Kwaliteitsimpuls centrum Restauratie in Odapark Geen nieuwe koopappartementen Veiligheidsvignet voor Kindervakantiewerk Fakkelwacht Amnesty Peel Maas White Band Day in Wereldwinkel Aanhouding verdachten inbraak Huisartsen :rijgen geen spreekrecht Ingezonden Flyers Niets! Donderdag 8 december 2005 - Pagina 11 De internationale dag van de mensenrechten staat in het teken van gewetensgevangenen. Leden van Amnesty Peel Maas voeren actie in zowel Venray als Horst. Gewetensgevangenen zijn men sen die in de gevangenis zitten om wat ze denken, omdat ze kri tiek uiten op autoriteiten of van wege hun geloof, politieke mening of seksuele voorkeur. Soms worden ze zomaar opgepakt omdat hun regering vindt dat ze lastig zijn. Amnesty Peel Maas houdt haar traditionele fakkel- wacht daags voor mensenrechten- dag, Op vrijdagavond 9 december staan ze met fakkels op NS-station Venray en op station Horst Sevenum. In Venray duurt de fak kelwacht van 16.45 tot 19,15 uur, in Horst van 16.00 tot 19.00 uur. Tijdens deze fakkelwacht delen ze folders uit over een SMS-actie voor twee gevangen mensenrech tenactivisten op Cuba. Daarnaast verzamelen de leden van Amnesty Peel Maas handtekeningen op middelbare scholen in de regio voor de gevangen advocaat Mohammed Abou. Op vrijdag 9 december op het Raayland en de Gilde-opleidingen in Venray. In Horst kunnen leerlingen van het Dendron College die dag tussen 10.00 en 14.00 uur in de kantine van de school groetenkaarten ondertekenen voor de kinderen van Abbou, Nour, Khairi en Jamei in Tunesië en voor Nicolai Statkevich in Wit-Rusland. Op zaterdag 10 december zijn de mensen van Amesty Peel Maas in de bibliotheek in Venray. Hier verzamelen ze handtekeningen voor Hada, een Chinese boekhan delaar. Hij werkte vreedzaam voor behoud van de Binnen- Mongoolse Cultuur en voor meer autonomie voor ethnische min derheden in China. Hij kreeg vijf tien jaar cel en heeft dringend medische hulp nodig. Ook boek handelaren in Venray en Horst wordt gevraagd actiekaarten beschikbaar te stellen voor hun klanten. Op de vrijwilligersdag op 10 december in de schouwburg deelt Amnesty Peel Maas infor matie- en actiemateriaal uit. De International White Band Day wordt op zaterdag 10 decem ber gehouden bij Wereldwinkel Venray. De White Band Day is een internationale actiedag in de strijd tegen armoede, die deel uitmaakt van de Nederlandse campagne Maak het waar. Armoede de wereld uit. Alle Wereldwinkels in Nederland nemen deel aan deze actiedag en verkopen witte arm bandjes. White Band Day gaat vooraf aan de ministeriële confe rentie van de Wereldhandelsorganisatie WTO die vanaf 13 december wordt gehouden in Hong Kong. Op zaterdag 10 december deelt Wereldwinkel Venray in het kader van Maak het waar. Armoede de wereld uit, kraskaarten uit in de Wereldwinkel en op andere plaat sen in Venray. Bij het inleveren van de kaart in de Wereldwinkel krijgt men een attentie en boven dien maakt men kans op het win nen van een opblaasbare wereld bol. Miljoenen mensen dragen op 10 december een wit armbandje, het wereldwijde symbool tegen armoede. Op deze manier steu- De politie heeft zondagmorgen drie Poolse verdachten, twee van 26 jaar en een van 25 jaar, aange houden op verdenking van auto inbraak en rijden onder invloed. Een verdachte is alleen aangehou den op verdenking van rijden onder invloed en is inmiddels weer in vrijheid gesteld. De ande re twee zijn ingesloten voor nader onderzoek. Tijdens een surveillan ce door de wijk Veltum, zag de politie rond 07.50 uur een Poolse auto geparkeerd staan op de Etnalaan met daarin de 25-jarige bestuurder. Toen de patrouille hem naderde, reed hij plotseling weg, waarop de politieagenten besloten om hem te controleren. Even verderop werd hij aange houden voor rijden onder invloed. Omdat het vermoeden bestond dat er meerdere perso nen in de auto zaten, ging de poli tie weer de wijk Veltum in om poolshoogte te gaan nemen. Bij het onderzoek in de omgeving werd vlakbij de Etnalaan een ver dacht persoon gesignaleerd die in eerste instantie een controle wist te ontwijken. Toen hij even later op een tankstation aan de Deurneseweg werd gezien, dit keer als bijrijder van een bestuur der van een auto, besloot de poli- Wc.ct Co^"""6 Wordt uw site gevonden door uw doelgroep? Haalt u voldoende business uit uw website? Nee? Met Flyers Internet Communicatie haalt u meer uit uw website door: Een aansprekend ontwerp Communicatieadvies Business monitoring Content Management Systemen Zoekmachine marketing Interesse? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie Grootdorp 89 5815 AN Merselo-Venray www.flyers.nl 0478-546293 - info@flyers.nl nen zij de campagne voor het hal veren van de armoede in de wereld. Wereldwijd zijn campag nes van start gegaan onder de noemer A Global Call tot Action Against Poverty. De Wereldwinkels sluiten bij deze internationale beweging aan, die zich inzet om de millenniumdóe- len te behalen. Deze doelen zijn in 2000 afgesproken tussen 189 landen in de wereld en moeten ervoor zorgen dat vóór 2015 extreme armoede in de wereld is uitgebannen. In Nederland voe ren Wereldwinkels samen met het Nederlandse Millenniumdoelen Platvorm vanaf 1 juli actief cam pagne om mensen te informeren over deze doelen. Het Platvorm herinnert de Nederlandse rege ring aan de afspraken die in 2000 zijn gemaakt, zodat de Nederlandse delegatie tijdens de WTO-top in Hong Kong het belang van de ontwikkelingslan den niet uit het oog verliest. De witte armbandjes zijn voor een euro per stuk te koop in Wereldwinkels en via www.maak- hetwaar.nl. tie hen allebei alsnog te controle ren. De bestuurder bleek onder invloed te zijn en werd aangehou den en overgebracht naar het bureau voor een ademanalyse. Ondertussen kregen de politie agenten een melding dat vlakbij de Etnalaan vermoedelijk gestolen gpederen waren gevonden door een voorbijganger. Hierop werd ook de andere man, die eerder onder verdachte omstandigheden was gesignaleerd in de buurt van de Etnalaan, aangehouden en overgebracht naar het bureau. Nader onderzoek heeft uitgewe zen dat er die morgen ingebroken is in een auto aan de Etnalaan, waarbij gereedschap en een navi gatiesysteem zijn buitgemaakt. De politie heeft de 25-jarige en 26- jarige Pool inmiddels ingesloten voor nader onderzoek. Tegen de derde man is proces-verbaal opge maakt wegens rijden onder invloed. Hij kreeg hierbij een rij verbod voor zeven uur. Daarnaast is zijn rijbewijs ingevorderd. PEEL EN MAAS een abonnement waard SEL EN MAAS De stuurgroep Kwaliteits plan Centrum heeft enkele voorstellen gedaan om een aantal voorzieningen in het centrum een kwaliteitsimpuls te geven. Het college van B en W heeft deze voorstellen inte graal overgenomen en goedge keurd. Het gaat om een totale investering van maximaal 125.000 euro. De stuurgroep Kwaliteitsplan Centrum (KpC) is in 2004 in het leven geroepen om een verbeter slag in het centrum mogelijk te maken. Ze gaat na 1 januari 2006 over in het centrumpanel. Dat gaat als aanspreekpunt voor de gebiedsgerichte aanpak in het centrum functioneren. De stuurgroep heeft in haar laatste vergadering besloten om het geld dat ze nog ter beschik king heeft toe te wijzen aan een aantal projecten en maatregelen. Deze dragen bij aan een verbeter de aantrekkelijkheid van het cen trum en staan al enige tijd op de lijst van het KpC. De gemeente voert de vijf pro jecten van het KpC in onderstaan de volgorde uit: voetgangersbewegwijzering in het centrum (hierover lees u elders op de gemeentepagina meer); mogelijkerwijze aanbrengen van een toplaag op parkeerterrein Mgr. Goumansplein, afhankelijk van de instemming van de eige naar; onderhoudsbeurt van de licht masten en bolarmaturen in het centrum; in de looprichting draaien van een aantal prullenbakken in het centrum; uitvoeren van de navolgende fases van het fietsenstallingenplan binnen het totale geoormerkte budget. In het Odapark in Venray zijn sinds 2002 vier beelden van de Chinese kunstenaar Yang Shaobin te bezichtigen. De beelden werden voor het eerst in Nederland getoond tij dens De Waan (2002), dat door Odapark Venray werd gehou den. Na afloop verhuisden de beel den naar het Beeldenpark aan de Merseloseweg, waar ze een plekje kregen in de binnentuin. Onlangs zijn de beelden gerestaureerd en vrijwel geheel in hun oorspronke lijke staat teruggebracht. De res tauratie is uitgevoerd door Bianca van Velzen. "De beelden hebben een paar jaar buiten gestaan, dus ze hebben te lijden gehad onder wisselende weersomstandighe den, maar ook insectenpoepjes en vallende takken of eikels. Met name de gevolgen daarvan op de verflaag over het polyester frame- werk was duidelijk zichtbaar." Van Velzen heeft het oppervlakte- vuil verwijderd met gedestilleerd water en wattenstaafjes. Het vuil dat dieper in de verf is getrokken kostte wat meer moeite. "Sommige strepen krijg je niet helemaal meer weg, maar wat mogelijk was heb ik met een zacht oplosmiddel kunnen verwij deren." Van Velzen volgde haar opleiding tot restaurateur bij de Stichting Restauratie Atelier Limburg in Maastricht. "Dat is een opleiding van vijf jaar en met name voor mensen, die kunstge schiedenis maar ook opleidingen in de chemische of natuurkundige richting hebben gevolgd. Ikzelf had daarvoor een opleiding tot eerstegraads lerares gevolgd." Ze werkt als zelfstandig restaurateur, voornamelijk voor particulieren maar af en toe ook voor musea. "Momenteel werk ik op locatie in het Limburgs Museum en dat is weer vanuit Restauratie Atelier. Het is wel erg leuk om verschil lende zaken aan te pakken. Je komt altijd iets anders tegen." Haar restauratiewerk voor Odapark Venray gebeurde in het kader van de nieuwe meerdelige kunstmanifestatie Toys are Us. De restauratie van de beelden is uitgevoerd door Bianca van Velzen. Tot eind 25 februari 2006 is in dat kader de jonge Maastrichtse kunstenaar Jack Reubsaet op loca tie in het Odapark (de Projectruimte) aan het werk. Idee achter de manifestatie is het kop pelen van jonge regionale kunste naars aan gelouterde internationa le toppers. Reubsaet is in dit eerste deel gekoppeld aan Yang Shaobin, wiens beelden voor de gelegenheid eveneens in de Projectruimte staan opgesteld. Dit work in progress is van dinsdag tot en met zondag te bezichtigen van 11.00 tot 17.00 uur. De gemeente pakt voorlopig geen nieuwe projecten meer op waarin koopappartemen ten zijn opgenomen. Het colle ge constateert een oneven wichtige verdeling van de woningmarkt, zoals blijkt uit de regionale woonvisie. In de koopsector bestaat een tekort aan goedkope woningen tot 200.000 euro. Daarbij gaat het om grote eengezinswoningen. De behoefte aan koopappartementen is minimaal. In de huursector is er zowel een tekort aan goedkopere als duurdere huurwoningen met een nadruk op goedkopere. Het tekort aan eengezinswoningen is ongeveer even groot als het tekort aan huurappartementen en het betreft uitsluitend kleine huurwoningen. Het college heeft deze tekorten afgezet tegen de planologische ruimte tot 2010 en geconstateerd dat deze ruimte ruim voldoende is om deze tekorten in te vullen. De planologische ruimte voor grond gebonden woningen sluit, zowel qua koop als qua huur aan op de behoefte. Er is sprake van enige overcapaciteit, maar deze kan worden beschouwd als ijzeren voorraad. In bepaalde segmenten is de planologische ruimte echter zo groot dat ze de behoefte ver overschrijdt. Dit is met name het geval bij de meergezinswoningen (koop). De behoefte aan koopap partementen is mihimaal, terwijl de planologische ruimte enorm is. huisartsen hebben geen leekrecht tijdens de informatie- jeenkomst over de toekomst I het Venrayse ziekenhuis. De Ichting Behoud Basiszorg Wnhuis Venray houdt op don- frdag 8 december (vanavond) Ti informatiebijeenkomst voor I bevolking van Venray en om- leken. "De Regionale jisaitsenvereniging is voor deze penkomst uitgenodigd als toe- border. De huisartsen waarderen I enorme inzet van de stichting Jor de Venrayse bevolking. Jide hebben echter verschillen- I ideeën over de beste invulling n de acute zorg in de regio ray. Het bestuur van de huis- senvereniging heeft verzocht t de voorlichtingsavond zijn Indpunt voor het voetlicht te bgen brengen. De stichting ver- fcnt ons helaas geen spreektijd. |t is jammer voor de aanwezi- j, omdat voor de huisartsen net K voor de stichting het patiën- Inbelang voorop staat", aldus voorzitter Eric Cremers van de Regionale Huisartsenvereniging Noord-Limburg. "Wij respecteren uiteraard het besluit van de stich ting om zich deze avond te beper ken tot het weergeven van haar eigen visie, die zij overigens al eerder aan het bestuur van de huisartsenvereniging kenbaar heeft gemaakt. Nu de huisartsen geen spreek tijd wordt geboden, beschouwen de huisartsen hun aanwezigheid op deze bijeenkomst als niet van toegevoegde waarde. "De huisartsen zetten in op hoge kwaliteit en goede bereik baarheid van zorg, in samenwer king met de andere partijen in de zorg die buiten kantoortijd actief zijn. Zij zullen de patiënten zelf informeren over hun plannen wanneer deze vaste vorm hebben gekregen", zegt Cremers in een reactie. De informatiebijeenkomst begint overigens vanavond om 20.00 uur in de Schouwburg Venray. n de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te jntileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het Écht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie- In wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en fes worden niet geplaatst. •graafplaats let zoveelste schandaal. Nu is bt weer het oude kerkhof rond Sint Petrus'Bandenkerk. In wist de gemeente de ïoederen al heftig in beroe- j te brengen door grafrechten (eisen van graven die in 1972 aren overgebracht naar de puwe gemeentelijke begraaf- ats de Boschhuizen. Toen bleek de gemeente, die fie rechten die er op het kerk- pf rond de kerk lagen, onver st had overgenomen, niet ed te weten wat die rechten ecies inhielden. Na een gron- onderzoek van de kerkreke- ngen op betaling van rechten eek dat er van de 1451 geregis- eerde graven 1323 waren over- ebracht naar de Boschhuizen, jeze 1323 hadden allemaal het :cht op een tijd variërend tus- :n 30 en ongeveer 80 jaar. In ?89 heeft het kerkbestuur aan gemeente een lijst overhan- gdvan 1031 namen van begra- :nen waarvoor in de kerkelijke kenboeken bewijzen waren vonden van betaling van grafr chten. Van 192 overgebrachte aven kon niets meer met Verheid worden vastgesteld, at was gedeeltelijk te wijten m het feit dat het nog al eens lorkwam dat men rechtstreeks an de pastoor betaalde (na de oogmis b.v.) terwijl de pastoor in al of niet één keer per laand een bedrag aan de pen- ingmeester overdroeg met de ededeling "voor grafrechten", erder waren er ook parochia- ien die slechts voor één jaar etaalden en de volgende jaren ijbetaalden als ze gemaand wer en en/of voldoende geld had- het overbrengen van de raven naar de Boschhuizen is len bij mijn weten niet te werk egaan in de zin van: "Het kerk- of ruimen". Men heeft alleen ie graven overgebracht waar :chten op lagen. Ook in 1992 is et woord "ruimen" niet officieel ebruikt. We gingen er alleen )e over om die graven, waarvan Ij wisten dat ze er nog lagen en raar nog rechten op konden lig- en, alsnog over te brengen. Als oorzitter van de begraafplaats en ik toen één keer aanwezig eweest bij de opening van een taf. Met eigen ogen heb ik toen een gat naast dat graf duidelijk en half vergaan lijk gezien. De erantwoordelijke persoon die toen sprak heeft mij toen met venveel woorden gezegd: "Er ggen hier nog talloze halfverga- e resten, maar wij hebben Heen opdracht om 44 graven ver te brengen." Als burgemeester Waals eweert dat hij zeker weet dat He graven geruimd zijn dan raag ik mij af waar hij deze 'etenschap vandaan haalt. Het etuigt niet van veel respect oor de overledenen van onze emeenschap als de gemeente a spreekt over een "grasveld" 'anneer men het oude kerkhof edoelt, waar eeuwenlang, min- Nens zo lang als er op deze laats een kerk gestaan heeft, He doden van Venray (tot het "idden van de 19e eeuw ook" die (an de kerkdorpen) zijn begra- [en, terwijl dat oude kerkhof ''eliswaar officieel gesloten is "rklaard maar nooit officieel jeruimd is. Men zou een voor bid moeten nemen aan de ploten kloosters in Venray die pn kerkhoven, voor zover ik 'eet, wel officieel hebben laten ruimen. Het klooster Jerusalem, dat zijn kerkhof niet heeft laten ruimen, heeft wel bepaald dat het eeuwenoude kerkhof waar honderden zusters zijn begra ven, ten eeuwigen dage onge schonden en onderhouden moet blijven. Nee, zo handelde het kerkbestuur in 1972 en handelt de gemeente Venray anno 2005 niet, Nee de gemeente manipu leert zodanig dat ze dit gebied langzamerhand ongemerkt kan gaan gebruiken voor kermis, cir cus en andere evenementen, die op zich best goed en interessant zijn voor onze gemeenschap maar niet passen op deze plaats waar de Venrayse bevolking momenteel emotioneel nog te zeer mee verbonden is. Laat de gemeente eens denken over de mogelijkheid om van dit prachti ge, oorspronkelijke en nog onge schonden gebied in het oude hartje van Venray, tot stiltege- bied te maken waar het voor iedereen, zowel jong als oud goed toeven is. Of moet daar een handtekening actie voor op touw worden gezet? Het heeft mij overigens ook verwonderd dat het kerkbestuur van Sint Petrus'Banden er zo licht over denkt en zich door een wethouder zo in de luren heeft laten leggen. Van het kerk bestuur zou ik verwachten dat het, ondanks dat het in het verle den afstand heeft gedaan van het kerkhof, toch opkomt voor de doden die daar zijn begraven en waarvan er nog zoveel stoffelijke resten liggen. Verder zou ik ook niet zo denigrerend spreken over die "hangplek voor jonge ren". Wiens schuld is het dat de Venrayse jeugd geen tehuis meer heeft. Juist, de gemeente die door haar lomp en jeugdvijandig beleid de jeugd de straat i.e. het rustige oude kerkhof op jaagt. Wiens schuld is het dat de rom mel, door die jongeren op die hangplek achtergelaten, zo lang blijft liggen? De gemeente heeft in 1972 het kerkhof voor 1.00 (zegge één gulden) gekocht mèt de verplichting^ h£t terrein (tot aan de muren van de kerk) te onderhouden! Het prachtige rus tige terrein rond het oude Jerusalem_nu gemeentehuis, is sinds enige tijd hermetisch afge sloten. Daar waren mooie hang plekken Tnogelijk voor de jeugd...! Is het wonder dat ze hun vertier nu zoeken op het oude kerkhof? En dat het er rom melig uitziet als de gemeente er niet naar omkijkt? Als de gemeente werkelijk meent te moeten vasthouden aan een plan om van het oude kerkhof een evenemententerrein te maken laat men dan eerst beginnen met het graven van een aantal proefsleuven om te onderzoeken hoeveel graven c.q. resten van overleden er nog liggen. Dan krijgt men zeker heid. En wordt het zowel voor de burgemeester als voor de Venrayse bevolking duidelijk wat er aan de hand is. En dan moet de gemeenteraad maar beslissen of het oude kerkhof als nog geruimd dient te worden. Maar als de wens van de bevol king wordt gehonoreerd om van het oude kerkhof een onschend baar stilteterrein te maken dan hoeft men zich niet zo druk te maken over de stoffelijke resten die er nog rusten en kan de gemeente zich een dure 'rui mingsoperatie1 besparen. Toon den Brok, Venray Als eerste jeugdwerk in Limburg heeft Kindervakantiewerk Venray het Veiligheidsvignet voor het Jeugd- en Jongerenwerk ont vangen. Dit vignet is een ini tiatief van de Verenigde Jeugdclubs Limburg (VJL) en wordt uitgereikt aan jeugd werkorganisaties die aan kun nen tonen dat ze bewust bezig zijn met het thema veiligheid. Het vignet zal door de organisa tie gebruikt worden om aan deel nemers, ouders, vrijwilligers en anderen te tonen dat er bewust met veiligheid wordt omgegaan. Binnen Limburg zijn er nog meer organisaties die het keurmerk hebben aangevraagd, maar de eer om als eerste het vignet to mogen Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS ontvangen is te beurt gevallen aan Kindervakantiewerk Venray. Deze jeugdwerkorganisatie orga niseert jaarlijks tijdens de zomer vakantie voor meer dan 900 kin deren in de gemeente Venray een activiteitenweek. Hierbij staat vei ligheid bovenaan de prioriteiten lijst. De organisatie ontving onlangs het eerste exemplaar. KVW Venray heeft een werk groep samengesteld bestaande uit Yorgo Canli (voorzitter), Anita Middendorp (veiligheidscoördina tor) en Erik van de Leur (secreta ris/hoofdleiding). Erik van de Leur: "Het blijkt dan, dat je al heel veel zaken geregeld hebt. De checklist is een kapstok waar je alles aan op kunt hangen. Doordat een en ander nu op papier staat, word je je bewuster van een aan tal zaken." Volgens Erik is bewust wording de basis van het thema veiligheid. "Je moet veiligheid niet zien als een last, maar als een belangrijke toevoeging aan je acti viteiten. Hierdoor neemt de kwa liteit van je organisatie toe." Erik van de Leur (r) neemt het keurmerk trots in ontvangst.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 11