iets: een multimedia- pektakel over het eklimmen van een berg Artistiek terugkijken i>p vijftig levensjaren11 Kunst Luna in de Evenaar Geen Oscars, maar Servaesen voor film TIK's Jubilarissen Zij-Actief Leunen Ballonwedstrijd oldtimer toertocht I I EN MAAS i-wielerprof Peter Winnen maakt debuut als schrijver van theaterproductie MassS?? s(®P ■ver de wielersport speci- en over topsport in het meen. Over uitputting, fee benen en rijzende ster- f Daarover gaat Fiets - de |d of de gladiolen, geprodu- d en opgevoerd door het isciplinaire Tilburgse tergezelschap Drie Ons. Iverzoek van producent BPalincks heeft Peter Win- 1(48) de tekst geschreven Vdeze bijzondere muziek- rvoorstelling. "Fiets ver- het verhaal van de drie- terhouding tussen de ïsport, media en commu- fle,en toont de lijdensweg li de dood of de gladiolen." 9 december gaat de ng in première in De lefabriek in Den Bosch. ten heeft zich voor het :n van de voorstelling laten reren door zijn eigen ervarin- "Het is erg leuk om op deze ier nog bezig te kunnen zijn je sport. Ik raak nooit uitge- tover het wielrennen. Door ter te schrijven sta ik stil bij ele herinneringen, maar geeft me ook een kans om afstand lemen van mijn wielerverle- Volgens Winnen is de voorstel ling geschikt voor iedereen. "Je hoeft geen liefhebber van de wie lersport te zijn om de voorstelling leuk te vinden. Het gaat specifiek over de ziel van het wielrennen en de sport in het algemeen. Hier wordt op een frivole manier mee omgegaan, met aan het einde een fysieke dood van één van de ren ners. In het wielrennen bestaan renners die zich letterlijk de dood in fietsen. Tom Simpson is daar een goed voorbeeld van. De voor stelling staat stil bij dit spanning veld. Vreemd genoeg wordt een dode wielrenner nog wel eens op een voetstuk gezet en als idool gezien. Een dode sporter sterft dan niet echt, maar blijft een TOTAAL-THEATER Tijdens een wielerforum waar Winnen zelf een rol vervulde, raakte hij na afloop in gesprek met Jacq Palinckx, stuwende kracht achter het Tilburgse Theatergezelschap Drie Ons. "Hij gaf toen aan al langer plannen te hebben om een theaterstuk te maken over wielrennen en vroeg zich af of ik interesse had om de teksten te schrijven. We hebben vervolgens nog een paar keer con tact gehad en we zijn zo'n ander half jaar geleden begonnen met brainstormen. Ik heb toen veel werk van Drie Ons bekeken." Drie Ons is een multidiscipli nair gezelschap dat 'totaal-theater' maakt. "Dit houdt in dat er ruimte is voor videoprojectie, dans, live muziek en natuurlijk acteren. Die manier van werken spreekt me wel aan. In de voorstelling speelt een fietsachtige, bewegende con structie een grote rol." "Na een tijd te hebben gebrain stormd, kwamen we er achter dat de eerste oprispingen de beste waren en ben ik begonnen met het schrijven van de teksten. Toen de repetities eenmaal begonnen waren, heb ik nog het BIJZONDERE VOORSTELLING Fiets zal verschillende theaters in Nederland aandoen, ook de Schouwburg in Venray op 3 janu ari. Deze voorstelling is al uitver kocht. "Het wordt een zeer bij zondere voorstelling. De 100 bezoekers zullen Fiets op het podium meemaken. Drie Ons speelt altijd voor een klein publiek. De Schouwburg in Ven ray heeft hierop ingespeeld door het publiek op de planken te laten zitten." Het antwoord op de vraag wat zijn volgende plannen zijn, moet Winnen het antwoord schuldig blijven. "Ik wil eerst bekijken hoe dit bevalt. Ik hou er nooit van om ver vooruit te kijken. Het zou zomaar kunnen dat ik weer een boek ga schrijven." De voorstelling is vanuit ver schillende uitgangsposities geschreven. "De beklimming van l'Alpe d'Huez in de Ronde van Frankrijk is het decor. Twee ren ners staan centraal: de vallende God en de rijzende ster. Daarnaast zie je mensen vanachter hun tele visie in de woonkamer commen taar geven op de race. Er zijn ook twee presentatoren a la de wieler- verslaggevers Mart Smeets en Jean Nelissen die de race voorzien van commentaar." een en ander moeten aanpassen, omdat het niet liep of niet geschikt was. Maar ik ben nu, een week voor de première, erg tevre den over het resultaat." De première zal vrijdag 9 december plaatsvinden in De Ver- kadefabriek in Den Bosch, met aansluitend een besloten feest. Vanaf 10 december starten de publieksvoorstellingen. Venrayse kunstenaar tus de Veth (49 jaar) expo- trtop zondag 11 december de zorgtuinderij De Lorr de Heidseschoolweg 5a in ide. De tentoonstelling is van 12.00 tot 18.00 uur «zoeken. Met de expositie I De Veth terugkijken op na vijftig levensjaren. wee dagen voor de expositie, vrijdag 9 december, wordt thus de Veth vijftig jaar. Die Ipaal is voor hem reden om werk aan een groter publiek aten zien. "Aan de hand van beeldend werk wil ik terug- tn op deze 50 jaar. Hoe dit rk zich ontwikkeld heeft, wil aten zien in een zogenaamde 1 dag' expositie. 50 Jaar beel- gevangen; vanaf mijn eerste tkstuk gemaakt op de kleuter- 3 en l0°l in 1959 in Oudenbosch het beeldend werk gemaakt in tember van dit jaar in mijn ate- in Heide. Hiertussen ligt een 'nvan tekeningen, schilderij- •n sculpturen. De 'koning' uit 9, die ik gebruik heb als illus ie op mijn uitnodiging, is het teerste werkstuk waarvan ik bewust herinner dat ik dit takt heb." 'e expositie bestaat uit een sentatie van mijn tekeningen, üderijen en ruimtelijk werk. vbij is er een diapresentatie, een beeld geeft over wat De h de afgelopen jaren heeft laakt. "In 1996 ben ik afgestu- ttd voor de HBO-deeltijdstudie 5r beeldende therapie in Nij- 8en Omdat mijn behoefte beeldend werken nog ster- was geworden, wilde ik er na mijn studie graag mee doorgaan. In 1997 ben ik in mijn atelier begonnen, in een deel van de schuur van de huidige Zorgtuin derij De Lorr van Sybill Winkel molen en Jan Janssen. Mijn dage lijks leven bestaat naast mijn werk als beeldend therapeut, voor een belangrijk deel uit het beeldend kunstenaarschap." UITNODIGING Ih zijn beeldend werk ging De Veth steeds meer van het 'platte vlak' naar het ruimtelijk werken gegaan. De Veth: "In het begin van deze periode heb ik met natuurlijke materialen gewerkt, zoals wilgenhout-tenen en de bast van de plataan. Momenteel werk ik met hout, steen, gips en verf. Ik 'houw' niet alleen in hout en steen, maar ik 'bouw' er ook graag mee. Als de eerste vorm af is, komt bij mij de vraag hoe ik deze in de ruimte geplaatst wil hebben. Wat volgt is het maken van een nieuwe vorm van een ander materiaal. Ik streef in het bouwen met deze vormen en materialen naar een spannende verhouding. De eigenschappen van de materialen laat ik een belangrijke rol spelen in de vorm geving, welke terug te vinden zijn in de ongepolijste textuur van mijn beelden. Deze expositie beschouw ik als een uitnodiging aan de beschouwer om de dia loog aan te gaan met mijn beel dend werk; en met mij als beel dend kunstenaar. Ik hoop op zondag 11 december dan ook vele mensen, kunstliefhebbers, te mogen begroeten." unstenaar Bertus de Veth exposeert in zorgtuinderij De Lorr Donderdag 8 december 2005 - Pagina 21 Lezing over Kerstmis De Geschied- en Oudheidkundi ge Kring Venray e.o. houdt op maandag 19 december een lezing in zaal Het Trefpunt in verpleeg huis Beukenrode. Aanvang 19 30 uur. De lezing wordt verzorgd door de Heer J. Königs en het onderwerp is Het kerstlied en de kerstgebruiken door de eeuwen heen. De lezing begint met eèn schets van datgene wat zich afspeelde rond 25 december bij de Romeinen en de Germanen. Daarna gaat de lezing verder met de eerste liturgische gezangen in de eredienst van advent en Kerst mis binnen der liturgie van de kerk. Afwisselend met de geschie denis van het kerstlied komen zaken als De boom van Jesse, de os en de ezel, de H.Jozef, de H. Franciscus, de herders en de drie koningen, ter sprake. Na een ont dekkingsreis door de middeleeu wen, de renaissance, barok en romantiek komt de lezing in de 20ste eeuw en bekijken en belui steren de bezoekers de weder waardigheden rond het kerstlied tijdens de Duitse bezetting en de lezing eindigt in deze tijd waarin het kerstlied en de kerstgebruiken sterke invloeden hebben onder gaan van de moderne media en de consumptiemaatschappij. De lezing laat de bezoekers verder genieten van zo'n twintig kerstlie deren, gezongen door beroemde koren en solisten. Tot slot wordt gezamenlijk een zeer bekend kerstlied gezongen. De lezing is ook toegankelijk voor niet-leden. De band Luna is op zondag 11 december te gast in café de Eve naar in Venray. Luna begint om 17.00 uur met een unplugged optreden en brengt zowel oude als nieuwe nummers. Recent werd er een demo met nieuwe num mers opgenomen die deze middag ook gepresenteerd worden. Het is moeilijk een stempel te drukken op de muziek van Luna. Het is een mix van folk, jazz, blues en rock in een stijl die zeer eigen(wijs) en verfrissend is. Een palet van muzi kanten die steeds weer zoeken naar nieuwe wegen in de muziek. De sfeer van de nummers is alles bepalend. Mystiek, vreemd, maar met herkenbare vleugjes van artie sten als Neil Young, Vaya Con Dios en Dr. John. Gezamenlijk worden de nummers geschreven en de uiteenlopende muzikale achtergronden zorgen steeds weer voor een nieuw geluid. De band is afkomstig uit de regio en stond reeds op vele podia. Luna bestaat uit: Nelleke Rijs (zang), Roy Bistervelts (gitaar, mandoline en zang), Jan Fleurkens (gitaar), Hans Kempen (drums), Marcel Barents (percussie en zang) en Jan Engels (bas). Tijdens de Venrayse Oldtimer Toertocht werd ook aan de jeugd gedacht. Hoewel het eind juli nor maal gesproken toch mooi zomerweer moet zijn, waren de weergoeden het festijn dit jaar minder goed gezind. Desondanks was er ook dit jaar genoeg belangstelling van de jeugd. In relatief korte tijd gingen zo'n tweehonderd ballonnen de lucht in. Elke ballon was uiteraard voorzien van naam en adres van de kinderen die hun geluk wilden beproeven. De ballonnen stegen op en kozen de richting die door de wind werd bepaald. In welke richting gaan ze en waar zullen ze uiteindelijk landen? Zal mijn bal lon op een plaats terechtkomen waar hij gevonden wordt? Uitein delijk werden 53 kaarten terugge vonden en teruggestuurd. Duide- Wintersafari Zoo Pare Overloon houdt van zondag 18 december tot en met zondag 26 februari 2006 iedere zondag (behalve zondag 12 febru ari) de Wintersafari. Tijdens deze winterrondleiding krijgen de deel- nemèrs allerlei informatie over dieren in de winter en hun aan passingen aan het koude weer. Ook mogen de deelnemers een aantal diersoorten een winterse traktatie aanbieden. De Wintersa- lijk werd dat de wind de ballon nen in oostelijke richting mee nam, via het noorden van Lim burg in de richting van de Roerstreek in Duitsland. Maar land niet alle ballonnen vlogen zo ver. Een ballon met kaart werd al gevonden in de Venrayse wijk Landweert! Het overgrote deel landde in de Roerstreek en een enkele ballon vloog nog verder in oostelijk richting. De prijswinnaars van de ballon nenwedstrijd zijn: le. Jacqueline Geertjens uit Horst 15 jaar, ballon gevonden in Gothingen Did. vliegafstand 272 km. 2e. Sanne Willemssen uit Oirlo 2 jaar, ballon gevonden in Sieglinden Did. vliegafstand 219 km. 3e. Sven Naus uit Sevenum 9 jaar, ballon gevonden in Hemer Did. Vliegaf stand 125 km. Zij-Actief afdeling Leunen heeft tijdens de jaarlijkse feestavond een aantal jubilarissen in het zonnetje gezet. Ze kregen bloemen, een presentje en natuurlijk uitgebreide felicitaties. 40 jaar lid zijn Gonnie Weijs, Fien Cornelissen, Annie Direks, Truus Cornelissen en Gon nie Fleurkens. Twee dames, Marie Gommans en mevrouw Gom- mans-Janssen, zijn zelfs 50 jaar lid van Zij-Actief. Mevrouw Gommans-Janssen verblijft in Beukenrode en het bestuur heeft haar in aanwezig heid van haar man en kinderen gefeüciteerd. Na de huldigingen was er een optreden van De Moor- blumkes uit Velden met liedjes uit het verleden, maar ook heel eigen versies op de tegenwoordige tijd. Alle leden genoten zichtbaar. Na afloop trok pastoor Muller de win nende lootjes uit een emmer en ging iedereen na deze zeer geslaagde avond naar huis.. fari start om 13.30 uur. In verband met beperkte deelname is reserve ren gewenst. Inschrijvingen kun nen telefonisch worden doorge geven. Op tweede kerstdag kan men in Zoo Pare Overloon aan schuiven voor een uitgebreide kerstbrunch. In de kerstvakantie wordt de Wintersafari ook op 28 december en 30 december aange boden. Daarnaast kunnen kinde ren van zaterdag 24 december tot en met zondag 8 januari iedere dag om 14.30 uur genieten van een poppenkastvoorstelling. Tevens kunnen de kinderen zich laten schminken als hun lieve lingsdier. Zoo Pare Overloon is geopend van 10.00 tot 17.00 uur, tel. (0478)640046 of kijk op www.overloonzoo.nl. De vertoning van de film TIK's over 100 jaar psychiatrie is vorige week bezocht door ruim 1100 mensen. Een grandioos succes voor de productie van het Cliënte nadviesbureau Noord- en Midden- Limburg (CAB), waaraan ruim honderd amateur-toneelspelers en (ex-)psychiatrische cliënten deel namen. Bij de première van de film, zaterdagmiddag in de schouwburg op het Annaterrein, verraste de Raad van Bestuur van de GGZ- groep Noord- en Midden-Limburg met de uitreiking van zes Servae sen. Geen Oscars, maar Servaesen voor TIK's. Elke Servaes staat sym bool voor een menselijk eigen schap die in deze productie belangrijk is geweest. Servaes is de heilige waar de locatie van de GGZ-groep aan de stationsweg in Venray oorspronkelijk naar is ver noemd. Sint Servaes is één van de ijsheiligen en de patroonheilige van de slotenmakers. Met de Ser vaes werd daarop ingespeeld. De Servaes staat symbool voor het ijs dat in de productie van TIK's is gesmolten, en de sloten van deu ren naar de maatschappij die geo pend moeten worden en blijven voor mensen met een psychiatri sche achtergrond. Toine van der Sanden, voorzitter van de Raad van Bestuur van de GGZ-groep, reikte zelf de zes Servaesen - speci aal gemaakt door beeldend kun stenaar Piet Hermans - uit aan Maria de Bruin (kledingverhuur), de acteurs Piet van der Wouw en Tomas Bertens, de vrijwilligers Elly Rommen en Cor Linskens, en projectleidster Ernie Hofmans van het CAB. Maria de Bruin (Servaes voor de sponsor) kreeg het klei nood omdat zij kleding ter beschikking stelde voor de pro ductie van de film. Piet van der Wouw (Servaes voor de doorzet ter) moest van alle acteurs en figuranten de meeste hindernissen nemen. Urenlang moest hij voor dood liggen op de snijtafel in het oude mortuarium op het Annater rein. Het leverde prachtige beel den op, maar het was voor Van der Wouw een enorme inspan ning. Thomas Bertens (Servaes voor het ambassadeurschap) speelde als 9-jarige de jongste ver sie van de hoofdpersoon in de film. Hij raakte tijdens de produc tie vooral geïnteresseerd in het hoe, wat en waarom van de psy chiatrie en speelt sindsdien als een ambassadeur zijn belevenissen en informatie door aan anderen. Elly Rommen (Servaes voor lef) en Cor Linskens (Servaes voor de vrijwilli- gersinzet) waren onmisbare scha kels op de achtergrond. Ze regel den tot soms midden in de nacht heel veel, zodat de productie de volgende dag voortgang kon vin den. En Ernie Hofmans ontving een Servaes voor haar initiatief om door middel van een film de reha bilitatie van (ex-)psychiatrische cliënten ongedwongen te stimule ren en een proces van vermaat schappelijking onopvallend op gang te brengen. Ruim 200 leerlin gen van het Raayland College bezochten donderdag de film. Inmiddels heeft het CAB al van diverse andere (onderwijs)organi- saties, verenigingen en instanties het verzoek gekregen om de film in het kader van het thema ver maatschappelijking en psychiatrie te vertonen en toe te lichten. Het CAB is al volop bezig met de vol gende productie: de kindermusi cal Te Gek! over anders zijn en psychiatrie. De kindermusical gaat in mei volgend jaar in Venray in première. Voor meer informatie: CAB, 0478-527280.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 21