iijzondere happening tan 'De Vrienden van Kreij' Cathelijne Mooren kijkt uit naar inale Kinderen voor Kinderen Koester uw monument "Natuur leeft onder de mensen" Honaerazesentwintigste jaargang - weeK 4y - aonaeraag 8 aecemoer zuut> L EN MAAS ondag 15 januari in Schouwburg Venray de Schouwburg Venray It op zondag 15 januari een zondere happening te bele- d. Johan van Kreij is die dag et zijn vrienden te gast om bezoekers te verrassen met n cocktail van muziek en eldende kunst. Een 'krei- jeve' mix die duurt van ,00 tot 20.00 uur. Het feest met De Vrienden van eij is een combinatie van heer- e muziek met de creatieve vor- (i en kleuren van schilder- nst. Naast de muzikale idewerking van onder andere eg Fateef, Igor Dunjic, Harry ndriks, Octetnog en de Zangers St. Frans verlenen de kunste- irs Ellen Voets, Michiel van de ir en Johan van Alphen hun bij- aan deze happening, ddelpunt is de creatieve dui- Ddpoot Johan van Kreij, oud- nraynaar, muzikant en kunste- ar. "Het idee is ontstaan tijdens n feestje in een gesprek met ie-Christine (Liebrand, louwburgdirecteur, red.). De teste Venraynaren kennen mij als muzikant van Burlesk of andholt, maar mijn werk als instenaar is vrij onbekend. Het :k Anne-Christine en mij een k idee om beide kanten van te combineren in een bijzon- ire happening." De 48-jarige oud-Venraynaar «ft altijd een balans proberen te aden tussen beeldende kunst en uziek maken. Op 16-jarige leef- verhuisde Van Kreij van tnray naar Boxtel. Aan de cademie in Tilburg genoot hij de ileiding tekenen en handvaar- Na zijn studie ging hij als Ifstandige aan de slag met uziek maken en schilderen. "Als reclametekenaar verzorgde ik de inrichting van horecagelegenhe den en maakte ik wandschilderin gen voor bedrijven. Op die manier heb ik 'mijn vrienden' leren kennen. Muziek maken en schilderen met mijn vrienden lopen als een rode draad door mijn leven." Johan van Kreij verheugt zich zichtbaar op de terugkeer in zijn geboorteplaats Venray. "Het mes snijdt die dag aan twee kanten. De muziekliefhebber komt aan zijn trekken met fantastische muzikanten als Oleg Fateef en Igor Dunjic. Fateef verleende al aan meerdere V^pr^yse projecten Johan van Kreij verheugt zich zichtbaar op de terugkeer in zijn geboorteplaats Venray. zijn medewerking en is werkelijk een virtuoos op de klassieke accordeon. Hij is ook de vaste begeleider van Herman van Veen. Hetzelfde geldt voor Igor Dunjic, zanger en een grootheid op gitaar." Het concert in de schouw burgzaal bestaat uit verschillende delen. De bezoekers worden getrakteerd op muziek uit onder andere Moldavië, de Balkan, Afrika, België, Nederland en Servië. De Venrayse inbreng maakt het voor de liefhebbers extra interessant. Zo maakt de broer van Johan van Kreij, Kees, deel uit van Octetnog en is hij mededirigent van de Zangers van St. Frans. De kunstliefhebber komt aan zijn trekken in de foyer van de Schouwburg Venray. Naast Johan van Kreij exposeren de kunste naars Ellen Voets, Michiel van de Laar en Johan van Alphen zo'n 50 schilderijen. "Speciale aandacht verdient het werk van Johan van Alphen dat, in tegenstelling tot de werken van de andere kunste naars, slechts alleen die zondag is te bewonderen in de schouw burg. Hij gaat een stand bouwen met kolossale kunstwerken, heel speciaal." Johan van Kreij is een echte Bourgondiër. Tien jaar lang ging hij regelmatig naar Frankrijk om kerken te restaureren. Met zijn vrienden kocht hij in het noorden van dit land ook een groot kas teel. Dit wordt nu gebruikt als vakantieboerderij, maar ook als trefpunt van de 'vrienden van Kreij'. "We geven er schilderles sen, maar maken er ook samen muziek. We kennen elkaar al meer dan 25 jaar en gaan regelma tig naar het kasteel om ons cre atief uit te leven. Maar natuurlijk ook om een wijntje te drinken. Want gezelligheid is naast muziek maken en schilderen o zo belang rijk", aldus de levensgenieter. 'Ik heb zo wa-wa-wa-waan- nnig gedroomd." Als je het eer Kinderen voor Kinderen ebt, Is dat een van de eerste die je spontaan te bin- en schieten. Voor de meeste ngens en meisjes zal deelne- aan de landelijke finale m Kinderen voor Kinderen lijd een droom blijven. Voor athelijne Mooren ligt dat nders. De twaalfjarige wolgense won begin novem- :r de Limburgse finale van inderen voor Kinderen. De eloning: deelname aan de ndelijke finale van het inderen voor Kinderen ingfestival voor solisten, omende zondag in schouw- irg Het Park in Hoorn. Op 17 ecember wordt die finale uit- Konden op televisie. het leven van Cathelijne ooren in het teken van muziek aat, is misschien een beetje ferdreven. Maar dat muziek voor iar belangrijk is, staat als een ial boven water. Ga maar na; ze ngt, ze danst, ze speelt saxo- »n, ze zit bij het Nederlands lusical Ensemble, ze speelt piano nze is lid van de fanfare. En daar- aast heeft ze toch nog tijd om aar school te gaan! Cathelijne krijgt de muziek luis met de paplepel ingegoten. Dwel vader Hans als moeder enriëtte doceert aan het unstencentrum in Venray, ïspectievelijk koper en saxo- ion. Het was ook haar vader die athelijne op het idee bracht mee doen aan Kinderen voor inderen. Cathelijne: "Hij had op radio gehoord dat er voorron- is waren. Het leek me wel leuk in keertje mee te doen, dus ik |cb me toen via internet opgege- •n. Dat was vorig jaar. Ik was in van de twaalf kinderen die ir mochten naar de Limburgse lale. Ik werd toen tweede en 'as echt superblij. Ik had hele- "ial niet gedacht dat ik zover zou rnien." 10 felicitatie burgemeester Cathelijne had de smaak te pak- len en meldde zich dit jaar Opnieuw aan als deelnemer. Ook Ou weer overleefde ze de voor- jonde met gemak. Maar in de uuiburgse finale overtrof ze haar prestatie van een jaar eerder: ze won. In een bomvolle Oranjerie in Roermond stal ze de harten van jury en publiek met het lied 'Faalangst'. De reacties waren overweldigend: "Ik heb een hele stapel kaarten gekregen van vrien den en bekenden en in heel veel kranten stond een berichtje. Zelfs de burgemeester heeft me een mailtje gestuurd om me te felicite- Als beloning voor het winnen van de Limburgse finale mag Cathelijne haar provincie verte genwoordigen tijdens de landelij ke finale. Die vindt komende zon dag plaats in Hoorn. Afgelopen zaterdag werd de definitieve keuze gemaakt welk liedje er gezongen moet gaan worden tij dens de landelijke finale. Cathelijne: "Dat was heel leuk om mee te maken. Iedereen moest voorzingen om te kijken welk liedje het beste bij zijn of haar stem past. Bij de Limburgse finale mocht je nog zelf kiezen. Ik zing het liefste langzame liedjes. Daarom had ik ook voor 'Faalangst' gekozen. Deze keer ga ik een snel liedje zingen, getiteld 'Zomerzon'. Dat stond na 'Faalangst' als tweede op mijn voorkeurslijstje." Aan de presenta tor zal Cathelijne in elk geval niet hoeven te wennen. Menno Bentveld, onder meer bekend van de programma's Herexamen, Nieuwslicht en Jules Unlimited, presenteerde namelijk ook al de Limburgse finale. SUPPORTERS Zondag is er 's ochtends eerst een generale repetitie, ook al met publiek. Na een middagpauze volgt het serieuze werk. De volg orde van de optredens wordt pas op de dag zelf bekendgemaakt. Cathelijne staat er overigens niet alleen voor in de tot op de laatste plaats uitverkochte schouwburg Het Park. Dertig supporters zullen haar vergezellen en ongetwijfeld luid aanmoedigen. De eerste span doeken om haar te ondersteunen waren vorige week al klaar. Echt zenuwachtig is ze nog niet. Ze denkt dat ook niet te worden, want ze heeft ondanks haar jeug dige leeftijd al de nodige ervaring met optreden voor een groot publiek. Die deed ze bijvoorbeeld op tijdens de twee Limburgse finales en tijdens solistenconcour sen, maar ook heeft ze een keer in de voorstelling 'Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen, meneer?' gestaan. Musical is toch al een van haar grote passies. Sinds enkele maanden zit Cathelijne bij het Nederlands Musical Ensemble: "Dat is voor een jaar. Daarvoor heb ik ook Cathelijne Mooren: "Ik had helemaal niet gedacht dat ik zovei' zou komen. eerst auditie moeten doen. Nu moet ik elke zaterdag naar Zoetermeer om te repeteren: toneel, zang en dans. Over een paar maanden gaan we optreden. Dan voeren we in het Muiderslot veertien keer een musical op." Het zal niet verbazen dat Cathelijne hoopt op een toekom stige carrière in de muziek. Heel vastomlijnd zijn haar plannen nog niet, maar het liefste zou ze iets in de wereld van de musical gaan doen. Deelname aan Kinderen voor Kinderen is daarvoor natuur lijk een prima aanbeveling, win nen een nog betere. Maar van dat laatste kan Cathelijne in elk geval tot zondag nog enkele nachten wa-wa-wa-waanzinrig dromen Deze week: een woonhuis aan de Prins Hendrikstraat 12 in Venray. In de jaren vijftig waren tal van architecten op zoek naar een vrijere expressie met moder ne middelen en materialen. Dit huis is een enigszins decoratief voorbeeld van deze zoektocht naar een nieuwe moderne archi tectuur, ontworpen in 1952 door architect J. Colsen voor de eige naar. Het huis heeft een bijzonder dun dak van beton. De ingang wordt gemarkeerd door de dunne, schuin geplaatste stalen kolommen, die samen het dak steunen. Achter de doorgetrok ken muur met perforaties bevin den zich terras en balkon. Op ver zoek van de eigenaar werden door beeldend kunstenaar H.op den Berg uit den Bosch vier moza- ieken aangebracht tussen de raamkozijnen van de eerste en tweede verdieping van dit woon huis. Na enige decennia waren de materialen van dit kunstwerk veelal stuk gevroren en moesten worden verwijderd. Een bijzon der detail is dat de dochters van huidige eigenaar besloten eind jaren 90 de mozaiken opnieuw aan te brengen en wel met harde tegels. Het woonhuis heeft hier door zijn oude luister teruggekre gen. Wilt u reageren of wilt u een (digitale) foto ter beschikking stel len? Die kunt u sturen naar het secretariaat van Stichting Venray- Monumentaal ,p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail: venray- monumentaal@hccnet.nl IVN afdeling Geijsteren-Venray bestaat 25 jaar Dit j'aar bestaat de IVN afde ling Geijsteren-Venray 25 jaar. En al 25 jaar kunt regelmatig in Peel en Maas onder het kopje IVN de activiteiten ver nemen van deze toch redelijk forse club. Wat veel mensen echter niet weten, is dat de afkorting IVN oorspronkelijk staat voor Instituut voor Natuurbeschermingseducatie. Tegenwoordig staat de naam voor Vereniging voor natuur- en milieueducatie. Het IVN is destijds ontstaan uit een initiatief van Hay Boom, Teus Smits en Sef Eyssen. De eerste voorzitter werd Jan Gootzen. "Het IVN is geen actiegroep zoals milieudefensie, maar wil bijdragen aan het milieubesef onder de men sen", legt voorzitter Fred Hilhorst uit. "Daarbij gaat het om natuur en milieu, maar voert de natuur de boventoon." De vereniging doet dit middels het organiseren van lezingen en rondwandelingen. Mosella, het huisorgaan van het IVN, draagt ook bij aan dit doel. Binnen de vereniging zijn tal van werkgroepen actief, zoals de gidsenwerkgroep, een vlinder- werkgroep, vogelwerkgroep en een plantenwerkgroep. Binnen deze werkgroepen zijn leden actief met specialistische kennis die zorgdragen voor de voordrach ten. "Mensen zoals Jan Michels kunnen schitterende voordrach ten houden", aldus Fred Hilhorst. Daarnaast heeft het IVN ook een adviserende rol richting de gemeente als het gaat om natuur- vraagstukken bij planvorming. Vijfentwintig jaar geleden wer den vier mensen opgeleid voor een gidsencursus. Lies Oudenhoven, Maria Jacobs, Cor Cornelissen en Nick Min gingen vervolgens natuurwandelingen verzorgen. Twee jaar later werd gestart met een groencursus. Dat werd echter een fiasco. "We hadden wel de kennis, maar niet het goede mate riaal om die cursussen te geven. Na enkele lessen kwam er nie mand meer opdagen. Via een bio loog uit Nijmegen werden kant-en- klare groencursussen verkregen. Die cursussen zijn nu nog de basis voor de groencursussen anno 2005." In 1980 startte de vereniging met zo'n 30-35 leden. Thans telt het IVN zo'n 130 leden, waaron der veel gezinnen die voor een lid tellen. "Vaak komt de partner of het hele gezin mee naar een van de activiteiten", vervolgt Hilhorst. Dat de club 13Ó leden telt, is vol gens de voorzitter zeer positief. "Dat betekent dat de natuur toch leeft onder de mensen." Dat blijkt ook uit de vele samenwerkingsver bonden die het IVN kent, zoals met de Jeugdnatuurwacht, het IKL en de Maasduinen tussen de Maas en Duitse grens. Het IVN viert zijn 25-jarig jubileum op 10 en 17 december. Op zaterdag 10 decem ber is in De Kei in Geysteren een IVN-dag. Tijdens deze dag laat IVN Geijsteren-Venray aan het publiek zien wat het allemaal te bieden heeft. De diverse werkgroepen geven demonstaties, er worden film- en diapresentaties gegeven, waarbij ook iets van de geschiede nis wordt getoond, er zijn meerde re exposities en er worden ook wandelingen uitgezet. De IVN- dag, die van 11.00 tot 16.00 uur wordt gehouden, is voor iedereen die belangstelling heeft gratis te bezoeken. Op 17 december is er een feestavond voor de leden in De Kei. Daarnaast heeft de vereniging ook iets tastbaars achtergelaten. Langs de Noordsingel is op een perceel van de gemeente Venray - met sponsoring van de Rabobank - een groenstrook ingezaaid met diverse soorten 'wilde' bloemen- stengels. Binnenkort wordt bij dit perceel een bord geplaatst, waar op de voorbijganger kan zien welke soorten planten en bloe men op het veld zijn terug te vin den. "Wij hopen dat er nog jaren genoten kan worden van deze gemeenschappelijke bloemen tuin", stelt voorzitter Fred Hilhorst, die in februari na ruim tien jaar de voorzittershamer neerlegt. Voor meer informatie kunt u kijken op www.ivn-geyste- ren-venray.nl |jjv| fmvÊ hmmhb fgsa P Aanleg zwembaden II wjr II frt II II 0n(terhoud zwembaden Ui Mi U U8 infraroodsauna's Traditionele sauna's all abour pools S leisure whirlpools spa's Wanssum, Venrayseweg 4, 0478-532747

Peel en Maas | 2005 | | pagina 17