"Kermis hoort in centrum thuis" Torenuurwerk koningin Emma blinkt weer emiddeld één rojectiel per bouwkavel teel bestaand groen in Aan den Heuvel 'Kaart Tienray klopt niet' "Wij hebben geen geheimen" Bewoners in gesprek met 'heren ingenieurs' - Donderdag 1 december 2005 - Pagina 9 Bert Cremers uit Meerlo (59) is naast fractievoorzitter van de WD in de gemeente Meerlo-Wanssum ook een verwoed verzamelaar van torenuurwerken. In een apar te ruimte in zijn woning heeft hij er een groot aantal staan. Hij is lid van de Stichting tot Behoud van het Torenuur werk, een landelijke stichting die zich ten doelt stelt zoveel mogelijk historische, mecha nische torenuurwerken voor de Nederlandse samenleving te behouden. De Meerlonaar verzamelt ze niet alleen, hij restaureert ze ook. Apparaten van soms wel honder den jaren oud, die door zijn toe doen weer heel nauwkeurig de tijd gaan aangeven. Het laatste jaar stond in zijn huiskamer wel een zeer apart torenuurwerk. Het in omstreeks 1830 gebouwde uurwerk behoort tot een collec tie van het Goud- Zilver- en Klok kenmuseum in Schoonhoven. Het bijzondere aan dit toren uurwerk is dat het afkomstig is uit het torentje van Paleis Soest- dijk. Koningin Emma schonk het persoonlijk aan het museum. Cremers maakte het uurwerk Bert Cremers toont het uur werk (archieffoto Peel en Maas). schoon en zorgde ervoor dat het momenteel weer tot op de seconde nauwkeurig tikt. "De restauratie is voltooid", vertelt hij trots. "Het uurwerk is opnieuw verguld en blinkt weer. De klok gaat zaterdag naar het klokken museum in Schoonhoven voor de tentoonstelling die op donder dag 15 december wordt geo pend. Ik schat dat ik wel hon derd uur aan deze bijzondere klok heb gewerkt." Het door koningin Emma geschonken en door Bert Cremers gerestaureer de torenuurwerk is hét pronk stuk van de unieke expositie. De Stichting tot Behoud van het Torenuurwerk, die 25 jaar bestaat en in 1980 werd opge richt omdat steeds meer mecha nische torenuurwerken verloren gingen, beheert niet alleen de uurwerken in het museum. De stichting adviseert ook huidige bezitters over het onderhoud ervan en helpt eventueel met het restaureren en het weer precies op tijd laten lopen van de wij zers. De expositie is een bezoek zeker waard, meent Cremers. "Er zijn heel veel bijzondere toren uurwerken te zien." Dorpsraad Tienray wil snel antwoord van gemeente De dorpsraad van Tienray wil dat de kermis volgend jaar op het terrein aan de Pastoor Dinckelsstraat wordt gehou den, waarop vroeger de oude gymzaal van de huishoud school stond. "Dat is de beste locatie", vertelde vice-voorzit- ter Anthony van Baal maan dagavond tijdens de dorps raadvergadering. "We willen niet langer aan het lijntje gehouden worden. Die locatie vindt iedereen geschikt. Behalve de exploitanten mis schien." De dorpsraad wil binnenkort met het college van B en W pra ten over de kermis in Tienray. Als het aan Van Baal ligt moet dat gesprek op korte termijn plaats vinden. "Dit verhaal duurt al veel te lang. We willen niet langer aan het lijntje gehouden worden. De kermis moet plaatsvinden in het centrum, dicht bij de soos en het Parochiehuis." Tijdens het werkbezoek van het college van B en W aan Tienray vorig jaar, kwam de locatie Pas toor Dinckelsstraat al als beste locatie uit de bus. "De meeste inwoners vinden dat de kermis daar gehouden moet worden. Het wordt hoog tijd dat de gemeente ons eindelijk antwoord geeft over de locatie van de kermis", vindt Van Baal. De dorpsraad stuurde enkele maanden geleden al een brand brief naar het college. Maar tot op heden wachten de leden nog altijd op een antwoord van de gemeente. "Dat kan toch niet. Ik heb het idee dat we niet heel seri eus genomen worden." De kermis in Tienray vond ook dit jaar weer plaats op het terrein op de Leemberg, het terrein waar op vroeger de oude steenfabriek was gevestigd. Het was volgens de gemeente Meerlo-Wanssum te kort dag om de kermis dit jaar al op te stellen op het terrein aan de Pastoor Dinckelsstraat. Maar vol gens Van Baal willen de exploitan ten niet op het grasveld voor de soos staan, vanwege vernielingen in het verleden. De dorpsraad vindt dat de gemeente niet alleen naar de exploitanten moet luisteren, maar eerst en vooral naar de mening van de inwoners van Tienray. En die achten de huidige locatie niet geschikt voor de kermis. De ker- mislocatie op de Leemberg ligt te ver af van het centrum en veran dert bij enkele regenbuien al snel in een modderpoel. Een mening die door de dorpsraad wordt gedeeld. Volgens een woordvoerder van de gemeente Meerlo-Wanssum zal er op korte termijn een gesprek met de dorpsraad plaatsvinden. "Het grasveld aan de Pastoor Dinc kelsstraat is inderdaad in beeld. Daarover zullen we binnenkort met de dorpsraad praten." De problemen die de exploitanten met de beoogde locatie zouden hebben, zijn bij hem niet bekend. 'Welkomstfolder voor Tienray' De dorpsraad van Tienray is druk bezig met het ontwerper van een welkomstfolder voor alle nieuwe inwoners van het dorp. In het blad moeten kersverse Tienraynaren op een overzichte lijke en eenvoudige manier gein formeerd worden over het dorp Tienray in al zijn facetten. "De fol der moet uitstralen: dit is Tienray. En hier kunnen jullie terecht voor informatie", legde Arjanne van 't Klooster maandagavond tijdens de dorpsraadvergadering uit. De bedoeling is dat de folder, die informatie over bijvoorbeeld het verenigingsleven en de historie van het dorp bevat en waarin ook tal van foto's en een plattegrond van het dorp een plek krijgen, verschijnt op A2-formaat en de eerste keer onder alle Tienrayna ren wordt verspreid. Daarna ont vangen alleen nieuwe inwoners een exemplaar. Een werkgroep is momenteel bezig met de realisa tie van de folder. Wanneer het eerste exemplaar verschijnt, is nog niet bekend. Provincie inspecteert Spoorstraat in Tienray De bewoners van de Spoor straat krijgen hun zin. Op woens dag 7 december om 9.00 uur kun nen ze in gesprek met de 'heren ingenieurs' van de provincie Lim burg. Veel bewoners van de straat zijn het niet eens met de manier waarop de straat is opgeknapt. De Spoorstraat is volgens hen omge toverd tot een racebaan. Boven dien zijn onlangs aan de zuidzijde van de Spoorstraat gele strepen getrokken, zodat langs die kant van de weg geen auto's meer geparkeerd mogen worden. Vol gens de provincie zijn de gele stre pen die zijn getrokken een kopie van dè gele strepen van voor de reconstructie. Een mening die niet wordt gedeeld door de bewoners. De doorgaande weg tussen Horst en Wanssum, de provinciale weg N554, heeft het afgelopen jaar een ware metamorfose onder gaan. De weg is voorzien van nieuw asfalt met links en rechts een fietsstrook van rood asfalt. Door het parkeerverbod worden weggebruikers aangemoedigd har der te rijden dan is toegestaan, vinden onder meer Ine en Math Hundscheid, die onlangs een enquête hielden onder zestig bewoners van de Spoorstraat. Uit de reacties blijkt dat de meeste bewoners grote moeite hebben met de snelheden op de Spoor straat en het parkeerverbod. Vol gens dorpsraadlid Erik van Maar- schalkerwaard is het inderdaad zo dat er op de straat harder wordt gereden en dat er in vergelijking met de situatie van voor de recon structie minder parkeermogelijk- heden zijn. "Op 7 december wordt het hele stuk vanaf onge veer het spoor tot in het centrum bij modehuis Cruijsberg gelopen. Er wordt gekeken naar plekken waar eerst geen en nu wel gele verbodstrepen staan en welke er eventueel verwijderd kunnen wor den", vertelde hij maandagavond tijdens de dorpsraadvergadering. Dorpsraadvoorzitter Van Baal, in het dagelijks leven politieagent, vertelde dat lang niet iedereen ontevreden is over de opknap beurt. "Er zijn ook genoeg mensen die van mening zijn dat de weg een stuk veiliger is geworden. Veel ouders vinden bijvoorbeeld dat het voor hun kinderen een stuk veiliger is nu alle geparkeer de auto's op de rijbaan weg zijn. En een ander zegt weer dat het daardoor juist gevaarlijker is geworden. Tja, die discussie houd je altijd. Automobilisten en motor rijders moeten zich gewoon aan de verkeersregels houden." De dorpsraad besloot de uit komst van het overleg tussen bewoners, gemeente en provincie af te wachten. "Het is te hopen dat ze er samen naar tevredenheid uit komen", aldus Van Baal. Tienray is een stipje op de landkaart, een pittoresk dorpje dat vooral bekendheid geniet als populair bedevaartsoord van Maria. De Lourdesgrot, museum Sorghvliet, supermarkt Jan Lin- ders, modezaak Cruijsberg, soos Gaellus, Dienstencentrum De Zonnehof: het is toch wel eenvou dig als ze voor toeristen en men sen die de weg in het dorp niet zo goed kennen, terug te vinden zijn op het informatiebord van Tien ray. En, tja, ze zijn ook wel te vin den op het bord, maar de weg ernaartoe is niet zo eenvoudig uit te stippelen. Want het informatie bord, dat onlangs is verplaatst van de oude steenfabriek naar de circa honderd meter verderop aan de Spoorstraat gelegen kunstgale rie van de Stichting Kunst Is Pas sie (SKIP) en eerder op het dorps plein in het hart van het dorp stond, zet deze mensen op het verkeerde been, betoogde dorps raadlid Arjanne van 't Klooster maandagavond tijdens de dorps raadvergadering. "De kaart klopt niet meer. Het bord is verplaatst van het plein naar de Spoorstraat, maar de kaart is nooit veranderd." Met andere woorden: de pijl en de quote 'U bevindt zich hier' ver wijzen niet naar de plek waar de lezer van de kaart zich bevindt. Vandaar ook dat de dorpsraad de gemeente Meerlo-Wanssum gaat vragen om de kaart te vervangen door een nieuw exemplaar. Dorpsraadvergadering Tienray openbaar? De leden van de dorpsraad in Tienray waren maandagavond ver rast. In de vergaderruimte van Dienstencentrum Zonnehof meld de zich om 20.00 uur namelijk een joumalis* van Peel en Maas om ver slag te doen van de dorpsraadver gadering. Maar er onstond enige discussie over de vraag of de verga dering nu wel of niet openbaar is. Het werd meteen het eerste agen dapunt van de vergadering. Veel commotie ontstond er overigens niet over het antwoord op de vraag. "Ik vind dat de vergadering openbaar moet zijn", stelde vice- voorzitter Anthony van Baal. "We willen de kloof tussen de raad en de burgers toch kleiner maken en hebben toch geen geheimen? Het is juist erg belangrijk dat de inwo ners van Tienray horen wat hier besproken wordt. Misschien komen ze dan zelf ook hun mening geven over onderwerpen die in het dorp leven." Ook de ove rige leden die aanwezig waren, Erik van Maarschalkerwaard, Wilard Hogenkamp, Huub Dries- sen, Arjanne van 't Klooster, Wilma Jacobs en Wil Stultjens, vonden het prima dat in de statu ten expliciet wordt vermeld dat de dorpsraadvergaderingen openbaar zijn. De agenda van de dorpsraad vergadering wordt voortaan gepu bliceerd in het plaatselijke dorps blad en in Peel en Maas. Er zal duidelijk bij vermeld worden dat iedereen welkom is. "Ik hoop dat het zo druk wordt dat we binnen kort een grotere ruimte moeten huren", grapte Van Baal. Met die drukte viel het maandagavond wel mee. Buiten de journalist van Peel en Maas nam alleen CDA-raadslid Frans van Rijswick uit Tienray plaats op de 'publieke tribune'. Overigens wordt de agenda ook gepubliceerd op de vernieuwde website van de dorpsraad: www.dorpsraadtienray.nl. Op deze site vindt u nog meer infor matie over de dorpsraad. - P eel en maas Bert Cremers restaureerde pronkstuk van expositie in Schoonhoven Ruim vijfhonderd explosieven in nieuwe wijk geborgen Tijdens de werkzaamheden Q het bedrijf Reaseuro in de tieuwe wijk Aan den Heuvel Jebben bodemonderzoekers |15 niet-gesprongen explosie- ten (NGE's) gevonden en ver wijderd. Omgerekend bete kent dit ongeveer een pplosief per bouwkavel. lamaast werd nog een grote leveelheid afval, variërend [an oud ijzer tot autobanden bouwpuin uit de grond kaald. I Afgelopen dinsdag brachten rgemeester en wethouders een lezoek aan de nieuwe wijk. Ze Fgen onder meer uitleg over het pk van Reaseuro. Het bedrijf is J> april van dit jaar begonnen met Pt scannen van 30 hectare grond Tde nieuwe wijk. "Het gebied ffbben we in kleine stukken [gedeeld en met sondes digitaal P kaart gebracht. Daar waar de lichtlijnen van het aardmagne- sch veld door metaal werden crstoord, zijn we vervolgens aan graven om te kijken wat er de grond zit" legde Theo Derk- fnvan Reaseuro uit. 1 En er werd wat aangetroffen, rooral veel kippengaas", stelde f.'B' Naast tal van projectielen, puinafval, oud ijzer en autobanden kwamen ook deze twee Duitse helmen voor de dag. Derksen verder. "Maar vooral NGE's. Grotendeels ging het daar bij om blindgangers, maar we vonden ook ongebruikte munitie op locaties waar tijdens de oorlog schuttersposten of -putjes lagen." De explosieven varieerden van losse kogels tot artilleriegranaten, luchtdoelgranaten, handgranaten en zelfs raketten. Vaak wordt gesteld dat hoe lan ger dergelijk materieel in de grond ligt, hoe minder gevaarlijk het zou zijn. Volgens Derksen is dat juist niet het geval. "Zeker het Duits materieel dat gedurende de oorlog slechter werd als gevolg van schaarste, is vaak nog levens gevaarlijk." Zelf kreeg hij de schrik van zijn leven, toen hij tij dens het graven een Duitse bri- santgranaat beschadigde. Dagelijks brachten Derksen en zijn mensen verslag uit bij gemeente, brandweer, politie en het Explosieven Opruimings Commando (EOC). Die laatste instantie zorgde er regelmatig voor dat het gevonden materiaal vernietigd werd. Dat gebeurde meestal ter plekke. Of het gehele gebied nu explo- siefvrij is, kan Derksen niet zeg gen. "Tijdens de metingen kun je bijvoorbeeld een handgranaat op een diepte van een halve meter gemakkelijk meten. Wanneer die op een meter diepte ligt, wordt dat al wat moeilijker. Grotere gra naten kun je bijvoorbeeld weer Belangstelling voor Gouden Leeuw Er blijkt grote belangstelling te bestaan over wonen in het project De Gouden Leeuw. Tijdens een informatie-avond, afgelopen maandag kwamen ruim 200 belangstellenden een kijkje nemen en lieten zij zich informeren over de mogelijkheden die dit nieuwe centrumproject met zich meebrengt. Voor meer informatie kan men terecht bij Hauzer Partners Makelaardij aan de Julianasingel of bij Carel Fijen Makelaardij aan de Poststraat. wel op een lagere diepte constate ren. Alles wat detecteerbaar was, hebben we eruit gehaald", aldus Derksen. In het gebied ligt nog zo'n vier hectare grond die nog niet in eigendom is van gemeente of pro jectontwikkelaars. Die percelen zijn ook nog niet gecontroleerd. Dat zal op een later tijdstip wel gebeuren. GEEN STOFFELIJKE RESTEN In het gebied zijn overigens geen stoffelijke resten van militai ren gevonden. "Daar hebben we wel rekening mee gehouden omdat er na de Slag om Overloon in dit gebied nog een aantal men sen vermist is. Wel hebben we enkele oude Duitse helmen uit de bodem gehaald. Volgens wethouder Heidens is er bij de planvorming regelmatig over gestoeid of een dergelijk onderzoek gedaan moest worden. Het onderzoek kost immers zes ton, maar wordt ook mede door het Rijk gefinancierd. "Ik ben gezien de resultaten blij dat we dit gedaan hebben", aldus Hei dens. "Want één projectiel per bouwkavel is wel erg veel." erste bewoners in nieuwe wijk ),8| Deze week kregen de eerste luizeneigenaren van de nieu- e wijk Aan den Heuvel de leutel van hun woning over- j g! iandigd. Wethouder Heidens 'eette dinsdagmiddag de fami- e van den Hoogen als eerste ewoners van de wijk wei- om. Namens de gemeente, 1,8! anoemer en projectontwik- (bii elaar kreeg het echtpaar Van fru len Hoogen een bloemetje angeboden en werd hen veel roonplezier toegewenst in P® en w jk die voor Venray ms oige noviteiten kent. vorming van de wijk vooral reke ning gehouden met bestaande structuren en beplanting. Zo zul len de Broekweg en de Buiten weg herkenbaar blijven in de wijk. Daarnaast zijn met name veel bomen in het gebied gespaard gebleven. "Vooral het grote, waardevolle groen hebben we gehandhaafd", aldus Henny Oudenhoven van de gemeente Venray. "Daarnaast zullen op een aantal plaatsen in de wijk grote bomen geplaatst worden. Hier door hoeven we minder bomen te plaatsen, die echter wel meer volume hebben." Een andere noviteit is de water- regulering in de wijk. Uitgangs punt is dat al het hemelwater dat opgevangen wordt, zoveel moge lijk ter plekke moet infiltreren in de bodem. Bovendien moet zoveel moge lijk voorkomen worden dat bij forse regenbuien het water over stroomt in de Loobeek. Daarom wordt in de wijk gebruikgemaakt van een zogenoemd Wadi-sys teem. Wadi staat voor 'wateraf voer door infiltratie'. Dit systeem, waarbij water wordt opgevangen in buffers met lavasteen en draina gebuizen, wordt al enkele jaren succesvol toegepast in Laagheide. Mocht dit systeem overlopen, dan komt het water eerst in bergings beekjes terecht die een tweede buffer vormen. Zou dat nog niet voldoende zijn, dan is overstort in de Loobeek nog de enige oplos sing. Dat laatste zal mede voorkomen moeten worden door voorzienin gen bij de bewoners op het eigen terrein. Kavels waarop meer dan I60m2 dakpannen en/of terras liggen, moeten voorzien worden van een drainagesysteem. Daar naast gaat de gemeente in de wijk gebruikmaken van waterdoorla- tende stenen in de bestrating, waardoor regenwater niet via de putjes wordt afgevoerd maar rechtstreeks in de bodem wordt opgenomen. Dié noviteiten werden dinsdag ijdens een werkbezoek van bur gmeester en wethouders nog lens toegelicht. Zo is bij de plan- Wethouder Heidens heette het echtbaar Van den Hoogen van harte welkom in de nieuwe wijk.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 9