Gemeente Venray langt bot bij schouwburg Laat je stem horen op e Dag van de Vrijwilliger' Bedrijven eisen betere beveiliging Bestuurlijke databank op website Beter hergebruik vervuilde grond TsuCCe vanderPutt (ui Advocaten Adviseurs voor INCASSORECHT en MILIEURECHT Saunaparlï Nieuwe wegwijzers McGREGOR MAN WOMAN PagL aim iviaas Ipe bezuinigingen op de louwburg voor 2006 zijn ioitief van de baan. De ■geënte verleent de schouw- komend jaar 780.100 0 subsidie. Dat is 80.000 o meer dan aanvankelijk fcëdoeling was. lp 1 januari 2006 loopt het €iarig convenant tussen "leente en schouwburg af. jaar geleden besloot de eente, zoals bij de meeste cul- le instellingen, bezuinigingen §r te voeren. De schouwburg o'n tien procent van de sub- c moeten inleveren. Omdat Iconvenant nog doorliep, kon bezuiniging pas ingaan in Het bestuur van de schouw- Tgheeft laten weten dat bezui nigen onmogelijk zijn omdat jheaterseizoen 2005/06 al vol- is geprogrammeerd. De gemeente haalde daarop de 80.000 euro van tafel en deed het voorstel in de komende drie jaar respectievelijk 12.000, 24.000 en 36.000 euro te bezuinigen. Ook dit voorstel wees het schouw burgbestuur af. De gemeenteraad dwong onlangs wethouder Emonts (PvdA) met de schouwburg aan tafel te gaan zitten. Om te kijken wat nu werkelijk haalbaar is en daarna met een voorstel te komen. Bovendien moet er een nieuw convenant mét prestatieaf spraken worden afgesloten. Dit zal voor februari 2006 moeten gebeuren, ruim voordat het theaterseizoen 2006/07 begint. In het convenant wordt tevens vast gelegd welke bezuinigingen met ingang van 2007 worden doorge voerd. Wethouder Emonts erkende onlangs tijdens de begrotingsbe handeling dat er op het gebied van personeel en efficiency geen voordelen te behalen zijn. "De enige mogelijkheid is de program mering", aldus Emonts. In vergelijking met andere streekschouwburgen springt Venray er goed uit. Met een mini male jpérsoneelsbezetting en een beperkte subsidie trekt het theater bijna volle zalen tegen redelijke toegangsprijzen. De kaartverkoop aan de kassa wordt grotendeels door vrijwilligers gedaan. Bestuur en directie geven aan dat er in theorie alleen bezui nigd kan worden op de techni sche functies. Dit betekent in de praktijk dat het opbouwen en afbreken van voorstellingen met minder mensen moet gebeuren. Op de kaartverkoop is, gezien de landelijke regelingen, geen winst te behalen. Het enige wat soelaas kan bieden is het schrap pen van onrendabele voorstellin gen. Dit zou tevens minder inzet van technisch personeel beteke nen. De voorstellingen die met verlies draaien, zitten vooral in de hoek van toneel, klassieke muziek en dans. De schouwburg vindt het evenwel een drastische ver schraling van het cultuuraanbod in Venray om deze voorstellingen te schrappen. Aan de inkomstenkant liggen de mogelijkheden vooral bij subsi dies van regiogemeenten. Sponsorgelden worden meestal ingezet voor incidentele tekorten. Zo heeft de stichting Bedrijf en Cultuur de afgelopen jaren 13.500 euro geschonken. Dit bedrag is gebruikt om het tekort bij de ver bouwing van 1997 te dekken. Bovendien staat het bedrijfsleven niet te trappelen om bezuinigin gen van de gemeente te compen seren. Met ingang van het convenant op 1 januari 2002 is de horeca helemaal losgekoppeld van de schouwburgexploitatie. In het verleden konden nog wel een cul- tuurgelden wegvloeien naar hore- catekorten. Dit risico is nu onder vangen. De jaarlijkse pacht opbrengst van 35.000 euro van theatercafé De Artiest wordt ook buiten de exploitatie gehou den. Dit bedrag verdwijnt in een reserve die bestemd is voor reno vatie van de foyer. Het bestuur wil flink investeren in de foyer om deze ruimte multifunctioneler te kunnen inzetten. Daardoor kunnen ook de verhuurinkomsten stijgen. Het doel is dat de foyer in de toekomst wordt ingezet als gemeenschapsruimte, voor kleine culturele producties, als 'overblijf lokaal' tijdens de voorstellingen en voor horeca. De spaarpot voor de foyer telt momenteel 100.000 euro. De schouwburg zal voor de verbou wing geen beroep doen op de gemeente. ïrumdiscussie met politiek over het vrijwilligersbeleid mr. drs. P. van Hoef mr. M. Gerrits mw mr. C. Verrijdt Van der Putt Advocaten Sectie ondernemingsrecht, tel. 0478-556677 Patersstraat 15-17 Venray www.putt.nl organisatie van de Dag van de Vrijwilliger. Daarnaast ben ik nog betrokken bij een tweetal andere vrijwilligersorganisaties, waarvan er één nog in oprichting is. Het is met mensen werken én voor men sen werken." "Organisaties op het gebied van sport en ontspanning tot stervens begeleiding staan bij ons met vaca tures ingeschreven. Het zijn onge veer 85 organisaties met zo'n 160 vacatures. Ook basisscholen, de GGZ-groep Noord- en Midden- Limburg, Vrijwillige thuiszorg maar ook atletiekvereniging Venray en andere sportverenigin gen staan in ons bestand. Voor deze organisaties bemiddelen wij Wat belangenbehartiging en ande re doelstellingen betreft werken wij uiteraard ook voor de organisa ties die geen vacatures bij ons heb ben." De bemiddeling verloopt via twee trajecten. "We houden per soonlijke gesprekken met mensen die zich bij ons aanmelden. Daarnaast is onlangs onze digitale vacaturebank geopend, zodat men sen zich via internet eenvoudig kunnen inschrijven als vrijwilli ger." Veenbrink erkent dat het wer ven van vrijwilligers altijd al een probleem is geweest. "Als ik naar het aantal vacatures kijk, dan is er alleen bij ons al vraag naar 250 vrij willigers. Het behouden van vrij willigers gaat de verenigingen nog vrij goed af, zeker als ze dat beleidsmatig verankeren. Maar ik verwacht dat dit moeilijker gaat worden. Door het tekort aan vrij willigers optstaat overbelasting van de vrijwilligers, waardoor een deel zal afhaken." DISCUSSIERONDE Op 10 november zijn alle inge schreven vrijwilligers en organisa ties in Venray en omstreken per brief uitgenodigd voor de Dag van de Vrijwilliger op zaterdag 10 december. Deze dag zal geheel in het teken staan van 'de vrijwilli ger'. Het programma biedt niet alleen veel informatie, maar ook een discussieronde met fractie voorzitters van de lokale partijen en een drietal workshops: works hop fondsenwerving, workshop communicatie en een workshop de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO). Tevens zal de prijs voor de organisatie van het jaar worden uitgereikt. Dit alles wordt omkleed met (live) muziek, verzorgd door de muziekschool en de populaire Venrayse blues en rockband Harrie en de Rest De Dag van de Vrijwilliger vindt plaats in de foyer van de schouw burg in Venray en duurt van 10.00 tot 16.30 uur. "Ik vind het belang rijk dat mensen weten dat ze de hele dag kunnen binnenlopen voor informatie, ook tijdens de workshops. Inschrijven hiervoor is ook op de dag zelf mogelijk. Daarnaast zal de forumdiscussie worden gevoerd met alle politieke partijen in Venray, inclusief de nieuwe partijen INVentief en de SP. Het thema is het vrijwilligers beleid van de gemeente Venray in de komende jaren. Wij roepen alle Venraynaren dan ook op om deze dag hun stem te laten horen, voor al tijdens de discussie." De komst van de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning heeft heel wat gevolgen voor de manier waarop zorg en welzijn in Nederland is georganiseerd. De invoering van deze wet, vermoede lijk per 1 juli 2006, raakt ook de vrijwillige inzet op veel manieren. De WMO wordt een brede wet, waarin de Welzijnswet en de Wet Voorzieningen Gehandicapten en delen van de AWBZ worden ondergebracht. De wet geeft gemeenten instrumenten in han den om op lokaal niveau vorm te geven aan deze maatschappelijke ondersteuning. Gezien deze wet geving zal de vraag naar vrijwilli gers alleen maar groter worden. "Door de aandacht die wij, mede op de Dag van de Vrijwilliger geven aan dit thema, hopen wij de mensen meer bewust te laten wor den van deze wet en de invloed die het zal gaan hebben op het vrij willigerswerk. De druk op Match zal hierdoor, vermoeden wij, gro ter worden, omdat de vraag naar vrijwilligers stijgt en met name professioneel ingestelde vrijwilli gers. Door de mensen nu kennis te laten maken met deze nieuwe wet en de breedte ervan - het gaat namelijk niet alleen maar om zorg maar om alles wat met welzijn te maken heeft - hopen wij een aan zet te geven tot herkenning en bewustwording bij zowel de orga nisaties als de vrijwilligers zelf." VOLDOENING Traditiegetrouw zal ook de vrij willigersorganisatie van het jaar worden gekozen in Venray. De genomineerden voor 2005 zijn De Vrijwillige thuiszorg, Algemene hulpdienst en het Maatjesproject. De Dag van de Vrijwilliger wordt dit jaar iets anders ingekleurd. "Vrijwilligers hebben gevraagd om een programma waarin de vrijwilli ger centraal staat, en niet zozeer de organisaties. Daar geven wij dit jaar gehoor aan. Want naast de workshops is er voldoende infor matie, tijd en ruimte om informeel samen te zijn en (her)nieuw(d)e contacten te leggen of om gewoon eens ervaringen te delen onder het genot van een gratis kopje koffie en/of thee. Dit met medewerking van Theatercafé de Artiest." Wat is volgens Leo Veenbrink belangrijk aan vrijwilligerswerk? "Het je belangeloos inzetten voor een medemens en de maatschap pij geeft voldoening. Naast de sociale contacten die je opdoet is het goed voor persoonlijke ont wikkeling. En is het zeker ook goed voor je eigen netwerk. Tegelijkertijd help je er andere mensen of organisaties mee. Mensen willen graag iets voor elkaar doen, en dan is vrijwilligers werk dé aangewezen methode." Meer informatie: 0478-516995 en ww.vrijwilligerswerkvenray.nl Leo Veenbrink: "Het is met mensen werken én voor mensen werken" inpunt Vrijwilligerswerk ray Match is in 2005 in de rkt gezet als een zelfstandig :rende stichting. Een igrijk speerpunt is de 'isatie van de Dag van de Tiger, waar volgens coör- itor Leo Veenbrink 'veel energie en enthousiasme' Is gestoken. De Dag van de ijwilliger vindt plaats op erdag 10 december, van 00 tot 16.30 uur in de foyer inde schouwburg in Venray. Iet Steunpunt Vrijwilligerswerk nray heeft zich de naam Match gemeten. Deze naam staat sym- voor het matchen van vraag Janbod. Dit wordt gedaan door soonlijke gesprekken met entiële vrijwilligers en organi saties, maar ook via een vacature bank. Andere werkzaamheden zijn belangenbehartiging voor zowel organisaties als vrijwilligers, het organiseren en uitvoeren van scho ling en deskundigheidsbevorde ring, promotie voor het vrijwilli gerswerk, en archief en informatiecentrum. Naast zijn bestuurslidmaatschap vervult Leo Veenbrink ook de functie van bureauhouder "Eveneens een vrijwillige functie die inhoudt dat ik de verantwoor ding draag voor de dagelijkse gang van zaken wat betceft het uitvoe rende werk van Match. Daarnaast ben ik samen met Jan Faessen bezig met het inventariseren van vragen en het ontwikkelen van ideeën voor nieuw beleid. Op dit moment gaat veel tijd zitten in de Donderdag l december ZüUb - Pagina i Enkele grote bedrijven op Smakterheide willen dat het industrieterrein beter bevei ligd wordt. Tevens moeten een aantal gevaarlijke verkeerssi tuaties en de parkeerproble men worden opgelost. De gemeente werkt samen met de bedrijven en de provincie aan een oplossing. Het doel is uiteindelijk te komen tot een parkmanagement waarin alle wensen en knelpun ten op het gebied van het vesti- gings- en arbeidsklimaat samenko men. Gedeputeerde Eurlings bracht onlangs een werkbezoek aan Flextronics Logistics. Naar aanlei ding van zijn ervaringen bij dit logistieke bedrijf heeft de provin cie Limburg het initiatief geno men om de klachten en knelpun ten bij andere bedrijven op Smakterheide 1 en 2 te inventari seren. De provincie vindt een goed kümaat voor ondernemin gen van belang. Naast Flextronics hebben Geodis Vitesse, ND Logistics, Nippon Express, Herbalife en Maessen Bedrijven gereageerd. De provincie heeft daarna de gemeente Venray erbij betrokken om te werken aan oplossingen op het gebied van veiligheid, verkeer en parkeren en ook werving en scholing van personeel. Hiervoor zijn vier werkgroepen in het leven geroe pen die inmiddels aan de slag zijn. Zo heeft de werkgroep verkeers veiligheid al maatregelen geno men om enkele dagelijkse ver keersknelpunten op te lossen. De provincie ondersteunt de gemeente bij het opzetten van een parkmanagement. Dit geldt niet alleen voor Smakterheide 1 en 2 maar ook voor Keizersveld en de nieuwe bedrijventerreinen. Parkmanagement moet leiden tot een betere samenwerking tussen bedrijfsleven en overheid waarbij concrete projecten ingegraal wor den aangepakt. Sauna cn Beautycentrum JL Lomm - Maaiduincn Sauna Beautyarrangementen Gezichtsbehandelingen Massage Parktuin Zonneweide Russisch Saunadorp Brasserie "De Dijk" Cadeaubonnen Kapelstraat 1, 5943 AE Lomm N271, tussen Arcen Velden Tel.: 077-473 12 98 www.saunapark.nl Bestuurlijke informatie zoals beleidsnota's, begrotin gen, collegebesluiten, brieven, agenda's en verslagen zijn vanaf 1 april 2006 in de vorm van een grote databank voor iedereen te vinden op de gemeentelijke website. Hiervoor wordt een half jaar lang een extra medewerker ingehuurd (kosten 34.500 euro). Het bestuurlijk informatiesys teem (BIS) is een lang gekoester de wens van de politiek die keer op keer werd uitgesteld. Met het huidige computersysteem Corsa is het pas mogelijk deze bestuur lijke informatie begin 2007 online te krijgen. Maar zolang wil het college niet wachten. Vanaf de start van de nieuwe raadsperiode moet de informatie beschikbaar zijn. Om dit mogelijk te maken stelt het college de raad voor een extra budget van 34.500 euro vrij te maken Tijdens de behandeling van de Voorjaarsnota uitte de gemeente raad de wens dat op 1 april 2006 het BIS beschikbaar moet zijn. De raad gaf daarmee aan het belang rijk te vinden dat bestuurlijke informatie op eenvoudige wijze via internet toegankelijk is voor burgers, raadsleden, college en de ambtelijke organisatie. Het oorspronkelijke project, waarbij de informatie automatisch op de website wordt gepubli ceerd, kan pas medio 2006 gestart worden. Dit zou betekenen dat het begin 2007 pas operationeel zou zijn. De gemeente Venray start nu met de ontwikkeling van een BIS waarbij de informatie handmatig wordt gepubliceerd. Zo is het toch mogelijk om het op 1 april 2006 draaiende te hebben. Het bestuurlijk informatiesys teem is een waardevolle aanvul ling op de openbaarheid van bestuur. De informatie wordt door de gemeente actief openbaar gemaakt. Voor de poütici is het een groot voordeel dat alle beno digde stukken altijd digitaal bin nen handbereik zijn. Met een zoekmachine kunnen de onder werpen eenvoudig worden opge roepen. De extra medewerker wordt ingehuurd voor de periode 1 janu ari tot 1 juli 2006. De gemeente raad neemt hierover op 20 december een besluit. Door het hebben van een bo demkwalite its kaart krijgt de gemeente Venray meer moge lijkheden tot hergebruik van (licht) verontreinigde grond. Momenteel is de vervuilde grond slechts beperkt te her gebruiken. Partij keuringen zijn duur, evenals het afvoe ren naar een erkende verwer ker. De bodemkwaliteitskaart bestaat uit een aantal kaarten met gebieden met een vergelijkbare milieuhygiënische bodemkwali teit. Binnen zo'n gebied kan ver vuilde grond, afhankelijk van de kwaliteit, worden toegepast als bodem. In het bijbehorende bodembeheerplan is vastgelegd onder welke voorwaarden grond verzet mag plaatsvinden en op welke wijze men met de gronds tromen moet omgaan. De belang rijkste voorwaarde voor herge bruik is dat de grond van gelijke of betere kwaliteit moet zijn dan de kwaliteit van de ontvangende bodem. Verder is hergebruik van licht verontreinigde grond alleen mogelijk in gebieden waarvoor in de bodemkwaliteitskaart verhoog de achtergrondwaarden zijn vast gesteld. De bodemkwaliteitskaart is in samenwerking met de gemeenten Maasbree, Meijel, Sevenum en Wietplantage Bij een brand in de voormalige melkfabriek in Leunen is zondag avond een hennepkwekerij ont dekt. Tegen 19.00 uur werd de brandweer gealarmeerd nadat flinke rookontwikkeling was geconstateerd in het pand. In het gebouw zijn diverse bedrijven ondergebracht. De brandweer had grote moeite om de brandhaard te ontdekken. Door de rook was het zicht name lijk erg slecht. Er werd grote zorg vuldigheid in acht genomen bij het betreden van het pand. Uiteindelijk moest met warmteca mera's de brandhaard gelocali- seerd worden. Die bleek zich te bevinden in een ruimte op de eer ste verdieping, waar een hennep kwekerij gevestigd was. De brand was vervolgens vrij snel geblust. De wietplantage telde ongeveer tweeduizend planten. Helden-Panningen tot stand geko men. Daardoor is het ook moge lijk binnen deze gemeenten onder dezelfde voorwaarden grond her te gebruiken. Zonder vastgestelde bodem kwaliteitskaart biedt de wetgever, volgens de Wet Bodembescherming, niet de mogelijkheid verontreinigde grond als bodem opnieuw te gebruiken. Onderzoek naar de kwaliteit van een partij grond is relatief kostbaar. Door toepassing van de bodemkwaliteitskaart zijn dergelijke kostbare onderzoeken veelal niet nodig. Het opstellen van de kwaliteits- kaart kost 3 000 euro. Er komen bij de gemeente -jaarlijks zo'n twaalf meldingen van hergebruik binnen van grondverzetbedrijven, grote aannemers of projectont wikkelaars. Gewond De politie heeft maandagmor gen geassisteerd bij een verkeers ongeval dat rond 11.10 uur plaats vond op de kruising Westsingel/Veltumse Kleffen. Bij dit ongeval raakten twee vrouwen uit Venray gewond. Een 22-jarige man uit Venray reed in zijn auto op de Veltumse Kleffen en wilde linksaf de Westsingel oprijden. Daarbij verleende hij geen voor rang aan de auto die op de Westsingel reed in de richting van de Noordsingel. Hierdoor ont stond een botsing, waarbij een 59- jarige vrouw en haar dochter (leeftijd nog onbekend) uit Venray gewond raakten. De 59- jarige bestuurster is door de* brandweer bevrijd uit de auto. Beide vrouwen zijn met rugklach ten vervoerd naar het ziekenhuis in Boxmeer, waar nader onder zoek plaatsvindt. Ehielen Chevroletdealer voor de regio Venray/Horst verkoop nieuwe Chevrolets verkoop gebruikte auto's onderhoud en reparatie originele onderdelen originele accessoires Keizersveld 55 Venray 0478-586200 www.autoghielen.nl Vervolg VP De bordjes zijn vooral bedoeld voor bezoekers die Venray niet goed kennen. Daar moet met de naamgeving ook rekening mee worden gehouden. Zo zal de naam 'Freulekeshuus' vervangen worden door 'museum Freulekeshuus'. En 'De Beejekurf wordt voortaan 'Schouwburg'. Het ziekenhuis wordt niet meer vermeld omdat de naam al is opgenomen in de ANWB-beweg- wijzering. De nieuwe wegwijsbordjes krij gen een zwarte achtergrond mei, duidelijke witte letters aan beide zijden. Ze zijn onderhoudsvrien- delijk en vandalismebestendig. Er worden nog andere maatre gelen genomen om het winkel centrum te verfraaien. Zo krijgen alle lichtmasten en bollampen een grote poetsbeurt. De prullenbak ken worden zo gedraaid dat ze voortaan in de looprichting van het publiek staan. De parkeer plaats op het Mgr. Goumansplein wordt verhard en er is geld uitge trokken voor betere fietsstallin- gen. Voor dames en heren portemonnees van Casteliin Beerens handschoenen van Laimbök gaat Sint naar: Kapelaanspad 12 langs Xenos NEW NEW YORK 192 1 for MAN WOMAN PAUL BROUWER MODE wilhelminastraat 2-4 venray telefoon 0478 510943 www.paulbrouwer.nl PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Wïllemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Thrieven op aanvraag é-mail: advertentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582872 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,95 (postcode 58..) 33,50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2005 | | pagina 3