oedselbank helpt minima Jarmonie Euterpe (e dupe van driehoeksruil? BM W-af faire loopt met sisser af Politieke steun voor onderhoud De Wis PvdA hekelt overstap Leenders Gunhoek.„i u inspireren... De Hoveniers Winter! Sterretje in uw autoruit? kjewel, tot volgende Opgetogen verlaat een van minima, die vorige week dag een voedselpakket n afhalen, de garage van ning aan de Bazuinstraat in irayse wijk Brukske. Alle i zijn die middag hetzelfde, ïel dankbaarheid. De drie fnemers glunderen telkens w als ze een pakket met groenten, vlees, brood, :nsappen en een pak koffie i afgeven. De mensen wor- eerste middag zelfs op een kopje koffie heerlijk stuk taart. Een doet zich tegoed aan de ander bedankt vriende- heel beslist. Uit gêne "Die hebben we gekre- Henk van Soest van de in Venlo. Een mooie zegt Lydi Goedee, met Hetty de Rümph van Egmond de len maas Pa9r ~7tnonie overvallen door huuropzegging gemeente atiefnemers hopen op steun bedrijfsleven Wat is er aan de hand? Basisschool De Hommel maakt een sterke groei door. De prote stants-christelijke basisschool heeft recht op vijf nieuwe lokalen aan de Oostsingel. Eerst zou er nieuwbouw komen. Maar dit besluit is uitgesteld omdat er op deze locatie allerlei andere ont wikkelingen zijn. De Oostsingel wordt verlegd, er komt een roton de op het kruispunt met de Henri Dunantstraat, Servaashof gaat uit breiden, er komt woningbouw op het terrein van de biologische school en enkele verenigingen in de nabijheid moeten verkassen omdat ze in de knel komen. Zo heeft de Volksuniversiteit al een nieuw onderkomen gevonden. De Peelspeurders is de volgende vertrekker. De leiding van de scouting wil graag een andere locatie die dichterbij een bosge bied ligt. Het oog is gevallen op de Pèrdstal in Vlakwater. Dit is het huidige onderkomen van Euterpe. De harmonie wil op haar beurt ook graag verkassen omdat de Pèrdstal te klein is en niet meer voldoet. Eurterpe ziet een verhuizing naar het nieuwe multi functioneel centrum wel zitten. Maar dit is nog toekomstmuziek. De opening is op zijn vroegst in 2009. Volgende maand wordt de uitkomst van het haarbaarheids- onderzoek bekend. De Hommel wacht al jarenlang op uitbreiding en kan niet langer wachten. De gemeente heeft toe gezegd dat de vijf nieuwe lokalen met ingang van het schooljaar 2006/07 klaar zijn. Als de scou ting vertrokken is dan kan de ver bouwing van clubgebouw 't Peppelshuus beginnen. Hierin komen de vijf leslokalen, wat goedkoper is dan nieuwbouw. Van het geld dat daardoor bespaard wordt, kan de Pèrdstal verbouwd worden naar de wen sen van de scouting. Tot zover is er weinig aan de hand. De gemeente heeft intussen de huur opgezegd van de Pèrdstal. Euterpe moet op zoek naar tijde lijke huisvesting. Het bestuur van de harmonie is hier niet over te spreken. De gemeente verklaart dat Euterpe hiermee heeft inge stemd. Raadslid Vervoort maakte donderdag duidelijk dat hiervan geen sprake is. "Het beeld dat de gemeente oproept is in strijd met de waarheid. Dit is een kwalijke zaak", zei hij. "Euterpe is helemaal niet akkoord gegaan met tijdelijke huisvesting. Er is ook geen enkel overleg geweest. De harmonie heeft alleen aangegeven dat ze wil meedenken. Meer niet." Cor Vervoort wijst op de gevol gen als het multifunctioneel cen trum niet doorgaat. "Dit heeft ver strekkende consequenties voor Euterpe. De harmonie komt dan op straat te staan." Marius Emons (PvdA) rekende voor dat de verbouwing van 't Peppelshuus al in februari moet starten. "Want de verbouwing voor de Hommel duurt-een half jaar. In augustus moet het school gebouw klaar zijn. Dus de Peelspeurders moeten over twee maanden al weg zijn. Het dreigt allemaal in het honderd te lopen als ook nog het multifunctioneel centrum er niet komt." Jeanne Hendrix (CDA) is er evenmin gerust op. "Dan hebben we inder daad een gigantischprobleem." Wethouder Emonts verklaarde vooruitlopend op het onderzoek de 'indruk te hebben dat het muti- functioneel centrum goed haal baar is'. "Zo niet, dan moeten we een andere oplossing bedenken. De verenigingen zijn trouwens zelf verantwoordelijk voor hun huisvesting. Voor Euterpe is geke ken naar de schouwburg van St. Anna." Volgens Emonts is het opzeg gen van de huur van Euterpe 'slechts een formaliteit'. "We zijn in overleg met alle partijen en we zijn serieus op zoek naar tijdelijke huisvesting. Ook de onrust over de huuropzegging is met Euterpe opgelost" verklaarde Emonts. Cor Vervoort sprak de wethouder tegen. "Hij heeft Euterpe nog heel wat uit te leggen." iek onze showroom: fJ_ seweg 33, Venray-Heide I T 0478 533000 COMFORTABEL ixomfortabel-wonen.com wonen<k?»/m* Venray, werden minima benaderd die in aanmerking konden komen voor een voedselpakket. "Daar zijn landelijke richtlijnen voor", aldus Van Egmond, "Alleenstaanden die per maand 150 euro te besteden hebben, en echtparen met 200 euro in de maand, komen in aanmerking. Voor ieder kind komt daar nog eens 25 euro bij." Van Egmond ondervindt als medewerker van de Cliëntenraad de schrijnende nood bij de minima. "Families moeten met 150 euro per maand rondkomen. Eten, drinken, maar ook kleding kopen. Dat is heel erg. Ik vind het knap dat mensen dat nog kunnen." Lydi, Hetty en Henk hebben ook persoonlijke redenen om de Voedselbank in Venray tot een succes te maken. "Privé hebben we alledrie heel moeilijke tijden gekend. Dat is voor ons een extra motivatie om iets voor de minima te betekenen. Het is voor ons ook meer dan dat mensen hier een pakketje ophalen en weer weg zijn. Hier kunnen ze ook sociale contacten leggen", aldus Goedee. In Venlo is de Voedselbank inmiddels een groot succes. Wekelijks worden een kleine 150 voedselpakketten uitgedeeld. Venray lift voorlopig mee op het succes van Venlo. Iedere week worden voorlopig tien voedsel pakketten in Venlo opgehaald die op donderdagmiddag in Venray worden uitgedeeld. De drie initia tiefnemers zijn razend enthou siast. De eerste ervaring smaakt naar meer. "We willen we zijn voor iedereen die het nodig heeft", zegt Netty de Rümph, "Het gaat vooral om verborgen armoe de. Oudere mensen, bejaarden, gezinnen met kinderen, maar ook alleenstaanden die het financieel heel moeilijk hebben. Maar we moeten realistisch zijn. Het zal enige tijd duren voordat we ieder een in Venray die het nodig heeft, en er recht op heeft, kunnen hel pen." De voedselpakketten bestaan De PvdA stoort zich aan de overgang van raadslid Martin Leenders van het CDA naar Samenwerking, Vooral over het tijdstip waarop. Elly van Dijck, die fractieleider Bert Linskens maan dag in het Seniorenconvent ver ving, haalde het woord 'showti me' voor de dag. "De mensen in Venray vinden het maar 'kiender- spel'." Ze hekelde de papieren romp slomp die de switch met zich meebrengt. "Er is in deze periode nog maar één commissievergade ring te gaan. Kijk eens hoeveel ambtelijke uren dit allemaal wel niet kost. Terwijl we juist hebben afgesproken kritisch te zijn op de ambtelijke inzet", aldus Van Dijck, die eraan toevoegde dat er juri disch niks mis is met de overstap. Ike Busser, fractieleider van Samenwerking, was niet gediend van de repliek van de PvdA. "Het is jammer dat u zich bemoeit met de democratische rechtsgang", reageerde Busser. "Dit is toch te gek voor woorden. Blijkbaar is het showtime bij de PvdA." Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS r ionie Euterpe dreigt de te worden van de drie met basisschool De iel en scouting De leurders. Cor Vervoort inwerking) kaartte de Je donderdag aan in de isie Maatschappelijke ten. Hij nam het wethou- nonts (PvdA) kwalijk dat nieente een verkeerde telling van zaken geeft. genstelling tot de bewe- onts, is er geen enkele geweest met het bestuur e harmonie. Wel heeft zoals alle betrokken ver en, de twee voorlichtings- omsten bezocht over de van het multifunctioneel m aan de Zuidsingel, s Vervoort heeft Euterpe t initiatief moeten nemen gesprek dat op woens- ecember (gisteren) plaats- De gemeente heeft heel te leggen", waarschuwde es een week geleden Venray een nieuwe ance van de lbank Noord-Limburg Een initiatief van thousiaste vrijwilligers: fe Rümph, Lydi Goedee k van Egmond. SUCCES Nog geen twee maanden later was de Voedselbank Venray een feit. Op donderdag 1 december werden de eerste tien voedselpak ketten aan mmima uitgedeeld. Via Henk van Egmond, die ook deel uitmaakt van de Cliëntenraad in uit voedseloverschotten die onder andere door bakkerijen en super markten beschikbaar worden gesteld. "Maar", benadrukt Lydi Goedee, "Laat daar geen misver stand over bestaan. Het zijn abso luut geen afgekeurde producten." De drie vrijwilligers hopen dat het Venrayse bedrijfsleven het initia tief gaat steunen en ook produc ten gaat leveren voor de Voedselbank. "We denken dan niet alleen aan brood of vleeswa ren, maar dat kan ook waspoeder, bodymilk of andere producten die de mensen heel goed kunnen gebruiken. Want je schrikt van de verhalen. De armoede die er is. Ik heb diep respect dat zij vaak nog zo positief in het leven staan. Ondanks hun grote financiële zor gen." Henk van Egmond vult aan: "Het is knap hoe zij altijd opnieuw de eindjes weer aan elkaar kunnen knopen. De men sen zijn zo met budgetteren bezig, met hoe ze het beste hun spaarzame geld kunnen uitgeven, dat ze geen energie meer hebben De Voedselbank Venray is een initiatief van drie enthousiaste vrijwilligers: Netty de Rümph (l), Lydi Goedee en Henk van Egmond (r). om andere dingen te doen. Hopelijk kunnen wij met de steun van de Voedselbank de mensen die ruimte weer geven." Het is dankbaar werk, erkennen ze alledrie. "Maar ook een erken ning van de armoede die er is. We bemoeien ons ook niet hoe de mensen in hun slechte financiële situatie terecht zijn gekomen. Ons doel is helpen." Particulieren of bedrijven die de Voedselbank Venray willen steunen, kunnen een bijdrage overmaken naar bankrekening nummer 116520949, Rabobank ten name van Voedselbank Venray. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met het speciale telefoonnummer van de Voedselbank Venray, (0478)850161. Voedselbank in Venray gestalte heeft gegeven. Tijdens een weke lijks koffieuurtje in De Kiosk ont moetten Lydi en Hetty elkaar voor het eerst. "We wilden beiden meteen meer inhoud geven aan dit treffen. Netty kwam op het idee om in Venray een voedsel bank te beginnen. Ik was meteen razend enthousiast. Dat doen we. Dat is goed," Dat was begin oktober. De plannen kwamen al snel in een stroomversnelling. Er werd con tact opgenomen met de Voedselbank in Venlo vJnternet werd geraadpleegd, bij de gemeente Venray werden inlich tingen opgevraagd. Goedee: "Het idee werd door-Henk van Soest van de Voedselbank Noord- Limburg met heel veel enthousias me ontvangen. Hij heeft ons ook op alle mogelijke manieren gehol pen om in Venray te kunnen beginnen." Donderdag 8 december 2005 - Pagina 5 Niet de BMW-affaire maar de Engelse tuin, de enige twee onderwerpen op de raads- agenda, deed dinsdagavond het meeste stof opwaaien. Bij de afgeketste komst van BMW draaide alles om geheimhou ding en negatieve publiciteit. Twee jaar lang werden de frac tievoorzitters achter gesloten deuren 'lekker' gemaakt over de ophanden zijnde vestiging van het Duitse autoconcern op bedrijventerrein De Hulst 2. De gemeente had daarvoor twintig hectare grond verkocht aan Maessen Bedrijven. Een paar maanden geleden spatte de zeep bel uit elkaar. "In augustus 2003 hadden we tijdens de vakantie onze mobieltjes al op scherp staan", zei Bert Linskens (PvdA). Er volgde uitstel op uitstel en uit eindelijk afstel. BMW moest het best bewaarde geheim van Venray blijven. Totdat de grote klap aan de buitenwereld verkondigd kon worden. Maar het duurde té lang. Joost van de Vorle werd op de markt en op het voetbalveld aan gesproken. "Anderhalf jaar gele den al. BMW zou naar Venray komen met 1500 arbeidsplaatsen, kreeg ik te horen. Maar ik kon en mocht niks zeggen. Het is een soap die geëindigd is in een klucht", zei Van de Vorle, die opnieuw het CDA verweet te lek ken uit vertrouwelijk overleg. Rein Dupont (CDA) sprak van een 'dilemma'. "De termijn van de vertrouwelijkheid heeft tot pro blemen geleid. De geloofwaardig heid van college en raad kwam in het geding. Het heeft de gemoe deren bezig gehouden. De regie over de communicatie was heel moeilijk te houden. Maar nu kun nen we ook uitleggen waarom het zo gelopen is. En de volgende keer zouden we het weer zo doen." Ook wethouder Heidens (CDA) had de vertrouwelijkheid als 'heel lastig' ervaren. Vooral toen de pers met het nieuws aan de haal ging. "Bedrijven die plannen heb ben zich te vestigen willen niet dat dit in de openbaarheid komt. Dat moeten we respecteren en dat mogen we zeker niet schen den. Want dat zou de gemeente in een lastig parket brengen." Volgens PvdA'er Linskens waren er serieuze signalen op een goede afloop. "Dan zouden alle vlaggen in Venray uithangen. Maar nu overheerst teleurstelling. We staan weer met beide benen op de grond." Linskens meent dat de berichtgeving in de pers veel schade toegebracht heeft aan de gemeente en de politiek. "Het waren vooral de verdachtmakin gen die het imago enorm hebben geschaad. Blijkbaar was er een goede voedingsbodem voor aller lei interpretaties en te snelle con clusies. Maar Venray heeft niets gedaan wat het daglicht niet kan verdragen." Ook Ike Busser (Samen werking) hekelde de 'suggestieve teksten' in de regionale pers. "Daardoor is het beeld ontstaan dat de gemeente aan de hand van Maessen loopt en dat de gemeen teraad compleet monddood is gemaakt." Busser vindt ook ach teraf dat de geheimhouding terecht is geweest, ook al duurde het lang. Hij deed het voorstel de recherche in te schakelen om te achterhalen of en door wie de vertrouwelijkheid geschonden is. Ook Van de Vorle drong aan op een onderzoek naar het lekken. Gerrit Lemmens (Lokaal Aktief) vond dat er eerder openheid van zaken had moeten worden gege ven. "Dan was het gissen van de burgers ook afgelopen. Ze wilden weten wat de gemeente aan het doen was", aldus Lemmens, die meende dat er geen sprake is van verwijtbaar handelen. Wethouder Heidens zei met gemengde gevoelens het debat te voeren. "Het is jammer. Je kunt winnen en verliezen." Hij ver klaarde het de volgende keer pre cies op dezelfde manier te doen. 'We hebben op een ondernemen de manier gecalculeerde risico's genomen." Burgemeester Waals zei in over leg te gaan met de officier van jus titie of het zin heeft om aangifte te doen naar de schending van de geheimhoudingsplicht. "Het kan mogelijk leiden tot een onderzoek en vervolging", aldus Waals, die zei in de eerste vergadering met de fractievoorzitters de geheim houding weer op te heffen. voor het snoeien/vellen van bomen voor zowel particulier al bedrijf levering van alle tuinplanten Oirlo-Venray 0478-571800 De commissie Maatschappelijke Diensten maakt zich zorgen over de vrijwilligers van de gemeen schapshuizen en wijkgebou- wen. Ze hebben te veel taken en dragen soms te grote ver antwoordelijkheden. De poli tiek steunt de bijdrage van 17.600 euro voor onderhoud aan De Wis in Castenray. Enkele commissieleden bezoch ten onlangs in Veulen een bijeen komst van de gemeenschapshui zen. Jeanne Hendrix (CDA) sprak Uitbreiding Hermo Plastic Het Venrayse bedrijf Hermo Plastic gaat uitbreiden. Hermo Plastic, gespecialiseerd in hi-tech thermoforming heeft al een vesti ging op De Hulst 1 en in Venlo. In verband met uitbreiding van de activiteiten, is op De Hulst 2 één hectare grond van Maessen BV gekocht. Hermo Plastic zal op die kavel een gebouw van 5000 m2 neerzetten. Volgens Maessen gaat het om uitbreidingsactiviteiten. Het is niet duidelijk of een deel van de activiteiten in Venlo naar Venray wordt overgeheveld. Bij Hermo Plastic was niemand voor commentaar bereikbaar. Nieuwe politieke partij Het is niet uitgesloten dat aan de verkiezingen in maart 2006 nog een lokale politieke partij mee gaat doen. De Venrayse ondernemer Toon Kateman en zijn zoon Lowieke. Kateman heb ben het voornemen om een nieu we partij op te richten in Venray. Beiden willen hierover echter nog geen mededelingen doen. "Wij treden pas naar buiten als duide lijk is dat we ook echt mee gaan doen aan de verkiezingen", aldus Toon Kateman. Politieke partijen kunnen zich inschrijven tot en met 11 december. Behalve de bestaande partijen (CDA, PvdA, WD, Samenwerking Venray en Lokaal Aktief) zijn komend jaar in ieder geval ook de SP en de lokale fractie InVENtief van de partij. Dorpsraad Oostrum In D'n Oesterham wordt op dinsdag 13 december door de Stichting Dorpsraad Oostrum een vergadering gehouden. Er wordt onder meer gesproken over de locatiekeuze van de ondergrondse glascontainer en de ontwilckeling van de woningbouw Oostrum. Aanvang 20.00 uur. haar verbazing uit. "De vrijwilli gers hebben te veel op hun nek. Dit moeten we zien te voorko men." Hendrix sprak van een lap pendeken van eisen op het gebied van horeca, eigendom, veiligheid, financiën, arbo en bedrijfshulp verlening. Ze wees er tevens op dat de bestuursleden hoofdelijk aansprakelijk zijn. Tijdens de bij eenkomst werd over een voor beeld verteld van een ongedekte uitgave van 300.000 euro. "Het kan toch niet dat vrijwilligers voor zo'n groot bedrag aansprake lijk zijn. Daarvoor zou de gemeen te garant moeten staan." Jeanne Hendrix vindt dat de gemeente zo snel mogelijk met een accommodatiebeleid moet komen. "Dit kan echt niet wach ten tot 2010 wanneer het in de WMO (wet Maatschappelijke Ondersteuning, red.) wordt opge nomen." Wethouder Emonts (PvdA) erkende de ernst van de situatie. Hij verklaarde dat er snel duide lijkheid moet komen. "Het is las tig, maar in de loop van 2006 moet er iets zijn. In ieder dorp en wijk is een ontmoetingsplek waar heel vrijwilligerswerk wordt ver richt. We moeten structureel iets bedenken voor de exploitatie en de ondersteuning." Het college wil gemeenschaps huis De Wis in Castenray eenma lig 17.600 euro geven. Er moeten dringend onderhoudswerkzaam heden, waaronder vervanging van het lekkende dak, worden uitge voerd die 35.200 euro kosten. Het stichtingsbestuur deed een beroep op de gemeente voor de helft van het bedrag. De Wis heeft te weinig geld - door enkele tegenvallers uit het verleden - om zo'n grote uitgave te doen. Het onderhoud is noodzakelijke van wege de veiligheid van de bezoe kers. Het gebouw is eigendom van het kerkbestuur. Het gemeen schapshuis betaalt geen huur, maar moet als tegenprestatie wel opdraaien voor alle onderhouds kosten. Het college ging overstag omdat het gemeenschapshuis de enige basisvoorziening in Castenray is. Alle verenigingen zijn voor hun activiteiten aange wezen op De Wis. Sluiting van het gebouw zou niet alleen de vereni gingen duperen, maar ook het leefklimaat in het dorp ernstig aantasten. Uitstel van het onder houd is onverantwoord omdat door langer te wachten de repara ties alleen maar groter en duurder worden. Ad Steverink (WD) steunde het voorstel. "Hier zijn veel vrijwilli gers met grote inzet actief. Het valt te prijzen dat ze de helft van de kosten op zich nemen." Elly van Dijck (PvdA) vond dat de gemeente in dit geval niet kon achterblijven. "Maar het gebouw is wel eigendom van het kerkbe stuur. We moeten opletten dat we geen daken van derden gaan repa reren." Jeanne Hendrix (CDA) zag lie ver dat de gemeente eerst beleids regels opstelt. "Maar daar kali Castenray niet op wachten." Wendy van Ooi (Samenwerking) wees op mogelij ke precedentwerking. Ze vroeg zich af of er geen andere geld bronnen zijn. Leo Everaerts (Lokaal Aktief) ondersteunde de bijdrage 'van harte.' "De Wis zal er wel voor moeten zorgen dat er in de toe komst voldoende financiële reser ve is." Wethouder Emonts erkende het gevaar van het scheppen van een precedent. "Gemeenschapshuizen moeten zelf hun broek zien op te houden. Maar bij serieuze proble men kan er altijd gepraat worden. Gezien de nood in Castenray springt de gemeente bij. Bovendien zijn voor onderhouds kosten geen andere fondsen te werven." Gratis ruitreparatie vanaf WA+. Klaar terwijl u wacht! Als u door steenslag een kleine beschadiging (sterretje) in uw autoruit heeft en u bent minimaal WA+ verzekerd, dan kunt u dit geheel kosteloos laten repareren, geen eigen risico en geen aantasting van uw no-claim. Door een kleine ruitreparatie d.m.v. een harsinjectie wordt verder scheuren van het sterretje voorkomen. Uw voorruit krijgt weer zijn oorspronkelijke sterkte (veiligheid) terug en de beschadiging wordt vrijwel onzichtbaar. RS Autoruitservice zorgt voor de afwikkeling met alle verzekeraars behalve Centraal Beheer. U hoeft dus niets te regelen, wel de groene kaart of polis meebrengen s.v.p. U kunt zonder afspraak terecht bij de blauwe reklamestand. Zaterdag 10 december in Venray bij Sportcentrum De Sprank van 10.00-16.00 uur Kenteken in de autoruiten graveren €15,- per auto.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 5