkers kunnen hun eigen kerstpakket samenstellen met chipcards die ze aan begin van de avond ontvangen. Elke ondernemer heeft een mobiel chi papparaatje waarmee de betaling kan worden gedaan. Een kerstpak- ket op maat dus! I De aanwezige ondernemers dit j jaar zijn: September, Helderman Sport, Lifestyle/Secondo, Martin Cuypers kantoor- en boekhandel. Parfumerie Cocon, 't Kabinetje en Van de Ligt Allicht. Daarnaast kun nen de medewerkers een donatie doen aan een goed doel: dit jaar de Clinic Clowns. Toepen in Blitterswijck Het St. Antonius Abt Gilde zet op zondag 18 december weer de jaarlijkse toepwedstrijden in de plaatselijke cafés op touw. Er wordt om haan en braadworst getoept in café de Zwart van 11.30-24.00 uur en in café tante Jet van 19.00-24.00 uur. De gewon nen prijzen worden op donderdag 29 december 2005 thuisbezorgd tussen 16.00 en 18.30 uur, ook buiten Blitterswijck. Het St. Anto nius Abt Gilde rekent ook dit jaar weer op drukke en gezellig "toep- uurtjes~Er zijn zelfs als wedden schappen afgesloten wie het lang ste kan toepen en de toepmarathon van 11.30 tot 24.00 uur gaat winnen. Mensen die enke le uurtjes lekker ouderwets willen toepen met familie, vrienden en kennissen, zijn van harte welkom in Blitterwijck. Een jaarabonnement kost u slechts Ik word tot wederopzegging abonnee "an Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum. Naam: Adres: Stuur deze bon op naar Antwoordnummer 13, 5800 VB Venray (postzegel NIET nodig) Postcode Woonplaats: Tevens machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld Jr van mijn bank- of girorekening af te halen, b

Peel en Maas | 2005 | | pagina 13