Niet bij Corridor Herenmode lommissie verdeeld over sak geld' aan Synthese Lemmens voert okaal Aktief aan toek inspireerde Jos ot kunstenaarsleven KORTING 4 DAAGSE 8-9-10-12 december korting OP DE GEHELE COLLECTIE Boerengezinnen profiteren niet van lagere ozb "Gemeente leeft in jaren tachtig" Stop subsidie schouwburg" WfM V' jfe/cWPnA n TAXATIES piL EN MAAS Donderdag 8 december 2005 - Pagina 7 Vervoort (Samenwerking): "Hier word ik verdrietig van" sen 0( si nthese krijgt volgend jaar ailjoen euro subsidie voor uitvoeren van welzij ns- De activiteiten zijn grof- verdeeld in drie doelen, ichappelijk werk ,180 euro), participatie ouderen en jongeren ,928 euro) en wijk- en twerk (84.768 euro). tegenstelling tot voorheen de welzijnsinstelling veel vrijheid om het geld naar goeddunken in te zetten. In verleden was het budget ker gekoppeld aan allerlei iten. De gemeente denkt dat ïese nu flexibeler kan opere- n beter kan inspelen op vra- -anuit de samenleving. De meningen in de commissie Maatschappelijke Diensten waren sterk verdeeld. CDA, PvdA en WD konden zich wel vinden in de nieuwe opzet. Leonie Cals (WD) toonde zich blij met de ingeslagen weg. "Het is een cul tuuromslag, van repressief naar preventief." Elly van Dijck (PvdA) en Jeanne Hendrix (CDA) waren eveneens verheugd over het nieu we systeem. Ze drongen wel aan op een tijdige evaluatie. In het kamp van de lokale par tijen Samenwerking en Lokaal Aktief was de stemming heel wat bedrukter. Cor Vervoort (Samenwerking) zei er 'verdrietig' van te worden. Ton Mulders (Lokaal Aktief) veegde er zelfs de vloer mee aan. Vervoort vroeg zich af waar de gemeente het lef vandaan haalt het zo te presenteren. Het raads lid van Samenwerking miste dui delijke prestatieafspraken en ook zijn de effecten en de resultaten moeilijk meetbaar. Mulders: "De gemeente geeft een zak geld en zegt tegen Synthese 'zoek het maar uit'. De doelen zijn zeer zwak geformu leerd. Ze voegen eigenlijk niets toe. De prestatie-indicatoren moet ook veel duidelijker." Het com missielid van Lokaal Aktief hekel de de vrijheid die Synthese krijgt om budgetten van de ene naar de andere dienst over te hevelen. "Dit is een rare zaak. Ze hebben daarvoor niet eens toestemming van de gemeente nodig. Waarom voert de gemeente niet de regie", wilde Mulders weten. Wethouder Emonts (PvdA) reageerde: "Ik hoor heel verschil lende geluiden. En misschien zijn ze allemaal wel waar." Emonts vond het een goede zaak om van uit een 'paraplu' met hoofdthe ma's te werken. "Dit is het funda ment waaruit afspraken en resultaten moeten voortvloeien. Hierin moeten we in 2006 nog wel wat slagen maken." De wethouder verklaarde het belangrijk te vinden dat Synthese meer ruimte krijgt. "Zo kunnen ze het beste hun professionaliteit inzetten waar dat het het meeste effect heeft." Tijdens actie stempelkaart niet geldig Vakbekwaam personeel Prettige bediening Geldt niet voor afgeprijsde artikelen INI IVI Goede service Grotestraat 32 - Venray - Tel. 0478-586387 "Gelijke behandeling bedrijfswoningen" De Venrayse huishoudens betalen volgend jaar zo'n 23 procent minder aan lokale heffingen. Dit wordt vooral veroorzaakt door afschaffing van het bewonersdeel van de ozb (onroerendezaak belas ting). Theo Mulders (Samenwerking) hield in de commissie Middelen een plei- door voor boerengezinnen en andere bewoners van bedrijfs panden. Want zij profiteren niet en zullen in 2006 zelfs duurder uit zijn. Ook in Den Haag is dit pro bleem erkend. Het amendement De Pater-Van der Meer wil de huishoudens die in een bedrijfs pand wonen laten delen in de afschaffing van het gebruikersdeel van de ozb. Het amendement is al door de Tweede Kamer en wordt op 20 december in de Eerste Kamer behandeld. De verwach ting is dat het amendement wordt aangenomen. Toch adviseert de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) om bij de belastingtarieven voor 2006 hiermee nog géén rekening te houden. Venray houdt zich aan dit advies. Indien het amende ment een meerderheid krijgt dan gaat de ozb-vrijstelling voor woongedeelten van bedrijfspan den pas in in 2007. Voor 2006 kunnen de gemeenten kiezen of ze het wel of niet uitvoeren. Theo Mulders (Samenwerking) meldde dat het in de gemeente Venray om duizenden bedrijfs- wonningen, vooral boerderijen, gaat. "De agrarische gezinnen krij gen de korting niet.; Zij moeten zelfs twee procent méér ozb beta len." Wethouder Heidens (CDA) was het ermee eens om bedrijfswonin gen gelijk te stellen. Maar Venray zal deze gezinnen pas vrijstellen van de bewoners-ozb indien het Rijk voor volledige compensatie zorgt. "Indien deze compensatie niet komt dan zitten we met een gat van vijf tot zes ton in de begro ting." Op de vraag van Mulders ant woordde Heidens dat reparatie met terugwerkende kracht tot 1 januari 2006 altijd mogelijk is. Rein Dupont (CDA) meende dat Mulders overdreef. "Want waar zitten die duizenden huishoudens dan?". Wethouder Heidens vond ook dat het raadslid van Samenwerking 'makkelijk wilde scoren'. "Het lijkt heel leuk en het is heel makkelijk roepen om de mensen dit te gunnen. Maar het is te kort door de bocht." Van de Vorle stopt als raadslid Joost van de Vorle (74) doet definitief niet meer mee aan de raadsverkiezingen van maart 2006. De raadsnestor, die een eenmansfractie vormt, heeft dit besluit al langer gele den genomen. Toch hield hij naar buiten toe steeds de schijn op dat hij nog zou terugkomen met een lijst. "Dat deed ik om de partijen op stang te jagen. Want ze zijn bang dat ik doorga omdat ik veel stem men trek", zegt de 'stemmenko- ning' van 2002. Fractie van de Vorle behaalde vier jaar geleden na het CDA de meeste stemmen in Venray. De partij groeide naar vijf zetels en mocht als 'beloning' aanschuiven in het college. Binnen een jaar ging het fout en spatte de partij uit elkaar. Joost van de Vorle zette de vier andere raadsleden uit de partij. Het kwartet ging verder als Lokaal Aktief en bleef de coalitie met CDA en PvdA trouw. Van de Vorle keerde terug in de opposi tiebankjes, waarin hij al vanaf 1982 vertoeft. De laatste tijd was Van de Vorle vaker afwezig bij de raadsvergade ringen. Door de alsmaar toene mende slechtziendheid is het raadslid bijna niet meer in staat de raadsstukken te lezen. "Ik heb er eigenlijk niets meer te zoeken. Terwijl veel mensen juist willen dat ik doorga. Dat wordt mij steeds gevraagd. Maar het gaat niet meer. Mijn geheugen laat me ook vaker in de steek. Daarom ben ik blij als deze raadsperiode afgelopen is. Dan kan ik thuis ein delijk eens alle spullen van de eemeeiite aaan onruimen." Bezwaarschrift OJC Dingus ongegrond De besluiten die werden genomen rondom de ongere geldheden tussen autochtone en allochtone jongeren op 2 april blijven in stand, ondanks de bezwaarschriften die hier tegen door jongerencentrum Dingus en twintig jongeren werden ingediend. De burge meester van Venray heeft op advies van de commissie bezwaarschriften besloten om de bezwaarschriften onge grond, niet-ontvankelijk en gedeeltelijk ongegrond te ver klaren. De bezwaren waren gericht tegen het noodbevel, het slui tingsbevel en de weigering van de evenementenvergunning. De bur gemeester heeft bij zijn beslissin gen de adviezen van de commis sie bezwaarschriften ongewijzigd overgenomen. De bezwaren die waren ingediend door twintig jon geren én die gericht waren tegen zowel het noodbevel als het slui tingsbevel, zijn niet-ontvankelijk verklaard. De door OJC Dingus ingediende bezwaren gericht tegen het sluitingsbevel zijn onge grond verklaard. En het bezwaar schrift -gericht tegen de weigeren van een evenementenvergunning voor een Hardcore Impact Party op 7 mei 2005 - is gedeeltelijk gegrond verklaard. Reden hier voor was een procedurele fout. Dit heeft echter niet geleid tot een herroeping van het besluit, omdat 'inhoudelijk op de juiste gronden het besluit tot weigering van de evenementenvergunning is genomen', aldus de gemeente in een persbericht. Loonen (CDA): De politiek strijdt al jaren tevergeefs voor een bestuur lijk informatiesysteem op internet. Waardoor de raadsle den thuis digitaal over nota's en alle andere informatie kun nen beschikken. Onder druk van het CDA heeft het college beloofd dit vanaf 1 april 2006 mogelijk te maken. Het CDA diende in juni bij de Voorjaarsnota een motie in die raadsbreed werd ondersteund. Het CDA eist dat de nieuwe raad direct na de verkiezingen over het bestuurlijk informatiesysteem kan beschikken. Wethouder Heidens (CDA) verklaarde toen dat dit haalbaar moet zijn. Maar zo gemakkelijk blijkt het niet te gaan. Het college meldt nu dat invoering pas in 2007 moge lijk is. Om toch aan de wens van de raad tegemoet te komen, zal er een halfjaar lang een extra mede werker worden ingehuurd, kos ten 34.500 euro. Tot 2007 moet de digitale informatie bovendien handmatig worden ingevoerd. Toon Loonen (CDA) stond ver steld. "Het lijkt wel of de gemeen te nog in de jaren tachtig leeft. Ik kan me absoluut niet voorstellen dat in het huidige digitale tijdperk de informatie nog handmatig moet worden ingevoerd. Dit is heel raar en bovendien teleurstel lend", zei Loonen in de commissie Middelen. Het CDA-raadslid wil ook geen 34.500 euro uittrekken voor een extra medewerker. "Dit moet toch intern te regelen zijn. Er zijn altijd wel ambtenaren boventallig." Wethouder Heidens verklaarde dat het gemeentelijke automatise ringssysteem nog niet zover is. "Omdat we het per 1 april toch willen realiseren, moeten we iemand inhuren. Loonen geeft een te simpele voorstelling van zaken. Want het is niet mogelijk dit intern op te lossen." Lokaal Aktief: Lokaal Aktief vindt dat de schouwburg gesplitst moet worden in een theater en een gemeenschapshuis. De gemeente moet dan alleen nog subsidie uitkeren aan de gemeenschapsruimte die voor alle Venraynaren toegankelijk moet zijn. Dat opperde Tom van den Hoek (Lokaal Aktief) donderdag in de commissie Maatschappelijke Diensten. Het commissielid vindt dat de toegangsprijzen omhoog Waals wil sinterklaas vieren De vergadering van de fractie voorzitters (Seniorenconvent) was maandag al binnen 25 minu ten afgelopen. Drie van de zes (CDA, PvdA en WD) fractielei ders waren niet van de partij en lieten zich vervangen door een raadslid. Burgemeester Waals liet duide lijk merken geen zin te hebben om lang te vergaderen. Het agen dapunt over het dualisme wilde hij daarom doorschuiven naar de volgende vergadering. "Omdat drie fractievoorzitters er toch niet zijn", aldus Waals. Ike Busser (Samenwerking) was hier fel op tegen en vond dat de agenda nor maal moest worden afgewerkt. "Vanmiddag zijn alle winkels al om vijf uur gesloten", zei Waals. "En wij zitten hier te vergaderen terwijl iedereen thuis sinterklaas aan het vieren is. Ik wil snel naar huis om de traditie van de Heilige Nicolaas voort te zetten. Er zijn nu eenmaal een aantal dagen in het jaar dat het gezin op de eerste plaats komt", vond Waals. Een meerderheid legde zich bij de woorden van Waals neer. kunnen. "We moeten de voorstel lingen niet langer subsidiëren. Er zijn wel belangrijkere dingen die subsidie verdienen. Het grootste deel van de Venrayse bevolking kan toch niet naar de schouwburg toe. De kaartjes mogen best duur der worden, want de bezoekers kunnen dat goed betalen." Lokaal Aktief juicht de verbou wing van de foyer tot gemeen schapsruimte toe. "De subsidie moet gaan naar sociaal-maatschap pelijke activiteiten die laagdrem pelig en voor iedereen bereikbaar zijn. Zoals de jaarlijkse ouderen- dag", aldus Van den Hoek. Wethouder Emonts (PvdA) was het niet met Lokaal Aktief eens en deed een tegenvoorstel. 'We zou den de prijzen van de kaartjes juist moeten verlagen, zodat iedereen wél naar de schouwburg toekan." SNELLE SERVICE PROFESSIONELE VERWERKING DE VOORDELIGSTE TARIEVEN Tel. 0478-512772 Fax 0478-512768 Beek (60) is in 2005 jaar kunstenaar. Dat ij sinds eind augustus, ïeer met een expositie- nee door het hele land, en uitgave van het boek i Beek.Generositeit in f. Galerie Irok in Horst is van de plaatsen waar hij moment exposeert. De sitie werd afgelopen zon- Dfficieel geopend. zijn vroege jeugdjaren kwam an Beek vaak in Amsterdam, at een groot deel van zijn ilie daar woonde. Op een dag dhij voor een boekhandel, en :en boek van Franz Mare in alage liggen. "Ik was meteen ocht. Het was een groot met fantastische kleurenaf- Vet dingen. Toen ik het boek :n en gelezen had, wist ik r dat dit was wat ik ook wilde doen: schilderen in heldere 'en. Ik ben begonnen met beddenlakens vast te prik- o op houten frames, en daarop hilderen met olieverf tot het ds beter werd. Toen ik wat •rwas, ben ik kunstopleidin- gaan volgen in negen/Arnhem en Tilburg, al snel heeft geleid tot een •baan als leerkracht in de itzinnige vakken op SG lem, later het Raayland de bijna veertig jaar dat Jos van Beek als kunstdocent in het voortgezet onderwijs werkte, eerst fulltime en later nog alleen parttime, is hij nooit opgehouden met schilderen en exposeerde hij veelvuldig. "Ik ben sinds begin dit schooljaar als docent met pré-pen sioen gegaan. Ik merk dat er nog veel meer op mijn pad komt, ik kan nu bij wijze van spreken dag en nacht bezig zijn als professio neel kunstschilder." Hoewel Van Beek zijn werk op het Raayland College altijd erg boeiend en prettig heeft gevon den, mist hij het nog niet. "Ik denk dat dit vooral komt omdat ik me nog geen seconde verveeld heb. Zeker nu ik zo druk bezig ben met de voorbereidingen voor en het maken van schilderijen voor de exposities, heb ik simpel weg nog geen rust of tijd gehad om het te missen." HELDER KLEURGEBRUIK De expositie in Irok was een logische stap voor Van Beek. "Ik ben al langer aan Irok verbonden, dus het was voor mij vanzelfspre kend om daar .ook nu weer - in het kader van de jubileumtoumee - te exposeren. Het is een mooie, ruime, moderne galerie met een heel goede lichtinval. Ik exposeer er graag." Bijzondq- aan Irok is dat er niet alleen kunstwerken gekócht kun nen worden, maar ook gehuurd. "Op die manier kunnen mensen eerst een aantal maanden kijken of het gekozen kunstwerk ook echt is wat ze zoeken, om het daarna alsnog te kopen of terug te geven. En, ook niet onbelangrijk, ik kan het erg goed vinden met de mensen daar." Van Beek noemt zichzelf eigen lijk een expressionistisch kunste naar. "Iemand die bovenal werkt vanuit zijn gevoel. Mijn schilderij en staan bekend om het heldere kleurgebruik. Zo schilder ik over alles wat zich in het leven voor doet: mensen, doorgaans in hun sociale context, en in hun relatie tot de natuur in het algemeen. Daarom komen ook dieren veel vuldig in mijn schilderijen voor, maar die worden nooit geheel realistisch weergegeven. Ik hoop dat mensen die naar mijn schilde rijen kijken, kunnen zien wat ik bedoel, maar niet meteen, niet te gemakkelijk. Vaak probeer ik iets eerst vanzelfsprekend te laten lij ken, om het daarna toch een andere wending te geven. Op die manier wordt men gedwongen echt goed naar mijn schilderijen te kijken, en zal men steeds weer andere dingen blijven ontdekken. Zo blijft een schilderij levendig en zal het nooit gaan vervelen." In zijn werk maakt Van Beek vooral gebruik van rood, geel en blauw, de primaire kleuren dus, en de daarbij gezochte tussentin ten. De beschilderde doeken variëren in grootte van 40 bij 60 cm, tot doeken van 2 bij 2 meter. ATELIER AAN HUIS Van Beek heeft zijn atelier aari huis. "Dat vind ik echt heel erg belangrijk. Ik heb in Sint Anthonis een huis gekocht waarvan ik één helft als woning gebruik, en één helft als ateüer. Op die manier kan ik er de hele dag mee bezig zijn. Soms moet ik een schilderij even alleen laten, om later terug te komen, en te zien wat er veran derd moet worden. Ook loop ik 's avonds voor ik ga slapen altijd even mijn atelier binnen. Dan krijg ik een nieuwe kijk op de werken waar ik mee bezig ben, en breng ik nog wat correcties aan. Soms leidt dat dan weer tot enige nachtelijke werkuren, maar dat moet dan maar. Schilderen is voor mij echt een manier van leven geworden." De expositie in Irok in Horst loopt tot 31 december. De ope ningstijden zijn: dinsdag t/m vrij dag, 9 30-12.00 uur en 13.00- 17.30 uur, vrijdagavond tot 20.00 uur, zaterdag 9.30-16.00 uur. Het boek 'Jos van Beek. Generositeit in verf is tijdens de expositie ook bij Irok te koop. De verkoopprijs bedraagt 25. "Aangezien het boek slechts in een beperkte opla ge is verschenen, denk ik dat het mede voor een aantal oud-leerlin gen en oud-collega's wellicht extra interessant kan zijn om de expositie te bezoeken." inj kale partij wil coalitie met CDA en PvdA voortzetten lilder Van Beek viert dertigjarig jubileum met een reeks exposities •rrit Lemmens is de lijst- ker van Lokaal Aktief bij raadsverkiezingen van 7 25 art 2006. Tijdens de leden- jadering van afgelopen dag werd Lemmens als icI w voerder gekozen. Raadslid inrtGrebenjak staat op de lem ede plaats. •kaal Aktief mikt op vier js- De partij wil de huidige 'tie met CDA en PvdA voort- Hans Teunissen is euw beschikbaar als wethou- Teunissen volgde in januari j de opgestapte Frits Ruyten [Bij de samenstelling van de gekeken naar vernieuwing 'ntinuïteit. zo meldt het oers- bericht. Gerrit Lemmens (62) is al bijna twintig jaar raadslid. Dit worden zijn zesde verkiezingen, maar hij was nog nooit eerder lijsttrekker. Bij de vorige vijf verkiezingen stond hij telkens op de tweede plek van fractie van de Vorle ach ter lijsttrekker Joost. Lokaal Aktief is in 2003 opge richt als afsplitsing van fractie Van de Vorle. Lemmens is al vele jaren fractieleider. Eerst bij Van de Vorle en later bij Lokaal Aktief. Tiny Grebenjak is opgeklom men van de vijfde naar de tweede plaats. Ze kwam in 2002 voor het eerst in de raad. Tom van den Hoek staat op de derde plek. Hij is al lanee tijd commissielid en viel vier jaar geleden net buiten de boot. Van den Hoek was toen zesde op de lijst. Geert Craenmehr is een nieuw komer op vier. Hij woont in Ysselsteyn en is lid van de dorps raad. Craenmehr is sinds twee jaar lid van de commissie Stedelijk Beheer. Richard de la Roy moet genoe gen nemen met de vijfde plaats. De la Roy zit al elf jaar in de raad en stond de vorige keer één plaats hoger. Leo Everaerts is op zes ook een nieuweling. Hij heeft sinds kort zitting in de commissie Maatschappelijke Diensten. Raadslid Victorine Derks is terug te vinden op de zevende plaats. Zij wil na twaalf jaar niet meer terugkeren in de raad om plaats te maken voor vers bloed. Op acht, negen en tien staan respectievelijk de commissiele den Mart Kessels, Hennie Olde Daalhuis en Theo Olde Daalhuis. De lijst, die voorlopig tien namen telt, zal later nog worden uitge breid. Kieslijst Lokaal Aktief 1Gerrit Lemmens 2. Tiny Grebenjak 3. Tom van den Hoek 4. Geert Craenmehr 5. Richard de la Roy 6. Leo Everaerts 7. Victorine Derks 8. Mart Kessels 9. Hennie Olde Daalhuis 10. Theo Olde Daalhuis

Peel en Maas | 2005 | | pagina 7