Er siet is niets fout gegaan, had wel sneller gekund" Het begrip voor alkaar is zeker gegroeid" "Venray moet weer bij nul beginnen" Meer weten over levensloopsparen? Jubileumboek NLW Groep Ingezonden Politiek podium Samenwerking Heeft u zich al verdiept in de nieuwe levensloopregeling? Met deze regeling krijgt u, per 1 januari 2006, het wettelijke recht om te sparen voor alle vormen van verlof. Sabbatical, zorg-, ouderschaps- en studieverlof of eerder stoppen met werken. In het kader van haar 50-jarige bestaan brengt NLW Groep een jubileumboek uit over 50 jaar sociale werkvoorziening in Noord-Limburg West. Het eerste exemplaar van dit boek werd afgelopen woensdag officieel overhandigd aan de voorzitter van het bestuur, de heer Mathieu Emonts. Alle medewerkers en oud-medewerkers krijgen de komende dagen een boek. Ook de bibliotheken worden voorzien van exemplaren. Het boek is rijke lijk voorzien van fotomateriaal en toont in vogelvlucht de historie van wat nu NLW Groep is. De fusie tussen de werkvoorziening schap van.Helden en Venray, in 1980, deelt de geschiedenis in twee stukken en vormt een bij zondere mijlpaal in de ontwikke ling van de sociale werkvoorzie ning in de regio. Het boek laat vooral de enorme ontwikkeling zien van de 'sociale werkplaats' van vroeger, naar de huidige sta tus van volwaardig dienstverlener en reïntegratiebedrijf met een belangrijke maatschappelijke rol. e-mail: redactie® vandenmunckhof.nl PEEL EN MAAS Donderdag 1 december 2005 - Pagina 7 In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of ki te korten. De lengte van de brieven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Kermislocatie Dit najaar vond op initiatief van wethouder Driessen een gesprek plaats met een delegatie van het kerkbestuur. De wethouder liet weten dat de gemeente voorne mens was het oude kerkhof als extra kermislocatie in gebruik te nemen en -ofschoon de kerk in deze geen enkel recht op zeggen schap kon doen gelden- stelde hij er prijs op te weten hoe we als bestuur daarover dachten. Het voornemen was daarbij de kermis voor kleine kinderen op dit veld te plaatsen; ruwweg genomen: de attracties die tot nu toe voor het gemeentehuis stonden. Voor alle duidelijkheid: het oude kerkhof is sinds 1973 eigen dom van de gemeente en deze heeft zich aan haar verplichting jegens de parochie om er 25 jaar lang geen gebruik van te maken, ruimschoots gehouden. Het kerkbestuur stelde het op prijs in deze zaak gekend te wor den en liet weten dat dit zeker wel gevoeligheden zou oproepen, maar in overweging nemende dat in de zomerdag op dit grasveld elke avond hangjongeren zijn en elke daaropvolgende morgen de stille getuigen daarvan terug te vinden zijn in de vorm van frites- bakjes, wietzakjes, lege bierblik jes en hakenkruisen op het daar geplaatste monument en ook in aanmerking nemende dat de gemeenschap zich hieraan niet erger stoorde dan aan de rommel op andere hangplekken, uitten we de gedachte dat de kermis voor kleine kinderen op deze plek niet op onoverkomelijke bezwa ren zou stuiten. Aannemende dat het kerkhof volledig geruimd is, blijft het kerk bestuur bij de mening dat de beoogde kinderkermis-locatie geen onoverkomelijk probleem is; al moet de indruk worden wegge nomen dat het bestuur dit zou toejuichen. Afzien van activiteiten op deze locatie -rust rond de kerk en op het geruimde kerkhof- is ons liever, maar we weten dat we in deze kwestie geen enkele zeg genschap hebben. Namens kerkbestuur St. Petrus'Banden, H. Smeets. deken. Oplichting De politie waarschuwt voor een oplichtingstruc via een Russisch e-mailadres. Daarin vraagt een zakenman geld voor te schieten, dat binnen korte tijd met 1(L procent rente wordt terugbetaald. Dat laatste gebeurt dan niet. De politie wil burgers waarschuwen om vooral niet in te gaan op dit soort verzoeken. Zowel in Rusland als in Nederland zijn voldoende mogelijkheden om reguliere bancaire transacties uit te voeren en gelden over te boe ken. Verkeershandhaving De Verkeershandhavingsteams (VHT's) van Limburg-Noord en Limburg-Zuid gaan hun samen werking intensiveren. Deze samenwerking is een primeur in Nederland en werd bekrachtigd door het ondertekenen van con- venanten door de leiding van beide korpsen en de landelijk ver keersofficier Koos Spee. Regelmatig komen er klachten over onveiligheid in een buurt of bij een school door verkeersge drag van verkeersdeelnemers. Vaak en gelukkig is dat gevoel niet door feiten (ongevallen) aan toonbaar. Door dit project kan meer aandacht aan deze bewo nersklachten worden besteed en kan daarmee de subjectieve ver keersveiligheid in die buurten ver beterd worden. Vooraf worden de klachten geobjectiveerd en geanalyseerd. Met de partners (de gemeente, de wegbeheerder, de politie het Openbaar Ministerie en anderen) worden afspraken gemaakt over de uitvoering van de klachtaanpak. Samenwerken en een goede communicatie met de partners en de bewoners is het uitgangspunt hierbij. Het gedrag van weggebruikers wordt in de beide politieregio's onder andere door onopvallende videosurveil lances gecontroleerd. De beman ning van de videosurveillanceau- to's controleerden voorheen alleen in de eigen regio. Vanaf nu gaan zij samen in héél Limburg handhaven. Het team beschikt over twee onopvallende wagens die voorzien zijn van een videore gistratiesysteem, een geijkte digi tale snelheidsmeter en een geijkte trajectsnelheidsmeter. Vanaf janu ari 2006 zal voor beide VHT's één ongevalanalist ingezet worden, die de ongevallen in Limburg in kaart gaat brengen. agii [l EN MAAS ithouder Teunissen weerlegt kritiek bouwkwestie Ysselsteyn Partij inVENtief gaat definitief door Meer weten? Kom naar de bijeenkomst! Op 15 december aanstaande organiseert Rabobank Venray Meerlo-Wanssum voor alle belangstellenden, zowel werkgevers als werknemers, een bijeenkomst over levensloopsparen. In een uur wordt u volledig op de hoogte gesteld van de regeling. Wij verwelkomen u graag vanaf 17.15 uur in de Schouwburg in Venray. Om 17.30 uur begint de bijeenkomst. In verband met de organisatie vragen wij u om uzelf uiterlijk 11 december aan te melden: Per telefoon: (0478) 530 300 of per e-mail: communicatie@>vmw.rabobank konden er meer varkens gehou den worden. Met als gevolg een grotere stankcirkel die nu deels over de uitbreidingslocatie valt. Daardoor moest een streep gezet worden door 23 van de 43 wonin gen. Toen kwamen de verwijten. De gemeente had op 6 april 2004 een voorbereidingsbesluit genomen voor de beoogde nieuwbouwloca- tie. Dit betekent dat ongewenste ontwikkelingen worden tegenge houden. Volgens de dorpsraad hebben ambtenaren zitten slapen waardoor op 6 april 2005 het besluit is verlopen, terwijl het voor die datum met een jaar ver lengd had moeten worden. Wethouder Teunissen spreekt dit tegen. Volgens hem had een nieuw voorbereidingsbesluit de grotere stankcirkel niet kunnen voorkomen. Want zo'n besluit kan alléén ongewenste ruimtelij ke ontwikkelingen dwarsbomen. Het heeft geen enkele verweer tegen uitbreiding van milieucir kels. Projectleider Kees van Velzen sprak daarom van een 'schijnveiligheid'. Bovendien was inmiddels het bestemmingsplan Ysselsteyn vastgesteld, waardoor een voorbereidingsbesluit über haupt niet meer nodig was. Een andere klacht is waarom het zolang geduurd heeft. Als de gemeente voortvarender te werk was gegaan dan waren de kavels allang uitgegeven voordat de gro tere stankcirkel roet in het eten kon gooien, zo luidt de kritiek. Teunissen moest het dorp hierin gelijk geven. De gemeente heeft het/bureau Arcadis op 18 augus tus 2004 opdracht gegeven om op alle dorpen de potentiële woning bouwlocaties te onderzoeken op allerlei aspecten zoals steden bouw, ruimtelijke ordening, geluid, bodem en water. Dit onderzoek duurde bijna een jaar, van oktober 2004 tot september 2005. "Dit heeft inderdaad te lang geduurd. Daarvoor trek ik het boetekleed aan. Als het sneller was gegaan, dan hadden we dit kunnen voorkomen", verklaarde Teunissen, die zei dat ook over wogen is te stoppen met Arcadis. 'We hebben ze diverse keren aan gesproken om spoed te maken. Maar als we met een ander bureau verder waren gegaan, dan had het nog meer tijdverlies betekend." Ook voor de gemeente was de aanvraag van een nieuwe milieu vergunning van het varkensbedrijf een onaangename verrassing. Er ligt nog een tweede bedrijf vlak in de buurt. Teunissen: "We gingen ervan uit dat beide bedrijven op slot zaten. Maar sommige ontwik kelingen zijn niet te voorspellen. We hebben nog even gekeken naar verplaatsing. Maar dit is financieel onhaalbaar." De gemeente is momenteel in gesprek met de bedrijven om te zoeken naar oplossingen, zodat de stankcirkels kleiner worden. Waardoor de tweede fase van 23 woningen alsnog gebouwd kan worden. De wethouder toont zich optimistisch. "Het verloopt voor spoedig en ik zie perspectief." Dorpsraadvoorzitter Sieb Nijssen heeft zijn bedenkingen. "Ik heb er geen goed gevoel bij. Er zal flink onderhandeld moeten worden. Teunissen bracht het tamelijk positief, alhoewel ik uiteraard hoop dat hij gelijk krijgt." De bezwaartermijn van de eer ste twintig kavels loopt af op vrij dag 2 december. Teunissen meld de dinsdag dat er nog geen bezwaren zijn binnengekomen. Nijssen vreest dat dit op de val reep alsnog zal gebeuren. Dit zou opnieuw een teleurstelling zijn. Want er is haast geboden omdat de stankwet gaat veranderen. Dit kan wel eens nadelig uitpakken voor Ysselsteyn. Bert Linskens (PvdA) toonde zich verbaasd dat er vooraf geen risico-analyse is gemaakt. Theo Mulders (Samenwerking) wilde geen zwarte piet uitdelen. "Maar dit scenario hebben we wel voor speld. Want ondernemers gaan hun stankcirkels opvullen", aldus Mulders, die vindt dat de fout is gemaakt bij het Reconstructieplan. Toen pleitte Samenwerking tevergeefs voor het leggen van extensiveringszo nes vlak bij dorpskernen. "Dan waren de uitbreidingslocaties vei liggesteld en hadden we deze pro blemen voorkomen", aldus Mulders, die er daarom voor pleit te bij de komende herziening van het reconstructieplan deze zones alsnog op te nemen. Teunissen heeft daar wel oren naar. De wethouder baalt er enorm van dat er zo'n negatief beeld is ontstaan over het bou wen in de dorpen. Hij steekt daar bij ook de hand in eigen boezem. Hij verklaarde begin dit jaar, vlak na zijn aantreden, dat in 2006 in alle tien kerkdorpen gebouwd zou worden. Dit bleek onhaal baar, alhoewel er wel veel voor bereidend werk is verricht. "Maar dat zien de mensen niet. Ze zien alleen dat er nog steeds niet gebouwd wordt. Maar er komt zoveel bij kijken. De suggestie dat er niets gebeurt, weerspreek ik volledig. Binnen korte tijd kan inderdaad in alle dorpen de spade de grond in." De nog onervaren wethouder heeft leergeld betaald. "Ik zal voortaan heel terughoudend zijn met het noemen van aantallen en tijdstippen. Want die gaan een eigen leven leiden. De dorpsraden nemen de cijfers over waardoor er verwachtingen worden gewekt. Daar worden we op afge rekend en iedereen is dan heel teleurgesteld als het niet uitkomt. Ik noem voortaan niets meer voordat het honderd procent zeker is." inister Verdonk weer in Venray Levensloopsparen? Dat doet u natuurlijk bij de marktleider in de spaarmarkt: de Rabobank! Rabobank |et afblazen van 23 van de woningen in het uitbrei- gsplan Ysselsteyn veroor- rte veel ophef, rpsbewoners, dorpsraad en Itici wijzen met de beschul- etide vinger naar de neente. Daar zouden fouten gemaakt waarbij fatale ter- aen over het hoofd zijn m lien. Henri van de Ven pA) stelde dinsdag kritische rei igen de commissie •delijke Ontwikkeling. Ethouder Teunissen (Lokaal lief) weerlegde de aantijgin- i, "Er is niks fout gegaan. n had hooguit wat sneller kund", )0r F )0I zit al jarenlang op Veel jonge bewoners hebben dorp de rug toegekeerd [dat er geen uitzicht is op het krijgen van een woning. :en was dan ook dolblij toen locatie in de hoek JOiiimermannsweg-Ringweg in - e|d kwam. Er was ruimte voor 143 kavels die in een mum itijd allemaal verkocht waren, njl dorpsraad drong bij de \ente aan op spoed, zodat de cis snel uitgegeven konden rden. )e vreugde bleek van korte Een varkenshouder aan de 'eg breidde onlangs zijn uit. Door het verleggen ëmissiepunt bij de stallen De nieuwe lokale partij inVENtief doet definitief meer aan de raadsverkiezingen van 7 maart 2006. Tijdens de openbare bijeenkomst van 9 november lieten de initiatief nemers het lot van de partij nog afhangen van de respons uit de Venrayse samenleving. "We hebben niet alleen op die avond maar ook daarna veel reacties en steun ontvangen", zegt medeoprichter Ben Roelofs. Op donderdag 8 december is er een openbare ledenvergadering in zaal Thielen aan het Kennedyplein, aanvang 19-30 uur. "Er zijn nu genoeg mensen die met ons mee willen doen", aldus Roelofs. "Dat was voor ons een belangrijke voorwaarde. Want we willen het anders doen dan de bestaande partijen. Om een ande re koers te varen en een nieuwe wind door Venray te laten waai en, moesten we ook de garantie hebben voor mensen met vol doende kwaliteit." De initiatiefgroep is druk doen de de partij gestalte te geven. Terwijl de meeste partijen momenteel hun kieslijsten pre senteren, daar moet inVENtief nog heel wat werk verrichten. "Het is bij ons nog geen geoliede machine. Alles is nog nieuw. Maar we komen er wel. Het gaat stap voor stap." Tijdens de ledenvergadering van 8 december wordt het bestuur gekozen. Het is dan nog te vroeg voor een lijsttrekker en de kieslijst. Roelofs: "Nee. we gaan alleen een groslijst vaststel len. Waarop alle namen komen te staan. Het zullen tien tot vijftien personen zijn. In een later stadi um komt de volgorde van de kies lijst. In de eerste week van januari moeten we dit ook indienen bij de gemeente." De bijeenkomst van 9 novem ber in restaurant Buitenlust heeft de doorslag gegeven. Van de 45 aanwezigen zijn er velen die zich bij de partij hebben aangemeld. Dat was de steun in de rug die de initiatiefgroep nodig had. "Het blijkt dat er voldoende ondersteu ning en draagvlak in Venray is", stelt Roelofs tevreden vast. In de ruim drie maanden die resteren tot 7 maart gaat de partij een actieve campagne op touw zetten. Waarin enkele actuele the ma's centraal staan. De partij wil vooral duidelijk zijn. en schuwt een uitgesproken mening niet. Zo is inVENTIEF fel tegen legalisering van circuit De Peel, wat de voltal lige gemeenteraad wil. Ook ziet de partij niets in een verhuizing naar de Sinnesstraat, waar een compleet buitensportcentrum moet komen. "Venray is geen racegemeente. Het is slechts een hobby voor een kleine groep. De meeste Venraynaren spreekt het helemaal niet aan. Het circuit is illegaal en moet daarom op slot", vindt Roelofs. 'We kunnen ons beter concentreren op echt mooie dingen in Venray, waar we allemaal van kunnen genieten." WAALS WEG De lokale partij heeft het hele maal gehad met het huidige colle ge. De overschrijdingen bij de Engelse tuin en de publiekshal zijn sprekende voorbeelden. "Het college houdt de gemeenteraad en burgers stelselmatig voor de gek. Het is een non-beleid. De overschrijdingen worden door lastenverhogingen afgewenteld op de burgers." InVENtief vindt dat burgemeester Waals al lang het respect bij de burgers heeft verspeeld. Het college heeft zich zelf uitgehold en zou collectief moeten opstappen. "Venray moet bestuurlijk weer bij nul begin nen", meent Roelofs. InVENtief is zwaar ontevreden over de dienstverlening van de gemeente. Het falen van grote delen van het ambtelijk apparaat wordt stelselmatig verzwegen. De partij pleit voor een grondige doorlichting 'tot op de bodem' van alle afdelingen. Ambtenaren die niet voldoen, moeten een intensieve bijscholing volgen of desnoods worden ontslagen. Daarbij moet Venray succesvolle ambtenaren van elders aantrek ken. "Het tijdperk van doorslapen, voortsukkelen en nietszeggende managementfrasen is voorbij", aldus Roelofs. "Venray moet bestuurlijk vernieuwend, actief en energiek de toekomst in." Het St. Annaterrein is een stok paardje van de partij. Menig ande re gemeente zou jaloers zijn op zo'n bijzonder gebied met z'n unieke architectuur, natuur en landschap. InVENtief vreest dat bestuurlijk Venray de planontwik keling boven het hoofd groeit. De partij pleit daarom voor het instel len van een denktank. 'Venray verkwansel niet de laatste parel aan uw kroon die u zo bijzonder maakt', waarschuwt inVENtief. -ter Rita Verdonk itie) kwam maandag naar Venray. Ze had vervolgbezoek beloofd n ze in juni in Venray ïam praten over de spannin- die er tussen allochtone autochtone jongeren zou- a zijn. Het tweede bezoek .g rd echter keer op keer uit- teld. De bijeenkomst vond keer in besloten kring aats in De Witte Hoeve, (genodigd waren Turkse en rokkaanse jongeren en •tele bezoekers van jonge- icentrum Dingus, plus de Iers van de jongeren. Het prek verliep volgens de "gus-jongeren 'erg positief. •e minister nam volgens de jon- rcn ruim de tijd om hun mening 'oren. Ze was blij dat de relatie en de autochtone en allochto- Ngeren in Venray goed is - en •nlijk altijd is geweest- en dat begrip voor elkaar zeker is toeid. Natuurlijk zijn er in het 'leden twee forse incidenten 'eest tussen autochtone en chtone jongeren, maar daarna het eigenlijk meteen weer g. zo legden de jongeren aan minister uit. )e jongeren vertelden haar ver dat het incident op 2 april Jr zowel burgemeester Waals le pers enorm is opgeklopt en dat er helemaal geen sprake is geweest van een vechtpartij, laat staan een massale. Ook waren er helemaal -geen jongeren bij betrokken. Tijdens het gesprek braken de allochtonen tevens een lans voor Dingus. Zij vinden dat het gebouw van het jongerencen trum aan de Hoenderstraat snel opgeknapt moet worden, omdat de perikelen rondom de renovatie van het gebouw voor veel frustra tie onder de jongeren leidt. Voorzitter Pieter Dingus is blij met de steun uit allochtone hoek. "De relatie tussen autochtone en allochtone jeugd is helemaal niet slecht. Integendeel zelfs, want bij ons komen al jaren jongeren van alle groepen binnen. Natuurlijk zijn er incidenten en incidentjes geweest, maar er was eigenlijk Op zondag 11 december van ,11.00 tot 13 30 uur houdt Samenwerking Venray in de foyer van de Venrayse schouwburg een politiek podium om met burgers van gedachten te willen wisselen over Venrayse thema's. De opzet van deze zondagmorgen is om een tweetal actuele Venrayse the ma's met de Venrayse burgers te bespreken. Voor het thema 'Rek in de regels, moeten bestuurders en politici de grenzen van de regels opzoeken om doelen te bereiken?' is Bert Kersten, gede puteerde van de provincie Limburg, als gastspreker uitgeno digd. Het tweede thema is Venrays winkelcentrum. Funshoppen, trend of eendags vlieg? Gastspreker bij dit thema is R. Bloemen, lid afdeling Venray MKB Limburg. Na ieder bespro ken thema, dat ongeveer 45 minu ten zal duren, wil Samenwerking Venray de Venrayse burgers vijf tien minuten de gelegenheid bie den om de bekende zeepkist te beklimmen om hun onderwerp naar keuze te presenteren. De sprekers kunnen de aanwezigen van hun standpunt(en) proberen te overtuigen. Heeft u een onderwerp voor op de zeepkist, laat het dan even weten via e-mail info@samenwer- kingvenray.nl of telefonisch via 0478-586424. Bij meerdere spre kers zal de zeepkisttijd verdeeld worden. Eindstraat 12, tel. 581553 Om de verstandhouding nog verder te verbeteren, zijn voor stellen gedaan om jongeren van alle groeperingen nader tot elkaar te laten komen. Het is de bedoe ling dat er uitwisselingen tussen de verschillende jongerengroe pen op touw worden gezet, om op die manier elkaar nog beter te leren kennen en begrijpen. Burgemeester Waals was namens de gemeente van de partij. Bij het bezoek was geen pers aanwezig. weinig aan de hand. De komst van de minister heeft er in ieder geval voor gezorgd dat het begrip voor elkaar is gegroeid." Minister Verdonk (midden) bracht maandag wederom een bezoek aan Venray.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 7